Rosyjski Su-24 ostrzelany nad Syrią

21 lutego 2020, 10:14
1024px-Sukhoi_Su-24_inflight_Mishin
Fot. Alexander Mishin/CC BY-SA 3.0
Reklama

Rosyjskie bombowce Su-24M zostały zaangażowane do prowadzenia nalotów wspierających ofensywę Syryjskiej Armii Arabskiej w prowincji Idlib przeciwko protureckim rebeliantom. Według niepotwierdzonych informacji jedna z rosyjskich maszyn miała zostać ostrzelana przez niezidentyfikowany pocisk przeciwlotniczy, który nie osiągnął jednak celu.

Rosjanie wzięli udział w bombardowaniach lotniczych wymierzonych w znajdujące się pod kontrolą protureckich bojówek miasta Idlib, Kaminas, Sarmin i Taftanaz oraz cele na linii frontu na zachodnim przedpolu An-Najrab. To odpowiedź na kontrataki rebeliantów skierowane przeciwko syryjskim wojskom rządowym, które na początku lutego br. zdobyły ten obszar. O prowadzeniu bombardowań poinformowała agencja TASS.

Aby zapobiec atakom grup terrorystycznych w głąb terytorium Syrii, samoloty Su-24 rosyjskich sił powietrznych przeprowadziły uderzenia na prośbę syryjskiego dowództwa przeciwko zbrojnym formacjom terrorystów, które przedostały się na ten teren. Pomogło to oddziałom syryjskim w skutecznym odparciu wszystkich ataków. Wyeliminowany został jeden czołg, sześć bojowych wozów piechoty i pięć pick-upów i artyleria "dużego kalibru".

- Rosyjskie Centrum Pojednania dla Syrii

Według niepotwierdzonych informacji i nagrań, które zostały udostępnione w mediach społecznościowych, jeden z rosyjskich Su-24M, który brał udział w bombardowaniach pozycji protureckich bojówek rebelianckich, miał zostać ostrzelany przez przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy nieznanego typu. Atak ten zakończył się jednak niepowodzeniem, prawdopodobnie w wyniku użycia pułapek termicznych.

Su-24M został ostrzelany najprawdopodobniej przy pomocy amerykańskiego FIM-92 Stinger lub rosyjskiego 9K38 Igła, z których to oba znajdują się na uzbrojeniu tureckiej armii. Inną możliwością jest użycie sowieckich systemów Strieła-2/3, znajdujących się na uzbrojeniu Syryjskiej Armii Arabskiej. Wszystkie te zestawy mogły znaleźć się w rękach protureckich rebeliantów w Syrii w ramach dostaw uzbrojenia prowadzonych przez Ankarę lub jako zdobycz.

Podczas ostatnich rosyjskich nalotów na cele w Idlib miało zginąć dwóch tureckich żołnierzy, którzy stacjonują na terenach opanowanych, przez rebeliantów wspierając ich działania w regionie. Od początku lutego br. w Syrii zginęło co najmniej 15 tureckich żołnierzy, a wielu zostało rannych w wyniku działań zbrojnych w prowincji Idlib z powodu ostrzału artyleryjskiego lub nalotów syryjskich wojsk rządowych i wspierających je rosyjskiego kontyngentu wojskowego. Co warte podkreślenia do ostatniego tego typu incydentu doszło po groźbie prezydenta Turcji, że rozszerzy zdecydowanie tureckie działania w Syrii, włącznie z otwartą interwencją zbrojną jeśli choć jeden tureckich żołnierz zostanie ranny w wyniku prowadzonych tam działań.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 138
Reklama
B72
poniedziałek, 24 lutego 2020, 06:47

Zestrzelono Su24 spadł na tereny kontrolowane przez SAA.

Honker Haker
niedziela, 23 lutego 2020, 23:35

Ostrzelany przez pocisk? Normalnie strzały z nikąd!

mlas
sobota, 22 lutego 2020, 10:40

Jesteśmy właśnie świadkami końca wspaniałej przyjaźni turecko-rosyjskiej. Przypominam, że równie wielka przyjaźń kwitnie między Rosją a Chinami. Tylko tutaj bywało znacznie gorzej i to całkiem niedawno bo jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku.

Fanklub Daviena
sobota, 22 lutego 2020, 12:50

Ależ skąd! Putin Erdoganowi powiedział, że Turcja może się przyjaźnić z Rosją, ale nie kosztem innych rosyjskich przyjaciół... Przyjaciel nie napada na przyjaciela przyjaciela! :)

jęczenie onuc to norma
niedziela, 23 lutego 2020, 13:04

jakoś na Ukrainę i Krym napadli ...

Lis
sobota, 22 lutego 2020, 12:01

Tam nigdy nie było przyjaźni tylko chłodna kalkulacja.

???+
niedziela, 23 lutego 2020, 12:02

Na świecie nie ma przyjaciół tylko interesy kto myśli inaczej jest naiwny

Uti
poniedziałek, 24 lutego 2020, 22:13

Prawdziwe, Polska zazwyczaj traktowała sojuszników jak przyjaciół, a oni traktowali związek z Polską jak interes.

salm
sobota, 22 lutego 2020, 11:30

No było ale teraz jest całkiem inaczej.

Szach mat w jednym ruchu.
sobota, 22 lutego 2020, 08:02

Cieszą mnie odpowiedzi na moje kom. Tylko zdecydujcie gdzie mieszkam czy na ślonsku czy na ukrainie? To na marginesie. Wracajac do tematu chłopaki nie rozumiecie mnie osobiście cieszy sytuacja w syrii. Mam na myśli napięcie turcja-rosja. Nie ma nic przyjemniejszego niż 2 bandytów jak się biorą za łby? To miłe! Rozumiem waszą ekscytację ruslandem w końcu to wasza praca. Tylko weźcie pod uwagę ile sił i środków ma w tym rejonie wasz ulubiony kołchoz a ile podobny harem erdogana? Dla mnie to kwestia 20-25 min łącznie z zablokowaniem bosforu! Tym bardziej ,że zarówno jeden i drugi bantustan nie przestrzegają żadnych norm i praw! Na koniec od 2-lat tak się ekscytowaliście sojuszem car-sułtan,a dzisiaj...?

sża
sobota, 22 lutego 2020, 13:09

Chciałem jedynie przypomnieć, że zarówno USA jak i Turcja okupują nielegalnie spora część Syrii, w tym złoża ropy. Do tego cały czas szkolą i uzbrajają terrorystyczne islamskie antyrządowe bojówki, zwane eufemistycznie "demokratyczną opozycją". I kto tu jest agresorem?

Davien
poniedziałek, 24 lutego 2020, 03:04

A ja chciałbym dodac ze Rosja zgodziła sie na ten rozbiór Syrii. Do tego ciagle wspiera terrorystów z Hezbollahu wiec jak widac kto jest agresorem?

Szach mat w jednym ruchu.
niedziela, 23 lutego 2020, 00:03

Nie gniewaj się.Będę z toba szczery! Co to ma wspólnego z moim kometarzem?

Lord Godar
sobota, 22 lutego 2020, 16:42

To samo robi Rosja na Ukrainie od 2014 roku , zajęła i okupuje terytorium innego państwa ...

Moskwicz w F1
sobota, 22 lutego 2020, 16:27

Agresorem jest ten co sam sobie uzurpuje prawo do władzy czyli Asad.

yaro
sobota, 22 lutego 2020, 22:39

Acha czyli jesteś nacjonalistą co nie uznaje prawa międzynarodowego tylko uznaje prawo własnego "widzimisię". Otóż jak się okazuje dla takiej instytucji jak ONZ Syria ma legalnie wybrane władze w tym prezydenta ponieważ Syria ma stałe przedstawicielstwo w tej instytucji. To jak może nam wytłumaczysz kto jest agresorem ?

dobryl
niedziela, 23 lutego 2020, 00:34

Widzisz yaro PRL i wszystkie pozostałe "kraje demokracji ludowej", które podobnie jak Syria miały "legalnie" wybrane władze także były uznawane przez ONZ i inne organizacje międzynarodowe mimo iż obecnie uznaje się, że krajami tymi rządziły mniej lub bardziej krwawe reżimy.

yaro
niedziela, 23 lutego 2020, 12:33

Syria ma prawo głosu w ONZ więc ?

Davien
poniedziałek, 24 lutego 2020, 14:34

Yaro, Ukraina jest państwem załozycielem ONZ więc tez miała prawo głosu a w latach 43-89 kto tam rzadził?

Wania
sobota, 22 lutego 2020, 10:20

Biedni piewcy rosyjskiego mira. Niedawno zachwycali sie madrością Turcji i traktatem z Rosją a teraz znowu muszą nadawać na Turcję. A jeszcze niedawno Putin częstwował przyjaciela lodami na lotnisku. A teraz giną zolnierze po obu stronach. Snajperzy ze specnazu jednak byli na wagę złota. Putin myslał, że bedzie jak zawsze - negocjacje będą trwaly a on z syryjska armią bedą nacierać ostro. Slowa "ich tam niet" już przeszły do kanonu rosyjskiej taktyki i negocjacji. USA pokazały wagnerowcom jak ich tam niet. Teraz mam nadzieję kolej na Turcję.

fifi
sobota, 22 lutego 2020, 15:16

Pańska łaska na pstrym koniu...niektórzy, kilka lat temu ,po zestrzeleniu przez Turków rosyjskiego bombowca liczyli na to że ci że Krym dla nich odzyskają. :)

Jan
sobota, 22 lutego 2020, 14:57

Człowieku czy tu w ogóle myślisz. To terytorium Syrii.

Janina
niedziela, 23 lutego 2020, 13:07

Dlatego Syryjczycy chcą obalić tyrana i pogonić ruskiego okupanta !

Tomek z Krakowa
środa, 4 marca 2020, 18:35

Jakiego tyrana, jest przedstawicielem oświeconej części społeczeństwa Syrii, broni się przed fanatykami nienawidzącymi zachodniej cywilizacji którzy przedstawiają się w mediach jako ofiary a przerwach płodzą kolejne dzieci które służą do moralnego szantażu, wojna trwa lata a dzieci przybywa bocianów nie widać. Kobiety traktują jak maszyny do produkcji przedmiotów do szantażu Zachodu zaś pani Ochojska się wzrusza.

poniedziałek, 24 lutego 2020, 13:44

Serio? Wiesz jaki procent we wszelkiej maści organizacjach islamistycznych walczacych w Syrii stanowią obcokrajowcy, w tym z europy zachodniej? Wiele z nich składa sie praktycznie z obcokrajowców.

Kminek
wtorek, 25 lutego 2020, 18:59

I tu masz odpowiedź, dlaczego ta i okoliczne wojny wybuchły, trwają i jeszcze długo tam spokoju nie będzie. Już długo nie było dużych zamachów ani na zachodzie, ani w Rosji bo wszyscy chętni do świętej wojny jadą ją czynić na bliski wschód. Gdy tam nastanie spokój a ci wyszkoleni wrócą do domów to wtedy będzie problem

klawiatura
poniedziałek, 24 lutego 2020, 11:55

mała literówka, amerykańsko - żydowskiego

Gnom
sobota, 22 lutego 2020, 09:19

A dzisiaj wszystko zgodnie z planem Putina. Erdogan został sam, za chwilę wkopią go w ludobójstwo Kurdów, a potem będą się "tylko bronić". W końcu Erdogan okupuje Syrię bez żadnych mandatów międzynarodowych (jak i jankesi), a ruskich zaprosił rząd uznawany przez ONZ. Chciałbym aby nasza "dyplomacja" potrafiła działać w interesie Polski choć w kilku procentach tak jak ruska dla Rosji. I właśnie ta skuteczność i wieloletnie planowanie powinno nas przerażać, a raczej wzmóc czujność - a u nas wywiad i kontrwywiad poluje na polityków w kraju, a MSZ odzyskuje wrak.

Szach mat w jednym ruchu.
niedziela, 23 lutego 2020, 00:01

Mógłbyś coś więcej o tym genialnym planie putina? Bo nie wiem czy zasnę?

yaro
sobota, 22 lutego 2020, 11:38

Obawiam się, że Erdogan chce pokazać moc przed wyborami ale żeby mu Rosjanie tych planów przypadkiem nie pokrzyżowali.

wezyr
piątek, 21 lutego 2020, 21:48

Tureckie HİSAR ponoć jadą na front południowy, to prawdziwe game change'ry. Jeśli to prawda Rosjanie już nie polatają. System HİSAR-O z radarem KALKAN deklasuje rosyjskie Pancyry

Jan
sobota, 22 lutego 2020, 14:59

Rakiety Niszczą ten system, a jak Rosjanie się wkurza to Turkom uzbroją tureckich Kurdów

sobota, 22 lutego 2020, 15:37

A wtedy Turcy uruchomią Turkiestan i Tatarstan

sobota, 22 lutego 2020, 16:11

Zgadnij kto chroni granice Turkiestanu? Turcy? Tarastan uruchomia żart stulecia.

yaro
piątek, 21 lutego 2020, 21:07

Za to Rosyjskie Su w odwecie "zbombiły" 2 M60T i jednego M60A3, załogi nie żyją, w pierwszym byłi pewnie turcy ale w drugim nie wiadomo już. Podobno sułtan lekko przymiękł po tym.

Hiperson
piątek, 21 lutego 2020, 20:40

SAA strzelala do swojego Fachury

Fanklub Daviena
piątek, 21 lutego 2020, 19:27

Telewizja A24 News Agency pokazała to strzelanie do rosyjskich Su-24. Zrobili to tureccy żołnierze ze Stingerów rozlokowani i zaprzyjaźnieni z islamską dziczą, która oczywiście wydziera się Ałachu Akbar przez cały czas lotu rakiety, co raz bardziej żałośnie, gdy jest co raz bardziej oczywiste, że chybi... :)

Wppr
sobota, 22 lutego 2020, 12:16

Ojej a ostatnio tak się cieszyłeś ze stosunków Rosja Turcja ? Co się stało? Zaraz będzie powtórka tylko że z Chinami i game over dla Rosji...

Bond
sobota, 22 lutego 2020, 10:58

A tak zachwycałeś się Erdoganem, mądrości o rychłym wystąpieniu Turcji z NATO, wspólne interesy Rosji i Turcji, genialny zakup S400, może pierwsze samoloty strącone w historii przez ten system to będą właśnie rosyjskie...

Fanklub Daviena
sobota, 22 lutego 2020, 13:07

O czym ty bredzisz? Pisałem dokładnie coś odwrotnego, kłamco - że groźby wyrzucenia Turcji z NATO to bajki, bo Turcja jest dla NATO zbyt cenna oraz to, że NIE DA SIĘ WYRZUCIĆ TURCJI Z NATO BEZ ZGODY TURCJI (taki jest Traktat NATO - nie ma tam opcji wyrzucania bez zgody wyrzucanego!) oraz pisałem, że kupowanie uzbrojenia w Rosji i kumplowanie się z Rosją nie mogą stanowić podstawy wyrzucenia z NATO, bo traktat NATO nie zabrania takich zakupów i przyjaźni. To davienowaci bredzili o wyrzucaniu Turcji z NATO za kolegowanie się z Rosją. Zamiast bredzić i kłamać, sprawdź moje wypowiedzi! Ponadto zabranianie Turcji przez Rosję napadania na sojusznika Rosji ma się nijak do amerykańskich wyczynów typu próba zabicia Erdogana w wojskowym puczu... Po prostu Erdogan pogrozi Rosji palcem w bucie, turecka armia opuści Syrię a Erdogan społeczeństwu ogłosi, że "dał Syrii taki wycisk, że przez najbliższe 100 lat nie odważą się pomagać kurdyjskim terrorystom" więc odniósł sukces a z Rosją się dalej będzie kumplował, bo to biznes i wspólnota interesów. Oczywiście może tak być, że jakieś oszołomy z USA zobaczą "okazję" i podjudzą Ergodana, przy NATOwskiej pomocy, do podbicia Syrii, co ew. z NATOwską pomocą mogłoby być możliwe, ale... rosyjską odpowiedzią byłoby np. coś w rodzaju zrobienia sobie lądowego połączenia z Krymem stosownej do utraty Syrii wielkości, więc jak w Waszyngtonie ostał się jeszcze ktoś myślący, to nie będzie szczuł Erdogana do podbicia Syrii. :)

Bond
niedziela, 23 lutego 2020, 10:12

Skończ kłamać, Erdogana wychwalałeś pod niebiosa, z Incirlik mieli zostać wyrzuceni Amerykanie, a przybyć Rosjanie i takie tam brednie. Natomiast tę wspólnotę interesów i biznes Turcji i Rosji obserwujemy obecnie, zresztą Turcja nigdy nie miała zbieżnych interesów z Rosją w regionie. Erdogan nie potrzebuje pomocy Nato, żeby zrobić kipisz w Syrii, potrzebuje milczącej zgody, a korytarz na Krym sobie wybij z głowy w 2014, udało się bo armia ukraińska była w rozkładzie, teraz to zupełnie inaczej wygląda, kolejna zadymka będzie dla Putina bardzo kosztowna, przy okazji cała ta jego praca w zniesienie sankcji uleci w niebyt.

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 16:00

Funku ty jednak jestes organicznie niezdolny do mówienia prawdy:)A juz rozbawiłes wszystkich tym lądowym połaczeniem z Krymem, ale jak chcesz by USA całkiem legalnie wysłało wojsko na Ukraine i wykopało terrorystów Putina z powrotem do moskwy...

Fanklub Daviena
sobota, 22 lutego 2020, 19:15

Davienku komiku nasz: TYLKO w 3 państwach NATO w sondażu sprzed 2 tygodni (USA, Wielka Brytania, Holandia - wszystko to państwa morskie, więc mają wrodzoną nienawiść do mocarstw lądowych) większość obywateli była za udzieleniem pomocy napadniętemu przez Rosję KRAJOWI NATO, w dalszych 2, jak Polska, obywatele uważali, że ich kraj nie powinien pomagać, ale USA już tak, a reszta nie chciała by temu państwo pomagał ich kraj ani nawet USA! Jak widzisz realnie zaangażowanie NATO w starcie z Rosją o nienależącą do NATO Ukrainę? Davienku, USA się sypie - samo Ukrainy z rąk Rosji nie odbije, nawet nie spróbuje (Donald Trump - "Na Krymie wszyscy mówią po rosyjsku, jest więc rosyjski", Pompeo do prezydenta Ukrainy w czasie ostatniej wizyty w Kijowie - "Przyjmijcie do wiadomości, że świat się pogodził z tym, że Krym zostanie w rosyjskim posiadaniu"...) - w USA brakuje sprzętu, wyszkolenia i żołnierzy. Nie tylko nielegalnie przyjmują do wojska narkomanów, członków gangu, ale właśnie jest afera, że co najmniej 318 osób, które nie zdało testów fizycznych lub nawet do nich nie podeszło, zostało przyjęte do wojska by wypełnić wyznaczone minima werbunkowe. Jest jeszcze śmieszniej: jest odwrotnie niż w poprzednich latach: Departament Stanu chce ostrego kursu przeciw Rosji i innym miej lub bardziej urojonym wrogom USA, a Departament Obrony tego nie chce, np. Departament Stanu chce ostrzejszych sankcji na Huawei a Departament Obrony się sprzeciwia! :)

Davien
poniedziałek, 24 lutego 2020, 03:08

Funku i znowu rozbawiasz swoimi bredniami wszystkich wokół:) A cod o wojska to jak na razie to w Rosji mamy przyjmowanie przestepców na potege co potem wychodzi w takich masakrach jak ostatnio wiec daruj sobie zmyslanie:) I to tyle bo tych bredni co wypisujesz czytac się nie daje.

klawiatura
poniedziałek, 24 lutego 2020, 11:57

oj, skończyły się argumenty i zalewasz wypełniaczem bez wartości

rozsądny
poniedziałek, 24 lutego 2020, 15:29

Nie wiadomo co lepsze/gorsze - te wymyślne bzdury, które tu serwuje na forum od kilku lat czy jednak wypełniacze.....?

12345
piątek, 21 lutego 2020, 18:40

Piorun tego to po pierwsze nie zestrzeli, bo za mały ma ładunek. Do Su-24 to trzeba strzelać nasamsem albo patriotem.

xawer
niedziela, 23 lutego 2020, 00:07

Co to za pocisk ten "nasams"?("trzeba strzelać nasamsem") NASAMS może strzelać AMRAAMEM(AIM-120)

Lucjan 3
sobota, 22 lutego 2020, 09:25

Piorunowi by nie umknął. Gromowi tak.

berkut
piątek, 21 lutego 2020, 21:29

Mi28 jest mocniej opancerzony

sobota, 22 lutego 2020, 11:03

Zestrzelili jakiegoś?

yaro
sobota, 22 lutego 2020, 13:35

Żaden Mi28 nie został w Syrii zestrzelony, niech Davien nie plecie bajek, była jedna kraksa kiedy pilot na małej wysokości przeszarżował i nie udało mu się ominąć przeszkody i o nią się rozbili, wszelkie inne twierdzenia, że jakiś Mi28 w Syrii został zestrzelony to baje z mchu i paproci. Zresztą rozbił się na samym początku Rosyjskiej kampanii przeciw PI w Syrii, kiedy piloci mieli mniejsze doświadczenie.

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 12:56

Minimum jednego zestrzelili w Syrii.

R
poniedziałek, 24 lutego 2020, 12:35

Wg. Ciebie, zeby nie bylo niedomowien.

niedziela, 23 lutego 2020, 20:42

Pewnie twoim aim-120 z 1973 roku :)

sobota, 22 lutego 2020, 16:16

Rozbił się to fakt , w czasie lotu na niskiej wysokości w trudnych warunkach pogodowych, rozbił się z dala od jakichkolwiek pozycji islamistów.. Zestrzelili z broni lufowej jednego Ka-52 kiedy bez rozpoznania z marszu chciał pomóc w czasie silnego kontraataku, rebelianci przełamali wtedy linie SAA .

codybancks 20
piątek, 21 lutego 2020, 18:11

Trzeba było kupić od nas Groma lub Pioruna to by od razu trafił !!

Autor
sobota, 22 lutego 2020, 10:05

Jakbyś uważnie czytał i permanentnie bywał na tym portalu to pewnie byś nie kpił.

dyndas
piątek, 21 lutego 2020, 17:58

Są już fotki i nagrania. Strzelali Tureccy żołnierze ze Stingerów

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 21 lutego 2020, 15:43

To ostrzeżenie i tyle! Nie wyciągałbym daleko idących wniosków. Przy okazji to turcy już kilka lat temu pokazali jak zestrzelić su-24! A także przy okazji jak zakłócić pracę s-300! To też z przed kilku lat. O wiele ciekawszy jest stosunek na lini turcja-rosja. Tu zaczyna się robić ciekawie. I oile turcja bez rosyjskiego gazu i gazociągu da sobie radę to o tyle rosja ? A o komunikacji przez bosfor to..!

Xd
piątek, 21 lutego 2020, 19:30

Wspamiałe są te "ekspertskie" analizy

tak to już jest na Ślonksu
piątek, 21 lutego 2020, 21:32

Tak. To głębokie przemyślenia podczas wyczerpującej intelektualnie gry w warcaby z zaadoptowaną terminologią szachową-w realu "nieosiągalną".

roszada
piątek, 21 lutego 2020, 18:20

Jak zestrzelić to nic nie pokazała, proszę bardzo mają teraz okazję się wykazać ale jak na razie to dwa podejścia i nic.

technik pokładowy
piątek, 21 lutego 2020, 15:42

Wszystkie rosyjskie samoloty w Syrii są wyposażone w odpowienik systemu President. Polski Piorun z powodzeniem wymanewrowałby obronę i zestrzelił rosyjską maszynę

technik nakładowy
piątek, 21 lutego 2020, 21:22

to takie piękne, takie twórcze, może byś się ogarnął nasz Piorun tak samo by sobie z tym nie poradził.

Felo
sobota, 22 lutego 2020, 10:32

Technik?? Technik umie czytać. A już nawet Grom radzi sobie nawet z "zimnymi" dronami. Czego żaden inny manpads nie robi. Byle taka Suka leciała w jego zasięgu to czy Grom czy Piorun sobie z łatwością z nią poradzą. Nie bez kozery Amerykanie po strzelaniach u nas szybciutko zamówili sobie niedużą partię na testy. Nie doczytałeś, szkoda. Oszczędziłbyś sobie pisania bezpodstawnych czczych komentarzy. Technik?? Kupiłeś sobie papiery??

Fanklub Daviena
sobota, 22 lutego 2020, 10:15

Wiemy, wiemy, już Davien nas zapewniał, że matryca IR którejś tam generacji i sztuczna inteligencja AIM-9X są nie do zmylenia flarą, tymczasem ten Sidewinder łyknął flarę z syryjskiego Su-22 jak pelikan rybę i potem Davien musiał tu kłamać, że USA nad Syrią nie używa AIM-9X tylko stare AIM-9L "by nie zdemaskować możliwości"... :)

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 12:59

A ten dalej powtarza kłamstwa SANA:) Dziecko AIM -9X miał awarię i nawet nie podjał sledzenia a AMRAAM który wg ciebie ma jednocyfrowa skutecność z Su-22 problemu nie miał, podobnie jak wczesniej AIM-9X z Su-24M. A info o AIM-9M anie L podawało US navy.

nie kłam
niedziela, 23 lutego 2020, 20:46

O tym, że AIM-9X został zmylony podawało CNN w oparciu o informację ze źródła związanego z Pentagonem.

Davien
poniedziałek, 24 lutego 2020, 03:10

A to ciekawe bo US Navy czyli jedyni co mieli wiedze o zdarzeniu milczeli az do komunikatu o awarii AIM-9X:) Ale jak zwykle musisz sobie popłakać.

Fanklub Daviena
sobota, 22 lutego 2020, 14:32

Siur, siur! Rosyjskie rakiety też są nie do zmylenia, chyba że "mają awarię" jak AIM-9X w Syrii. :)

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 16:05

Wow padłem ze śmeichu:) Rosyjskie rakiety to bez przeciwdziałania nie potrafia w nic trafic jak udowodniły to R-27 w Etiopii i Erytrei odpalane przez rosyjskicj i ukraińskich najemników ale popłakac sobie mozesz:)

powiedzieć błazenek to nic nie powiedzieć
niedziela, 23 lutego 2020, 10:31

O skuteczności R-27 przekonała się kilka dni temu AS jak spadło jej Tornado.

rzeczywiście jesteś błazenek
niedziela, 23 lutego 2020, 21:36

Od kiedy to R-27 jest pociskiem ziemia-powietrze?

zdecydowanie powiedzieć błazenek to jakby nic nie powiedzieć
wtorek, 25 lutego 2020, 09:41

Od momentu jak "wyrzutnię" Huti umieścili na ciężarówce.

niedziela, 23 lutego 2020, 12:28

Wczesniej Saudyjski F-15 miał także bliskie spotkanie z tym pociskiem.

niedziela, 23 lutego 2020, 21:37

Tak? Ciekawe z jakiego samolotu rebelianci Huti go wystrzelili.

R
poniedziałek, 24 lutego 2020, 10:45

Oj bezimienny kolego.

yaro
niedziela, 23 lutego 2020, 08:38

czyli mają taką samą skuteczność jak AIM-9X --- no to gra muzyka ...

Davien
poniedziałek, 24 lutego 2020, 03:12

Powiedz to Su-24M po spotkaniu z AIM-9X:)

R
poniedziałek, 24 lutego 2020, 10:45

Hmm Turcja ma 9X?

Davien
poniedziałek, 24 lutego 2020, 14:37

Jak widac ma bo Su-24M w 2015r spotkał się z jednym .

technik zakładowy
piątek, 21 lutego 2020, 23:55

po co taki Piorun co sobie nie radzi ?

technik nakładowy
sobota, 22 lutego 2020, 10:23

bo nie musi sobie poradzić z myśliwcem, ale ze śmigłowcem będzie miał łatwiej ...

bender
piątek, 21 lutego 2020, 20:49

Nie tyle "wymanewrował", co seeker złożony z kilku sensorów IR trudniej oszukać pułapką, bo nagłe pojawienie się nowego gorącego celu jest ignorowane przez trackera. Dlatego faktycznie Piorun doszedł by celu.

Fanklub Daviena
sobota, 22 lutego 2020, 13:12

Te wasze teorie, davienowaci, jakoś się w Syrii przeciwko Su-22 i jego flarom w przypadku AIM-9X nie sprawdziło... :)

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 16:07

Moze skończ funku powtarzac te załosne kłamstwa jak nie masz zielonego pojecia jak działa IIR( ale niby skad jak jestescie za bardzo zacofani w Rosji by cos takiego opracowac.)

poniedziałek, 24 lutego 2020, 10:57

Wyjasnij mu zatem czym jest ta matryca, a nie obrazaj. Wiecej

Davien
poniedziałek, 24 lutego 2020, 14:38

Wyjasniałem wiele razy ale albo nie rozumie albo celowo ignoruje.

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 16:05

A ten znowu powtarza te kłamstwa:) akos Su-22 zarył w ziemię w kawałkach:)

antyBender
piątek, 21 lutego 2020, 21:23

jasne, a Turcy to mają same badziewia i dlatego nie dolatują ...

Gabor
sobota, 22 lutego 2020, 10:34

Grom czy Piorun to aktualnie może nawet najlepszy manpads na świecie. A Turcja nie ma nawet najnowszych Stingerow. Nie wiesz? Przecież to wiedzą wszyscy!!!

dery
sobota, 22 lutego 2020, 08:35

Turecka armia ma tylko około 20% nowoczesnego sprzętu, a do Syrii wysyłają stare badziewie którego mają mnóstwo.

ciekawe
sobota, 22 lutego 2020, 10:23

T-129 i Blackhawk to dla Turcji bardziew, którego mają mnóstwo?

Gnom
sobota, 22 lutego 2020, 09:22

Na pierwsze Stingery skuteczny był już MAK

Klusek
piątek, 21 lutego 2020, 20:33

No i dlatego striela spudłowała

Xd
piątek, 21 lutego 2020, 19:30

To trzeba poczekać na wiosenne burze

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 17:39

Niekoniecznie, President powstał by zakłócac pociski IR wiec na Pioruny tez byłby skuteczny,

yaro
piątek, 21 lutego 2020, 15:12

Z najnowszych wieści dziś znów była próba zestrzelenia Su-24M "Kilka godzin temu tureckie wojsko próbowało zestrzelić rosyjski bombowiec Su-24 na linii frontu, który według dowództwa rosyjskiego przeprowadził ataki na pozycje terrorystów w Idlibie. Tureckie media z kolei informują ze atak był skierowany w wojska tureckie i w wyniku nalotów w prowincji Idlib 2 tureckich żołnierzy zostało zabitych i 5 rannych. Brak jak na razie oficjalnych oświadczeń Rosji i Turcji."

mesko
piątek, 21 lutego 2020, 14:23

Może by wysłać naszym tureckim sojusznikom z NATO skrzynkę nowych "Piorunów" na testy? Zawsze to jakieś nowe dane.

x
piątek, 21 lutego 2020, 17:38

pomysł dobry do czasu aż któryś z Piorunów trafi w rosyjskie ręce (o ile już nie trafił przez pośredników, działalność szpiegowską itp).

Kiks
sobota, 22 lutego 2020, 22:58

Raczej nie. To nie takie proste.

niedziela, 23 lutego 2020, 12:30

Dali Gruzinom nasze pociski to szybciutko rosjanie je mieli.

asd
piątek, 21 lutego 2020, 12:57

Jakie one niepotwierdzone? W sieci dostępny jest film dokumentujący zdarzenie.

Analityk inż. MAZUR
piątek, 21 lutego 2020, 12:54

No czym zestrzelić SU 24M ? Dobre pytanie, ten model zakłuca wszystkie radary i przestają działać. To została podczerwień ale SU 24M też zakłuca podczerwień i mamy to co widać. Najlepiej zestrzelić SU 24M z broni lufowej i tu bez obrony.

Borsq
piątek, 21 lutego 2020, 22:28

RBS-70 prowadzona w wiązce lasera.

Gnom
poniedziałek, 24 lutego 2020, 11:04

Ruscy ostrzeganie o laserze na Su-24 mają ponad 30 lat, a zakłócanie też ponad ćwierć wieku. Zatem, też nie koniecznie.

Jesteś beznadziejny
piątek, 21 lutego 2020, 20:01

Pewnie, że wszysko potrafi zakłucić. Bo zakłócić już niczego...

małpa
piątek, 21 lutego 2020, 16:10

Su-24 zakłóca wszystko nawet AK-47.

Gnom
poniedziałek, 24 lutego 2020, 11:05

Na szczęście tylko w grach!

vvv
piątek, 21 lutego 2020, 19:02

ale nie komorki, radiostacje i odbiorniki tv

Earhtquake
piątek, 21 lutego 2020, 18:29

Su-24 nawer prostuje krzywizne ziemi.

Pan Staszek
piątek, 21 lutego 2020, 17:50

Ale tylko wtedy, gdy jest wyposażony w moduł Krasucha czy jakoś tak :)

Hamas blues
piątek, 21 lutego 2020, 12:53

Nasza striela go nie dopadła

Czekamy
piątek, 21 lutego 2020, 11:55

Dwa razy strzelano do tego SU. Następstwem było zbombardowanie miejsca z którego dokonano ostrzału i śmierć 2 tureckich żołnierzy. Wychodzi na to że to Turcy strzelali dlatego Erdogan tak spanikował po tym jak to Rosjanie odkryli i poprosił USA o patrioty. Turcja teraz tam lekko mieć nie będzie. Rosjanie na pewno zmienią swoje podejście na bardziej agresywne wobec żołnierzy tureckich tam przebywających. Zobaczymy co osiągną teraz tam Turcy i jakim kosztem.

fgtt
piątek, 21 lutego 2020, 16:32

Patrioty szybko zostaną zniszczone. chyba, że będą na terytorium Turcji, bo to byłby atak na Turcję i wówczas nowe sankcje itd. Chyba, że Rosja uzbroi Syryjczyków

Fanklub Daviena
piątek, 21 lutego 2020, 15:59

Tak to jest jak Turkom pomyliły się "stanowiska obserwacyjne" ze stanowiskami SAM... Dalej tu są wątpiący po której stronie w Syrii opowie się Rosja? :)

Putfan
sobota, 22 lutego 2020, 10:43

Rosja jako reżim przecież od zawsze jest po stronie każdego reżimu! Syria to nie wyjątek. A propos, czy szpital w Idlisie już zbombardowany?? Czy może trudniej trafić bo tym razem nie jest oznakowany?? Szkoda tylko, że tego bandyty nie zestrzelili. Ale cóż, poczekamy to się doczekamy. I będzie radość!!

Lord Godar
piątek, 21 lutego 2020, 20:59

Ale przecież to jest oczywiste . To Erdogan jest płytkim politykiem i strategiem . Nie wiem na co on liczył wdając się w tą grę ...

Fanklub Daviena
sobota, 22 lutego 2020, 10:33

No właśnie ja też nie rozumiem: jeszcze w 2008 nazywał Asada swoim bratem, cmokał się z nim i gościł w Turcji i cały "cud gospodarczy" Turcji polegał na tym, że Turcja wypięła się na sankcje USA i UE i ogromnie dorabiała się na handlu z Rosją, Iranem, Irakiem i Syrią (nawet ruch bezwizowy z tymi krajami wprowadził! Tak, że nikt 46000 Żydów w Iranie nie trzyma - po prostu nie chcą z Iranu wyjechać, mimo że Izrael oferuje im za to 36000 USD od osoby i jakoś nikt tych Żydów w Iranie nie morduje, a wg propagandy w mediach Polin, to Iran kilka razy tygodniowo szykuje nowy holocaust...), a potem coś mu odbiła palma, zdradził Syrię i na nią napadł. Może źle przekalkulował, może jak "znafcy" z tego forum był przekonany, że "najdalej za 3 miesięcy Asada spotka los Saddama albo ucieknie do Moskwy" i stwierdził, że to świetna okazja zagrabienia tyle Syrii ile się ta, ale to nie tłumaczy obecnego postępowania, kiedy wszyscy poza Davienem, vvv i GB wiedzą, że Asad zostaje a Rosja nie pozwoli na parcelację Syrii.

Ech
sobota, 22 lutego 2020, 13:03

Iran, przez 123 lata zaborow trzmal otwarta polska ambasade. Znaczy budnek na wypadek powartu naszej wladzy. dzis choc to muzelmanie dbaja o nasze cmenatrze (w centrum Teheraniu jest np piekny polski cmenatrz) To tylko w propagndzie to kraj awantrniczy. Awantrniczy kraj to mamy gdzie indziej.

Fanklub Daviena
sobota, 22 lutego 2020, 19:20

Nie Iran, tylko Turcja (z tą ambasadą) i nie naprawdę, tylko jest to legenda... A to, że Iran to jedno z najbardziej pokojowych państw na świecie i jest państwem wyżej rozwiniętym i cywilizowanym od Polin to wiem (tylko jedno ale: jak ich się skrzywdzi i nie wypłaci odszkodowania, to ZAWSZE, ale to ZAWSZE się mszczą - to jest w ich kulturze i dlatego liczniejsi Arabowie do nich nie fikają).

niedziela, 23 lutego 2020, 12:32

Iran także.

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 15:50

A to ciekawe bo ten Su-24 atakował pozycje islamistów a nie tureckich zołnierzy.

R
poniedziałek, 24 lutego 2020, 10:50

Oj Dawidzie przestan juz klamac, piekne nagrania Turackich zolnierzy strzelajacych z MANPAD, ciekawe do czego strzelali. I filmy z ostrzelania powietrza Tureckiej kolumy, czolgi, trasportery, ciezarowki, pewnie Syryjskie lotnictwo?

Ech
sobota, 22 lutego 2020, 13:05

wedlog ciebie Rosja zbroii jihadystow a potem sama ze soba walczy . Znaczy z nimi za pomoca swej broni. Moze na samolotach sie znasz ale w polityce to dosc naiwnie myslisz.

Fanklub Daviena
piątek, 21 lutego 2020, 19:10

No tak, Davien tam był i to sprawdził...

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 13:01

Za to ty pewnie siedziałes w tym Su-24 stad tak dokładnie wiesz:)

fan omnibusa
niedziela, 23 lutego 2020, 18:50

To Ty nie siedziałeś w Su-24?

jeszcze większy fan omnibusa
niedziela, 23 lutego 2020, 20:55

On w tym czasie siedział w kabinach S-300 i S-400 i jeszcze latał F-35I nad Teheranem. I to wszystko w tym samym czasie!!!

piątek, 21 lutego 2020, 18:30

Jedni wspierają drugich. Turcja nie jest niewinna. Kurdów niszczy bo jej zagrażają, swoich terroystów spiera.

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 00:12

A kto twierdzi ze jest niewinna, jest dokładnie odwrotnie to własnei Turcja sie tam wpakowała i rozrabia.

Rzyt
piątek, 21 lutego 2020, 11:21

Po Isis miał być koniec...to żenada ,że nie ma woli międzynarodowej i czynów by zakończyć nową wojnę...

Lord Godar
piątek, 21 lutego 2020, 21:06

ISIS to był tylko dobry pretekst , aby osiągnąć znacznie ważniejsze cele . Jednym z nich jest kontrola nad tym rejonem i korzyści z tego wynikające . Ma on znaczenie dla Rosji , Iranu i Chin , a pośrednio też ( lecz to bardzo istotne) dla Izraela . Krzyżują się tam na różne sposoby interesy tych państw.

Ernst Junger
sobota, 22 lutego 2020, 11:22

Masz słuszność. Kiedyś czytałem wywiad z rosyjskim generałem, który stwierdził, że jeśli Rosja straci Syrię to bardzo szybko popadnie w tarapaty finansowe. Wówczas państwa arabskie mogłyby puścić nitkę gazową do Europy przez Turcję po dużo niższych cenach niż oferują Rosjanie. PKB Rosji to w przeważającej mierze gaz i ropa.

ja
piątek, 21 lutego 2020, 14:20

raczej jest wola żeby ją kontynuować... a może nawet rozdmuchać... jest silne lobby producentów broni, dla których pokój w europie jest już za długo...

Kapitan Tenkesh
piątek, 21 lutego 2020, 13:53

Kto ci powiedział że w Idlib teraz ISIS? Putin?

bredzisznielicho
piątek, 21 lutego 2020, 19:59

Potrafisz czytać ze zrozumieniem? Czy tylko Putin ci w głowie? W Idlib jest gł. HTS (wspierana wcześniej przez tzw. zachód, nie mylić z Zachodem).

Tweets Defence24