Rosyjski Mi-8 zestrzelony w Syrii. Zginęło pięciu wojskowych

1 sierpnia 2016, 14:00
Fot. Russian Helicopters
Fot. Twitter

Rosyjski śmigłowiec Mi-8AMTSz został zestrzelony przez syryjskich bojowników w prowincji Idlib. Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że zginęło pięciu wojskowych, w tym trzyosobowa załoga. Maszyna brała udział w działaniach bojowych w rejonie Aleppo. 

Reklama

Rosyjska maszyna została zestrzelona przez bojowników w poniedziałek 1 sierpnia we wczesnych godzinach rannych w rejonie wsi Araquib, na południowy wschód od Aleppo, wokół którego zamknięto w ostatnich dniach pierścień okrążenia. Jak informuje Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, maszyna była w drodze do bazy Hmejmin z trzyosobową załogą i dwoma przedstawicielami Centrum ds. Pojednania Stron Konfliktu na Terytorium Arabskiej Republiki Syryjskiej.

Fot. Twitter

Początkowo brak było komunikatów na temat losów uczestników katastrofy, ale z informacji zamieszczonych w mediach społecznościach wynikało, że co najmniej jedna osoba, która ocalała z katastrofy, została zabita przez bojowników. Zwłoki członka załogi były wleczone po pustyni przez dżihadystów. Opublikowano również zdjęcia dokumentów pilota i innych osób znajdujących się na pokładzie. Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że jednostki wojskowe w Syrii zaangażowane są w wyjaśnienie okoliczności zdarzenia i losu osób znajdujących się na pokładzie. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Reklama
Brzechwa
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 16:08

Śmigłowiec z "pomocą humanitarną" nad "zamkniętym pierścieniem okrążenia". Kto w to uwierzy?

myslacy
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 15:29

To już ostatnie agonalne podrygi ISIS i całej "koalicji". Oni to wiedzą, tam po ich klęsce nie będzie litości, nie będzie praw człowieka - zbyt dużo krwi tam przelano, zbyt dużo ludzi zginęło - zwycięzca weźmie wszystko - i islamiści to wiedzą - wiedzą to dokładnie. Aramia Syryjska nie będzie respektować niczego - i oni to wiedzą, nie będzie rozpraw, obrońców - będą masowe egzekucje i tortury - bo taki jest tam po prostu świat. Oni nie walczą już teraz o większą sprawę - oni już walczą o przetrwanie i łagodną śmierć od kuli. To co im zostało to prowokowanie Rosjan do dużego ataku po czym zasłonią się cywilami po to aby wywołać u opinii międzynarodowej współczucie i amnestię. W tamtej kulturze zwycięzca bierze wszystko i nagle Syryjczycy widząc kto zwycięża poprą silniejszego - i o to w tym wszystkim chodzi. A służby specjalne Syrii czy Rosji potrafią wydobyć z jeńców informację - koniec ISIS jest już bardzo bliski - jedyny kierunek ucieczki - Irak /dzielnie broniony przez koalicję NATO/.

Are
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 18:32

To z ISIS/daes nie ma nic wspólnego. Określenie "myślący" jest niepełne. Winno być "myślący o czym zupełnie innym niż treść komentowanej wiadomości". Owszem, kiedyś Al Kaida i IS miały zbliżone cele, ale obecnie ich drogi się mocno rozeszły. A syryjska AlNusra ma z AlKaidą dużo wspólnego (choć z upływem czasu coraz mniej), ale w tamtym rejonie jest tylko jednym z wielu rebelianckich ugrupowań. W tym momencie sytuacja jest taka, że w całej układance różnych partyjek i ich odłamów walczących w rejonie Aleppo z SAA (Assad +Iran +Rosja) doszło do koordynacji na niespotykaną dotąd skalę i wspólnego ataku na południowe przewężenie kontrolowanych przez SAA terenów Aleppo. Dzięki wsparciu Iranu i Rosji (głównie lotnictwa przed którym rebelianci nie mają jak się bronić) mocno dostali w kość i zagroziło to zupełnemu odcięciu ważnego i mocno zaludnionego terenu (jeszcze, mimo już czterech lat) od reszty terenu ogarniętego rebelią. Niespotykane jak na tą wojnę jest zarówno to współdziałanie, jak i masowość ataku. To prawdziwa niespodzianka. Udało im się zająć sporo terenu, ale do sukcesu jeszcze daleko. Jeszcze się nie przebili, a SAA przerzuca oddziały z innych odcinków i artylerię. O wzmożonych nalotach "propagandowo już dawno wycofanych" rosyjskich samolotów i śmigłowców nie wspomnę. Dziwi mnie, że w tej wiadomości skupiono się tylko na stosunkowo drobnym incydencie o strąceniu helikoptera, pomijając informację o tej bardzo dużej jak na tą wojnę akcji. To jak informacja, że w Powstaniu Warszawskim Niemcy stracili strącony przez powstańców samolot, z pominięciem reszty intensywnych walk i męstwa powstańców.

Kiks
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 16:47

A Ty pewnie w Specnazie byłeś i jesteś specjalistą od "wyciągania" informacji. Isis zrobi się za "ciasno" to przeniosą się. A będzie im to zrobić łatwiej w Rosji. Bo większość to Azja. Znikną w tłumie. Wtedy ruscy będą mieli swoją wojnę

wyrób seropodobny nie szkodzi
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 23:48

Strącony śmigłowiec wykonywał "misję humanitarną" a przy okazji w drodze powrotnej wykonał misję bojową. Czyli 2 w 1. Tak się oszczędza czas i paliwo,

Nokian
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 14:47

Warto dodać że "demokratyczni opozycjoniści" czyli Al-Kaida i spółka, zbezcześcili zwłoki, na zdjęciach widać ciała ciągnięte po ziemi, ciała pokaleczone. Na pokładzie śmigłowca znajdowała się min. co najmniej jedna kobieta (Rosjanka). Po takich działaniach protegowanych USA (terrorystów) Putin powinien wysłać tam eskadry Tu-22M3 w celu przeprowadzenia nalotów dywanowych, parę starych Toczek i Scudów także by się przydało że wybić islamistom zabijanie cywilów z głów (terroryzowanych mieszkańców Aleppo). PS Śmiglak został zestrzelony S-60 bądź ZU-23-2 (via twitter pro islamiści), był wyposażony w system Prezidient-S PPS Nie "bojownicy" tylko terroryści, bo tak trzeba nazywać Al-Kaidę i całą tą saudyjską zgraję. Gdy walczyli z naszymi żołnierzami i koalicji w Iraku i Afganie byli terrorystami. Nagle stali się demokratyczni gdyż walczą przeciwko Assadowi, Iranowi i Rosji. Arabia Saudyjska powinno zostać obłożona sankcjami i embargami za sponsoring takich ugrupowań, tysiące saudyjczyków walczą w Syrii.

Are
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 18:46

Większość walczących tam rebeliantów nie ma i nie miało z AlKaidą nic wspólnego. Przed wojną to byli zwykli syryjczycy (w większości sunnici), którzy chcieli żyć podobnie jak żyją ludzie na zachodzie, a nie pod krwawym tyranem. Ale owszem, najbardziej się przebijają informacje o działaniach radykalnych. A i radykałowie zazwyczaj są najbardziej skuteczni na wojnie. Więc przez te lata AlNusra wybiła się w doniesieniach na jedną z kluczowych organizacji. Ale utożsamienie wszystkich syryjskich rebeliantów z AlKaidą ma tyle wspólnego z prawdą co zdanie, że wszyscy rosjanie to KGBiści. To że Putin był funkcjonariuszem KGB i że podobnymi do siebie (czyli z KGB) się otacza, to jeszcze nie powód żeby twierdzić że wszyscy rosjanie stosują metody Stalina i Dzierżyńskiego.

g
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 16:44

W jaki inny sposób wyciągnąć ciało człowieka chroniąc przed kompletnym spopieleniem? Proszę o podanie regulaminu.

tak tylko...
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 16:19

Wydaje mi się, że myli pan skutek z przyczyną. Zawsze kiedy giną ludzie jest to dramat, ale proszę nie zapominać o śmierci tysięcy syryjskich kobiet i dzieci, które zginęły od rosyjskich bomb. Jeszcze pół roku temu Rosja była dumna ze swych 'bohaterów" zrzucających bomby na syryjskie miasta, zachwytom nie było końca, nawet zapowiadający prognozę pogodę w rosyjskiej telewizji żartował, iż będzie dobra do nalotów. To żarty się skończyły, szczególnie wtedy, gdy ojcowie zabitych dzieci biorą do rąk zestawy przeciwlotnicze. Kto mieczem wojuje, od miecza ginie...

dropik
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 15:25

Bredzisz . to jest wojna domowa, w którą mieszają się Rosjanie. I to Assad ma więcej krwi na rękach niż isis , ktory z tym zestrzeleniem nie ma nic wspólnego. Szarganie zwłok nie jest może dobrze widziane w naszym kręgu kulturowym. Podobnie jak bombardowanie szpitali i ludności cywilnej w miastach - co Rosjanie i Armia Syryjka dopuszcza się na co dzień.

werty
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 14:58

" Arabia Saudyjska powinno zostać obłożona sankcjami i embargami za sponsoring takich ugrupowań, tysiące saudyjczyków walczą w Syrii" Tysiące mieszkańców Rosji także walczy w Syrii. Jaki wniosek? Sankcje na Saudów, niech nałoży pierwszy Putin, ale cos się zdaje że nie ma zamiaru?

Arek
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 14:28

To szansa dla polskiej zbrojeniówki, Polska powinna sprzedać Rosjanom 1387 sztuk Głuszczów

marek
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 16:15

Nie prawda! Lepiej żeby kupili 1386 Głuszców, 1099 Głuszców Long i 5,5 Głuszców ZOP!

tak tylko...
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 14:27

Rosyjskie portale podają, że wykonywał "misję humanitarną"...

Trollhunter
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 17:38

Jak wszystkie ruskie smigłowce, samoloty i czołgi.

Fancy Bear
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 14:25

Helikopter nie brał udziału w akcji bojowej, tylko dostarczał pomoc humanitarną i wracał do bazy. Na misje bojowe nie zabiera się zbędnych pasażerów (chyba że desantowców itp) a nie przedstawicieli "Centrum ds. Pojednania Stron Konfliktu".

cynik
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 16:25

Za to na "misje pokojowe" zabiera się wyrzutnie niekierowanych rakiet powietrze-ziemia, widoczne na filmikach. No nie?

Davien
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 16:17

Pomoc humanitarna w postaci rakiet niekierowanych 57mm ? Na filmiku widac opróżniona wyrzutnię pocisków niekierowanych.

w3-PL
wtorek, 2 sierpnia 2016, 13:44

siema trolle rozmaite. do misji humanitarnych zabrali wyrzutnie rakiet niekierowanych... a ha. na filmiku to prowadnic tak ze dwa (trzy?) razy tyle jak te 7x 70mm na fajnym caraczalu. do misji rozpoznania -Bojem (Mon Dieu!). to nasz jedyny master to arcy-humanitarny. bo bez broni

edi
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 14:10

Coś nie wierzę w te pokojowe zamiary Rosjan którzy napalmem&fosforem bombardują Allepo.

jkl
wtorek, 2 sierpnia 2016, 13:53

Bombardują aby Syria nie stała się po obaleniu kolejnego nieprzychylnie Izraelowi dyktatora czarną dziurą jak w przypadku Iraku i Libii .Zachód swoją polityką wspiera świat islamu .

Olender
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 16:21

Jakie pokojowe zamiary... Tutaj nie ma walki o pokój... tu jest walka o interesy...

Tweets Defence24