Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie bazy wojskowe w Tadżykistanie - do 2042 roku

Prezydent Rosji Władimir Putin i  Tadżykistanu, Emomali Rahmon - fot. kremlin.ru
Prezydent Rosji Władimir Putin i Tadżykistanu, Emomali Rahmon - fot. kremlin.ru

Parlamenty Rosji i Tadżykistanu ratyfikowały, po niemal rocznej zwłoce, umowę w sprawie rosyjskiej 201 Bazy Wojskowej w Duszanbe i dwóch mniejszych placówek w Kurgonteppa oraz Kulaib. Zgodnie z ratyfikowanym dokumentem, będą one funkcjonować do 2042 roku. Z możliwością wydłużenia o kolejnych 5 lat. Jak informuje doradca prezydenta Rosji, Jurij Uszakow stacjonujący w bazach Rosjanie będą mieli immunitet dyplomatyczny.   

Negocjacje w sprawie dalszej dzierżawy baz wojskowych trwały od 2008 roku. Poprzednia umowa, podpisana w 1993 roku, wygasa po 20 latach, w pierwszej połowie 2014 roku. Tadżykistan postulował o skrócenie czasu kolejnego porozumienia do 10 lat, oraz wprowadzenie czynszu wysokości 250 mln dolarów rocznie. Końcowy efekt jest jednak odwrotny. Okres ratyfikowanego porozumienia to 30 lat. Jeśli zaś chodzi o koszty, jak mówi doradca prezydenta Rosji, Jurij Uszakow, - Faktycznie są pewne opłaty za dzierżawy baz wojskowych, jednak praktycznie korzystamy z nich bezpłatnie.

Jest to prawdopodobnie związane ze znacznymi nakładami w zakresie pomocy wojskowej i pewnymi ustępstwami ekonomiczno-politycznymi po stronie Rosji. W ciągu ostatnich 8 lat Tadżykistan skorzystał z pomocy militarnej Moskwy, o wartości ponad 411 mln dolarów i wyszkolił 2 tysiące oficerów w rosyjskich uczelniach. Rosja zobowiązała się do dalszej pomocy w modernizacji tadżyckich sił zbrojnych. Trwają też negocjacje na temat pomocy w sektorze energetycznym i zniesienia ceł na dostawy ropy.

Rosja planuje wzmocnienie sił stacjonujących w Tadżykistanie. Przede wszystkim sprzętem przydatnym w działaniach asymetrycznych, takim jak pojazdy patrolowe Tigr i Ryś. Argumentują to wzrostem zagrożeniem ze strony muzułmańskich radykałów i terrorystów. Zwłaszcza po wycofaniu się sił NATO z Afganistanu. Dziś siły rosyjskie w Tadżykistanie to ponad 7 tysięcy żołnierzy. Ich wyposażenie składa się czołgów T-72, wozów bojowych BMP-2 oraz transporterów BTR-70 i BTR-80, wspartych artylerią i śmigłowcami.

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. XYZ

    Pragmatycy. Rosjanie.

Reklama