Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną Danii. B-52 przechwycony

1 września 2020, 12:35
600x375_q75
Fot. North American Aerospace Defense Command
Reklama

W ostatnich dniach doszło do dwóch agresywnych przechwyceń amerykańskich bombowców strategicznych B-52 operujących nad Europą. W tym samym czasie samoloty NATO przechwytywały maszyny rosyjskie biorące udział w manewrach nad Bałtykiem, Arktyką i Pacyfikiem.

Rosyjskie myśliwce Su-27 wystartowały z bazy w obwodzie kaliningradzkim i ruszyły za amerykańską stratofortecą B-52, która wykonywała lot nad Morzem Bałtyckim. Rosyjski myśliwiec dogonił maszynę amerykańską w przestrzeni kraju należącego do Sojuszu Północnoatlantyckiego (Danii) nieopodal Bornholmu – poinformowało w oświadczeniu Dowództwo Powietrzne Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dodało też, że było to poważne pogwałcenie prawa międzynarodowego.

W reakcji na wejście rosyjskiego samolotu bojowego w duńską przestrzeń powietrzną poderwane zostały duńskie F-16, ale samoloty rosyjskie zawróciły i wycofały się zanim doszło do ich przechwycenia. Cały incydent miał miejsce 28 sierpnia.

NATO podkreśla, że wejście uzbrojonych samolotów w przestrzeń suwerennego państwa to poważne naruszenie prawa. Rosjanie jednak nie poczuwają się do winy i twierdzą, że ich samoloty dokonały przechwycenia poza przestrzenią Danii, w przestrzeni neutralnej na wschód od duńskiej.

To tylko jeden z serii podobnych incydentów do jakich dochodzi w ostatnich dniach. Mniej więcej w tym czasie doszło do „nieprofesjonalnego” przechwycenia innego B-52 nad Morzem Czarnym. Rosyjski myśliwiec zbliżył się tam do bombowca strategicznego, który podobnie jak inne wykonywał lot „solidarności” z sojusznikami (ramach tej akcji amerykańskie bombowce pojawiły się nad wszystkimi 30 krajami NATO). Rosyjski samolot towarzyszył przez chwile B-52 po czym przeszedł na dopalaczu przed nosem amerykańskiej maszyny na tej samej wysokości powodując turbulencje i przeszkadzając w manewrowaniu. Niebezpieczne podejście zostało sfilmowane przez załogę „stratofortecy”.

Jak podało NATO, tak agresywne akcje z udziałem myśliwców rosyjskich nie miały miejsca już od lat i oznaczają „nowy poziom” jeśli chodzi o rosyjskie działania tego rodzaju. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ nawet w tym roku doszło chociażby do serii agresywnych przechwyceń amerykańskich samolotów rozpoznawczych P8 Poseidon nad Morzem Śródziemnym. Innym agresywnym zachowaniem Rosjan w ostatnim czasie było też staranowanie amerykańskiego MRAP-a przez rosyjski transporter opancerzony w Syrii.

Do wzajemnych przechwyceń dochodzi w różnych rejonach na świecie. Także 28 sierpnia dowództwo NORAD (North America Aerospace Defense Command) poinformowało o przechwyceniu nad biegunem północnym trzech par rosyjskich morskich samolotów patrolowych Tu-142. Dokonały tego F-22A Raptor z alaskańskiej Bazy Elmendorf–Richardson przy wsparciu samolotów tankowania powietrznego KC-135. Do zdarzenia miało dojść w nocy z 27 na 28 sierpnia. Rosyjskie samoloty miały podejść na około 90 km od wybrzeży Alaski, chociaż nie naruszyły ani amerykańskiej ani kanadyjskiej przestrzeni powietrznej.

Łącznie samoloty państw NATO w różnych miejscach na świecie przechwytywały i odeskortowały także inne rosyjskie samoloty nad wodami, nad którymi brały one udział w ćwiczeniach Tarcza Oceaniczna 2020, prowadzonych jednocześnie nad Bałtykiem, Arktyką i Pacyfikiem. Jak podaje strona rosyjska łącznie brało w nich udział 8 samolotów patrolowych morskich (z funkcją ZOP) Tu-142, 4 patrolowe morskie (ZOP) Ił-38, dwa bombowce Su-24M, dwa bombowce strategiczne Tu-95MS i samolot tankowania powietrznego Ił-78.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 175
Reklama
JW
piątek, 4 września 2020, 12:34

Po tym natowskim komunikacie amerykańscy eksperci nie zostawiają suchej nitki na dowodzących strukturami sojuszu i regionalnymi dowództwami wojsk USA. Stawiają pytania - kto przy zdrowych zmysłach wysyła na kierunki strategiczne super bombowce - nosiciele broni atomowej, bez przykrycia myśliwcami dalekiego zasięgu i dopuszcza do tego, żeby rosyjski myśliwiec na dopalaczu wpędzał w depresję najlepiej wyszkolonych pilotów na świecie. Przecież po takich dołujących doświadczeniach piloci B-52 będą się bali wlecieć w małą chmurę burzową. Na dodatek ci eksperci mówią o opłakanym stanie OPL Polski i Dani, których to krajów , systemy nie wykryły na czas, rosyjskich myśliwców i nie wysłały przeciwko nim słynnych F-16. Dowiodły za to, swojej przydatności, systemy OPL Ruskich, które wykryły w przestrzeni powietrznej Dani słynne B-52 i z dokładnością do 30 m naprowadziły na nie ruskie nieloty - Su -27. Davien - niepocieszony. Inni rusofobi płaczą i nie dowierzają. A trzeba /pisałem wcześniej/ , brać z ruskich przykład - ich strategi lecą w bojowym szyku w osłonie myśliwców , z tankowcami i pełnym zabezpieczeniu rozpoznawczym oraz logistycznym. I żaden samolot NATO nie zbliży się poniżej granicy bezpieczeństwa. Z poważaniem. JW.

spoko
poniedziałek, 7 września 2020, 19:15

Jest wideo gdzie B52 przykrywaja ukrainskie mysliwce

Maciek
czwartek, 3 września 2020, 21:16

Kilkanaście lat temu ruski su27 rozbił się na Litwie, bo pilot się zgubił i zabrakło mu paliwa. Z pewnością się poprawiło od tego czasu w sowieckim lotnictwie, ale pewne rzeczy nie zmieniają się nigdy. A Rosją to połączenie najnowocześniejszej techniki z barbarzyńską mentalnością. Jestem przekonany, że sowieci przypadkowo naruszyli przestrzeń powietrzną Danii. Dodajmy, że ich piloci wojskowi mówią tylko po rosyjsku, nie znają procedur bezpieczeństwa w międzynarodowyej przestrzeni pow. i ignorują próby nawiązania kontaktu radiowego przez naziemną kontrolę lotów (przecież nie znają angielskiego...). Ot, Azja w Europie.

sża
piątek, 4 września 2020, 13:23

Znam kilka bardziej barbarzyńskich krajów. Bo to w końcu nie Rosja zaatakowała Jugosławię, Afganistan, Irak, Syrię czy Libię, pomijając już te wszystkie arabskie wiosny i majdany. No i to nie Rosja nałożyła sankcje na Trybunał Sprawiedliwości w Hadze. Ciekawe swoją drogą, czy mój komentarz przejdzie?

Davien
sobota, 5 września 2020, 15:41

Rosja napadła i Afganistan popełniajć tam zbrodnie wojenne i Syrię( mordy cywili w Aleppo, Doumie) a miała byc sojusznikiem. To Rosja wspólnei z ZEA i Egiptem blokuje proces pokojowy w Libii wspierając watazkę Haftara. Doliczmy do tego bestialstwo Rosji w Czeczeni do tego stopnia ze Gestapo mogłoby sie uczyc, napaść na Ukrainę, wspieranie terrorystów.To Rosje uznano za winna zbrodni wojennych w Syrii, Jak widać cięzko was przebić.

Bystrzejszy
niedziela, 6 września 2020, 23:30

Natomiast USA w swojej niechlubnej historii przeprowadziły kilkadziesiąt interwencji zbrojnych, które kosztowały życie wiele milionów ludzi. Jest to, że tak przypomnę jedyny kraj, który użył broni atomowej i to przeciwko bezbronnej ludności cywilnej. Pod względem rozpętywania wojen we wszystkich zakątkach świata, to faktycznie imperializm amerykański jest nie do przebicia...

Davien
poniedziałek, 7 września 2020, 11:50

I znowu bystrzejszy inaczej kłamie i zmysla na potegę:) Ale ci przypomne że to Rosja rozpetała IIWŚ razem z Niemcami a Hiroszima i Nagasaki były wojskowymi miastami garnizonowymi i centrum produkcji zbrojeniowej czyli legalnym celem w wojnie rozpetanej przez japonię.

sobota, 19 września 2020, 05:58

I dlatego w Hiroszimie i Nagasaki zginelo 130 000 cywili? Smieszny jestes.

piątek, 4 września 2020, 14:37

Tylko kilka tych "barbarzyńskich" krajów nie truje przeciwników politycznych Nowiczokiem.

Łowca trolli
niedziela, 6 września 2020, 23:33

Bezimienny użytkowniku, czy w ogóle zdajesz sobie sprawę z ogromu zbrodni popełnionych przez kolonialistów i imperialistów, którzy utworzyli agresywny pakt militarny NATO?!?

Wania
środa, 2 września 2020, 21:27

Zadać można sobie pytanie, czy Rosja świadomie narusza przestrzeń krajów NATO czy po prostu ich system nawigacyjny i glonas są do kitu... I normalnie piloci nie wiedzą dokładnie gdzie są. Patrząc na rosyjskie niet anałogów to jest to całkiem prawdopodobne...

Andrettoni
czwartek, 3 września 2020, 07:49

Myślisz, że kapitanowie żaglowców czy okrętów parowych c czasów I WŚ nie wiedzieli gdzie dokładnie są? Do tego nie potrzeba GPS. Przecież nie chodzi o dokładność rzędu metra czy mniej, tylko kilometry.

Ivan
środa, 2 września 2020, 20:20

NATO może winić Rosję za wszystko bez dowodu, ale NATO nie powinno zapominać, że Rosja może zniszczyć NATO w ciągu 5-20 minut

W3-pl
czwartek, 3 września 2020, 15:05

Jak I szalone Iwany w podziemnych bunkrach, wierchuszka "sprzedana" przez Kuklinskiego. Ci od przyciskania guzika. Na nich czekali kowboje, podwodniacy, na patrolach, nie do polowaniu na czerwony....Kursk

Kuba
czwartek, 3 września 2020, 06:10

A co z niej po tym zniszczeniu NATO zostanie, spalona ziemia ?

Gnom
piątek, 4 września 2020, 08:12

Zapytaj jaki dla Rosji miałoby to sens - żaden, tak jak zniszczenie atomowe Rosji dla USA. Strach ma tylko napędzać ogromne wydatki zbrojeniowe, tak było co najmniej od przełomu XiX/XX wieku, jest i pewnie pozostanie. Koncerny o to zadbają.

Davien
sobota, 5 września 2020, 15:43

Gnommie, czego ze zdania:"NATO może winić Rosję za wszystko bez dowodu, ale NATO nie powinno zapominać, że Rosja może zniszczyć NATO w ciągu 5-20 minut" nie zrozumiałeś? Bo widze ze wszystkiego.

środa, 2 września 2020, 19:45

Nie podniecajcie się tym tak ludkowie - pewnie Dania, która zgodziła się na Nord Stream 2 - zaatakuje (czy zestrzeli) rosyjskie samoloty - dobre sobie

RabinHood
środa, 2 września 2020, 13:39

wysłać starego f16 zdalnie sterowanego na wabia. Posadzić w kokpicie dmuchaną lalę. Jak Ruski będzie robił dziwne manewry to staranować go. Potem zrobić medialny szum że zginęła pilotka odchodząca na emeryturę, matka dzieciom. Wtedy się odczepią

środa, 2 września 2020, 19:13

Każdy mocny w gębie - zamiast tutaj paszczyć na forum przecież z nimi walczyć - pojechać do Donbasu, czy do Syrii - na prawdę jest sporo takich miejsc

W3-pl
czwartek, 3 września 2020, 13:22

Sam paszczysz a Kolega Hood fajnie knuje!!! Przy tych Su , jak zwiewali przed F-16, z przestrzenii Danii....to teraz kolej na f- robots z dzikego zachodu pustynii w arizonie. W kierunku KaliningraduI takiego, w razie czego, to NIET, nad wodami neutralnymi...

vpac
środa, 2 września 2020, 10:26

hm... czy w Syrii ten amerykanski transporter tez byl w misji "solidarnosci z sojusznikami" a jesli tak to ktorymi?

Ni
piątek, 4 września 2020, 11:47

Temat zastępczy koleś? Mowa o samolotach.

Lucjan 3
środa, 2 września 2020, 09:18

Szkoda, że nie mamy i mieć nie będziemy, porządnego, nowoczesnego, dwusilnikowego myśliwca do takich zabaw.

Adam
środa, 2 września 2020, 01:47

Dlatego F35 który jest sporo wolniejszy nawet od F16, jest kiepskim samolotem do przechwyceń SU.

Davien
środa, 2 września 2020, 09:57

No istotnie, Su zwiewającego pełna moca silników nie dogoni, zrobi to za niego AIM-120. Zakładając że Su w ogóle będzie wiedział że leci do niego F-35.

Gnom
piątek, 4 września 2020, 08:14

Pod warunkiem, że AIM-120 zostanie odpalony z odpowiednio bliskiej odległości i wcale nie będzie to 100 km plus.

Davien
sobota, 5 września 2020, 15:44

Biorąc pod uwage ze Su-35 wykrywa F-35 z maks 20-30km.... To Lightning II ma mase czasu na to odpalenie:)

sobota, 5 września 2020, 20:30

Tia, wykrywa z 30 km ale tylko wg. ciebie.

Trujillo
środa, 2 września 2020, 11:48

Nie będzie jeszcze długo niczego widział. O takim Raptorze w Syrii to się piloci Suczek dowiedzieli jak ich z gracją wyprzedził w odległości niecałych 100m i elegancko "przyjaźnie" zamachał im skrzydłami. Biedni Rosjanie mało się nie pozabijali ze strachu. I żadne rosyjskie radary, ani naziemne, ani lotnicze - niczego kompletnie nie pokazały. A dopiero jak Raptorek sobie spokojnie odleciał pojawiły się wezwane...przez radio rosyjskie myśliwce, które wg Rosjan.... "odgoniły" Raptora. Odgonily choć... nie widziały, bo go dawno tam już nie było. Za to wg Rosjan, w opublikowanym komunikacie po "odgonieniu Raptora" to najnowszy radar na Su57 "nie da żadnych szans nawet F22"! Może kiedyś, za 5 czy 10 lat? A może już, będą, wtedy mieli swojego myśliwca 6 generacji czyli MiG-a77??

taka prawda
środa, 2 września 2020, 18:58

I co ten Raptor coś zrobił ??? W gębie to każdy mocny ale jak co do czego to i tak nic nie zrobią, bo to Rosja i tyle ...

Davien
czwartek, 3 września 2020, 14:46

Jakby była wojna to spokojnie by te Su z działka zestrzelił.

Anty rusofil
czwartek, 3 września 2020, 06:50

To co miał zrobić? Miał je zestrzelić czy wlecieć im przed nos i po zgrywać tępego dzikusa jak w zwyczaju mają Rosjanie?

W3-pl
czwartek, 3 września 2020, 15:21

Inteligencji trzeba. Marzec tego Roku, F-16 norwegi DLA "przegonienia" Mig-31, eskorty Tu-. Potem...F-35

to tylko "wydmuszka"
środa, 2 września 2020, 11:23

Co matrix to matrix ale rzeczywistość wygląda inaczej. Nawet gdyby ta wydmuszka F-35 wystartowała stosunkowo szybko (co jest wielce wątpliwe bo potrzeba 40-50 serwisu na godzinę lotu więc dwugodzinny lot eliminuje wydmuszkę z akcji na 3-4 dni) i zorientowała się co się do niej zbliża i zaczęła uciekać to ten Su nawet nie musi odpalać R-77 bo ten sam efekt wywoła kilkuminutowa ucieczka F-35 na dopalaczu.

Davien
środa, 2 września 2020, 13:07

Taak, tyle ze walka wygladałaby tak: F-35 wykrywa Su z ponad 200km, z ponad 100 odpala AIM-120C-7 i patrzy jak slepy i głuchy Su spada w płomieniach, po czym zaczyna szukac kolejnego kamikaze z Rosji:)

obalaczbredni
środa, 2 września 2020, 23:08

A gdzie go tak wykrył - i znowu jak superbohater rodem z Marvela byłeś tam i wszystko dokładnie widziałeś - i było dokładnie 201 km i 99 m po czym odpalił te AI z 102 km i 500 m i pilot założył superkask dzięki któremu widzi ze 100 km dokładnie jak się pali i spada Su - a może super kask niczym tarcza Kapitana Ameryki potrafi widzieć na 100 km - wow - Davi - odlatujesz - dajesz, dajesz

to tylko "wydmuszka"
środa, 2 września 2020, 19:30

Uwielbienie fanboja dla wydmuszki jest ogólnie znane, niestety niewiele ma wspólnego z rzeczywistością bo ta nijak się ma do gier na konsoli. A co do "spadania w płomieniach": faktycznie, karta PNY GeForce GTX 1660 Super 6GB Dual Fan gwarantuje wam "niezapomniane" wrażenia.

środa, 2 września 2020, 19:04

No taaak zobaczymy jak dostaniemy nasze F-35 ale to chyba, gdzieś za 10 lat a zapomniałem - nasze chyba nie będą miały tych magicznych amerykańskich rakiet - no to można będzie sobie nimi polatać. W sumie to po co ten samolot, skoro samą rakietę można odpalić. Gorzej jak Ruski odpowie jakąś atomówką - a coś tam pewnie doleci.

Davien
czwartek, 3 września 2020, 09:01

Jakie wasze F-35?? Dla Rosji ten samolot nie będzie sprzedawany wiec czemu płaczesz?

Seb
środa, 2 września 2020, 18:18

No to niech odpalą i pokażą co potrafią. W gadaniu to każdy jest dobry ale z czynami to raczej słabo.

Davien
środa, 2 września 2020, 21:27

Sebciu a od kiedy Rosja z USA sa w stanie wojny?? Az tak żle życzysz Rosji?

Gnom
czwartek, 3 września 2020, 08:23

Ależ podobno izraelskie i jankeskie "szaleją" na bliskim wschodzie to może by choć chińską wersje 21 spuściły do ziemi. I nie wracaj do zestrzelenia indyjksiego Bizona bo do dziś Pakistan i USA twardo oficjalnie zaprzeczają, że był tam F-16C, zatem ciekawe co odpaliło AIM-120.

W3-pl
czwartek, 3 września 2020, 15:13

Amnezja? Pakistan I USA zaprzeczali zestrzeleniu F-16, przez bisona I su-per30, tymbardziej poderwane do odpierania nalotu

Gnom
sobota, 5 września 2020, 00:08

Zatem co odpaliło AIM-120, które zestrzeliło Bisona? Przeczytaj jeszcze raz co napisałem zamiast się gorączkować.

Davien
czwartek, 3 września 2020, 14:48

Anie spuścili?? W Idlib spadły 3 Su armii Syrii, kolejnego wczesniej posłal na ziemię F-18E a co do Bisona to daruj sobie brednie bo pakistan dawno nie zaprzecza wiec skończ z bajkami z Olgino:))

Gnom
piątek, 4 września 2020, 08:20

No faktycznie eksportowe Su-17 z lat 70 i 80, z wyposażeniem i uzbrojeniem z przełomu lat 60/70 (tak sowiety sprzedawały to Syrii) w walce z samolotami z początku XXI wieku i takim samym uzbrojeniem. Prawie jak dowód na zacofanie Spitfire prowadzony poprzez wskazanie skutecznego zestrzelenia RWD-8 przez BF-109E. Ruscy nie są rewelacyjni, ale nie stanęli w miejscu i nie sa idiotami - zrozum to wreszcie. Twój USA-Bóg doskonale o tym wie i dlatego stale sie do nich dopasowuje.

Davien
sobota, 5 września 2020, 15:47

Gnomie, w Idlib spadały Su-24MK2 czyli maszyny w standardzie z 2000r najnowsze wersje tego samolotu. Wiec jak nie masz pojęcia o temacie to zwyczajnie skończ robić z siebei błazna.

Th
sobota, 5 września 2020, 20:15

I to napisał błazenek co twierdzi, że Niemcy mieli uzbrojone swoje F-4F w pociski AIM-120 i AIM-9L w 1973 roku. Wstyd. Nadajemy w tym samym obozie, ale są pewne granice...

Seb
czwartek, 3 września 2020, 08:06

Ja im źle nie życzę, bo im bardziej kraj osłabiony gospodarczo - tym większa skłonność do konfliktów. Krajom rozwijającym się nie opłaca się prowadzić wojen. Źle to im życzy większość użytkowników tego forum.

Davien
czwartek, 3 września 2020, 14:49

Seb to czemu maśż zyczenia by zaczeli do siebie strzelac?:"No to niech odpalą i pokażą co potrafią. W gadaniu to każdy jest dobry ale z czynami to raczej słabo." Oj cos słabo z czytaniem gotowców u ciebie:)

R
czwartek, 3 września 2020, 10:26

"Ja im źle nie życzę, bo im bardziej kraj osłabiony gospodarczo - tym większa skłonność do konfliktów. " Powiedz to Amerykanom.

Th
środa, 2 września 2020, 12:17

Predkość maksymalna Su-35 wynosi w realnych warunkach bojowych M1,5 (pisał o tym Def24.pl). Predkość maksymalna F-35A z pełnymi komorami uzbrojenia M1,6. Kto tu kogo będzie gonił, a kto uciekał? ALIS/ODIN to system ktory ma usprawnić eksploatację samolotów F-35 przez kontrolę stanu technicznego samolotów, wykrywania problemów i zamawiania części zamiennych, a także planowania misji i remontów. Tym samym maksymalnie skrócić czas obsługi samolotów do 15-20 minut i zwiększyć gotowość operacyjną maszyn. Dlatego bajeczki o 40 - 50 godzinach można dzieciom w przedszkolu opowiadać może uwierzą.

J_P_C
czwartek, 3 września 2020, 08:32

swoja wypowiedzia szanowny Pan udowodnil kompletny brak wiedzy w temacie - pracochlonnosc liczona na 1h lotu nie zawiera tylko obslugi bezposredniej ale tez wszystkie inne elementy tym np obsługe hangarowa ktora jest wykonywana co srednio 100h lotu (poziomy A, B, C), renowacje powłoki stealth ( z tego co wiem wykonywana na tym samolocie srednio co 30 - 60 dni i sprowadza sie to mniej wiecej do przepuszczenia samolotu przez malarnie), i czynnosci trywialne typu wymiana zużytych opon (pewnie co jakies 15-20 cykli start lądowanie) czy usuwanie biezacych niesprawnosci. F35 jest samiolotem bardzo skomplikowanym, wymagającym wysokiej kultury technicznej i niesamowitych nakładów finansowych na utrzymanie poziomu możliwości bojowych. To jest zrodło mojej negatywnej oceny zakupu tego samolotu dla PSP - kupilismy sobie zabawke na którą nas po prostu nie stac, dodatkowo w ilosci jaka pozwoli na wystawienie co najwyżej klucza na okazyjne parady - kompletnie bez wplywu na rzeczywista siłę bojową naszych Sil Zbrojnych. Watpie czy MON jest gotowy przynajmniej podwoic budzet PSP zwiazany z utrzrymaniem sprzetu - czyli czeka nas scenariusz patrz F-16/Mig-29 (okres gwarancyjny jakos dawalismy rade, jak przyszlo placic to bylo OK do momentu jak bylo co skanibalizowac a teraz to juz tylko udawanie ze nas stac).

Th
czwartek, 3 września 2020, 13:23

Problem z gotowością F-35 do wykonania zadań wynika z kłopotów z dystrybucją części zamiennych do samolotów rozlokowanych w 23 częściach świata. Program JSF zbudował system który zaopatruje USA i sojuszników w części zamienne aby utrzymać samoloty w wymaganej gotowości operacyjnej. Pomimo kłopotów z dystrybucją części niezawodność i gotowość samolotu nadal się poprawia, a nowsze samoloty produkcyjne osiągają średnio ponad 60 procent zdolności do wykonywania misji z niektórymi eskadrami operacyjnymi nawet stale do blisko 70 procent. Celem producenta F-35 jest umożliwienie 80-procentowych zdolności do wykonywania misji w najbliższym czasie i osiągnięcie 25 000 USD kosztu za godzinę lotu (CPFH) do 2025 roku, który jest porównywalny do kosztów utrzymania dotychczasowych samolotów, zapewniając jednocześnie skok pokoleniowy w możliwościach jak podkreśla w oświadczeniu z 19 kwietnia Lockheed Martin. Były sekretarz obrony Jim Mattis ustanowił cel 80-procentowej gotowości dla wszystkich amerykańskich samolotów taktycznych do września 2019r . Lockheed Martin zobowiązał się do osiągnięcia tego celu w tym roku i przekazał 180 milionów dolarów własnych pieniędzy do skomputeryzowanego systemu znanego jako ALIS - mającego na celu usprawnienie planowania i zarządzania częściami do F-35. Ma on w założeniach wspierać eksploatację samolotów we wszystkich aspektach, od planowania misji przez operację lotnicze zarządzanie łańcuchem dostaw części i materiałów eksploatacyjnych po inne procesy związane z systemem JSF. System ma umożliwić zarządzanie flotą w sposób scentralizowany, zwiększyć prędkość przesyłu informacji, a co za tym idzie - dostaw, przyspieszyć przygotowanie misji a w konsekwencji obniżyć koszty eksploatacji. ALIS ma pomóc we wsparciu maszyn w czasie pokoju i utrzymać wysoką gotowość operacyjną w czasie wojny. ALIS zbiera dane na poziomie obsługi samolotu i poprzez terminale operacyjne SOU w każdej bazie F-35 i punkt wejścia danych Central Point od Entry w kraju użytkownika przekazuje do Autonomic Logistic Operating Unit w USA. System jest używany niemal bez przerwy przez cały personel latający i obsługi serwisowej F-35, do USA wysyłane są duże ilości danych z każdego krajowego CPE. W założeniach skutkuje to zminimalizowaniem serwisu F-35 do najwyżej kilkunastu minut, a nie 50 godzin przeglądu po 1h lotu. Takich bzdur dawno nie czytałem. Samolot będąc jeszcze w powietrzu przesyła dane o powstałych problemach, a serwis w bazie jest od razu informowany o zaistniałych usterkach i gotowy do ich usunięcia. Owszem są jeszcze problemy w pełnym wykorzystaniem ALIS bo system dystrybucji części nie działa jak zakładano. Program wyjścia z sytuacji przewiduje, że części F-35 mogą potencjalnie zostać przeniesione na 132 różne ścieżki dostaw między uczestniczącymi krajami (na przykład z Włoch do Wielkiej Brytanii czy z Włoch do Norwegii) i 2162 ścieżki dostaw między miejscami stacjonowania F-35 (na przykład magazyn części w Holandii do bazy F-35 w Norwegii). GAO wydał siedem zaleceń w celu poprawy zarządzania częściami. Pentagon zobowiązał wcielić w życie zalecenia GAO celem poprawy sytuacji i osiągnięcia docelowego 80-procentowego poziomu gotowości. Prawda jest taka, że system serwisowania F-35 został przez LM i Pentagon zaniedbany kosztem rozwoju poszczególnych wersji samolotu. Nie ulega wątpliwości i tutaj dla trolli jest problem bo raporty GAO nie pisze się tylko po to aby je pisać ale po to aby zalecenia wcielać w życie. Do końca tego roku system dystrybucji części zamiennych a tym samym sprawność F-35 wszystkich wersji zostanie znacznie poprawiona co akcentuje LM i Pentagon. Z 500 samolotów wyprodukowanych do marca 2020r., 354 to wariant F-35A, 108 to F-35B, a 38 to F-35C. Również z tej liczby 353 samoloty dostarczono do USA, 92 partnerom programu F-35 JSF i 55 procedurą Foreign Military Sales (FMS). Lockheed Martin poinformował również, że w lutym flota samolotów F-35 przekroczyła łączny nalot wynoszący 250 tys. godzin. Gdyby przegląd serwisowy po 1h lotu wynosił 40 - 50 h byłoby to niemożliwe do wykonania bo więcej czasu samoloty spędziły by w serwisie niż w powietrzu o gotowość rzędu 70 procent już nie wspominając. Samoloty stacjonują w 23 bazach lotniczych, a do ich obsługi przeszkolono ponad 985 pilotów i 8890 techników obsługi naziemnej. Z dziewięciu użytkowników, jak dotąd wstępną gotowość operacyjną ogłosiło ośmiu: USA, Izrael, Włochy, Wielka Brytania, Niderlandy, Japonia, Norwegia i Korea Południowa. W grudniu 2020 gotowość ogłosi Australia. Trzy państwa (USA, Izrael i Wielka Brytania) wykorzystały je podczas działań bojowych, a dwa podczas misji patrolowych poza granicami kraju (Włochy i Norwegia). Myślę że podobnie jak z F-16 których zakup był dla PSP ogromnym wyzwaniem i skokiem technologicznym, poradzimy sobie z programem wdrożenia 32 sztuk F-35.

JPC
czwartek, 3 września 2020, 23:30

Widze ze nie zrozumial szanowny Pan ani grama z tego co napisałem. Prosze sobie zdac sprawe z tego ze w lotnictwie zarówno wojskowym jak i cywilnym istnieje 3 poziomowy system obsługi. Pana wypociny odnosza sie tylko do jednego z nich a wskażnik o którym mowa uwzględnia wszystkie 3. Dodatkowo wspomniany system ALIS jest tak powmocny ze USAF zdecydowało sie zrezygnowac z jego uzycia i kolejnych prób doprowadzenia tego potwora do stanu działania docelowo zastępując go systemem ODIN - znacznie mniej ambitnym ale za to działającym - mozna uzyc starego powiedzenia " mialo byc tak wspaniale a wyszlo jak zwykle". Przy okazji dzieki za udostepnienie tlumaczenia folderu reklamowego Lockmartu - tylko w jakim celu??? Nastepnym razem prosze sie nie klopotac - znam angielski na tyle dobrze ze zrozumiem w oryginale. I prosze sie nie starac przykryc swojej ignorancji toną tekstu.

sobota, 5 września 2020, 10:20

Wypowiedzi "eksperta" Th nie brał bym na poważnie, wszak nie kto inny jak Th twierdził, że pedał orczyka, z angielskiego "rudder pedal" to inaczej "pedal turn". Według Th także, manewr "Pedal Turn", zwany inaczej "Flat Spin" to "prędkość kątowa w zakręcie ustalonym". Osobnik ten próbował kiedyś wmawiać, że F-35 jest bardziej manewrowy od Su-35S i że widział film na którym F-35 robi kobrę. Ale zapytany o konkretny tytuł filmu w którym F-35 wykonuje ten manewr, nie był w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi. Ale on czerpie swoja wiedzę od prawdziwego "eksperta", którego nicka z litości pominę, eksperta co twierdził, że Rosjanie z CAGI badali F-35 i stwierdzili, że przyspiesza lepiej od Su-35S, że w F-35 zastosowana jest technologia, która zwiększa wytrzymałość płatowca na przeciążenia na większą od maksymalnej dopuszczalnej poprzez zmianę oprogramowania, a także że F-22 przenosi 8 pocisków AIM-120 w komorach, w tym komorach bocznych w których przenoszone mogą być tylko i wyłącznie pociski AIM-9. Obiecałem sobie, że juz nigdy nie będę się wdawał z nim w żadną dyskusję, bo to bezcelowe, szkoda na to czasu, jest to jak walka z wiatrakami, ale jak czytam, że taki "ekspert" piszę do kogoś "Panie JPC piszesz bzdury i tyle", to cięzko się powstrzymać.

Th
piątek, 4 września 2020, 10:24

Panie JPC piszesz bzdury i tyle. W dodatku chamskie zachowanie nie licuje na tym forum panie JPC. ALIS obsługuje wszystkie aspekty obsługi serwisowej samolotów F-35. Ja odnoszę się do wpisu internauty o 40 - 50 godzinach obsługi serwisowej po 1h lotu a kolega wypisuje tutaj teksty które nic do tego tematu nie wnoszą. Doprawdy trudno pojąć o co koledze chodzi. Proszę podać źródło które podaje informacje o serwisowaniu F-35 po godzinie lotu przez 2 dni albo zamilcz. Po to powstał ALIS aby usprawnić obsługę samolotu i zwiększyć jego gotowość operacyjną. Owszem najpoważniejsze problemy są związane z wdrożeniem ALIS w bazach. Braki w bazach danych wymagały uzupełnienia i poprawienia danych w systemie, a większość funkcjonalności można było wykorzystać tylko poprzez ręczne administrowanie danymi. Dlatego od 2018r. powstaje projekt Mad Hatter mający zaowocować usprawnieniem funkcjonowania oprogramowania ALIS, a w jego ramach aplikacje Kronos, Athena i Titan których funkcją ma być skrócenie obsługi serwisowej samolotów do minimum, zamawianie niezbędnych części zamiennych oraz szkolenie personelu naziemnego. USAF są także inicjatorem projektu ODIN, czyli zasadniczej modyfikacji oprogramowania systemowego ALIS. Pierwsza operacyjna implementacja ODIN już działa we wszystkich 23 bazach. To wszystko panie kolego.

sobota, 5 września 2020, 10:19

Twierdzisz że ODIN działa w 23 bazach? Bzdura. Zacytuje ci coś z National Defence, fragment artkyłu "F-35Sustainment Challenges Take Center Stage", artykuł z 22 lipca 2020 roku, cytuję: "Meanwhile, readiness rates are on the upswing, Undersecretary of Defense for Acquisition and Sustainment Ellen Lord said. The mission capable rate for the F-35 fleet has increased from roughly 60 percent at the beginning of this year to nearly 70 percent in June. The full mission capable rate has risen from below 40 percent to nearly 50 percent during that time frame. Officials hope that moving away from the F-35’s autonomic logistics information system, or ALIS, to an operational data integrated network known as ODIN will also improve the situation. “ALIS is a system of systems that serves as the primary logistics tool to support F-35 operations, mission planning and sustainment. It is the system through which EELs are maintained, transmitted and accessed across the fleet,” Lord said. “The department is taking near-term actions to address key degraders of ready-for-issue rate, but the long-term solution to the problem depends on the already underway effort to replace ALIS with a more stable, capable system.” The first tranche of ODIN is expected to be introduced across the joint strike fighter fleet by the end of 2021". Kluczowe jest ostatnie zdanie. Dalej twierdzisz, że ODIN jest już operacyjny w 23 bazach?

BadaczNetu
wtorek, 1 września 2020, 22:44

NATO powinno zorganizować sztafetę samolotów lecących 24/7 wokół granic Rosji. Byłaby niezła zabawa...

środa, 2 września 2020, 19:05

gorzej jak Ruski atomówką jakąś na ta zabawę odpowie - to się zabawa zakończy

Davien
środa, 2 września 2020, 21:27

Tak, jakies 30 min pózniej dla Rosji.

chateaux
wtorek, 1 września 2020, 21:34

pytanie dlaczego Dunczycy widzac na radarach samolot amerykanski I rosyjskie zblizajace sie do duńskiej przestrzeni powietrznej, poderwali swoje maszyny dopiero gdy Rosjanie za B52 weszli w nią.

środa, 2 września 2020, 19:14

widocznie się tym tak nie rają, jak ty. I tak wiedzieli, że nic z tego nie wynika

Dbaj o kwity
środa, 2 września 2020, 07:44

@chateaux: Ponieważ nasi sojusznicy działają zawsze w trybie "a posteriori", nigdy zaś "a priori". To taki systemowy "dupochron". Po co się wychylać, przecież nic się tak naprawdę nie stało. :-(

Vig
wtorek, 1 września 2020, 20:18

Niechby tak ten ruski złom zapętał się w okolicę Izraela. Odrazu poleciałaby rakieta.

środa, 2 września 2020, 19:15

Akurat jakby wiedzieli, że to ruski samolot - to by go nie ruszyli - no chyba że stwarzałby rzeczywiste zagrożenie

Fanklub Daviena
wtorek, 1 września 2020, 21:52

Rosja latała nad Wzgórzami Golan - całkowicie celowo i świadomie. Izrael "złożył protest" ale powiedział, że "nie będzie strzelał". I to by były na tyle w kwestii bredni, które wypisujesz... A izraelskie F-15 nad Morzem Śródziemnym szybko w panice zawróciły i zaczęły spier... gdy na ogony weszły im rosyjskie Su-35. :)

Imperium onucy i bimbru
środa, 2 września 2020, 09:09

Nie tylko kraj bandycki, ale w okresie schyłkowym, pytanie brzmi: kiedy padnie na pysk jak ZSRR?

środa, 2 września 2020, 19:09

Wojsko Polskie i cywile też używało onuc, a bimber też w Polsce robimy

Ni
piątek, 4 września 2020, 12:04

Tylko, że wojsko polskie już dawno zapomniało o onucach, tak mniej więcej pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku.

Th
środa, 2 września 2020, 08:15

To rosyjskie Su-35 muszą nadal wchodzić na ogony przeciwnika aby zająć pozycję do ataku? Zachodnie i izraelskie myśliwce już od dwóch dekad mają rakiety wyposażone w termowizyjną głowicę samonaprowadzającą, zdolną do rażenia celów powietrznych w pełnym zakresie kątów, także w tylnej półsferze nosiciela. Ot ruska technika.

amerykańskie ćwoki
środa, 2 września 2020, 12:07

Dobrze napisaleś zachodnie i izraelskie.Nie polskie.

chateaux
środa, 2 września 2020, 14:07

Polskie samoloty wyposazone sa w AIM-9X Sidewinder oraz Sidewinder II, przeznaczone wlasnie do walki manewrowej, w tym do zestrzeliwania rosyjskich samolotów w tylnej półsferze, po zwrocie o 180* zaraz po starcie.

Śpioch
środa, 2 września 2020, 20:57

A czyli czubkami do tyłu montują i samolot ucieka i strzela do tyłu?

Davien
czwartek, 3 września 2020, 09:04

To nie dość prymitywne R-73 że musza tak je podwieszać;)

środa, 2 września 2020, 13:40

To są polskie myśliwce?

Wnuk Błochina
środa, 2 września 2020, 22:01

Co za różnica kto je wyprodukował. Naszej czy innej produkcji. Mają spełniać swoją rolę. Czyli trzymać na dystans mongołów z Rosji.

Fanklub Daviena
środa, 2 września 2020, 08:15

Rosja to bandycki kraj, wystarczy spojrzeć, co w polskiej przestrzeni medialnej robi sowiecka trollownia z Olgino.

Fun fana dzbana
środa, 2 września 2020, 05:43

Su 35 to ta świetna maszyna że stosunkiem mocy do udźwigu gorszym od dziadka f15?

Lach
środa, 2 września 2020, 00:59

Po czym rozjeb.. się ruski samolot, ciekawe czemu ...

JamCiTo
wtorek, 1 września 2020, 16:52

Ciekawe, kiedy Polska zacznie tak często przechwytywać obce samoloty.

środa, 2 września 2020, 13:55

Jak mówił w wywiadzie gen. Nowak nasze F-16 regularnie przechwytuja rosyjskie samoloty naruszające naszą przestrzeń nad Bałtykiem.

TyMiCo?
środa, 2 września 2020, 13:04

Przechwytuje rosyjskie od czasu do czasu nad państwami bałtyckimi. Nie słyszałeś?

Ot co
środa, 2 września 2020, 11:57

Polska robi to od zawsze. Gdy to Polacy latali na patrolach nad Litwa czy Estonią, to przecież sama Rosja uskarżała się, że to Polacy latają agresywnie w pobliżu granic Rosji, co może doprowadzić do konfliktu granicznego. A jak robili to Duńczycy, to zawsze byli spóźnieni. Nasi zawsze byli w powietrzu błyskawicznie i skończyły się "przypadkowe i całkowicie niezamierzone wtargnięcia w strefę powietrzną NATO". Wszystkie te wtargnięcia wynikające wyłącznie "z błędów nawigacyjnych spowodowanych awariami przyrządów lub niedoświadczonych, młodych pilotów"!!

Gnom
środa, 2 września 2020, 07:44

Jak zaczną wlatywać w przestrzeń powietrzną - w matematyce mówi się o tym "warunek konieczny".

Ok bajdur
środa, 2 września 2020, 06:07

Już to robi. Dobrze, że teraz i inni członkowie NATO dołączyli i widzą, że zabawy w ataki atomowe na Warszawę nie są jedynie polskim kompleksem, jak to opisują rusofile...

Zenek
wtorek, 1 września 2020, 16:19

skąd Rosja bierze fundusze na takie kosztowne zabawy? Autentycznie mnie to zdumiewa.

Barbaria
środa, 2 września 2020, 11:05

@Zenek Eksport "energetyków" - naftociągi, gazociągi i takie tam. To organizm państwowy, którego ekonomia opiera się na prymitywnym eksporcie nieprzetworzonych surowców. Typowe dla trzeciego świata.

Hektor
środa, 2 września 2020, 20:10

To co powiesz o Polsce patrząc przez pryzmat np. takiego KGHM Polska Miedź?

Gnom
piątek, 4 września 2020, 08:22

Sprawdź strukturę polskiego eksportu. Nawet z ruskiej ropy i gazu "kosimy kasę" za eksport przetworzonej petrochemii i dlatego moskalom zależało na przejęciu np. Grupy Azoty.

Davien
czwartek, 3 września 2020, 09:05

Doprawdy? To na KGHM opiera się polski budzet??

Perun Shogun
niedziela, 6 września 2020, 11:35

W tym roku budżet był przewidywany na 435 mld PLN. 1,5 mld to roczna danina KGHM w postaci "podatku miedziowego" od wydobycia miedzi i srebra. Dodatkowo VAT i CIT. Problemem jest to, że podobnie jak Rosja nie przetwarzamy miedzi jak za czasów mojej młodości gdy ze Szczecina czy Krakowa na zachód trafiały polskie kable. Większość miedzi obecnie odkupują amerykanie przetwarzając ją w chłodzenia elektroniki oraz inne zaawansowane technologie za które osiągają 10-krotnie wyższe marże. To moim zdaniem jest problem. Jesteśmy trzecim wydobywcą miedzi na świecie i mamy znikome zyski z tego. Tu powinno wkroczyć ustawodawstwo. Albo przetworzona miedź albo wcale, zawsze możemy wydobywać i składać jak złoto w sztabkach - w końcu miedź tez jest zaliczana do metali szlachetnych.

Bat
środa, 2 września 2020, 22:04

Ale my to biedne zuczki, a Rosja to potęga, świetny przemysł, nowe prawa fizyki i sprzęt bez analoga w mirie...

Fiki
środa, 2 września 2020, 03:02

fanek ponizej bdury pisze,,,skad rosja bierze kase proste my wydajemy na wojsko okolo 2 % pkb,,rosja wydaje 23% dlatego z kazdym rokiem komunizm zostaje w tyle,,,wojna koreanska-po zakonczeniu polnoc miala 2 -krptnie wieksze pkb,,popatrz na te dane teraz , nawet nie ma czego poronnywac bardzo dobry przyklad bo jeden kraj ladnie rozbity na dwoje przed wojna prawie jednolity kulturowa i ekonomicznie

Fanklub Daviena
wtorek, 1 września 2020, 21:57

Zdumiewa tylko tych co mają rozum zaczadzony fakenewsami o onucach i Górnej Wolcie ze stacją benzynową od trolli z Grupy Operacji Psychologicznych w Bydgoszczy. Inni, ci inteligentni, co czytują portale ekonomiczne z CIA, WB, MFW, nie są zdumieni, bo wiedzą, że rosyjskie PKB (PPP) w 2020 jest piąte w świecie i wyprzedza nie tylko Francję, Wielką Brytanię, ale również Niemcy... Wiedzą też, że ropa i gaz to zaledwie 8-16% rosyjskiego PKB vs 75% norweskiego PKB czy blisko 40% kanadyjskiego PKB... :)

Bond
środa, 2 września 2020, 17:21

O Twoich bzdurach z udziałem węglowodorów nawet nie chcę mi się pisać , ale co do PKB to jedynie wg parytetu siły nabywczej i jest jeden wielki fałsz, ponieważ w Rosji część cen regulowana przez państwo, w szczególności towarów, które uwzględniane są w tzw. koszyku, więc skończ się ośmieszać.

chateaux
środa, 2 września 2020, 14:10

... wiedza tez, że eksport ropy i gazu, to 75% przychodów rosyjskiego budżetu. Zaś udział eksportu węglowodowrów w rosyjskim PKB, w róznych latach waha sie od 60 do 80%.

stamtond
środa, 2 września 2020, 07:49

75% norweskiego pkb to weglowodory.... Jestescie niesamowici. wedlug oficjalny danych jest to 17% (2019), dla porownania w tym samym roku podatki od osob fizycznych wynosily 23% wplywow do budrzetu...

AngelOfDeath
środa, 2 września 2020, 07:13

Według wikipedii Rosja plasuje się na 12 pozycji pod względem nominalnego PKB. Francja, GB, Niemcy to odpowiednio pozycje 6, 5, 4.

Doktor fana zaślepionego dzbana.
środa, 2 września 2020, 05:46

A pkb per capita i pkb jest które? Rozumiem że każdy przeciętny Rosjanin ma dwa merole i jeździ na wczasy do Tajlandia lub na Malediwy jak Niemcy. W końcu mają ppp lepsze.....

lol
środa, 2 września 2020, 00:47

Nom, a to wszystko pomimo tych zalosnych, nieuzasadnionych i ewidentnie kontrproduktywnych sankcji, ktore jedynie sprawiaja ze, Rosja zmuszona zostala do zadbania i rozwinieci sektorow gospodaki ktore do tej pory zaniedybywali, a to oznacza ze z roku na rok sa coraz badziej samowystarczalni i niezalezni od reszty tzw zachodniego siwata. To zreszta jest badzo grozne bo gdyby glupkowaci polscy rusofobiczni politykierzy sprowokowani przez ich jankeskich panow probowali ruskich zaatakowac to ruscy nie beda sie specjalnie martwic czy u nas zginie 40 czy 40 milionow ludzi, przywala nam z naprawde "grubej rury", bo wszystko maja swoje i ani Polska ani zacod do niczego im nie beda potrzebne...

Pll
środa, 2 września 2020, 00:42

PKB PPP Polska 45,Rosją 51 miejsce /2020....takze ten....

Skleroticus
wtorek, 1 września 2020, 23:32

Ależ odleciałeś misiu :) Czytaj wasz ruski finanz.ru i tam zobaczysz obraz zgoła odmienny od tego , co tu wypisujesz :) Ropa i gaz to 60% waszego budżetu i każde rano poprawia mi humor informacja, co wam właśnie "ruchnuło" :) Tureckie rury puste, chińskie prawie (nie biorą zakontraktowanego i co im zrobicie? :)))) ). Polska to także Litwa i Czechy a niefta coraz mniej Orlen importuje, Gazprom ma 560 mld USD długu a wartość 60 mld, właśnie dziś jest info o upadku pierwszej dużej kompanii naftowej po Jukosie czyli Rusnieftu. Emerytom podniesiecie emerytury do 2030 roku o... JEDNEGO DOLARA W ROK. No normalnie raj na Ziemi, imigranci walą drzwiami i oknami, zwłaszcza z "bankrutujących" Stanów :))) Tak więc, wbrew temu co próbuje wmawiać dziś Putin i jego trolle, Rosja dalej jest "Górną Woltą z rakietami". No dobra, Burkina Faso, bo tak się to chyba dziś nazywa, choć na dziś nie byłbym tego pewien, gdzie jest wyższy poziom życia i jego długowieczność. Na razie, wam, niedoszłym imperialistom, Chińczycy KAŻĄ uprawiać więcej soi na Syberii i w Mandżurii. Gratuluję, buahahahaaaaa :) P.S. Wiesz, czym się różni Władimir od ajatollaha? Jeden nosi onuce na nogach, drugi na głowie :))))

środa, 2 września 2020, 19:37

Ropa i gaz to 36% budżetu Rosji przynajmniej takie padają cyfry w amerykańskiej prasie

Skleroticus
czwartek, 3 września 2020, 11:47

Ja podaję rosyjskie dane z rosyjskiego portalu finansowego. I tam np. eksport za 2019 to 419 mld USD Rosja vs 276 mld USD Polski. Czyli nasz eksport to 66% rosyjskiego. Tylko, że nasz to produkcja przemysłowa i rolna, bez surowców. Ich głównie surowcowy, z czego nafta i gaz to także 60% : "По итогам прошлого года из 419 млрд долларов экспортных доходов России 60% обеспечили три товара: сырая нефть (121,4 млрд долларов), нефтепродукты (66,9 млрд долларов) и природный газ (19 млрд долларов)". Czyli nafta, produkty naftowe i gaz. Jest jeszcze węgiel i rudy. Tylko popatrzmy na mapę i nie zapominajmy, że Ruskich jest 5 x więcej niż nas. No i to dane z zeszłego roku, teraz mają znacznie gorzej. Zatem wniosek jak w moim poprzednim poście: Burkina Faso z rakietami :)

Whiro
środa, 2 września 2020, 22:08

To jest płynne bo zależy jakie są ceny węglowodorów na rynku. Oscyluje to w granicach 40-60%. Gdyby nie to to Rosja miała by export mniejszy niż biedna małą Polska.

BUBA
wtorek, 1 września 2020, 19:08

Kupujemy u nich rope, wegiel ect

H2O
środa, 2 września 2020, 12:03

Jeszcze. Ale na, szczęście już inwestujemy w rozbudowę naftoportu w Gdańsku. Skończy się już wkrótce gaz, więc skończy się i ropa. Węgiel to głównie prywatny import. Ty też możesz kupić sobie węgiel w Rosji. Żyjemy w wolnym świecie. Żaden cud. Panstwo nie importuje węgla z Rosji, o ile nie jest to węgiel koksujący. Choć ja osobiście i tak nic nigdy bym od nich nie brał, nawet onuc czy walonek.

Fanklub Daviena
środa, 2 września 2020, 21:18

Naftoport w Gdańsku istnieje od początku lat 90-ych i już teraz posiada stanowisko do obsługi tankowców o długości nawet 340 metrów. Jeśli chodzi o gaz to wszystko zależy od tego czy przed końcem obecnego kontraktu z Gazpromem oddany zostanie do użytku Baltic Pipe. Z węglem nie jest tak prosto jak piszesz. Nie tak dawno do portu w Gdańsku zawinął masowiec, który przywiózł 140 tys ton węgla z Kolumbii. To nie jest zamówienie prywatne. To zamówienie polskich państwowych elektrowni, do których trafił ten węgiel. Istotne jest to, że Polska posiada własne złoża węgla, ale nie potrafi ich eksploatować w taki sposób aby osiągnąć na tym zysk. Komunizm w głowach decydentów trzyma się mocno.

Gnom
piątek, 4 września 2020, 08:26

Pomysł na naftoport w Gdańsku to jeszcze Gierek z pirsem naftowym i własnymi tankowcami, sławetne 100 tysięczniki, ale dziś już nikt nie pamięta. Zobacz sobie taki tankowiec jak "Manifest Lipcowy". One dowoziły ropę np. z Iraku do rafinerii w Gdańsku (dziś to Lotos). Powodzenia, tzw. "komuna" w Polsce to nie tylko podległość ZSRR, ale wiele działań mających ograniczyć wpływ sowietów na Polskę. Powodzenia w szukaniu.

Davien
sobota, 5 września 2020, 15:58

MS Manifest Lipcowy Gnomie to masowiec klasy panamax a nie zaden tankowiec Powstał jako jedna z jednostek typu B-521. Wiec skad ci się ten tankowiec uroił?

Lol
czwartek, 3 września 2020, 06:56

Nie tylko komunizm. Nasze złoża są coraz głębiej, a to podnosi koszty. W Rosji czy Australii często zrywa się darń i już jest węgiel.

Woźnica
wtorek, 1 września 2020, 15:06

Przez cała zimną wojnę takie podchody i ganianie się miało miejsce. Zarówno ze strony jednych jak i drugich. Tylko teraz nagle się z tego robi wielkie halo...

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 1 września 2020, 22:43

W tamtych czasach generalnie strony nie wlatywały w przestrzeń przeciwnika bo wiedzieli czym to grozi, teraz ruscy wiedzą gdzie można bezkarnie.

chateaux
wtorek, 1 września 2020, 21:32

Jakbys nie zauwazyl, zimna wojna skonczyla sie oficjalnie 30 lat temu

środa, 2 września 2020, 05:58

Zimna wojna się nie skończyła

Fiki
środa, 2 września 2020, 03:03

jakbys nie wiedzial to trwa nastepna od 2014

hani11
wtorek, 1 września 2020, 14:58

Do przechwyceń dochodzi nad M. Czarnym i Bałtyckim dlaczego więc nie wyślą eskorty myśliwców na te odcinki lotu?

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 1 września 2020, 14:50

Jeśli Ruscy wlecieli w przestrzeń Dani to powinni zostać tam sprowadzeni na powierzchnię, proste i skuteczne rozwiązanie. Niech się Duńczyki uczą od Turków jak to się robi.

Riddler
wtorek, 1 września 2020, 21:54

Turecka lekcja na niewiele im się przyda, bo Turcy strzelali do nieuzbrojonego samolotu. Ten niby coś miał podwieszone.

Davien
środa, 2 września 2020, 10:04

Wow , a od kiedy to bombowce taktyczne Su-24MK2 lataja na misje bojowe bez uzbrojenia???

gaba
środa, 2 września 2020, 13:50

Nie znam się to się wypowiem. Przypuszczam, że to skrót myślowy. Pewnie miały uzbrojenie, ale nie przeciwlotnicze.

Davien
środa, 2 września 2020, 17:30

Su-24MK2 przenosza pociski R-60 i R-73 wiec jak widąc maja takie uzbrojenie. Nikt przy zdrowych zmysłach nie wysyła maszyny na misje bojową bez mozliwosci samoobrony.

środa, 2 września 2020, 19:42

Davien przestań ściemniać Turcy zestrzelili Su-24 jak odlatywał już po ataku a na misje bojowe nie zabierał pocisków typu R-60 czy R-73 bo niby po co jak terroryści nie mają lotnictwa a i pilotowi Tureckiemu co zestrzelił nie opłacało mu się bo teraz siedzi wiezieniu

Davien
środa, 2 września 2020, 21:30

Czyli jednak Syryjczycy to... że wysyłaja maszyny na misje bojowe bez uzbrojenia p-p:) A pilot tego F-16 siedzi w więzieniu bo Erdogan sfingował zamach stanu i powsadzał swoich wojskowych by zdusić opozycję. Z Su-24 nie maq to żadnego zwiazku.

MX
wtorek, 1 września 2020, 20:49

... przechwycenie rakietą obok B 52? A jak nie trafią? :D

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 1 września 2020, 22:41

Zależy jaką rakietą i są jeszcze działka na myśliwcach.

Extern
wtorek, 1 września 2020, 16:53

Turcy nie byli zaskoczeni bo Rosyjskie SU wielokrotnie przelatywały nad ich terenem, więc urządzili zasadzkę. Dla Duńczyków to było coś nowego. Zresztą o takich sprawach decydują politycy, jak będzie zamówienie z góry na taką akcję pokazową to pewno zrobią.

Gnom
środa, 2 września 2020, 07:47

Jak byś nie zauważył zdarzenie w Turcji dotyczyło obszaru działań wojennych i potrzeby prowokacji, z której wyszedł w końcu efekt odwrotny.

Davien
środa, 2 września 2020, 10:05

No istotnie, Ruskim prowokacja nie wyszła i Su spadł.

nawet montańskie trolle powinny to zrozumieć
środa, 2 września 2020, 13:54

No i jak to się skończyło dla Turcji? Kto wyszedł lepiej?

nawet sowchozowe trolle powinny to zrozumieć
środa, 2 września 2020, 17:42

Mieszkająca w Rosji muzułmanka rodzi znacznie więcej dzieci niż Rosjanka. Prędzej czy później więc w Rosji będzie dar al-Islam, w którym Rosjanie, będą w pocie czoła pracować na dżizję. Oczywiście ci Rosjanie, którym "wierni" pozwolą żyć. To tylko kwestia czasu. A koran ustami Imamów naucza "wiernych", że powinni być cierpliwi. Ten się więc śmieje, kto się śmieje ostatni.

środa, 2 września 2020, 19:56

tak samo s Stanach jest coraz mniej białych ludzi

nawet sowchozowe trolle powinny to zrozumieć
czwartek, 3 września 2020, 10:13

Mogą być sobie nawet w kropki bordo. Nie o kolor skóry tylko o religię chodzi.

środa, 2 września 2020, 19:45

Na zachodzie europy jest jeszcze gorzej tu muzułmanie już nie długo będą większościom

Kot
środa, 2 września 2020, 22:16

W którym z tych zachodnich krajów jest 15% muzułmanów?

Davien
środa, 2 września 2020, 21:31

Rosja ponad 20% muzułmanów , na zachodzie nie przekracza 8%, masz coś jeszcze tchórzyku do dodania?:)

czwartek, 3 września 2020, 07:57

To zobacz ile białych mieszka w USA. A czarni to demolki i dewastacji głównie się nadają. A te proporcje w Europie też się zmienią - zobacz jaka jest dzietność wśród białych Europejczyków, a jaka wśród muzułmanów

nawet sowchozowe trolle powinny to zrozumieć
czwartek, 3 września 2020, 14:58

W USA mieszka wielu ludzi o różnych kolorach skóry. W tym żółci, którzy lubią MIT. Wielu z tamtejszych murzynów zalicza się do klasy średniej. Oni nie rozrabiają. Dotyczy to nie tylko USA. Są czarnoskórzy potomkowie Polaków? Są. To chrześcijanie, którzy nie zamierzają obcinać głów ludziom z tego powodu, że wierzą w coś innego niż oni. Dzisiaj mieszkają sobie na Haiti. Nie mam nic przeciwko temu, żeby wyemigrowali stamtąd do Polski, gdzie byłoby im lepiej niż mają u siebie. Jeszcze raz przypominam, że tu nie o kolor skóry, tylko o religię chodzi.

Davien
środa, 2 września 2020, 17:31

Turcja nic nie straciła, Rosja Su-24 wiec jak widac lepiej wyszła Turcja:)

nawet montańskie bobry to rozumieją
czwartek, 3 września 2020, 12:04

Załamanie tureckiej turystyki wskutek zakazu wyjazdu tam Rosjan, zakaz importu m. in. tureckich warzyw, inne działania Rosji powodujące załamanie pewnych dziedzin tureckiej gospodarki i "ukorzenie" się Erdogana przed Putinem skutkujące "voltą" Turcji w NATO, rurociągiem TS, budową przez Rosatom elektrowni atomowej w Turcji, zakupem S-400 itd. itd. A wszystko to zainicjowało zestrzelenie jednego stareńkiego Su-24 i śmierć jednego członka jego załogi. To rozumie nawet niedawny polski gimnazjalista a towarzystwo wzajemnej adoracji przerasta?

Davien
czwartek, 3 września 2020, 15:00

Dzieciaku, działania rosyjskie były na pokaz, tego co dla Putina ważne jak eksport ropy i gazu nawet nie ruszyli. A co do Turkish stream: wybudowali za grube pieniadze i stoi prawie pusty bo Turcja zmniejszyła o 70% zakupy w Rosji:) S-400 i "volta" Turcji w NATO to efekt własnych działań Erdogana któremu się marzy nowe Imperium Osmańskie a Rosja nie ma tu nic do rzeczy:)) Ale jak widac dalej bobry są od ciebie mądzejsze:)

!!
środa, 2 września 2020, 19:46

Turcja zapłaciła odszkodowanie a pilot siedzi więzieniu zajrzy na tureckie portale to się przekonasz a nie wciskasz ciemnotę

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 1 września 2020, 22:38

To że Duńczycy byli zaskoczeni nie świadczy dobrze o nich, a politycy to się nadają do tarcia chrzanu.

Davien
wtorek, 1 września 2020, 16:15

Rosjanie zwiali zanim nadleciały duńskie mysliwce.

środa, 2 września 2020, 19:22

Zaprzeczasz sam sobie - piszesz, że zwiali a z drugiej strony piszesz, że przed rakietą by Su nie uciekła. Tak więc głupoty piszesz. Poza tym zrobili co mieli zrobić i odlecieli

Urko
wtorek, 1 września 2020, 16:52

Cóż, F-16 jest do tego trochę za wolny ;)

Davien
wtorek, 1 września 2020, 18:48

Uwierz ze dla AIM-120 to te Su nie były a szybkie:)

Seb
środa, 2 września 2020, 18:28

Sam sobie przeczysz - skoro piszesz, że zwiali a z drugiej, że przed rakietą by nie uciekli.

Davien
czwartek, 3 września 2020, 15:01

A ktos odpalił w ich stronę AIM-120 Sebciu??

Gnom
środa, 2 września 2020, 07:48

Wolałbym aby nad Bałtykiem nikt tego nie sprawdzał - tu stale oczekujesz wojny, a to tylko element polityki (i to ten ostateczny).

Marek
środa, 2 września 2020, 14:14

Jak zwierzaczek włazi w szkodę, to dostaje kopa. Skoro wleźli bez zaproszenia w cudzą przestrzeń powietrzną, to powinni dostać z liścia. Inaczej będą się panoszyć coraz bardziej.

Davien
środa, 2 września 2020, 10:07

Gnom jak pchasz się mysliwcem na teren państwa które twój rzad okresla jako wrogie to takie rzeczy moga się zdarzyć. Tu jak widać Rosjanie woleli zwiać ile mocy w silnikach by nie ryzykować. I zadnej wojny by nie było.

Gnom
środa, 2 września 2020, 20:53

Dorośnij, wtedy 2 razy się zastanowisz zanim uderzysz silniejszego, bo wielki brat niekoniecznie zdąży lub będzie chciał) przyjść z pomocą.

Marek
czwartek, 3 września 2020, 10:20

Już widzę ruski nalot dywanowy na Danię z powodu jednego głupiego myśliwca, spuszczonego w dół bo wleciał tam, gdzie go Duńczycy nie chcieli. Skończyło by się na wymianie not dyplomatycznych, w których Rosjanie od początku byliby na przegranej pozycji. To ich wojskowy samolot naruszył cudzą przestrzeń powietrzną, czego nie miał prawa zrobić.

Gnom
piątek, 4 września 2020, 08:31

Pewien jesteś, ze zestrzelony zostałby nad przestrzenią Danii. Kilku, kilkunassekundowy pobyt nie tylko nie wystarczy aby wystartowały F-16 i zdążyły dolecieć nad Bornholm, a nawet na odpalenie pocisków plot gdy nie jesteś w czasie wojny. I kto wtedy miałby kłopot. Tak źli sa ruscy, po zestrzeleniu nad wodami międzynarodowymi źli byliby Duńczycy. Nie takie to proste.

środa, 2 września 2020, 19:24

A skąd wiesz, czy Dania określa Rosję jako wrogi kraj? Przecież Dania zgodziła się na Nord Stream 2.

Bat
środa, 2 września 2020, 22:21

Lol. A wcześniej dzięki komu i zwlekaniu z pozwoleniami ns2 stanął w miejscu? Dunczycy długo zwlekali z pozwoleniem i mało co Rosja nie musiała omijać wód Danii. Zresztą Europa nie uważa Rosji za wroga, to Rosja uważa wszystkich za wrogów lub potencjalny łup.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 1 września 2020, 22:40

Akurat użycie rakiety naprowadzanej AHR do celu lecącego blisko B-52 to wyjątkowo kiepski pomysł.

Davien
środa, 2 września 2020, 10:08

Wiesz , ale czasy R-3S mineły kilkadziesiat lat temu, dzisiejsze pociski raczej odróznią B-52 od Su-27 zwłaszcza z F-16 przesyłajacym im datalinkiem koordynaty celu.

Grzegorz Brzeczyszczykiewicz
czwartek, 3 września 2020, 20:49

Nie odróżnia a R3S trafi w to w co ma trafić w przeciwieństwie do AMRAMa

Davien
sobota, 5 września 2020, 16:00

Ty wiesz w ogóle co to R-3S ?? Bo takich bredni dawno nie czytałem:)

obalaczbredni
środa, 2 września 2020, 23:33

A jak odróżnią -tak konkretnie? co na radarku sobie napisze B52 i Su - czy może jeszcze obraz 3d zrobi. Jedyne co odróżnia to IFF - ale jakiego datalinku - przecie to jak twierdzisz rakieta wystrzelona z 100 + km leci sobie sama i szuka celu i ma twój ukochany NEZ z którego już nic nie ucieknie - ale jak to - przecie jest datalink - czyli jak samolot wyjdzie z pola oświetlenia radaru F16/F22/F35 to skąd pocisk będzie wiedział gdzie znajduje się cel? zgadnie czy jak? obgryzając z niecierpliwością paznokcie czekam na odpowiedz

Grzegorz Brzeczyszczykiewicz
czwartek, 3 września 2020, 20:54

AMRAAM jak przejrzę w tzw tryb buldog czyli samonaprowadzanie AHR to naprowadzi się na cokolwiek niezależnie od IFF

Davien
piątek, 4 września 2020, 00:48

Wow, to jakaś nowa teoria z alternatywnej fizyki Putina??

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
niedziela, 6 września 2020, 21:01

Jak byś miał jakiekolwiek pojecie to byś wiedział że to nie ma nic wspólnego z fizyką ale żyjesz w swoim świecie fantazji.

Davien
czwartek, 3 września 2020, 09:13

Ciekawe wiec wg ciebie echo radarowe Su-27 jest równie wielkie jak B-52?:) Choc jak widze w Rosji coś takiego jak datalink do pocisku, dalej to supernowość:)

Urko
wtorek, 1 września 2020, 18:58

Widać jednak nie...

Davien
środa, 2 września 2020, 10:09

Bo Rosjanie zwiali zanim się F-16 w ogóle zblizyły. Tu nawet F-15 nic by nie zdziałął.

Fanklub Daviena
środa, 2 września 2020, 08:17

Ależ tak, tyle że w tym przypadku nie chodzi o rakietę tylko o decyzję polityczną.

Urko
środa, 2 września 2020, 11:10

Jasne, zawsze o to chodzi. Wszyscy mówią, że Rosjanie szanują jedynie siłę. Otóż widzimy właśnie, że nas nie szanują. Niestety, nie dajemy im powodu by nas szanowali...

Fanklub Daviena
środa, 2 września 2020, 12:16

Rosja dogorywa. W związku z tym liczy na Zachód. Te jej podniebne podrygi to wołanie o pomoc. O współpracę gospodarczą bez której wyciągnie kopyta.

wtorek, 1 września 2020, 18:03

Rakiety ma wystarczająco szybkie ;)

m4k0
wtorek, 1 września 2020, 17:56

Po prostu za późno wystartowały. W podobnej akcji w styczniu br. polskie F-16 przechwyciły Su-27 nad Bałtykiem i odeskortowały je nad obszar Rosji.

Tweets Defence24