Rosja wetuje rezolucję ONZ i grozi USA w Syrii

11 kwietnia 2018, 10:45
29795162811_2644794a0f_z
Fot. U.S. Department of State/Flickr

Rosyjski amabasador w Libanie Aleksandr Zasypkin przekazał, że każdy amerykański pocisk rakietowy odpalony w stronę Syrii zostanie zestrzelony, a miejsca, z których rakiety będą odpalane, zostaną wzięte na cel. Wcześniej Rosja zawetowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt amerykańskiej rezolucji dotyczącej śledztwa ws. ataku chemicznego na miasto Duma.

"Jeśli nastąpi atak ze strony Amerykanów, (...) pociski zostaną zestrzelone, a na cel będą również wzięte miejsca, z których (rakiety) wystrzelono" - powiedział Zasypkin we wtorek wieczorem w telewizji Al-Manar powiązanej z libańskim radykalnym ugrupowaniem Hezbollah. Dodał, że powołuje się na słowa rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generała Walerija Gierasimowa. Dyplomata podkreślił jednocześnie, że starcia "powinny być wykluczone" i "dlatego Rosja gotowa jest na negocjacje".

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że Stany Zjednoczone na atak chemiczny w Syrii odpowiedzą rozwiązaniem siłowym. W ostatnich dniach Trump dwa razy rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i obaj przywódcy zapowiadali w tej sprawie "zdecydowaną reakcję". Jak mówił Macron, ewentualne naloty będą wymierzone w syryjskie magazyny broni chemicznej.

Organizacja Syrian American Medical Society (SAMS) oskarżyła syryjskie władze o atak chemiczny przeprowadzony w sobotę wieczorem na szpital w mieście Duma na wschód od Damaszku, gdzie miało zginąć co najmniej 41 osób. Władze Syrii odrzucają te oskarżenia.

We wtorek Rosja zawetowała w RB ONZ amerykańską rezolucję przewidującą wszczęcie nowego dochodzenia, mającego ustalić odpowiedzialność za ataki chemiczne w Syrii. 12 członków RB ONZ poparło amerykański projekt rezolucji. Przeciwko wypowiedziała się Rosja i Boliwia. Chiny wstrzymały się od głosu. Wniosek Rosji w sprawie nowego śledztwa także nie został przyjęty przez Radę, której posiedzenie przerwano do czasu rozpatrzenia wniesionego wcześniej projektu rezolucji autorstwa Szwecji. 

Rosyjską decyzję skomentowało przedstawicielstwo RP przy RB ONZ. Polscy dyplomaci stwierdzili, że Rosja po raz kolejny osłabiła zdolność RB ONZ do spełnienia swoich podstawowych obowiązków wynikających z Karty Narodów Zjednoczonych. Zdaniem przedstawicielstwa RP weto po raz kolejny uniemożliwia uruchomienie niezależnego mechanizmu do zbadania użycia broni chemicznej w Syrii.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 36
Reklama
look
środa, 11 kwietnia 2018, 20:34

Szkoda ,że Francuzi nie wymachiwali tak szabelką we wrześniu 1939 roku ... I ciekawe kiedy rozliczą się za swoją zdradę z Polską na honorowych warunkach...

bender
czwartek, 12 kwietnia 2018, 11:23

Ale zdrada w 1939 to jest pakt Ribbentrop-Molotov i rosyjski atak na Polske, a nie wypowiedzenie przez Francje wojny Niemcom 3 wrzesnia.

Davien
piątek, 13 kwietnia 2018, 22:24

Dla Rosjan to może być zdrada:)

Pepe
czwartek, 12 kwietnia 2018, 09:18

Poczytaj, przydałyby się ci jakieś książki. Oni nie zdążyli nam pomóc, wkroczenie Rosjan przerwało przygotowania do francuskiego kontrataku

Waste
czwartek, 12 kwietnia 2018, 10:53

17-go września, kiedy ZSRR wkroczył do Polski, polskie wojsko było już w zasadzie rozbite. To na co oni czekali?

Davien
piątek, 13 kwietnia 2018, 22:25

Francuzi panie Waste dzien po wypowiedzeniu wojny weszli do Niemiec a wycofali się dopiero po napaści ZSRS na Polskę.

bender
czwartek, 12 kwietnia 2018, 16:03

Rosjanie? Właśnie na to. Chociaż hitlerowcy mocno naciskali, żeby weszli szybciej. Francuzi mieli 2 tygodnie na podjęcie działań po wypowiedzeniu wojny (3 września). No ale o pakcie Ribbentrop-Molotov już wiedzieli, ergo spodziewali się tego, co zrobili Rosjanie.

Szymon
czwartek, 12 kwietnia 2018, 07:41

To Francja zdradziła nas w 1939r???

jeśli o szabelce
czwartek, 12 kwietnia 2018, 07:11

Na razie to macha szabelką Rosja, już od jakiegoś czasu. Zachód nie bardzo wie co zrobić z tym fantem, zbiorowe szaleństwo jakieś.

lambardo
środa, 11 kwietnia 2018, 20:31

Przypomnę wszystkim myślącym Polakom ,że Amerykanie też niedawno zawetowali ustawę ONZ kiedy chciano zbadać sprawę przemocy wobec żyjących w izraelskich gettach Palestyńczyków... Dlaczego więc Rosjanie nie mają wetować decyzji ONZ w sprawie swoich sojuszników?

Pepe
czwartek, 12 kwietnia 2018, 09:20

Ale Ławrow powiedział, żeby nie wydawać sądów przed przeprowadzeniem niezależnego śledztwa a następnie ruski ambasador przy ONZ zawetował taką możliwość. Amerykanie tak robili? Kiedy?

Ja
środa, 11 kwietnia 2018, 19:57

Rosja po raz kolejny pokazuje swe prawdziwe oblicze i to że jest jak dawniej wielkim zagrożeniem dla światowego pokoju

Hanys
środa, 11 kwietnia 2018, 18:12

Oczywiście mało kto się zająknie, że wcześniej USA zawetowało rosyjską propozycję śledztwa, no ale skoro amerykańska organizacja \"American Medical coś tam he he\" oskarża Asada o użycie broni chemicznej, to inna amerykańska organizacja musi to też \"wyjaśnić\" śmiechu warte... Natomiast co do tych straszliwych rosyjskich gróźb że będą zestrzeliwać rakiety lecące na ich wojskowych, to rzeczywiście jest szczyt bezczelności. Rosja powinna się poddać i poprosić Amerykanów o kilka tygodni na wycofanie sie z Syrii grzebiąc to co tam zainwestowała i zapominając o stratach (w tym ludzkich) które tam poniosła, a następnie to samo powtórzyć na Krymie, ale to może za rok...

Davien
czwartek, 12 kwietnia 2018, 09:17

A co rosja zrobi jak USA zaatakuja Asada?. Rozpocznie wojne z o wiele slniejszym przeciwnikiem o małego dyktatorka? To bardzo szybko pozbedzie się swoich wojsk w Syrii .

Polanski
środa, 11 kwietnia 2018, 23:55

Rzeczywiście masz rację. powinna.

aaa
środa, 11 kwietnia 2018, 17:12

\"powiedział Zasypkin we wtorek wieczorem w telewizji Al-Manar powiązanej z libańskim radykalnym ugrupowaniem Hezbollah\" i wszystko w temacie odnośnie pokojowo nastawionej Rosji.

Polanski
środa, 11 kwietnia 2018, 14:15

Rosja nie ma możliwości wzięcia na cel miejsc z których odpalono rakiety. Musieli by podlecieć do okrętów na bliską odległość. Jest to nie możliwe. Rosyjskie samoloty nie wystartują nie mówiąc o wykonaniu takiego ataku.

zyg
środa, 11 kwietnia 2018, 22:27

Rosja powinna sobie zdać sprawe że jest pod wzgl PKB i ludności krajem mniej więcej równym Meksyku.A Meksyk nie podskakuje na arenie międzynarodowej? Następny atak na Syrię będzie nastepnym atakiem na najnowoczesniejszy rosyjski system oplot .. jak w Bagdadzie 2003 czy w Syrii 1982 .. a po tym tylko płacz?

Polanski_II
środa, 11 kwietnia 2018, 21:32

Ależ oczywiście, że ma co Ty bredzisz, może wystrzelić rakiety z OP, może wystrzelić rakiety z bombowców, może wystrzelić rakiety z morza kaspijskiego, zasięg Kalibra 2500 km .... opanuj się i nie wypisuj tu dyrdymałów.

Davien
środa, 18 kwietnia 2018, 22:57

Wow rozumiem ze 3M14 ledwo zdolny do zwalczania nieruchomych , nie bronionych celów co pokazało ich uzycie w Syrii zrobi cokolwiek okrętom których w zaden sposób nie ejst w stanie zwalczać. A może odpala Ch-101 ze swoich bombowców ? Taki tylko mały problem ze tez nie moga zwalczać celów ruchomych a do tego wyglądają identycznie do Ch-102 z głowica jądrową wiec...

Domin
środa, 11 kwietnia 2018, 21:12

Wiesz co to Kalibr, Onyks, Szkwał i inne Rosyjskie zabawki tego typu? Nigdzie nie muszą podlatywać. Uważam, że Rosja obecnie posiada lepszą broń rakietową niż NATO. Dowodem wprowadzane na uzbrojenie rakiety hipersoniczne.

Kiks
piątek, 13 kwietnia 2018, 23:35

Porównaj sobie jak startuje Tomahawk, a jak Kalibr. Kosmos i przepaść.

raf
czwartek, 12 kwietnia 2018, 10:08

tomahawk wystrzelony z 2000km żaden radar nie namierzy krzywizna ziemi niestety radar będzie ślepy wykryje je ale to będa już bardzo blisko one lecą na wysokości 30 -100metrów. Rosyjskie rakiety typu kalibr nie są rakietami do celów ruchomych a rakiety przeciw okrętowe nie wygłupiaj się nie sa w stanie zbliżyć się na odległość wystrzału a hipersoniczne to poza zdjęciami i grafikami nie ma żadnych dowodów ze coś takiego mają , np. rakiety manewrujące usa wprowadziło poczatek1980 hmnn federacja Rosyjska potwierdzony atak 2016rok wprowadzenie do służby :P

Davien
czwartek, 12 kwietnia 2018, 09:23

To po kolei: Oniks ma zasięg na niskiej wysokosci całę 120km na duzej ok 450-500 i jego zwalczanie nie jest niczym trudnym dla AEGIS. Kalibr to powolny pocisk poddżwiekowy jeszcze łatwiejszy do przechwycenia. Szkwał słuzy WYŁĄCZNIE do samoobrony OP bo z zasięgiem maks 12-13km to do okretów nawodnych sobie nie postrzelasz. Żadnej broni hipersonicznej Rosja obecnie nie wprowadza bo nie ma nic gotowego. Cos jeszcze?

Yaro
czwartek, 12 kwietnia 2018, 08:56

Szkwał to zdaje się ten który zatopił swojego nosiciela (Kursk). Od tego czasu słuch o nim zaginął. Jakie to rakiety hipersoniczne wprowadziła Rosja? Jak narazie tylko fotoszopki.

cynik
czwartek, 12 kwietnia 2018, 07:44

Ale wiesz, że żeby jakakolwiek rakieta trafiła w cel to trzeba wypracować dane do ataku? Czyli namierzyć te okręty. Podpowiadam - to cel ruchomy na dodatek wyposażony w lepsze od rosyjskich systemy radarowe, przeciwlotnicze i przeciwrakietowe. Na dodatek operujące na akwenie gdzie kontrolują przestrzeń powietrzną i mają miażdżącą przewagę w powietrzu. To powiedz nam, przyjmując nierealistyczny scenariusz Rosjan podejmujących samobójczą decyzję o strzelaniu do USA, w jaki sposób Rosjanie mieliby podlecieć lub podpłynąć do amerykańskiej floty, żeby wiedzieć gdzie mają strzelać? Rakiety hipersoniczne? Ale wiesz, że te zapowiedziane ostatnio przez Putina okazały się być atrapami na bazie Iskandera? Ani nie mające cech hipersoniczności ani stealth?

Mat
niedziela, 15 kwietnia 2018, 00:04

O czym rozmawia sprawdzcie co jest e syrii cennego i już będzie wiadomo co tak robia wojska USA

Marek
czwartek, 12 kwietnia 2018, 07:24

Hipersoniczne pociski tak samo wprowadzili jak i Armatę.

tak myślę
środa, 11 kwietnia 2018, 13:53

Rosja to stan umysłu, dowodzą tego na każdym kroku. A śledztwo ONZ powinno w takich sytuacjach startować automatycznie, a nie w wyniku głosowania.

DD
środa, 11 kwietnia 2018, 13:37

Zobaczymy czy jankesi powiedzą \"sprawdzam\" oby...

Stirlitz
środa, 11 kwietnia 2018, 13:27

Rosja w sojuszu z Boliwią ;) nawet Chińczycy nie chcieli brać odpowiedzialności za rosyjskie zbrodnie w Syrii i nie wetowali rezolucji. Rosjanom pozostało więc tylko pogadanie z mediach terrorystów z Hezbollachu. To też znamienne, że terroryści trzymają się razem ;)

Kiks
środa, 11 kwietnia 2018, 13:20

Po raz kolejny to dowód na to, że ONZ jest niepotrzebne, skoro kilka świętych krów ma prawo weta. Zresztą tyczy się to również USA. A w świetle ostatnich, ciężkich zawirowań finansowych w CCCp, a kiedy to USA nie odpaliło ani jednego Tomahawka, raczej śmieszą podrygi Sowietów.

sylwester
środa, 11 kwietnia 2018, 12:58

jesteśmy na tyle słabym krajem że powinniśmy siedzieć cicho , głośne zachowanie jedynie może nam zaszkodzić

bender
czwartek, 12 kwietnia 2018, 11:13

Jestesmy przez rok w RB ONZ. Nie mozemy siedziec cicho. Musimy miec stanowisko.

Pepe
czwartek, 12 kwietnia 2018, 09:24

Tak, to pomoże. Jak byśmy tak nie podskakiwali w 1939 byłoby o wiele lepiej

ehh
środa, 11 kwietnia 2018, 18:20

A to prawda. Cicho ale nie bezczynnie.

Tweets Defence24