Rosjanie ukrywają systemy naprowadzania artylerii w cywilnych samochodach

8 czerwca 2019, 07:29
1 (1)-550
Fot. mil.ru
Reklama

Rosjanie zaprezentowali publicznie zestaw kierowania ogniem artylerii nowej generacji, zainstalowany na cywilnych pojazdach kołowych, łatwo wtapiających się w normalny ruch uliczny. Jest to więc rozwiązanie idealne do działania np. na terenach przeciwnika lub w misjach ekspedycyjnych.

Prezentacja „perspektywicznego” zestawu kierowania ogniem artylerii miała miejsce na początku czerwca 2019 r. na wystawie uzbrojenia i techniki wojskowej zorganizowanej z okazji ogólnowojskowego konkursu „Mistrz uzbrojenia” na poligonie Instytutu Inżynierii Artylerii w Obwodzie Penzeńskim.

Pokazany tam zestaw obserwatorów artyleryjskich został opracowany przez zakłady „Radiozawod” w Penzie (na północ od Saratowa). Zakład ten specjalizuje się m.in. w produkcji systemów kierowania wojskami rakietowymi i artylerią. Wcześniejsze rozwiązania były jednak sprzętem typowo wojskowym, na zmilitaryzowanych pojazdach, tak jak np.: zunifikowany pojazd dowódczo-sztabowy MP32M1 (zbudowany na podwoziu samochodu ciężarowego Kamaz) czy zunifikowany pojazd dowódczo-obserwacyjny 1W172-2 (zbudowany na podwoziu gąsienicowym).

Obecnie jednak zaprezentowano zestaw kierowania ogniem artylerii w postaci modułowej, który może być zainstalowany w przenośnych skrzyniach transportowych lub jako moduł na praktycznie każdej platformie. Nie jest on jeszcze gotowy do produkcji, ale przechodzi ostatni etap badań państwowych. Jego wprowadzenie ma wielokrotnie skrócić czas otwarcia ognia przez jednostki artyleryjskie. Przykładowo, według istniejących w rosyjskiej armii standardów czas ten do nieplanowanego celu ma być nie dłuższy niż 3 minuty. Nowy zestaw daje obserwatorom możliwość określenia w trybie automatycznym współrzędnych celu i wykonanie ostrzału już po 9 sekundach.

Tym na co szczególnie zwrócili uwagę Rosjanie w nowym zestawie jest wchodzący w jego skład tablet taktyczny z najnowszym, rosyjskim procesorem VM-14. W rzeczywistości ważny jest również pojazd, na którym zamontowano nowy system rozpoznania artyleryjskiego. W Penzie był on bowiem prezentowany na czterokołowym samochodzie terenowym UAZ „Patriot”.

Przy odpowiedniej zabudowie zewnętrznych instalacji taki pojazd jest praktycznie nie do rozróżnienia w normalnym ruchu ulicznym. Rosjanie dopracowali się w ten sposób rozwiązania, które może z terytorium przeciwnika określać koordynaty celu dla własnych systemów artylerii i to praktycznie w czasie rzeczywistym. Taki zestaw po wcześniejszym, skrytym przerzucie nadaje się nie tylko do działań ekspedycyjnych (np. na terytorium Syrii), ale również w klasycznych działaniach wojennych.

image
Fot. www.penza-radiozavod.ru

Minoborona nie ujawniła co wchodzi w skład nowego kompleksu. Przypuszczalnie chodzi jednak o rozwinięcie opracowanego przez „Radiozawod” walizkowego zestawu dla punktu kierowania ogniem artylerii o numerze fabrycznym 83t888-1.7. Kompleks ten według informacji producenta zapewnia automatyzację wszystkich zadań związanych z kierowaniem ognia baterii artyleryjskiej, a w tym m.in.: przygotowanie wszystkich danych niezbędnych do strzelania, wprowadzanie poprawek, odbiór i zobrazowanie rozkazów bojowych na mapie elektronicznej oraz prowadzenie nawigacji podczas ruchu.

Zestaw jest przenoszony  się w przenośnych kontenerach-walizkach, ale może być też dostarczony w zestawie do zainstalowania na kamizelkach taktycznych (w oparciu o tablety i minikomputery). Całość uzupełnia zastaw obserwatora artyleryjskiego z laserowym urządzeniem rozpoznawczym.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 80
Reklama
MAZU
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 13:18

Rozpoznanie to podstawa do celnego ataku. Rosjanie przedstawili koncepcję nowoczesnego rozpoznania, choć jak na razie, te ich "walizkowe" moduły trochę się rzucają w oczy. Niemniej, taki cywilny samochód może być zaparkowany blisko obserwowanego celu np. lotniska i pozostawiony, a elektronika działa w trybie automatycznym. Wieczorem lub w nocy zostawia się taki pojazd, a rano może być atak artyleryjski automatycznie przez niego koordynowany. Sam pojazd może być zaminowany, dla zatarcia śladów. Dopóki nie zostanie włączona elektronika, dalmierz laserowy i łącze danych (radiowe lub satelitarne) to trudno będzie takie mobilne rozpoznanie zlokalizować i zniszczyć. Zatem koncepcja jego użycia może być taka jak przedstawiłem powyżej. Jest to pojazd z elektroniką do, najprawdopodobniej, jednorazowego użycia bezpośrednio przed rozpoczęciem wojny. Zatem jest to groźna i nowatorska doktryna (i sprzęt), możliwa do zastosowania przez Rus w całej UE, w szczególności w Polsce. M

Patriota
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 11:30

Można się uczyć od nich , to idealne dla naszego wot-u oraz jednostek specjalnych i rozpoznawczych , nie wyróżniać się z tłumu i robić swoje. A przy tym koszt niski pozyskania samochodu niż specjalnego pojazdu który kosztuje niekiedy grube miliony. Powinno nasze WOT iść w tą strone ,setki takich pikapów czy vanów które przeważa sprzęt do rozpoznania bądź ,spike czy chociażby pioruny. Można by objechać taka kolumnę bo zwykły samochód nie będzie się zabardzo zucal w oczy i uderzyć od tyłu gdzie się najmniej spodziewają.

As
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 06:52

No a w jakich samochodach mieliby operować stojąc na przykład pod naszymi jednostkami wojskowymi i obserwując wyjeżdżające kolumny pojazdów. Te samochody muszą być dostarczone do atakowanego kraju jeszcze w czasach w których Rosja zapewniać będzie świat, że nikt jak oni tak bardzo pokoju nie miłuje.

P.P.
niedziela, 9 czerwca 2019, 22:07

W warunkach wojny żołnierze działający bez umundurowania w cywilnych samochodach nie są objęci ochroną Konwencji Genewskiej. Po ujęciu mogą zostać rozstrzelani zgodnie z prawem.

AMF
niedziela, 9 czerwca 2019, 18:17

Do momentu ulepszenia o działko, granatnik i kilka wyrzutni rakiet ;-) to idealny cel treningowy dla WOT.

Boczek
niedziela, 9 czerwca 2019, 16:43

No ale przecież w przypadku konfliktu - już chociażby z nami taki pojazd zostanie w ułamku sekundy rozpoznany i namierzony, bo przecież dysponujemy takimi systemami rozpoznania - pozyskanymi po części z niemiecką współpracą. Szkoda tylko, że PiS zatrzymał rozbudowę tych systemów.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
niedziela, 9 czerwca 2019, 23:00

nie bój żaby nie tylko my ale i razem z NATO mamy gwiazdę śmierci i x-wingi

Orcio
niedziela, 9 czerwca 2019, 15:57

Wojna z Rosją nie będzie łatwa- dywersja, podstęp,powodowanie klęski humanitarnej na zapleczu walczących, niszczenie takich obiektów jak szpitale, łamanie Konwencji haskiej- to bedzie normalka. Czy myślimy jak takiemu dzialaniu zapobiegać?

Palmel
niedziela, 9 czerwca 2019, 12:55

rosyjskim procesorem VM-14 - ostatnio syn mi pokazał jak dzięki intelowi ociekają mi dane z komputera

Urko
niedziela, 9 czerwca 2019, 18:28

Nie jestem pewny, czy jest w ogóle taki procesor, czy może Rosjanie użyli oprogramowania typu Virtual Machine np. VMware Workstation która w wersji 14 jest dostępna również dla systemu Linux i BSD. A Rosjanie Linux-a bardzo lubią i używają go nie tylko w wojsku ale też w szkołach na lekcjach informatyki.

Davien
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 02:13

Jest, to prosty procesor taktowany 100Mhz dla zastosowań kosmicznych. Jest to jeden z serii KOMDIV-32. Pełne oznaczenie 1907VM014.

Urko
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 14:18

Nie znam, ale z tego co piszą w necie to chyba jakieś wyspecjalizowane maleństwo. Obsłuży kilka kanałów sterowania, ale bez wyświetlania danych. To chyba niemożliwe, by to urządzenie opierało się tylko na tym jednym procesorze. Ciekawe, czy reszta podzespołów tego "laptopa", też ma tak podwyższoną odporność na radiację?

Davien
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 17:22

Nie wiem, mi też sie wydaje że to troche za mało, ale to jedyny rosyjski procesor o takim oznaczeniu jaki znalazłem. Szkoda ze nie am nazwy tego tabletu podanej.

Urko
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 19:41

Znalazłem publikację panów O. Serdin, А. Аntonov, A. Dubrovsky, E. Novogilov, A. Zuev, czyli konstruktorów tej linii procesorów. Co ciekawsze po Angielsku! ... i oni tam raczej nie nazywają tego procesora nowością. Bardziej rozpisywali się o 1907VM044 a co do 1907VM014 to nowością ma być wzmocnienie go 128 bitowymi koprocesorami 1907VM038... Ale tak czy inaczej, te procesory działają jako procesory strumieniowe z oprogramowaniem RTOS "Baget". System wyświetla swoje dane semigraficznie, tak jak w tzw. oknie terminala... Nie wydaje mi się, by taki system był potrzebny w naprowadzaniu pocisków, bo to by oznaczało, że potrzebny jest pełen kontakt między operatorem a pociskiem i to w czasie rzeczywistym. To by bardzo zaburzało niezawodność. Bardziej bym się spodziewał, że takie procesory zainstalowano w głowicach pocisków, niż sprzęcie kierowania ogniem. Ale, jeśli już by tak miało być, to raczej jest to tylko karta do wpięcia w dowolny laptop, niekoniecznie całkowicie rosyjskiej produkcji. Tego typu procesory i o zbliżonej mocy obliczeniowej, to raczej należało by się spodziewać w jakichś starych routerach lub innych urządzeniach sieciowych. Nie jako jednostki centralne. Oczywiście, ten procesor ma potrójną "redundancję" więc nie robi błędów, ale to inna sprawa.

Davien
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 22:55

Ciekawe bo 1907VM038 w spisie rosyjskich procesorów to też 32-bitowy procesor tej samej serii KOMDIV-32. sprawdż z jakiego roku jest ta ksiazka, bo 1907VM014 do produkcji nie weszły do 2016r.

Urko
wtorek, 11 czerwca 2019, 15:46

To nie tyle książka co "reklamówka". W gruncie rzeczy nie wiem co to jest ten..VM038. Napisali (kopiuję) : "Architecture: 32-bit control core 128-bit computational co-processor" ale też określili ten układ jako "System on chip – 128-bit DSP" ! ... Można się uśmiać jak opisują łączenie tych procesorów. Można połączyć do 4 procesorów VM014. Do jednego VM014 można podłączyć 3 VM038. Ale czy to oznacza, że do 4 połączonych razem VM014 da się podłączyć 12 koprocesorów, czy już ani jednego, to nie zrozumiałem... W treści daty nie ma, ale piszą o wykorzystaniu układów VM038 i VM044 w teleskopach(?) Gamma 400

Davien
piątek, 14 czerwca 2019, 09:27

Z opisu wynika że VM038 to procesor 32-bit, z dołaczonym koprocesorem 128-bit, istotnie dziwna konstrukcjia. Cała seria KOMDIV-32 i KOMDIV-64 to systemy SoC Gamma-400 zostały zaaprobowane w 2009r ale czy poleciał jakis ? Aha to teleskop promieni gamma.(dane ze strony o Gamma-400)

Urko
piątek, 14 czerwca 2019, 14:12

Gamma-400 to cywilny projekt i chyba brakuje im pieniędzy. Zaaprobowano go w 2009 ale nie znalazłem informacji o żadnym starcie, poza tym, że wiadomo wszystko o tym na jakiej orbicie powinien się znaleźć aparat i na jakiej platformie miało by to wszystko być zamontowane. W zasadzie jak coś tak długo powstaje, to żeby nie wiadomo jak było nowatorskie, w momencie startu już będzie przestarzałe. Szkoda tych naukowców, którzy mają jakiś pomysł i później pół życia muszą czekać na dane, zamiast je od dawna opracowywać. Właśnie tak się nie dostaje Nobla...

Davien
niedziela, 9 czerwca 2019, 18:17

Panie Palmel jedyny istniejacy WM14 to prosty 32-bitowy procesor o taktowaniu 100Mhz przeznaczony dla urządzeń w kosmosie:) No istotnie "sensacja" na skale swiatowa( tak z 20 lat po reszcie swiata):)

Tytus
niedziela, 9 czerwca 2019, 12:22

No tak Uaz na ulicach nie wzbudzi żadnego zainteresowania...oprócz Rosji oczywiscie

czarnyopal
niedziela, 9 czerwca 2019, 08:50

w warunkach wojennych użycie tego było by jednak problematyczne

Pamiętliwy
niedziela, 9 czerwca 2019, 07:56

My powinniśmy zacząć maskować tak wyrzutnie przeciwpancerne, przeciwlotnicze oraz przeciwokrętowe. Proponuje też przywrócić lądowe wyrzutnie rakiet Tomahawk również tak zamaskowane.

gbh
niedziela, 9 czerwca 2019, 07:20

Zolnierzy tez ubrac w garnitury dla nie poznaki, doskonale sie wtopia w tlum na chodniku

Taka prawda !
niedziela, 9 czerwca 2019, 06:39

Warto przy okazji odnotować, że pod rządami Putina dróg buduje się w Rosji 4 razy mniej niż za późnego Jelcyna. Ale coś jednak w tym czasie poszło do przodu. W przystaniach całego świata stoją setki luksusowych jachtów, pysznią się dziesiątki pałaców, do rajów podatkowych wyciekło ponad 1,3 biliona dolarów, a przyjaciele Putina nakupili wiolonczel za 2 miliardy USD. Zaś „wstający z kolan” – tak jak dawniej – chleją wódę, patrzą w telewizor i w propagandowo-alkoholowym zamroczeniu wołają: „krymnasz!”…

Urko
niedziela, 9 czerwca 2019, 18:18

Pieniądze zaoszczędzone na drogach poszły na politykę prorodzinną i walkę z alkoholizmem. I o dziwo, to działa! Co prawda, jedno i drugie trochę za sprawą islamizacji, ale nie ważne... Może po wprowadzeniu emiratu odpadnie problem z wyborami (tzn z tym, czy Putin woli być tym razem premierem, czy prezydentem)

dim
niedziela, 9 czerwca 2019, 06:15

Thietmar z Merseburga napisał: Cesarz nakazał naszym zbudować różnego rodzaju machiny oblężnicze, wnet atoli ukazały się bardzo podobne do nich u przeciwnika. Nigdy nie słyszałem o oblężonych, którzy by z większą od nich wytrwałością i bardziej przezorną zaradnością zabiegali o swoją obronę (księga VII, 60) - to o Polakach. Obrona Niemczy. Skuteczna. - A co dzieje się w Wojsku Polskim dziś ?

Wowa
niedziela, 9 czerwca 2019, 04:08

To jest jawne pogwałcenie konwencji haskiej. Panów zatrzymanych w rakim pojeździe należy natychmiast rozstrzelać w przydrożnym rowie. Podobnie z panami prowadzącymi ciężarówki z ukrytymi wyrzutniami rakiet jak i załogi statków cywilnych przenoszących takowe uzbrojenie.

Davien
niedziela, 9 czerwca 2019, 18:19

Wowa, do statków to sie tycza przepisy o piractwie a jak statek ma załoge wojskowa i jest dowodzony przez oficera MW to jest jednostką wojenną, niezaleznie od tego jako jaki powstał.

say69mat
sobota, 8 czerwca 2019, 23:44

??? Ciekawe, czy nasi sąsiedzi nie wpadną na pomysł aby pojazdy pancerne upodabniać do arcydzieł sztuk wizualnych. Na ten przykład czołgi w malowaniu Dali, Bangsy'ego, Utrilla, Pollocka, Picassa, Modiglianiego Warhola, Lempickiej. Jak kapitalista zobaczy takie arcydzieło na gąskach, to nie będzie chciał walczyć, tylko ... kupić.

nev
sobota, 8 czerwca 2019, 22:10

A jak ktoś TRAFI takie koromysło to ile krzyku będzie:"cywilów biednych mordują !!!!" ... poda RT

Davien
niedziela, 9 czerwca 2019, 18:20

Nie cywilów ale szpiegów których zgodnie z komwencjami mozna rozwalić bez sadu.

abdul
sobota, 8 czerwca 2019, 21:10

Podstępne działania jak u bojówek islamskich ISIS

gnago
sobota, 8 czerwca 2019, 19:48

No i o to chodzi uchronić od zniszczenia. Wybrali maskowanie zamiast pancerza

Davien
niedziela, 9 czerwca 2019, 10:38

Gnago, a wiesz oczywiscie jak skończy załoga tego pojazdu jak ich namierzą?

Zbigniew
sobota, 8 czerwca 2019, 19:40

Ot i cała technologia wojenna Rosji; działać skrycie cywilnie ubraną grupą bojówkarzy, sprzęt ukrywać w cywilnych samochodach w ruchu miejskim, hodować agenturę z wysyłanej do UE na studia młodzieży, knuć i skłócać!

Palmel
niedziela, 9 czerwca 2019, 12:58

oni nie muszą jej wysyłać już tu mają przecież od 1945 roku stacjonowali w krajach demoludu do 92 roku w Polsce ok. 700 tys. nie wierze że nie zostawili tutaj swojej agentury w postaci dawnej kadry czy ich rodzin

kołalsky
niedziela, 9 czerwca 2019, 10:05

No to brać z nich przykład a nie specjalizować się w unieważnianiu i ustawianiu przetargów na sprzęt wojskowy ...

dim
niedziela, 9 czerwca 2019, 05:52

@Zbigniew. To co Pan tu opisuje, to jest tylko oczywisty standard działań agresorów. Zawsze było tak w historii i chyba nie dotyczy tylko agresorów. Nawet na filmach o średniowieczu i dla dzieci, - nawet tam pozytywny bohater zazwyczaj najpierw wmiesza się w tłum, zmyli czujność straży, zrobi swoje.

aktkualizator
sobota, 8 czerwca 2019, 17:49

Potężne spadki kursu dolara. Jest to pokłosie publikacji bardzo słabych danych makroekonomicznych z USA. Rykoszetem dostaje kurs walutowy euro, funta i franka. Polski złoty rośnie w siłę. Wzmacnia się również yuan, yena i rubel. Kiedy ostatnio tak tani był dolar?

Socjomanipulator
niedziela, 9 czerwca 2019, 06:46

Może jeszcze wlejesz tę propagandę w akwarystykę i filatelistkę, chińskie i ruskie zawsze lepsze niż amerykańskie.. to są tylko wasze kompleksy.

dim
niedziela, 9 czerwca 2019, 05:55

Aktualizatorku, a w jaki sposób USA zarabiają pieniądze, od stulecia ? Czy aby nie drukując dolary ? Których wartość ciągle spada, a mimo tego wszyscy je chcą mieć ? No to podrukuj tak swoje ruble, zobacz skutek i wtedy porównasz faktyczną "wartość gospodarek".

Cinkciarz
sobota, 8 czerwca 2019, 23:39

8-06-2018 kurs dolara 3.61 - 8-06-2019 kurs dolara 3.80 Gdzie ty widzisz te Potężne spadki kursu dolara? Moze w Olgino? Tu w Polsce ludzie mają internet i mogą sobie sprawdzić kursy walut z ostatnich 5 lat.

nie zdziwiony
sobota, 8 czerwca 2019, 17:46

Czyli znów Rosjanie pokazują jak należy projektować uzbrojenie, że też Europa jest taka pusta ....

siup
niedziela, 9 czerwca 2019, 14:08

Puści są Rosjanie i lata świetlne za Zachodem. Zestawy, które łatwo były wykrywalne nie stosuje się w Europie, Rosjanie tego nie wiedzą, bo nie mają doświadczeń z Iraku czy Afganistanu.

rosyjskie hasło nr 1
sobota, 8 czerwca 2019, 17:07

Podstęp, podstęp i jeszcze raz podstęp.

1-EGG-on.
sobota, 8 czerwca 2019, 19:12

Ale też i postęp. Rosjanie mają ciekawe pomysły i potrafią je zrealizować.

Palmel
niedziela, 9 czerwca 2019, 13:00

dlatego nie wolno ich lekceważyć i nie doceniać ich pomysłowości bo tańszym kosztem osiągają to co my wydając mln złotych czy USD

dim
niedziela, 9 czerwca 2019, 06:00

Nie żaden podstęp, ani nie postęp, a zwyczajność. Przed ostrzałem zawsze należało się dobrze kryć - maskować. Wojny rycerskie, to działo się zawsze w ramach jednej grupy kulturowej: Hellenowie, z Hellenami, zachodnie rycerstwo między sobą itp. Ale gdzie walczyły oddziały różnych kultur, następowały przerażające rzezie i wszystkie chwyty dozwolone.

Mirko
sobota, 8 czerwca 2019, 21:42

Bieda wymaga kreatywności.

Mg
sobota, 8 czerwca 2019, 16:00

A mówiłem, żeby wyrzutnie NLOS ukryć na cywilnych furgonetkach, to nie chcieli tego publikować

droma
sobota, 8 czerwca 2019, 15:24

jeden egz. juz maja ,nastepne za 30 pare lat jak dobrze pojdzie -maladcy ...

Palmel
niedziela, 9 czerwca 2019, 13:02

to są najgłupsze wypowiedzi bo Rosja to nie kraj tylko stan umysłu i nasze logiczne Europejskie logiczne myślenie nie ma tam zastosowania

Calvin
sobota, 8 czerwca 2019, 15:12

A czy coś takiego nie podlega pod szpiegostwo? Nieoznaczony samochód to tak ja jakiś zielony ludzik. " Takie samochody można kupić w każdym komisie"

Marek1
niedziela, 9 czerwca 2019, 11:26

Po zwycięstwie historie konfliktu napisze wygrany. Nikogo nie obchodzi jakimi środkami/metodami zwycięzca pokonał przeciwnika ...

Davien
niedziela, 9 czerwca 2019, 10:39

Podlega i załoga może byc rozwalona bez sadu na miejscu jak ja złapia.

M.M
niedziela, 9 czerwca 2019, 09:16

Jak najbardziej. Ale tylko przy założeniu wysyłania tych samochodów za granicę. W razie używania ich w obronie, na własnym terytorium, już nie.

Davien
niedziela, 9 czerwca 2019, 18:22

Takze, zołnierze bez własciwych oznaczeń na mundurach lub w ciuchach cywilnych podlegaja także pod ta konwencję

dim
sobota, 8 czerwca 2019, 14:20

Redakcja mogłaby też częściej przypominać tu naszym twardogłowym, o rosyjskich bateriach rakiet, fabrycznie maskowanych w "cywilnych" kontenerach.

dim
sobota, 8 czerwca 2019, 14:16

Dawno Wam to bezskutecznie usiłuję łumaczyć - nie wygra tej wojny silniejszy, a lepiej zamaskowany ! Lub jak kto woli silniejszy jest ten, kto jest lepiej zamaskowany ! A maskować trzeba się oczywiście, że w rzeczywistym otoczeniu, czyli między milionami auta i instalacji cywilnych, nie "w lasach". Po pierwsze - to będzie wojna manewrowa. Po drugie: wskazane lasy spłoną w ciągu minut, o ile tylko atakujący uzna taką potrzebę.

gady
sobota, 8 czerwca 2019, 14:13

Po to się robi ! Zwiadu nie powinno być widać i słychać - ćwiczono to w czasie wojny Koreańskiej - ONZ i jego wojska kontra Chiny i ZSRR (reszta bloku), ONZ wojska miały takie systemy !

AWU
sobota, 8 czerwca 2019, 12:23

No to już tylko krok od zamontowania takowego systemu w ambulansach oznaczonych znakiem czerwonego krzyża/półksiężyca. Rosjanie tradycyjnie demonstrują pogardę dla konwencji haskiej i genewskich, tak jak w przypadku aneksji Krymu wykazali "perfidię" którą definiują art 37-39 Konw Genewskiej a zwłaszcza art 39.2. Zresztą to właśnie na Krymie doszło w 1942r do pierwszej ze zbrodni wojennych które stały się normą na froncie wschodnim, gdy Sowietom udało się zająć chwilowo Feodozję wymordowali 114 rannych (w tym jeńców rosyjskich) pozostawionych w szpitalu polowym przez wycofujących się Niemców, lekarza i 2 sanitariuszki. Natomiast w sąsiednim obozie jenieckim doszło do ciekawej sytuacji , gdy strażnicy Wehrmachtu zaczęli opuszczać obóz jeńcy sowieccy się zbuntowali i uciekli razem z Niemcami ..

Fanklub Daviena
sobota, 8 czerwca 2019, 11:33

USA też "pokojowym demonstrantom" z ISIS dostarczały broń na Toyotach Hilux i oskarżały Rosję i Asada o "bombardowanie cywilów". Oczywiście nigdy nie wyjaśniły, jak nowe Toyoty Hilux, które zdaniem Japończyków miały numery seryjne wskazujące na dilera z Teksasu, znalazły się w Syrii... :)

robo
niedziela, 9 czerwca 2019, 11:48

Jak zwykle łżesz ... w Teksasie nie ma na rynku Hilux .. jest Tacoma ... a co do dilera to zmień swojego bo sprzedaje ci jakiś szajs po którym notorycznie bredzisz na tym forum ?

Davien
niedziela, 9 czerwca 2019, 10:41

Funku nie USA zbroiło ISIS ale Asad i Rosja a bombardowania cywilów przez Rosje i Asada to nie oskarzenia ale fakt wiec juz naprawde nei zmyslaj

dim
niedziela, 9 czerwca 2019, 06:07

Pamiętam, że Toyota sygnalizowała wzrost sprzedaży Hiluxów, ale w krajach nad Zatoką Perską.

poli
sobota, 8 czerwca 2019, 22:15

No właśnie a Konwencje i inne tkie tam humanitarne "pierdoły" ci "pomysłowi inaczej" mają oczywiście w głębokim poważaniu, jak to ONI

Marek1
sobota, 8 czerwca 2019, 10:49

Ogromnie niebezpieczna sprawa. Przed planowaną inwazją wysyła się na teren sąsiednich krajów np. 200 takich "cywilnych" pojazdów klasy SUV z 3-4 osobowymi zespołami "turystów". Na miejscu pojazdy wymieniają dokumenty pojazdu i tablice rejestr. na zdobyte drogą operacyjną tablice miejscowe i rozjeżdżają się po danym kraju lokalizując cele stacjonarne lub mobilne i wskazując je własnej artylerii rakietowej/klasycznej i lotnictwu. To może być koszmar dla zaatakowanego kraju ...

głos rozsądku
niedziela, 9 czerwca 2019, 13:01

Dlatego nasz MON właśnie wzywa posiadaczy SUVów z dokumentami wozu do komisji uzupełnień... W razie wzrostu zagrożenia nasi dzielni generałowie skonfiskują cywilom te SUVy i ten Specnaz dalej zapychałby na piechotę... Na Polskę to Rosjanie musieliby raczej wysłać 25 letniego pordzewiałego wieśwagona Transportera z ekipą udającą ukraińskich hydraulików szukających pracy w Polsce a nie czarnego UAZa Patriota z przyciemnianymi szybami i obwieszonego antenami... :) A ponadto bądźmy poważni: wrogich operatorów naprowadzania namierza się po transmisji, a nie polega na "wzrokowej lokalizacji", bo z jakiś "dziwnych" przyczyn zwykle są tak czy inaczej, ale zawsze zamaskowani i ukryci...

Zły
sobota, 8 czerwca 2019, 10:09

A nasze MON nie chce(procedura trwa już coś 8 lat) dla naszej artylerii ani wozów dowodzenia, ani polskich zautomatyzowanych systemów kierowania ogniem (Topaz, Jaśmin). Ale to co mnie rozwala do szczętu, to świadomość, że ludzie w MON blokujący w ewidentny sposób poprawę zdolności bojowych naszej artylerii pozostają bezkarni, i od lat prowadzą swoją tak skutecznie "krecią" robotę. Nie uwierzę że cały MON to "piąta kolumna" więc jeśli nawet jeden czy drugi wszystko opóźnia, to inni to przecież widzą, nie!? A ich przełożeni, czy przecież sam minister?? A tu przecież nic latami się nie poprawia! Raki zamówione bez amunicji. Kraby - też bez amunicji, a jaki to niby problem przy 2% PKB do amunicji standardu NATO dokupic zestawy PGK tez zgodne ze standardem NATO, te np. od ATK Orbital, o CEP bodaj 5m? A zamieniają każda posiadaną u nas amo 155mm - w precyzyjną. Koszt przy 2% PKB ? Nieznaczny. Takie głupie drony czy od WB (sprawdzone, skuteczne, nasze) czy choćby od skądinąd beznadziejnej PGZ powinny być kupione masowo. A nie pojedyncze zestawy jak te ostatnio... 3 zestawy FlyEye dla WOT. 3? Toż to kpiny! Powinno być ze 30! Albo zamiast kupić i zamontować w 100000 szt RPG76 gotowe, opracowane przez WITU zapalniki z samolokwidatorem, to całą partię wycofano, a 20 000 najnowszych (!!!) wystawiono na... sprzedaż. Kto nas rozbraja? MON, to jasne. Ale KTO na to pozwala??

Magrygul
sobota, 8 czerwca 2019, 10:06

Taki uaz to łatwo może się wtopić w otoczenie innych pojazdów cywilnych chyba tylko w krajach byłego cccp.

dim
niedziela, 9 czerwca 2019, 06:11

Na przykład na Ukrainę. A na Polskę użyją tylko innych pudełek, takich z typowymi w Polsce reklamami i napisami. W zasadzie mam tylko jedno pytanie: A dlaczego nie robi tego Wojsko Polskie ?

Davien
niedziela, 9 czerwca 2019, 18:25

Dim, bo WP nie łamie wszelkich konwencji jak Rosja i ceni zycie zołnierzy. Załoga takiego pojazdu skończy pod sciana jako szpiedzy jak tylko ich złapia.

MajorMajor
sobota, 8 czerwca 2019, 19:42

No wielki mi problem zamontować taki system na jakimś mniej rzucającym się w oczy aucie.

Taka prawda !
sobota, 8 czerwca 2019, 09:49

kaCApia ma absolutnie wszytko perspektywiczne ....

Cywill
sobota, 8 czerwca 2019, 09:44

Normalna rzecz. Bombowce też mogą wyglądać jak pasażerskie "Aerofłotu".

dim
sobota, 8 czerwca 2019, 17:01

Przecież nie tak dawno ćwiczyli już zrzuty czy bombardowania z "cywilnego transportowca", modelu nie pamiętam. Nienormalne to nie jest że oni to robią, a że my ignorujemy.

taka prawda
niedziela, 9 czerwca 2019, 13:03

A do Iraku czy Afganistanu USA to jakimi samolotami przerzucało żołnierzy i cargo? Rosjanie są tylko mniej obłudni od USA.

Davien
niedziela, 9 czerwca 2019, 18:27

USA? Wojskowymi transportowcami albo zmilitaryzowanymi cywilnymi maszynami transportowymi będącymi w tym czasie w słuzbie USAF i kierowanymi przez pilotów z Gwardii narodowej.

dim
niedziela, 9 czerwca 2019, 17:21

Piszę o niedawnych treningach bombardowań, ataku z samolotu cywilnego. Domyślnie, że zaskakującego przeciwnika, skoro miał być to zwykły lot czarterowy... Niedawno ćwiczono to, nie pamiętam czy w ramach którychś manewrów Zapad ? W każdym razie niedaleko od nas.

Davien
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 02:16

Dim, to nie był cywilny transportowiec ale o ile pamietam to wojskowy Ił 62 a bomba była z tych wielkogabarytowych paliwowo-powietrznych.

Tweets Defence24