Rosja wzmacnia artylerię "zachodniej" armii pancernej

15 czerwca 2017, 15:18
Fot. mil.ru.
Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons/CC BY SA 4.0.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że w skład nowo tworzonej armii pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego weszła partia zmodyfikowanych 152,4 mm haubic samobieżnych 2S19M2 MSTA-S.

Armia pancerna to nie tylko czołgi i bojowe wozy piechoty, ale i silne elementy wsparcia i zabezpieczenia jej działań. Równolegle z formowaniem zasadniczych jednostek tego związku operacyjno-taktycznego dostarczane są więc i inne systemy uzbrojenia. Nowa partia dział trafiła do 2 Tamańskiej Gwardyjskiej Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych (stacjonującej w Alabino) oraz 4 Gwardyjskiej Kantemirowskiej Dywizji Pancernej (stacjonującej w Naro-Fomińsku). Poinformowano również, że dostarczeniu haubic towarzyszyło odnowienie parków sprzętu technicznego dla nich przeznaczonych.

Pododdziały haubic samobieżnych już latem, po raz pierwszy wezmą udział w szkoleniu poligonowym jednostek 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej.

Msta
Fot. mil.ru.

Jednym z powodów formowania tego, nowego/odtworzonego związku operacyjno-taktycznego jest pogorszenie się stosunków (a właściwie długi już konflikt) rosyjsko-ukraiński. Co za tym idzie, Moskwa chce posiadać silne jednostki ulokowane bliżej granic obu krajów, jak i blisko państw wschodniej flanki NATO.

Czytaj więcej: Rosyjski "bóg wojny" rośnie w siłę 

Haubica 2S19M2 została zaprezentowana po raz pierwszy w 2013 roku. Jest to zmodyfikowana wersja charakteryzująca się poprawionymi parametrami taktyczno-technicznymi oraz eksploatacyjnymi w stosunku do wcześniejszego modelu. Wyposażono ją w nowy, automatyczny system zasilania w amunicję zwiększający szybkostrzelność do 10 strz/min oraz programowalny zespół kontroli ładowania KUMZ. Otrzymała także ulepszony system układania i kontroli ognia ASUNO-M.

Czytaj więcej: Powrót wielkich jednostek. Rosja formuje sztaby armii i korpusów [ANALIZA]

Wzrost dokładności pozycjonowania działa uzyskano poprzez wprowadzenie cyfrowych map terenu, co znacznie przyspiesza orientację w trudnych warunkach geograficznych i pozwala na szybsze i skuteczniejsze prowadzenie ognia. Wprowadzone zmiany przyczyniły się do skrócenia czasu oddania pierwszego strzału i opuszczenia zajmowanej pozycji ogniowej.

Dodatkowo nowy model wykorzystuje zestaw specjalnego kamuflażu redukującego sygnaturę cieplną i radiolokacyjną działa. Poprawie uległ też komfort pracy załogi działa poprzez wprowadzenie wielofunkcyjnego fotela kierowcy ARMV i nowego układu filtro-wentylacji AP18DM. Wzmocniono poziom ochrony poprzez zwiększenie odporności opancerzenia wieży.  

2S19M2 ma masę bojową 43 240 kg i jest obsługiwana przez 5 żołnierzy.

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
Reklama
alle
czwartek, 15 czerwca 2017, 23:34

slabo, ale wiadomo oni teo zlomu maj troche nir mozna lekcewazyc tylko nabijac jak najwiecej krabow.

Edmund
czwartek, 15 czerwca 2017, 22:32

Ta haubica przypominająca KW z 2WŚ to świetny cel dla naszych Krabów. Tutaj zdecydowanie dominujemy, wkrótce lepsza amunicja ( w tym kierowana lub o zasięgu ponad 40 km) a do tego rozpoznanie w tym drony no i SKO (min Topaz) o którym Rosjanie mogą tylko pomarzyć. Rosjanie nie wiedzą co to termowizja, mają słabsze maskowanie. Do tego słaby grzejący się i plujący olejem silnik - o redukcji emisji czego mówią Rosjanie ? bo nie emisji w widmie termalnym. Maskowanie to pewnie te plastikowo-gumowe osłony trakcji i gąsienic, siermiężna wieża jak ze starej Dany

anda
czwartek, 15 czerwca 2017, 23:07

a ty skąd się urwałeś? poczytaj o wojnie w Dombasie to się dowiesz jak działa altyleria

Teodor
piątek, 16 czerwca 2017, 14:00

Ja troche z innej beczki: otoz trafienie w zespol amunicyjny TOS-1M „Buratino” powinno wyrzadzic spore okoliczne szkody. Trafienie w jakiegos grada raczej wywola mniejsze efekty pirotechniczne. Tak sie zastanawiam, kogo kwateruja w tych jezdzacych trumnach? Dobrowolcow?!... Przepraszam, ze moze nie na temat, ale to te artyleria i to o duzym potencjale.

Ttt
piątek, 16 czerwca 2017, 10:14

Kosmetyczne zmiany. 43 240kg to masa bez amunicji. Zasięg 35 kl . Słaba amunicja i duży rozrzut wywołany lufą słabej jakosci. Silnik tak dymi ze widać go z 5 kl.5 osobowa załoga swiadczy o szybkostrzelnośći. Krab z nowym podwoziem bije go na głowę. W turcji to podwozie wygrało z PZH niemieckiej haubicy. A wieża kraba ma doskonałe parametry.

Ad_summam
czwartek, 15 czerwca 2017, 18:15

Nie wolno lekceważyć potencjalnego przeciwnika, bo można się pomylić. A to kosztuje. A koszt liczy się w ludziach i niepodległości. Mnie najbardziej niepokoi wprowadzenie cyfrowych map terenu...

tak tylko...
czwartek, 15 czerwca 2017, 17:59

Z Rosją nikt nie będzie walczył militarnie, szkoda życia żołnierzy. Rosję pokonamy ekonomicznie, To PKB, a nie czołgi decydują o potędze państwa. Rosyjskie PKB jest mizerne, a zbrojenia dokonują się kosztem jego mieszkańców, ale do czasu. Rosjanie powoli zaczynają zdawać sobie sprawę z dysproporcji standardu życia na zachodzie i w Rosji. Na razie łykają kremlowską propagandę o mocarstwowości Rosji (przypominam, rosyjskie PKB jest na poziomie Hiszpanii), ale wkrótce się obudzą, będą zadawać pytanie: dlaczego nie żyjemy tak jak Hiszpanie, tylko gnijemy w błocie, brudzie i biedzie? Dysproporcja standardu życia przeciętnego Rosjanina i Polaka jest gigantyczna już teraz, obraz Rosji i Polski to dwa różne światy. Czas pracuje dla nas, nasze PKB wzrasta ok. 4% (dane za I kwartał 2017), rosyjskie jest gdzieś w okolicy zera.

NN
piątek, 16 czerwca 2017, 10:13

To ja może nie tyle sprostuję, co raczej dopełnię obraz. Przez pewien czas, ze względu na pracę naukową, musiałem siedzieć nad rosyjskimi publikacjami. Mam przedziwne wrażenie, że Rosja rzuca wszystkie siły i środki na te swoje mocarstwowe wizje i nie posiada żadnych rezerwowych mocy naukowych które mogłyby prowadzić jakiekolwiek inne badania. Wszystkie prace i publikacje koncentrują się na pewnych wybranych obszarach i są nakierowane na osiągnięcie konkretnego celu, jak np. stworzenie kolejnej generacji pancerzy reaktywnych. Nie ma żadnego harmonijnego, zrównoważonego rozwoju. U nas (czy tez ogólniej - na zachodzie) poziom rozwoju i wiedzy rośnie mniej-więcej równomiernie i harmonijnie we wszystkich obszarach, dopełniając się i umożliwiając wzajemne wykorzystanie. Dzięki temu niejako "przypadkowo" można wpaść na coś wartościowego. Natomiast Rosja tłucze w kółko to samo, tylko bardziej. I to by było na tyle.

bbb
czwartek, 15 czerwca 2017, 23:11

Rosjanie wiedzą, że czas pracuje na ich niekorzyść i dlatego będą dążyć do cofnięcia swoich sąsiadow w rozwoju na drodze militarnej. Szykują sie do tego od dobrych kilku lat czekajac na okazje tzn. na chwile gdy Zachod rozluźni zwiazki między sobą

orca
czwartek, 15 czerwca 2017, 21:33

Zwalczanie Rosji ekonomicznie jest do czasu. Ten czas juz minal a CCCP ver.2 jest juz postawione pod sciana i ma bardzo malo do stracenia. Juz dawno postawili wszystko na jedna karte, konflikt zbrojny. Przelali fundusze na zbrojeniowke (lub wyczerpali rezerwy bankowe) i maja sprzet. Teraz bron sie 'ekonomicznie' jak twoja gospodarka jest zniszczona a kraj jest okupowany przez 'czerwona gwiazde'.

ryszard56
czwartek, 15 czerwca 2017, 17:51

czyli szykują sie do wojny

ito
piątek, 16 czerwca 2017, 09:08

Te pościnane narożniki stropu wieży- ich też mania aeromobilności dopadła?

X
piątek, 16 czerwca 2017, 11:21

Tylko, że u nich to ma sens.

olo
czwartek, 15 czerwca 2017, 17:04

Te podwozie to stary T-72 ze słabym silnikiem gorszy niż nasza nieudana pierwsza wersja Kraba. Pewnie za chwilę Putina głodujący Rosjanie powiozą na taczkach. Te ostatnie demonstracje gdzie wykrzykiwano PUTIN ZŁODZIEJ to tylko preludium nowej rewolucji społecznej w Rosji. Kraj z z mniejszym PKB niż Włochy nie będzie nigdy globalnym mocarstwem.

Davien
piątek, 16 czerwca 2017, 02:17

To nie jest podwozie T-72, tylko hybryda podwozia T-72/80 do tegop zrobiona wyłącznie dla tego jednego działa, co zaowocowało potężnymi kosztami i brakiem unifikacji z reszta sprzetu.

Su-35
czwartek, 15 czerwca 2017, 18:49

I co z tego że jest to podwozie T-72? To bardzo dobre podwozie, w zupełności wystarcza na działo samobieżne, a krabowi daleko do MSTA-S jak Fordowi T do mercedesa M. Reszty bzdur nie ma co komentować :)

ciągła stagnacja.
czwartek, 15 czerwca 2017, 16:42

Artyleria Rosji to poziom 2WS,,o nowoczesnej amunicji nie wspomnę ,mnogość kalibrów dublujących się ,niska wytrzymałość luf na wystrzały dopełnia obraz nędzy.Tylko ilością coś znaczą ,...jak zwykle.

Raptorek
czwartek, 15 czerwca 2017, 21:27

Zwłaszcza iskandery i nowoczesne ppk

orca
czwartek, 15 czerwca 2017, 20:30

Przynajmiej cos maja i w duzej ilosci. Jezdzi to i strzela, a my co, mamy Angielsko-Koreanskie 'polskie Kraby'? W ilosci 6 sztuk? Nie jestem pro-rosyjski, ale zanim sie wysmiewa innych trzeba popatrzyc na samego siebie. Aby te 2S19M2 byly zlomem tak jak mowisz.

Su-35
czwartek, 15 czerwca 2017, 18:43

Najlepszą wytrzymałość luf mają używane leopardy, zwłaszcza na amunicję z Mesko :)

gero
piątek, 16 czerwca 2017, 03:02

rozmawialem ostatino ze znajomym rosjaninem odonosnie tych duzych protestow przeciw korupcji i biedzie, gosciu byl troche w polsce i niemczech i mowi ze w rosji czuje sie jak w trzecim swiecie. ogolnie jezdzi sprzatac kible do polski zeby miec na remont mieszkania. wiadomo ze rosja sie troche rozwija a moze 2 duze miasta. ale poza tym to jest bieda i ubustwo.

Max
piątek, 16 czerwca 2017, 09:28

Za Jelcyna bylo duzo gorzej, rosjanie nie widzieli wyplaty miesiacami za to konta Bierezowskich i Chodorkowskich puchły. Oni to pamietaja i dlatego teraz Putin ma 70% i nic nie wyjdzie z "wolnosciowych" ruchawek finansowanych przez oligarchow odsunietych od koryta.

ito
piątek, 16 czerwca 2017, 09:03

Doprawdy? A kolega montuje klimatyzację w budynkach- w Rosji, bo na to, za co w Polsce nie ma kto dać 1000 zł tam bez problemu znajdują się chętni za 1000 euro. Bieda w Rosji jest (za to w Polsce nie ma), ale są i niemałe pieniądze. Kraj jak inne.

anno
piątek, 16 czerwca 2017, 02:43

jak ogladalem te ostatnie relacje z protestow rosji to widac ze nawet sluzby jezdza jakims sprzetem z sredniowiecza. rosjanie sa biedni jak cholera. zaklinasz rzeczywisrosc, ale rozumiem ze widzisz tbelki i statystyki tylko one nie oddaja realnego wygladu biednej rosji.

X
piątek, 16 czerwca 2017, 11:36

Wydają rocznie prawie 70 mld dolarów oficjalnie. Do tego broń atomowa, zindoktrynowane społeczeństwo, maaasa starych rupieci w magazynach (starych, ale nowocześniejsztch od tego, co my mamy w linii). To nie sprawi, że będzie im się żyło długo i doststnio, ale na krótkie "patrotyczne uniesienia" wystarczy. My wydajemy ok 10 mld.

Mg
piątek, 16 czerwca 2017, 02:40

Powinniśmy zbudować trochę większego Warmata albo podobny dron (o zasięgu 20-40 km) do zwalczania artylerii. Sam by sobie rozpoznał, gdzie są jednostki artylerii wroga

X
piątek, 16 czerwca 2017, 01:32

ooooo, wleźli wam na odcisk - takie raczej "proste" te komentarze. Chyba rok temu czytałem analizę porównawczą (w prasie typu NTW/Raport). I wynikało z niej, że Krab to raczej jest najwyżej na 3+, względem konkurencji. Także tej ze wschodu.

jarek
piątek, 16 czerwca 2017, 23:37

No i to jest właśnie powód, dlaktórego my również musimy mieć silną artylerię.

obalaczmitow
piątek, 16 czerwca 2017, 00:19

Tak tak Rosjanie żyją w biedzie tylko co miesiąc 130 tys z nich kupuje nowe samochody - i na czele sprzedaży nie ma Skody Rapid. O ilości lotów z Rosji do Grecji lepiej też nie wspominać bo liczba naszych czarterów wypada przy tym blado - ale ja wiem to ciągle ci sami oligarchowie i ciągle ci sami Rosjanie z Moskwy - jeżdżą non stop. O cenach mieszkań w Soczi czy na Krymie też lepiej nie wspominać - bo pewnie te ceny na poziomie Sopotu to też z biedy. A 76 nowych stacji metra w Moskiwie do 2020 r to też pewnie z tej biedy. Karmieni to propagandą jesteśmy my a nie oni. Ich poziom życia nie odbiega od naszego - a ponoć oni są w kryzysie a my na szczycie - dobre dobre. Zobaczcie ile pasażerów w tym roku obsłużył port lotniczy w Sewastopolu / który budują/ a później zaczynajcie swoje fantazjowanie. Co do MSTA - to ona jest na poziomie naszego Kraba - i mają i noktowizję i drony do kierowania ognia / i to duuużo wiecej niż my - Orłan / więc dla nich to norma, automat ładowania o różnorodności pocisków lepiej nie wspominać. To skoro ich stara MSTA jest na poziomie lub lepsza / szybkostrzelność, automat ładowania, itp / Kraba / który jest składakiem z najnowszych rozwiązań dostępnych w NATO/ - to czym jest Koalicja -SW, która kończy próby? NATO - 20 lat do przodu w wojskach pancernych. I dalej zaklinajcie rzeczywistość. Co do noktowizji - to od roku Rosjanie opracowali własną matryce IV generacji / nie licencyjną Thalesa III generacji/ i skoro artykuł wcześniej piszą o lotach nocnych z noktowizją - i to produkowaną od początku do końca przez Rostec - / przez co dużo tańsza/ niż nasze składane z obcych cześci produkty - więc nie wiem kto marzy o noktowizji. O PKB szkoda pisać bo i po co - porównuje się PKB wg parytetu siły nabywczej - to dla informacji dla ekonomicznych nieuków. I jeszcze jest PNB. A hitem eksportowym Polski są samochody osobowe - ciekawe jakie to samochody osobowe produkuje Polski koncern? tyle w kwestii PKB

Teodor
piątek, 16 czerwca 2017, 14:15

"O PKB szkoda pisać bo i po co - porównuje się PKB wg parytetu siły nabywczej - to dla informacji dla ekonomicznych nieuków." - PSN faktycznie jest przydatny pod warunkiem, ze korzystasz z produktow lokalnych wykonywanych bez udzialu innych panstw i walut. PKB pokazuje mozliwosci nabywcze w kwestii importu. Zadne panstwo na swiecie nie jest samowystarczalne, dlatego wyzywanie kogos od nieukow niezbyt dobrze swiadczy o autorze. Glownym mankamentem Rosji jest to, iz pomimo ogromnych terenow, surowcow i calkiem sporej masy ludzi 144mln (hmmm, wydawalo mi sie ze jest ich 146mln...). Osobiscie bylbym szczesliwy, gdyby Rosjanie i ich bracia przyrodni na calym terenie Rosji, zajeli sie soba i zagospodarowaniem tych niezmierzonych terenow. Zajmowanie dodatkowych terenow nie jest im bowiem do niczego potrzebne, a spokoj na swiecie dalby odetchnac od roznych problemow.

NN
piątek, 16 czerwca 2017, 10:05

Krótko: ponad 20% Rosjan nie ma toalet. Taki to "rozwój".

waro
piątek, 16 czerwca 2017, 02:38

niestety ale nie masz racji. proponuje porozmaiac z byle jakim rosjaninem. zycie w rosji jesli nie jestes z elit jest na poziomie bialorusi. jednym slowem smrud brud i ubostwo

Tweets Defence24