Rosja wyprodukowała 46 pocisków balistycznych Buława

5 lutego 2014, 09:02
źródło - mil.ru
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Zgodnie z informacjami podanymi przez moskiewską gazetę Kommiserant, Rosjanie wyprodukowali łącznie 46 sztuk pocisków balistycznych na paliwo stałe RSM-56 Buława.

Reklama

Z 46 wyprodukowanych sztuk 19 już odpalono na potrzeby lotów testowych, a kolejne 5 wyposażono już w urządzenia telemetryczne, na potrzeby testów. Owe pięć rakiet ma zostać wykorzystanych w programie testowym zaplanowanym na 2014 rok, który ogłoszono po nieudanych testach we wrześniu roku ubiegłego.

Pozostałe 22 Buławy, wraz z 10 dodatkowymi pociskami, których dostaw oczekuje się w 2014 r. wejdą do końca roku na wyposażenie atomowych okrętów podwodnych projektu 955: Jurij Dolgoruki oraz Aleksander Newski. Będzie stanowić to ostatni krok ku osiągnięciu gotowości operacyjnej obu okrętów.

Rok temu programu nie przerwano z błahego powodu. Komisja badająca wrześniowe wypadki powiązała zdarzenia z awariami wysuwanych dysz rakiety. Takie informacje przekazał Iwan Charczenko, zastępca szefa Komisji Wojskowo-Przemysłowej 19. listopada 2013 r. Zastępca Ministra Obrony, Jurij Borysow ogłosił wtedy, że wada w pozostałych trzech pociskach tej samej partii produkcyjnej została usunięta. Zgodnie z nieoficjalnymi raportami awaria wynikała z użycia stali zamiast tytanu w procesie produkcji dysz.

(JSm)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24