Rosja wzmacnia podwodną flotę na Morzu Czarnym

5 listopada 2015, 12:15
Fot. mil.ru

5 listopada br. odbyła się uroczystość podniesienia bandery i przekazania w skład rosyjskich sił morskich okrętu podwodnego z napędem diesel-elektrycznym „Krasnodar”. Nowa jednostka będzie służyć we Flocie Czarnomorskiej.

„Krasnodar” został zbudowany w stoczni Admiralitiejskaja Wierf w Sankt Petersburgu. Jest to już czwarty z sześciu zamówionych dla Floty Czarnomorskiej okrętów podwodnych projektu 636.3 typu Warszawianka (według NATO typu Kilo). Pierwszy z nich - „Noworosijsk” - już działa na Morzu Czarnym, drugi („Rostow-na-Donu”) ma tam przepłynąć do końca br. po testach systemów uzbrojenia prowadzonych w składzie Floty Północnej.

Podobne próby ma przejść w najbliższym czasie „na północy” również trzeci okręt tego typu, „Staryj Oskoł”. Rosjanie podkreślają, że budowa jednostek typu Warszawianka odbywa się zgodnie z harmonogramem. Oznacza to, że wszystkie okręty mają zostać przekazane do czarnomorskiej bazy w Noworosyjsku do końca 2017 r. Baza ta już została przygotowana na ich przyjęcie z przygotowaniem zabezpieczenia socjalnego dla załóg włącznie.

Już w 2014 r. zorganizowano w Noworosyjsku sztab zgrupowania okrętów podwodnych Floty Czarnomorskiej. Trwa również szkolenie załóg w specjalnym centrum szkolenia rosyjskiej marynarki wojennej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
jacenty
czwartek, 5 listopada 2015, 19:39

a na każdej "warszawiance" Kalibr-N. To jakby Ukraina wpadła na pomysł odbijania Krymu

Tweets Defence24