Rosja zbroi Południowy Okręg Wojskowy. 800 sztuk najnowszego sprzętu

28 grudnia 2014, 13:04
Kołowy pojazd opancerzony klasy MRAP typu Tajfun – fot. function.mil.ru
T-72B – fot. function.mil.ru
Su-34 – fot. function.mil.ru
Szkolenie z wykorzystania mobilnego punktu rozpoznawczego PRP-4A „Argus” – fot. function.mil.ru
Szkolenie operatorów granatników przeciwpancernych RPG-7 – fot. function.mil.ru
Terminale systemu automatyzacji „Barnauł-T” – fot. function.mil.ru
Reklama

Od pewnego czasu na stronie rosyjskiego ministerstwa obrony pojawia się bardzo dużo informacji o wzroście aktywności wojsk Południowego Okręgu Wojskowego tj. sił, które mogą interweniować przeciwko Gruzji i południowo-wschodniej Ukrainie. I nie chodzi tu tylko o wzrost liczby manewrów, szkoleń i ćwiczeń, ale również o dostawy nowoczesnego uzbrojenia i techniki wojskowej.

Rosjanie przyznali się, że od początku roku do wojsk Południowego Okręgu Wojskowego (JuWO) przekazano osiemset sztuk najnowszego uzbrojenia i wojskowej techniki. Co więcej intensywnie szkolą swoich żołnierzy na poligonach, w tym jak już wcześniej wskazywaliśmy – snajperów.

Patrząc na kalendarium wydarzeń na stronie Minonborony można zauważyć, że tylko w okresie od 23 do 26 grudnia, w Południowego Okręgu Wojskowym (JuWO):

 1. 26 grudnia poinformowano o szkoleniu 150-osobowej grupy kadry dowódczej ogólnowojskowej armii JuWO w Republice Adygei (u stóp Kaukazu);
 2. 26 grudnia poinformowano o szkoleniu artylerzystów JuWO z wykorzystaniem wozów rozpoznania PRP-4A „Argus”;
 3. 26 grudnia poinformowano o ćwiczebnym strzelaniu czołgów T-90A na poligonie Prudboj obwodzie wołgogradzkim;

 


 

T-72B – fot. function.mil.ru
 


 

 1. 25 grudnia poinformowano o szkoleniu operatorów granatników przeciwpancernych RPG-7 i granatników automatycznych AGS-17 z jednej z brygad zmechanizowanych JuWO na poligonie Mikołajo – Aleksandrowskim w kraju stawropolskim;

 


 

Szkolenie operatorów granatników przeciwpancernych RPG-7 – fot. function.mil.ru


 

 1. 25 grudnia poinformowano o przebiegu naboru do służby kontraktowej w JuWO;
 2. 25 grudnia poinformowano o zaawansowanym szkoleniu kierowców JuWO na poligonie Tarskoje;
 3. 25 grudnia poinformowano o dostawie do JuWO pierwszej partii trzydziestu kołowych  pojazdów opancerzonych Tajfun;
 4. 24 grudnia poinformowano o nalocie pilotów samolotów szturmowych Su-25SM3 JuWO w 2014 r. (1,8 tysiąca wylotów z użyciem 4 tysięcy bomb i rakiet  naboru do służby kontraktowej w JuWO;
 5. 24 grudnia poinformowano o awansie na stopień generała brygady dowódcę 58 ogólnowojskowej armii na Kaukazie (przypomnijmy, że na stronie Minoborony rzadko informuje się o pojedynczych awansach generalskich);
 6. 24 grudnia poinformowano o sytuacji mieszkaniowej wojskowych w JuWO;
 7. 23 grudnia poinformowano o ślubowaniu młodych żołnierzy w garnizonie Achtubińskim (JuOW);
 8. 23 grudnia poinformowano o szkoleniu żołnierzy rakietowych systemów przeciwlotniczych jednej z brygad zmechanizowanych JuWO w Republice Czeczeńskiej z wykorzystania systemu automatyzacji „Barnauł-T”;

 


 

Terminale systemu automatyzacji „Barnauł-T” – fot. function.mil.ru


 

 1. 23 grudnia poinformowano o dostarczeniu lotnictwu JuWO dwóch nowych samolotów myśliwsko – bombowych Su-34 (od początku roku do JuWO przekazano 20 nowych i zmodernizowanych samolotów Su-24, Su-27SM3, Su-30SM, Su-25SM3, 14 śmigłowców Mi-8AMTSz i MWT5, Ka-52, Mi-28N iMi-35);

 

Su-34 – fot. function.mil.ru


 

 1. 23 grudnia poinformowano o podwyższonym poziomie moralno-psychologicznym wojskowych w JuWO;
 2. 23 grudnia poinformowano o poziomie dostaw do JuWO systemów przeciwlotniczych – w tym systemu rakietowego S-300W4 i mobilnego, zautomatyzowanego systemu kierowania „Poliana D4M1”.

Południowy Okręg Wojskowy to najmniejsza powierzchniowo jednostka terytorialna rosyjskiej armii. Dlatego warto zauważyć, że w tym samym czasie (a więc w ciągu czterech dni), o wiele większym Zachodnim Okręgu Wojskowym poinformowano cztery razy (w tym raz o naborze do służby kontraktowej w Obwodzie Kaliningradzkim), o Centralnym Okręgu Wojskowym poinformowano cztery razy (w tym dwa razy o przydzielaniu mieszkań służbowych) i ani razu o Wschodnim Okręgu Wojskowym.

Tak więc o pozostałych trzech okręgach wojskowych informowano dwukrotnie mniej niż o najmniejszym – Południowym Okręgu Wojskowym. Wspomniano przy tym o dostarczeniu kilku najnowszych systemów uzbrojenia, w tym o kołowym pojeździe opancerzonym klasy MRAP typu Tajfun i mobilnym punkcie rozpoznawczym Argus na bazie bojowego wozu piechoty BMP-2.

W Południowym Okręgu Wojskowym są już pierwsze Tajfuny

W najnowszej dostawie do JuWO przekazano pierwszą partię trzydziestu opancerzonych, sześciokołowych samochodów ciężarowych Tajfun. Zostały one zbudowane na podwoziach KamAZ-63968 i Ural-63095, posiadają niezależne zawieszenie hydropneumatyczne, automatyczną skrzynię biegów i silnik o mocy 450 KM. Nadwozie składa się z ramowej cytadeli dla załogi i ładunku, do której montuje się za pomocą śrub modułowe panele opancerzenia.

Kołowy pojazd opancerzony klasy MRAP typu Tajfun – fot. function.mil.ru

To właśnie w Tajfunach miał zostać zintegrowany po raz pierwszy pancerz ceramiczny, specjalne szyby, które mogą wytrzymać nawet bezpośrednie trafienie przez przeciwpancerny pociski zapalające z karabinów czołgowych dużego kalibru z odległości dwustu metrów, ochrona przeciwminowa, a nawet specjalne fotele dla załogi i przewożonych żołnierzy, których konstrukcja przytrzymuje siedzącego i absorbuje energię wybuchu. Dotyczy to wszystkich zabieranych na pokład dziewiętnastu osób (w tym trzech członków załogi).

Pojazd na podwoziu KamAZ-63968 waży 21 ton i może się poruszać na drogach z prędkością do 80 km/h. Pojazd na podwoziu Ural-63095 jest cięższy i waży 24 tony. Oba samochody zostały wyposażone w komputerowe systemy GALS-D1M do monitorowania i sterowania pracą silnika, zliczające drogę, kontrolujące prędkość, wyliczające położenie itp.

Punkty wskazywania ognia dla artylerii

Innym elementem wzmacnianym w Południowym Okręgu Wojskowym są środki rozpoznania dla artylerii. Na przykład pod koniec grudnia prowadzano przez trzy tygodnie na poligonie Prudboj obwodzie wołgogradzkim ćwiczenia ogniowe dla brygady zmechanizowanej z wykorzystaniem samobieżnych haubicoarmat kalibru 152 mm MSTA-S (2S19).

Szkolenie z wykorzystania mobilnego punktu rozpoznawczego PRP-4A „Argus” – fot. function.mil.ru

Jednym z najważniejszych zadań było jednak nie samo strzelanie, ale nauka wykorzystania mobilnego punktu rozpoznawczego PRP-4A „Argus” zbudowanego na bazie bojowego wozu piechoty BMP-2, wyposażonego w radar impulsowy pola walki oraz kamerę termowizyjną. Trenowano przy tym zajmowanie pozycji z marszu i prowadzenie ognia pośredniego i bezpośredniego - zużywając przy tym 1000 sztuk pocisków.

Przypomnijmy, że wozy rozpoznania „Argus” mają masę około 13,2 ton, poruszają się z prędkością do 65 km/h na drogach i do 7 km/h na wodzie. Zapas paliwa pozwala im na przejechanie do 600 km. Załogę stanowi 5 osób, a uzbrojeniem jest karabin maszynowy kalibru 7,62 mm.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Reklama
koya
niedziela, 28 grudnia 2014, 23:44

u stóp - pisze się przez ó

stefan lipa
niedziela, 28 grudnia 2014, 23:20

tekst powstał - jak sądzę - w oparciu o ogólnodostępne dane. komuś w Rosji zależy, żeby takie dane/informacje krążyły u nas. po co? niech każdy sam sobie odpowie. oczywiście należy śledzić różne dane dostarczane z i przez Rosję... ale warto pamiętać, że inforamcja też jest bronią masowego rażenia. nie podważam bynajmniej wartości powyższego tekstu.

kzet69
niedziela, 28 grudnia 2014, 22:44

"23 grudnia poinformowano o podwyższonym poziomie moralno-psychologicznym wojskowych w JuWO" Gorzałkę świąteczną im wydali z magazynów? Te rosyjskie komunikaty nadal są na poziomie propagandowym ZSRR

EERret
niedziela, 28 grudnia 2014, 20:51

Informacje, informacje, a jak 30 tys. żolnierzy ma alarmowe ćwiczenia w obwodzie Kaliningradzkim, to w Polsce nikt nie wie... W ile godzin dojdą do linii Wisły, i czy przejdą ja z marszu?

Leoś
poniedziałek, 29 grudnia 2014, 13:08

Witam a skąd takie info o ile moge wiedzieć?

pat
poniedziałek, 29 grudnia 2014, 12:02

Może to też tylko oficjalne dane jak w powyższym artykule ale z tego co mi wiadomo w obwodzie kaliningradzkim jest jakieś kilkanaście tysięcy żołnierzy rosyjskich.

Lou
poniedziałek, 29 grudnia 2014, 09:44

A jaki ma interes Rosja w wejściu do Polandii ? Przecież tu wszystko jest już wyprzedane i należy głównie do Niemców.

El_p
niedziela, 28 grudnia 2014, 20:21

A ja mam pytanie, do kogoś kto się zna. Czemu nasze t 72 nie rokują, nie opłaca się ich modernizować a Rosjanie to robią?

EPP
poniedziałek, 29 grudnia 2014, 10:41

Bo T-72 jest maszyna zupełnie beznadziejna, tak, to nie opłaca się. Rosyjska modernizacja T-72B3 - tania i niskiej wartości.

Oj
niedziela, 28 grudnia 2014, 19:47

A my kupujemy podwozia Jelcza za ponad 900 tyś zł /szt gdzie czołowe europejskie marki kosztują połowę tego a do przewozu kilku strzelców kupuje się Rosomaczki po 15 milionów zł od sztuki.

vigg
niedziela, 28 grudnia 2014, 19:18

A Krym bez wody i prądu z drozszymi towarami z Rosji!

pinokio
niedziela, 4 stycznia 2015, 15:34

chcialbys ,wode maja i prad tez ,ze swoich elektrowni pokrywaja polowe potrzeb.

wróg
niedziela, 28 grudnia 2014, 17:25

To autor niech się zastanowi jaki problem tworzy tylu bezrobotnych młodych mężczyzn i czy taki pobór + zamówienia publiczne nie są walką z nudą i bezrobociem. Wojna to rezultat gospodarki, nie cel.

yoko
poniedziałek, 29 grudnia 2014, 13:11

"23 grudnia poinformowano o podwyższonym poziomie moralno-psychologicznym wojskowych w JuWO;"...Jak to odszyfrować? Wódkę dowieźli czy puścili film o Stalingradzie?

jacek
niedziela, 28 grudnia 2014, 15:22

Rosja wyraźnie szykuje się do otwartego konfliktu na Ukrainie . Po prostu pretekstem będzie ochrona ludności cywilnej przed ukraińskimi "faszystami" - brakuje jeszcze kilku drastycznych filmów o masowych mordach rosyjko języcznych cywili .A po za tym muszą zdobyć drogę na Krym , inaczej bez wody , prądu i żywności Krym będzie skazany na zagładę .Ukraina jeszcze nie jest w NATO więc muszą się spieszyć . Szybko sprawnie i bez oporu wjadą pancerne zagony. A państwa zachodnie będą na to patrzyć - ewentualnie USA zwiększy sankcje .

dfs
poniedziałek, 29 grudnia 2014, 13:32

Tutaj nie wiemy czy Rosjanie wezmą Donbas pod swoje skrzydła. Ten region wymaga poteżnych inwestycji, na których Rosjan nie stać. Wydaje mi się, że Ukraina pozwoli utworzyć jakiś parlament w rejonach Donbasu za zgodą Rosji. W ten sposób Ukraina będzie szczęśliwa, że odzyskała Donbas, a Rosja też będzie uradowana bo Donbas będzie trzymał Ukrainę przeciwko UE i NATO, a poza tym uda się im nie inwestować w zniszczony region. Nie uważajcie Putina za głupka!

pioy
niedziela, 28 grudnia 2014, 22:52

Ukraina nie jest w NATO i nie bedzie ,Rosjia na to nie pozwoli ,a NATO nie przyjmie takiego kraju w ktorym sie cos dziweje .

Narling
niedziela, 28 grudnia 2014, 21:36

Do otwartego konfliktu na Ukrainie gotowi byli 10 lat temu, obecnie to odwracanie uwagi od prawdziwego celu czyli Arktyki.

rudi
niedziela, 28 grudnia 2014, 20:51

nietrafna predykcja. To Ukraina szykuje się do totalnego ataku na DNR/LNR i pewnie nastąpi do do wczesnej wiosny (zmobilizowane siły ukr. w Donbasie wielokrotnie już przewyższają siły separatystów). Co więcej wygląda że Rosja nie będzie bronić Donbasu !! Ewentualnie dla ratowania twarzy będą się starali zapewnić bezpieczne wycofanie rosyjskich separatystów do Rosji. Najciekawsze się zacznie gdy Ukrom przyjdzie do głowy pomysł zaatakować Krym (a już się odgrażają...). Wtedy różnie może być....

jang
niedziela, 28 grudnia 2014, 20:38

i p.Putin weźmie na utrzymanie Rosji rozchwianą gospodarkę,kompletnie lekceważącą prawo i inne regulacje 45 milionów kiedyś sympatyzujących lub obojętnych Rosji Ukraińców Dziś po rozbudzeniu świadomości narodowej i potwora nacjonalizmu nienawidzących tylko 3 razy liczniejsza nację kiedyś partnerów -dziś wrogów-okupantów.Fakt,że nic i nikt nie dorówna i nie nadąży za myślą politycznej p Putina.

z prawej flanki
niedziela, 28 grudnia 2014, 20:33

wystarczyło ,że Kijów pośpieszył się z samą deklaracją przyszłej przynależności do NATO...

jaan
niedziela, 28 grudnia 2014, 20:14

Rosja w 2012 roku płaci zawodowym żołnierzom od szeregowca wzwyż tak jak w armiach zachodnich. Tworzą elitę i nową klasę średnią opartą na społeczności wojskowej (w tym rodziny). Myślę że budują elity lojalne Rosji.

Mati
niedziela, 28 grudnia 2014, 14:24

To T-90A bardziej wygląda na T-72B

marek
niedziela, 28 grudnia 2014, 13:40

to cos na zdjeciu przypomina samobiezny kontener na smieci, a tak na powaznie - sa gdzies jakies inne zdjecia, rysunki...(pytam jako modelarz, wiec szcegolowe dane odnosnie np odpornosi balistycznej, czy zastosowanego napedu, wyposazenia specjalistycznego mnie akurat nie interesuja....a schemat malowania i ew odpowiednik barw w np RAL'u -jak najbardziej, a jezeli jest to TAJNA, no to trudno, zrobie model innego pojazdu...:)

rudi
niedziela, 28 grudnia 2014, 20:12

no tak, nasze jelcze to dopiero mają bojowy wygląd :)

Krzysiek
niedziela, 28 grudnia 2014, 18:36

Pojazdy rodziny Tajfun spełniają 3 poziom STANAG-4569. Można tą ochronę podwyższyć do poziomu 4 poprzez instalacje modułów.

damian
niedziela, 28 grudnia 2014, 15:42

Co z tego jak wygląda ? Ma chronić i przewozić żołnierzy z punktu A do B, co do odporności balistycznej to pewnie trochę mniej niż w naszych rosomakach.

aaaaa
wtorek, 26 maja 2015, 14:52

Szykują się może na uderzenie na Gruzję żeby gaz nie popłyną z Azerbejdżanu przez Turcję do Europy ?? hmm ;) Turcja jest zaniepokojona takim postępem.

Tweets Defence24