Reklama

Umowa na Rosomak BMS w pierwszym kwartale 2018 r.

6 lutego 2018, 19:19

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zapowiedział podczas Sejmowej Komisji Obrony Narodowej podpisanie umowy w programie Rosomak BMS w pierwszym kwartale 2018 roku. 

Wojciech Skurkiewicz poifnormował podczas dzisiejszej Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, że od 23 stycznia 2017 roku w programie Rosomak BMS trwają negocjacje techniczne z wykonawcą, którym jest Polska Grupa Zbrojeniowa. W ich ramach strona wojskowa ustaliła stanowisko w zakresie docelowego przetawarzania informacji niejawnych do klauzuli "tajne/NATO secret" w systemach zarządzania walką szczeble batalionu poprzez zdolność pomostową.

Zgodnie z danymi przekazanymy przez Skurkiewicza Inspektorat Uzbrojenia kontynuuje obecnie proces weryfikacyjny z uwzględnieniem wypracowanego kierunku. W marcu 2018 r. ma zostać przeprowadzona druga część drugiego etapu tego programu, która będzie obejmować sprawdzenie oprogramowania wsparcia dowodzenia pokładowego integratora IP oraz radiostacji szerokopasmowej IP w warunkach polowych w wersji oferowanej przez wykonawcę. 

Sekretarz Stanu w MON poinformował, że podpisanie umowy w tym programie jest przewidziane w pierwszym kwartale 2018 roku.

undefined
Fot. DORSZ

System zarządzania polem walki Rosomak BMS przeznaczony dla batalionów uzbrojonych w kołowe transportery opancerzone ma tworzyć podstawę, dla przyszłej architektury dowodzenia i wymiany danych w Wojskach Lądowych.

Prace w tym zakresie prowadzi Polska Grupa Zbrojeniowa we współpracy z firmami prywatnymi. Na jesieni 2017 roku PGZ informowała Defence24, że jest gotowa do podpisania umowy w tym programie jeszcze w zeszłym roku, a produkt przeszedł wymagane testy poligonowe. Poprzedni minister obrony Antoni Macierewicz informował wtedy, że Ministerstwo Obrony Narodowej dopuszcza rozwiązanie pomostowe w tym programie w oparciu o rozwiązania polskich firm WB Electronics i Teldat. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
Sternik
niedziela, 6 maja 2018, 04:03

Od lat jest gotowy Jaśmin WB Electronics, odznaczony wieloma nagrodami. Nie, uparli się że ma być z PGZ. A PGZ NIE POTRAFI ZROBIĆ DOBREGO BMS-a. Tak jak ja dobrze strzelam ale nie obsłużę Kraba czy Raka.

JSM
niedziela, 6 maja 2018, 03:56

No i co? Zaraz połowa maja, drugi kwartał się kończy a umowy jak nie było tak nie ma.

wąs
poniedziałek, 12 lutego 2018, 11:12

Aby podpisać umowę na BMS najpierw musi on przejść zaplanowane testy z których na póżniej nie będą przekładane te które \"nie pasują\" - czyli nie przebyte. Ile lat może trwać ta zabawa i wprowadzanie w błąd decydentów w organizacji i realizacji postępowania na pozyskanie tak ważnego i potrzebnego SpW. Należy mieć nadzieję że nowe kierownictwo MON się z tym rozbierze i nie tylko z tym.

cooky
sobota, 10 lutego 2018, 12:30

dlaczego wóz dowodzenia nie może być uzbrojony chociaż w WKM 12,7mm?? uuuppppssss przepraszam!!! będą następne rok trwające analizy jaki WKM tam zamontować :)

dropik
sobota, 10 lutego 2018, 10:25

PGZ i BMS to z daleka smierdzi wtopą dziesięciolecia

troskliwy
czwartek, 8 lutego 2018, 09:59

BMS mógłby już od ok. 10 lat być w SZ RP. Tyle trzeba było bezmyślnie stracić czasu żeby znów bezmyślnie rozpocząć w takiej formie i w ten sam sposób prowadzić procedurę na ten system, która jak twierdzi wielu (z czym się zgadzam) prowadzi jedynie do kolejnej lekkomyślnej straty czasu i dalszej niemożliwości uzyskania przez WP tak istotnych i pożądanych zdolności. Może nowe kierownictwo wreszcie zakończy ten szkodliwy marazm (zresztą nie tylko w tej sprawie) itd. i doprowadzi do wdrożenia tego ważnego oraz oczekiwanego przez wojsko systemu, bo on od dawna jest na wyciągnięcie ręki w naszym dobrze znanym (również IU) przemyśle obronnym, odnosił i odnosi sukcesy krajowe oraz zagraniczne itp.

tryt
środa, 7 lutego 2018, 15:29

Zamknąć ekspertów w pokoju, dać im duży termos z kawą, kanapki i nie wychodzą aż nie ustalą wszystkiego. A tak mamy, rok trwające uzgodnienia. Kpina.

zły
środa, 7 lutego 2018, 14:20

A w MON bez zmian. Zamiast chwalić się po podpisaniu deklarują kolejne daty a będzie jak zwykle.

robertpk
środa, 7 lutego 2018, 13:55

\"zdolność pomostową \"... ??? - czyli niezdolność - w kluczowym dla efektywności dowodzenia programie kupujemy cokolwiek, byle w PGZ to nie jest papier do drukarek, samochody służbowe czy przetarg na catering... od efektów tego i podobnych progrtamów zależy: - czy wygramy lub przegramy WOJNĘ - czy zginie (UMRZE) 10 tys POLAKÓW czy 250 000 - czy wojna potrwa PÓŁ roku. czy lat PIĘĆ .... dla mnie takie postępowanie, to działanie na szkodę Państwa, bezpośrednio zagrażające bezpieczeństwu naszego kraju

Seb
czwartek, 8 marca 2018, 18:55

100% zgodności oceny z rzeczywistością

OjOj
środa, 7 lutego 2018, 10:35

Zapowiedż podpisania lub nawet samo zawarcie umowy zwłaszcza na tak złożony i rozlegle działający system mobilny jeszcze nie wróży sukcesu. Sukcesem jest dopiero wzorowa i sprawna realizacja tego ważnego rozwiązania, czego życzę WP z głębi serca, choć znając szczegóły techniczne tej sprawy , niezwykle długi czas prowadzenia niniejszej procedury itp., itd. moja wiara jest znikoma

Marek1
środa, 7 lutego 2018, 01:46

W MON fobia nadal obowiązuje - Teldat z gotowym, doskonałym Jaśminem musi ustąpić kiepskiemu syst. z PGZ-tu.

JSM
środa, 7 lutego 2018, 14:41

Może niech kupią ten Teldat i będzie po problemie.

dariusz
wtorek, 6 lutego 2018, 23:38

Czekamy

jkk
wtorek, 6 lutego 2018, 22:45

co za brednie - PGZ i BMS - wyjdzie taki informatyczny Gawron.

Marcin Kleinowski
wtorek, 6 lutego 2018, 22:25

Czyżby rozwiązanie pomostowe ?

IzoKociołek
wtorek, 6 lutego 2018, 21:22

Brakuje chyba tylko linku do oprogramowania dla Federacji Rosyjskiej.

Nieździwiony
środa, 7 lutego 2018, 09:32

Taaa, chyba od Kasperskiego he he

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama