Od pewnego czasu na stronie rosyjskiego ministerstwa obrony pojawia się bardzo dużo informacji o wzroście aktywności wojsk Południowego Okręgu Wojskowego tj. sił, które mogą interweniować przeciwko Gruzji i południowo-wschodniej Ukrainie. I nie chodzi tu tylko o wzrost liczby manewrów, szkoleń i ćwiczeń, ale również o dostawy nowoczesnego uzbrojenia i techniki wojskowej.
Rosjanie przyznali się, że od początku roku do wojsk Południowego Okręgu Wojskowego (JuWO) przekazano osiemset sztuk najnowszego uzbrojenia i wojskowej techniki. Co więcej intensywnie szkolą swoich żołnierzy na poligonach, w tym jak już wcześniej wskazywaliśmy – snajperów.
Patrząc na kalendarium wydarzeń na stronie Minonborony można zauważyć, że tylko w okresie od 23 do 26 grudnia, w Południowego Okręgu Wojskowym (JuWO):
Południowy Okręg Wojskowy to najmniejsza powierzchniowo jednostka terytorialna rosyjskiej armii. Dlatego warto zauważyć, że w tym samym czasie (a więc w ciągu czterech dni), o wiele większym Zachodnim Okręgu Wojskowym poinformowano cztery razy (w tym raz o naborze do służby kontraktowej w Obwodzie Kaliningradzkim), o Centralnym Okręgu Wojskowym poinformowano cztery razy (w tym dwa razy o przydzielaniu mieszkań służbowych) i ani razu o Wschodnim Okręgu Wojskowym.
Tak więc o pozostałych trzech okręgach wojskowych informowano dwukrotnie mniej niż o najmniejszym – Południowym Okręgu Wojskowym. Wspomniano przy tym o dostarczeniu kilku najnowszych systemów uzbrojenia, w tym o kołowym pojeździe opancerzonym klasy MRAP typu Tajfun i mobilnym punkcie rozpoznawczym Argus na bazie bojowego wozu piechoty BMP-2.
W Południowym Okręgu Wojskowym są już pierwsze Tajfuny
W najnowszej dostawie do JuWO przekazano pierwszą partię trzydziestu opancerzonych, sześciokołowych samochodów ciężarowych Tajfun. Zostały one zbudowane na podwoziach KamAZ-63968 i Ural-63095, posiadają niezależne zawieszenie hydropneumatyczne, automatyczną skrzynię biegów i silnik o mocy 450 KM. Nadwozie składa się z ramowej cytadeli dla załogi i ładunku, do której montuje się za pomocą śrub modułowe panele opancerzenia.
To właśnie w Tajfunach miał zostać zintegrowany po raz pierwszy pancerz ceramiczny, specjalne szyby, które mogą wytrzymać nawet bezpośrednie trafienie przez przeciwpancerny pociski zapalające z karabinów czołgowych dużego kalibru z odległości dwustu metrów, ochrona przeciwminowa, a nawet specjalne fotele dla załogi i przewożonych żołnierzy, których konstrukcja przytrzymuje siedzącego i absorbuje energię wybuchu. Dotyczy to wszystkich zabieranych na pokład dziewiętnastu osób (w tym trzech członków załogi).
Pojazd na podwoziu KamAZ-63968 waży 21 ton i może się poruszać na drogach z prędkością do 80 km/h. Pojazd na podwoziu Ural-63095 jest cięższy i waży 24 tony. Oba samochody zostały wyposażone w komputerowe systemy GALS-D1M do monitorowania i sterowania pracą silnika, zliczające drogę, kontrolujące prędkość, wyliczające położenie itp.
Punkty wskazywania ognia dla artylerii
Innym elementem wzmacnianym w Południowym Okręgu Wojskowym są środki rozpoznania dla artylerii. Na przykład pod koniec grudnia prowadzano przez trzy tygodnie na poligonie Prudboj obwodzie wołgogradzkim ćwiczenia ogniowe dla brygady zmechanizowanej z wykorzystaniem samobieżnych haubicoarmat kalibru 152 mm MSTA-S (2S19).
Jednym z najważniejszych zadań było jednak nie samo strzelanie, ale nauka wykorzystania mobilnego punktu rozpoznawczego PRP-4A „Argus” zbudowanego na bazie bojowego wozu piechoty BMP-2, wyposażonego w radar impulsowy pola walki oraz kamerę termowizyjną. Trenowano przy tym zajmowanie pozycji z marszu i prowadzenie ognia pośredniego i bezpośredniego - zużywając przy tym 1000 sztuk pocisków.
Przypomnijmy, że wozy rozpoznania „Argus” mają masę około 13,2 ton, poruszają się z prędkością do 65 km/h na drogach i do 7 km/h na wodzie. Zapas paliwa pozwala im na przejechanie do 600 km. Załogę stanowi 5 osób, a uzbrojeniem jest karabin maszynowy kalibru 7,62 mm.
u stóp - pisze się przez ó
tekst powstał - jak sądzę - w oparciu o ogólnodostępne dane. komuś w Rosji zależy, żeby takie dane/informacje krążyły u nas. po co? niech każdy sam sobie odpowie. oczywiście należy śledzić różne dane dostarczane z i przez Rosję... ale warto pamiętać, że inforamcja też jest bronią masowego rażenia. nie podważam bynajmniej wartości powyższego tekstu.
"23 grudnia poinformowano o podwyższonym poziomie moralno-psychologicznym wojskowych w JuWO" Gorzałkę świąteczną im wydali z magazynów? Te rosyjskie komunikaty nadal są na poziomie propagandowym ZSRR
Informacje, informacje, a jak 30 tys. żolnierzy ma alarmowe ćwiczenia w obwodzie Kaliningradzkim, to w Polsce nikt nie wie... W ile godzin dojdą do linii Wisły, i czy przejdą ja z marszu?
Witam a skąd takie info o ile moge wiedzieć?
Może to też tylko oficjalne dane jak w powyższym artykule ale z tego co mi wiadomo w obwodzie kaliningradzkim jest jakieś kilkanaście tysięcy żołnierzy rosyjskich.
A jaki ma interes Rosja w wejściu do Polandii ? Przecież tu wszystko jest już wyprzedane i należy głównie do Niemców.
A ja mam pytanie, do kogoś kto się zna. Czemu nasze t 72 nie rokują, nie opłaca się ich modernizować a Rosjanie to robią?
Bo T-72 jest maszyna zupełnie beznadziejna, tak, to nie opłaca się. Rosyjska modernizacja T-72B3 - tania i niskiej wartości.
A my kupujemy podwozia Jelcza za ponad 900 tyś zł /szt gdzie czołowe europejskie marki kosztują połowę tego a do przewozu kilku strzelców kupuje się Rosomaczki po 15 milionów zł od sztuki.
A Krym bez wody i prądu z drozszymi towarami z Rosji!
chcialbys ,wode maja i prad tez ,ze swoich elektrowni pokrywaja polowe potrzeb.
To autor niech się zastanowi jaki problem tworzy tylu bezrobotnych młodych mężczyzn i czy taki pobór + zamówienia publiczne nie są walką z nudą i bezrobociem. Wojna to rezultat gospodarki, nie cel.
"23 grudnia poinformowano o podwyższonym poziomie moralno-psychologicznym wojskowych w JuWO;"...Jak to odszyfrować? Wódkę dowieźli czy puścili film o Stalingradzie?
Rosja wyraźnie szykuje się do otwartego konfliktu na Ukrainie . Po prostu pretekstem będzie ochrona ludności cywilnej przed ukraińskimi "faszystami" - brakuje jeszcze kilku drastycznych filmów o masowych mordach rosyjko języcznych cywili .A po za tym muszą zdobyć drogę na Krym , inaczej bez wody , prądu i żywności Krym będzie skazany na zagładę .Ukraina jeszcze nie jest w NATO więc muszą się spieszyć . Szybko sprawnie i bez oporu wjadą pancerne zagony. A państwa zachodnie będą na to patrzyć - ewentualnie USA zwiększy sankcje .
Tutaj nie wiemy czy Rosjanie wezmą Donbas pod swoje skrzydła. Ten region wymaga poteżnych inwestycji, na których Rosjan nie stać. Wydaje mi się, że Ukraina pozwoli utworzyć jakiś parlament w rejonach Donbasu za zgodą Rosji. W ten sposób Ukraina będzie szczęśliwa, że odzyskała Donbas, a Rosja też będzie uradowana bo Donbas będzie trzymał Ukrainę przeciwko UE i NATO, a poza tym uda się im nie inwestować w zniszczony region. Nie uważajcie Putina za głupka!
Ukraina nie jest w NATO i nie bedzie ,Rosjia na to nie pozwoli ,a NATO nie przyjmie takiego kraju w ktorym sie cos dziweje .
Do otwartego konfliktu na Ukrainie gotowi byli 10 lat temu, obecnie to odwracanie uwagi od prawdziwego celu czyli Arktyki.
nietrafna predykcja. To Ukraina szykuje się do totalnego ataku na DNR/LNR i pewnie nastąpi do do wczesnej wiosny (zmobilizowane siły ukr. w Donbasie wielokrotnie już przewyższają siły separatystów). Co więcej wygląda że Rosja nie będzie bronić Donbasu !! Ewentualnie dla ratowania twarzy będą się starali zapewnić bezpieczne wycofanie rosyjskich separatystów do Rosji. Najciekawsze się zacznie gdy Ukrom przyjdzie do głowy pomysł zaatakować Krym (a już się odgrażają...). Wtedy różnie może być....
i p.Putin weźmie na utrzymanie Rosji rozchwianą gospodarkę,kompletnie lekceważącą prawo i inne regulacje 45 milionów kiedyś sympatyzujących lub obojętnych Rosji Ukraińców Dziś po rozbudzeniu świadomości narodowej i potwora nacjonalizmu nienawidzących tylko 3 razy liczniejsza nację kiedyś partnerów -dziś wrogów-okupantów.Fakt,że nic i nikt nie dorówna i nie nadąży za myślą politycznej p Putina.
wystarczyło ,że Kijów pośpieszył się z samą deklaracją przyszłej przynależności do NATO...
Rosja w 2012 roku płaci zawodowym żołnierzom od szeregowca wzwyż tak jak w armiach zachodnich. Tworzą elitę i nową klasę średnią opartą na społeczności wojskowej (w tym rodziny). Myślę że budują elity lojalne Rosji.
To T-90A bardziej wygląda na T-72B
to cos na zdjeciu przypomina samobiezny kontener na smieci, a tak na powaznie - sa gdzies jakies inne zdjecia, rysunki...(pytam jako modelarz, wiec szcegolowe dane odnosnie np odpornosi balistycznej, czy zastosowanego napedu, wyposazenia specjalistycznego mnie akurat nie interesuja....a schemat malowania i ew odpowiednik barw w np RAL'u -jak najbardziej, a jezeli jest to TAJNA, no to trudno, zrobie model innego pojazdu...:)
no tak, nasze jelcze to dopiero mają bojowy wygląd :)
Pojazdy rodziny Tajfun spełniają 3 poziom STANAG-4569. Można tą ochronę podwyższyć do poziomu 4 poprzez instalacje modułów.
Co z tego jak wygląda ? Ma chronić i przewozić żołnierzy z punktu A do B, co do odporności balistycznej to pewnie trochę mniej niż w naszych rosomakach.
Szykują się może na uderzenie na Gruzję żeby gaz nie popłyną z Azerbejdżanu przez Turcję do Europy ?? hmm ;) Turcja jest zaniepokojona takim postępem.