Reklama
Reklama

Rosyjski bezzałogowy pojazd rozminowania LISTVA

9 sierpnia 2013, 13:00
Pojazd bezzałogowy LISTVA - fot. Ria Novosti

Rosja ogłosiła zakończenie testów poligonowych pojazdu rozminowania typu LISTVA. Z tej okazji został on oficjalnie zaprezentowany mediom. Jest to konstrukcja o tyle interesująca, że bazując na transporterze kołowym BPM-97 pojazd jest bezzałogowy, wyposażony w radar GPR (Ground-Penetrating Radar) do wykrywania min i emiter mikrofal do ich neutralizacji.


Pojazd powstał na zamówienie Strategicznych Wojsk Rakietowych Federacji Rosyjskiej. Jego zadaniem ma być usuwanie min i ładunków-pułapek z drogi wyrzutni rakiet balistycznych RS-24 Jars. Jak zaznaczają przedstawiciele rosyjskiej armii, chodzi głównie o ładunki rozmieszczonych przez „grupy dywersyjne” i artyleryjskie systemy minowania narzutowego.

Czytaj też - Miedwiediew o wojnie z Gruzją i jej przyjęciu NATO

LISTVA jest specyficzną konstrukcją, której serce stanowi precyzyjny radar penetrujący ziemię, mający wykrywać niebezpieczne obiekty w pasie o szerokości do 70m. Wykryte ładunki mogą być neutralizowane tradycyjnymi trałami, lub specjalnym emiterem mikrofalowym, który powoduje uszkodzenie systemów inicjujących detonację.

Czytaj też - Rosja: Pierwsze PAK-FA jeszcze w 2013 roku?

Jak podaje  generał-pułkownik Oleg Ostapenko, prototyp pojazdu LISTVA powstał w oparciu o zagraniczne podzespoły i technologie, ale seryjnie produkowane maszyny bazować będą na krajowych komponentach. Trwają też prace nad wariantami przystosowanymi do innych zadań.

(JS)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
lechu
niedziela, 29 czerwca 2014, 03:05

Dziwne, kacapy powiadali, że najlepsza do rozminowywania jest kompania karna.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama