Rosyjski odpowiednik rakiet GROM wygrywa Singapurze

28 kwietnia 2014, 10:24
Singapur prawdopodobnie kupi rosyjskie rakiety przeciwlotnicze Igła-S – fot. Mike1979 Russia/Wikipedia

Wszystko wskazuje na to, że Singapur kupi od Rosji przenośne zestawy rakiet przeciwlotniczych Igła-S/9K338 (wg. NATO SA-24 Grinch).

Przenośne zestawy rakiet przeciwlotniczych - określane często skrótem MANPADS (man portable air defense missile system) są powszechnie stosowanym środkiem bezpośredniej obrony żołnierzy przed atakami z powietrza, zarówno w działaniach na lądzie jak i na morzu. Są one istotnym uzupełnieniem systemów przeciwlotniczych krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu do wysokości 3-5 km.

W Singapurze wykorzystywano do tej pory rosyjskie rakiety MANPADS, z tym że starszej wersji - typu Igła (wg. NATO SA-18), których zasięg jest o 1 km mniejszy niż wersji S, która może niszczyć cele na odległości 6 km. Były one stosowane jako uzbrojenie pojedynczego żołnierza, jak również jako wyposażenie gąsienicowych pojazdów typu M113. System Igła został opracowany i jest rozwijany przez rosyjskie biuro konstrukcyjne KBM (Konstruktorskoje Bjuro Maszinostrojenia).

Odpowiednikiem Igły jest rozwijany w Zakładach Metalowych Mesko w Skarżysku Kamiennej przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom, który znany jest m.in. z tego, że był prawdopodobnie wykorzystywany bojowo w Gruzji podczas tzw. wojny pięciodniowej w 2008 r. Polski produkt miałby duże szanse w Singapurze tym bardziej, że jest przystosowany do współpracy z interpretatorem przenośnym krótkiego zasięgi IKZ systemu IFF.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
KornelPL
poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 12:06

To grom jest odpowiednikiem Igly, nie odwrotnie

patriota
poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 11:56

Zestaw rakietowy Grom, który znany jest m.in. z tego, że został wyeksportowany m.in: do Indonezji, Litwy i Peru.

z prawej flanki
poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 10:56

- nasz Grom bardziej chyba znany jest z tego ,źe po przejeciu wiekszości zestawów przez Rosjan ; porzuconych w panice przez wycofujaca sie armie gruzińska - zostal przez nowych wlaścicieli wykorzystany do pewnej antypolskiej prowokacji w Czeczeni...

Rodzynek
wtorek, 29 kwietnia 2014, 10:24

Zestaw ten nie prawdopoobnie lecz napewno był uzyty w Gruzji, jest to dość dobrze udokumentowane w ówczesnej prasie jak i na filmach. Nie rozumiem stwierdzenia, że polski produkt miał by szanse, ponieważ przystosowany jest do współpracy z IFF.... Rosyjski także jest.... Rosjanie zapewne tam wygrali, dając lepsze możliwości kredytowe na zakup systemu, oraz bardzo mocną i szczególnie agresywną politykę marketingową w tej branży. Jeszcze co do komentarza gdzie zestaw GROM był sprzedany. Litwa, Peru? Skąd te bzdurne informacje? Gromy jak narazie posiada polska armia, indonezyjska (POPRADy), Japońska i Gruzińska. Ta ostatnia sporą ich część straciła na rzecz wojsk rosyjskich.

Oj
poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 23:42

< Rosyjski odpowiednik rakiet GROM > to jakiś ponury żart. GROM nie umywa się przy niej. Co na to nasi przewspaniali inżynierowie? nie mówiąc o kretynach,którzy takie rakietki wkładają na drogie podwozia samochodowe i wciskają kit że to super OPL-tka.........

WARS
czwartek, 3 lipca 2014, 21:29

...juz nawet tutaj pelno "wypranych mozgow sowieckich" ... a tv Rubin tow. jeszcze uzywa ?...ocien choroszyj i stoit za kazhdoj kg odin Rubel...przypomne tow., ze to GROM zestrzeliwal sowieckie samoloty w Gruzji a ponoc tez ukrainskie(w rekach sowieckich bandziorow)

mar
wtorek, 29 kwietnia 2014, 23:05

Co do zakupu gromów przez Litwę: http://www.defence24.pl/news_litwa-chce-kupic-rakiety-przeciwlotnicze-z-polski

Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama