Rosjanie aktywnie pozyskują patenty i technologie zbrojeniowe

12 maja 2021, 09:21
victory day moscow rosja russia
Fot. mil.ru
Reklama

Rosyjskie służby wywiadowcze wyjątkowo aktywnie w ostatnim czasie "polują" na patenty i technologie z sektora zbrojeniowego – ustalił dziennik "Bild", powołujący się na informatorów w niemieckim wywiadzie i kontrwywiadzie. "Jest to groźne zjawisko" – ocenił w rozmowie PAP były wiceszef natowskiego wywiadu gen. Jarosław Stróżyk.

Jak podkreslił "Bild" celem wzmożonej aktywności Rosjan jest modernizacja "podupadłego, i technologicznie zacofanego rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego", zwłaszcza systemów broni rakietowej.

Gazeta przypomniała, że w marcu br. sąd w Hamburgu skazał na 3 i 2 lata więzienia dwóch niemieckich przedsiębiorców urodzonych w Kazachstanie i Kirgizji: Alexandra Schweigerta i Alexandra Otta. Obaj dostarczali do Moskwy urządzenia i chemikalia potrzebne do produkcji paliwa rakietowego. Od czasu napaści na Ukrainę i aneksji Krymu w 2014 roku tego rodzaju produkty podwójnego zastosowania są objęte embargiem.

W innej sprawie, w styczniu 2020 roku również w Hamburgu wyrok usłyszał Vladimir Dekanov, dyrektor firmy SPA Sonderprojekte z południowozachodnich Niemiec, który w zwykłym bagażu przemycił do Rosji niebezpieczną substancję chemiczną wykorzystywaną do produkcji paliwa rakietowego.

W obu przypadkach śledczy zakładali udział rosyjskich służb w procederze.

Znacznie groźniejsze  według "Bilda" jest kupowanie oficjalnie przez rosyjskich oligarchów całych firm nad Renem, po czym dalszy transfer technologii nad Wołgę. Na celowniku są przede wszystkim przedsiębiorstwa produkujące "broń chemiczną i systemy nośne dla broni jądrowej".

Obecnie rosyjski koncern RUSAL należący do kremlowskich oligarchów Olega Deripaski i Wiktora Wekselberga ostrzy sobie zęby na bankrutujące zakłady aluminiowe Aluwerke Rheinfelden w Badenii-Wirtembergii. Są one właścicielem około 70 patentów na stopy metali, które mogą być cenne dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Obaj krezusi są tymczasem na amerykańskiej liście sankcji, a ich aktywa w USA – zamrożone.

Reklama
Reklama

Wiceszef natowskiego wywiadu w latach 2010-2013 gen. Jarosław Stróżyk powiedział wprost: "Jest to groźne zjawisko". Od razu jednak zastrzegł: "Ale nie nowe".

Przypomniał, że szpiegostwo przemysłowe, odwrócona inżynieria i wykradanie planów technologicznych było specjalnością Związku Sowieckiego, wspieranego przez inne państwa bloku wschodniego.

"Jesteśmy świadkami walki technologicznej prowadzonej przez największe światowe mocarstwa. Europa jest jednym z pól bitewnych. Niemiecki przemysł zbrojeniowy ma swoje dość poważne aktywa i w związku z tym Rosjanie próbują uzyskać do nich dostęp"  analizował generał rezerwy, który jest wiceprezes Fundacji Stratpoints i wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego.

"Rosja jest szalenie konsekwentna w takich działaniach, nie zwracając uwagi na chwilowe z jej punktu widzenia ocieplenia, czy ochłodzenia relacji politycznych. Twardo realizuje swoje interesy wywiadowcze. Ta stałość działań jest podstawą sukcesu Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) i wywiadu wojskowego (GU). W wielu miejscach demokratyczna wolność gospodarcza i reguły państwa prawa pozwalają dosłownie hasać rosyjskim tajnym służbom" - ocenił oficer.

Zwrócił przy tym uwagę na fakt, który widać również w relacji "Bilda": służby wywiadowcze bezwzględnie wykorzystują rosyjską diasporę żyjącą za granicą, czy środowiska sympatyzujące z Moskwą.

"Doskonałym przykładem jest ostatni skandal szpiegowski w Sofii. Żona organizatora całej siatki szpiegowskiej, byłego oficera bułgarskiego, była Rosjanką. I to ona była łącznikiem z ambasadą rosyjską. Jest to trudne do kontrolowania biorąc pod uwagę bardzo liczną rosyjską diasporę od Niemiec przez Wielką Brytanię po Hiszpanię i Czarnogórę"  opowiedział Stróżyk.

"Jednak zarówno w przypadku Niemiec jak i innych państw coraz wyraźniej widać powrót do wykorzystywania sympatii niektórych obywateli tych krajów wobec Rosji do pozyskiwania informacji. Rosja urosła w oczach m.in. niektórych Niemców, Francuzów, czy Włochów do mitycznego, wspaniałego lwa, walczącego o wartości i przeciwstawiającego się dekadencji Zachodu. Jest to oczywiście opinia zupełnie nieuprawniona, wykreowana przez umiejętną propagandę. Nie ma to nic wspólnego z realiami funkcjonowania Rosji" - podkreślił generał.

"Świadomość rosyjskiego zła jest jednak bardzo niska na terenie Unii Europejskiej. Odwrotnie jest idealizacja, zainteresowanie Rosją. I jest to praca m.in. dla polskiej dyplomacji i oficerów, żeby wciąż to tłumaczyć, żeby chociażby pewne elementy prawdy o Rosji przebijały się na Zachodzie" - konkludował były wiceszef natowskiego wywiadu.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
ito
piątek, 14 maja 2021, 09:27

Problem w zwalczaniu "rosyjskiej propagandy" jest taki, że Rosjanie specjalnie nie muszą się wysilać, żeby wykazać agresywne i zbrodnicze działania "obrońców demokracji", za to "obrońcy demokracji" dla podtrzymania swoich tez muszą sporo nakłamać- a robią to raczej niezręcznie. No i mają wrednych dziennikarzy, którzy bezczelnie wywlekają na światło dzienne niewygodne fakty. A jeśli chodzi o agresywne pozyskiwanie technologii przez zakup patentów lub właścicieli patentów- jedyne co można, to zazdrościć Rosjanom, ze Polska tak nie robi. I ciekawe- o ile (i czy w ogóle) częściej Rosjanie uprawiają szpiegostwo przemysłowe od choćby firma z szeroko pojętego zachodu? Bo ich działania są zdecydowanie mocniej nagłaśniane- ale to akurat czysta polityka.

barea
czwartek, 13 maja 2021, 09:08

"Znacznie groźniejsze – według "Bilda" jest kupowanie – oficjalnie – przez rosyjskich oligarchów całych firm nad Renem ... " i wywóz do Rosji paliwa rakietowego jako nawozów, środków ochrony roślin i kociej karmy. Sraty taty. Niemcy nadal dostarczają zarówno Rosji jak też i Chinom maszyny i technologię. Teraz robią to ostrożniej - modułowo, po kawałku. Inna sparawa - dispora. Diaspora diasporą ale ZSRR (obecnie Rosja) ma gigantyczną siatkę 'oddanych przyjaciół' pozostałą zarówno w NRD, Polsce, Czechach, ... czy wspomnianej Bułgarii. Ci ludzie mają obecnie po 60-70 lat i są wpływowymi biznesmenami i politykami, wzorowymi obywatelami i dziadkami. Nie dziwię się Czechom, że udeżyły pięściaw stół i wyrzuciły całą obsadę ambasady Rosjii. Czy Niemcy (i czy Polskę) stać by było na podobny, jednoznaczny gest?

spoko
niedziela, 16 maja 2021, 17:34

Diaspora diasporą ale ZSRR (obecnie Rosja) ma gigantyczną siatkę 'oddanych przyjaciół' pozostałą zarówno w NRD, Polsce, Czechach, ... czy wspomnianej Bułgarii. Ci ludzie mają obecnie po 60-70 lat i Tych \oddanych przyjaciol Rosji \ widac golym okiem na tym forum

Pirat
czwartek, 13 maja 2021, 01:15

Sami nie umieją budować to muszą kraść. Nie pierwszy raz.

Bosman
czwartek, 13 maja 2021, 01:14

Dla Polski Rosja zawsze była i będzie większym niebezpieczeństwem niż ktokolwiek inny choćby ze względu na swoje rozmiary i zamiary, oraz to co od niej doświadczyliśmy.Pewne rzeczy niektórzy ludzie wybaczają ale nigdy nie wolno tego co było zapomnieć.

yaro
środa, 12 maja 2021, 23:54

Argentyna zrezygnowała w przetargu z zachodnich myśliwców : Argentyna wystąpiła z formalnym zapytaniem do Rosobroneksportu – państwowej agencji odpowiedzialnej za eksport rosyjskiego uzbrojenia – co jest pierwszym etapem procedury. Teraz w odpowiedzi na zapytanie Rosja ma przedstawić warunki finansowe, możliwość rozłożenia na raty lub propozycję kompensacji zakupu. Ponadto Rosja musi zdecydować też, jaki pakiet uzbrojenia byłaby chętna dostarczyć Argentynie, a jego wybór na pewno wpłynie na stosunki z Wielką Brytanią, która nie byłaby zachwycona, widząc argentyńskie myśliwce z pociskami powietrze–powietrze dalekiego zasięgu czy pociskami powietrze–woda Ch-35U lub Ch-31A.

Davien
czwartek, 13 maja 2021, 19:31

Yarro, po pierwsze i Ch-35 czyli kopia pierwszych Harpoonów i Ch-31 czyli pocisk uzywany w USa jako latajacy cel są doskonale znane i łatwe do zneutralizowania. A Argentyna raczej nei byłaby zachwycona patrzac jak jej Su zestzreliwują niewidoczni dla nich przeciwnicy.

men
środa, 12 maja 2021, 21:13

Zadanie dla Polskiej dyplomacji.......... to my mamy jakąś dyplomacje?

chateaux
środa, 12 maja 2021, 16:56

Nie od rzeczy wyłoby postawić pytanie, jak to się dzieje że Rosjanie w takich masowych ilościach osiedlają się w krajach UE i szerzej strefy Schengen, nie będąc obywatelami Unii Europejskiej. Wystarczy zobaczyć co się dzieje w Wiedniu, gdzie całe kwartały miast są już rosyjskie. Czy jest to w jakiś sposób kontrolowane? Jak wygląda proces przyznawania im prawa stałego pobytu w Austrii, Wielkiej Brytanii, czy Niemczech?

złośliwy
środa, 12 maja 2021, 17:08

Wypisz wymaluj Wrocław.

AM
środa, 12 maja 2021, 16:27

Niedawno media informowały, że USA są właścicielami 60% firm wysokich technologii w Europie. rywalizacja jak widać trwa.

Fanklub Daviena i GB
środa, 12 maja 2021, 12:28

Jestem otwarty na racjonalne argumenty: jak Stróżyk przekona mnie, że Rosja jest większym złem niż Izrael, USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja to zmieniam poglądy! Ale samo zapewnienie, bez argumentów, że Rosja jest be a USA cacy mnie nie przekonują! :D

Varan
piątek, 14 maja 2021, 04:52

Do: Fanklub Daviena i GB. Kim ty jesteś, skoro uznajesz, że Rosja nie jest największym niebezpiczeństwem dla Polski? Bo z pewnością nie Polakiem. To się dowiedz, że naszym wrogiem numer jeden, od zawsze była i jest Rosja (z lub bez przymiotników). Kto twierdzi inaczej, a jest dorosłym czlowiekiem, jest automatycznie naszym wrogiem na równi z tym barbarzyńskim narodem. Jesli i tego nie rozumiesz to, powinieneś wiedzieć co cię czeka w godzinie W.

Darek
środa, 12 maja 2021, 23:32

Ile to razy USA najechały Polskę i wymordowały jej obywateli a ile razy Rassija?

HeHe
wtorek, 18 maja 2021, 21:37

A ile razy USA najechały kraje Ameryki Łacińskiej, ile przewrotów wojskowych i krwawych dyktatur w tych krajach zorganizowały i sfinansowały? My po prostu nigdy nie stanęliśmy na drodze amerykańskich interesów a i tak gdyby wybuchła wojna NATO-Układ Warszawski to USA zrobiłyby z Polski radioaktywny krater - i to pomimo "historycznej przyjaźni" oraz Pułaskiego czy Kościuszki.

Mat
poniedziałek, 5 lipca 2021, 14:01

A co nas ameryka łacinska......myślisz ze ktoś w Meksyku interesuje sie tym co jest w Polsce? Tak jak wcześniej ktoś wspomniał Rosja była jest i bedzie naszym wrogiem dopóki maja ustrój totalitarny a nic nie zapowiada żeby miało się to zmienić.

ito
piątek, 14 maja 2021, 09:20

No właśnie- ile razy Rosja? A ile razy USA najechały Meksyk (bądźmy poważni i porównujmy kraje położone w podobnej odległości)?

Davien
czwartek, 20 maja 2021, 08:47

USA ani razu, to Meksyk napadł na USA.

spoko
niedziela, 16 maja 2021, 17:40

Ostatnia wojna USA Meksyk byla 170 lat temu Amerykanie zajeli stolice Meksyku i mogli okupowac przylaczyc caly Meksyk do USA Rosja by tak zrobila gdyby byla na miejscu USA Amerykanie za to przylaczyli tylko kawalek terytorium meksyku w dodatku za niego zaplacili gotowka tak jak i za Alaske

ret
sobota, 22 maja 2021, 12:12

Taki 60% kawałek.

alka
środa, 12 maja 2021, 17:43

Gdybyś mieszkał w Polsce nie pisałbyś w taki sposob. Uprawiasz dezinformację.

Sarmata
środa, 12 maja 2021, 12:00

Dobrze, że w Polsce rządzi prozachodnia ekipa, która konsekwentnie trzyma prozachodni kurs utrzymując ścisłe relacje zarówno z naszymi partnerami gospodarczymi w UE jak i sojusznikami w NATO.

ABC
środa, 12 maja 2021, 11:49

Znaczy się na Wschodzie bez zmian.Jak ukradną to mają.

DEF
środa, 12 maja 2021, 16:55

To identycznie jak z USA.

Darek
środa, 12 maja 2021, 23:33

Jaką to technologię USA ukradły Rosji?

Gru
środa, 12 maja 2021, 19:01

Rosja nigdy nie dorówna USA pod żadnym względem, żadnym,

Cif
środa, 12 maja 2021, 22:07

Pod względem wielkości kraju przewyższa.

Tweets Defence24