Rosjanie przyśpieszają militaryzację Obwodu Kaliningradzkiego [ANALIZA]

15 maja 2021, 08:41
baltiyskit-fl-550
Fot.mil.ru
Reklama

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że proces tworzenia nowej dywizji zmechanizowanej w Obwodzie Kaliningradzkim wyprzedził harmonogram. Według Rosjan ma to być niedroga, ale efektywna odpowiedź na aktywność NATO przy zachodniej granicy Federacji Rosyjskiej.

Według oceny resortu obrony 18. gwardyjska dywizja zmechanizowana ma być w pełnej gotowości już jesienią 2021 roku. Prace zostały więc przyśpieszone, ponieważ wcześniej zakładano, że nowa rosyjska jednostka będzie operacyjna do końca grudnia bieżącego roku. Obecnie kończy się formowanie i przezbrajanie wchodzących w skład tej dywizji trzech pułków zmechanizowanych i jednego pułku pancernego. Przygotowywane są również pododdziały artyleryjskie, przeciwlotnicze, inżynieryjno-saperskie oraz kilka samodzielnych batalionów.

Nowy związek taktyczny ma wejść w skład 11. Korpusu armijnego, którego głównym zadaniem jest obrona Obwodu Kaliningradzkiego. Ta podległość nie jest niczym dziwnym, ponieważ duża część jednostek tworzących nową dywizję została wydzielona właśnie ze składu tego korpusu. W ten sposób rozwiązano 79. gwardyjską Insterburgską brygadę zmechanizowaną i z jej składu utworzono mniejszą jednostkę: 79. pułk zmechanizowany (stacjonujący w Sowiecku – Tylży) oraz samodzielne bataliony: inżynieryjno-saperski, łączności i rozpoznania.

Pozostałe pododdziały brygady posłużyły do sformowania zupełnie nowych trzech pułków: 275. pułku zmechanizowanego, 280. pułku zmechanizowanego oraz 11. pułku czołgów (którego tworzenie zaczęło się tak naprawdę co najmniej od początku 2019 roku) – wszystkie stacjonujące w miejscowości Gusiew - Gąbin. Co ciekawe nie zdecydowano się w ministerstwie obrony, zgodnie z wcześniejszymi planami, na pozyskanie ludzi poprzez rozwiązanie 7. samodzielnego, gwardyjskiego pułku zmechanizowanego, który nadal będzie funkcjonował jako odrębna jednostka w składzie 11. Korpusu armijnego. Może to oznaczać, że rzeczywiście zwiększono liczebność jednostek liniowych w Obwodzie Kaliningradzkim, a nie jedynie dokonano zmian organizacyjnych.

image
Fot.mil.ru

Osiągnięto to prawdopodobnie poprzez zmianę struktury samych jednostek wojskowych. O ile wcześniej były one w Obwodzie Kaliningradzkim oparte głównie na żołnierzach zawodowych i kontraktowych, to teraz ich dużą część najprawdopodobniej będą stanowili poborowi. Świadczy o tym chociażby to, że resort obrony informując o przygotowaniach infrastruktury dla nowej dywizji wskazywał głównie na rozbudowę budynków koszarowych. Nie było natomiast komunikatów o jakimś specjalnym programie mieszkaniowym, który zapewniłby zakwaterowanie dla rodzin dodatkowych kilku tysięcy osób kadry.

Trzeba bowiem pamiętać, że o ile w składzie rozwiązanej, 79. brygady zmechanizowanej wojsk lądowych sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej były trzy bataliony zmotoryzowane i jeden batalion pancerny (plus dywizjony artyleryjskie i inne jednostki wsparcia – w tym orkiestra) to w skład 18. gwardyjskiej dywizji zmechanizowanej wchodzą już cztery pułki oraz cztery samodzielne bataliony (rozpoznawczy, łączności, samochodowy oraz inżynieryjno-saperski).

By zachować tradycję oraz podkreślić więzy z historią, nowe jednostki (dywizja i pułki) otrzymały sztandary z czasów „Wielkiej Wojny Ojczyźnianej” – zachowując numerację. W przypadku 18. dywizji sztandar wręczył w marcu br. osobiście wiceminister obrony generał Andriej Kartapołow. Sztandary pułków 275. i 280. przekazał w końcu kwietnia br. dowódca Floty Bałtyckiej admirał Alieksandr Nosatow.

Takie działanie miało podkreślić gotowość nowych jednostek do obrony ojczyzny w obliczu niebezpieczeństwa, jakie występuje ze strony krajów NATO zwiększających obecność wojskową w pobliżu zachodnich granic Federacji Rosyjskiej. Aparat propagandowy Kremla podsyca to zagrożenie twierdząc poprzez swoich analityków, że w odniesieniu do Rosji prowadzona jest kampania informacyjna a nawet wysuwane są roszczenia terytorialne (tierritorialnyje prietenzii).

Ma to uzasadniać wydatki zarówno na zwiększenie ilości sprzętu, jak i żołnierzy w całym Obwodzie Kaliningradzkim. W rzeczywistości zmiany sprzętowe są związane głównie z koniecznością wycofania starzejącego się wyposażenia, który zastępowany jest nowymi typami uzbrojenia – czemu za każdym razem nadaje się odpowiednią oprawą propagandową. Rosjanie nie ujawniają przy tym aktualnej liczebności wojsk w Obwodzie Kaliningradzkim, ale według zgrubnych szacunków nie jest ona większa od tej, jaka była w tym regionie w czasie Związku Radzieckiego.

Nie zmienia to faktu, że nowe systemy uzbrojenia dają o wiele większe możliwości rekompensujące mniejszą liczbę żołnierzy. Taki skok jakościowy pojawił się np. w 152. gwardyjskiej brygadzie rakietowej 11. Korpusu armijnego Floty Bałtyckiej, gdy na początku 2018 roku przezbrojono ją na system rakietowy „Iskander-M”. Oczywiście w rosyjskich mediach informowano o przerzuceniu do Obwodu Kaliningradzkiego kompleksów „Iskander” a nie o zastąpieniu nimi innego systemu „ziemia-ziemia”.

Podobny manewr zrobiono przy wprowadzaniu do Obwodu Kaliningradzkiego baterii rakiet nadbrzeżnych „Bał” (z poddźwiękowymi rakietami Ch-35 „Uran”) i „Bastion” (z ponaddźwiękowymi rakietami P-800 „Oniks”). Rosjanie nagminnie informowali o przerzucaniu tych kompleksów do kaliningradzkiej enklawy nie ujawniając przy tym, że było to związane z wycofaniem starszych systemów - „Rubież” (z poddźwiękowymi rakietami przeciwokrętowymi P-15, P-21 lub P-22) i „Riedut” (z ponaddźwiękowymi rakietami P-35).

image
Fot.mil.ru

Ciekawy jest również sposób wyposażania pułków wchodzących w skład 18. gwardyjskiej dywizji zmechanizowanej. Najprawdopodobniej nie otrzymują one nowego sprzętu, ale wyremontowany i zmodernizowany – pozyskany z kanibalizowanych jednostek wewnątrz Federacji Rosyjskiej. Przykładowo 11. samodzielny pułk pancerny w 2020 roku otrzymał 30 czołgów T-72B3M, które w statystykach uznano jako uzbrojenie nowoczesne. Nie ma natomiast wzmianki o wprowadzaniu do Obwodu Kaliningradzkiego czołgów T-14 „Armata”, bojowych wozów piechoty „Kurganiec-25”, kołowych transporterów opancerzonych „Bumerang” czy samobieżnych armatohaubic „Koalicja-SW”.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 361
Reklama
CenzorPL
piątek, 21 maja 2021, 23:31

Będą musieli skasować parkingi samochodowe. Ba - można zaparkować kilka czołgów. Dobry pomysł dla lTrzaskowskiego

Prawda
piątek, 21 maja 2021, 18:06

W razie W Polacy i Amerykanie mają zneutralizować obwód kaliningradzki. Ta enklawa nie ma szans tego przetrwać.

do Bzdura
wtorek, 15 czerwca 2021, 10:44

W razie "W" agresorzy poniosą klęskę i o tym Amerykanie wiedzą. Z powagi zagrożenia zdają sobie sprawę Polacy i nie pozwolą, żeby Polska stała się miejscem militarnego starcia. Chociaż niestety zdarzają się różnego rodzaju oszołomy, których należałoby "zneutralizować"...

Za garść rubli
czwartek, 20 maja 2021, 18:37

Do ppp, tej pseudohistorycznej promoskiewskiej propagandowej narracji historycznej wybielającej „ruskich”nie da się normalnie czytać, jakiś nowy nadgorliwy z Olgino i chce się wykazać?

Za garść centów
sobota, 22 maja 2021, 00:22

To wielce znamienne, że coraz bardziej sfrustrowani antyrosyjscy propagandyści coraz bardziej nieudolnie próbują dyskredytować działania obronne Rosji. Mają również coraz większą obsesję na punkcie jakiegoś wyimaginowanego "Olgino"... Nieprawdaż?

Za garść euro dolarów
piątek, 21 maja 2021, 17:34

To waszych śmiesznych prozachodnich bo na pewno nie propolskich wypocin historycznych nie da się czytać. Obiektywizmu u was za grosz uprzedzone mastodonty

SYGNALISTA
środa, 19 maja 2021, 16:30

SPOKOJNIE...trwają tajne rozmowy o przyłączeniu się Rosyjskiej ekskalwy do Unii Europejskiej znakomita część społeczeństwa tego regionu a przede wszystkim wojskowi wyrażają taką wolę ten stan rzeczy spowodował panikę w Moskwie i dlatego trybem alarmowym wymieniają swoje struktury wojska i lokalną administrację (rdzennych Rosjan co liznęli Europy) zastępują ich Jakuci, Czukczowie ,Nieńcy, Aleuci czyli mieszkańcy Syberii ...okazuje się że to ludy bardzo gościnne i przyjazne , kochają przestrzeń i też chcą poczuć Europę i żyć gościnnie jak żyją na Syberii ... powstał swoisty pat nerwówka Moskwy i retoryka i plany z Brukseli . Bruksela rozważa stworzenia tzw Wolnego Regionu z ograniczonymi prawami Unii Europejskiej i z biegiem czasu na pełnych prawach przyłączenia do Unii Europejskiej .....no i dlatego nerwowo w Obwodzie Kaliningradzkim

cytat dnia II
środa, 19 maja 2021, 16:21

Cyt.: "W 1454 roku 56 miast i stany pruskie wypowiedziały posłuszeństwo Krzyżakom. Król Polski Kazimierz IV Jagiellończyk utworzył województwo królewieckie, którego stolicą został Królewiec i włączył je do Polski. Królewiec - to nazwa polska symbolizująca przybycie króla Polski do Starego Miasta Knipawy. Mieszczanie Knipawy życzyli sobie przyjazdu króla utrwalając to w herbie. Tak powstał herb Królewca z krzyżem joannickim na wzór krzyży joannickich Gdańska i Elbląga." i cyt.:"... herb obecnego Kaliningradu..()..zawiera skromny element z historycznym herbem miasta podkreślającym związki z polską koroną (oficjalnie tłumaczenie Rosjan symboliki herbu miasta jest ahistoryczne)."

cytat dnia
środa, 19 maja 2021, 16:14

Cyt.:"Po inkorporacji Prus do Korony Królestwa Polskiego w marcu 1454 w kwietniu powstało województwo królewieckie, jednak z powodu wojny trzynastoletniej nigdy nie zostało do końca obsadzone, a II pokój toruński z 1466 je zlikwidował. Ten sam pokój, który do Królestwa Polskiego przywrócił Pomorze Gdańskie jako Prusy Królewskie, a z Prus Zakonnych (ze stolicą w Królewcu) uczynił polskie lenno. Traktat krakowski z kwietnia 1525 powołał do istnienia Prusy Książęce, lenno Królestwa Polskiego, które Królestwo miało bezpośrednio przejąć po wygaśnięciu rodu panującego. Co prawda od 1945 siedzą tam Rosjanie, ale to wciąż krótki okres w tysiącletniej historii regionu." Wystarczy przykrótka kołderka i przestaną tam siedzieć. Póki co mieszkańcy Królewieckiego obszaru tłumnie nawiedzają polskie konsulaty i placówki, aby dostać wizę wjazdową do Polski.

ppp
czwartek, 20 maja 2021, 20:02

Mieszki I i Bolesław Krzywousty byli przez pewien lennikami Cesarza Niemieckiego . Czy oznacza to , że nie było państwowości państwa Piastów a roszczenia niemiecki do terytorium Polski są słuszne ? Wojny między księstwem Piastów a księstwami niemieckimi odbywały się w obrębie jednego cesarstwa . Błąd w postaci Hołdu Pruskiego złożonego przez sprawującego władzę świecką nad państwem zakonnym ostatniego mistrza zakonnego Albrechta Hohenzollerna dobrze rozumiało społeczeństwo polskie już w XIX w . Ten hołd w sumie nic nie dawał nie zlikwidował państwa Krzyżackiego lecz zmienił je w państwo Pruskie !!! ( patrz obraz Matejki -Hołd Pruski - symboliczna postać Stańczyka ) . Albrect przyjął wyznanie luterańskie i przekształcił państwo zakonu krzyżackiego w świeckie państwo - Prusy Książęce . Albrect Hohenzollern stał się władcą odrębnego państwa księstwa w Prusach , wyznaczonym przez zwierzchniego pana lennego – czyli Króla Polski . To nie było zintegrowane terytorium z Królestwem czy Rzeczpospolitą a jedynie łączyło nas osoba zwierzchniego pana Króla Polskiego . Pamiętajmy , że Rzeczpospolita to nie byłą Polska tylko unia dwóch odrębnych księstw jednak tutaj były już ściślejsze powiązania między innymi od pewnego momentu Król Polski stawał się automatycznie Wielkim Księciem Litewskim . To widać np w tytułach władcy ze starych dokumentów np. z Wielkiego Księstwa Litewskiego : Zygmut, z Boźoje miłosty korol Polski, wełykyj kniaź Łytowski, Ruski, kniaża Pruskoje, Żmudzkoje i inych ....

wiarus
poniedziałek, 17 maja 2021, 18:39

Ostatnio Hitler pokazał /np. Belgom/, że nadmierne liczenie na twierdzę, jest błędem /i nie tylko on/. A nie istniały jeszcze V1 i V2.

facetoface
poniedziałek, 17 maja 2021, 16:37

To jest tam jeszcze miejsce? Łatwiej trafić będzie.

rozbawiony wpisem trollika
środa, 19 maja 2021, 01:41

To spróbujcie tam coś trafić, a bardzo szybko przekonacie się, że to błąd poważny i ostatni... ;-)

Gru by put in
środa, 19 maja 2021, 16:34

Gdziekolwiek byś chciał nie trafić w woj. królewieckim to zawsze jakiemuś 'sołdatowi' przywalisz albo innemu miłemu-zielonemu ludzikowi, więc nie ma potrzeby próbować, poza tym pewnie przekonamy się, tak jak w 1920r. lub jak w latach 1610-1612 w moskbie czyj to był błąd ostatni, wasz przedostatni był w 1990:)))

ultraubawiony
poniedziałek, 17 maja 2021, 11:47

W Królewcu powinno się odbyć referendum pod nadzorem ONZ, czy mieszkańcy enklawy chcą odłączenia od Rosji i przyłączenia do UE.

Jak powiadał stary Góral
wtorek, 18 maja 2021, 18:52

hehe jakby sprawa przeszła to za miesiąc cała Rosja została by w referendum czyjąś częścią. Tylko gród Krem by został, twierdza pośrodku nowego świata, pomnik, skamielina niewłaściwego nastawienia do współżycia i polityki zagranicznej

Łowca Trolli
wtorek, 18 maja 2021, 07:54

A w PL plebiscyt na Śląsku Warmii i Pomorzu.

Xorer
wtorek, 18 maja 2021, 15:36

Sądzisz że Ślask, Warmia i Pomorze nie będą za przyłączeniem Królewca do UE? Czy po prostu twój oficer prowadzący tak ci kazał pisać?

mobilnyPL
środa, 19 maja 2021, 08:10

A może wasze dysputy dot. Obwodu Kaliningradzkiego są totalnie bezsensu? Pomyślałeś o tym? P. S. Katalonii odłączyć się w UE nie pozwolono pomimo referendum z ponad 90% poparcia dla odłączenia się

i tak trzymać
wtorek, 18 maja 2021, 19:12

@Xorer Sądzę iż w propozycją @ultraubawiony jest doskonałym pomysłem, taki plebiscyt dot. przynależności terytorialnej warto by było rozszerzyć np. o tereny Lwowa, a jeżeli mówimy o Kaliningradzie, to rozszerzmy to na Warmię i Mazury, Śląsk, Pomorze, okolice Spiszu, Cieszyńskie, Racibórz i okolice, itd, itd. Taki plebiscyt odbył się na Krymie i w Sewastopolu, a więc tam sytuacja się już wyjaśniła a zmiany terytorialne potwierdzone zostały wolą mieszkańców.

Raf
poniedziałek, 17 maja 2021, 19:30

No to nic innego tylko musisz tam pojechać i zorganizować to referendum. Samo gadanie nic nie da.

Herr Wolf
poniedziałek, 17 maja 2021, 18:45

W Polsce powinno być takie referendum w drugą stronę to byś się zdziwił

Grom
wtorek, 18 maja 2021, 11:15

Wolf. Większość narodu polskiego ma jednak odmienne zdanie niż ty.

mobilnyPL
wtorek, 18 maja 2021, 17:56

.... Oczywiście ty wiesz na podstawie prywatnych badań statystycznych co? Większość Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego czym jest UE na i co ma wpływ....

Grom
wtorek, 18 maja 2021, 21:12

Większość Polaków chce życia jakie daje UE . Niema idealnego świata. Korupcja i polityczne gierki są wszędzie. Ważne tylko jest to co oferuje ci kraj czy sojusz w którym żyjesz. UE czy USA bogaci się na ludziach a raczej na bogaceniu się ludzi . Rosja żeruje . Mając takie bogactwa ludzie ubożeją . Jesteśmy w UE i mamy pełne półki sklepowe i możliwości . Gdy byliśmy z Moskwą nie mieliśmy tego . Byliśmy biedni i bez perspektyw . Większość Polaków chce dobrobytu a tego niema z Rosją tylko z UE

andys
środa, 19 maja 2021, 14:26

" Jesteśmy w UE i mamy pełne półki sklepowe i możliwości . " Mozna rozwinac te mysl - jestesmy w UE nie mamy fabryk, bylismy z Moskwa - mielismy fabryki.

Grom
czwartek, 20 maja 2021, 09:53

To też nie prawda. Za PRL mieliśmy kilka fabryk i żadnego kapitału z zachodu czy wogle zza granicy . Teraz mamy na terenie kraju dużo fabryk zagranicznych ale też jest bardzo dużo fabryk polskich. Trzeba się tylko zainteresować łatwo jest razem z tłumem krzyczeć że u nas tylko zagraniczne . Są polskie . Mamy te fabryki swoje na terenie innych krajów . Jak ktoś mówi że nie mamy swoich fabryk to poprostu jest to albo złośliwość albo zwykła nie wiedza

Wanilia
wtorek, 18 maja 2021, 10:55

Pewnie zaskoczeniem było wielkość poparcia Polaków za przyłączeniem obwodu do Polski. Mieszkańcy obwodu nareszcie mieliby dostęp do polskich marketów z normalnymi produktami.

Herr Wolf
środa, 19 maja 2021, 20:23

A jakie to mamy polskie markety?

bender
czwartek, 20 maja 2021, 22:47

Dino, właściciel Tomasz Biernacki, drugi na liście najbogatszych Polaków wg Forbes. Biedronki i Żabki są franszyzami, czyli też polscy właściciele sklepów.

Extern
wtorek, 18 maja 2021, 09:59

Że niby Polacy chcieli by wyjścia Polski z UE i przyłączenia do Rosji? Żartujesz sobie tak? Są przecież robione różne badania opinii publicznej w Polsce i wynika z nich jasno, że Polskie społeczeństwo jest wyraźnie na TAK za członkostwem Polski w UE.

czytelnik D24
wtorek, 18 maja 2021, 18:29

Polacy chcą być w UE bo referendum przeprowadzono nierzetelnie - bez udziału rosyjskiej armii tak jak na Krymie.

Herr Wolf
środa, 19 maja 2021, 20:27

Chcą(?) A może by tak każdego dziś zapytać przedstawiając prawdziwe dane!!!

Grom
czwartek, 20 maja 2021, 11:39

Ale ty nie operujesz prawdziwymi danymi .

ppp
środa, 19 maja 2021, 16:30

Ile było u nas tych referendów ? Za UE - tak , ale za NATO i wprowadzeniem na stałe obcych sił do Polski już nie . Czy nie jest to zastanawiające gdy wynik jest raczej pewny dla pewnej grupy referendum się odbywa natomiast gdy wynik jest (?) wątpliwy już takiego referendum nie ma . Czy możemy w takim razie mówić o suwerenności demokracji i zachowaniu praw narodu do samostanowienia ? Przypomina raczej to but z poprzedniego systemu , który głosił , iż mamy tylko jednego przyjaciela i musimy wykonywać jego decyzje . Z drugiej strony w wielu aspektach a szczególnie gospodarczych Polska miała większą swobodę co nawet widać po produkcji i handlu własnego uzbrojenia . Zresztą przemysł w wielu dziedzinach też był bardziej rozwinięty i miał większe możliwości techniczne . Pomimo rozwoju informatycznego i dostępności komputerowych systemów sterowania procesów po 30 latach daleko nam do możliwości z czasów PRL co widać po możliwościach dostaw dla naszych sił zbrojnych .

środa, 19 maja 2021, 16:15

Czy u nas były pri uniemożliwić zeprowadzane referenda w sprawach bardzo istotnych czy raczej stawiano społeczeństwo przed faktem dokonanym . Sprowadzenie obcych sił jaki ma faktyczny cel . Nawet w oficjalnej publicystyce polityczno-dokumentalnej związanej z NATO mówi się o uniemożliwieniu za pomocą siły wszelkim ruchom sybarytycznym w krajach związanych z paktem . W jedną stronę rewolucje kolorowe wywoływane przez najemników są ok natomiast ruchy na terenach większością społeczeństwa ciągnącą w przeciwną stronę to już działalność wywrotowa i sprzeczna z prawem . Gdyby stworzono dostatnie życie w UE i krajach NATO nie było by sytuacji ciągnięcia mniejszości narodowych w krajach NATO w przeciwną stronę . Mowa oczywiście o krajach bałtyckich , na części terytorium których państwowość księstwa ruskie zapoczątkowały już w X w .

wiarus
poniedziałek, 17 maja 2021, 22:18

Ależ w Polsce są robione referenda, co najmniej dwa razy co parę lat. Odwrotnie jak w Białorusi, czy Rosji. Tam wyniki są wyjątkowo przewidywalne i dożywotnio stabilne :)

Herr Wolf
środa, 19 maja 2021, 20:28

A kiedy to w Polsce było referendum wiążące polityków???

Viki
poniedziałek, 17 maja 2021, 10:24

Wojna coraz bliżej...

Tedi
poniedziałek, 17 maja 2021, 07:54

Szkoda ze Polscy komuniści zgodzili się oddać większą część obwodu Kaliningrackiego pod kontrole Moskwy. Przypomnę wszystkim ze pierwotnie granica miała przebiegać tuz przy mieście Krolewiec. Cóż czasu już nie cofniemy. Rosjanie militaryzuja obwód ponieważ wiedza ze w razie jakiego kolwiek ataku na kraje Bałtyckie zostanie on zajęty w kilka dni przez NATO.

Raf
poniedziałek, 17 maja 2021, 19:10

W pierwotnych to i Lwów miał należeć do Polski

andys
środa, 19 maja 2021, 14:29

Nie mówiac o Mińsku i Smoleńsku.

ppp
poniedziałek, 17 maja 2021, 17:01

A co do tego mieli Polacy . Część Prus PRL dostał z łaski akurat Moskwy . Komuniści Litewscy postulowali aby ziemie Prusów i Jaćwingów przyłączyć do Litewskiej Republiki Rad . To nie są ziemie Polskie wystarczy sięgnąć do historii do epoki sprzed panowania króla litewsko-ruskiego w Polsce i zobaczyć w czyim władaniu była ta ziemia . To z zachłanności książęta piastowscy najeżdżali ziemie Bałtów i próbowali siłowo schrystianizować Bałtów aby objąć we władanie tamte ziemie . Takie postępowanie było miłe papiestwu i wiązało się z nadaniem w ten sposób ziem władcy , który schrystianizował dany obszar . Koalicja ksoążąt piastowskich nie potrafił jednak uporać się z bitnymi bałtyckimi ludami i sprowadziła w końcu Krzyżaków - Konrad Mazowiecki . Tylko , że się przeliczyli i to Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie po opanowaniu tych ziem przejął te ziemie i Piastowie stworzyli sobie bardziej okrutnego wroga na granicach ziem polskich . Polacy byli na tych ziemiach raczej najeźdźcami !!! Na północ od Buga i na wschód od Wisły z punktu widzenia historycznego nie są to ani słowiańskie ani polskie ziemie . Za przynależnością części tych ziem przemawia jedynie polonizacja części tamtejszej ludności pochodzącej z Bałtów . Białorusini to też ludność pochodzenia bałtycko-ruskiego w głownej mierze pochodzenia litewskiego .

gnago
środa, 19 maja 2021, 05:41

Polacy raczej usiłowali odzyskać to co tracili z rak Bałtów w rejzach litewskich, jaćwieskich ,pruskich. a o tym milczysz. Polonizacja to dzieło Krzyżaków zasiedlających utworzone przezeń pustki

ppp
sobota, 22 maja 2021, 09:36

Historia śmierci św. Wojciecha tego nie potwierdza . Po pobycie w okolicach Gdańska przepłynął łodzią w asyście zbrojnych wojów na tereny Prusów . Co musiał przepłynąć aby znaleźć się na ziemiach Prusów - Bałtów ? Całe Pomorze zamieszkiwali natomiast Słowianie raczej wrogo nastawieni do państwa Piastów , które nasi władcy musieli zdobywać lecz szybko je tracili w wyniku buntó . Rczej jest pewne ,iż tamtejsza ludność była mieszana z dużym wpływem ludności z Skandynawii tak jak większość ludności znad Bałtyku , tak jak Rusowie a możliwe też iż w mniejszym stopniu Polanie . W tej części nie ma wzmianek bardzo negatywnych o Wikingach a z dużym prawdopodobieństwem w skład wypraw przeciwko chrześcijańskiej Europie wchodzili też Ugrofińscy i Słowiańscy woje .

Extern
wtorek, 18 maja 2021, 10:58

Polonizacja ziem rdzennie nie Polskich następowała raczej pokojowo. Po prostu ludzie z okolic widząc jakim atrakcyjnym tworem państwowym pod kontem swobód obywatelskich była I Rzeczypospolita często sami chcieli się przyłączyć, jak np. niektóre miasta Zakonu. Oczywiście różnie bywało, miecz też bywał w użyciu, ale generalnie Polacy po średniowieczu to już stosunkowo mało ziem do własnej tożsamości przyłączyli wyłącznie siłą. Bardziej to było właśnie oddziaływanie kulturowe jako atrakcyjny model. Dziś na podobnej zasadzie my chcemy się integrować z zachodem. Gdyby państwo Ruskie potrafiło wypracować równie atrakcyjny model cywilizacyjny jak państwa zachodu, zamiast tylko odrzucać nas swoją agresją, groźbami i pretensjami, możliwe że ciążylibyśmy na wschód, jak to się z nami działo w XVI / XVII wieku, kto wie. W końcu Piłsudski zawsze mówił że przyszłość Polski leży na wschodzie.

ppp
wtorek, 18 maja 2021, 18:18

Wcale nie następowała pokojowo . To mit epoki romantycznej i literatury ku pokrzepieniu serc .Na czym miało polegać uzgadniane między Leszkiem Białym a Konradem Mazowieckim szerzenie religii chrześcijańskiej na pogańskich sąsiadów Prusów i Jaćwingów . Czy przypadkiem nie o staranie się o trwały podbój ziem sąsiadów . Działania Konrada i Leszka zaogniły tlko sytuacji na pograniczu z Jaćwingami i Prusami . Przecież książę Konrad Mazowiecki wystarał się od papiestwa o bulle przyznające wyprawie na pogańskich Prusów status krucjaty. Nie było jednak chętnych w Europie rycerstwa aby walczyć na korzyść piastowskiego księcia a reakcją na te poczynania piastowskich książat byłu odwetowy najazd Prusów na ziemie polskie . Podbicie ziemi chełmińskiej w imię krucjaty wiązało się z wymordowaniem lub ucieczką większości tamtejszej bałtyckiej ludności . Z punktu widzenia historycznego ziemia leżąca na wschód od Wisły i na północ od Buga nie jsą rodzimymi polskimi ziemiami i trzeba mieć tego świadomość a przynależność ich do dzisiejszej Polski to wynik krwawych podbojów i przpadkowy zbieg dziejów . Bulle papieskie i nadawanie cudzych i przypisywanie sobie prawa do jurysdykcji nad cudzym terytorium nie sankcjonuje niczego . Prusy Książece nigdy nie należały do Polski w znaczeniu wspólnej państwowości . Lennem polskim były tylko w latach 1525 -1657 tylko 125 lat co nie daje prawa nam do tch ziem . Pomorze Gdańskie to tereny Prus Królewskich do których należała autonomiczna Warmia która wchodziła w skład Polski w latach 1466-1772 i to w żadnym razie nie były polskie ziemie i przynależność ich do Polski było efektem przejmowania ziem Bałtów z rąk Krzyżackich . Dzisiejsze granice to efekt IIWŚ , wysiedlenia ludności niemieckiej ale też atochtonicznej z tych terenów i podział Prus między Polskę i Rosję oraz odrobinę przez Litwę .

ppp
środa, 19 maja 2021, 16:50

Podkreślam , że taki podział i zysk dla Polski mi nie przeszkadza . Należy o takim podziale w aspekcie zbliżenia politycznego niemiecko-rosyjskiego . Państwowość Rosji budowali też Niemcy Bałtyccy w tym też potomkowie rycerzy zakonnych . To byłą w dużej mierze grupa uprzywilejowana w Imperium Rosyjskim i można dostrzec powrót wpływów niemieckich w Rosji Może być bardzo groźne odrodzenie się niemieckich Prus ( nawet jako autonomii w składzie Rosji) dla sytuacji w regionie północno - wschodnim Polski . Mazury praktycznie nigdy nie były polskimi ziemiami przed 1945 , Warmia tylko trzy stulecia począwszy od końca XV w .

andys
środa, 19 maja 2021, 14:49

1. Lubie poważne komentarze z którymi można dyskutować. 2.Można wiec powiedzieć, że o ziemie Prusów walczyli w sposób kolonialny Polska , Zakon i .....Rosja (gdy nabrała siły, np wojna północna w XVIIIw). Floryda była kiedys hiszpańska, Teksas - meksykański, Gibraltar -hiszpański, Nowy Orlean - francuski. Jeśli w jakims wypadku wygineli pierwotni mieszkańcy to rzadzi teraz tam ostatni kolonizator. Czasami, w okreslonych momentach, rózni kolonizatorzy walczyli miedzy sobą. W innych przypadkach, narody podbite wybiły sie na niepodległosć , jak np. Algierczycy, Wietnamczycy, Kubańczycy czy,choć to nieco inne historie - Ukraińcy i Białorusini, a także Łotysze i Estończycy i Litwini. 3. Kazdy naród , wystarczajaco silny i zdeterminowany, musi wybic sie na niepodległość. Bardzo ciekawa jest historia uzyskania i odzyskania państwowości np. przez Estończyków i Łotyszy.

Kot nr 398
poniedziałek, 17 maja 2021, 22:39

Początkowo w 1945 roku była koncepcja by Kaliningrad był częścią radzieckiej republiki litewskiej. I litewscy komuniści wcale tego daru nie chcieli, wręcz przeciwnie. Obawiali się (nie bez podstaw) że nie mieli dość ludności by to zaludnić, i że nieunikniona by była migracja z Rosji i rozmycie i tak wątłego litewskiego rdzenia narodowościowo-językowego.

andys
czwartek, 20 maja 2021, 09:48

Byli wiec komuniści litewscy patriotami swego narodu, nie bali się działać wbrew sugestiom Moskwy. Tak narodowcy nie postepują, oni biora wszystko co sie da. W tej sytuacji widać pewne podobieństwo do polskich narodowców, nie tylko zresztą nich. Nasz pęd na Wschód, na nie nasze etnicznie ziemie, spowodował wiele naszych narodowych tragedii. W historii tak bywa, ze sukcesy maja często krótki żywot.

ppp
środa, 19 maja 2021, 17:06

Znając Litwinów i ich aspiracje to na pewno nie była ich decyzja . O wydeptywaniu przez nich ścieżek w Moskwie i usłużności wobec Moskwy można dowiedzieć się u ich sąsiadów z byłego Związku Sowieckiego . Znając Stalina swoje decyzje obrał w piękne słowa usłużnych litewskich kacyków. . To tak samo jak Chruszczow swoją decyzję o odłączeniu Krymu od Rosji i przy protestach władz rosyjskich motywował koniecznością przyłączenia Krymu do republiki ukraińskiej ze względu na to iż Rosjanie to lud północny i w cieplejszym klimacie trudniej im prowadzić gospodarkę Krymu niż przyzwyczajonym do ciepła Ukraińcom . Tak jakby Rosjanie nie żyli na gorących stepach na południu . Wszystko można obrać w bardzo piękne słówka i w nie wszystko należy wierzyć .

bender
poniedziałek, 17 maja 2021, 22:07

Zapominasz o wpływach hanzeatyckich oraz perspektywach i prawach jakie oferowało imperium Jagiellonów. W 1454 roku 56 miast i stany pruskie wypowiedziały posłuszeństwo Krzyżakom. Poproszony o pomoc Kazimierz IV Jagiellończyk utworzył województwo królewieckie, którego stolicą został Królewiec i włączył je do Polski. To zweryfikował II pokój toruński i Prusy Zakonne zostały zaledwie lennem Polski, ale za to Prusy Królewskie (Pomorze Gdańskie) przypadły Koronie. Lenno Prus Książęcych potwierdził traktat krakowski z 1525, ale dziś wiemy, że hołd pruski był błędem. Trzeba było całość inkorporować, nie byłoby tej dyskusji.

ppp
środa, 19 maja 2021, 17:46

Od 1466 Warmia jako autonomiczny region została włączona do Polski w ramach Prus Królewskich . Lenno to nie jest to samo co przynależność państwowa . Jak do było na początkach dziejów Polski dla przypomnienia Mieszko I był lennikiem Ottona I zerwał lenno w 979 roku i balansował później sojuszami między kandydatami na tron cesarski , Bolesław Krzywousty zostaje lennikiem cesarz niemieckiego i uiszcza zaległy trybut spory dotyczą kwestii czy całej Polski czy Pomorza . W Cesarstwie Niemieckim było wielu lenniczych książąt wobec Cesarza jednak była odrębna państwowość terytorialna pod panowaniem książąt i dochodziło między nimi do wojen . Wiele wojen Mieszka I z niemieckimi książętami były w obrębie cesarstwa . Czy można więc mówić , że w okresie lenniczym Mieszka I i np Bolesława Krzywoustego nie było państwowości polskiej lub od 1085 państwowości czeskiej ? Prusy Ksiązęce też stanowiły odrębną państwowość . Niemieckie odmawiały posłuszeństwo Krzyżakom ze względu na siłę Rzeczpospolitej Jagiellonów i wprowadzanej blokadzie na handel . Niemieckim mieszczanom i kupcom bardziej się opłacało poddać władzy Jagiellonom ,m gdyż Rzeczpospolita była krajem wielonarodowym . Jagiellonowie gwarantowali większe swobody i większe możliwości prowadzenia handlu i wymiany towarowej . Państwowość i "przynależność narodowa" była wówczas utożsamiana z rodem panującym - koroną . Narodowości dopiero się zaczęły kształtować dlatego nie ma czegoś takiego jak czysty Polak - jesteśmy zbiorem ludzi o różnym pochodzeniu etnicznym , którzy w pewnym okresie ujednolicili się kulturowo i językowo . Podobna sytuacja występuje we wszystkich narodach też u Niemców i np. Rosjan .

bender
czwartek, 20 maja 2021, 22:22

Mówiłem o rozwiązaniu jak województwo królewieckie z 1454. Istniało formalnie do 1466, miało wyznaczonego wojewodę, ale nie zostały obsadzone pozostałe urzędy. W 1525 można było zakończyć istnienie samodzielnych Prus i być może odwrócić bieg historii (wiem, łatwo tak pisać kilkaset lat po wydarzeniach). Co do lenna, to zazwyczaj towarzyszy mu umowa, która specyfikuje warunki szczegółowe, czasem bardzo różne. Warunki lenne Prus Książęcych były inne niż warunki lenna Księstwa Kurlandii i Semigalii. Natomiast Piastowie byli lennikami Świętego Cesarstwa Rzymskiego (które podbiło i zchrystianizowało ziemie Germanów), bo na taki kierunek chrystianizacji zdecydował się Mieszko. Księstwo Mieszka a później Bolesława wchodziło w skład Cesarstwa tak jak Królestwo Niemieckie, Księstwo Czeskie, Królestwo Italii, Królestwo Burgundii, a przejściowo także Księstwa Węgier, Danii i Chorwacji. Piastowie zależności lennej szybko się pozbyli, ale od początku mieli więcej władzy i niezależności niż ich niemieccy odpowiednicy. Co do reszty to pełna zgoda.

ppp
piątek, 21 maja 2021, 18:29

Za inkorporacją terenów Zakonu i wysiedleniem Rycerzy Zakonnych do Mołdawii była Bona Sforza oraz arcybiskup gnieźnieński Jan Łaski oraz Senat składający się głównie z duchownych katolickich . To był błąd Zygmunta I Starego tylko należy pamiętać , iż Albrecht Hohenzollern był jego siostrzeńcem . Przeważyły jednak względy rodzinne i uważał , że powyższy hołd jest wystarczający a dalsze prowadzenie wojny jest niepotrzebnym wydatkiem ze skarbca .królewskiego . Odsunięte zosatał zagrożenie z tego kierunku a stworzenie świeckiego państwa luterańskiego nie wydawało się Zygmuntowi Staremu złym krokiem . Błędne decyzje Zygmunta Augusta a szczególnie Zygmunta III Wazy godząc się na przejęcie kurateli nad chorym ostatnim przedstawicielem pruskiej linii Hohenzollernów członkom linii brandenburskiej . Błedy skutkowały odrodzeniem się na północy śmiertelnego wroga Rzeczpospolitej .

entera
poniedziałek, 17 maja 2021, 07:13

Jaxa Gryfita założył stolicę Stodoran Köpnick dzielnicę Berlina. A więc to założyliśmy Berlin. Słowianie żyli po Łabę. A Królewiec nigdy nie był Ruski, jest okupuwany, kiedyś był lennem RP.

karol
poniedziałek, 17 maja 2021, 19:14

,,A więc to założyliśmy Berlin'" .Jaxa i inne plemiona słowiańskie, to byli sprzedawani w Pradze, przez ,,piastowski ród kurewski", za pośrednictwem znanej nacji, muzułmanom w niewolę.

Hanys
poniedziałek, 17 maja 2021, 13:36

To z tego wynika że dzisiejsza Polska której granice wyznaczył Stalin, okupuje Śląsk i Pomorze :)

andys
środa, 19 maja 2021, 14:51

Bzdury. Nie jest również prawda , że to jakaś rekompensata za kresy wschodnie. Ślask i Pomorze były polskie , piastowskie , dlatego wróciły do Macierzy.

ppp
piątek, 21 maja 2021, 21:49

Pomorze Gdańskie można uznać za ziemie Piastowskie jednak za Wisłą to już były ziemie Prusów . Nawet Nasza historia to pokazuje mówiąc o śmierci św. Wojciecha . W okolicach Gdańska św. Wojciech przeprowadził masowy chrzest gdzie kazał wyciąć święty dąb a następnie łodzią w osłonie 30 wojów Chrobrego dotarł na ziemie Prusów . Musiał przekroczyć jakąś przeszkodę wodną rozgraniczającą oba terytoria w okolicach Gdańska . Pomorze Zachodnie natomiast podbił Mieszko I gdzie zamieszkiwali pomorscy Wieletowie i nie związani byli z państwem Polan a wręcz wrogo do nich nastawieni . Dwukrotnie w wyprawach pokonali wojska Mieszka I dopiero po chrzcie i pomocy wojsk czeskich udało ich się pokonać i o przyłączyć ich ziemie do księstwa Mieszka I . Posiadane bogactwo zawdzięczali między innym dzięki handlowi solą uzyskiwanej za pomocą solanek w okolicach Kołobrzegu . Ile była warta sól w tamtych czasach nie trzeba nikomu przypominać . Ludność Pomorze wyzwoliła się od panowania Piastów za czasów Mieszka II i ponownie przeszłą do starych wierzeń pogańskich Wielitów . Dopiero Bolesławowi Krzywoustemu w 1122 roku ponownie udało się zhołdować księcia Pomorza Zachodniego w formie poddania go politycznemu zwierzchnictwu Polski bez inkorporacji natomiast Pomorze Gdańskie musiał podbijać a tamteszych książeta usunął . Dopiero wówczas nastąpiła chrystianizacja Pomorza Zachodniego przy pomocy przy współudziale wojów i rycerzy polskich . Nie odbywało się to więc na drodze pokojowej jak niektórzy prubują ujmować to w sposób romantyczny . Nie zapominajmy , że książęta pomorscy potrafili organizować duże wyprawy przeciw np. znaczącym miastom norweskim w Szwcji porywając tamtejszą ludność na swoje tereny - wyprawa na Konunghale w sile 650 łodzi i 30 tysięcy ludzi . Kwestii hołdu lenniczego Bolesława Krzywoustego wobec Cesarza Niemieckiego Lotara III w 1135 i rozbicie dzielnicowe po śmierci utwierdza , że Pomorze Zachodnie stanowiło odrębną państwowość rządzoną przez Gryfitów . Patrz analogia do stosunków lenniczych Bolesława Krzywoustego względem Cesarza Lotara III . Polska nie objęła tych ziem na stałe od 1185 np. było pod dominacją duńską a w różnych okresach Gryfitowie byli wasalami też Saksonii czy Branderburgii oraz byli też niezależnymi książetami Świętego Cesarstwa Rzymskiego . Jednak dzisiaj pełną historię ziem Pomorza Zachodniego łatwo znaleźć . Polska nie objęła ziem piastowskich na Pomorzu alecz dawne ziemie Słowian Wielitów i to było konsekwencją II Wojny Światowej i decyzji zwycięskich mocarstw a szczególnie pod naciskiem Stalina . Ta granica na Odrze i przynależność Szczecina do Polski bardzo był niepewny a niech świadczy o eskapadach przywódców komunistycznych NRD do Moskwy o nowym wytyczeniu granicy na Pomorzu Zachodnim o , której decydowali Rosjanie (1956 ?) .

ciekawy
poniedziałek, 17 maja 2021, 19:35

Co ty nie powiesz? Czy przypadkiem to nie jest w zamian za utracone kresy wschodnie?

Zbyszek
poniedziałek, 17 maja 2021, 01:22

Rosjanie doprowadzili Kaliningrad (Królewiec) do ruiny. Obwód Kaliningradzki powinno się przyłączyć do Polski lub Litwy albo podzielić. Rosjanie tam mieszkający tylko by na tym skorzystali.

Hanys
wtorek, 18 maja 2021, 00:18

Rosjanie dobitnie chyba pokazali, że nie chcą być członkami eurokołchozu a już zwłaszcza NATO, było to widać na Ukrainie, Krymie i Donbasie. Żaden Rosjanin w Kaliningradzie by nie poparł oderwania od Rosji :)

Kołchozowy zapach onuc
czwartek, 20 maja 2021, 18:18

Od rosji nie, ale od kołchozu tak:)))

andys
środa, 19 maja 2021, 14:56

Natomiast wiekszosc Rosjan w Kaliningradzie chetnie poparła by wstapienie Rosji do UE, jak zreszta i mieszkańcy innych terenów Rosji.

czytelnik D24
wtorek, 18 maja 2021, 18:30

Zabierzcie swoja armię z Kaliningradu to zobaczymy wtedy.

Kot nr 398
poniedziałek, 17 maja 2021, 22:40

Do ruiny doprowadzili miasto alianci zachodni (bombardowania latem 1944) i sami Niemcy, bezsensowną obroną bez militarnego sensu.

Zbyszek
środa, 19 maja 2021, 08:57

Podobnie jak wiele innych miast. Ale Rosjanom przez 70 lat nie udało się tego miejsca odrestaurować.

andys
środa, 19 maja 2021, 14:58

Sprawdź w Google Map jak teraz wygląda Kaliningrad,

Raf
poniedziałek, 17 maja 2021, 19:13

Ta jasne... Na pewno by chcieli he, he. Poza tym po co zwiększać mniejszości narodowe w Polsce? Ilość Ukraińców w Polsce też powinna być kontrolowana.

lekarz
niedziela, 16 maja 2021, 17:35

Wszystkie ziemie będące obecnie terenem Polski w jakiś sposób, w jakimś czasie należały lub były lennem królów lub książąt piastowskich. Prusy wschodnie były lennem polski ( Hołd Pruski) a tereny na wschód od nich były w swoim czasie częścią Królestwa Polskiego (w Uni z Litwą). Te ziemie tworzą terytorium Obwodu Kalingradzkiego. Część będąca byłymi Prusami Wschodnimi nigdy nie należała do Rosji a pozostała większa część należała do Rosji dopiero po rozbiorach Polski. Tak naprawdę obwód kalingradzki jest OKUPOWANYM BEZPRAWNIE przez Rosję terytorium częściowo niemieckim a częściowo polskim i litewskim.

andys
środa, 19 maja 2021, 15:07

Historia, to nauka trudna i bazuje na datach, precyzyjnym przedstawieniu faktów i, jak każda nauka nie akceptuje metody "drogi na skróty" . Zapoznaj sie dokładniej z tematem , chociażby w WIKI. Rosjanie zajmuja okreg kalininingradzki nie mniej legalnie niż współczęsni Amerykanie tereny dzisiejszego USA.

ppp
poniedziałek, 17 maja 2021, 17:33

Nie mylisz epok ? - Prusy nigdy nie były lennem Piastów . To dynastia Jagiellonów rodu w dużej mierze litewsko-ruskiego doprowadzili do Hołdu Pruskiego . Nawet Wielki Książe Litewski Olgierd ojciec Władysława Jagiełły jest przedstawiany na pomniku 1000-lecia Rosji w Nowogrodzie Wielkim gdyż Republika Nowogrodzka wybierała za swojego panującego księcia często panujących na Litwie . Podobnie ma się sprawa z Dowmuntem Pskowskim ( uznawanym za świętego w Rosyjskim Kościele Prawosławnym ) , Giedyminem , Kiejstutem i Witoldem . Wojska ruskie z Nowogrodu walczyły razem z rycerstwem polskim i litewskim przeciwko Krzyżakom w bitwie pod Grunwaldem gdyż Krzyżacy byli wspólny wrogiem Polski , Litwy i Księstw Ruskich . Potęgą regionalną w tamtym okresie była Litwa a nie Polska lecz i tak nie była w stanie samodzielnie pokonać Krzyżaków i odbić ziemie Bałtów - ziemie Prusów i jaćwingów ( w tym też ziemię chełmińską ) . To Jagiellonowie

gnago
środa, 19 maja 2021, 05:47

TA potęga co z księstewka dała rozrosnąć się w imperium. Po unii nawet z pomocą Korony Litwa cały czas traci ziemie

wiarus
poniedziałek, 17 maja 2021, 21:20

Ruscy walczyli pod Grundwaldem, gdyż byli wasalami, tak jak Tatarzy. Poza tym - Litwa potęgą? Litwa i Białoruś same w sobie to margines - był, jest i jeszcze długo taki będzie; dodatek o przeroście samooceny, jak Radziwiłowie za najazdu szwedzkiego. Dużo ziemi i jeszcze więcej biedy. Komuniści to pogorszyli wsadzając tam tabuny ruskich.

ppp
sobota, 22 maja 2021, 09:48

W Republice Nowogrodzkiej wybierano panującego Księcia - był nim i Olgierd , Giedymin , Kiejstut i Witold . Osłabienie Krzyżaków było wspólnym interesem litewsko-polsko-ruskim Wojska z Nowogrodu przybyły w celu wsparcia swojego wybranego panującego księcia .

Oka
poniedziałek, 17 maja 2021, 06:20

A pomorze i śląsk

mobilnyPL
niedziela, 16 maja 2021, 20:25

.... eh mniam urzekła mnie twoja historia.... a Ameryka Północna powinna zostać zwrócona rdzennym jej mieszkańcom nie sądzisz?

Trol
poniedziałek, 17 maja 2021, 11:52

Tak jak i 90% terenów Rosji, nieprawdaż?

qwert
poniedziałek, 17 maja 2021, 17:25

Jest pewna różnica, ruscy nie wybijali metodycznie tubylców

Juras
wtorek, 18 maja 2021, 08:28

Wybijali, bo byli silniejszy, popatrz, jak to w historii. Oraz nierzadko współpracowali, nie zawsze jednostronnie. A wcześniej plemiona indiańskie też się wybijały wzajemnie... Z naszej perspektywy to razi, ale czy chcesz teraz osądzać kolonistów żyjących tam 300-400 lat temu?

Trzcinq
wtorek, 18 maja 2021, 14:19

A ty Rosjan poczynają X wieków wstecz?

Ruska prawda
czwartek, 20 maja 2021, 18:21

Wtedy nie było rosjan

dr
wtorek, 18 maja 2021, 05:11

Czyli mają komu zwrócić.

Kot nr 398
poniedziałek, 17 maja 2021, 22:42

Wręcz przeciwnie, bardzo sprawnie ich integrowali i podnosili jakość życia na podbitych terenach. Przeważnie nie żyło się tam gorzej niż w metropolii, co jest ogromną różnicą w porównaniu do kolonializmu zachodniego.

bender
poniedziałek, 17 maja 2021, 22:08

Zdefiniuj "metodycznie".

i tyle...
niedziela, 16 maja 2021, 19:57

@lekarz No tak to zamierzasz kwestionować ustalenia Wielkiej Trójki po II wojnie ?? To może zwróćmy Niemcom Wrocław czy Inne Opole bo przecież nielegalnie okupowane jest przez Polskę. Zabierzmy od Ukrainy Lwów i tereny aż po Kamieniec Podolski, po Dniestr, nielegalnie okupuje je Ukraina. A, co Wilno to też kiedyś Korona więc też bezprawnie okupowane jest przez Litwę.

LMed
poniedziałek, 17 maja 2021, 19:36

Oprócz tego Wrocławia i Opola reszta wypowiedzi prawidłowa.

Raf
poniedziałek, 17 maja 2021, 19:14

No i część Białorusi z Brześciem

Acan
niedziela, 16 maja 2021, 17:22

Moje przemyślenia na temat militaryzacji Kaliningradu są takie. Polska po 30 letnim okresie rozwoju osiągnęła poziom cywilizacyjny nieosiągalny dla 90 procent mieszkańców Rosji. Z tego powodu Rosjanie masowo zaczynają przyjeżdżać do Polski za chlebem. Wiem to ponieważ zatrudniłem Rosjanina po kilku miesiącach pracy u mnie postanowił ściągnąć rodzinę a największy problem polegał na długim czasie oczekiwania na wizę dla żony i dzieci. Ta sytuacja wynikała z kolejek w ambasadzie spowodowanych ogromną ilością chętnych do uzyskania wizy na wyjazd do Polski. Dlatego uważam że Kaliningradzka enklawa przy odpowiedniej polityce Polski w średniej perspektywie czasowej ( dwie trzy dekady ) w przypadku dalszego pogłębiania się różnic cywilizacyjnych na korzyść Polski może przejść całkowitą metamorfozę . I tu widzę dwie możliwe drogi. Albo uczynienie przez Rosję z obwodu jakiegoś rodzaju specjalnej strefy ekonomicznej bądź też próby uzyskania autonomii i uniezależnienia się od Moskwy. Jeden i drugi scenariusz powoduje demilitaryzację . To tak w wielkim skrócie.

andys
środa, 19 maja 2021, 15:10

Próbka statystyczna z 1 Rosjanina , to zbyt mało.

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 19:03

Poczekaj jak przyjdzie nam spłacić te długi za ten dobrobyt . Każdy może być bogaty na kredyt, ale do czasu

Kanibal RU
poniedziałek, 17 maja 2021, 22:35

Dobra tylko gdzie to bogactwo w Polsce jest moze 10 milionow ludzi, ktorych mozna zaliczyc do bagatych i średnich, chyba przeprzesadzilem, a nawet gdyby bylo tylu to i tak jestesmy biedni, ponieważ reszta haruje majac nieadekwtne zarobki, do wykonywanej pracy, najnizsza emerytura 1000 złotych, jak wezmiesz pod uwage ceny, to wcale Rosji nie wyprzedzamy, no z wyjaykiwm tych długów...

rer
poniedziałek, 17 maja 2021, 20:31

Polska przez 30 ostatnich lat średnio co 10 lat podwaja swoje PKB, po za tym ma jeden z najniższych kosztów obsługi długu i wskaźnik zadłużenia do PKB w całej UE dodatkowo limit zadłużenia wpisany do konstytucji więc bez obaw.

qwert
wtorek, 18 maja 2021, 17:37

To tylko kreatywna księgowość

ppp
niedziela, 16 maja 2021, 20:18

Dla polski mamy : Dług zagraniczny 372 028.00 mln USD w styczniu 2021 . Import 23838.00 mln Euro w marcu 2021 Eksport 24427.00 mln Euro w marcu 2021 Nadwużka 589 mln Euro Nadwyżka eksportu wyniosła w marcu 2021 589 mln Euro . Jak wynika z tego aby spłacić dług zagraniczny , całą nadwyżkę z eksportu całej gospodarki trzeba byłoby przeznaczać na spłatę długu przez 36 lata . Zagraniczne instytucje finansowe na pewno z tego faktu są bardzo zadowolone . Nadwyżka eksportowa jest generowana przez firmy będące własnością zagranicznych centrali a znaczna część zysku jest transferowana do centrali zagranicą . Nie ma więc możliwości nawet tylko z tego powodu przekazywanie całej nadwyżki na spłatę zadłużenia zagranicznego . Oczywiście mamy rezerwy złota na poziomie 228 ton złota i rezerwy walutowe na poziomie 155667,20 mln USD lecz państwo ma dług publiczny na poziomie 1 122 195,04 mln złotych to jest 247 725,17 mln Euro . Poziom niektórych w Pollsce życia jest wysoki jednak poziom życia 3/4 społeczeństwa ( pracującego w Polsce) urąga europejskim standardom . Jesteśmy goli i nie posiadamy własnych liczących się przedsiębiorstw ( poza kilkoma w branży surowcowej ) reszta jest w cudzych rękach . Powyższy stan w znacznym stopniu odziedziczony jest po poprzednich ekipach władzy a znaczna część społeczeństwa nie zdaje sobie z faktycznej sytuacji polskich finansów i gospodarki . Raczej większość wskaźników gospodarczych Rosja ma lepsze niż Polska i jest bardziej niezależna od zagranicznych instytucji finansowych co na pewno pewnym kręgom się może nie podobać jednak nas to nie powinno obchodzić i raczej musimy patrzyć się na sytuację w Polsce i na możliwość spłaty naszych zagranicznych długów aby można było mówić o suwerenności naszego kraju .

wiarus
poniedziałek, 17 maja 2021, 21:27

I zapewne te kredyty powodują, że Polska idzie nadal do przodu, a u ruskich bieda jak była tak jest. Komuna was wyciśnie jak cytrynę, bo zostaliście jej tylko wy. Demoludu i cccp się skończył i nie ma kogo okradać.

niedziela, 16 maja 2021, 21:50

Byłeś kiedyś w Rosji poza Moskwą i Petersburgiem byłeś kiedyś u lekarza w tym kraju rozmawiałeś kiedyś ze zwykłym Rosjaninem który przyjechał do Polski za chlebem. Bo gdybyś był w stanie uwolnić się z pod wpływu propagandy kremlowskiej to wiedział byś że ludzie żyją tam jak w kraju trzeciego świata. Wszystkie mocarstwowe zapędy Rosji

Kot
niedziela, 16 maja 2021, 19:30

Ty chłopie nie strasz. Dobrze zainwestowana pożyczka potrafi zaprocentować a nie przynieść straty.

Naiwniaku
niedziela, 16 maja 2021, 20:26

.... Jak rozumiem myślisz że to jest za darmo nam dane?

On
niedziela, 16 maja 2021, 20:02

Jak do tej pory nie widać dobrych inwestycji

trzcinq
niedziela, 16 maja 2021, 12:27

Obwód Kaliningradzki że względu na swoje położenie zawsze miał duże znaczenie strategiczne. Ostatnimi czasy (po 2014) jego znaczenie wzrosło co zostało zauważone na zachodzie. Ale najważniejsze dla nas i dla Rosjan jest fakt że zwiększenie liczebności wojsk USA na stałe w Polsce przełożyć się musiało na większą militaryzację Obwodu. Dla nas oznacza to tyle że w wyniku propagandy strachu (dzięki USA) w razie konfliktu to Polska będzie głównym teatrem działań i to my poniesiemy największe straty. Notabene na nasze nieszczęście lobby amerykańskie jest silne w Polsce a to oznacza sukcesywne zmniejszanie się naszego bezpieczeństwa.

niedziela, 16 maja 2021, 16:07

To dlaczego Rosja się nie rozbroi aby być bezpieczna?

ppp
poniedziałek, 17 maja 2021, 17:51

Może wspólnie razem z USA i innymi mocarstwami !!! Zastanówmy się ile na świecie jest zagranicznych baz wojskowych Stanów Zjednoczonych na obszarach w , których Rosja czy nawet Chiny nie mają żadnych interesów . Po co są tam te bazy ? Rosja to taki dobry straszak aby przykryć prawdziwy sens pewnych działań i prawdziwych zamiarów . Wolny i demokratyczny kraj to taki , w którym ważkie decyzje podejmuje ogół społeczeństwa - np. wynikiem ogólnonarodowym referendum i to też wiążącym tylko na pewien określony czas . Gdy podejmuje to garstka ludzi i rości sobie prawo głosu jako suweren to nie mamy wtedy do czynienia z systemem demokratycznym tym bardziej gdy nie mówi się o ramach czasowych . Pod tym względem ciekawym krajem jest Szwajcaria gdzie faktycznie najwięcej jest demokracji

Kot
niedziela, 16 maja 2021, 14:38

Co za bzdury na zamówienie Kremla. A jeśli nie było by u nas żołnierzy USA to Rosja by tu weszła i pogłaskała cię po głowie? Naiwniaku...

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 22:21

W jakim celu miałaby Rosja wchodzić do Polski ?

Extern
wtorek, 18 maja 2021, 11:02

Cel jest zawsze jeden i ten sam, aby zabezpieczyć pod swoim zarządem obszar stanowiący klucz komunikacyjny pomiędzy wschodem a zachodem. Na północy morze, na południu góry, a przez Polskę wiedzie najkrótsza i najprostsza lądowa droga z Berlina do Moskwy i w drugą stronę również.

Trol
poniedziałek, 17 maja 2021, 12:06

Choćby po to żeby mieć drogę do Królewca. A po co im Donbas? Po co Krym? Po co Czeczenia, po co Osetia czy Abchazja? Lepiej mieć niż nie mieć.

Czytelnik
poniedziałek, 17 maja 2021, 11:51

A w jakim celu zaatakowała Ukrainę i Gruzję?

gosc
wtorek, 18 maja 2021, 21:04

gruzji nie atakowala lgarzu.

Sam
poniedziałek, 17 maja 2021, 10:34

W takim samym celu w jakim weszła na Krym

max
poniedziałek, 17 maja 2021, 10:28

w takim samym jak na Ukrainę Gruzję moldawie

codybancks
niedziela, 16 maja 2021, 10:00

Tak, militaryzacja jest cały czas i to jest chyba najbardziej zmilitaryzowane miejsce na Świecie, nie Guantanamo !! Oni chcą się bronić , czy z tego miejsca uderzyć na Polskę !!!??? Należałoby porobić przygotowania na dranicy z Obwodem , pola minowe zasadzki , schrony itd...szkolenia WOT i Zwiadu i przygotować zapory ogniowe na ataki z powietrza i z morza i z lądu !! chyba , że chcą odwrócić uwagę od tego miejsca gdzie zaatakują za chwilę !!??

ppp
poniedziałek, 17 maja 2021, 17:52

Przecież nikt nam tego nie broni . Zawsze możemy tak zrobić !!!!

Ciekawski
niedziela, 16 maja 2021, 20:39

Przed uderzeniem ladowym od strony kalingradu chronia nas wystarczajaco jeziora, bagna i lasy. Bardziej nalezy sie obawiac uderzen rakietowych i lotniczych

Extern
poniedziałek, 17 maja 2021, 19:24

Najbardziej dla nas morderczym jest tradycyjny dla Rosjan kierunek uderzenia lądowego którego przedłużeniem jest prosta linia biegnąca przez Bramę Smoleńską Brześć i na Warszawę. Nie ma krótszej i łatwiejszej drogi. Rosjanie na nas czy Niemców tak właśnie zawsze uderzali. Tak my, Napoleon czy Niemcy uderzali na nich (to jest również najkrótsza i najprostsza droga do Moskwy) i nie ma co się spodziewać w tej taktyce jakichś większych innowacji bo to dyktuje tu geografia i ukształtowanie terenu. Jeśli na prawdę będą chcieli nas pokonać to i tak muszą użyć dużych skoncentrowanych sił lądowych. Same konwencjonalne rakiety i lotnictwo nie wystarczy.

BUBA
niedziela, 16 maja 2021, 14:21

Guantanamo służy głównie do tortuowania jeńców wojennych, ...................................................... ......................................................................................................................................................................

Łowca NKWD
poniedziałek, 17 maja 2021, 13:32

To, jak Katyń. Tylko tam na torturach się nie kończyło.

ciekawy
poniedziałek, 17 maja 2021, 10:53

Ty byłeś tam i widziałeś?

gnago
niedziela, 16 maja 2021, 07:29

Eeee militaryzacja to odbyła się po 1945 roku. Teraz to najwyżej wymiana sprzętu, modernizacja i rozbudowa

XXX45
sobota, 15 maja 2021, 23:57

Od kiedy obwód kalinigradzki to ojczyzna Rosjan ?

ppp
poniedziałek, 17 maja 2021, 17:55

Tak jak Ziemia Prusów i Jaćwingów jest ojczyzną Polaków . Na takiej samej zasadzie jako wynik II WŚ . Podobnie jest z Pomorzem Zachodnim gdzi wysiedliliśmy do Niemiec nawet nieliczne grupy tamtejszych Słowian .

Za garść rubli
czwartek, 20 maja 2021, 18:34

Ppp, tej pseudohistorycznej promoskiewskiej propagandowej narracji historycznej wybielającej „ruskich”nie da się normalnie czytać, jakiś nowy nadgorliwy z Olgino i chce się wykazać?

ppp
sobota, 22 maja 2021, 10:04

Akurat z klepiska nie wyrosłem i rozróżniam czym była I Rzeczpospolita a czym jest Polska . Zawsze wyniesione nauki z historii w naszych szkołach jeszcze z czasów PRL jak również z dzisiejszych przeglądniętych podręczników kolidowały z opowiadaniami rodzinnymi na temat relacji społecznych na Wileńszczyźnie , Kowieńszcyźnie , Kurlandii i Infantach . Każdy może dzisiaj samodzielnie poszukać wiadomości z historii z różnych źródeł . Należy dobrze rozumieć czym było kiedyś księstwo lub czym było lenno . Dyskusje należy prowadzić w oparciu o fakty a u nas historia o piastowskiej Polsce jest bardzo naciągana i trzeba to rozumieć . Trzeba zrozumieć termin Ziem Odzyskanych (?) i co wpłynęło na taki kształt dzisiejszej Polski . Dla nas może być groźny sojusz niemiecko-rosyjski i wyciągnięcie przesłanek historycznych dotyczących się terytorium dzisiejszej Polski .

ret
niedziela, 16 maja 2021, 19:53

Od 75 .

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 16 maja 2021, 11:48

Od kiedy USA wzięły sobie Saipan na ojczyznę. Jeszcze jakieś pytania? :D

Davien
poniedziałek, 17 maja 2021, 08:34

A niby kiedy USA tego dokonały?? Najpierw Saipan był Niemiecki,potem Japoński, poten ONZ oddany w administracje dla USA a od1975r po referendum w którym to sam Saipan az sie palił do dołaczenia doUSA został terytorium stowarzyszonym:))

Ciemny Lud
niedziela, 16 maja 2021, 08:05

Z prawnego punktu widzenia Obwód Kaliningradzki to nawet nie teren Rosji ale ziemia niczyja pod zarządem tymczasowym Federacji Rosyjskiej.

ppp
poniedziałek, 17 maja 2021, 18:02

Polska do północnych i wielu zachodnich ziem miała bardzo małe prawa lub wręcz żadnych - to wynik IIWŚ !!!

Trzcinq
niedziela, 16 maja 2021, 12:20

Podobnie ja Warmia i Mazury i Śląsk a Gdańsk jednogłośną decyzją UE powinien zostać ogłoszony WMG

ppp
poniedziałek, 17 maja 2021, 18:00

Śląsk dłużej był przy Czechach niż przy Polsce , Pomorze zachodnie tylko przez krótki czas przy polskich Piastach po najeździe na te ziemie Mieszka I a ziemia chełmińska i ziemie bałtyckich Jaćwingów i Prusów to już w ogóle przez bardzo krótki czas . Lenno nie oznacza polskiej ziemi podobnie jak wybór za księcia panującego obcych książąt nie oznacza przynależności narodowej danych ziem .

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 01:09

Tak mniej więcej od czasu jak Mazury i Pomorze zachodnie jest ojczyzną dla Polaków

Davien
niedziela, 16 maja 2021, 11:28

Wow to Rosjanei byli w OK jak jeszcze Rosja nei Istniała?? Bo Pomorze Zachodnie było Polskei od Mieszka I:))

niedziela, 16 maja 2021, 17:19

Spoko ponad 1000 lat temu

Monkey
niedziela, 16 maja 2021, 13:52

@Davien: Troche przesadziłeś. Owszem, za Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Mieszka II było, ale już za tego ostatniego władcy odpadło od nas aż bodajże do czasów Bolesława Krzywoustego, który przyłaćzył je ponownie, zresztą po długotrwałych i cięzkich walkach. Ostatecznie w 1181 roku książę Bogusław I złożył hołd lenny cesarzowi Fryderykowi Barbarossie i Pomorze Zachodnie stało się krajem rzeszy Niemieckiej. Az do 1945 roku ten kraj nie należał do Polski. Była szansa, gdyby Kaźko Słupski został królem Polski jako nastepca Kazimierza Wielkiego, ale tak się nie stało.

bender
poniedziałek, 17 maja 2021, 21:35

Ale za to dzisiejszy OK był nasz. Po inkorporacji Prus do Korony Królestwa Polskiego w marcu 1454 w kwietniu powstało województwo królewieckie, jednak z powodu wojny trzynastoletniej nigdy nie zostało do końca obsadzone, a II pokój toruński z 1466 je zlikwidował. Ten sam pokój, który do Królestwa Polskiego przywrócił Pomorze Gdańskie jako Prusy Królewskie, a z Prus Zakonnych (ze stolicą w Królewcu) uczynił polskie lenno. Traktat krakowski z kwietnia 1525 powołał do istnienia Prusy Książęce, lenno Królestwa Polskiego, które Królestwo miało bezpośrednio przejąć po wygaśnięciu rodu panującego. Co prawda od 1945 siedzą tam Rosjanie, ale to wciąż krótki okres w tysiącletniej historii regionu.

Monkey
wtorek, 18 maja 2021, 15:44

@bender: Nasz był jeszcze krótszy, bo na papierze tylko. Lenno zaś to państwo zależne, a nie część ziem suwerena. Kurlandia także jest dobrym przykładem.

bender
wtorek, 18 maja 2021, 23:42

Nie rozumiesz. Miasta i tzw. stany pruskie chciały związków z Koroną. Pomińmy oczywiste Prusy Królewskie, ale Prusy Zakonne a później Książęce od II pokoju toruńskiego do końca zależności lennej korzystały ze swobody handlu i eksportu zboża z Rzeczypospolitej oraz prawa apelacji od wyroków księcia. To było kilkaset lat intensywnych związków kulturalnych, handlowych i militarnych. Pomyśl o tym jak o lokalnej UE ze stolicą w Krakowie. Natomiast historia z Kurlandią jest jeszcze ciekawsza. Inkorporowana w 1569 do Korony jako samodzielne księstwo była w składzie Rzeczypospolitej do samego jej końca, z powstaniem kurlandzkim (1794) przeciw Moskwie jako części insurekcji kościuszkowskiej. Kurlandzkie kolonie na Togo powstawały w imię polskiego króla, choć ten akurat nie przywiązywał do tego wagi. Ówcześni Niemcy, Łotysze, Polacy, Holendrzy i inne nacje zamieszkujące Prusy i Kurlandię chciały być związane z Koroną. Dziś to historia, ale nadal dłuższa niż istnienie ZSRR.

xXx
niedziela, 16 maja 2021, 13:25

I nie tylko Pomorze Zachodnie. To co dzisiaj na zachód od Świnoujścia, to nie były niemieckie tereny. Zamieszkiwali je Słowianie Zach. raz z przymierzem z Piastami raz z Cesarstwem. A dzisiejsi Rosjanie, to co jak co, ale trudno nazwać ich Słowianami. To są potomkowie Waregów i Azjatów od pewnego Mongoła. Taka krzyżówka. I tam ich miejsce. Coś takiego jak Obwód Królewiecki, to im w snach się nie pojawiał.

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 19:08

Haplogrupa R1A1 - Polacy, Rosjanie, a potem długo nic ,i dopiero reszta krajów słowiańskich. Z resztą istnieje możliwość że Polskę jako państwo stworzyli wikingowie

poniedziałek, 17 maja 2021, 20:34

Rosjanie to w większości ludy fińskie i tureckie.

Moskwicz w F1
poniedziałek, 17 maja 2021, 10:02

Haplogrupa R1A1 to Polacy, Białorusini i Ukraińcy a dopiero gdzieś tam Rosjanie i to nie do końca bo to mieszańcy.

Davien
poniedziałek, 17 maja 2021, 08:43

Najwiecej R1a1 wystepuje u: Hindusów, ludów turańskich, potem sa Serbowie łuzyccy, Polacy, Białorusini, a Rosja z wynikeim ponizej 50 % nawet sie nie załapała do pierwszej piatki.

poniedziałek, 17 maja 2021, 20:35

Bo to są geny indoeuropejskie czyli inaczej Sarmackie.

Lord Godar
niedziela, 16 maja 2021, 20:55

Co do Wikingów to jest sporo śladów ich wpływu na nasze państwo , a a te wywody o haplogrupie R1A1 to przede wszystkim "karma" dla narodowców .

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 22:23

Haplogrupa R1A1 to fakty naukowe, a nie kwestia wiary czy pobożnych życzeń

Moskwicz w F1
poniedziałek, 17 maja 2021, 15:19

A jednak. To pobożne życzenie Rosjan którzy są wymieszani z Mongołami. Swoja drogą jak durna jest ta kremlowska propaganda o Słowianach - czyli rasie do której Rosjanie należą w mniejszości.

TROL
poniedziałek, 17 maja 2021, 12:11

R1a1 jest powszechna w niektórych regionach Indii. Mam rozumieć że to da słowianie? Daj sobie looz. Najwięcej r1a1 jest w Serbii, Polsce i Białorusi, podobnie jak w Rosji procentowo wypada też Ukraina czy Kirgistan.

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 13:24

Chyba żartujesz

Hanys
niedziela, 16 maja 2021, 00:26

Mniej więcej od wtedy, od kiedy ojczyzną Polaków jest Szczecin, Wrocław itp.

Falcon
niedziela, 16 maja 2021, 10:49

Pomorze i Śląsk były polskie a ziemię na których znajduje się obwód kaliningradzki nigdy nie były rosyjskie.

Hanys
niedziela, 16 maja 2021, 15:20

To spójrz sobie na mapę z

xXx
niedziela, 16 maja 2021, 13:28

Małe sprostowanie. Nie Obwód Kaliningradzki, tylko Obwód Królewiecki.

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 13:25

Ani polski

Davien
poniedziałek, 17 maja 2021, 08:43

Akurat był polski choc niedługo:)

qwert
wtorek, 18 maja 2021, 17:42

Czyli nie był Polski

Herr Wolf
niedziela, 16 maja 2021, 12:44

Śląsk nigdy nie należał do polski

Lord Godar
niedziela, 16 maja 2021, 20:56

Doucz się historii .

Koba
niedziela, 16 maja 2021, 18:25

No cóż. Albo na lekcji o historii Śląska była nieobecność, albo to nie była polska szkoła. 875-907 państwo wielkomorawskie; 907-990 czeski, 990-1138 polski, 1138-1348 kilkanaście księstw polskich Piastów Śląskich; 1348-1526 czeskie; 1526-1742 czeskie/Habsburgowie; 1742-1945 pruskie/niemieckie; 1945-dzisiaj polskie

Herr Wolf
niedziela, 16 maja 2021, 20:18

Widzisz jak sam sobie odpowiedziałeś! Śląsk był " morawski- czeski " a następnie jako lenno wielkiego cesarstwa rzymskiego narodu niemieckiego..!

Grom
wtorek, 18 maja 2021, 11:17

I był również polski tylko ty jako wrog polski starasz się to wymazać

hahahahaha
niedziela, 16 maja 2021, 17:57

a Berlin do niemiec

LeAN
niedziela, 16 maja 2021, 16:10

Należał od X w. Rezygnował że Śląska Kazimierz Wielki

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 16 maja 2021, 19:15

Zrezygnować nie zrezygnował. Nie wywiązał się z umowy wasalnej gdy książęta śląscy, atakowani przez Niemców, wezwali go do obrony. Nie stawił się, to wypowiedzieli umowę lenną i złożyli przysięgę lenną królowi Czech. Ponadto mówienie w Średniowieczu o państwach i narodowości to nieuctwo. Wtedy ludzie nie dzielili się na państwa i narody, tylko najpierw pod względem religii a potem pod względem poddaństwa i nie mówiło się, że się jest Polakiem czy Niemcem, tylko poddanym takiego a takiego pana, przy czym "wasal mojego wasala nie jest moim wasalem", co oznacza, że król mógł rządzić swoim księciem, ale nie poddanymi tego księcia, stąd śląskie kmiotki tym mniejszą odczuwały więź z przynależnością do kraju czy króla a były wierne swojemu księciu, który raz podlegał polskiemu a kiedy indziej niemieckiemu czy czeskiemu królowi, ale kmiotków króle nie obchodzili z uwagi na w/w prawo. I językiem lokalnym to mówiły jedynie kmiotki - ludzie wykształceni mówili łaciną a ci bardziej wykształceni greką. :D

bolo
niedziela, 16 maja 2021, 15:14

A Władysław II Wygnaniec to gdzie dostał dzielnicę w testamencie Krzywoustego?

Monkey
niedziela, 16 maja 2021, 13:54

@Herr Wolf: Należał. Utraciliśmy księstwa śłąskie stopniowo podczas rozbicia dzielnicowego na rzecz Luksemburgów czeskich. Akurat do niego mamy więcej praw niż do Pomorza Zachodniego (Wschodnie to inna sprawa).

xXx
niedziela, 16 maja 2021, 13:27

To spójrz na mapę od IX w. do XIII. Śląsk był dłużej w granicach Polski niż Niemiec. Bo czym są Niemcy i od kiedy?

SOWA
niedziela, 16 maja 2021, 13:23

Oj to kim więc był Bolesław Chrobry? Śląsk przez wieki przechodził z rąk do rąk.

klawiatura
sobota, 15 maja 2021, 19:34

Mamy tysiące generałów, a jak trzeba będzie to mianujemy kolejnych. Nic złego nam nie grozi.

królewiec
sobota, 15 maja 2021, 16:14

Rosyjskie żale i psychoza strachu to tradycja i wygodny pretekst do zbrojeń i agresji na sąsiadów . W enklawie nie potrzebują nowego sprzętu , bo będą walczyć z Polakami . Jak wspomniałem Bałtowie militarnie zależą od Polski . Jest to dla Nas dylemat co My zrobimy jak Rosja zaatakuje . Jak ICH wesprzeć ? Opcja , że nasze wojska pchają się przez przesmyk na Litwę i dalej to recepta na katastrofę . Nasz kontyngent stoi pod Rygą na kierunku uderzenia więc od razu jesteśmy w stanie wojny . Rosjanie nie będą atakować Niemców na Litwie czy Angoli i Kanadyjczyków. Być może wykupią Im nawet promy do Finlandii . Na pewno zaatakują Nasze Wojsko. Dlatego zasadne jest uzgodnienie z USA co robimy z Królewcem .Jeżeli mamy kontratakować to tylko z US Army pod osłoną ICH parasola atomowego i lotnictwa . Rosja powinna mieć świadomość ,że atak na Bałtów oznacza utratę enklawy na rzecz Polski i Litwy

KPPL
poniedziałek, 17 maja 2021, 07:28

Plan Rosji to będzie uderzyć na Bałtów i lekko na Polskę. Wciągnąć w walki o przesmyk i o Litwę a potem rozbić polską armię w kotle zamkniętym z kierunku Białorusi. Jedyny ich problem to jak walczyć z Polską, by z pozostałymi członkami NATO utrzymać status "dziwnej wojny"? Ale o to zadbają politycy dużo sprawniejsi od naszego MSZ.

Oka
poniedziałek, 17 maja 2021, 06:28

30 minut i po wojnie

---
sobota, 15 maja 2021, 23:05

Zadaniem polskiej armii w przypadku konfliktu będzie neutralizacja królewca i raczej nic poza tym. Nawet bym powiedział, że będzie to trochę problematyczne, jeśli mają dojechać tam z Żagania, bo droga daleka, a lotnictwo rosyjskie będzie raczej dość bezkarne nad naszym niebem w 2-3 dniu od rozpoczęcia walk (no chyba, że ktoś nam jednak udzieli pomocy w ramach NATO), bo uważam, że realnie tylko pomoc lotnicza jest choć trochę prawdopodobna.

trzcinq
niedziela, 16 maja 2021, 12:29

Naszym zadaniem będzie defensywa taktyka walką manewrową mająca za za zadanie opóźnienie przeciwnika do czasu nadejścia odsieczy. I to tyle NT twej neutralizacji Obwodu Kaliningradzkiego

czytelnik D24
poniedziałek, 17 maja 2021, 10:08

O czym ty piszesz? Nawet dzisiaj dla tak jak obecnie rozmieszczonego lotnictwa NATO w Europie Kaliningrad jest celem do zdmuchnięcia w kilku nalotach. Jeżeli dołożyć do tego niszczyciele z rakietami to okaże się że Kaliningrad zostanie obrócony w pył w maksymalnie kilka godzin a tobie się jakaś obrona przed Kaliningradem marzy. Kaliningrad to wysunięty posterunek rosyjskiej armii przeznaczony na straty w pierwszych godzinach konfliktu.

Extern
poniedziałek, 17 maja 2021, 19:35

Trochę szkoda marnować potencjału taktycznego Kaliningradu niszcząc go zbyt szybko od razu. Rosjan można by wciągnąć w lądową operację ratowania Kaliningradu. Dzięki temu może zamiast zajmować Talin lub Rygę co było by dla nich proste i od razu by polepszyło ich sytuację taktyczną, wdadzą się w kosztowną dla nich bitwę w Litewskich i Mazurskich lasach próbując się do Kaliningradu przebić.

SOWA
sobota, 15 maja 2021, 21:19

Problem jest jeden. Nikt nie uwzględnia bardzo ważnego faktu. Rosjanie decyzje podejmują natychmiast. NATO wspólnie więc od ataku Rosjan na Bałtów do decyzji NATO mogą w wariancie optymistycznym minąć nawet dwa tygodnie. Kolejnym problemem Polski jest brak oddziaływania bezkontaktowego wobec działań Rosji na terenie republik nadbałtyckich. Potrzebujemy rakiet od 80 do 1500km, dużo rakiet umożliwiających zniszczenie przemieszczających się kolumn wojska, niszczenie magazynów, zapasów. No i wreszcie brak lotnictwa które oczywiście nigdy nie dorówna ilością rosyjskiemu ale powinno być na tyle silne aby samodzielnie, równorzędnie walczyć w rejonie Morza Bałtyckiego przez kilka tygodni. To jest wszystko do wykonania.

Amator
sobota, 15 maja 2021, 18:21

Nie bez przyczyny nasze wojsko właśnie tam stacjonuje. W ten sposób Amerykanie chcą nas wciągnąć w tę wojnę (tj. o państwa bałtyckie) - za to Rosjanie pewnie wiele by dali żebyśmy się w nią nie pakowali.

Łowca NKWD
sobota, 15 maja 2021, 21:59

Tzn rozumiem że nasze wojska powinno stacjonować najlepiej w Senegalu żeby przypadkiem nie prowokować wyzwoleńczych wojsk FR? Czy im nie przeszkadzać w wyzwalaniu.

Amator
niedziela, 16 maja 2021, 16:46

No cóż, nie będzie to "wyzwalanie" Polski, więc nie za bardzo widzę jaki jest tam nasz interes (oczywiście mamy interes w trwaniu Państw bałtyckich ale przecież nie do tego stopnia żeby tam ginąć). Nasz interes to zabezpieczenie kierunku Warszawskiego a nie pakowanie się w wojnę z Rosją w państwach bałtyckich. One i tak padną. I co wtedy? Wtedy będziemy mieli granicę z Rosją na całym kierunku północno wschodnim. Sytuacja nie do pozazdroszczenia to fakt. Ale dalej będziemy istnieć jako Państwo, dalej będziemy w grze (tylko warunki gry będą dużo gorsze).

Łowca Trolli
niedziela, 16 maja 2021, 12:30

To nie Nasza armia prowokuje a amerykańska obecność czyli polityka propagandy strachu i wywierania politycznej presji na Moskwę w sobie tylko znanym celu

Davien
poniedziałek, 17 maja 2021, 08:50

Własnei to wasza rosyjska armia i polityka fuhrera Putina prowokują całą Europę.

Łowca NKWD
niedziela, 16 maja 2021, 14:52

Rosja stworzyła Kaliningrad jako punkt wypadowy do ataku a ty mi mówisz że wojska USA prowokują Rosję? Równie dobrze możesz napisać że to że nie mówimy po rosyjsku i nie jesteśmy częścią fr ich prowokuje do ataku. W sumie było by to bliżej prawdy niż to że jest tu 3 rys żołnierzy USA.

Oka
poniedziałek, 17 maja 2021, 06:30

Gdzie rzym a gdzie krym

Monkey
niedziela, 16 maja 2021, 23:31

@Łowca NKWD: A Guantanamo to niby czym jest? Ośrodkiem charytatywnym? Bazy w Japonii i w Korei Południowej też?

Łowca NKWD
poniedziałek, 17 maja 2021, 12:18

To Guantanamo jest przyczółkiem do ataku na Rosję? A może bazy w Korei i Japonii? Co mnie zresztą to obchodzi, tu masz bazę wypadową do ataku na swój kraj a ty się Rosja przejmujesz? Co z wami jest nie tak?

ciekawy
niedziela, 16 maja 2021, 13:30

Propagandę strachu to uprawia towarzysz Putin. W Putinowskiej Rosji panuje atmosfera jak na wojnie tyle tylko że nikt nie strzela... jeszcze.

królewiec
niedziela, 16 maja 2021, 08:46

Polska niekoniecznie jako pierwsza powinna pierwsza przystępować do działań w ramach NATO w obronie Bałtów a jeśli już to powinniśmy wynegocjować z USA wyższą cenę takich działań . USA się nie obrazi bo sami tak postępują .

vfvv
poniedziałek, 17 maja 2021, 07:30

Ta cena to magazyny pełne amerykańskich materiałów wojennych dostępne na terenie Polski.

gnago
niedziela, 16 maja 2021, 07:34

Tam to raczej Francji przeszkadzaliby, no i USA

niedziela, 16 maja 2021, 01:24

Nie tzn ze należy zapłacić USA zamiast inwestować w rodzima armię. Myślenie godne pożałowania kolego

królewiec
niedziela, 16 maja 2021, 15:19

Źle mnie zrozumiałeś . To USA mają zapłacić wyższą ceną za bezwarunkowe i bezgraniczne poparcie jakie kolejne polskie rządy udzielają polityce amerykańskiej . Bo strategiczna dla Nas , rotacyjna i symboliczna obecność militarna w Polsce plus mgliste obietnice odsieczy czy odwojowania to za mało . Skoro mamy być wysuniętym amerykańskim posterunkiem .Buforem dla Niemiec . Bronić Bałtów czy wspierać Ukrainę to niezrozumiała jest postawa naszych elit ,które nie potrafią albo boją się twardych negocjacji z administracją USA . Oczywiście myślę tak jak Ty ,że podstawą jest inwestowanie we własne Wojsko

qwert
poniedziałek, 17 maja 2021, 17:32

Nie rozumiem dlaczego bezwarunkowe i bezgraniczne ? Bo wygląda to jak własnoręczny rozbiór Polski

Łowca SBU
niedziela, 16 maja 2021, 01:23

Niestety nie rozumiesz, że "nasze", to nie znaczy ukraińskie !!! Jeżeli chcą być bezpieczne, to Madagaskar wydaje się wręcz wymarzonym miejscem ... ;-)

Piotr
sobota, 15 maja 2021, 18:01

na YouTube kanał: BinkovBattlegrounds zrobił analizę obrony państw bałtyckich

Eee tam
sobota, 15 maja 2021, 16:14

Państwo z PKB wielkości Hiszpanii utrzymuje 2 największą armię świata. Obłęd.

Raf
niedziela, 16 maja 2021, 12:24

To nie obłęd - dzięki tej armii mają dużo do powiedzenia na arenie miedzynarodowej

Hanys
niedziela, 16 maja 2021, 00:31

Ale Hiszpania może obrzucić Rosję jedynym co produkuje - czyli pomidorami, a Rosja Hiszpanię może zaorać jedną salwą z okrętu podwodnego, albo jednym pociskiem klasy sarmat :)

Warszawiak
niedziela, 16 maja 2021, 16:36

I oby tak pozostało.

Dno dna
niedziela, 16 maja 2021, 14:57

To jest jedyny argument Rosji i jej zwolenników. Atom i nim straszenie. Poza tym tak Rosja jak i jej zwolennicy do dno dna. Zresztą widać to tutaj. Uciekają się nawet do pogarszania i nawoływania do ataku na Polskę byli pan Putin był z nich zadowolony. Ty niby jesteś Polak?

Falcon
niedziela, 16 maja 2021, 14:06

No i właśnie tylko to Rosji pozostało - straszenie wszystkich dookoła. Tylko tak ktokolwiek w Europie zwróci uwagę na ten kraj decydując się na kupowanie od nich a nie od USA węglowodorów - bo popadającą w biedę Rosja była by realnym zagrożeniem dla Europy.

Kiks
niedziela, 16 maja 2021, 12:50

Hiszpania nie musi. Zrobi to za nią USA.

Davien
niedziela, 16 maja 2021, 11:33

A 30min pózneij język rosyjski stanei sie językiem martwym .

Oka
poniedziałek, 17 maja 2021, 06:33

30 min after powstanie kanał atlantyk-pacyfik

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 22:31

Z tym że 29 min wcześniej, język polski będzie językiem martwym

Extern
poniedziałek, 17 maja 2021, 20:00

Jeśli już by do takiej sytuacji (strasznej) doszło, to Rosja nie będzie do Polski strzelała ICBMami. Po pierwsze za blisko, po drugie wiatry wieją z zachodu, a po trzecie i najważniejsze bardziej będziecie tych głowic które wyniesiecie na orbitę (macie wbrew pozorom mało rakiet) potrzebowali na równe obłożenie Ameryki, Anglii, Francji, Chin, Pakistanu i Indii. Właśnie tak. Nie możecie bowiem zostawić na nogach żadnego z dużych graczy po takiej wojnie, skoro sami chcecie z tej wojny wyjść co najmniej na remis i coś potem jeszcze znaczyć. Jeśli byście nie zabili jednocześnie Chin, to po wypstrykaniu się z rakiet i oberwaniu tym co ma Ameryka, nic by już nie powstrzymało Chińczyków przed wzięciem sobie tego co z was ocaleje na Syberii. Oczywiście zakładając że po takiej zabawie komukolwiek jeszcze w głowie będzie polityka.

Czytelnik
poniedziałek, 17 maja 2021, 11:56

dla "Polaka" piszącego z Olegino zawsze tak było, sam to najlepiej wiesz.

qwert
poniedziałek, 17 maja 2021, 17:34

Taki z ciebie polak jak ze mnie Rusek. Popraw gramatykę

Eee tam
niedziela, 16 maja 2021, 09:11

To faktycznie powód do dumy i chwały. Gorzej jak za jakiś kraje jak Hiszpania czy Polska też sobie kupią takie zabawki i co wtedy?

Kiks
niedziela, 16 maja 2021, 12:51

Po czymś takim raczej już nikt by nie negował ich prawa do czegoś takiego ;)

czytelnik D24
niedziela, 16 maja 2021, 13:32

Po czymś takim Rosja zostanie zdmuchnięta z mapy świata.

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 22:32

Przez kogo ?

czytelnik D24
poniedziałek, 17 maja 2021, 10:55

przez arsenał nuklearny NATO.

qwert
poniedziałek, 17 maja 2021, 17:35

I vice versa, choć wątpliwa to pociecha

Raf
niedziela, 16 maja 2021, 12:23

No to niech Polska kupi, przecież zależy nam na bezpieczeństwie.

Realny
sobota, 15 maja 2021, 19:26

Niestety nie bierzesz pod uwagę czegoś takiego jak ; - potencjał ludzki - zasoby naturalne w jednym i drugim biją każde państwo europejskie o głowę Jest to przeciwnik którego zlekceważyło już dwu strategów i obaj przez to ponieśli dotkliwe klęski jednym był Napoleon Bonaparte , a drugim Adolf Hitler , obydwaj byli dobrymi strategami , i przegrali z zimą oraz ilością ludzi która na nich szła Rosji pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć , nigdy !

Kot nr 398
poniedziałek, 17 maja 2021, 22:47

No i jeszcze Szwedzi 1709.

Lord Godar
niedziela, 16 maja 2021, 21:04

Hitler był tylko dobrym politykiem , który wykazał się większym sprytem od innych i ich wykiwał , ale to mu nie zagwarantowało pełni sukcesu . Od dowodzenia byli generałowie i sztaby , a odkąd przestał ich słuchać bo uwierzył w swój geniusz i różne takie tam i sam zaczął dowodzić , to zaczęło się pasmo porażek i klęsk.

Falcon
niedziela, 16 maja 2021, 14:21

Hitler był dobrym strategiem??? No proszę Cię. Niemcy przegrali ta wojnę bo po pierwsze: Hitler był nawiedzonym narcyzem, który sobie wmówił, że "opatrzność" predystynowala go do wielkich dzieł i dała geniusz militarny. Gdyby dał dowodzić swoim generała tak jak w kampanii wrześniowej w Polsce czy w dużej mierze we Francji (tam popełnił błąd wstrzymując atak na Dunkierkę) wygrał by ta wojnę. Po drugie Hitler był aryjskim rasistą, który sobie ubzdurał, że Słowianie to gorszy sort człowieka. Gdyby zaproponował niczy starożytni Rzymianie podbijanym narodom lepsze warunki życia zamiast mordować ludność cywilną, wygrałby ta wojnę. Wielu w Rosji nienawidziło Stalina i komunizmu.

ret
niedziela, 16 maja 2021, 19:55

Ciekawe jak Hitler mógł zapewnić podbijanym narodom lepsze warunki życia? Po co je podbijał, nie po to żeby je ograbić?

Davien
poniedziałek, 17 maja 2021, 08:54

A to sobie zobacz jak Hitlera witano w ZSRS i jak mu sie poddawały całe dywizje z nadzieja na lepsze jutro. A ZSRS zaatakował by uprzedzic atak Stalina, zdarzył o trzy dni. Dopiero jak okazało sie że Hitler to taki sam diabeł jak Stalin to armia rosyjska stawiła opór.

ret
wtorek, 18 maja 2021, 16:53

Nie wiem co to ZSRS. Stalin zaatakował pierwszy? Armia rosyjska to ta od Własowa?

Kiks
niedziela, 16 maja 2021, 12:52

Napoleon przegrał tylko z ruskim, zimowym błotem. A zasoby trzeba umieć wykorzystywać i mieć do tego ludzi.

Komentator
poniedziałek, 17 maja 2021, 18:00

A Hitler podobno z mrozem. A rok wcześniej tylko z kanałem La Manche. Co tam jakiś RAF i Royal Navy? Co robiła armia Stalina gdy wojacy Hitlera walczyli z mrozem i błotem? Opalała się na słoneczku? Skoro wojska Hitlera nie potrafiły walczyć na mrozie i w błocie to po co się tam wybrały? Niemieccy stratedzy nie zajrzeli do kalendarza i myśleli że po wrześniu będzie zaraz maj? Skoro przeszkadzał im mróz i błoto, to trzeba było w 41 wycofać się do Niemiec i tam rozbić tych podłych bolszewików. Nawiasem mówiąc, jak już wspomniano Napoleon rozpoczął odwrót zanim zobaczył zimowe błoto.

ret
niedziela, 16 maja 2021, 19:58

Napoleon uciekł z Moskwy w październiku. To jeszcze przed zimą zasadniczo. A poza tym nikt w jego armii nie wiedział, że zimą w Rosji jest zimno? To dotyczy też Hitlera. BTW Rosjanie, a właściwie Ukraińcy też się dowiedzieli, że w Finlandii jest zimno w grudniu.

ciekawy
poniedziałek, 17 maja 2021, 10:18

Hitler był znany jako kiepski strateg. Jedyne co uratowało Rosjan przed porażką w wojnie ojczyźnianej to rozpoczęcie inwazji przez Niemcy w nieodpowiednim czasie. Gdyby zaatakowali pod koniec kwietnia zamiast pod koniec czerwca to by zdążyli przed zimą zawiesić flagę na Kremlu a wtedy żegnaj Rosjo.

ret
wtorek, 18 maja 2021, 16:55

Aha, to zima wygrała z Niemcami. Nawet Armii Czerwonej nie było potrzeby.

Komentator
poniedziałek, 17 maja 2021, 18:02

Niemcy twierdzą że przegrali z mrozem i błotem. Gdyby Hitler uderzył dwa miesiące wcześniej, to jego wojska utknęłyby w błocie nie w październiku a już w kwietniu.

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 13:27

Każda metoda jest dobra , byle była skuteczna

Hanys
niedziela, 16 maja 2021, 00:29

Co do Napoleona to wcale takim wybitnym strategiem nie był, Francja była wtedy najludniejszym krajem w Europie, Napoleon większość bitew wygrywał po prostu przewagą liczebną, wybitnymi strategiami to byli rosyjscy generałowie tacy jak Kutuzow, którzy wygnali z Rosji 3 razy większą od rosyjskiej armię Napoleona :)

Extern
niedziela, 16 maja 2021, 17:06

Był, tyle że Napoleon walczył dosyć nierówno, albo lepiej powiedzieć właśnie za równo. Podczas swoich pierwszych kampanii wykazał się niesamowitym zmysłem taktycznym i organizacyjnym własnych jednostek, rozumiał też potencjał artylerii w łamaniu psychiki wroga. Ale w trakcie kolejnych kampanii nie modyfikował znacząco własnej bardzo dobrej taktyki wpadając w rutynę, na zasadzie działało poprzednio, więc tym razem zrobimy dokładnie tak samo. To spowodowało że przeciwnicy zaczęli tą taktykę z sukcesami kopiować (np. wykorzystanie tyraliery). W dodatku Napoleon nie wykazał się niestety zmysłem modyfikacyjnym i odrzucał wszelkie pomysły technicznego ulepszenia swojej armii. z czym problemu nie mieli jego przeciwnicy (głównie Anglosasi, karabin zamiast muszkietu np.) To spowodowało że rzeczywiście podczas ostatnich bitew w wojnach Napoleońskich to były już potyczki równych przeciwników. Zaczęła więc decydować przewaga ilościowa i rezerwy. które przeciwnicy Cesarza mieli akurat większe.

Trol
niedziela, 16 maja 2021, 15:01

Błysk rosyjskich strategia było widać tak w 1920 jak i w 1941. W 1941 o wiele mniejsza i gorzej wyposażona armia niemiecka pokonywała w ZSRR więcej km dziennie nie w kampanii wrześniowej. Widać to też było po stratach armi czerwonej czyli 11 mln żołnierzy.

ret
niedziela, 16 maja 2021, 19:59

Od kogo armia niemiecka była mniejsza? Bo chyba nie od Armii Czerwonej przy granicy.

Trol
poniedziałek, 17 maja 2021, 13:50

Radzę sięgnąć do statystyk bitew niebieski sowieckich z okresu przed przełamaniem frontu. Sowieci wystawiali zazwyczaj 1/3 żołnierzy więcej jak i sprzętu i na pozycjach obronnych dostawali 1/3 większe straty. Niemcy kali ich jak złoto. Zerknij choćby na bitwę pod Kurskiem. 5sm 2 mln Sowietów walczyło z milionem Niemców. Sprzętu Sowieci też mieli dwa razy więcej. A ponieśli 2 razy większe straty.

Davien
poniedziałek, 17 maja 2021, 08:58

Była znacznei mniejsza od gotowej do ataku na Niemcy armii czerwonej przy granicy. Ale rozumiemże 3 tys czołgów to wiecej niz 11tys a 3-4 tys samolotów to wiecej niż 9 tys??

ret
poniedziałek, 17 maja 2021, 14:55

A w żołnierzach? Poza tym Armia Czerwona nie była gotowa do ataku ani nawet zmobilizowana. Była w koszarach.

Monkey
niedziela, 16 maja 2021, 13:58

@Hanys: Napoleon nie był wybitnym strategiem? To podbił Europę za pomocą czego? Cudu? Nie był doskonały, z tym sie zgodzę, ale jednak był wybitny.

Davien
niedziela, 16 maja 2021, 11:36

Mówisz o tym Kutuzowie co skopał koncertowo plan bitwy pod Austerlitz a jak tylko przejał dowództwo armii rosyjskeij to znowu przegrał pod Borodino?? A z napoleonem wygrał działąjąc wg planu swojego poprzednika?

ret
niedziela, 16 maja 2021, 20:03

Napoleon wygrał bitwę pod Borodino? Czyli jaki cel osiągnął? Zniszczył armię rosyjską?

Monkey
niedziela, 16 maja 2021, 13:57

@Davien: Dokładnie. Kutuzow przeprowadził bitwę pod Borodino ze względu na naciski. Zastapił wcześniej generała Barclay de Tolly, który wolał się cofać, żeby właśnie wydac bitwę. Pod Borodino walczył, bo wreszcie musiał, ale w taki sposób, żeby móc kontynuować, tak jak piszesz plan poprzednika.

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 13:29

Może i skopał, ale nauczył się na własnych błędach, i pogonił Napoleona. Ważny jest skutek

Davien
poniedziałek, 17 maja 2021, 09:00

Nauczył?? No nie bardzo , skoro walcząc z Napoleonemmusiał realizowac nie własny plan ale swojego poprzednika.

Lord Godar
niedziela, 16 maja 2021, 21:06

No cóż , nie każde państwo może sobie pozwolić pchać kolejne dziesiątki , setki czy miliony żołnierzy na stracenie i wystawiać nowych do walki.

Oka
poniedziałek, 17 maja 2021, 06:35

To o usa?

ciekawy
poniedziałek, 17 maja 2021, 10:57

A gdzie to USA straciły miliony żołnierzy?

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 22:36

Fakt, nie każde , ale oni mogą, my nie

Tomasz34
sobota, 15 maja 2021, 19:08

Raczej trzecią największą na świecie, po USA i Chinach.

Eee tam
sobota, 15 maja 2021, 22:11

No może ale Chiny mają PKB 10x większe niż Rosja a od zeszłego roku również per capita PKB większe niż w Rosji co nigdy wcześniej nie miało miejsca w historii

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 13:31

Co najmniej 2000 lat chiny były pierwszą gospodarką świata i teraz wracają na " należne im miejsce" , więc żadna sensacja

Yh
sobota, 15 maja 2021, 21:41

I 122 miejsce w świecie pod względem długości życia. Mocarstwo...

Herr Wolf
sobota, 15 maja 2021, 18:47

A co żal ?! Ich sprawa ! My wydajemy 13% budżetu i nie mamy nic..

Trol
sobota, 15 maja 2021, 22:00

13% budżetu? To chyba w Rosji...

Herr Wolf
niedziela, 16 maja 2021, 12:46

Policz a nie troluj

czytelnik D24
niedziela, 16 maja 2021, 13:19

Może lepiej ty sam policz i nie troluj. Polski budżet na obronę wynosi ok 2%.

o tam
sobota, 15 maja 2021, 18:14

polska wcale nie ma 2 najwiekszej armi swiata

Herr Wolf
niedziela, 16 maja 2021, 10:15

A wydaje tyle jak by miała..

Rosyjskie dno dna.
niedziela, 16 maja 2021, 15:06

Tzn ile 2%? A Rosja proporcjonalnie do PKB wydaje więcej niż USA. A przypuszczam że ile naprawdę wydają to nigdy się nie dowiemy. Tam wszystko jest kłamstwem.

Herr Wolf
niedziela, 16 maja 2021, 20:21

A co mnie ruscy i ich kasa obchodzi!

Er
wtorek, 18 maja 2021, 00:19

Nie płacą w rublach?

logiz
sobota, 15 maja 2021, 15:04

Zachód zaczał , więc ma to co chciał, po za tym po co nowy sprzet, jak całe nato ma stary szmelc , ten zmodernizowany rosyjski przewyżasza ten natowski.

Quetz
sobota, 15 maja 2021, 20:00

Ten scuhar to z Familiady? Oczywiscie armia, flota i lotnictwo Rsji w porownaniu z mala Polska wyglada na silne., ale w porownaniu do Sojuszu porownanie pokazuje jakie sa slabe. Rosyjska armia jest jak polska - niedofinansowa, modernizacja pod publiczke krajowa. Gdyby armia Rosji byla taka silna i taka nowoczesna, nie mialaby na stanie sprzetu ktory od 1989 nie jest modernizowany lub modernizowany w niklym stopniu. Nie ma co deminizowac roisyjskiej armii, jednak nie mozna jej lekcewazyc - u nich tardycyjnie ilosc przewaza nad jakoscia. Pociesjacym jest jednak fakt, iz Rosja nie dysponuje zapasami pozwalajacymi na wiecje niz 14-21 dni dzialan wojennych.

Davien
sobota, 15 maja 2021, 19:25

Istotnei rosyjski najnowszy sprzęt przewyższa sprzęt NATO z 1949r:) Bo od dzisiejszego sprzetu NATO to Rosje dziela dekady zapóznienia;)

Eter
sobota, 15 maja 2021, 17:19

Wojna która toczy się na Ukrainie została zapoczątkowana przez Rosję Putina.

SOWA
sobota, 15 maja 2021, 21:23

Niestety nie do końca. Jeśli ktoś tego nie rozumie to czekam na obalenie obecnego rządu w Meksyku i instalację rosyjskich lub chińskich baz wojskowych. Jaka będzie odpowiedź Amerykanów? Rosja została sprowokowana do działań agresywnych. Nie usprawiedliwiam ich ale potrafię zrozumieć.

czytelnik D24
poniedziałek, 17 maja 2021, 11:05

Po pierwsze Janukowycz został odwołany przez ukraiński parlament zgodnie z obowiązującym prawem za korupcję i sprzeniewierzenie pieniędzy przeznaczonych na rozwój państwa. Po odwołaniu uciekł z kraju w popłochu niczym zwykły bandzior wywożąc nie wiadomo ile złota i pieniędzy. Co ma do tego Putin że dokonał inwazji na Ukrainę?

Davien
niedziela, 16 maja 2021, 11:38

SOWA po pierwsze wojna naUkrainie to WYŁĄCZNA wina Putina wiec daruj sobie kłamstwa, po drugie Rosjan w Meksyku to kartele by zjadły na przystawkę:)) Rosja to zwykły bandzior.

Darek
sobota, 15 maja 2021, 15:45

Dobry dowcip. Póki co ruski niszczyciel mało sam się nie trafił kalibrem...

pomz
niedziela, 16 maja 2021, 09:54

W Finlandii, Łotwie, Estonii, Litwie, Czechoslowacji i na Wegrzech tez zostali sprowokowani?

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 19:17

A były jakieś prowokacje ?

Davien
poniedziałek, 17 maja 2021, 09:02

NO w końcu napisałes prawdę, na Finlandie, Estonie, Czechosłowację Węgrry Rosjanie napadli sami i bez żadnych prowokacji,podobnie jak na Polskę, itd.

qwert
poniedziałek, 17 maja 2021, 17:39

To i tak pikuś w porównaniu z jankesami

Buczacza
sobota, 15 maja 2021, 14:53

A ścieki dalej walą do Bałtyku?

PM 2,5
sobota, 15 maja 2021, 20:33

Niestety według obliczeń Szwedów około 50% ścieków do Bałtyku jest dostarczona z Polski, są to niestety głównie nawozy sztuczne z polskiego rolnictwa zawierające ogromną ilość najbardziej trującego pierwiastka czyli kadmu (polskie nawozy fosforowe zawierają około 40 mg kadmu na 1 kilogram nawozu, ruskie tylko około 2 mg kadmu na kilogram nawozu fosforowego). Nie jest to związane z technologią, ale z zawartością kadmu w wykorzystywanych fosforytach. Podsumowując Bałtyk zatruwa głównie Polska. Podobnie jakość powietrza w Europie jest najgorsza w Polsce, wynika to z ogrzewania domów poprzez spalanie węgla, zamiast tak jak w innych państwach gazu ziemnego..

Bartholem
sobota, 15 maja 2021, 17:29

To tak jak w Warszawie co pewien czas oraz na prowincji nagminnie.

Kiks
niedziela, 16 maja 2021, 12:58

Jakiej Warszawie? To co poszło podczas awarii Bałtyk nawet nie odczuł, zostało rozcieńczone w Wiśle.

Tomasz34
sobota, 15 maja 2021, 19:09

Awaria w Warszawie była i jej nie ma. A brak instalacji wogóle to inna historia. Nie widzisz różnicy?

SOWA
niedziela, 16 maja 2021, 13:37

Polska jest ogromnym trucicielem a dane są fałszowane. Wystarczył jeden nalot szwedzkich ekologów na hałdę w Wislince aby przekonać, że normy są przekroczone. Obecnie zamyka się usta osobom mówiącym o katastrofie ekologicznej w Zatoce Puckiej. To jest zresztą temat na kolejny artykuł... Niestety my zawsze jesteśmy mądrzy po szkodzie.

Kot
niedziela, 16 maja 2021, 20:17

Hahahaha. Ciekawe co zrobili by szwedzcy ekolodzy po nalocie w niektóre miejsca w Rosji. Umarli by wszyscy na miejscu na zawał. Więc przestań mi tu brendzolic jak ta Polska truje bo to żałosne.

sobota, 15 maja 2021, 16:32

Tak samo jak wszyscy

sff
sobota, 15 maja 2021, 16:30

tak jak i nasze

Tomasz34
sobota, 15 maja 2021, 19:10

Polska czegoś takiego nie robi, no chyba że dojdzie do awarii, jak kiedyś w Warszawie.

bender
poniedziałek, 17 maja 2021, 19:51

Po drodze jest jeszcze zapora na Wiśle we Włocławku. Dno zalewu zawiera trucizny pochodzące jeszcze z czasów PRL. To jest prawdziwa bomba zegarowa dla ekologii Bałtyku, porównywalna do rdzewiejących zasobów zatopionej broni chemicznej.

Herr Wolf
sobota, 15 maja 2021, 14:16

To wy cały czas opowiadacie o przerzucaniu kolejnych wojsk w stronę naszych granic! Wg tych opowieści w Kaliningradzie jest już 5 mln żołnierzy i 1000 czołgów! Te wg was stare skanibakizowane t72b3 są na poziomie Leo a6 którego w Polsce NIE ma ani jednego..

Davien
sobota, 15 maja 2021, 19:26

T-72B3 to zaledwie poziom Leo2A4 a najnowsze T-90M to Leo2A5wiec jak widać to dalej antyki:)

Sssssssss
niedziela, 16 maja 2021, 07:29

Tak, t-72b3 to nic nadzwyczajnego. Przeciętny, solidny czołg. Mają ich dużo przez to mają dużą przewagę w siłach pancernych nad NATO w Europie. W razie co my jesteśmy na pierwszej lini. Nieciekawie jest po prostu.

Davien
niedziela, 16 maja 2021, 11:59

No nie bardzo, ilośc od dawna w starciu z jakoscią oznacza jedynei więcej celów. Niestety w Polsce mamy za mało leopardów, a T-72 i PT-91 nie w tymstarciu praktycznei nie licza.

Lord Godar
niedziela, 16 maja 2021, 21:10

Wystarczy wprowadzić około setki niszczycieli czołgów z ppk Brimstone i te ruskie czołgi przestają mieć znaczenie .

czytelnik D24
poniedziałek, 17 maja 2021, 10:25

Na rosyjskie czołgi wystarczy natowskie lotnictwo a wtedy powtórka z Iraku ze słynnej autostrady śmierci.

Davien
poniedziałek, 17 maja 2021, 09:06

Na ok 2000 T-72B? Byłoby raczej cięzko.Dolicz do tego kolejne setki i tysiace T-90/T-80 A my mamy całe 250 leopardów.

Wnuk Błochina
sobota, 15 maja 2021, 15:44

Obys kolego z Rosji nie musiał się o tym przekonywać. Ale wszystko wskazuje że za niedługo zostanie wam jako przyjazny kraj jedynie Białoruś w tej okolicy. Więc możecie mieć ciężko.... Jeszcze niedawno do Berlina mieliście tydzień, teraz na Polskę 5 dni. Statystyka coraz gorsza i lepsza nie będzie.

bropata
sobota, 15 maja 2021, 13:45

Red. Dura najwyraźniej ma wątpliwości czy T-72B3M jest nowoczesnym czołgiem. Podpowiem - jest.

Davien
sobota, 15 maja 2021, 19:28

Nowym tak, ale nowoczesnym nie za bardzo. TO dalej stary T-72B ze wszystkimi wadami tej konstrukcji.

andys
środa, 19 maja 2021, 22:30

"Nowym tak, ale nowoczesnym nie za bardzo. " Czyli nowoczesnym troche jest?

nick
sobota, 15 maja 2021, 13:25

Oni tam w obwodzie są jak armia Paulusa pod Stalingradem Ta eksklawa jest nie do obrony i utrzymania w czasie prawdziwej wojny. Mam wrażenie ,że te działania są obliczone tylko na użytek wewnętrzny i do straszenia cywilów państw z obwodem graniczących.

bez jaj
sobota, 15 maja 2021, 17:02

A niby kto ma OK zaatakować? Litwa i Łotwa, a może polscy 40-letni emeryci mundurowi?

Tomasz34
sobota, 15 maja 2021, 19:14

40-stka to młody wiek. A w Polskiej armii są też znacznie młodsi żołnierze. Polska nie będzie atakować Kaliningradu bo niby po co?

Wppr
sobota, 15 maja 2021, 21:44

O kolego w Rosji 40 lat to juz staruszek, przypominam ze średnia długość życia mężczyzny w Rosji to 65 lat - do sprawdzenia.

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 01:17

Być może ale w Rosji średnia długość życia rośnie, a u nas spada. Jeszcze trochę i się wyrówna

Kiks
niedziela, 16 maja 2021, 13:00

Rośnie? To tak jak z ich "legendarnymi" rezerwami. Wyrówna się? Nawet nie chce mi się dyskutować, bo i po co.

Davien
niedziela, 16 maja 2021, 12:00

To się zdecyduj, czy rosnie czy spada w tej Rosji:)

andys
środa, 19 maja 2021, 22:33

Davien, czytaj uwaznie wtedy nie bedziesz zadawał takich pytań.

olo
sobota, 15 maja 2021, 16:33

skoro jest nie do obrony siłami lokalnymi tzn. że Rosjanie wymyślili taki plan operacyjny który zapewni im choć szansę zwycięstwa

Santander World
sobota, 15 maja 2021, 16:00

Na pierwszy rzut oka tak ale w tej samej sytuacji są republiki nadbałtyckie. Wystarczy je wyeliminować i ten problem Obwodu Kaliningradzkiego znika

Monkey
sobota, 15 maja 2021, 19:28

@Santander World: 100/100. Dlatego Rosjanie wzmacniają siły w Kaliningradzie (a nie żadnym Koenigsbergu czy juz tym bardziej Królewcu; to miasto nigdy, ale to nigdy do Polski nie należało). Będą sie tam bronić do momentu, w którym po podboju Litwy, Łotwy i Estonii przyjda im na pomoc większe siły z Rosji macierzystej. A i Białoruś też bym wliczył, bo jesli nawet stawią Rosjanom opór, to długo to nie potrwa, zresztą z różnych względów.

bender
poniedziałek, 17 maja 2021, 19:32

"W 1454 roku 56 miast i stany pruskie wypowiedziały posłuszeństwo Krzyżakom. Król Polski Kazimierz IV Jagiellończyk utworzył województwo królewieckie, którego stolicą został Królewiec i włączył je do Polski. Królewiec - to nazwa polska symbolizująca przybycie króla Polski do Starego Miasta Knipawy. Mieszczanie Knipawy życzyli sobie przyjazdu króla utrwalając to w herbie. Tak powstał herb Królewca z krzyżem joannickim na wzór krzyży joannickich Gdańska i Elbląga." Wyklikanie tych informacji zajmuje jakieś 100 sekund. Gdybyś tylko spojrzał na herb obecnego Kaliningradu, to zapewne zauważyłbyś, że dalej zawiera skromny element z historycznym herbem miasta podkreślającym związki z polską koroną (oficjalnie tłumaczenie Rosjan symboliki herbu miasta jest ahistoryczne).

Kiks
niedziela, 16 maja 2021, 13:02

Nie potrwa długo opór Białorusi? No ja już tu wielokrotnie słyszałem, że samodzielnej Białorusi na Polskę by wystarczyły dwa dni, a na Europę z tydzień.

Monkey
niedziela, 16 maja 2021, 14:02

@Kiks: Jestes pewien, że słyszałeś to ode mnie? Białoruś albo nie będzie walczyć, albo jeśli będzie, to tylko częściowo, bo zapewne wielu wojskowych przejdzie na stronę Rosji, jak na Krymie. A nawet gdyby nie, to Białorusini nie mają wystarczająco dużo nowoczesnego sprzętu żeby stawić większy opór. Co do zdobycia przez Białorus Polski w dwa dni to jacyś fantaści musieli o tym pisać. Swoja uwagę skierowałes niestety pod niewłaściwy adres.

---
sobota, 15 maja 2021, 13:23

No ja się od lat dziwię, że zwłaszcza obecna władza (a zwłaszcza obecny prezydent) nie podnoszą wszędzie i przy każdej okazji o "POTRZEBIE DEMILITARYZACJI OBWODU KRÓLEWIECKIEGO". Przecież to powinno być mówione tak mantra i na każdym forum międzynarodowym przy okazji każdego przemówienia - tak jak swego czasu Korwin-Mikke mówił o tym, że unia europejska musi zostać zniszczona. To powinno przeniknąć do opinii publicznej na zachodzi i w USA, że problemem i powodem obaw jest zmilitaryzowany obwód królewiecki. My o tym wiemy, ale chodzi o budowanie pewnego przekazu, i ten przekaz powtarzany 10, 15 lat stałby się po prostu silny i niedyskutowalny, zwłaszcza, że to prawda i nie da się temu zaprzeczać (zwłaszcza, że rosja się tym chwali)

andys
środa, 19 maja 2021, 22:35

Gdyby zdemilitaryzować Polskę, to i Okreg kaliningradzki, a nawet Białoruś same by sie zdemilitaryzowały.

ppp
sobota, 15 maja 2021, 16:22

Na jakiej podstawie prawnej tego chcesz . To jest suwerenne terytorium Federacji Rosyjskiej . To tak samo jakby Rosjanie przy każdej okazji wołali na forum międzynarodowym , że Polska powinna wycofać praktycznie wszystkie wojska z Zachodniego Pomorza i z prawego brzegu Wisły na północ od Buga . To też raczej nie są ziemie polskie a nawet nie słowiańskie co wystarczy sprawdzić na mapkach historycznych . Jedna i druga strona może wygłupiać się z takimi żądaniami , a Rosja nie jest wasalem USA ani NATO i ma całkowitą swobodę w działaniach . Zresztą Rosja potrzebuje tego obwodu do szybkiej eliminacji np. instalacji w Radzikowie w momencie jądrowego uderzenia odwetowego na USA .Wchodząc do rozgrywek strategicznych między supermocarstwami jądrowymi Polska wystawiła się na pierwsze uderzenie jądrowe w pierwszych kilku minutach konfliktu między nimi . Takie uderzenie będzie zwielokrotnione aby zapewnić pewność zniszczenia celu i raczej ludność z okolic takich baz ma małe szanse na przetrwanie takiego ataku . Jednak temat jest już zamknięty i z tymi potencjalnymi ofiarami wszyscy się już w Polsce pogodzili .

Re
niedziela, 16 maja 2021, 11:20

Krym i Donbas też były suwerennym terytorium. Typowo promoskiewska narracja

Oka
poniedziałek, 17 maja 2021, 06:43

Teraz są i będą

ppp
niedziela, 16 maja 2021, 21:43

Do niedawna jeszcze żyły osoby , które zdziwiły się na wieść w 2014 roku , iż Krym odłączył się od Ukrainy . bowiem pamiętały , że przed IIWŚ i po tej wojnie pamiętały , że ten półwysep był terytorium rosyjskim . Nawet zdziwiły się jak to było możliwe , że odkrawano terytoria z ludnością rosyjskojęzyczną od Rosji i na jakiej podstawie . Z drugiej strony można było to zrozumieć uwzględniwszy fakt , że w Moskwie u władzy siedziała mafia ukraińska a później dniepropietrowska . Zresztą wielu sądzi , że Andropow pomógł Breżniewowi w odejściu aby nie pozwolić na namaszczenie kolejnego kacyka ukraińskiego na tron sowiecki . Z innej strony nawet Jekaterynosław był założony przez Rosjan w czasach Katarzyny II w celu zagospodarowania pustkowia spowodowanego grabieżami i mordami przeprowadzanymi przez Tatarów Krymskich . Tatarzy to najeźdzcy osiadli na półwyspie w czasach najazdów mongolskich . Te ziemie wcześniej w rzeczywistości nie były pod panowaniem i we władaniu ani Wielkiego Księstwa Litewskiego ani Rzeczpospolitej a tym bardziej Ukrainy . Ukraina też w żadnym wypadku nie jest spadkobierczynią Rusi Kijowskiej . Eystarczy trochę sięgnąć do informacji historycznych i zastanowić się nad pewnymi wydarzeniami .Miasto nazywane Wrotami Europy leży na linii faktycznej granicay . Problem tylko , że dosyć daleko leży w głąb terytorium dzisiejszej Ukrainy .

Bat
poniedziałek, 17 maja 2021, 14:02

A niby dlaczego zakładasz że Rosja to spadkobierca Rusi kijowskiej? Te tereny były rozbijane i łączone w różne konfiguracje a waregowie to nie Rosjanie. Rosjanie czyli tak zwani moskwianie to dość nowy twór który krwawo podbijał ziemie nie bardzo patrząc że ktoś nie chce być ich braćmi. Sama nazwa Ruś nie ma nic wspólnego z Rosją. Ruski to Ukrainiec nie Rosjanin. Myślę więc że to moskwianie przywłaszczyli sobie historię innych plemion Ruskich żeby mieć wytłumaczenie dla krwawych podbojów innych nacji.

zbrozło
sobota, 15 maja 2021, 21:17

Zachodnie pomorze to nie tereny słowiańskie??? Ja bym powiedział że nawet wsch. Niemcy

ppp
niedziela, 16 maja 2021, 22:55

Na północ od Buga w tym i Ziemia Chełmińska i to ziemie Bałtów Jaćwingów , Prusów i Galindów . Pomorze Zachodnie do VI w nie było zamieszkiwane przez Słowian i do czasów Mieszka I nie można twierdzić , że były to terytoria związane z państwem Piastów i zamieszkane wyłącznie przez Słowian . Tereny te zamieszkiwali wcześniej Goci , którzy wywędrowali na południowy wschód dzisiejszej Polski i na tereny dzisiejszej Ukrainy a ślad ich bytności jest w takich nazwach rzek jak Odra , Bug , San , Tanew lub np. nazwa miasta Grudziądz . Nazwa Beskid i Bieszczad to też ślad bytności Gotów . Wybrzeże Bałtyku to była domena ludów bałtyckich , ugrofińskich i skandynawskich a nie Słowian . Jaka jest pewność na temat pochodzenia Pomorzan zamieszkujących te ziemie od VI do X w . W kontakcie z bardziej liczebnymi plemionami słowiańskimi Bałtowie , Ugrofinowie czy ludność pochodzenia skandynawskiego często przyjmowała język i zwyczaje przybyszy . . Pomorzanie zbuntowali się przeciwko panowaniu Piastów co raczej może świadczyć o odrębności zwyczajów i językowej od reszty ziem polskich . W późniejszym okresie na Pomorzu zachodnim ludność ta uległa germanizacji a na Pomorzu polonizacji . Jak można być pewnym pochodzenia wysiedlonej autochtonicznej ludności Pomorza Zachodniego ? Polska wygnała nawet z tych ziem protestanckich Słowińców traktując ich jako Niemców .

FIFA rafa
poniedziałek, 17 maja 2021, 14:04

To teraz zrób ten sam wywód dla terytorium Rosji. Czytaj Rosji moskiewskiej, która ukradła innym 15 mln km² ziem .

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 01:20

Może i słowiańskie, ale czy polskie ?

niedziela, 16 maja 2021, 22:53

Jesteśmy raczej potomkami Słowian zamieszkujących tamte obszary. Nazywanie ich Polakami jest sporym nadużyciem. Niestety mamy niewiele wspólnego z tamtejszą kulturą religią, mentalnością. Zresztą niewiele robimy aby ją poznać, gdyż prawda o naszych przodkach niewielu instytucjom jest na rękę.

Davien
niedziela, 16 maja 2021, 12:01

Polskie tak od Mieszka I.

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 19:20

No nie koniecznie

Er
niedziela, 16 maja 2021, 11:22

Może tak

DefBot
niedziela, 16 maja 2021, 09:53

Polskie, polskie, nie bój...

qwert
niedziela, 16 maja 2021, 19:20

Ciekawe , bo ostatnio pojawiły się pewne wątpliwości

Tomasz34
sobota, 15 maja 2021, 19:20

Mówienie że Polska bez członkowstwa w NATO i parasola atomowego USA (oraz ich różnych instalacji w Polsce) byłaby bezpieczna niebędac w ten sposób celem ataku to bzdura. W Afganistanie Rosja użyła broni atomowej? A Jak Turcja zestrzeliła jej samolot? Jest drabina eskalacyjna. Polska jest pod ochroną USA i Niemiec, Chiny też tu będą chciały robić interesy. A Polska sama powoli buduje swój własny potencjał odstraszania żeby żaden atak się nikomu nie opłacał.

Piotr ze Szwecji
sobota, 15 maja 2021, 13:20

Biorąc pod uwagę, że Królewiec jest rosyjską enklawą wielkości województwa i że znajduje się na jego terenie główny port cumujący niemal całą Flotę Bałtycką Rosji, to Rosja winna mieć siłę około 3 dywizji i to z artylerią o nowoczesnym zasięgu 40-50 km, by móc prowadzić skuteczne działania obronne. Rosja wystawiła ledwie 1 dywizję. To wskazuje, że Rosja ma poważne państwowe braki budżetowe, by móc wystawić wojsko, które by mogło nie tylko obroną co i atakiem, odstraszyć potencjalną agresję na Rosję. Inny ciekawy wniosek mam też. Rosjanie na swoim "shoe-string" budżetowym wojsku nadal uczą się na swoich i obcych błędach (doświadczenia z Syrii?) i właśnie wywalili w końcu to zgubne myślenie o samodzielnych brygadach przez okno. Rosjanie tworząc dywizję w Królewcu dali realną szansę przetrwania żołnierzom rosyjskim na nowoczesnym polu walki. Spodziewam się, że w przyszłości dodatkowe komponenty zostaną dodane do tej dywizji, jak choćby kompania komandosów Specnaz i dywizyjny batalion dronów rozpoznawczo-uderzeniowych. Przygotowanie również dodatkowych pododdziałów artyleryjskiego, plot, inżynieryjno-saperskiego oraz kilku dodatkowych samodzielnych batalionów wskazuje, że Rosjanie także wzorują się na nowo tworzonej na NATO/USA wzorach polskiej 18 Dywizji Zmechanizowanej. Tworzenie tak nowoczesnej organizacyjnie zmechanizowanej dywizji w Polsce, wraz z rozwiniętymi komponentami dywizyjnymi stawia Rosję pod presją, by po swojej stronie granicy ich rosyjska 18 Gwardyjska Dywizja Zmechanizowana nie była następną rosyjską "bieda" dywizją. Problem Rosji to nie tylko budżet. To kwestia za dramatycznie małej ludności do obrony tak wielkiej połaci lądu. Katastrofa demograficzna i słabo rozwijająca się neoliberalnie gospodarka Rosji także nie poprawiają pozycji Rosji. Rosja jest nadal, dokładnie jak za czasów Caratu, kolosem na glinianych nogach. Co prawda po wyprawie Niemców w WW2 może odstraszać dystansami swojego kraju, lecz potencjalnie w pełni rozwinięty na wzór Japonii czy Korei Południowej kraj wielkości Polski, mógłby nie mieć żadnego problemu w konwencjonalnym pokonaniu jej.

Herr Wolf
sobota, 15 maja 2021, 18:53

A ile to dywizji ma Szwecja?

Piotr ze Szwecji
niedziela, 16 maja 2021, 19:58

Z tego co wiem, gloryfikowana na sojusznika Polski przez prezydenta Dudę, Szwecja, ma wyłącznie 1 kompanię żołnierzy, których jest gotowa wysłać na misję poza swoimi granicami. Misję jak dla przykładu przyjście z odsieczą zaatakowanej Polsce. Inna rzecz, że obrona Szwecji nie zależy od wojsk lądowych, lecz od szwedzkiej MW i lotnictwa, które są nowocześniejsze od polskich.

sobota, 15 maja 2021, 18:52

A ile to dywiz

Bagration
sobota, 15 maja 2021, 17:37

Do odstraszania potencjalnych agresorów na Rosję służą RS-24 Jars. Zaryzykowałbyś atak? Bo ja nie.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 16 maja 2021, 20:04

@Bagration, byś strzelał z RS-24 na swoich własnych żołnierzy, na swoich własnych obywateli, ciasno otoczonych w Królewcu przez wojska Polski, Litwy i sojuszników w miejsce zapewnienia 3 dywizji do prowadzenia skutecznej obrony na terytorium tego 1 województwa? Tak straceńcy palą za sobą mosty. Nawet odwetowym uderzeniem nuklearnym NATO bym się nie przejmował. Dlaczego? Ano dlatego, że co by Rosjanie w reszcie Rosji myśleli, mówili i robili wiedząc, że ich właśni przywódcy zrzucają na nich własne rosyjskie atomówki?

Kiks
niedziela, 16 maja 2021, 13:06

Pytanie czy ruscy by zaryzkowali. Bo oni by mogli dostać i ze Wschodu, i z Zachodu.

Davien
sobota, 15 maja 2021, 19:37

A od odstraszania tych Jarsów sa Minutemany, M51 i Tridenty, zaryzykujesz odpowiedz? Tyle ze NATO nei ma najmniejszego zamiaru napadac na Rosję a Chiny miały dość dziwne poglady na wojne jadrową wiec tym bym sie martwił na miejscu Rosji.

ret
niedziela, 16 maja 2021, 20:09

Jasne w końcu Rosja to nie Jugosławia. To przez te Jarsy. Nie tylko Chiny miały dziwne poglądy na temat wojny jądrowej. Był taki generał Makarturskij chyba mu było. I też miał.

Odloty fanboj to już "norma".
niedziela, 16 maja 2021, 19:47

Ten złom? Minutemany nawet wystartować nie potrafią a reszta to zwykły skansen.

Kot
poniedziałek, 17 maja 2021, 14:10

Na ostatnie wiele testów tridentow i minutemanow ostatnia próba została wstrzymana przed odpaleniem. Tak to raczej wszystkie testy są na tip top. Za to rosyjskie testy to loteria.

Davien
poniedziałek, 17 maja 2021, 09:09

Jak na razie to kłopoty ze startemmaja wasze Buławy, a Topole i jarsy tez cos ne tego:))

ppp
sobota, 15 maja 2021, 16:43

Militarnie Rosja jest o wiele silniejszym krajem niż Japonia i Korea Południowa . Japonii i Korei brakuje bazy surowcowej aby stać się mocarstwem . Przecież atak Na Pearl Harbor i USA był spowodowany wymuszeniem blokady dostaw surowców dla Tokio przez Amerykanów aby zahamować rozwój potencjału militarnego i morskiego tego Państwa . Rosja zresztą ma dziesiątki tysięcy w miarę nowoczesnych czołgów zdatnych do głębokiej modernizacji i innego sprzętu pancernego do tego tysiące sztuk sprzętu artyleryjskiego aby w dużym stopniu nasycić potencjałem ogniowym swoje jednostki lądowe . Cięcia w Rosji natomiast widać w potencjale jej floty oceanicznej ale akurat Rosja nie ma większego interesu politycznego i ekonomicznego utrzymywania rozbudowanej takiej floty . To Chiny ze swoimi tradycjami i interesami wychodzą ze swoją flotą na Oceany i wcześniej czy później przełamią potencjał na oceanach USNAVY . Inny problem rosyjski to modernizacja własnego lotnictwa i w tym względzie Rosja została w tyle za USA .

Piotr ze Szwecji
wtorek, 18 maja 2021, 13:47

Korea Południowa, kraj wielkości Polski i ludności Polski, który jest mimo braku surowców Polski o wiele bardziej rozwinięty i ucywilizowany technologicznie od Polski. Korea Południowa posiada aktywną armię 555 000 żołnierzy i 2,75 miliona Pospolitego Ruszenia (ich rezerwa). Od 2020 roku Korea Południowa jest 6 najsilniejszym militarnie krajem świata w miejsce "posiadającej surowce naturalne na skalę światowego imperium" Polski z tym samym potencjałem terytorium i ludności. Cały twój strategiczny wywód ppp, jest oparty na fundamentalnym kłamstwie. Mógłbym z tobą dyskutować jak przesuwać karty w domku z kart, który zbudowałeś, lecz jaki sens to ma? Rosja nie jest tak wiele silniejszym krajem od tej Polski, która jest rozwinięta neomerkantylnie na poziom uprzemysłowienia Japonii i Korei Południowej. Ponadto Rosja jest krajem bardzo rozległym i Rosję nigdy nie będzie stać na całą jego obronę i to nawet gdyby sama była neomerkantylistycznie rozwinięta gospodarczo w oparciu o swoje bardzo bogate syberyjskie zasoby.

Łowca NKWD
sobota, 15 maja 2021, 18:56

Chiny będą pchać się na oceany póki nie skalkuluja że bardziej opłaca im się iść z NATO na Rosję niż same przeciw Indiom, Filipinom, Japonii, Korei, USA, Australii i Wietnamowi. Jak myślisz kiedy to nastąpi? Ale ten dzień będzie ostatnim dniem zadowolenia z siebie Rosjan.

Bat
sobota, 15 maja 2021, 18:41

Dziesiątki tysięcy czołgów.... Milion samolotów i 20 mln armia Czerwona żeby to obsłużyć.... taaa.

olo
sobota, 15 maja 2021, 16:18

albo, jednak, nie ma takich zapędów militarystycznych jak co niektórzy jej malują

Piotr ze Szwecji
wtorek, 18 maja 2021, 13:54

Zapędy militarne Rosja ma. Nie tak wielkie co prawda, jak inni jej malują, lecz ma. One wynikają z nieudolnego rozpadu Związku Sowieckiego. Wielu Rosjan nagle żyje za granicami Rosji i się z tym nie godzi, bo często w nowych krajach zamiast sowieckiej elity narodu stali się rosyjską zubożałą i prześladowaną (często rasistowsko) mniejszością. Kraje Bałtyckie? Ukraina? Kaukaz? Kazachstan? Do tego dorzuć Arktykę, gdzie Rosja ma legalne roszczenia wobec duńskiej wyspy Svalbard w oparciu o szelf kontynentalny.

Kiks
sobota, 15 maja 2021, 16:12

Ich nigdy nie było stać na utrzymanie tak ogromnego obszaru. Nigdy. A jest coraz gorzej. Amerykanie mają podobny problem, ale to jednak o kilka wielkości bogatsze państwo, Chiny borykają się z podobnym problemem. Indie podobnie. Chiny i Indie jeszcze utrzymują się na powierzchni dzięki efektowi skali. W Rosji nie ma na to szans o czym zresztą wspomniałeś, problem demografii.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 18 maja 2021, 14:08

Zgadzam się z panem Kiks. To było wyraźnie widać po klęsce Caratu w wojnie z Japonią. Zabrakło rozsądku w tej europejskiej imperialnej pysze. ---------- Amerykanie od czasu wojny w Wietnamie zredukowali swój potencjał na prowadzenie 2.5 konfliktu lokalnego do 1.2. To dramatyczne uzależnienie obrony pozycji USA od militarnego wsparcia sojuszników widać najwyraźniej w NATO, gdzie Amerykanie coraz głośniej i dobitniej domagają się od sojuszników większych wydatków na obronności i... lojalności wobec USA (patrz Turcja i Niemcy). ---------- Chiny, Indie i Pakistan budują wojsko na potrzeby 1 lokalnego konfliktu. Chiny do tego dokładają inwestycję w budowę okrętów dla MW Chin i to czyni z nich światowym mocarstwem. Indonezja i Indie inwestycjami w budowę okrętów też próbują rozbudowywać swoją projekcję siły, lecz niestety za ich flotami nie stoi przemysł, jak w przypadku Chin. ---------- Przemysł decyduje kto jest mocarstwem, a kto nie. Wojskiem dziury przemysłowej nie zasypiesz nawet posiadając kopalnię złota. Tutaj z czasem z rozwojem przemysłu, Indie mogą się stać następnymi USA i Chinami świata. Projekcja siły, czyli budowa okrętów dla MW, to bardzo kosztowna zabawa, którą powinni parać się tylko najbogatsi i do tego uprzemysłowieni na całym świecie. Nie powinny nim bawić się pozbawione własnego kapitału przemysłu takie byle bieda turystyczno-rolnicze kraiki otoczone wodą dookoła, albo co gorsza mające ledwie jak przemysłowo historycznie upośledzona Polska jakąś plażę morską z portem morskim w swoim władaniu.

Bania
sobota, 15 maja 2021, 21:21

Rosja to oprócz dużych miast ruina.Wystarczy wejść na "tubę" by obejrzeć filmy kręcone przez rdzennych,przeważnie młodych Rosjan.Tragedia jak wyglądają małe miejscowości i wsie.. Zarazem to smutne..

Piotr ze Szwecji
wtorek, 18 maja 2021, 14:12

Spodziewasz się po krajach realizujących inną gospodarkę narodową niż neomerkantylizm, czegoś lepszego? Wiesz, że 1 miejsce pracy w przemyśle tworzy aż 8 innych miejsc pracy? To więcej niż jakakolwiek inna działalność gospodarcza. Do tego powstają miejsca pracy dla rozwoju profesjonalistów z dziedzin technologicznych, o których nigdy nawet nie słyszałeś żyjąc w takim kraju jak Polska.

Raf
niedziela, 16 maja 2021, 12:39

Bo to ogromny kraj ale mało zaludniony. W USA i Chinach, czy innych krajach też byś znalazł podobne opustoszałe wsie. Zresztą i w Polsce też.

ciekawy
niedziela, 16 maja 2021, 13:35

A dlaczego piszesz opustoszałe? Przecież w Rosji dosłownie każda wieś wygląda jak spróchniały kurnik.

Piotr
sobota, 15 maja 2021, 12:07

Jest akcja, jest reakcja.

Tomasz34
sobota, 15 maja 2021, 12:45

Jest zasypywanie Kalingradu starym sprzętem i żołnierzami z poboru. To Polska jako członek NATO reaguje na niebezpieczne poczynania Rosji, a nie odwrotnie.

Wawiak
sobota, 15 maja 2021, 16:42

Oni są jak włamywacz, który wstawienie nowego zamka w drzwi traktuje jako wrogi gest.

Dokładnie
sobota, 15 maja 2021, 13:42

Dokładnie Tomaszu.

BUBA
sobota, 15 maja 2021, 13:18

wlasnie.

Santander World
sobota, 15 maja 2021, 13:17

No i boksujemy się. Niestety ostatnio to Rosja reaguje na działania NATO u jej granic a nie odwrotnie :)

sff
sobota, 15 maja 2021, 16:36

dokładnie

TROL
sobota, 15 maja 2021, 15:40

Powstanie Kaliningradu nie uważasz jako prowokacji u granic Polski? Bo ja tak. Cała reszta to tylko reakcja NATO i polski na faszystowskie zagrywki Rosji. Osobiście mam nadzieję że wcześniej czy później Rosja przestanie istnieć.

Omega
sobota, 15 maja 2021, 19:57

Rosja może przestać istnieć. Problem w tym ,że Polska pójdzie na dno szybciej

Tomasz34
niedziela, 16 maja 2021, 08:18

Polska się rozwija, widać to wyraźnie. jedyny problem Polska ma z demografią, podobnie jak Rosja, ale Polska przynajmniej przyciąga imigrantów ekonomicznych. Do tego są różne programy wspierające ludzi w Polsce, więc są znaczące szanse na poprawę w tej kwestii. W Rosji takich możliwości nie ma.

czytelnik D24
poniedziałek, 17 maja 2021, 10:39

W Rosji nie ma pieniędzy nawet na mieszkania i zasiłki dla najbiedniejszych a kiedy pada pytanie dlaczego to kochana władza odpowiada "bo trzeba za coś Krym utrzymywać"

Oka
poniedziałek, 17 maja 2021, 06:49

Ukraincy z 404 i w rosji i polsce

Tweets Defence24