Rosja z doktryną użycia uzbrojonych dronów

17 sierpnia 2021, 07:57
Grom Rosja
Fot. Kronsztad
Reklama

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opracowało dokument regulujący uzbrojenie, przeznaczenie i zadania przypisane dla różnych typów bezzałogowców bojowych które znajdują się na uzbrojeniu sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Wyznaczono też kluczowe kierunki rozwoju bezzałogowych systemów latających i ich uzbrojenia.

Jak informuje dziennik Izwiestia, dokument dotyczący uzbrojonych bezzałogowych systemów latających (bsl) opracowany przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej jest już niemal gotowy i powinien być przyjęty w najbliższych tygodniach. Określa on szczegółowo zakres zastosowań poszczególnych maszyn, ich przyporządkowanie w systemie dowodzenia oraz ich wyposażenie i uzbrojenie.

Warto zaznaczyć, że Rosjanie systematycznie wprowadzają bezzałogowce o coraz większych możliwościach operacyjnych, mogące przenosić szeroką gamę uzbrojenia. Z jednej strony są to nowe typy bomb i pocisków kierowanych, w tym opracowywane obecnie lekkie pociski i bomby, pozwalające na precyzyjne rażenie w bliskości własnych wojsk lub obiektów cywilnych z minimalnym zagrożeniem przypadkowych ofiar. Z drugiej strony Rosjanie nadal stosują w uzbrojeniu bsl bomby i rakiety niekierowane, co jest rozwiązaniem od którego większość krajów już odeszło.

Równolegle z tworzeniem reguł, określane są też braki i potrzeby. Przede wszystkim, zgodnie z wytycznymi ministerstwa obrony, rosyjski przemysł powinien skoncentrować się a produkcji lekkiej, precyzyjnej broni przeznaczonej do niszczenia celów punktowych przy ograniczeniu przypadkowych ofiar, umożliwiającej raczenie celów w bezpośredniej bliskości własnych sił. Mała masa i wysoka precyzja mają umożliwić użycie tego typu amunicji przez lżejsze maszyny, lub przenoszenie większej ich liczby. Z drugiej strony rozwijane są pociski kierowane dalekiego zasięgu, które docelowo mają mieć donośność nawet kilkuset kilometrów.

Umożliwi to użycie ciężkich maszyn klasy MALE i HALE do realizacji głębokich uderzeń na cele taktyczne i strategiczne, ale też będzie zasilać arsenał maszyn załogowych i płatowców takich jak S-70 Ochotnik, które mają z nimi ściśle współpracować.

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
say69mat
środa, 18 sierpnia 2021, 08:40

Jak się wydaje, domorośli v/s homemade prestidigitatorzy od kreowania mirażu potencjału broni pancernej tego tematu raczą nie dostrzegać.

Bos
wtorek, 17 sierpnia 2021, 18:15

Rosja jest liderem w programowaniu i matematyce, są rosyjskie procesory, eksperymentalne bezzałogowe samochody już jeżdżą po ulicach, więc będą autonomiczne roboty bojowe. do wojny z przeważającym liczebnie wrogiem

Trol
czwartek, 19 sierpnia 2021, 08:39

I makiety su 57, su 75, t14 i tego nowego Iła co się na złość rozbił przed targami. Takie to galaktyczne imperium.

Eugeniusz
środa, 18 sierpnia 2021, 22:59

Najbardziej zaawansowane rosyjskie procesory (Bajkał, Elbrus - technologia 28 nm) są produkowane na Tajwanie - namacalny przykład "nie mającego analogów" prymatu rosyjskiej technologii :-)

czwartek, 19 sierpnia 2021, 12:59

Są produkowane także w Moskwie odczytaj może że umiesz tylko czytać obrazki

Davien
niedziela, 22 sierpnia 2021, 06:01

Wow , to od kiedy jest fabryka TSMC w Moskwie?:)) Bo w Rosji produkowane sa jedynie najstarsze wersje.

Eugeniusz
środa, 18 sierpnia 2021, 22:59

Najbardziej zaawansowane rosyjskie procesory (Bajkał, Elbrus - technologia 28 nm) są produkowane na Tajwanie - namacalny przykład "nie mającego analogów" prymatu rosyjskiej technologii :-)

Sailor
środa, 18 sierpnia 2021, 09:12

Mają też krążowniki kosmiczne i gwiazdę śmierci oraz najszybsze na świecie zegarki.

USA
wtorek, 17 sierpnia 2021, 17:20

Piękne makiety i ten ochotnik który poleci na misję wojskową za 10 Lat

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 17 sierpnia 2021, 19:19

Są duże szanse, że za 10 lat USA nie będą już istnieć lub będą przypominać współczesne RPA... :D

Trol
czwartek, 19 sierpnia 2021, 08:41

Hahaha. Myślę że większe są szanse że Rosja zostanie zdmuchnięta przy okazji jakiegoś zatargu NATO Chiny.

środa, 18 sierpnia 2021, 08:48

Lub Islamską Republikę Rosji

wtorek, 17 sierpnia 2021, 23:04

Rosja to już gospodarczy i militarny trup. A poziom życia jest w Rosji rzeczywiście jak w RPA.

środa, 18 sierpnia 2021, 13:26

Powyższy wpis świadczy nie tylko o kompletnym braku wiedzy o Rosji, ale wręcz o ślepocie na tendencje zachodzące w świecie w drugiej dekadzie XXI wieku, w których to wydarzeniach Rosja miała znaczący udział. PS1. Rosja ma oczywiście wiele problemów, jak każdy inny kraj na świecie. PS2. Z taką informacją i analityką można przegrać każdą wojnę.

Kot
czwartek, 19 sierpnia 2021, 08:44

No miała, będąc powodem wojny w Syrii czy napadając na Ukrainę. Ale dr fakto odbiło się to tylko na jej reputacji, finansach i powodując że Europa jeszcze niedawno biorąc Rosję za partnera bierze ich z dozą ostrożności. Nawet Finlandia o Szwecja skłania się aby wstąpić do NATO. Więc polityka Rosji jest jedynie nie pozytywna. Przynajmniej dla Europy.

Marucha
środa, 18 sierpnia 2021, 13:16

Co to jest poziom życia i czy im wyższy to lepszy?

Tweets Defence24