Rosjanie modernizują rakiety R-27

1 czerwca 2019, 08:29
800px-Mig_29_firing_AA-10
Odpalenie R-27 z niemieckiego samolotu MiG-29/ Fot. Wikipedia/Public Domain
Reklama

Pod koniec 2019 r. Vozdushno-Kosmicheskiye Sily (Siły Powietrzno-Kosmiczne) Federacji Rosyjskiej przyjmą na wyposażenie pierwsze transze zmodyfikowanych pocisków powietrze-powietrze R-27 "Wympieł" (w kodzie NATO AA-10 "Alamo")

Modyfikacje wprowadzone przez konstruktorów maja umożliwić pociskom zwalczanie nie tylko samolotów (także piątej generacji) czy śmigłowców, ale też takich obiektów latających jak pociski samosterujące czy Bezpilotowe Statki Powietrzne. Według źródeł rosyjskich pociski w tej wersji były już używane bojowo w Syrii gdzie odpalano je z samolotów Su-30 i Su-35. Mogą one jednak być odpalane też z samolotów Su-27, Su-33, Su-34 oraz MiG-29. 

image
Su-35 /Fot. Suchoj

Według Rosjan modyfikacje mają w głównej mierze dotyczyć systemów sterowania i naprowadzania. Zmiany mają być nakierowane szczególnie na automatyzację procesu wykrywania celu i naprowadzania pocisku, tak by ułatwić pilotowi sterowanie samolotem i zachowanie świadomości sytuacyjnej. Pocisk ma możliwość bycia odpalonym w trybie w którym sam wykrywa obiekt ataku lub atakuje cel wskazany przez pilota w oparciu o dane pobierane z radaru powietrznego lub naziemnego. Wskazuje to na zastosowanie aktywnej radarowej głowicy samonaprowadzającej.

Zwiększono też odporność systemów naprowadzających na zakłócanie elektroniczne. Modyfikacje miały dotyczyć też silnika, co ma pozwolić na zwiększenie prędkości pocisku. Modyfikowane będą też wersje R-27P (naprowadzane przez radar pasywny i ze sterowaniem bezwładnościowym) oraz R-27R (naprowadzane radarem półaktywnym).

Pocisk R-27 ma długość 4,7 m. Jest napędzany silnikiem na paliwo stałe, ma masę startową 350 kg, z czego 39 kg stanowi głowica odłamkowa. W Polsce pociski tego typu są, w wersjach R-27R i kierowanej termicznie R-27T, są przenoszone przez myśliwce MiG-29.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Reklama
robo
niedziela, 2 czerwca 2019, 01:03

Jestem pewien iż pociski te okażą się bardzo skuteczne przeciw wszystkim samolotom rosyjskiej produkcji z tzw generacją 5+ włącznie.

Davien
poniedziałek, 3 czerwca 2019, 00:39

Robo, nawet w rosyjskie samoloty trafic nie mogli co pokazuje zerowe konto zestzreleń tych pocisków:)

Ralf_S
sobota, 1 czerwca 2019, 20:31

Po co to modernizować? Wystarczy prześledzić walki powietrzne Indie-Pakistan. R-27 zaliczały same pudła. Piloci woleli nawet proste R-60...

Bryxx
środa, 5 czerwca 2019, 18:13

To ile tych konfliktów wygrał Pakistan? Przypomne że praktycznie w każdym ogromną role odegrało lotnictwo. Dlaczego Pakistan po koleji odchodził i odchodzi od uzbrojenia made in usa? Indie z uzbrojenia Brytyjskiego i Francuskiego przeszli na inne?

GB
czwartek, 6 czerwca 2019, 08:31

Jasne. I dlatego najnowszym i najlepszym samolotem pakistańskich sił zbrojnych jest F-16C/D Block 52 +...

znawca
sobota, 1 czerwca 2019, 19:47

Zabawne jest że nawet autor artykułu za dużo nie wie o tych rakietach, w każdym razie co tam mogli zmieścić od poprzednich zmian bo na pewno nie jest to ta rakieta co była w latach 80 90 tych, jeśli tam nie było to na pewno zastosowali baterie Litowo jonowe to dało zwiększenie energii i zmniejszenie zbędnej masy, nowa "mądrzejsza' elektronika lepsza optymalizacja naprowadzania i zmniejszenie zbędnej masy i ja na ich miejscu bym zastosował radar działający w trybach oprócz tego co było czyli na źródło zakłóceń i pół aktywnie co jest dobre jestli radar podświetlania ma dużą moc to dodatkowo aktywnie włączające się blisko celu dla uodpornienia na wyrzucane przez cel dipole które łatwo dają blednę echo dla SAHR co wynika z braku skupienia wiązki radarowej w pochodnej odległości radaru podświetlania

rED
sobota, 1 czerwca 2019, 19:13

Do czego strzelali w Syrii?

Davien
sobota, 1 czerwca 2019, 12:22

Czyli w końcy po dekadach od opracowania przyjeli do uzbrojenia R-27AE:)

Fanklub Daviena
sobota, 1 czerwca 2019, 11:36

Jak przeciw celom piątej generacji ("stealth"), to jednak obstawiam naprowadzanie półaktywne a nie aktywne radarowe. A to dlatego, że stealth w 85% polega na odbijaniu fal radiowych w innym kierunku niż ich nadajnik. Przy strzelaniu R-27 nie po linii prostej, tylko np. quazibalistycznej lub jeszcze bardziej skomplikowanej trajektorii, co jej autopilot i datalink łatwo umożliwia, uzyskuje się efekt radarowego układu bistatycznego - rakieta "widzi" z innego kierunku niż podświetla cel radar i wtedy cel stealth jest równie widoczny, a nawet bardziej (bo więcej echa jest odbijane w innych kierunkach niż nadający radar) niż cel zwykły. Podobnie jest przy nowoczesnych systemach zakłócania radarów: by robić spoofing, to nawet przy wykorzystaniu DRFM, stacja zakłócająca musi wiedzieć gdzie jest odbiornik fałszowanego echa radarowego, co przy naprowadzaniu SARH wcale nie jest proste. Dodatkowo rakieta przy SARH ma anteny do tyłu, z których obok danych datalinkiem, może odbierać oryginał sygnału radarowego i zestawiając to, łatwiej rozróżniać prawdziwy cel od udawanego. Eksperci USA twierdzą też, że o ile WRE na rosyjskich myśliwcach być może nie poradzi sobie z najnowszymi radarami AESA na amerykańskich myśliwcach, to nie można tego powiedzieć o prymitywnych radarkach na AMRAAMach, stąd nie spodziewają się lepszej skuteczności AMRAAMów niż jednocyfrowa. Dlatego z politowaniem patrzyłem na bajania Daviena, który wmawiał tu, że Rosjanie latają ze "starymi" R-27 (to rakieta modułowa, bardzo łatwo ją modyfikować i robić w różnych wariantach), bo bankrutują i ich nie stać na R-77 i dlatego R-77 dają tylko na eksport. Dodatkowo jej duże motylkowe usterzenie sugeruje, że w przeciwieństwie do AMRAAMa, zapewne zachowuje sporą manewrowość nawet po wypaleniu się paliwa, gdy leci beznapędowo. Podobnie jest ze sterami kratownicowymi w R-77: dają one większe opory niż "gładka" konfiguracja AMRAAMów i mniejszy zasięg teoretyczny, ale za to większy zasięg skuteczny, bo umożliwiają po wypaleniu się paliwa znacznie efektywniejsze manewrowanie niż szczątkowe usterzenie AMRAAMa.

Davien
niedziela, 2 czerwca 2019, 19:56

No funku teraz juz przeszedłes samego siebie:)). R-27 naprowadza sie na fale radaru odbite w kierunku pocisku i musi miec stale kontakt albo traci cąłkowicie namiar. Jest to łatwy do zakłócenia całkowicie nieskuteczny pocisk, który w przestarzałego Su-27 z antycznym WRE nie potrafi trafić. Do tego nawet wg twoich bajek, jak ją chcesz wystrzelic jak radar mysliwca nie widzi tego stealth:)) A co do skuteczności AIm-120 to przekracza ona 60% przy zerowej dla R-27 i R-77. R-77 funku jest uzywana przez rosyjskie Su-35S ale to pocisk na poziomie pierwszych AIM-120C. Czyli jak zwykle zero prawdy napisałeś. Aha ten pocisk co go teraz niby modernizują to zapewne stary R-27AE jeszcze z czasów ZSRS z głowicą gorszą niz na R-77:)

GB
niedziela, 2 czerwca 2019, 19:55

Dobrze że w Rosji obstawiają polaktywnej pociski powietrze-powietrze. Tymczasem Hindusi kolejny raz wypowiedzieli się o jakości tego typu rosyjskich pocisków. Kilka lat temu stwierdzili że rosyjskie R-77 są do niczego. A teraz po ostatnich walkach w Kaszmirze stwierdzili że ich Su-30MKI nie mogły nawiązać rownorzednej walki z pakistanskimi F-16 z CH AIM-120C5 gdyż zasieg rosyjskich pocisków powietrze -powietrze był zbyt mały. Co więcej ich Su-30MKI gdy dostały się pod ostrzał pakistańskich AIM-120C5 musialy zawrócić i uciekać. Ale najlepsze jest to że Hindusi po tych ostatnich walkach chcą uzbroić swoje Su-30MKI w izraelskie pociski powietrze-powietrze I-Derby ER... Te w ocenie Hindusów są lepsze od rosyjskich pocisków powietrze-powietrze... Warto dodać że Pakistan miał w sumie starą wersję AIM-120, gdyż C5 (zasieg 100km). A dostępna jest już wersja C7, a na uzbrojenie wchodzi wersja D o zasięgu około 160km (R-77 wedle Hindusów ma mieć zasieg około 80km).

Fanklub Dawiena
wtorek, 4 czerwca 2019, 16:52

Może opowiesz nam jak "jakość" AMRAAMów oceniła Korea Południowa lub Singapur? I jeśli nasze, a tak obstawiam, mają silniki z USA a nie Norwegii, to pewnie są niewypałami...

Davien
wtorek, 4 czerwca 2019, 22:55

Na tyle dobrze ze cały czas ich uzywają i sa to pociski z USA więc jak zwykle zrobiłes z siebie...

Bryxx
poniedziałek, 3 czerwca 2019, 12:12

Możesz podać gdzie to niby Indyjskie Su starły sie z Pakistańskim lotnictwem?

GB
poniedziałek, 3 czerwca 2019, 13:20

Nad Kaszmirem, wtedy gdy został zestrzelony hinduski MiG-21.

Bryxx
wtorek, 4 czerwca 2019, 18:16

Twierdzisz że doszło wtedy do kontaktu bojowego Indyjskich Su i samolotów Pakistańskich? Czy opowiadasz bajki? Bowiem wszyscy wiedza ze Pakistańczy zwiali zanim Su sie zbliżyły. Jedyny kontakt bojowy to Pakistańczycu mieli z Mig-21 zakończony 1:1 , jakbys nie pamietał to spadł także f-16 .

GB
czwartek, 6 czerwca 2019, 08:33

Chłopie to co napisałem było za HINDUSKIMI mediami, które opierały się na twierdzeniach HINDUSKIEGO pilota.

czwartek, 6 czerwca 2019, 22:26

Możesz podac źródło? Tego kontaktu bojowego Su-35 z Pakistańskim lotnictwem.

Bryxx
piątek, 7 czerwca 2019, 11:16

Oj Su-30 oczywiście.

GB
piątek, 7 czerwca 2019, 10:02

Umiesz czytać ze zrozumieniem czy nie bardzo. Przed pakistańskimi F-16 i ich wystrzelonymi AIM-120 uciekały indyjskie Su-30MKI, a nie Su-35.

Bryxx
piątek, 7 czerwca 2019, 16:08

Podaj wiarygogdne(jakiekolwiek) źródło że doszło do kontaktu bojowego Indyjskich Su-30 z Pakistańskimi samolotami. Bo wszystkie źródła twierdzą że kontakt to był ale mig-21, natomiast Pakistańskie samoloty wycofały sie po otrzymaniu informacji o starcie Su-30.

Davien
środa, 5 czerwca 2019, 12:56

Panie bryxx juz wzmianka o zestzreleniu F-16 czemu zaprzeczaja wszyscy łacznie z tym co miał to niby zrobic swiadczy że zwyczajnie kłamiesz w całym poscie. I to tyle.

Bryxx
piątek, 7 czerwca 2019, 16:07

Proponuję przeczytać pierwsze oficjalne komunikaty o starciu, jakie podawała strona Pakistańska. Oficjalne powtarzam.Jak wygladało starcie i kto brał w nim udział.

Davien
poniedziałek, 3 czerwca 2019, 00:45

Panie GB a co się dziwić jak Hindusi dostali niedośc że pociski pierwszych wersji R-77 to jeszcze w wersji eksportowej RVV-AE o zasiegu ok 75-80km. To pocisk na poziomie AIM-120A/B. Nawet najnowsze R-77-1 majązasieg zaledwie 110km i sa odpowiednikiem AIM-120C-4/5

GB
sobota, 1 czerwca 2019, 10:49

Ostatnio wszelkie rosyjskie pociski powietrze powietrze "popisały" się w Kaszmirze. Jak podają hinduscy piloci Su-30MKI ich rosyjskie pociski powietrze-powietrze nie miały wystarczającego zasięgu aby nawiązać równorzędną walkę z pakistanskimi F-16 z ich starymi AIM-120C5

Davien
niedziela, 2 czerwca 2019, 20:04

Co lepsze zapewne ta cala modernizacja to po prostu wprowadzenie do uzytku R-27AE czyli pocisku sprzed kilku dekad:) Zreszta co sie dziwić Hindusom, ich Su-30 lataja z R-77 czyli odpowiednikiem AIM-120A o zasiegu balistycznym 70km:)

Tweets Defence24