Rosja wydala polskich dyplomatów. Jest odpowiedź MSZ

23 kwietnia 2021, 14:09
MSZ
Fot. MSZ
Reklama

Pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie zostało uznanych przez MSZ Rosji za osoby niepożądane i mają oni opuścić Rosję do końca dnia 15 maja – poinformowało w piątek w komunikacie rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Polski resort dyplomacji odniósł się do sytuacji – Decyzja Rosji stanowi przykład agresywnej polityki i jest świadomym gestem obliczonym na zaognienie stosunków z sąsiadami. Zastrzegamy sobie prawo do adekwatnej reakcji.

MSZ Rosji oświadczyło, że wezwało w piątek ambasadora RP w Moskwie Krzysztofa Krajewskiego, któremu przekazano protest z powodu wcześniejszego uznania przez Polskę za osoby niepożądane trzech pracowników ambasady Rosji w Warszawie. MSZ określiło decyzję strony polskiej jako "nieuzasadnioną" i podjętą "pod absurdalnym pretekstem wyrażenia solidarności ze Stanami Zjednoczonymi".

Rosyjski resort dyplomacji dodał, że w reakcji na działania strony polskiej uznał za osoby niepożądane pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie. Oświadczył, że działanie to jest oparte "na zasadzie wzajemności". Mają oni opuścić Rosję do końca dnia 15 maja.

Działania Polski rosyjskie MSZ określiło jako "prowokacyjne". Oświadczyło także, że "Warszawa świadomie realizuje kurs na dalszą degradację i niszczenie relacji dwustronnych". Ministerstwo oznajmiło, że to działania strony polskiej sprawiły, iż "w ciągu ostatnich kilku lat kontakty z Rosją były faktycznie zamrożone". Zarzucono Polsce m.in. "próby torpedowania rosyjskich projektów energetycznych" i "antyrosyjską kampanię informacyjną na szeroką skalę".

15 kwietnia ambasadorowi Rosji w Warszawie wręczono notę dyplomatyczną, zawierającą informację o uznaniu za osoby niepożądane trzech pracowników rosyjskiej placówki. W komunikacie polskie MSZ wyjaśniło, że "podstawą takiej decyzji było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej".

MSZ wyjaśniło także wówczas, że "Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi w dniu 15 kwietnia 2021 roku przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji. Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze, to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej".

Reklama
Reklama

"Decyzja strony rosyjskiej stanowi kolejny przykład agresywnej polityki i jest świadomym gestem obliczonym na zaognienie stosunków z sąsiadami i całą społecznością międzynarodową" – oświadczył z kolei polski resort. "Rzeczpospolita Polska opowiada się konsekwentnie za dialogiem i deeskalacją. W obecnej sytuacji zastrzegamy sobie prawo do adekwatnej reakcji na decyzję MSZ Rosji"

Na podobny krok zdecydowały się państwa bałtyckie, nakazując wyjazd łącznie czterem dyplomatom rosyjskim. Litwa wysyła dwóch dyplomatów z powrotem do kraju, a Łotwa i Estonia po jednym. Wydalone osoby używały przykrywki dyplomatycznej do szpiegowania powiedział dziennikarzom litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis, cytowany przez Reutera.

Minister, którego słowa przytacza również agencja AP, dodał, że dwóch pracowników ambasady Rosji na Litwie uznano za personae non gratae, "ponieważ prowadzili działania niezgodne z ich statusem dyplomatycznym". Dostali siedem dni na opuszczenie Litwy. "UE powinna mieć mniej rosyjskich szpiegów działających pod przykrywką. Nasi czescy koledzy rzucają światło na ich bezprecedensową działalność" – zauważył Landsbergis.

Estońskie MSZ podało na Twitterze, iż wydalenie jednego rosyjskiego dyplomaty jest związane z eksplozją w 2014 r. w Czechach, która "narusza prawo międzynarodowe, podważa europejskie bezpieczeństwo i stabilność i jest niedopuszczalna".

Szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkeviczs powiedział, że jego kraj zdecydował się wydalić rosyjskiego dyplomatę, ponieważ "nie będzie tolerował działań wywrotowych na swojej ziemi ani na ziemi swoich partnerów i sojuszników".

17 kwietnia Czechy poinformowały o wydaleniu 18 dyplomatów Rosji z powodu podejrzeń, że rosyjscy agenci wywiadu stali za wybuchem w składzie amunicji w 2014 roku, w którym zginęło dwóch obywateli Czech. W odpowiedzi Rosja nakazała wyjazd 20 dyplomatom czeskim.

W następstwie Czesi zdecydowali o wydaleniu większej liczby rosyjskich dyplomatów, tak aby do końca maja zrównać liczbę pracowników w rosyjskiej ambasadzie w Pradze i czeskiej w Moskwie. W czwartek na wniosek Czech odbyło się także spotkanie Rady Północnoatlantyckiej, podczas którego szef MSZ Czech poinformował sojuszników o ustaleniach dotyczących przebiegu wydarzeń w 2014 roku. Potwierdził też, że za przeprowadzenie ataku odpowiedzialni są ci sami agenci rosyjskiego wywiadu, którzy przeprowadzili zamach z użyciem broni chemicznej w Salisbury w 2018 roku, gdy próbowano zabić Siergieja Skripala. Państwa NATO wyraziły głębokie zaniepokojenie prowadzeniem przez Rosję destabilizujących działań w obszarze euroatlantyckim i pełną solidarność z Czechami.

Po wydaleniu dyplomatów policja też zatrzymała co najmniej pięciu podejrzanych o udział w przygotowaniu do przerzutu osób do Donbasu, aby uczestniczyły one w walkach po stronie prorosyjskich tzw. separatystów. Podejrzani mieli współpracować z wydalonymi rosyjskimi dyplomatami, związanymi z wywiadem wojskowym GRU.

PAP/Defence24.pl

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
Aśka
niedziela, 25 kwietnia 2021, 02:52

Nagła skleroza na forum? Wszyscy w zachwycie jacy to Czesi stanowczy. Bez żartów. Zeman do tej pory nie zabrał głosu w sprawie najnowszego konfliktu z Rosją. Tylko Słowacja poparła Pragę w wywalaniu dyplomatów i wydaliło 3. Dotąd Czesi obok Bułgarów, Węgier i Słowaków to byli najlepsi kumple Rosjan w regionie. Przypomnijmy że jedynym przedstawicielem Zachodu na paradzie wojskowej na Placu Czerwonym w Dniu Zwycięstwa był... Milosz Zeman. Z inicjatywy prezydentów obu państw uruchomiono w 2018 r. coroczne Czesko-Rosyjskie Forum Dyskusyjne, skupiające m.in. kręgi akademickie. Prezydent Czech starał się niwelować działania krytyków polityki Rosji, m.in. opóźniał wręczenie nominacji generalskiej szefowi Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa (BIS) Michalowi Koudelce, który ostrzega przed rosyjskimi wpływami w Czechach. Ale nie tylko on ma za uszami - lider ANO Andrej Babiš opowiadał się za dialogiem z Rosją, a unijne sankcje postrzegał jako czynnik wpływający negatywnie na czeską gospodarkę. Przewodniczący niższej izby czeskiego parlamentu Radek Vondráček skrytykował międzynarodową izolację Rosji, w październiku 2017 r. podczas wizyty spotkał się m.in. z politykami objętymi unijnymi sankcjami. Za jednoznacznie prorosyjską partię na czeskiej scenie politycznej uchodzi Komunistyczna Partia Czech i Moraw, której mniejszościowy rząd ANO–ČSSD zawdzięcza uzyskanie wotum zaufania. Czesko-rosyjska wymiana handlowa, pomimo unijnych sankcji rośnie od 2017 r. W 2018 r. wyniosła ok. 9,8 mld dol. i tym samym była najwyższa od 2014 r. (11,7 mld dol.). Czeskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu poparło powstanie gazociągu Nord Stream 2 licząc przez to na wzmocnienie swojej pozycji jako państwa tranzytowego dla rosyjskiego gazu. Czy coś się zmieniło? Ano nie. Niedawno jeszcze Rosyjski Rosatom był brany pod uwagę na rozbudowę bloków w elektrowni atomowej Dukovany (co obecnie zostało zablokowane ale nie zerwane) więc bajki o tym jacy to Czesi nieustępliwi wobec Rosji to żart sezonu. Jak znam pragmatykę pepików poczekają trochę a potem wrócą do business-as-usual z Rosją. Tylko Polska bo z krajów V4 ani Węgrzy czy Słowacja które są jawnie prorosyjskie jest konsekwentna w swoim podejściu do Rosji.

Aśka
niedziela, 25 kwietnia 2021, 16:46

No i proszę. Prezydent Zeman dał głos i co? - Nie wierzy w udział rosyjskich agentów w wybuchu. Niczego innego się nie należało spodziewać.

środa, 28 kwietnia 2021, 10:16

WYpowiedź Yemana i ta w wersji cztowanej pryey TASS, to

Wawiak
środa, 5 maja 2021, 15:57

dwie różne wypowiedzi.

yaro
sobota, 24 kwietnia 2021, 20:41

Na miejscu Rosji zakończył bym kontakty dyplomatyczne z Polską. Na pewno polski rząd skakał by z radością z tego faktu.

asert
środa, 5 maja 2021, 20:21

Yaro jak ci się żyje tam w Rosji

piątek, 30 kwietnia 2021, 13:54

Może powinieneś Rosji doradzać?

Zaniepokojony
sobota, 24 kwietnia 2021, 12:12

"Państwa NATO wyraziły głębokie zaniepokojenie prowadzeniem przez Rosję destabilizujących działań w obszarze euroatlantyckim i pełną solidarność z Czechami." - to można się rozejść, jak już klub dyskusyjny NATO wyraża zaniepokojenie, to jest grubo :D

Gruszwik
sobota, 24 kwietnia 2021, 11:16

Powinniśmy w ramach solidarności z Czechami wydalić kolejnych.

irt
sobota, 24 kwietnia 2021, 22:09

I własnie Rosji o to chodzi, aby doprowadzic do likwidacji ambasad panstw nato, po to Putin wydał odpowiedni dekret w tym temacie.

Ak
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 08:34

Co masz na myśli ?

prawie nokaut, dobić
sobota, 24 kwietnia 2021, 09:18

Ruskie przegrywają ładnie. Persona non grata ruski dyplomata. Wywalić wszystkich prócz ambasadora. Wiele potencjalnych problemów w przyszłości nie będzie miało miejsca :)

ewolucja przyśpiesza?
sobota, 24 kwietnia 2021, 22:01

Droma, jaki "progres".

nie w rosji
czwartek, 29 kwietnia 2021, 18:40

Progres taki, że obecny prezydent Rosji może dopisać sobie kolejny sukces czyli rozłożenie na łopatki swojego wywiadu :) hehehe

sdasf
sobota, 24 kwietnia 2021, 09:17

Wydalić kolejnych 5! Ruskim się mocarstwo marzy, chyba coś sobie za bardzo wyobrazili i się panoszą.

Tani
sobota, 24 kwietnia 2021, 08:16

Po co to mlocic. Wydalisz12 oni wydala 12 . Tak jest i bedzie

Aśka
sobota, 24 kwietnia 2021, 18:28

Niestety i tu nie stosują zasady proporcjonalności. Rosja wydala o kilku więcej i eskaluje.

dim
piątek, 23 kwietnia 2021, 19:50

W całej Euro Środkowej przydałaby się ta zasada, że Rosjanie nie mogą mieć tu więcej personelu (i bynajmniej nie tylko dyplomatycznego, także "firmy handlowe") niż naszego personelu pracuje tam. W dyplomacji sztuka za sztukę, a w firmach powiedzmy +/- 20%, by przedsiębiorstwa zachowywały płynność działań.

rED
piątek, 23 kwietnia 2021, 19:33

Jak tak dalej pójdzie w Rosji będzie dużo "dyplomatów"

niedziela, 25 kwietnia 2021, 09:12

Tak jak i w Polsce

Palmel
sobota, 24 kwietnia 2021, 16:25

i u nas też oni z nami nie robią żadnych interesów co innego z Niemcami a przez nordstrima stracimy trochę kasy i należy się spytać naszych rolników ile stracili po 2014 roku na handlu z Rosją

BUBA
piątek, 23 kwietnia 2021, 18:58

Wiadomo Rosja.

gnago
piątek, 23 kwietnia 2021, 18:26

"Polski resort dyplomacji odniósł się do sytuacji – Decyzja Rosji stanowi przykład agresywnej polityki i jest świadomym gestem obliczonym na zaognienie stosunków z sąsiadami." O ile pamiętam to kilka dni wcześniej podjął podobną decyzję o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. To co Rosja zrobiła to właśnie odpowiedź na ten krok służalczo dyplomatyczny "polskiego" rządu

Polish blues
piątek, 23 kwietnia 2021, 17:19

Kiedy wreszcie ruszy modernizacja armii z prawdziwego zdarzenia?

zagłodzony propagandą
poniedziałek, 3 maja 2021, 14:13

Nie ruszy, bo oszczędności trzech pokoleń zostały rozgrabione przez ostatnie sześć lat. Polska ekonomicznie jest w stanie krytycznym i ciekawe czy znajdzie się odważny, który powie polakom prawdę. sytuacja polityczna to jeszcze gorzej, aż szkoda pisać. Jest wielu inteligentnych i zdolnych patriotów ale populizm i propaganda nie daje im żadnych szans

Eter
sobota, 24 kwietnia 2021, 22:43

Siły powietrzne już maja przewagę nad Rosja. Czas działa na rzecz wolnego świata.

Jacek
sobota, 24 kwietnia 2021, 16:17

W Polsce już ruszyła 6-7 lat temu.

Tweets Defence24