Rosyjski sąd nakazał aresztowanie 12 ukraińskich marynarzy

28 listopada 2018, 14:40
840_472_matched__pispkk_Zrzutekranu20181126o11.09.13
Fot. mil.gov.ua
Reklama

Sąd w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie nakazał we wtorek umieszczenie w areszcie do 25 stycznia 2019 r. dwunastu ukraińskich marynarzy, których siły rosyjskie zatrzymały w niedzielę po ostrzelaniu ukraińskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej.

Pozostali marynarze staną przed sądem w środę, będą to oficerowie. Ponadto trzech marynarzy nadal jest w szpitalu; zostali oni ranni w rosyjskim ostrzale i mają stanąć przed sądem w Kerczu, jednak data posiedzenia nie jest znana. 24 zatrzymanych marynarzy Rosja podejrzewa o nielegalne przekroczenie swej granicy państwowej. Artykuł rosyjskiego kodeksu karnego, na który powołał się sąd, mówi o "nielegalnym przekroczeniu granicy, dokonanym przez grupę osób działających w zmowie czy grupę zorganizowaną, albo też z użyciem przemocy czy groźbą jej użycia". Grozi za to kara do sześciu lat więzienia. Po decyzji o areszcie marynarze byli przewożeni do siedziby rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w Symferopolu, gdzie mieli być przesłuchiwani.

Radio Swoboda (rosyjska redakcja Radia Wolna Europa) podawało po decyzji o areszcie pierwszych sześciu marynarzy, że mają oni zamiar odmówić składania zeznań. Według tej rozgłośni obrońcami marynarzy są adwokaci, którzy wcześniej uczestniczyli w procesach aktywistów ukraińskich i tatarskich na Krymie. Za pośrednictwem adwokatów marynarzom przekazano list dowódcy marynarki wojennej Ukrainy admirała Ihora Woronczenki. "Wszyscy marynarze sił zbrojnych ze zrozumieniem odnoszą się do tak zwanych zeznań, które teraz próbuje się od was otrzymać. Metody pracy służb specjalnych Federacji Rosyjskiej nie są przecież dla nikogo tajemnicą" - napisał Woronczenko.

FSB opublikowała w poniedziałek nagranie wideo z udziałem trzech marynarzy: Andrija Dracza, Serhija Cybizowa i Wołodymyra Lisowyja. Ten ostatni powiedział, że na pokładzie jego okrętu była broń i że celowo ignorował ostrzeżenia rosyjskich pograniczników. Radio Swoboda ocenia, że Lisowyj czyta zeznanie z kartki, a z nagrania Cybizowa wycięto niektóre wypowiedzi.

FSB w poniedziałek podała, że wśród marynarzy byli dwaj funkcjonariusze ukraińskich służb specjalnych - Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Oświadczyła, że wykonywali oni "zadanie specjalne" i koordynowali "prowokację". Ukraina podała we wtorek, że wśród członków załogi było dwóch oficerów SBU. Szef tej służby Wasyl Hrycak powiedział, że oficerowie ci wykonywali zadanie zabezpieczenia kontrwywiadowczego oddziału sił morskich Ukrainy.

Rosja informuje o 24 zatrzymanych członkach załogi ukraińskich okrętów. Ukraina wcześniej podawała, że załogi trzech okrętów liczyły łącznie 23 ludzi. Rozbieżności dotyczą też liczby rannych - według Rosji jest ich trzech, Ukraina informowała o sześciu.

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin powiedział we wtorek, że Rosja nie ma prawa sądzić ukraińskich marynarzy, gdyż są oni jeńcami wojennymi.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
dim
piątek, 30 listopada 2018, 06:40

@M16, @John, Putin&Erdogan - rachunek strat i korzyści.

dim
piątek, 30 listopada 2018, 06:37

Cudze chwalicie, swojego nie znacie. Na krótko przed upadkiem Czechosłowacji, Polska dopomagała jej upaść, jesienią 1938 prowadząc "Operację Łom". Czyli bezczelne zbrojne wtargnięcia i dywersja na terytorium Rusi Zakarpackiej, z udawaniem, że skoro nie wiadomo, kto to robi, na pewno jest to miejscowa, antyczechosłowacka partyzantka. Którą trzba teraz wyzwolić... Otóż razu pewnego przyłapał Polaków na gorącym uczynku jakiś czeski patrol. Bez namysłu uprowadzono ich do Polski, następnie z fałszywym oskarżeniem osadzono po wyrokach w Twierdzy Brzeskiej - za co ? - za co ??? - Za nielegalne, zbrojne przekroczenie polskiej granicy.

John
czwartek, 29 listopada 2018, 08:30

@MI6 a dlaczego w Petersburgu Erdogan przepraszał Rosjan za to zestrzelenie. Napisz nam tu równie "inteligentny" komentarz.

MI6
środa, 28 listopada 2018, 18:46

To nie jest poprawne politycznie ale Ukraińcy powinni odpowiedzieć ogniem na bandyckie poczynania Rosji. Turcy się nie patyczkowali i co? Putin nic nie zrobił nawet system S400 im sprzedał. Putin tylko siłę rozumie.

tak tylko... (Michał Rakowski)
środa, 28 listopada 2018, 16:01

Pokazowe procesy żołnierzy to nic nowego dla Moskwy. Wiedzą coś o tym nasi AK-owcy. Bandyckie państwo...

Tweets Defence24