Rosyjska armia wprowadza nowy wzór noża saperskiego [FOTO]

5 listopada 2016, 11:50
Nowy rosyjski nóż saperski NS-2– fot. Służba prasowa wojsk inżynieryjnych Rosji
Nowy rosyjski nóż saperski NS-2– fot. Służba prasowa wojsk inżynieryjnych Rosji
Nowy rosyjski nóż saperski NS-2 podczas prób klimatycznych – fot. Służba prasowa wojsk inżynieryjnych Rosji
Nowa wielofunkcyjna łopatka sapera – z prawej – fot. Służba prasowa wojsk inżynieryjnych Rosji
Rosyjscy saperzy w ochronnymi kombinezonie OWR-2-02. Przy pasie instruktora widoczny nóż sapera w pokrowcu – fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowała oficjalnie, że „w wojskach inżynieryjnych sił zbrojnych Rosji wprowadzono nowe środki rozminowania”. W tym przypadku nie chodzi jednak np. o nowoczesne wykrywacze min, ale o nowy nóż saperski NS-2 oraz wielofunkcyjną łopatkę saperską MSŁ.

Dowódca rosyjskich wojsk inżynieryjnych generał Jurij Stawickij ujawnił, ze w 2016 r. na uzbrojenie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej został przyjęty „wielofunkcyjny nóż sapera NS-2 z kompletu rozminowania wchodzącego w skład środków do pokonywania pola minowego”.

Z ujawnionych informacji wynika, że nóż został zaprojektowany zgodnie z wymaganiami technicznymi wojsk inżynieryjnych i ma być wykorzystywany zarówno w trakcie szkolenia, jak i podczas faktycznych działań bojowych. Według Rosjan opracowano uchwyt ułatwiający komfortowe trzymanie go w dłoni i wyeliminowano ostre, wystające elementy (ma to m.in. ułatwić wyjmowanie noża z pokrowca). Części metalowe zostały pokryte specjalną powłoką antyodblaskową. Nóż jest przy tym odporny na wysokie i niskie temperatury, działanie wody morskiej, paliw i smarów.

Nowy rosyjski nóż saperski NS-2 podczas prób klimatycznych – fot. Służba prasowa wojsk inżynieryjnych Rosji

W uchwycie noża ukryto łatwe do wysunięcia: ostrze do cięcia lontu detonującego, ostrze tnące ząbkowane do cięcia tkanin i nylonowych pasów, ostrze z piłą do drewna, szczypce z frezami bocznymi i okrągłymi wcięciami, wkrętak z płaskim grotem do odkręcania zaślepek z min ze specjalnym frezem do ściągania izolacji z przewodów, szydło oraz otwieracz do konserw.

Nowy rosyjski nóż saperski NS-2– fot. Służba prasowa wojsk inżynieryjnych Rosji

Cały komplet waży mniej niż 300 gramów. W zestawie znajduje się dodatkowo, metaliczny pasek z pokryciem diamentowym, wymienne bity do śrubokręta: płaskie i czworokątne, szablon do przygotowywania gniazd pod detonatory, sznur zabezpieczający, smar oraz pokrowiec w kamuflażu. Pokrowiec ten ma możliwość regulacji dzięki czemu można go wykorzystywać w oporządzeniu systemu „Ratnik”, „MOLLE” oraz w ochronnymi kombinezonie sapera OWR-2-02 (Obściewojskowoj kompliekt rozminirowanija).

Rosyjscy saperzy w ochronnymi kombinezonie OWR-2-02. Przy pasie instruktora widoczny nóż sapera w pokrowcu – fot. mil.ru

Rosjanie pochwalili się również, że na uzbrojenie wojsk inżynieryjnych ma wejść nowa wielofunkcyjna łopatka saperska (MSŁ) przeznaczona do „usuwania warstw ziemi przy rozminowaniu, szukania niebezpiecznych przedmiotów i innych prac wspomagających”. Została ona opracowana na bazie doświadczeń, jakie rosyjscy saperzy uzyskali w czasie działań standardową saperką przede wszystkim w Czeczenii i Inguszetii.

Nowa wielofunkcyjna łopatka sapera – z prawej – fot. Służba prasowa wojsk inżynieryjnych Rosji

Ze skąpych informacji, jakie przekazano na ten temat wynika, że MSŁ ma wąską głownię z wytrzymałej stali, pokrytą powłoką antyodblaskową i antykorozyjną. Poza ostrzem do usuwania ziemi ma ona jeszcze ostrze do cięcia zapór z drutu kolczastego oraz specjalne ząbki do ciecia drewna. Zestaw zawiera dodatkowo adapter pozwalający zamocować sondę do poszukiwania min, dwie sondy: metalową i dielektryczną, prostownicę krawędzi tnących oraz osłonę materiałową odporną na ścieranie.

I w tym przypadku zadbano o zmniejszenie wagi, o kompaktowość oraz odporność na czynniki zewnętrzne – w tym wodę morską.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 37
Reklama
Hehehehe
sobota, 5 listopada 2016, 16:52

Wszyscy śmieją się z ruskiego noża saperskiego tymczasem w Polsce szczytem techniki jest niezbednik wz31.

uofca
sobota, 5 listopada 2016, 18:50

A w Polsce co sobie kupisz, to masz. Jak chcesz, to możesz sobie kupić nawet wz31 na wyprzedaży, bajkopisarzu. Widzisz sens uruchamiania niszowej produkcji czegoś, co inni produkują od kilkudziesięciu lat? Pewnie przez PGZ :))

mc
sobota, 5 listopada 2016, 18:25

Cóż, w Polsce taki nóż opracowano (wdrożono do użycia) w 1969 roku. Nazywał się "Nóż wieloczynnościowy wz. 69" lub "Nóż saperski wz. 69". Wycofano je z użycia bo uznano że nie jest dobrym nożem (jako nóż) ani dobrym urządzeniem wieloczynnościowym (lepsze są narzędzia wielofunkcyjne). Ale miał ogromny plus - był nożem sprężynowym (z bardzo cichym otwieraniem), a jednocześnie był na tyle ciężki że można było "ogłuszyć przeciwnika" uderzając zamkniętym nożem w głowę.

yaro
sobota, 5 listopada 2016, 15:22

nawet nie przypuszczałem, że Rosjanie nawet o takich drobiazgach teraz myślą ...

DZIDZIUŚ ☺
sobota, 5 listopada 2016, 19:42

Jak by myśleli o drobiazgach, to by ten scyzoryk posiadał pilniczek do paznokci, a nie posiada, natomiast ta końcówka do otwierania puszek jest ruskim zbędna, bo oni głównie mają chleb ze słonina i ziemniaki w mundurkach :))

Asmid
sobota, 5 listopada 2016, 15:01

Nawet logo leathermana jest

Marek
niedziela, 6 listopada 2016, 09:46

Ten nóż saperski rosyjski lud pracujący "wynalazł" u Leathermana. Ciekawe, czy przy okazji "wynaleźli" także amerykańską jakość. Taki Wave na przykład ma 20 lat gwarancji.

lol
niedziela, 6 listopada 2016, 16:53

Kiedyś wynaleźli też radio, na strychu mojego dziadka, oraz elektryczną maszynkę do golenia, na śmietniku ambasady amerykańskiej...

Adam77
poniedziałek, 7 listopada 2016, 10:31

Leatherman nie wypuściłby tego bez blokady ostrza - więc to chyba faktycznie ruski wynalazek

Marek
wtorek, 8 listopada 2016, 10:35

No to popatrz dobrze na drugie zdjęcie od góry. Tam zaraz za ostrzem wyraźnie widać końcówkę liner-locka.

Tomaszek
sobota, 5 listopada 2016, 14:39

Symbol noża to (KAMPO) NS-2, a nie IS-2.

PiotrEl
poniedziałek, 7 listopada 2016, 10:22

Fanboye! zamiast bredzić, jak to macie w zwyczaju, wpiszcie lepiej stronę wilkodaw.pl i popatrzcie co "ruskie" robią w tym obszarze. A są to propozycje tańsze - budżetowe - akurat na kieszeń obywateli PL.

janek
sobota, 5 listopada 2016, 14:29

Jak za CCCP Rosjanie rżną z Zachodu bez licencji....

SieB
sobota, 5 listopada 2016, 14:20

Widziałem podobne w Leroy Merlin.

Igor
sobota, 5 listopada 2016, 14:12

Znowu coś skopiowali ...

MP.
sobota, 5 listopada 2016, 14:06

Prawidłowy skrót tego noża to raczej NS-2 anie IS-2 ! (w cyrylicy "I" wygląda inaczej niż "H").

Marek
niedziela, 6 listopada 2016, 08:12

Ten nóż saperski rosyjski lud pracujący "wynalazł" u Leathermana. Ciekawe, czy przy okazji "wynaleźli" także amerykańską jakość. Taki Wave na przykład, którego w tym przypadku bezczelnie zerżnęli ma 20 lat gwarancji.

wunderwaffe
sobota, 5 listopada 2016, 13:56

Podobno właśnie kończą pracę nad zaawansowanym modelem onucy bojowych!

mo
sobota, 5 listopada 2016, 20:28

wunderwaffe Niemcy już nawet świecące mają onuce by żołnierz bundeswery mógł je dostrzec w nocy ?

LEJĄCY Z ROSJI
sobota, 5 listopada 2016, 19:50

Najnowsza rosyjska onuca bojowa, ma oznaczenie ONUC 28 SARMAT i według informacji ze sputnika, potrafi przeniknąć każda obrone antyrakietowa na świecie. Do tego ONUC 28 może przenosić głowice hipersoniczne. Rosyjski wojskowy Szojgu, twierdzi że najnowsza wersja ONUC, może również działać jako broń chemiczna, wystarczy że ONUC 28 jest noszony w walonkach przez tydzień i wtedy po użyciu bojowym, promień rażenia jest bardzo duży, i USA nie jest wstanie się przed takim rodzajem broni obronić, twierdzi rosyjski wojskowy.

WASP
sobota, 5 listopada 2016, 13:38

Na fotografii jest wygrawerowany napis "HC-2" to po polsku NS-2 a nie IS-2. IS-2 już był - to czołg:)

Jam Ci to
sobota, 5 listopada 2016, 13:24

A gdzie w tym "scyzoryku " korkociąg, ja się pytam???

Extern
sobota, 5 listopada 2016, 20:39

No fakt nie ma korkociągu, czyli jednak nie chcą napadać na Francję, ale z tego co widzę jest otwieracz do Piwa czyli jak nic rozważają podbój Niemiec ;-).

DZIDZIUŚ ☺
sobota, 5 listopada 2016, 19:53

Ma pan rację ! zupełnie zapomniałem o korkociągu.....a no tak, ruscy nie piją wina tylko wódkę, a do tej buteleczki korkociąg nie jest potrzebny ;)

,
sobota, 5 listopada 2016, 16:00

Do otwierania trunków służy saperka

desastre
sobota, 5 listopada 2016, 13:19

Według mnie to na nożu jest NS-2 a nie IS-2. Przynajmniej tak mnie uczyli w czasach gdy rosyjski był obowiązkowy.

SANDRA GWIAZDA MUZYKI POP
sobota, 5 listopada 2016, 20:01

Dla mnie ten sprzęt odpada, bo jak ktoś tu słusznie zauważył, nie posiada pilniczka do paznokci i jak sobie złamie paznokietka, to co w tedy zrobie w terenie ?....no co pytam się ???

DZIDZIUŚ ☺
sobota, 5 listopada 2016, 19:37

Najlepsza końcówką, jest na pewno ta do otwierania konserw ;) reszta pewnie do bani.....zaraz, a gdzie pilniczek do paznokci !? A no tak zapomniałem, że ruscy mają kryzys i mało kasy, to oszczędzają nawet na tym scyzoryku, ale w sumie to po co im otwieracz do konserw, przecież ruscy nie mają konserw w puszkach, tylko ziemniaki w mundurkach ;)

Marek
niedziela, 6 listopada 2016, 09:00

Niepotrzebna ironia. Takie narzędzia jak to są całkiem sensowne. I mówię to opierając się o własne doświadczenia. Zastanawia mnie tylko, dlaczego skoro już zdecydowali się na chama kroić amerykańskie projekty, nie skopiowali saperskiej wersji SOGa? Dla mnie w tego typu narzędziach najistotniejszą ich częścią są kombinerki. SOG w odróżnieniu od leathermanowskiego Wave ma dodatkowe, zwiększające siłę ich ścisku przełożenia. No ale dobra. Może ktoś tam uznał, że możliwość otwierania noży oraz piły jedną ręką jest ważniejsza. Ciekawi mnie jednak materiał, z którego wykonano ów saperski nóż. Nie spodziewam się tu rewelacji. Nawet w tym nożu dla desantników, które pono osobiście wręcza Putin, zastosowano odpowiednik japońskiej AUS-6, która jest nożową stalą nierdzewną z "najniższej półki". Swoją drogą dziwni ludzie z tych Rosjan. Niedroga, bardzo dobra i prawie nierdzewna stal narzędziowa D-2 to przecież ich wynalazek, który aż prosiłby się o zastosowanie w tego typu nożach.

baca
sobota, 5 listopada 2016, 12:35

Robią bardzo dobre rzeczy .Ja mam jeszcze radziecki komplet kluczy nasadkowych-są nie do zdarcia ,nic nie rozciągnięte ,a często je używam -(produkcja rok 1974). Tylko propaganda nam wmawia że wszystko co jest stamtąd -jest złe.

Marek
niedziela, 6 listopada 2016, 09:20

No to kup sobie za niemałe pieniądze rosyjskiego Kizlyara. Ja wolę dopłacić i mieć porządny nóż od Fallknivena, albo amerykańskiego Nimravusa od Benchmade albo na przykład cenowo porównywalnego do rosyjskiego wyrobu a lepszego Recona od Cold Steela. Ba. Nawet chińskie noże, jak się wie czego szukać, choć tańsze od rosyjskiego wyrobu, potrafią być lepszej jakości.

ceba
sobota, 5 listopada 2016, 15:25

mój teśc ma klucze nasadowe i oczkowe z 1974 roku made in ussr, do dziś nie do zdarcia :-)

uofca
sobota, 5 listopada 2016, 11:54

Faktycznie zupełnie dziwnym trafem zupełnie niepodobny do Leathermana ;P

rezerwista
sobota, 5 listopada 2016, 15:07

jak pisał Suworow, Związek Radziecki ma wspaniałych naukowców ale po co wymyślać coś od zera, jak można ukraść i ewentualnie ulepszyć. Nic sie nie zmieniło :)

nikt ważny
sobota, 5 listopada 2016, 14:12

Leatherman to tylko komercyjna marka. Ilość produktów w ofercie własnych i licencyjnych jest dużo większa. Osobiście używam wzoru wojskowego multitool'a i noża ze stali damasceńskiej zrobionego na zamówienie, a to po tym jak Leatherman za ponad 300usd rozleciał się w pół roku. W ramach gwarancji nie wymienili bo rzekomo nie "użytkowałem zgodnie z przeznaczeniem". Komercyjna czyli oszustwo i zaplanowana nieprzydatność.

Hubert
sobota, 5 listopada 2016, 12:31

Fakt ;) Szczypce jak z MUT EOD, reszta to taki troche Wave :P

olo
sobota, 5 listopada 2016, 12:10

100% słaba kopia Leathermana :) Ale ruskie trolle będą wmawiać że noże z ruskiej stali są najsuperniejsze.

Tweets Defence24