Rosyjskie „Bastiony” nad Zatoką Fińską

27 lipca 2021, 14:19
Zdj Start
Fot. Mil.ru
Reklama

Rosyjskie siły obrony wybrzeża przeprowadzą wkrótce duże ćwiczenia w obwodzie leningradzkim. Jednocześnie pod Kronsztadem rozmieszczone zostaną najnowsze kompleksy rakietowe „Bastion” i „Bał” — podał we wtorek dziennik Izwiestija.

Dziennik nie podaje daty ćwiczeń, w których wezmą udział siły bazy marynarki wojennej z ob. leningradzkiego. Opisuje je przy tym jako część przygotowań do wrześniowych ćwiczeń Zapad 2021. Izwiestija przypominają w tym kontekście, że minister obrony Siergiej Szojgu oskarżył NATO o zwiększenie aktywności sił sojuszu na Morzu Bałtyckim.

Udoskonalanie obrony na Bałtyku" trwa przez ostatnie lata; Rosja wzmacnia w tym regionie siły nadbrzeżne swojej marynarki wojennej, w tym wojska rakietowe — dodają "Izwiestija.

Systemy Bastion i Bał trafią na wyspę Kotlin, gdzie znajduje się miasto Kronsztad. Ekspert wojskowy Dmitrij Bołtienkow powiedział Izwiestijom, że pozwoli to na zamknięcie wejścia do Zatoki Fińskiej — zatoki Morza Bałtyckiego pomiędzy Rosją i Finlandią.

O tym, że nadbrzeżne jednostki rakietowe w obwodzie leningradzkim zostały wyposażone w kompleksy Bał i Bastion, armia poinformowała w czerwcu. Żołnierze już rozpoczęli szkolenia z użyciem tych kompleksów.

Reklama
Reklama

System Bastion został przez armię rosyjską wypróbowany w konflikcie w Syrii. Wyposażony jest w 24 pociski ponaddźwiękowe Oniks (eksportowa nazwa: Jachont). System naprowadzania wyróżnia się wysoką precyzją; pociski mogą niszczyć nie tylko okręty, ale i cele naziemne.

Mobilny system Bał składa się z samobieżnych stanowisk dowodzenia (do czterech) i czterech wyrzutni przeciwokrętowych pocisków manewrujących Ch-35/Ch-35U. Zasięg ich działania sięga 260 km. Dzięki nowoczesnemu systemowi nawigacji system Bał może osiągnąć gotowość do strzelania, z położenia marszowego, w ciągu zaledwie 10 minut.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 45
Reklama
ito
środa, 28 lipca 2021, 15:45

Jakie to charakterystyczne- komentujący rzucają się sobie do gardeł ani przez chwile nie odnosząc się do sedna informacji. A sedno jest takie, że umieszczone w Kronsztadzie baterie wyłączą z użytku porty w Helsinkach i Tallinie. Jeśli użyją oniksów na wysokim pułapie w zasięgu znajdzie się Turku i Ryga. Wystarczy to, żeby sparaliżować wszelkie działania nawodne na podejściach do Petrsburga/Wyborga/Kronsztadu i zablokować w regionie transport morski- tak naprawdę symbolicznym kosztem. Z kolei umieszczenie baterii powiedzmy w Swietłogorsku faktycznie izoluje północny Bałtyk. Bez konieczności wysyłania okrętów w morze. W świetle powyższego dyskusja na temat czy polskie mityczne OP mają mieć pociski manewrujące, czy nie powinna się skończyć w jednej chwili- a czym innym możemy próbować obezwładnić te baterie?

Alaris
sobota, 31 lipca 2021, 17:44

Jeśli będą w Bałtyjsku to z wysokości Braniewa wszystkim: AHS Krab, WR-40, NSM, JASSM, JSOW, ATACMS, GLMRS w przyszłości SDB. Nawet 2 pierwsze systemy ze swoimi 40 km zasięgu mogą ostrzelać każdą pozycję rosyjskiej armii na południe od Kaliningradu ( razem z częścią miasta).

ito
sobota, 31 lipca 2021, 20:40

Ale wiesz o tym, ze Msty z Kaliningradu sięgną pod Olsztyn czy Gdańsk? A Smiercze prawie Radomia? To działa w obie strony. Do tego OPL mamy słabiutką, a w Kaliningradzie trochę samolotów jest. A tych w Kronsztadzie nie mamy (jako NATO) za bardzo czym sięgnąć.

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:08

Msta-S ma zasięg 29km wiec jakim cudem ci siegna?? Smiercze strzela na 90km z wiatrem z tyłu wiec sprawdz mapę:) A Kronsztad jest w zasiegu i JASSM/JASSM-ER i Tomahawków wiec jak widac coś kiepsko ci wyszlo.

ito
sobota, 31 lipca 2021, 19:58

Same będąc w zasięgu mst, smierczów i innego badziewia. Plus lotnictwa, przeciw któremu nie bardzo mamy co wystawić. Nie ma lekko. Zwłaszcza kiedy walki wybuchną również wzdłuż granicy białoruskiej, co zrobi koncentrację środków przy enklawie kaliningradzkiej problematyczną. A tych w Kronsztadzie w ogóle nie mamy jak sięgnąć.

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:11

MSta ma mniejszy zasięg nawet od naszych Gradów z Fenksem z głowica kasetową, Smiercze istotnie maja do 90km z wiatrem z tyłu. Co do lotnictwa to Su-27/30 nie sa wcale lepsze od F-16 bl 52+ a maja znacznei gorsze uzbrojenie Kronsztadt mozna ostzrelac JASSM-ER

Niuniu
wtorek, 27 lipca 2021, 21:06

easyrider - faktycznie w 1939 Finlandia nie napadła na ZSRR ale już w 1941 jak najbardziej - razem z III Rzeszą. I to finowie przyczynili się do blokady Leningradu i śmieci głodowej ponad milina jego mieszkańców. W czasie II wojny światowej Finlandia była sojusznikiem Hitlerowskich Niemiec.

easyrider
środa, 28 lipca 2021, 17:05

W 1941 r. Niemcy napadli na Sowietów, bo ci rozwinęli armię do ofensywy. Niemcy wykonali uderzenie wyprzedzające. Bajki o ojczyźnianej wojnie Stalin wcisnął radzieckim ludziom, żeby zatrzymać masowe dezercje i porzucanie broni. Same NKWD nie wystarczało. Potem u boku Niemców powstała najliczniejsza armia ze wszystkich, którzy się do niej przyłączyli. Ponad milion byłych sowieckich żołnierzy walczyło potem u boku Niemców. Finlandia zaś pamiętała sowiecką, niesprowokowaną - bo czymże taka Finlandia mogła zagrozić Sowietom - napaść z 1939 r. Wykorzystała moment niemieckiego napadu by odebrać Karelię, którą Sowieci im zabrali w 1939 r.

Fanklub Daviena i GB
środa, 28 lipca 2021, 13:48

Nie - doszli do swoich dawnych granic. Mannerheim, który wychował się w Petersburgu i przysięgał na wierność carowi jako jego oficer (nie walczył po stronie Finów, dokąd żydokomuna nie zamordowała carskiej rodziny, przez co poczuł się zwolniony z przysięgi!), mimo nalegań Niemców, nie zgodził się na rozmieszczenie w Finlandii niemieckiej artylerii by mogła ostrzeliwać Leningrad i nie pozwalał do bombardowań używać fińskich lotnisk. Na Północy Finowie wręcz sabotowali niemieckie wysiłki dojścia do Murmańska i front zamarł. Dlatego po IIWŚ Sowieci nie potraktowali, a mogli, Finów tak jak innych sojuszników III Rzeszy (Węgrów, Rumunów itp.) i nie tylko nie zrobili z Finlandii sowieckiej republiki (a NIKT by Stalinowi tego nie zabronił!), ale nawet nie włączyli Finlandii do demoludów, tylko zażądali neutralności. Ponadto po raz n-ty przypomnę dlaczego doszło do Wojny Zimowej: nieuk Lenin, który z kaprysu (Finowie o to nie zabiegali i nigdy nie byli niepodlegli, Finlandii Rosja nie podbiła, tylko kupiła od Szwecji) nadał Finlandii niepodległość (czemu sprzeciwiała się Wielka Brytania i napadła na Finlandię by ją ponownie do Rosji przyłączyć!!!!) zostawił w granicach Finlandii JEDYNĄ W EUROPIE KOPALNIĘ NIKLU (materiał strategiczny do np. stali nierdzewnych, żaroodpornych, styków elektrycznych itp.) i Stalin, który był bardzo dobrze wykształcony (nie formalnie, ale przeczytał tys. książek i był najinteligentniejszy ze wszystkich komuchów), zażądał "prostowania granic" o kopalnię niklu i 17km (zasięg ówczesnej artylerii) od niej. W głupocie swojej (racjonalni Finowie powszechnie uważają to za głupotę) Finlandia odmówiła i doszło do wojny, której Finowie wygrać nie mogli i w której utracili znacznie większe tereny niż pierwotnie domagał się Stalin i ponieśli ciężkie straty (to, że Sowieci ponieśli większe, praktycznych Finów nie bawi, bo nie mieli z tego żadnej korzyści). :D

Buczacza
środa, 28 lipca 2021, 09:52

Prawdziwi patrioci w natarciu... Gwoli ścisłości to do 22.41 to rosjanie byli sojusznikami niemców. Zapewne nie pierwszy i nie ostatni raz w historii.... Finowie doszli do przedwojennej granicy z zsrr i tam się zatrzymali. Mannerheim był starym lisem i czekał na rozwój wydarzeń. Mimo nalegań Niemców Finowie stali i nie wypełniali rozkazów i poleceń Niemców. Wobec tego nie brali udziału w tak zwanej blokadzie Leningradu. Kto wie może gdyby poszli do przodu. Nie byłoby blokady leningradu. Bo nie byłoby leningradu podobnie jak resztek floty bałtyckiej. Wniosek przynajmniej udawaj, że jesteś obiektywny i masz jakąś wiedzę. Bo na razie to miłość do moskwy aż razi po oczach .

Historicon
środa, 28 lipca 2021, 09:48

w 1941 r. to była wojna kontynuacyjna, Finowie zajęli jedynie tereny utracone w 1939 r., więc pisząc że w 1941 r. napadła na ZSRR manipulujesz faktami. Jeżeli odbierasz złodziejowi swoją własność to na niego napadasz?

Eter
środa, 28 lipca 2021, 09:46

Finlandią odzyskała terytoria utracone przez agresję Sowiecką. Pomimo nacisków hitlera nie brała udziału w agresji III Rzeszy na ZSRR. Zaryzykuje stwierdzenie, że Finowie nie musieliby odzyskiwać swojego terytorium gdyby nie wcześniejsza sowiecka agresja. Za głód w Petersburgu odpwowiwdzialny jest Stalin ze względu na fanatyczny upór i naturalnie Niemcy.

ktos
środa, 28 lipca 2021, 07:41

jak w 1941 Finlandia mogla "napasc" na ZSRR skoro od 1939 byla z nimi w stanie wojny. No litosci. To tak jakby w 1944 USA napadlo na Japonie.

Davien
środa, 28 lipca 2021, 07:20

NIunius Finlandia ani razu nei napadła na ZSRS, a w 1941r to Rosjanie 25 czerwca zaatakowli z powietrza nieutralna Finlandie. Nie było zadnej blokady leningradu a za smierc głodowa mieszkańców odpowiada rosyjskie dowództwo wywozoce z miasta zywność wiec juz sończ.

środa, 28 lipca 2021, 20:31

Napadła i to nie raz. Pierwszy raz w 1920 a drugi raz w 1941.

a
środa, 28 lipca 2021, 01:22

I tak i nie Finowie doszli tylko do granicy sprzed wojny i dalej mimo nalegań Hitlera się nie posunęli, odzyskali to co stracili. Spotkałem się z opisami / wspomnienia wojskowych radzieckich / jakoby Finowie po cichu pomagali ludności cywilnej, dostarczając po kryjomu leki i żywność, oczywiście była to pomoc symboliczna ale jeżeli jest to prawda to nawet symbolika ma swoje znaczenie . Może ktoś kiedyś dojdzie do prawdy czy była to pomoc zorganizowana od strony fińskiej, czy samorzutna inicjatywa żołnierzy na froncie - po stronie radzieckiej te służyli Finowie i mogli się przez linię frontu dogadywać za wiedzą dowódców. Może coś być na rzeczy bo Finlandia jako sojusznik Hitlera została potraktowana łagodnie, fakt, że pod koniec wojny przeszła na słuszną stronę za co drogo zapłaciła - pomnik zamordowanych żołnierzy fińskich w twierdzy Kłodzko.

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:12

Finowie ani razu nie napadli na ZSRS, dwa razy w 1939 i w 1941 zrobił to ZSRS.

ito
niedziela, 8 sierpnia 2021, 16:32

Napadli. W 1941. OK, była to reakcja na napaść z 1940- go, ale fakt pozostaje faktem.

easyrider
wtorek, 27 lipca 2021, 18:24

Jak mają kasę, to niech kupują ale kto im tam do tej Zatoki Fińskiej będzie wpływał? Znowu Finlandia na nich "napadnie" jak w 1939 r.? I znowu w ramach walki z fińską soldateską, hordy "wyzwolicieli" będą gromić imperialistów? Wołodymir chyba za dużo ogląda programów na Discovery.

Wołodja
wtorek, 27 lipca 2021, 17:45

USA wydają mld na nowy bombowiec, Polska na czołgi, F-35 i okręty a tu kilka takich rakiet naddźwiękowych Rosji wszystko to likwiduje. Jeden system to 24 rakiety za ułamek wydatków USA i Polski. Rosja teraz pracuje nad ich zminiaturyzowaną wersją i lepszą celnością, aby używać na niewielkich ciężarówkach i wyposażyć oddziały lądowe w rakiety hipersoniczne. Także w wersji przeciwpancernej, przenoszonej przez jednego żołnierza. Ich prędkość to remedium na pancerz każdego typu.

ktos
środa, 28 lipca 2021, 07:43

o kurcze ty to masz fantazje. No musze powiedziec ze mnie zaskoczyles, zwlaszcza tymi rakietami hipersonicznymi noszonymi przez jednego zolnierza, pewnie odpalanymi z ramienia (w drugiej rece zolnierz bedzie mial karabin). A juz technologia zestrzeliwania F-35 przy pomocy rakiet przeciwokretowych... mistrzostwo strategii, nikt sie nie domysli ze taka bron mozna uzyc do tego celu. Ci Rosjanie to jednak potrafia.

easyrider
wtorek, 27 lipca 2021, 19:30

Podobno Putin sam czyta Defence24 i pisze komentarze. To ty Wołodimir?

yar
wtorek, 27 lipca 2021, 18:48

Skończ te ochy i achy na ruskimi "cudami". Zachodnim i tak nie dorównacie. No chyba że w propagandzie. Tam to nawet niedługo będziecie mieli kieszonkowe rakiety hipersoniczne, lasery w damskich torebkach, a Moskwy bronić będzie Gwiazda Śmierci. :-)

easyrider
wtorek, 27 lipca 2021, 20:07

Nie żałuj mu. Oni na tych bredniach są wychowywani od przewrotu 1917 r. Tak jak wierzą w bajkę o Panfiłowcach, tak teraz sądzą, że są mocarstwem. A ich "mocarstwowość" karmi się tylko indolencją Zachodu.

Eter
środa, 28 lipca 2021, 09:49

To niestety prawda. Dosłownie i w przenośni hodujemy autorytarna i nieprzewidywalna Rosję z bronią atomową.

Viktor
wtorek, 27 lipca 2021, 17:43

Te 10 minut to std po 2giej flaszce

rED
wtorek, 27 lipca 2021, 17:35

Do kogo oni tam nad Zatoką Fińską będą z tych Bastionów i Bałów strzelać będą? Chyba tylko do fińskiej soldateski.

Sputnik przede ci powie.
wtorek, 27 lipca 2021, 16:24

Po tym jak Finlandia zaatakowała ich w 1939 muszą z uwagą patrzeć na ten kierunek, więc przesunięcie bastionów nad zatokę fińska jest historycznie uzasadnione.

Davien
środa, 28 lipca 2021, 07:23

I w 1939 i w 1941 to bolszewickie hordy napadły na Finlandie wiec milcz ruskie.....

Koba
wtorek, 27 lipca 2021, 17:51

Ja tam się Rosji nie dziwię, że chce się bronić. Już od Piotra Wielkiego wszyscy sąsiedzi Rosji czyhają żeby na nią napaść. Co chwilę któryś z sąsiadów najeżdża Rosję, a to Estonia, a to Litwa, Łotwa, Finlandia.. Straszne.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 27 lipca 2021, 17:17

A w 1918 Finlandię zaatakowała zbrojnie Wielka Brytania, nie zgadzając się (podobnie jak USA) na niepodległość nadaną Finlandii przez bolszewików i usiłując przyłączyć Finlandię ponownie do Rosji... Ocenzurowana wikipedia w wersji Polin taktownie to wycięła i o tym nie wspomina... :D

Adam S.
środa, 28 lipca 2021, 08:35

w 1918 roku bolszewicy walczyli o życie i nadawali wszystkim wszystko, zwłaszcza to, co nie było ich - chłopom ziemię, robotnikom fabryki, Finom Finlandię, a krowom mleko. Brytyjczycy i USA walczyli przeciwko bolszewikom, także w Finlandii, która prawnie była wciąż częścią imperium rosyjskiego. Tekst, że bolszewicy coś komuś "dali", to ponury żart. Bardzo szkoda, że nie powiodła się ówczesna interwencja przeciw bolszewikom, w ciągu następnych 30 lat paręset milionów ludzi nie straciłoby życia.

ktos
środa, 28 lipca 2021, 07:46

no patrz to pewnie ta sama wikipedia co twierdzi ze na Krymie odbyly sie legalne wybory a w 1939 nie bylo zadnej wojny z Polska bo tego kraju nie bylo, a wojna zaczela sie w 1941. W miedzyczasie w 1940 wogole Niemcy nie zajeli Francji i Norwegii, bo przeciez wojny nie bylo.

Koba
wtorek, 27 lipca 2021, 21:07

To jest nikomu nie znana rosyjska wersja historii.

a
środa, 28 lipca 2021, 08:23

Niestety znana, WB i USA bronili cara Mikołaja a Finlandia była częścią Carskiej Rosji jakby car zwyciężył to Finlandia dalej byłaby częścią cesarstwa tak jak i fragment Polski. Co jest doskonale ujęte w polityce Piłsudskiego - który wiedział, że tylko rozbicie caratu da Polsce wolność , natomiast jego zwycięstwo tę wolność odbierze, bo rząden rząd na zachodzie nie poprałby Polski

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 09:53

No popatrz kłamco, a Finlandia sama ogłosiła niepodległość:)

Herr Wolf
wtorek, 27 lipca 2021, 18:56

A jakieś źródło tych rewelacji po za Sputnikiem i rosyjską wersją Wikipedii?

W3-pl
wtorek, 27 lipca 2021, 18:08

Taktownie...to car to boi kolejnego ataku faszystowskiego z Finlandii I te Ch- nielzwykle przypadlowo podobno do harpoon, Najnowsze.... do obrony swojego betonu ala Fanklub, jak TY, szukuje

AXM
wtorek, 27 lipca 2021, 18:03

A później ci dobrzy Rosjanie którym tak bardzo zależało na niepodległości Finlandii napadli tą Finlandię,i jak to Wania możliwe że przyjaciel napadł przyjaciela na którym mu zależało ? :)

PapaNurgle
wtorek, 27 lipca 2021, 16:57

Dokładnie tak. Z kolei umacnianie obwodu kalingradzkiego znajduje swoje historyczne uzasadnienie w bezwzględnym ataku, jaki przeprowadziła Polska w 1939 r. Trzeba dmuchać na zimne.

Pirat
wtorek, 27 lipca 2021, 16:48

Kto zaatakował kogo?

Pio
wtorek, 27 lipca 2021, 19:09

rezerwiści zaatakowali poborowych

KrzysiekS
wtorek, 27 lipca 2021, 17:36

Pirat Nic nie rozumiesz historie tworzy się od nowa. Niedługo Polska będzie płaciła biednym Niemcom których zaatakowali 1939 polscy faszyści.

Davien
środa, 28 lipca 2021, 07:27

Jakos ni przypominam sobie by to Niemcy pisali na nowo historie. Za to Rosja jak najbardziej.

....
środa, 28 lipca 2021, 14:31

Nie słyszałeś aby niemcy na nowo pisali historię? Ciekawe, każdy Polak to słyszał. Kto niby wymyślił "polskie obozy koncentracyjne", kto wmawia że zbrodnie to popełniali mityczni "naziści" a nie niemcy? To nie jest pisanie historii na nowo przez niemców? To tylko 2 z brzegu wzięte przykłady, bo niemcy cały czas za ogromne pieniądze piszą nową historię i to nie tylko II WŚ ale i I WŚ i nie tylko. Jak widać słyszysz tylko to co ci pasuje.

Tweets Defence24