Reklama
Reklama
Reklama

Rosyjska brygada rakietowa w Kaliningradzie uzbrojona w Iskandery

11 maja 2018, 16:45
9T250-1_Iskander-M
Wyrzutnia systemu Iskander-M, fot. Boevaya mashina/Wikipedia, CC BY-SA 4.0

152. brygada rakietowa w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim została uzbrojona w systemy rakietowe Iskander-M - podaje w piątek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na sztab Floty Bałtyckiej Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Rakiety mają dysponować zasięgiem, co najmniej 500 km i mogą przenosić głowice jądrowe. 

"Otrzymaliśmy komplet systemów Iskander-M dla brygady" - powiedział rozmówca agencji. Przedstawiciel Floty Bałtyckiej Roman Martow sprecyzował, że "odbyło się to w ramach planowego przezbrojenia Floty Bałtyckiej". W lutym o rozmieszczaniu przez Rosjan tej broni w Kaliningradzie informowała prezydent Litwy. 

System rakietowy Iskander-M po raz pierwszy został zaprezentowany w Kaliningradzie 9 maja podczas parady wojskowej z okazji Dnia Zwycięstwa. W kolumnie Floty Bałtyckiej jechało kilka wozów systemu Iskander-M. Wcześniej w maju źródło w armii powiadomiło agencję, że systemy Iskander-M dostarczono do obwodu kaliningradzkiego na początku roku.

Na początku lutego prasa rosyjska podała, że w obwodzie kaliningradzkim przygotowana została infrastruktura do rozmieszczenia systemów rakietowych Iskander-M. Wcześniej media przekazały, że w Iskandery wyposażana jest 152. brygada rakietowa i systemy wejdą do służby na początku 2018 roku.

Komentując doniesienia o systemach rakietowych Iskander w obwodzie kaliningradzkim, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił, że Rosja ma suwerenne prawo do rozmieszczania uzbrojenia na swoim terytorium.

image
Prognozowany zasięg rakiet 9M729 rozmieszczonych w Bałtijsku i St. Petersuburga w obwodzie kalinigradzkim. Mniejsze koła dla prognozowanego zasięgu 1600 km, większe 2500 km, ilustracja: Defence24

 

Iskander-M wyposażony jest w pocisk 9K723 o oficjalnym zasięgu 415 km. Nieoficjalne szacunki mówią jednak o nawet 700 km, choć należy nadmienić, że pociski nie były jeszcze testowane na takim dystansie by nie łamać zasad traktatu INF. Rakieta w czasie lotu porusza  się z prędkością Mach 6-7 na wysokości do 50 km i może manewrować w celu uniknięcia nowoczesnych systemów obrony przeciwrakietowej. 

Armia rosyjska dysponuje także systemami Iskander-K, które uzbrojone są w pociski R-500 (9M728 - kod NATO: SSC-7) oraz 9M729 (kod NATO: SSC-8 czyli lądową wersja odpalanego z okrętów podwodnych i nawodnych systemu Kalibr). Rosja zapewnia, że wszystkie wymienione typy uzbrojenia mają zasięg nie większy niż 500 km ale najprawdopodobniej - przynajmniej w odniesieniu do rakiet 9M729 - nie jest to prawda. Przypuszczalnie zasięg nieco przekraczający 500 km mają też przynajmniej rakiety balistyczne systemu Iskander, choć w wypadku pocisków balistycznych - w przeciwieństwie do rakiet cruise - aby doszło do złamania traktatu INF, pociski muszą zostać przetestowane na "zakazaną" odległość, a nie tylko dysponować techniczną możliwością rażenia celów na dystans ponad 500 km. Broń tego typu była używana np. podczas zeszłorocznych ćwiczeń Zapad-2017. Nie ma jednak na razie potwierdzenia rozmieszczenia tego systemu w Kaliningradzie ale jest to prawdopodobne w przyszłości.  

Zarówno Iskander-M, jak i Iskander-K mogą przenosić zarówno głowice konwencjonalne, jak i jądrowe. 

Należy mieć na uwadze, że rosyjskie Iskandery w Kaliningradzie zagrażają nie tylko bazom lotniczym w całej Polsce, na Litwie, Łotwie i Estonii oraz na wschodzie Niemiec i niemal całym terytorium Czech i Słowacji. Stanowią również istotne zagrożenie dla wszelkich sił NATO rozlokowanych w Europie Środkowej, a w przypadku użycia pocisków manewrujących również na zachodzie i południu kontynentu.

Z uwagi m.in. na tą broń Stany Zjednoczone podjęły decyzje o zmianach w doktrynie jądrowej i wprowadzenie do służby w US Navy dwóch nowych typów uzbrojenia jądrowego małej mocy.

PAP/AH 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 72
fernando
niedziela, 13 maja 2018, 09:44

Chciałbym przypomnieć kolegom Forowiczom iż od lat piszemy iż jedno państwo - obecnie Rosja ....postawiło na nogi zlepek państw przynależnych - 29 - do systemu opłacanego przez USA - zwany NATO ......? Jak nie jednokrotnie podnoszono iż PUTIN , Szojgu i inni decydenci w Rosji podnosili iż dalsze rozszerzanie - UKŁADU zbrojnego - NATO podniesie zbrojenie i unowocześnianie armii Rosji ...? Co następuje od 2008 roku systematycznie...! USA oczywiście wzorem - epoki poprzedniej chce panować nie tylko na zachodzie EUROPY - ale nad całą Europą ...! Oczywiście ZSRR - jak obecnie USA ..... Chce rekompensaty za postój ich wojsk w każdym państwie ......ZAPŁATY - forma do uzgodnienia - ( zakup broni sprawdzonej lub nie sprawdzonej na polu bitwy , lub jeszcze nie istniejącej ?) ....... Co mamy w zamian - podobno spokój ???? I wydatki ......!!! A gdzie biznes ...? Skoro ustawa 447 nad naszymi głowami wisi oprócz wojny nuklearnej - w razie godziny \" W \" - ??? Tzw. - OFSET ( licencja ) nie odpowiadająca naszym potrzebom - o zakładach produkujące uzbrojenie z USA - nie ma mowy ...! Poruszamy się w dalszym ciągu na uprzejmości ... co dają to kupimy ...? A jak faktycznie wygląda pobyt wojska amerykańskiego - widać gołym okiem ...? Stare rupiecie zwożone z terytorium USA dla potrzeb armii silnej i zwartej , postawionej u bram Rosji - kontr posunięcie - oczywiście krytykowane przez Warszawę i kolejne media na zachodzie ... ? Jakie to każdy wie - to można przeczytać , obejrzeć itd......? Zachodowi jest potrzebna stabilna Rosja - dla ich biznesu i tego nie zmienimy , gdybanie iż upadnie bankrut poprzez sankcje nałożone jednostronnie przez USA - wymuszone częściowo przez kraje zachodu .... są omijane jak tylko się da ...!!!! Może i by się to udało Ameryce izolacja - gdyby nie szczegół ....... kraje zachodu dla rozwoju potrzebują gazu w ogromnych ilościach i ciągle zwiększają jego konsumpcje ....? Czy nam się to podoba czy nie - realia panowie ...realia ...?! Oczywiście zaszłości w nas z epoki minionej - układ Jałtański ? Ale tam był nie tylko STALIN ...! Po 1945r. - nastały dwa obozy i tak ma być nadal - szeryf nie odpuści i basta ...?

onuca
sobota, 12 maja 2018, 23:57

Monitoring miejsca pobytu żon , córek i synów wyższych dowódców w obwodzie . Gdy większość wymienionych osób znajdzie się w tym samym czasie w centralnej Rosji, trzeba niestety prewencyjnie działać i to w sposób pełnoskalowy.

Konsekwentny
sobota, 12 maja 2018, 23:44

Po zakupie głowic w Indiach albo Pakistanie albo Chinach następne zadanie dla naszych specjalsów w cywilu to umieszczenie ich w strategicznie czułych lokalizacjach npla, a raczej nplów. A potem odpalenie na jakimś pustkowiu np. Syberii i przesłanie do zapoznania pod stołem dla rzeczonych nplów. Po ustawie 447 to jedyna sensowna reakcja zabezpieczająca polską rację stanu.

nawraa
sobota, 12 maja 2018, 18:21

Tak samo rakiety NATO zagrażają Rosji. Więc po co to ujadanie.

Nieździwiony
niedziela, 13 maja 2018, 10:21

Po to, że ruscy jak zwykle pierwsi złamali traktaty INF i znowu kłamią w zywe oczy

Rafał Mierzwa
sobota, 12 maja 2018, 17:12

Wojsko Polskie powinno jako absolutny priorytet traktować śledzenie położenia tych wyrzutni oraz jak najszybciej opracować metodę natychmiastowego ataku ich pozycji w przypadku odpalenia salwy w naszym kierunku. Jako że nie mamy żadnego systemu zestrzeliwania rakiet balistycznych to powinniśmy atakować \'łucznika\' zamiast chronić się przed \'strzałami\'.

Ryszard Pełka
niedziela, 13 maja 2018, 09:31

Proponuję najpierw dowiedzieć się czegokolwiek na temat taktyki i strategii wojskowej (i nie tylko0, a dopiero później próbować cokolwiek napisać na ten temat. Zaatakowanie Rosji spowoduje miażdżąca ripostę, z czego należy zdawać sobie sprawę, nawet będąc tylko internetowym \"znafcą\" problematyki militarne (i nie tylko)j...

już Basta
sobota, 12 maja 2018, 10:26

Acha, w związku z tym, że na terenie Niemiec, Czech, Słowacji i Polski, a w szczególności Litwy, Łotwy i Estonii powstają bazy wojskowe NATO, z uwagi na to, że USA zmieniło doktrynę i zezwala na użycie broni jądrowej (taktycznej) Rosja alokowała do Kaliningradu rakiety taktyczne, celem równoważenia zagrożenia. Ale to tak wygląda ...

bnm
niedziela, 13 maja 2018, 04:46

Pomyliłeś kolejność: - najpierw podpisaliście traktat o likwidacji rakiet średniego zasięgu bazowania lądowego. USA zastosowały się do tego traktatu, wy go łamaliście od początku. - Później była wojna w Gruzji i na Ukrainie i w międzyczasie pojęliście, że w konwencjonalnym konflikcie z zachodem nie macie szans, więc ogłosiliście JAKO PIERWSI doktrynę zezwalającą na użycie w ostateczności broni atomowej w \"lokalnych konfliktach\". - Bazy NATO w krajach bałtyckich są odpowiedzią na waszą agresję na Ukrainę oraz budowanie KOLEJNYCH BAZ NA BIAŁORUSI. Skończ bredzić o \"równoważeniu\" przez was czegokolwiek, bo no NATO musi równoważyć wasze zbrojenia a nawet nie próbuje porządnie tego robić.

Kaszlak
sobota, 12 maja 2018, 16:09

Kolejność pomyliłeś.

Nieździwiony
niedziela, 13 maja 2018, 10:24

Dokładnie. Znowu bredzenie jak w radiu Erewań. Propagandę ruską poznaliśmy dogłębnie i nas nie rusza. A widzę, że Rosja mysli iz na nas to jeszcze oddziałuje.

marian
sobota, 12 maja 2018, 11:20

A dlaczego powstały bazy na Litwie, Łotwie i Estoni. Przypadkiem nie z powodu agresji Rosji na Ukrainę? I proszę tu nie pisać o strefach wpływów ustalanych 30 lat temu. Jak Ukraińcy chcą do zachodu, to ich sprawa. A, że ich zachód też będzie doił to już inne zagadnienie.

Draco
sobota, 12 maja 2018, 19:07

\"Jak Ukraińcy chcą do zachodu, to ich sprawa.\" Tylko że Rosjanie Rosjanie z Krymu i Dombas do zachodu nie chcą.

D!
niedziela, 13 maja 2018, 10:19

To niech wrócą na tereny Rosjii

Draco
wtorek, 15 maja 2018, 10:06

A to niby z jakiego powodu mieli by opuszczać swoje domy? Oni tam są większością i to oni byli tam dłużej niż Ukraińcy. I to oni mają prawo decydować o przynależność tych ziem. Tym bardziej że ziemie te znalazły się w wgranicach Ukrainy w sposób niezgodny z prawem.

Davien
wtorek, 15 maja 2018, 14:26

Może z tego powodu ze jak sie im nie podoba na Ukrainie to niech wracają do Rosji, nikt ich tam nie trzyma a nie bawią sie w terrorystów i bandytów. Nie byli tez rodowitymi mieszkańcami tych terenów ale zasiedlili je jak ZSRS wywiozłą prawowoitych włąścicieli na sybir. Co do nielegalności przydzielenia KrymuUkrainie to Chruszczow miął jak najbardziej prawo to zrobić, to on rządził ZSRS, co prawda samo ZSRS nie było zbyt legalne ale...

asd
poniedziałek, 14 maja 2018, 12:21

Przecież wrócili. I to od razu z Krymem.

marian
niedziela, 13 maja 2018, 16:46

To samo chciałem napisać. To nie Korea Północna, że ich tam trzymają na siłę.

dejop
sobota, 12 maja 2018, 02:31

dlatego polska powinna miec nuclear sharing.

WikiMan
sobota, 12 maja 2018, 12:05

Mam nieco mieszane uczucia, sam pomysł - oczywista oczywistość, nasz główny wróg liczy się tylko z silnymi, mogącymi zrobić mu krzywdę. Niewielki problem widze w politykach i sferze decydentów - tych którzy mieliby wpływ na podjęcie decyzji, juz widze te dziesiątki wypowiedzi kołtunów, którzy trafili do polityki i będą grozić Rosji w ramach nagłego wzmożenia. Ale gay to zapisałem to widze, że to szczegół, nuclear sharing to jest to, pytanie jak to \"załatwić\" bo obecna ekipa to szkoda słów.

dfg
sobota, 12 maja 2018, 11:26

Polska powinna mieć własną broń atomową, a nie jakieś wypożyczane zabawki z poprzedniej epoki które trzeba zrzucić nad celem bombowcem.

aaa
sobota, 12 maja 2018, 23:04

Program budowy takiej broni to sa lata i ogromne koszta nam wystarczylaby odwetowa bron chemiczna ale mozecie o tym zapomniec, amerykanie nie pozwola zebysmy posiadali jakakolwiek BMR jeszcze by im sie kolejna wojenka proxy przeksztalcila sie w globalny konfikt atomowy.

SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU
sobota, 12 maja 2018, 01:53

Rosjanie ..konfigurują swoje środki bojowe nie jako środki defensywne mającej chronić rosyjskiej enklawy ale jako system jednorazowego uderzenia ..który saturacyjnymi salwami brygady taktycznej oraz swojej Marynarki Wojennej ( rakiety lokowane na Bujanach ) w krótkim okresie czasu .. rzędu godziny-dwóch zniszczy /sparaliżuje infrastrukturę krytyczną , czy specjalną krajów NATO w tym zgrupowania /bazy/lotniska wojsk NATO ...by stworzyć swoistą sytuację do \" gry politycznej\"....

wed
sobota, 12 maja 2018, 00:19

A może by tak w Królewcu zrobić referendum z pytaniem o przynależność państwową ?

ronin
poniedziałek, 14 maja 2018, 12:22

A wiesz, że to nie ważne kto głosuje, tylko kto te głosy później policzy?

Draco
sobota, 12 maja 2018, 19:09

A co ci to da?

Davien
niedziela, 13 maja 2018, 00:35

Moze to samo co dało tzw referendum na Krymie:)

tak tylko... (Michał Rakowski)
piątek, 11 maja 2018, 23:16

Polską racją stanu jest osiągnięcie takiego nasycenia bronią ofensywną oraz rozpoznania w czasie rzeczywistym, aby za kliknięciem myszki likwidować wszelkie zagrożenia płynące z kaliningradzkiego obwodu. Jak ktoś jest temu przeciwny, twierdząc, że nasze bezpieczeństwo rośnie wraz z militaryzacją Kaliningradu, to chętnie podyskutuję...

Thor
sobota, 12 maja 2018, 10:30

Gdy rosyjskie rakiety już będa w powietrzy na broń ofensywną będzie za późno.

dim
sobota, 12 maja 2018, 10:27

Owe... stacje radiolokacyjne, wyniesione na aerostatach, plus dyżurujące samoloty radiolokacyjne, plus OPL w gotowości... ... Niemniej gdyby to znów chodziło o jakieś piłkarskie mistrzostwa Europy ! Ach ! Natychmiastowa gotowość setek polityków do oświadczeń: Ależ Polskę już na to stać !

yaro
sobota, 12 maja 2018, 09:40

za pomocą myszki to sobie możesz w pasjansa pograć na komputerze ... no są jeszcze inne myszki ale te czasami lepiej obchodzić z daleka. Obecnie jest tek, że Rosjanie jednym rozkazem z obwodu Kaliningradzkiego mogą zlikwidować zagrożenie nie tylko z polski ... co do nasycenia bronią ofensywną to już je mamy w postaci dialogów technicznych ...

Davien
sobota, 12 maja 2018, 14:27

A niby jakim cudem?? No chyba że zapakuja na Iskandery głowice jądrowe ale wtedy odpowiedż sie zdecydowanie Putinowi nie spodoba,

Gryzli
niedziela, 13 maja 2018, 11:54

Drobna uwaga natury technicznej. W iskandrach zrezygnowali z głowicy oddzielnej od rakiety. Głowica jest niewymienialna i można pisać o załadowaniu rakiety z głowicą jądrową na wyrzutnię ale błędne jest pisanie o załadowaniu głowicy jądrowej do rakiety.

Davien
niedziela, 13 maja 2018, 23:21

Na jedno wychodzi:) Ale dzieki za info obalające rosyjskie bajki o wymiennej głowicy.

Fun Davienowskich bajek
wtorek, 15 maja 2018, 12:11

To ty taki fachowiec od tych rakiet podający ich dokładne \"osiągi\" (które są dla ogółu tajne ale przecież tobie doskonale znane) i szczegóły konstrukcyjne nie wiedziałeś, że ten pocisk ma głowicę \"niewymienną\"? Łoł, ale wtopa!

Davien
wtorek, 15 maja 2018, 14:27

Ja wiedziałem ale tacy osobnicy jak ty na upartego wypisywali te brednie wieć dobrze że ktos ich w końcu usadził:)

Fun Davienowskich bajek
czwartek, 17 maja 2018, 11:29

A jednak jak wynika z postu \"wiszącego\" tylko troszeczkę wyżej nie wiedziałeś. Oj nieładnie, nieładnie,

grzegorzb3
sobota, 12 maja 2018, 03:01

Zgadzam się z Twoją tezę. Ja zawsze twierdziłem, że Polska na Mazurach i Warmii powinna mieć rozlokowaną dywizję artylerii z rozpoznaniem w czasie rzeczywistym.

Dumi
piątek, 11 maja 2018, 22:35

Czy rozmieszczenie Iskanderów nie jest kolejnym powodem dla Morawieckiego by jednak zwiększył budżet naszej armii, zwłaszcza na PMT??? Tak, tak oni tylko pokazują kły i nic nam nie grozi... Kochani wojskowi i ekipa rządząco zwiększcie finansowanie PMT naszej armii. Najlepiej jeszcze w tym roku. Choćby te dodatkowe 2 mld zł co roku na PMT. W 5 lat daje to 10 mld dodatkowo!!! Chodzi o to by szybciej rozpocząć kolejne programy.

Perun
sobota, 12 maja 2018, 14:34

A komu ma zabrać żeby zwiększyć budżet na obronę? To tak nie działa, że zwiększa się wydatki jao się chce. PiS ogłaszało, że są pieniądze na 500+ a tymczasem każdy Polak płaci na 500+ ok 50 zł miesięcznie ze swoich podatków.

yaro
sobota, 12 maja 2018, 09:46

problemem nie jest budżet armii, problemem jest przerost biurokracji w WP i jedna wielka niekompetencja jej kary oficerskiej wychowanej po 1989 roku, mam nowego sąsiada od roku, major lotnictwa, służył w Mińsku odpowiadał za utrzymanie techniczne 9 Mig-29 poopowiadał mi trochę i o tym samolocie, i o F16 o wspólnych ćwiczeniach z NATO (kiedy ćwiczyli jako red flag). Bardzo ciekawe co mówi i bardzo ciekawe co mówi o tym samolocie i o samolotach europejskich.

Draco
sobota, 12 maja 2018, 14:21

A co mówił? Też chętnie się dowiem. (Nie tobie sobie jak)

2zddk
sobota, 12 maja 2018, 12:04

Może rozwinąłbyś wątek odnośnie tego co mówił o migu 29 ?

---
piątek, 11 maja 2018, 21:57

Ja nie rozumiem, czemu Polska i inne kraje sąsiadujące oraz wszystkie zachodzenie nie żądają demilitaryzacji obwodu kaliningradzkiego w celu DEESKALACJI NAPIĘCIA. Coś w stylu JKM i jego \"a poza tym UE powinna zostać zniszczona\" - każdy to kojarzy. To powinno być powtarzane jak mantra przez wszystkich w każdej możliwej sytuacji nawet jeśli rozmowy dotyczyłyby eksportu jabłek. Nawet jeśli to niemożliwe to powtarzanie tego w kółko przez lata skutecznie piętnowałoby rosjan.

Draco
sobota, 12 maja 2018, 19:11

Tylko że wtedy Rosjanie rzadali by usunięcia wojsk USA z Europy a na to Amerykanie nigdy się nie zgodzą.

Voodoo
piątek, 11 maja 2018, 21:27

Już takie myślenie dawno w niemieckiej prasie wyśmiali....rakiety o wysokiej mobilności stoją sobie w Kaliningradzie aby były celem pierwszego ataku?.....To tylko gra \"ruskich\" na emocjach i straszeniu medialnym \"maluczkich\" ooo zaraz zaatakują ooo zaraz wejdą....i Polaaacy kupują Patrioty MLRS i inne \"cuda wianki\" 30 eskadr F16 itd....a wtedy....zabraknie pieniędzy na drogi gaz z Kataru czy innego US i co zostaje...tak....tani gaz z Syberii i to jest dopiero numer. Dlatego niech polscy politycy uczą się od Merkel....żadnego podnoszenia wydatków na zbrojenia jest 1,37 będzie 1,45....żadnej wojny w Eur przez najbliższe 40 lat nie będzie.

Myśliciel
niedziela, 13 maja 2018, 10:43

Jaki gaz z Syberii ? Chyba dla nas najdroższy w Europie. Jak sobie wybudujemy Baltic Pipe z Danii wtedy nas będzie stać na artę rakietową i na 200 Krabów i nawet na Mustanga i inne programy.

Synek
sobota, 12 maja 2018, 16:21

Oh. Myślałem, że Niemcy nie zbroją się na potęgę bo nie mogą a nie że nie chcą.... a Rosja mogłaby rozstawić broń defensywną w obwodzie ale czy oni taką w ogóle mają?;)))))

dim
sobota, 12 maja 2018, 10:36

@Voodoo - mówiąc delikatnie - kolega używa zbyt wiele warzywa zwanego chrzanem. Gdyż to właśnie Rosja zarzyna swój budżet ogromnymi (jak na możliwości) zbrojeniami. To po pierwsze. A po drugie, polskie zbrojenia są głupie nie ponieważ są duże, czy małe, ale ponieważ obciążają bilans płatniczy kraju, zamiast go wspomagać (eksportem), ponieważ promują ciężkiego, zapóźnionego technicznie, wciąż jawnie i skrycie finansowanego z funduszy publicznych, NIEKONKURENCYJNEGO państwowego kolosa kolesiów, zamiast wydajnych prywatnych form produkcji. Więc nie ma też i eksportu, są szybko rosnące, wielkie potrzeby importowe.

Voodoo
sobota, 12 maja 2018, 12:18

Kolego dim....Kolega używa tzw \" argumentów życzeniowych\".....Rosja wcale nie zarzyna swojego budżetu...często pada na forum termin \"rezerwy finansowe\" kiedy to \"ruskie\" korzystają z FUNDUSZU REZERWOWEGO a to jest zupełnie co innego jak REZERWY FINANSOWE (które wg Bloomberga o dziwo w Rosji rosną) Mój post po prostu dotyczył sztucznie wywoływanej paniki, że oto całe \"stada\" Iskanderow stacjonuje w Kalinigradzie i....stoi...a jest to broń wysoko mobilna i spokojnie może skrycie podejść w Białowieży odpalić i odjechać a nie stać jako potencjalny cel...tutaj w Niemczech jest to obśmiane po prostu jako \"tani argument\"

Gts
sobota, 12 maja 2018, 16:51

Tak jasne rezerwy rosna, kraj mlekiem i miodem plynacy a tam po prostu juz ludzie zryc na prowincji nie maja co.

haker
piątek, 11 maja 2018, 20:40

Do Moskwy też sięgają, i to jest ważna informacja.

b
piątek, 11 maja 2018, 20:34

Czy ktoś kompetentny może odpowiedzieć jakie środki obrony mamy przeciwko systemom Bastion-P i Onyxom które są w zasadzie pociskami samosterującymi poruszającymi się z prędkością 2,5Ma ? Przeciwko Iskanderom będzie od biedy Patriot przeciwko Kalibrom Pioruny lub nawet zmodernizowane Osy a P800 ? To w zasadzie zaawansowany seaskimmer z ramjetem ze zdolnością do uderzania w cele lądowe o zasięgu do 120km przy niskiej trajektorii. Ciekawe jaką minimalną wysokość lotu ma nad lądem ? W zasadzie on ma tylko prosty radiowowysokościomierz i prostą inercyjną nawigację, z drugiej jest bardzo szybkim celem poruszającym się nisko i jest mało czasu na jego wykrycie.

c
sobota, 12 maja 2018, 09:47

mamy Redzikowo :-), ale ono padnie od jednego Kindżała który bardzo szybko w nie wleci.

Davien
niedziela, 13 maja 2018, 00:39

Po pierwsze musi wystartować, bo na razie jedyny Kinżał który latał to pocisk plot (morska wersja TOR-a) Po drugie to dalej pocisk balistyczny wiec SM-3 zdejmie go bez trudu. Po tzrecie atak na bazę ABM przeprowadza sie tylko w jednym wypadku, a odpowiedz by ci się nie spoodobała

Davien
sobota, 12 maja 2018, 08:16

Po pierwsze ONiks jest pociskiem pokr a uzycie go na cele lądowe to desperacja z uwagi na brak głowicy naprowadzania( ma jedynie INS/GPS i radar -dobre na cele morskie ale na lądowe znacznie gorzej) Nad morzem utrzymuje ok 10m, nad lądem byłoby to niemozliwe przy tej prędkości. Tu juz grozniejsze są BrahMosy które maja mozliwości ataku na cele lądowe.

WW01
piątek, 11 maja 2018, 19:49

My też mamy \"brygadę rakietową\" uzbrojoną w Langusty o zasięgu całych 20 km i nasi \"spece\" jak zechcą to też uzbroją je w głowice nuklearne :)

ccc
piątek, 11 maja 2018, 19:35

Wystarczy przy granicy postawić Langusty, Kraby i po Iskanderach !

logik
sobota, 12 maja 2018, 06:57

Najpierw trzeba coś konkretnie mieć, żeby później móc tego użyć...

PL01
piątek, 11 maja 2018, 23:47

Można postawić Langusty przy granicy żeby ruscy wyśmiali naszą artylerię rakietową która strzela na całe 20 km

ccc
sobota, 12 maja 2018, 10:24

Langusta i Krab strzelają do 40 km i to w zupełności wystarczy.

Marek
sobota, 12 maja 2018, 12:48

Litewskie PzH 2000 i amerykańskie M109 też to potrafią.

iii
sobota, 12 maja 2018, 12:05

Feniks-Z/HE po problemach we współpracy z Francuzami , praktycznie nie wszedł do służby-zakupiono jedynie niewielką partie tych pocisków Langusta dalej strzela na 20 km

Polanski
piątek, 11 maja 2018, 23:03

A jaki jest minimalny zasięg takiego Iskandera? Jeżeli więcej jak 100km to nawet nie może razić takiego Kraba.

Olo
piątek, 11 maja 2018, 21:42

A oni postawią swoje śmiercze, uragany itp. i po krabach i langustach...

Riddler
piątek, 11 maja 2018, 20:30

Bardzo ciekawa koncepcja. Mógłbyś dopisać jeszcze, kto wskazywałby cele? W jaki sposób znalazłbyś tą wyrzutnie? Co w przypadku, gdy ruskie postawiłyby wyrzutnie poza zasięgiem tychże systemów?

ccc
sobota, 12 maja 2018, 13:49

Słyszałeś o zwiadzie satelitarnym i wywiadzie wojskowym ? Ostatecznie drony.

Polanski
sobota, 12 maja 2018, 10:35

Niema takiego miejsca w Królewcu oddalonego o więcej jak 50 km od granicy. W tym rzecz.

Marek
sobota, 12 maja 2018, 12:53

Jak najbardziej w Królewcu są miejsca znajdujące się poza zasięgiem naszej artylerii. Ale biorąc pod uwagę Państwa Bałtyckie, cały teren jest w zasięgu artylerii NATO.

spoko
sobota, 12 maja 2018, 18:20

Czerniachowsk, 20 km od polskiej granicy. W zasięgu krótkiej artylerii. Tylko trzeba monitoring satelitarny ustawić i w automacie na odpalenie pierwszego Iskandera te wszystkie wyrzutnie przestaną istnieć w 1 minutę? Tyle czasu lecą pociski z Krabów? A parametry cały czas muszą być uaktualniane.

Polanski
sobota, 12 maja 2018, 18:06

Tak własnie napisałem. Od granicy, a nie od granicy polski.

Obserwator
wtorek, 15 maja 2018, 23:55

Tak właśnie nie napisałeś. Próbujesz się teraz tylko tłumaczyć ze swojej poprzedniej wypowiedzi i to w wyjątkowo nieudolny sposób. Zapewne nie wiesz o tym, że Obwód Kaliningradzki posiada rozciągłość z północy na południe - 108 km, a ze wschodu na zachód - 205 km. Przy okazji pozwolę sobie zwrócić uwagę, że w języku polskim nazwy państw pisane są wielką literą.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama