Reklama

Rosyjska telewizja ujawniła użycie bomb zapalających w Syrii

23 czerwca 2016, 19:02
Zapalające bomby kasetowe RB-500 ZAB-2.5SM pod rosyjskim Su-34 w Syrii - fot. RT/YouTube
Porównanie rosyjskiej amunicji zapalającej ZAB-2.5 (z prawej) i szczątków znalezionych w północnej Syrii (z Lewej) - fot. Youtube
Fot. mil.ru

Rosyjskie lotnictwo w Syrii bombarduje rejon Aleppo kasetowymi bombami zapalającymi. Co ciekawe, fakt ten był sugerowany przez wielu obserwatorów z organizacji humanitarnych, ale został on przypadkowo potwierdzony przez telewizję Russia Today. Na jednym z nagrań widać wyraźnie oznaczenia typu bomb kasetowych podwieszonych pod samolotem Su-34 w bazie Chmejmin. 

Relacjonując wizytę w Syrii ministra obrony Siergieja Szojgu, słynna rosyjska anglojęzyczna telewizja Russia Today pokazała pilota przygotowującego swoją maszynę do kolejnego lotu bombowego w rejonie Aleppo. Na podwieszonych pod kadłubem bombach można z łatwością odczytać oznaczenie typu: RBK-500 ZAB-2.5SM. Dzięki temu udało się jednoznacznie potwierdzić, że rosyjskie lotnictwo nie tylko używa w Syrii bomb kasetowych, ale są one wypełnione ładunkami zapalającymi, zdolnymi przepalić kilkumilimetrową blachę stalową.

RBK-500 Syria Rosja
Zapalające bomby kasetowe RB-500 ZAB-2.5SM pod rosyjskim Su-34 w Syrii - fot. RT/YouTube

Rozszyfrowując oznaczenia zapisane na bombie otrzymujemy pełną, niepodważalną informację. RBK-500, to rodzina lotniczych bomb kasetowych występujących w wielu odmianach, których maksymalna masa nie przekracza 500kg. Wewnątrz mogą znajdować się różne rodzaje subamunicji: odłamkowe, zapalające a nawet przeciwpancerne głowice kumulacyjne. Istnieje też wersja RBK-500U, która jest dostarczana pusta i może być napełniona przez użytkownika jednorodnym lub mieszanym ładunkiem pocisków.

Skrót ZAB-2.5SM informuje nas, że ładunkiem są bomby zapalające rodziny ZAB-2.5. Są to ładunki o masie 2,7kg i budowie warstwowej. W skład tej subamunicji wchodzi kilka rodzajów substancji zapalających, w tym również tak zwany termit (mieszanka tlenków żelaza i glinu), który pali się w bardzo wysokiej temperaturze, sięgającej nawet 4 tys. stopni Celsjusza. Dzięki temu bomby ZAB-2.5SM są w stanie przepalić np. blachę stalową grubości 6-8mm lub spowodować zapłon wszelkich materiałów palnych.

Użycie tego typu amunicji, zwłaszcza w bombardowaniu miasta, takiego jak Aleppo, to poważne naruszenie Konwencji Genewskiej. Jest w niej literalnie zapisany zakaz użycia zapalającej amunicji lotniczej przeciwko obiektom wojskowym znajdującym się w rejonach skupienia osób cywilnych, niezależnie od okoliczności (oraz oczywiście całkowity zakaz użycia amunicji zapalającej przeciwko ludności cywilnej, obiektom cywilnym bądź też poszczególnym obiektom cywilnym). Za broń zapalającą uznaje się - jak podaje PCK - "broń lub amunicję, która zasadniczo przeznaczona jest do powodowania pożarów obiektów lub oparzeń osób wskutek działania płomieniowego lub cieplnego albo obu jednocześnie, wywołanych przez reakcję chemiczną substancji przeniesionych do celu", zapalające ładunki kasetowe spełniają tą definicję.

Większość państw zachodniej Europy całkowicie zrezygnowało z wszystkich form amunicji kasetowej, podczas gdy Rosja nie ma oporów wobec jej stosowania nawet w terenie zurbanizowanym. Co więcej, jak widać używana jest nie tylko amunicja przeciwpancerna, mogąca powodować ryzyko niewybuchów ale z założenia skierowana przeciwko pojazdom, ale też zapalająca.

ZAB-2.5 Rosja amunicja kasetowa
Porównanie rosyjskiej amunicji zapalającej ZAB-2.5 (z prawej) i szczątków znalezionych w północnej Syrii (z Lewej) - fot. Youtube

Dotąd trudno było wskazać kto dokładnie używa amunicji zapalającej w Syrii.  Mimo doniesień z wielu rejonów kraju o charakterystycznym „ognistym deszczu”, typowym dla użycia amunicji zapalającej-kasetowej, która rozcala się w powietrzu, nie można było nikomu tego jednoznacznie udowodnić. Mógł to potencjalnie być efekt działania artylerii Asada albo rebeliantów, lotnictwa rosyjskiego, syryjskiego lub jednego z krajów walczących z ISIS. Dziś sami Rosjanie, choć mimowolnie, przyznali się do winy. Co stanie się dalej? Prawdopodobnie nic. Rosjanie nadal będą ignorować fakt, że łamią prawo prowadząc działania wojenne. Światowa opinia publiczna będzie oburzona, politycy pozostaną obojętni a ludzie w Syrii nadal będą ginąć od tej broni.

KomentarzeLiczba komentarzy: 51
Afgan
piątek, 24 czerwca 2016, 14:07

Cały czas powtarzam, że należy skończyć z tą poprawnością polityczną, bo wszystkie traktaty międzynarodowe są warte tyle co papier toaletowy. Takie kraje jak Rosja, ale też Chiny, Izrael czy USA mają miliony sztuk amunicji kasetowej wypełnionej fosforem i termitem. Niektóre kraje w szczególności zachodniej Europy podpisały idiotyczne zobowiązanie, że zlikwidują taką broń w swoich arsenałach, łudząc się jak dziecko w przedszkolu, że jeżeli oni tego nie będą posiadali, to wróg też wobec nich tego nie zastosuje. Ta logika zakrawa na bzdurę stulecia. Rosja ma to gdzieś i mając świadomość, że oni to mają a przeciwnik nie to tym bardziej tego użyją, bo wiedzą że przeciwnik nie odpowie czymś podobnym wobec ich wojska. Dzięki Bogu nasz kraj nie podpisał tego bezsensownego traktatu i też taką broń ma w swoich arsenałach. Powinniśmy tego typu uzbrojenie rozwijać i nie patrzeć że skutki jego zastosowania są przerażające, bo wróg takich rozterek nie ma, wróg ma się nas bać a nie się z nas śmiać. Ponadto co do durnych konwencji zalecam NATYCHMIASTOWE wycofanie się z traktatu o zakazie posiadania min przeciwpiechotnych, z których zrezygnujemy, kiedy wszyscy (w szczególności Rosja) też z nich zrezygnują.

ogien_ogniem
piątek, 24 czerwca 2016, 14:04

Glupota jest walka z barbarzyncami za pomoca cywilizowanych metod. Ogien zwalczaj ogniem. Pozatym, konwencje sa dla maluczkich, mocarstwa moga je ignorowac. Dzialanie wobec regularnych armii powinno opierac sie na konwencjach i szacunku dla przeciwnika. Wobec wscieklych psow wszystkie metody sa dozwolone.

Dropik
czwartek, 23 czerwca 2016, 23:29

Myslalem , ze pokazali w tej tv ofiary bialego fosforu. Dzis ogladalem takie fotki na fb

Pragamtyk
piątek, 24 czerwca 2016, 13:46

ISIS nie jest sygnatyriuszem konwekcji genewskiej. Koniec kropka.

margo
piątek, 24 czerwca 2016, 22:03

Ty osobiście też nie podpisywałeś żadnej konwencji to znaczy że jesteś wyjęty z pod prawa

dropik
piątek, 24 czerwca 2016, 15:25

Aleppo nie jest zajęte przez ISIS. To zwykła pacyfikacja miasta. jak warszawa w 1939.

Autor komentarza
piątek, 24 czerwca 2016, 15:10

Mieszkańcy Allepo także. Koniec kropka.

Gen65
piątek, 24 czerwca 2016, 15:09

Czytaj ze zrozumieniem: "zakaz użycia amunicji zapalającej przeciwko ludności cywilnej"...

zen
piątek, 24 czerwca 2016, 13:59

A ludność cywilna na terenach przez nich zajętych?

jasionka-rzeszow
czwartek, 23 czerwca 2016, 23:16

na Polskie warunki samolot idealny

Pc-expertus
poniedziałek, 3 października 2016, 01:05

Rosjanie w Syrii hartują do boju swoich rzołnierzy,szkolą ich,po co??? kraje Bałtyckie?,polska?,ukraina?

realista
wtorek, 28 czerwca 2016, 12:45

Generalnie trzeba przyjąć do wiadomości, że Rosja sama się wymeldowała z klubu państw cywilizowanych.

falandysta
piątek, 24 czerwca 2016, 12:56

Konwencja Genewska dotyczy wojny. W Syrii oficjalnie jest operacja antyterrorystyczna rządu + sojusznika przeciw terrorystom. A w działaniach "wewnętrznych" ta konwencja nie ma zastosowania, np. policja, w tym i Polska, stosuje amunicję miękką czy rozpryskową i stosuje też granaty zapalające, mimo że takich KG zabrania. Gdyby USA takiej amunicji użyło przeciw Syrii, to byłoby to przestępstwo, bo to byłaby wojna międzypaństwowa i do takiej KG się stosuje.

chorąży
czwartek, 23 czerwca 2016, 21:27

Znam sceny użycia broni kasetowej, w tym zapalającej: USA w Iraku i Afganistanie Izrael przeciwko Palestyńczykom Turcja przeciw Kurdom Rosja w Czeczenii czy Syrii Francja i GB w Libii AS, ZEA i "przyjaciele" w Jemenie.. czy wymieniać dalej ?

Davien
piątek, 24 czerwca 2016, 12:03

Jakieś dowody na uzywanie przez Zachód amunicji zapalającej, bo że uzywają zwykłej odłamkowej i p-panc to wiadomo?

piotr
czwartek, 23 czerwca 2016, 21:01

gdyby robili to Amerykanie nikt by o tym nie wspomnial ,a tak trzeba wywolac afere .

Pragmatyk
piątek, 24 czerwca 2016, 13:50

W czasie bitwy o faludżę amerykanie używali pocisków fosforowych do eliminacji stanowisk umocnionych. To broń zapalająca, działająca trojako. Fosfor spala się w temperaturze przekraczającej tysiąc stopni celcjusza. Fosfor spalając się zużywa tlen z powietrza, ludzie się duszą. Tlenek fosforu jest substancja żrącą, po dostaniu się do płuc reaguję z wodą tworząc kwas orto-fosforowy. Jednocześnie broń zapalająca i chemiczna. A jednak to stosowali, i żołnierze, którym przypadkiem się to powiedziało w czasie wywiadów prasowych nie byli łagodnie traktowanie :) All hail US of A! Hipokryci

Marek
piątek, 24 czerwca 2016, 12:50

A to ciekawe jest, zważywszy na reakcję po użyciu przez nich białego fosforu w Faludży. Więc albo masz krótką pamięć, albo celowo na ruskie zlecenie pleciesz banialuki.

Kosmit
piątek, 24 czerwca 2016, 11:12

Jak Amerykanie dowalili w islamistów w Faludży pociskami z białym fosforem (2004), albo jak zrzucali na górskie pozycje talibów bomby paliwowo-powietrzne (2001), to świat trząsł się w posadach z oburzenia. I to przez całe tygodnie. Rosjanie po prostu wypracowali sobie bardzo korzystny image państwa, któremu "wolno więcej, no bo takie już jest, co zrobisz". Więc używanie przez nich dowolnego rodzaju broni, no może poza taktyczną nuklearną, świat kwituje stwierdzeniem: "ci Rosjanie po prostu się nie pier..., tacy już są". Ton tych wypowiedzi stopniuje się od przyzwalającej rezygnacji, do zachwytu - zależy jak bardzo kto Rosję kocha.

gk
czwartek, 23 czerwca 2016, 21:43

Gdyby to robili Amerykanie to w całym tzw wolnym świecie byłyby demonstracje na ulicach tak jak to było podczas wojny w Wietnamie (My Lai). Ale że to robi kochany przez prawicę Putin to ludzie tego nie chcą słyszeć

Marek
piątek, 24 czerwca 2016, 11:54

"Większość państw zachodniej Europy całkowicie zrezygnowało z wszystkich form amunicji kasetowej" z tego co wiem to polska nie zrezygnowała , więc czemu wypominać to innym skoro nasz kraj ma to samo i powiem więcej całe szczęście że ma !

jaś wędrownik
wtorek, 28 czerwca 2016, 11:17

Widać kilka miesięcy obecności w Syrii i na Morzu Śródziemnym rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-300 a zwłaszcza S-400 które swoim zasięgiem obejmują 1/3 terytorium Turcji w połączeniu z sankcjami gospodarczymi skłoniło Erdogana do przemyśleń. Wysłania na Kreml przeprosin , co skrupulatnie przemilczają nie które media . Czy to nowe otwarcie po BREXICIE - TURCJA = ROSJA ? A może ofensywa i nowe czołgi dostarczone SYRYJSKIEJ armii .

Azja tuhaj-beje
czwartek, 23 czerwca 2016, 20:39

ej bracia przecie "wycofali" lotnictwo po "wykonaniu" roboty. kiedy to piaji o tym? RAsspucie? ale (smutna) prawda to Cicho o superSukach34 na naszej flance przez te usilne pokazy mocy daleko od nas. Ale blisko gaz-rop-rur. a przed urodzinami cara w ub.roku to po 4 dziennie prezentowali

jaś wędrownik
piątek, 24 czerwca 2016, 18:52

I słusznie że naloty przeprowadzają tam fachowcy - nie to co zachodnie ! Tyle lat zachód walczy - rezultatów żadnych ? Ci fachowcy od września - i widać efekty . BRAWO

olo
niedziela, 26 czerwca 2016, 17:04

Zachód walczy z DAESH a Rosjanie z SYRYJCZYKAMI których takim bombardowanie wyganiają do Europy.

Kosmit
sobota, 25 czerwca 2016, 11:18

Widać efekty takie, że w ostatnim tygodniu ofensywa Asada na Aleppo wspierana przez "fachowców" załamała się, a ISIS odzyskało - zależnie od odcinka - od 30 do 50 km. terenu. Efekty widać było także podczas triumfalnego wyzwolenia Palmyry - Rosjanie tak zajęli się trąbieniem o swoim niebotycznym sukcesie, że zapomnieli zniszczyć oddziały ISIS wycofujące się z miasta w kolumnach zmotoryzowanych. Tu nie chodzi o to, żeby zniszczyć ISIS, tylko żeby utrzymać Asada na stołku. Gdy zagraża mu ISIS, to się dowala dżihadystom, ale gdy dżihadyści stają się słabi, to na skutek "zbiegów okoliczności i pomyłek" nagle okazuje się, że ich siły wydostają się z okrążenia, albo przechodzą do skutecznego kontrataku. ISIS walczy nie tylko z Asadem - głównie z resztą antyasadowskich rebeliantów i z Kurdami. Wystarczy utrzymać ich przy życiu i nie pozwolić im zagrozić Asadowi, a oni wyrżną opozycję, Asad i Rosjanie nie pobrudzą sobie nawet rąk. A wtedy, gdy jedyną "opozycją" w kraju pozostanie państwo islamskie, to Rosjanie je zniszczą, bo niby kto zaprotestuje przeciw tak słusznej krucjacie? I Asad się ostanie. Poza tym jest "bomba demograficzna" - setki tysięcy uchodźców destabilizujących UE i "bomba prasowa" - niecichnące trąbienie o rosyjskiej potędze militarnej i o "jedynym kraju, który robi co należy".

Kosmit
piątek, 24 czerwca 2016, 11:24

A kto najgłośniej krzyczał po Wietnamie "zakazać napalmu"? Logika Kremla jest prosta: zakazać broni zapalającej, kasetowej, min przeciwpiechotnych, taktycznej broni atomowej. Wszyscy się rozbroją i Rosja będzie miała monopol.

QDark
czwartek, 23 czerwca 2016, 20:10

Oni (rosjanie) nigdy nie liczyli się z życiem, tak swoich żołnierzy jak i strat w ludności cywilnej. Taka mentalność..

derby
czwartek, 23 czerwca 2016, 20:05

Nie bedzie żadnych sankcji za złamanie konwencji?

zdzich
czwartek, 23 czerwca 2016, 20:01

Oczywiście za chwilę setki zachodnich agencji (jak zwykle) będzie cytować największego łgarza współczesnego świata z Kremla że "....w ramach prób technicznych lotnictwo rosyjskie połączyło NIEUZBROJONE MAKIETY pocisków w celu sprawdzenia funkcjonowania systemów pokładowych.Po pomyślnych próbach makiety zdemontowano".I taki oto "uspokajający" komunikat już jutro będzie powielany w Zachodnich mediach aż miło.Po co budować własne systemy wojny propagandowej kiedy Zachód sam rozpowszechni każdą bzdurę?Byłoby by to marnotrawstwem środków i głupotą.

watytkanus
niedziela, 26 czerwca 2016, 18:16

A kto oczyści tereny byłej Jugosławii z resztek uranu po bombardowaniach usa?

rozczochrany
niedziela, 26 czerwca 2016, 21:06

Przez te rdzenie ze zubożonego uranu w Iraku, Afganistanie i byłej Jugosławii przez wiele dziesiątek lat będą się rodzić kalekie dzieci. I jakoś cisza o tym.

GRAD
czwartek, 23 czerwca 2016, 19:38

A wspieranie syryjskich terrorystów i destabilizacja państwa, to naruszenie jakiej konwencji?

Kosmit
piątek, 24 czerwca 2016, 11:21

Rosyjskie lotnictwo przez ostatni tydzień bombardowało pozycję rebeliantów przy granicy z Jordanią i Irakiem. Działające tam ugrupowanie walczy wyłącznie z ISIS, jest w rozejmie z Asadem, a o tych faktach poinformowali Rosjan ściśle współpracujący z miejscowymi Amerykanie. Jest drobny szkopuł - nie współpracują z Asadem, po prostu nie chcą z nim walczyć, ale go nie uznają. W efekcie oczyszczanie południowego odcinka Iracko-Syryjskiej granicy z ISIS zostało zatrzymane. A więc panie GRAD, wspieranie terrorystów też z pewnością narusza konwencje i jak wszystko, co podłe, Rosji nie jest obce. Rosyjscy analitycy otwarcie przyznają, że ich celem jest utrzymanie Asada na stołku, a stołka w rosyjskich rękach, nie wytępienie ISIS. Jeśli osiągnięcie tego celu wymaga wsparcia islamistów, to się ich wspiera, jak pokazują wydarzenia w południowej Syrii.

hipp
czwartek, 23 czerwca 2016, 21:28

Oby te ruskie bomby nie wylądowaly kiedyś na twoim domu Zawsze się wtedy znajdą ludzie podobni do ciebie gotowi to usprawiedliwić

Taki jeden
czwartek, 23 czerwca 2016, 21:15

30 maja 2008 podczas konferencji w Dublinie 111 państw poparło zakaz używania bomb kasetowych. Od głosu wstrzymała się m.in. Polska, mająca na wyposażeniu kilka typów bomb kasetowych RBK, LBKas-250, ZK-300[2]. Konwencja o zakazie użycia amunicji kasetowej weszła w życie 1 sierpnia 2010[1][3]. Do dziś (październik 2014) Polska, obok między innymi Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin, nie została sygnatariuszem konwencji i nie jest związana zakazem. Powodem niepodpisania przez Polskę konwencji jest fakt, iż broń tego rodzaju stanowi jedyny na wyposażeniu polskich sił zbrojnych środek bojowy o szerokim polu rażenia.

bez kłamstwa
czwartek, 23 czerwca 2016, 21:14

Pytanie kto jest terrorystą. Ten kto bombarduje szpitale napalmem, torturuje i zabija na masową skalę w więzieniach czy ci którzy się przed tym bronią

Trollhunter
czwartek, 23 czerwca 2016, 21:03

Syryjskich ? Czy może rosyjskich ? W Donbasie?

gh
czwartek, 23 czerwca 2016, 20:06

"A wspieranie syryjskich terrorystów i destabilizacja państwa, to naruszenie jakiej konwencji?" Wpisz zamiast syryjskich-ukraińskich i zapytaj Putina, bo podobnie jak bomby zapalające to też jego rewir.

Piotr34
piątek, 24 czerwca 2016, 10:31

I tu akurat Ruscy maja racje-jak juz sie walczy to najlepsza mozliwa bronia(szczegolnie jesli druga strona nie ma ZADNYCH obiekcji moralnych).Pozbycie sie min czy bomb kasetowych szczegolnie w przypadku malego kraju jak PL to idiotyzm.

Urko
piątek, 24 czerwca 2016, 17:18

Nie wiem, czy te ruskie oznaczenia na tych bombach można traktować poważnie. Według większości źródeł, subamunicja ZAB-2.5SM zawiera ładunek termobaryczny. Na tych bombkach poza nazwą mieszanki dla bomb paliwowych są też oznaczenia N-16 i N-17, które dotyczą innych ładunków. Np. N-16 jest w ZAB-2.5M1 a N-17 w ZAB-2.5M2. Ten drugi spala się znacznie wolniej i jest w stanie przepalić grubszą blachę. Osobiście tego nie rozumiem, chyba że kaseta zawiera jakąś mieszankę różnych rodzajów, albo ktoś zapomniał przy załadunku skreślić "niepotrzebne" literki .

Afgan
piątek, 24 czerwca 2016, 19:40

Też szczerze mówiąc nie wiem dokładnie o co chodzi z tymi oznaczeniami, jednak szczerze wątpię aby w Russia Today coś wyciekło przez przypadek. Jeżeli coś się tam "przypadkowo" wydostaje to tylko i wyłącznie za "cichym" przyzwoleniem służb. Widocznie tak miało być i o to chodziło, aby zachodni analitycy mieli właśnie taką "hydrozagadkę" pod tytułem "o co chodzi z tymi oznaczeniami".

Jacek
piątek, 24 czerwca 2016, 15:50

W tym miejscu warto przypomnieć, że Amerykanie w Iraku stosowali bomby lotnicze MK-77, które są wypełnione mieszaniną zapalającą się w postaci żelu opartego nafcie i polistyrenie z utleniaczem. Szczególnie na dużą skalę użyto tych bomb w Bitwie o Faludżę, która była największym starciem zbrojnym z udziałem USA od czasu Wojny Wietnamskiej...

veritas
piątek, 24 czerwca 2016, 18:34

Włoska telewizja RAI wyemitowała reportaż "Fallujah, The Hidden Massacre", w którym poruszyła sprawę użycia w Faludży białego fosforu przez Amerykanów. Bomby zapalające spowodowały wielkie straty wśród rebeliantów, ale także i ludności cywilne. Międzynarodowa Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) stwierdziła, że biały fosfor może być używany jako substancja oświetlająca, a nie jako broń ofensywna. Administracja George’a Busha przyznała się do użycia bomb zapalających w walkach w Iraku.Biały fosfor jako środek bojowy przeciwko ludności cywilnej jest zabroniony przez III Protokół Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych. Natomiast protokół ten nie zakazuje jego użycia bojowego wobec wojsk przeciwnika.

Rzeszow
piątek, 24 czerwca 2016, 07:14

Wymienic su22...na mig34

Kosmit
piątek, 24 czerwca 2016, 11:07

Co to jest "MiG 34"? Nowa pozycja w ofercie firmy modelarskiej "Zvezda" z serii "hybrydy i fantazje"?

ula
piątek, 24 czerwca 2016, 15:45

Czy Aleppo kontrolowane jest przez legalne władze?- Syria jest stroną sygnatariuszem Konwencji Genewskiej. Pospolici muslimscy bandyci to raczej nie może być strona konwencji Genewskiej. Nie chce nam się szczegołowo analizować przywołanych przepisów, ale na oko bandyci nie podlegają żadnym konwencjom bo jej ... nie mogli podpisać i się do niej nie stosują. Palenie kobiet żywcem bo nie chcą być muslimskimi zabawkami seksualnymi to jaka to konwencja? Oko- za oko. więcej bomb a niech Putin to bydło i somanem potraktuje!

ja
piątek, 24 czerwca 2016, 17:30

Używając tych bomb to tym razem Putin pali żywcem kobiety, które nie chcą być seksualnymi niewolnicami. Aleppo to ponad milionowe miasto. Wielu cywili zginie ale kto by się tym przejmował prawda? Na pewno nie Putin, który zrównał Grozny z ziemią i zabił 200.000 cywili w Czeczenii.....

mick
niedziela, 26 czerwca 2016, 14:03

Człowieku jaki ISIS Naloty są na część miasta kontrolowana przez opozycję antyasadowską ale cierpią zwyki ludzie, kobiety i dzieci Śmieszne są posty ludzi którzy nie mają pojęcia co się tam dzieje

antyzakłamanie
niedziela, 26 czerwca 2016, 22:09

Nie widziałem twojego oburzenia tym, że od kilkunastu lat USA na całym świecie morduje przy pomocy dronów 4500-6500 osób rocznie, z których 29/30 wg CIA jest zupełnie niewinna a wg Lekarzy Bez Granic 49/50. A każda rosyjska bomba doprowadza cię do białej gorączki.

WESOŁE USA
piątek, 24 czerwca 2016, 00:40

Ten ruski myśliwiec-bombowiec SU 34, na zdjęciu wyżej wygląda nawet nieźle ( nie żebym zaraz go chwalił ) ale po prostu muszę przyznać, że jest nawet ładny, to znaczy ładny ma kolor taki trochę zielony heh. No i sprawa najważniejsza, nie widzę na nim rdzy......co jest trochę podejrzane, może to zdjęcie jest "podrasowane" heh.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama