Rosjanie prezentują eksportowy transporter Bumierang

3 lutego 2021, 15:55
1280px-IVF_based_on__Boomerang__platform_during_the__Armiya_2020__exhibition
zdjęcie ilustracyjne. Fot. Kirill Borisenko/CC BY-SA 4.0
Reklama

Kołowy wóz bojowy Bumierang ma swoją premierę na międzynarodowych pokazach lotniczych Aero India 2021. W najbliższym czasie rosyjski przemysł zbrojeniowy liczy na pierwsze kontrakty eksportowe tej konstrukcji.

Informację o planowanej prezentacji wozów rodziny Bumierang na indyjskich targach w Bangalore w dniach 3-5 lutego br. na przekazał dyrektor ds. współpracy międzynarodowej i polityki regionalnej korporacji Rostec Wiktor Kładow. Wśród prezentowanych na niej ciężkich wozów bojowych wymienił m.in. kołowy transporter opancerzony K-16 i kołowy bojowy wóz piechoty K-17. Według rosyjskiej korporacji platforma Bumierang ma charakteryzować się dużą modułowością, co umożliwia budowę całej rodziny różnego rodzaju specjalistycznych wozów bojowych.

Koncern Rosoboronexport rozpoczął promocję swojej najnowszej rodziny kołowych wozów bojowych Bumierang na rynkach zagranicznych już w kwietniu u.br. Dyrektor generalny Rosoboronexport Aleksander Michiejew poinformował wówczas, że konstrukcją tą zainteresowane są bliżej niesprecyzowane państwe Afryki, Azji Południowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Wspólnoty Niepodległych Państw wykazały zainteresowanie Bumierangiem. Dodatkowo łączny obrót z potencjalnego eksportu tej platformy ma wynieść łącznie ok. 1 mld USD.

Za opracowanie nowego rosyjskiego kołowego bojowego wozu piechoty odpowiada rosyjskie Wojskowe Przedsiębiorstwo Przemysłowe (WPK), a pierwsze prototypowe egzemplarze powstały w Arzamaskiej Fabryce Maszyn. Pod koniec 2019 roku spółka informowała o zakończeniu wstępnych prób fabrycznych dwóch podstawowych wariantów Bumieranga — kołowego transportera opancerzonego BTR-7829 K-16 i kołowego bojowego wozu piechoty VPK-7829 K-17, a latem u.br. odbyć miały się właściwe badania i testy państwowe.

image
Reklama

Bumierang to rodzina kołowych wozów bojowych opartych na tej samej uniwersalnej, kołowej platformie bojowej. Ma ona zastąpić, używane obecnie przez pododdziały piechoty zmotoryzowanej rosyjskich wojsk lądowych, kołowe wozy bojowe rodziny BTR-80/82. Wóz ten jest jednym z kilku klas rosyjskich pojazdów bojowych nowej generacji opracowanych w ostatnich latach. Inne to rodzina gąsienicowych wozów bojowych Kurganiec, czołg podstawowy T-14 Armata i ciężki bojowy wóz piechoty T-15 Armata oraz armatohaubica samobieżna 2S35 Koalicja-SW.

Napęd Bumieranga stanowi silnik wysokoprężny  UTD-32TR o mocy 510 KM zamontowany z przodu. Pojazd ma umieszczoną z tyłu rampę desantową, system centralnej regulacji ciśnienia w oponach i profil dna o cechach konstrukcji przeciwminowej. Z ujawnionych informacji przez producenta wiadomo, że jego zasięg ma wynosić ok. 800 km, prędkość maksymalna na drodze ok. 100 km/h, a podczas pływania 12 km/h.

Wersja kołowego transportera opancerzonego ma być uzbrojona w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowym Kord kal. 12,7 mm. Wersja bojowego wozu piechoty ma być uzbrojona w bezzałogowy moduł wieżowy Bumierang-BM z armatą automatyczną 2A42 kal. 30 mm sprzężoną z czołgowym karabinem maszynowym PKTM kal. 7,62 mm oraz dwoma wyrzutniami kierowanych pocisków przeciwpancernych 9M133 Kornet-EM. Dodatkowo w planach istnieje wersja wozu wsparcia ogniowego uzbrojonego w armatę gładkolufową kal. 125 mm oraz odmiany wersje specjalistyczne.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 150
Reklama
Agent.RU
poniedziałek, 8 lutego 2021, 20:50

Widać już wyraźnie jak wśród towarzyszy ze wschodu narasta antypolska psychoza i antyeuropejska zawiść pomieszana z nienawiścią do wszystkiego co zachodnie, natowskie czy amerykańskie. Odczuwają niemal fizyczny ból, zgrzytają zębami z bezsilności, gdy widzą niesamowity wzrost gospodarczy i rozwój cywilizacyjny Polski w Europie, podczas, gdy ich projekt cywilizacyjny „ruskowo mira” szoruje po dnie. Coraz gorzej żyć im ze świadomością, że na tym świecie nikt ich się nie boi, nikt ich nie lubi i nie chce - teraz nawet Ukraińcy - i są bardzo zdziwieni bo to przecież Słowianie.

wtorek, 9 lutego 2021, 07:29

Nie ściemniaj. W swoim komentarzu zapewnie wyraziłes swoje "uczucia" ido Rosji i pokazałes swoje kompleksy, prawda?

BeTeeR
piątek, 5 lutego 2021, 12:43

Bumerangowi w zeszłym roku w Moskwie spalił się silnik. Armia widać nie chce tego bubla, to może klient z 3 świata się skusi.

emeryt
czwartek, 4 lutego 2021, 13:12

Nie ma co się wyśmiewać że rosyjski BWP taki źle dopracowany . Otóż MY prowadzimy program MSBS czasowo chyba tyle samo co rosyjskie "armaty" i "bumerangi" tylko tyle że poziom złożoności ICH "niedopracowanych" produktów jest o niebo wyższy od naszego MSBS -a a problemy mamy wręcz dyskwalifikujące produkt z rynku - chociażby takie rdzewienie karabinka, podatność na zapiaszczenie czy przegrzewanie jego podzespołów - i pomyśleć że tylko 500 mln zl za takie wykonanie . Świadczy to tylko tyle że Rosjanie grają w wyższej lidze jeśli chodzi o technologię produkcji sprzętu wojskowego a zakłady produkujące ten sprzęt mają świadomość samofinansowania a zarazem konieczność . Czy ktoś słyszał aby Polska sprzedała jakiś nowy produkt z PGZ gdzieś za granicę , czy nasze MSZ wspiera taki proces i czy MON oprócz pompowania pieniędzy w niewydolny PGZ coś pozytywnego w tej dziedzinie zrobił ?. Ja nie słyszałem o podobnej sytuacji , wygląda na to że zarówno MSZ jak i MON wstydzą się dokładać ręki do eksportu tak nieudolnych rozwiązań .Oparzyli się na eksporcie MALAJA i dali sobie spokój z rodzimym przemysłem a w tych dziedzinach gdzie można by coś wyeksportować to moce produkcyjne albo warunki licencyjne nie pozwalają .

riba
czwartek, 4 lutego 2021, 11:23

Chciałbym kiedyś przeczytać (choć) coś takiego o polskim transporterze.

yar
czwartek, 4 lutego 2021, 15:19

To poczytaj sobie o Rosomaku i Borsuku!

Mjr Suchodolski
czwartek, 4 lutego 2021, 20:11

Co do Borsuka to zgoda, z kolei Rosiek to licencyjnie robiona Patria

R
piątek, 5 lutego 2021, 10:05

Mozna by sie jeszcze zastanowic ile procent z tego Borsuka jest faktycznie polskie? Skad, jest naped, wieza, pancerz itp itd.

piątek, 5 lutego 2021, 12:34

Napęd, tak, oczywiście wiadomo, wieża - to jest ciekawe, skąd? No i pancerz? Skąd się tacy jak ty biorą?

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 4 lutego 2021, 14:09

Masz na myśli takie newsy jak samozapłon transportera na rosyjskiej defiladzie?

ito
niedziela, 7 lutego 2021, 11:41

Wiadomość pod tytułem "w czasie defilady na Wisłostradzie zepsuł się prototyp polskiego czołgu IV generacji" a nawet "zapalił się prototyp nowego KTO całkowicie polskiej konstrukcji" byłaby całkiem niezłą wiadomością, bo oznaczałaby, że w Polsce konstruuje się zaawansowany sprzęt niebędący składakiem.

Wasz narodowy rosomak :)
czwartek, 4 lutego 2021, 11:14

Widzę że was trochę "uwiera" ten Bumierang... Robiąc kopiuj/wklej z komentarzy pewnego typu, powiem tak: dobrze że program Bumierang się rozwija i wzbogaca o nowe wersje! Prześmiewcze komentarze na polskich portalach są tylko dowodem na jego nowoczesność i słuszność obranej drogi, hihihi

finski
czwartek, 4 lutego 2021, 14:02

kraj producent "polskiego" rosomaka ma najlepszych konstruktorów w internecie.

Davien
czwartek, 4 lutego 2021, 09:50

Powiem krótko - nie powinniśmy publikować jakikchkolwiek informacji o kraju, którego funkcjonariusze zabili ks. Popiełuszkę.

fkfkylug
czwartek, 4 lutego 2021, 22:16

Ruski troll, który udaje Daviena? Powodzenia życzę.

echhh
czwartek, 4 lutego 2021, 14:37

bo?

Gucio77
czwartek, 4 lutego 2021, 13:32

Przypominam że funkcjonariusze Watykanu to też należą do obcego państwa.

Bumer
czwartek, 4 lutego 2021, 17:45

Oczywiście I dlatego najwięcej szpiegów wszelkiej narodowości jest w Watykanie. Kościół bardzo często wie wcześniej o tym co ma się wydarzyć i to nie z nadprzyrodzonych źródeł. Są nakuowe publikacje na ten temat.

antyDavien
czwartek, 4 lutego 2021, 13:15

i dopisz jeszcze, że utopili go w rzece Moskwa ... i to będzie już pełen obraz tego kraju ..

ppp
czwartek, 4 lutego 2021, 22:50

W tym podstawowa różnica , że tam wiedzą , iż test to podstawa . Mają swojego BTR-80/82 . który jest dopracowany , świetnie pływa , szybko desantuje się z okrętów desantowych w przeciwieństwie do ukraińskich wynalazków dlatego na siłę nie chcą wprowadzić czegoś niedopracowanego . To naszym humanistycznym specom wydaje się , że wytwór techniczny można stworzyć bez sprawdzenia i eksperymentu . Najprostsza rzecz stworzona w przemyśle szybko jest weryfikowana i wiąże się z gonitwą i stresem czy na pewno się sprawdzi . Gadanie i posiedzenia towarzyskie nie wnoszą niczego nowego a zebrania wzajemnej adoracji do niczego nie prowadzą .

Davien
piątek, 5 lutego 2021, 10:01

BTR 80/82 czyli pokazówka jak nie należy konstruować KTO:)

Da(łn)vien
piątek, 5 lutego 2021, 13:56

F-35A/B/C czyli pokazówka jak nie należy konstruować samolotu:)

LMed
czwartek, 4 lutego 2021, 08:23

No cóż. Zakładana wartość eksportu 1 mld USD. Może zbyt optymistycznie? Ale brzmi to lepiej niż żałosne, osłaniające impotencję "Mon ma pierszeństwo".

dropik
czwartek, 4 lutego 2021, 08:15

jak się okazało to pierwsza wersja była tak udana , że sołdaty w kamizelkach i hełmach się nie mieściły ;)

mzs
czwartek, 4 lutego 2021, 07:56

Taki nasz Rosomak tylko 10 lat później.

szm
czwartek, 4 lutego 2021, 11:47

chyba rosomak w wersji 10 lat do przodu .....

Kantonista
czwartek, 4 lutego 2021, 11:43

Nasz???? To już nie fiński? Polski to jest odporny na zapiaszczenie karabinek.

Olo
piątek, 5 lutego 2021, 11:39

odporny na zapiaszczenie to jest rosyjski a nie polski karabinek

X
czwartek, 4 lutego 2021, 11:16

A od kiedy to Rosomak jest "nasz"..? (no chyba że jesteś mieszkańcem słonecznej Finlandii)

KPPL
czwartek, 4 lutego 2021, 07:11

Ciekawe ile w nim rozwiązań z włoskiego produktu? Nasi pełni wiary w matuszkę Rosję partnerzy z UE przekazali pojazdy do testów i mają teraz problemik.

Buuul
czwartek, 4 lutego 2021, 05:25

Zamiast nowego transportera, powinni zasiać 100000 ha pszenicy.

sża
czwartek, 4 lutego 2021, 13:53

Akurat pszenicy Rosja eksportuje najwięcej na świecie.

GB
czwartek, 4 lutego 2021, 17:12

Ale jeszcze powinna więcej.

Młam
czwartek, 4 lutego 2021, 17:47

Nie mogą, są limity. Serca by z dumy popękały;)

messer
czwartek, 4 lutego 2021, 13:26

Przecież zasiali, teraz są światowymi liderami w eksporcie zboża.

Adam S.
czwartek, 4 lutego 2021, 00:53

Ale o co chodzi? Kolejny BTR, tylko oczko kalendarza przeskoczyło i teraz jest model 16. Że są nowe odkręcane pancerze? Super. Sołdaty i tak będą jeździć wierzchem, to sobie będą mogły z nudów odkręcać . I czasem sobie jajecznicę usmażą.

Obserwator
środa, 3 lutego 2021, 22:20

Bumerang, bo szybko po sprzedaży trafi spowrotem na usunięcie usterek typowych dla radziec..., rosyjskiej produkcji.

jkjk
czwartek, 4 lutego 2021, 11:31

Co nasi sami skonstruowali i wyprodukowali?

czwartek, 4 lutego 2021, 22:18

Nie wyprodukowali czołgu, którego na zaciąg nie dało się odpalić na defiladzie. N

Tani
czwartek, 4 lutego 2021, 09:23

Nie ,sfinansuje rozwoj tego pojazdu dla rosyjskiej armii. Eksport uzbrojenia finansuje rozwoj zbrojeniowki. Juz to pisalem,Ruska Armia placi cene produkcji plus 3% zysku. To na rozwoj za malo. Produkcja Su-30 dla Chin Indii i innych krajow dala zysk pozwalajacy skonstruowac Su 35s. Ruska armia za postep nie placi,firmy zeby zyc musza eksportowac. Dlatego taki wysyp konstrukcji na sprzedaz. Ale podobno przy atomowych okretach podwodnych ma byc inaczej. Tu Flota bedzie placila wiecej aby sfinansowac badania. Lotnictwo czy Armia nie ma szans 3% i ani kopiejki wiecej. Z tego co ja pamietam ruskie konstrukcje usterek nie mialy. Byly mlotkowe ale niezawodne. Jeszcze raz napisze gdyby mnie dano wybor pomiedzy ruskim czy zachodnim sprzetem wybieram bez zastanowienia ruski. Jest lepszy dla mnie pod kazdym wzgledem. Mialem z nim do czynienia i nigdy problemow nie mialem. To jest moje prywatne zdanie.

ppp
czwartek, 4 lutego 2021, 23:11

Taka niezawodność i prostota to jest filozofia uzbrojenia rosyjskiego ( i nie tylko ) to jeszcze z czasów carskich i chłopa pańszczyźnianego . I to nie jest głupie i się sprawdza co pokazuje historia . Najważniejsze to niezawodność i aby sprzęt nikogo nie zawodził w potrzebie .

prawdziwy fan itd,itd
czwartek, 4 lutego 2021, 12:51

Potwierdzam, " mam " a właściwie Patroni mają,wiertnice na Uralu, ma tak z 40 lat,pracuje " po cichu" bo kratownica trochę pogieta i UDT nawet kolejowego nie przejdzie ale otwory pod studnie odwodnienie wierci.I znowu przypominam: układ hamulcowy to nasi z Wabco teraz ZF Wabco opracowali, jako czesci do wozidła technologicznego.

January
czwartek, 4 lutego 2021, 09:12

Masz rację, szczególnie f 35 około 1000 usterek

Jahiramać
piątek, 5 lutego 2021, 00:48

Ty mssz jedną w głowie

sff
piątek, 5 lutego 2021, 11:42

przecież prawdę napisał, ok. 900 nie do usunięcia

Davien
poniedziałek, 8 lutego 2021, 10:18

W Su-57 to pełna zgoda:) Wasz nielot to jedna wielka wada:)

gegroza
środa, 3 lutego 2021, 21:50

Ale jak to jest , ze tylko u nas najpierw czekają 10 lat aż nasza armia kupi a potem mają szukać nabywców. Tylko nikt już nie chce przestarzałego

cjxklvjcxlkvjklxczvjkl
czwartek, 4 lutego 2021, 08:58

Mamy inną politykę, sprzęt musi być na top-wypas z fiuczersami, super przetestowany, w efekcie drogi. Oni tworzą następne generacje, trochę lepsze od poprzednich, za to tanie. A na taniochę klient zawsze się znajdzie. Dodatkowo do tego dosypują trochę propagandy łamanej przez marketing.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 3 lutego 2021, 21:31

Rosyjskie wyroby (TV Rubin, Zaporożec i tak dalej) są "samozażigatielnyje". Ten KTO też zafajczył się na defiladzie. Ciekawe, czy eksportowa wersja zapala się tak samo?

bobry w Montanie są bystrzejsze
czwartek, 4 lutego 2021, 18:27

Zawsze rozweselali mi fanboje, którzy "wiedzieli, że coś dzwoni ale nie wiedzieli w którym kościele". Wydawać by się mogło, że teraz w dobie Internetu takich Januszy powinno być mniej ale jak pokazuje praktyka powszechny dostęp do informacji wszelakiej nie wyeliminował zwykłej głupoty i bufonady a w szczególności trudności z percepcją otaczającej rzeczywistości. A co do tego zafajczonego KTO: wydarzenie to dowodzi tylko i wyłącznie efektywności zastosowanego w tym pojeździe systemu przeciwpożarowemu, który zdławił niebezpieczeństwo w kilka sekund dając przy tym spektakularne efekty wizualne Januszom tymże.

zxxc
czwartek, 4 lutego 2021, 10:13

Stanął i palił się T-14 Armata. Nie Bumerang. Nie lekceważyłbym produktów wojskowych z Rosji. Może i z dużymi potknięciami ale idą do przodu. A my co? Nad czym pracujemy? Co z tego zostanie na pewno wdrożone?

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 4 lutego 2021, 14:13

Sprawdź łaskawie jak było z Bumerangiem na defiladzie 24 czerwca ubiegłego roku.

czwartek, 4 lutego 2021, 13:54

My przede wszystkim w nieporównywalnym stopniu lepiej dbamy o własnych obywateli. Ale to my Polacy przede wszystkim nie posiadamy mocarstwowych zapędów - nie ty.

sża
czwartek, 4 lutego 2021, 09:49

Wyraźnie przespałeś ostatnie 30 lat. Obecnie w Rosji nawet Amerykanie mają swoje firmy i montownie.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 4 lutego 2021, 14:14

Amerykańska montownia trzyma amerykańskie standardy. Francuska montownia trzyma francuskie standardy. Rosyjska fabryka ma sowieckie standardy.

piątek, 5 lutego 2021, 07:29

A polskiej fabryki nie ma...

bender
środa, 3 lutego 2021, 21:23

O gotowości do eksportu to już zapewniali w 2016 (https://www.defence24.pl/rosja-testy-transportera-bumerang), ale jak widać na zdjęciach tamtejszy pojazd i ten dzisiejszy, to bardzo różne prototypy. Sporo zmian.

czwartek, 4 lutego 2021, 00:16

Swego czasu były informacje, że wojsko miało zarzuty

GB
piątek, 5 lutego 2021, 09:40

Nadal ma. Było info jakoś w 2020 roku.

Kapitan Bomba
niedziela, 7 lutego 2021, 20:12

Od tego czasu trochę minęło, więc ten prezentowany w Indiach może być już wersją poprawioną

t14
środa, 3 lutego 2021, 21:10

ta maszyna jest przeznaczona do suchego, gorącego klimatu, dla swojej armii Rosja produkuje pojazdy bojowe na torach. z t-14 nie ma problemu, podobnie jak z Su-57...t-14 jest o 20 t lżejszy od Abramsa i nie gorszy w zbroi, rosyjskie czołgi wkrótce otrzymają rakietę, która uderzy czołgi z góry na szczyt wieży, Hindusi ogłosili, że są gotowi kupić 2000 t-14 i 110 MiG-35, Hindusi nie są głupimi ludźmi i są bardzo zadowoleni z rosyjskiej broni

Autor
czwartek, 4 lutego 2021, 09:27

Znów szerzenie mitów o wspaniałości sprzętu FR. Porównujesz T14 do Abramsa to widzisz teraz, ile lat Rosja potrzebowała by stworzyć coś co mogą wystawić przeciwko Abramsom, chociaż tylko na papierze bo Abrams przeszedł swój chrzest bojowy i spisał się swietnie a armata ma dalej swoje wady... No i 20t różnicy to niby skąd??? Wiadomo, że pancerz na tym ucierpiał, może to przez cięcia kosztów bo projekt pochłoną olbrzymie pieniądze dzięki którym można by było poprowadzić prąd na nie jedną rosyjską wieś bo Rosja tak bardzo boi się NATO że potrafi zaniedbać swoich obywateli żeby tylko odstraszyć potencjalnego wroga. Możesz też wyjąć rękę z gaci i nie podniecać się tym, że Hindusi kupią tysiące wozów od FR bo takie rzeczy można usłyszeć tylko w waszej propagandzie którą widać, masz już zakodowaną w głowie. Rosjanami zawsze łatwo było manipulować...

darco
piątek, 5 lutego 2021, 03:58

Przeciwko Abramsom to były czołgi rodziny t 80 . Chrzest bojowy przeciw chińskim klonom t 55 i małpim wersjom t 72 sukces oszołamiający ,Wojna w Jemenie to też pewnie sukces więc wyjmij rękę z gaci i nie pisz o manipulacji bo to trochę śmieszne.

Davien
poniedziałek, 8 lutego 2021, 10:20

Istotnie T-80 to ruchome cele dla Abramsów, ciut lepsze od T-72:)

i choćby przyszło 10 Davienów faktów nie zakłamią
poniedziałek, 8 lutego 2021, 17:45

Abramsa to na wylot w poprzek przestrzeliwuje pocisk z RGP-7 produkowanego od 60 (sześćdziesięciu) lat więc o czym tu mówić w przypadku T-80.

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 00:08

Tylko w twoich majakach biedaczku, tylko w majakach:)) A pocisk z T-80 nie przebije naszych Leo2A4 a tobie się Abrams zamarzył:)

ppp
czwartek, 4 lutego 2021, 23:36

Nie rozumiesz oczekiwań wielu klientów na sprzęt rosyjski - oni chcą prosty , niezawodny i w miarę nowoczesny sprzęt do opanowania przez prostego i niezbyt wykształconego człowieka . W razie konfliktu taki sprzęt się sprawdzi lepiej niż sprzęt wymagający serwisu od producenta . Z punktu widzenia komercyjnego dla producenta lepszy jest produkt wymagający jego stałego nadzoru . Resztę można sobie wywnioskować jeżeli chodzi o wybory innych bardziej niezależnych niż Rzeczpospolita .

medyk
czwartek, 4 lutego 2021, 18:32

"...bo takie rzeczy można usłyszeć tylko w waszej propagandzie..." I wszystko jasne. Zjawisko projekcji, szeroko opisane w psychiatrii powoduje, że u każdego kto prezentuje poglądy niezgodne z dość specyficzną percepcją rzeczywistości takich zawodników dostrzegają oni sowieckiego szpiona. Ale to można leczyć.

Qwest
czwartek, 4 lutego 2021, 16:27

Brawo! :)

pytajnik
czwartek, 4 lutego 2021, 13:22

mówisz o wojskach irackich eksploatujących te czołgi ?

Nikt
środa, 3 lutego 2021, 22:59

"dla swojej armii Rosja produkuje pojazdy bojowe na torach" Tłumacz niedomaga " rosyjskie czołgi wkrótce otrzymają rakietę, która uderzy czołgi z góry na szczyt wieży" Rosja wreszcie dostanie pociski top-attack? Brawo "indusi ogłosili, że są gotowi kupić 2000 t-14 i 110 MiG-35" 2000 T-14? Dostana z tych 2000 tyle ile z 2000 dostali Rosjanie

lolek
środa, 3 lutego 2021, 20:01

Wersja eksportowa czyli uboższa niż dla własnej armii.

Ech
czwartek, 4 lutego 2021, 11:46

BTR-80/82 jedzi w 30 krajach. Ciekawe jak z tu bedzie.

Yeah
środa, 3 lutego 2021, 19:18

To, że wygląda nie znaczy , że jeździ, a tym bardziej strzela. Nasz PL - 01 wyglądał znacznie lepiej

Raf
środa, 3 lutego 2021, 19:42

Na pewno nie jeździ i nie strzela to nie ulega wątpliwości a poza tym zrobiony jest ze styropianu i tektury

Rhotax
środa, 3 lutego 2021, 19:30

PL-01 to ściema. Dla gawiedzi.

Na chłodno
czwartek, 4 lutego 2021, 09:03

To była tylko koncepcja a nie ściema. To, że ówczesny MON w ogóle chciał całkowitego rozbrojenia wojska to zupełnie inna bajka. Nie wiem skąd u ludzi tyle jakiegoś chorego jadu się bierze? Zły dotyk, jakaś osobista trauma? Czy też przekonanie o swej nieograniczonej wiedzy, profesjonaliźmie i nieomylności?

Jaro
czwartek, 4 lutego 2021, 08:05

najlepsze że u nas przez 1.5 roku się tym podniecali, a to jakiś skandynawski BWP był ubrany w gips i karton

Mireq
środa, 3 lutego 2021, 23:56

Gdyby ta ściema w owym czasie była odpowiednio dofinansowana, to dzisiaj strzelała by na poligonach.

ania
środa, 3 lutego 2021, 19:17

Nieudolnie skopiowana Patria AMV?

SIEGFRIED
czwartek, 4 lutego 2021, 08:57

Tak jak wszystkie KTO to kopia ot-64

Davien
czwartek, 4 lutego 2021, 13:51

Taak, akurat Bumierang, Rosomak czy VBCI przypominaja Skota?:))

Jaro
czwartek, 4 lutego 2021, 08:05

Bardzo podobny, ale dlaczego nieudolnie?

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 4 lutego 2021, 11:33

Bo się sam zapalił w Moskwie podczas defilady?

ciekawy strażak
czwartek, 4 lutego 2021, 18:35

Masz jakiś kompleks związany z "ogniem i zapaleniem się", że powtarzasz te historyjkę chyba 5 raz, czy tylko tyle wiedzy na temat tej konstrukcji?

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 4 lutego 2021, 22:46

Strażak nie wszystko ugasi. Ale takie rzeczy należy powtarzać nieustannie. "Armata" odpalaną na zaciąg. Su-57 sprawny w 50% bo pierwszy seryjny zaliczył dzwon, zanim odebrało go ruskie wojsko. Bumerang, który się zfajczył jak jechał po ulicy. Pancyr, który nie strąca niczego prócz ptactwa. Tor, który nie radzi się z amunicją krążącą, mimo że miał to robić. O tą konkretną konstrukcję zapytaj najpierw Francuzów, którzy chcieli Ruskim sprzedać powerpack. Potem Szwedów, którzy to zablokowali. Na koniec zatrudnij się w ruskiej marynarce. Jak uda im się wyremontować Kuzniecowa będzie do cholery pracy dla każdego strażaka.

Tani
piątek, 5 lutego 2021, 10:03

Facet odpocznij jestes zmeczony.Ten nie traci kto nie ma. Jak nie masz samolotow to nic ci sie nie rozbije. Jak nie masz samochodow to nic ci sie nie spali. Jak nie masz floty to nic ci sie nie zepsuje. Ale strazak musi byc

ciekawy strażak
piątek, 5 lutego 2021, 09:30

Boże drogi, twoja frustracja (i fiksacja) naprawdę robi wrażenie. Kompleksy i niemożność racjonalnego postrzegania rzeczywistości jak zwykle idą w parze. Może nie jest jeszcze za późno-ale to już sprawa dla "specjalisty". Ale na pocieszenie: upakować tyle bredni w tych kilku "prostych" zdaniach to też jakieś "osiągnięcie".

Davien
poniedziałek, 8 lutego 2021, 10:21

To na co czekasz? Biegiem do tego specjalisty zanim będzie dla ciebie za pózno:)

ciekawy strażak
poniedziałek, 8 lutego 2021, 18:03

Jak widzę drogie dziecko znowu nic nie zrozumiałeś, ale głowa do góry-są także specjaliści zajmujący się terapią z nieletnimi. Przynajmniej w Polsce (gdyby w USA był z tym problem) przecież zielona karta nie uniemożliwia wizyty w "poprzednim" kraju ojczystym.

wtorek, 9 lutego 2021, 07:31

A dlaczego piszesz o Polsce jako o jego "poprzednim" kraju ojczystym?

ciekawy strażak
wtorek, 9 lutego 2021, 12:27

Jak to dlaczego? Dzieciak nadaje "zza wielkiej wody" i z wdzięczności za zielony dokumencik permanentnie robi z siebie pośmiewisko wypisując totalne brednie aby tylko wielbić wszechpotęgę i wyjątkowość "Wielkiego brata".

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 00:10

Jak widać ty juz tam byłes i uznali ciebie dzieciaku za beznadziejny przypaek:) No cóz pozostała ci jeszce rosyjska ruletka z oficerem prowadzącym:)

Piękne samozaoranie
piątek, 5 lutego 2021, 12:51

Dajesz piękny przykład...

hxagon
czwartek, 4 lutego 2021, 07:13

Raczej Centauro lub Pandur.

Brakarz
czwartek, 4 lutego 2021, 11:34

Z tym tylko, że zrobiony z "wysoką jakością" charakterystyczną dla Rosjan.

laki
środa, 3 lutego 2021, 18:56

premiera na aero india bumeranga t-16i t17 to nie nowina dopiero to będzie nowina t-14armata bedzie pokazana w zea na idex 2021a oprucz niej wiele nowosci.

Tani
czwartek, 4 lutego 2021, 09:02

Nie ma zadnej premiery,ruscy olali te targi . Wystawili modele i nic wiecej. Sa zdjecia na necie. Nawet Mig,a 35 nie przyslali. Wystawili modele i tyle

Dawo
środa, 3 lutego 2021, 18:41

Kto da pieniądze na rozwój, kto da pieniądze na rozwój...

obiektywny
środa, 3 lutego 2021, 18:23

kolejny bubel ktory ma mnostwo problemow tak jak t14 dlatego szukaja naiwnych do kupna

klawiatura
czwartek, 4 lutego 2021, 09:15

Nie to co nasze bezawaryjne boeingi maksy.

Davien
piątek, 5 lutego 2021, 10:08

W porównaniu do ruskich Iłów czy SSJ sa bezawaryjne:)

wtorek, 9 lutego 2021, 07:33

Doprawdy? To napisz, ilu ludzi zginęło w wypadku Boeingów 737MAX a ile w wypadkach SSJ. Czas start.

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 19:46

W SSJ mnej bo wszyscy poza ruskimi od razu tego złomu sie pozbyli, w Ił-ach wielokrotnie więcej i Rosja do końca olewała problemy.

z Polski
czwartek, 4 lutego 2021, 13:59

To my mamy jakieś Boeingi MAXy?

łowca obiektywnych inaczej
środa, 3 lutego 2021, 19:13

jakie ma problemy opisz nam, opisz nam problemy seryjnej T-14 Armaty gdzie oficjalnie powiedziano, że niedociągnięcia zostały zniwelowane. No to czekamy, tylko źródło podaj żebyśmy mogli sprawdzić ....

Nieobiektywny
czwartek, 4 lutego 2021, 09:07

Oficjalnie to sam minister Szojgu obiecał rosyjskiej armii pierwsze 100 seryjnych Armat T14 do końca... 2018. Lubię jak "prawdziwi patrioci" tak naiwnie i usilnie bronią na naszym polskim portalu obronnym "pokojowej" Rosji.

Tani
piątek, 5 lutego 2021, 09:42

Jest tyle bo tak podaja kontrakty. Ile razy trzeba to powtarzac w tej chwili ruscy maja ponad 100 tankow w linii czyli w armii. Proby panstwowe to dwa bataliony czyli 62 szt. Do konca rego roku musi byc 132 bo tak mowi kontrakt. Sa fotki w necie jak lubicie ten tank to sobie mozecie poogladac do woli

GB
środa, 3 lutego 2021, 20:55

Silnik nadal jest niedopracowany, a w Rosji nie ma zamiennika. Wieża nadal słabo opancerzona i brak dostępu z wewnątrz do elementów w niej umieszczonych. Automat ładowania pod wieżą co oznacza że amunicja może wybuchnąć po trafieniu w słabo opancerzony strop wieży. A źródło to runet.

Rhotax
środa, 3 lutego 2021, 19:34

Ru-nety. Silnik X złom. Za dużo bajerów. Naprawa wozu oznacza wywózke do zakladow bo na polu się nie naprawi. Brak dostępu z wewnątrz do usunięcia zacięc w wieży. T14 jest WIELKI większy od M1 czy Leo2 . Oby FR zamówiła ich 1200 wreszcie jak to mialo byc ich w linii kilka lat temu...

Sailor
czwartek, 4 lutego 2021, 11:30

X nie ma za dużo bajerów tylko zwyczajnie Rosjanie doszli do ściany. Nie można bez poprawy projektu, jakości wykonania i jakości materiałów bezkarnie zwiększać mocy silnika. Zawsze będzie się to odbywało kosztem wytrzymałości. Tak samo z Transmisją. Można oczywiście tak do doładować, że 2000 KM będzie miał. Tylko, że rozkraczy się po wyjeździe za bramę. Natomiast nie ma co się łudzić, że Rosjanie zakupią znaczącą ilość. Raczej taka na parady. Chociaż się mogę mylić. Tak nigdy nic nie wiadomo co komu odpali.

Xatohr
czwartek, 4 lutego 2021, 09:33

naprawi się, wymiana silnika w polu jak najbardziej możliwa, dziwne by było gdyby do zamkniętej wież był dostęp z wewnątrz -- czysta komedia,

Davien
czwartek, 4 lutego 2021, 13:53

Tak jak w Teciakach_ wymiana silnika 23godziny?:))

Tani
sobota, 6 lutego 2021, 17:49

Niecale 8 godz zaczeli k 8,00 po wymontowaniu naprawili i zamontowali silnik odpalil 14,30 na 15,00 bylismy z kumplem na obiedzie robilo to 5 ludzi. Zolnierze 4 poszli na przepustke po obiedzie. Obiektem byl T-54 chyba. Dlugo go uruchamiali nagrzewali mu cos od spodu. Jego sie zapalalo jak spychacz. Moj kumpel ze teciak jest prosty jak cep. Naprawa byla szybka i latwa. Do wyciagania mieli lebiodki lancuchowe. Mieli kombinezony robocze inne jak na zdjeciach. To napisalem co widzialem ja mechanikiem nie jestem.

Davien
poniedziałek, 8 lutego 2021, 10:23

Wymiana silnika w T-72 to 23 godż wiec daruj sobie bajki. T-54 od dawna nie ma w słuzbie.

Tani
poniedziałek, 8 lutego 2021, 19:09

To bedzie tyle samo albo szybciej. Teciaki sa konstruowane do napraw polowych nie potrzeba zadnego sprzetu. Aha w amerykanskiej dywizji pancernej etatowo na jeden tank przypada 10 pojazdow pomocniczych. Davien mozna i dwa tygodnie wymontowywac silnik. Moj kumpel co robil remont tego teciaka byl szkolony w Pile na SPR na T-72. On go cenil znacznie wyzej jak Leoparda2 czy Abramsa. Z uwagi na prostote obslugi.

ech...
wtorek, 9 lutego 2021, 07:36

Podziwiam twoją cierpliwość w tłumaczeniu mu czegokolwiek. Ale czy to nie syzyfowa praca, czy on to przykmie do wiadomości? Przeciez on pisał o AIM-120 z 1973 roku...

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 00:11

Pomarzyc dobra rzecz ale jak widac i tak nic nie pojmujesz biedaku:)

Tani
piątek, 5 lutego 2021, 20:12

Naprawa silnika czyli wymontowanie rozebranie silnika naprawa i zamontowanie do Teciaka 54 nie cale 8 godz. Tyle zeszlo mojemu kumplowi tez bazantowi z czterema ludzmi. I wcale sie nie spieszyli. Zawodowi potrzebowali wiecej czasu. Mialem sluzbe w Parku wiec bylem z nimi. Przy okazji zobaczylem tank od srodka

ale czad
czwartek, 4 lutego 2021, 18:36

No to ekspres w porównaniu z wymianą silnika F-35 tj. 4 dni.

GB
piątek, 5 lutego 2021, 13:03

Porównujesz czołg do samolotu. Poziom ignorancji wręcz niesamowity. Porównaj wymianę silnika pierwszego seryjnego Su-57 z pierwszym seryjnym F-35... Będą jaja.

Davien
niedziela, 7 lutego 2021, 19:45

Sorry, jaka wymiana silnika w pierwszym Su-57?:)

wtorek, 9 lutego 2021, 07:38

na pewno wymienia sie ten silnik szycbiej niż w F-35. Cztery dni w F-35... hahahahahahahah

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 19:48

W Su-57 zajeło to jak widac kilka miesięcy:)

wtorek, 16 lutego 2021, 08:22

tak? a skad wiesz?

sobota, 6 lutego 2021, 08:56

No ale jak, w takim Gripenie wymiana silnika trwa dwie godziny.

Davien
poniedziałek, 8 lutego 2021, 10:24

I taki Gripen ma malutki ułamek mozliwości F-35:)

wtorek, 9 lutego 2021, 07:37

No nie, Gripen to przynajmniej potarfi przyzwoicie latać.

wtorek, 9 lutego 2021, 07:36

A co to ma do wymiany silnika?

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 19:49

Stopień skomplikowania konstrucji chocby.

wtorek, 16 lutego 2021, 08:22

To śwuiadczy jedynie o pruymitywności. W nowoczesnym samolocie powinna być szybka wymiana silnika.

GB
czwartek, 4 lutego 2021, 13:15

Ale co się naprawi? Jak silnik nie osiąga zakładanych parametrów i jest to błąd projektowy, nierozwiązany od lat. Co do wieży to jest to także błąd, bo nie jest dziwne że sama załoga powinna naprawiać drobne usterki. Przy nawet drobnej usterce w wieży czołg jest wyeliminowany z walki. To jest dopiero komedia.

GB
środa, 3 lutego 2021, 17:25

Jeszcze nie został przyjęty do służby w armii rosyjskiej, a już go chcą sprzedać na eksport. Problem z przyjęciem do służby wynika z tym że nie spełnia jakichś warunków taktyczno-technicznych. A jest to jeden z najbardziej potrzebnych wozów bojowych, gdyż różne wersje BTR-80 to kuriozum.

Kapitan bomba
czwartek, 4 lutego 2021, 00:19

To dosyć normalne, że chcą obniżyć cenę jednostkową pojazdu poprzez uzyskanie kontraktów eksportowych

GB
czwartek, 4 lutego 2021, 17:15

Już chcieli sprzedać Hindusom niedopracowany Su-57. I skończyło się wyjściem Hindusów z programu.

gdyby głupota unosiła w powietrzu niektórzy fruwaliby jak gołębie
czwartek, 4 lutego 2021, 18:38

Dalej nie wiesz, że Rosja nie "sprzedawała" Indiom Su-57? Skąd oni was biorą?

Davien
poniedziałek, 8 lutego 2021, 10:25

Sprzedawała biedaczku: FGFA to miał byc ulepszony Su-57 ale Hindusi stwierdzili że bez50-iu poprawek nie nadaje się nawet by zastapic stare Su-30MKI:)

gdyby głupota unosiła w powietrzu niektórzy fruwaliby jak gołębie
poniedziałek, 8 lutego 2021, 18:07

Jakie to charakterystyczne. Młodszy brat zrozumiał jak błądzi i nie skomentował ale starszy zawsze musi być "mądrzejszy". Szkoda tylko (albo "śmiesznie tylko"), że.... "inaczej". Ale skąd my to znamy-3/4 forum ma z tego starszego od lat wielką "uciechę".

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 9 lutego 2021, 07:43

Tak dla przypomnienia, nie kto inny jak Davien pisal, ze F-4F Luftwaffe uzbrojone byly w pociski AIM-120 i AIM-9L w 1973 roku. Nie kto inny jak Davien pisal, ze Prezydent FR Putin w oficjalnym wystapieniu oswiadczyl, ze F-35 ma system chlodzenia spalin. Nie kto inny jak Davien pisal, ze widzial lopatki turbiny od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym a w Polsce bylo referendum o przystapieniu Polski do NATO. Nie kto inny jak Davien pisal, ze konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, znana również jako konwencja chicagowska musi byc przestrzegana i obowiazuje takze samoloty bojowe. Nie kto inny jak Davien pisal, ze YF-12 lata w 2021 roku. I jeszcxze wiele innych tylko mi szkoda czasu zeby wszystko wymieniac.

Rhotax
środa, 3 lutego 2021, 19:35

Niech go sprzedadza . Zaraz wpadnie w ręce NATO i poczytamy co to jest w realu...

ruski stek bzdur...
środa, 3 lutego 2021, 22:43

Tak samo jak Łada czy Moskwicz, nie bądź naiwny że będzie inaczej....

Wania
środa, 3 lutego 2021, 19:29

Tak jak z su-57 dla Indii. Indie po tym interesie z Rosją nie mogą się doliczyć paru miliardów dolarów. A na samolot się nie doczekali. Z migami-29k było podobnie. Zakupili świeżo opracowane egzemplarze w wersji morskiej a później okazało się, że jest mocno niedopracowana. Pękające kadłuby, podwozia i korodujące silniki zostały poprawione po doświadczeniach z eksploatacji. Rosja opracowała nowszą wersję, która trafiła na Kuzniecowa. Hindusi zostali z tym latającym złomem i teraz testują f-18 bo rosyjskich już nie chcą.

czy to wania czy mykoła-z jednego wora
poniedziałek, 8 lutego 2021, 18:12

Informacja z 5.02.2021 r. : "Rząd Indii zgodził się na zakup 21 rosyjskich myśliwców pokładowych MiG-29K/KUB i modernizację 59 wcześniej kupionych samolotów MiG-29 starszych wersji..." I jak widzisz nie powinieneś za dużo myśleć bo tylko głowa Cię rozboli a z rzeczywistością nie będzie to miało w dalszym ciągu nic wspólnego.

Davien
wtorek, 9 lutego 2021, 00:16

No popatrz a poza altairem wszyscy twierdza ze Indie kupiły MiG-29S, nawet sami Rosjanie:) No ale ciekawe jak chcesz zmodernizowac 56 MiG-29K jak Indie maja ok 40 sztuk z 45-ciu zakupionych w ogóle;) A juz najlepsze to ze Indie nie moga modernizować MiG-29K:)

Kiop
środa, 3 lutego 2021, 18:23

Jak się ma ta koalicja do naszych krabów?

Davien
środa, 3 lutego 2021, 19:14

Ogólnie jest porównywalna.

Tani
czwartek, 4 lutego 2021, 08:40

Ma podwozie i dzialo czyli to samo?

Davien
czwartek, 4 lutego 2021, 13:56

Bo Koalicja ma gorsze nieco osiagi i amunicję a nieco wiekszą szybkostrzelnośc, wystarczy?

Alaris
środa, 3 lutego 2021, 23:36

No bez przesady. Jest dużo lepsza. Jest czymś między krabem a PZH 2000. Krab odpowiada msta-sm z gorszym rozpoznaniem

Davien
czwartek, 4 lutego 2021, 13:55

Alaris, Krab jest ogólnie działem lepszym od Koalicji SW ale i tak jak widać tego nie rozumiesz:)) Msta -SM to tak odpowiednik Zuzanny z gorszym działem

Tani
czwartek, 4 lutego 2021, 18:34

Nie bylbym pewny. Czy mniejszy kaliber oznacza gorszy? Koalicja jest duzo lepsza od kazdego bo jest standartowa z tankami, msta tez. Z zasiegiem nie dyskutuje Ruscy faktyczny zasieg i szybkostrzelnosc ukrywaja. Ja prywatnie bym dodal 20% do podawanego przez nich oficjalnie. A i tak pewnie maja wiecej. Armat maja juz dwa bataliony bo na dwoch batalionach robia proby panstwowe. Wiec ten tank dziala. Nie wiem skad takie problemymacie. Abrams jeszcze zadnych pokazow nie ukonczyl z powodu awarii. Wiec ciezko ocenic jego potencjal. W Iraku zadnych walk pancernych nie bylo bo dwa tygodnie bombardowan rozwiazaly problem irackich sil pancernych. Ja patrze na to inaczej ruscy bili i beda bili kase na swojej produkcji zbrojeniowej. Bo maja infrastrukture. My nie mamy nic wiec ciezko cokolwiek porownac. Mysmy nigdy nie produkowali nic duzego samodzielnie 7tp czy tankietka nie byly nasze tylko angoli,za komuny to byly wzorce zagraniczne a nie licencje. Silniki to byly licencje. Dzisiaj jest to samo Krab skladak licencyjny,Rak skladak licencyjny finskiego podwozia z sowietskim dzialem dana tatry podwozie z lic sowietskim dzialem. Davienem sie nie przejmujcie najlepsze jest tylko jedno F-35,ale wg mnie.

Kiop
czwartek, 4 lutego 2021, 10:12

Szkoda że nie pracują nad nową wersją. Jak zwykle cofamy się. Będą ją klepać jak będzie przestarzała. Tak trudno ją unowocześnić? Czy trzeba nową wieże?

Hmmm
środa, 3 lutego 2021, 18:23

Albo wolą zarobić.

Tweets Defence24