Reklama

Rosjanie także testują wyposażenie żołnierza przyszłości

29 września 2012, 22:43
0_8037a_5c2a5101_XXXL
Rosyjscy żołnierze testujacy system Ratnik - fot. Minitaryphotos.net

29 września br. władze rosyjskie poinformowały o pierwszych ocenach prób poligonowych wyposażenia żołnierza przyszłości Ratnik, które zrealizowano w czasie manewrów Kawkaz-2012.System wyposażenia i umundorowania Ratnik ma składać się z ponad 40 różnych elementów - m.in. nowego systemu broni strzeleckiej, ochrony, umundurowania oraz dowodzenia i łączności. Prace nad nim ruszyły po zarzuceniu pomysłu pozyskania francuskiego systemu Felin. Od samego początku Rosjanie zakładają opracowanie dwóch wersji: zimowej oraz letniej.

Próby poligonowe realizowano w czasie rozgrywanych manewrów Kawkaz 2012 oraz na poligonie Alabino w pobliżu Moskwy. Jak na razie oceny są bardzo pozytywne, co może umożliwić uruchomieniem w przyszłym roku produkcji elementów i wdrożeniem ich do służby w latach 2014-15. System żołnierza przyszłości Ratnik ma być uniwersalnym i modułowym podejściem do wymagań pola walki XXI wieku. W zależności od zapotrzebowania mają korzystać z niego żołnierze formacji bojowych, operatorzy sił specjalnych, załogi wozów bojowych czy służby pomocnicze.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, że Rosjanie nie są jedynym państwem regionu prowadzącym tego typu prace - także w Polsce realizowany jest (na dużo większą skalę i o większym stopniu zaawansowania) program indywidualnego wyposażenia żołnierza przyszłości pod kryptonimem Tytan. Jego owoce można było oglądać m.in. na stoisku dywizji Bumar-Żołnierz w czasie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

(ŁP)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
joker
środa, 10 września 2014, 03:50

Ewentualnie wspomóc się dwucyjanem fasolowym jeśli zabraknie siły w płucach ;)

Bydlę
środa, 10 września 2014, 01:03

System działa tylko korba zamarza zimą i trzeba dłużej chuchać.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama