Rosja uruchomi pod Kaliningradem radar pozahoryzontalny

19 marca 2020, 15:23
800px-Container_over-the-horizon_radar
Radar systemu 29B6 Kontiener w Republice Mordowii / Fot.mil.ru/CC BY 4.0
Reklama

Rosja uruchomi pod Kaliningradem nowoczesny radar zdolny do monitorowania przestrzeni powietrznej nad całą Europą, łącznie z Wielką Brytanią-poinformowała w czwartek agencja TASS powołując się na źródło w kompleksie przemysłowo- obronnym Federacji Rosyjskiej.

Drugą w Rosji, najnowocześniejszą stację radiolokacyjną mogącą zarejestrować starty samolotów, wystrzelenie rakiet czy też odgłos ponaddźwiękowych samolotów i rakiet z odległości trzech tysięcy kilometrów, planujemy zbudować i uruchomić pod Kaliningradem - informuje TASS powołując się na informacje z kompleksu zbrojeniowego Federacji Rosyjskiej. Obecnie trwają prace nad wyborem ostatecznego miejsca jej lokalizacji. Informator agencji nie określił kiedy dokładnie stacja zostanie oddana do eksploatacji.

radar starają się uruchomić w najbliższym czasie (...) (z radarem w Republice Mordowii- przyp. red.) razem mogą objąć monitoringiem całą Europę, łącznie z Wielką Brytanią i zwiększyć dokładność ustalania celów

Informator agencji TASS

W Mordowii użytkowany jest radar pozahoryzontalny systemu 29B6 Kontiener. Składa się on ze 144 pionowych anten, każda o wysokości ok. 35 m położonych od siebie w 14 metrowych odstępach. Dysponuje on zasięgiem 3000 km w obrębie sektora 240 stopni i pozwala na śledzenie w czasie rzeczywistym statków powietrznych. Wedle dostępnych informacji, radar działa w pasmie HF (wysokich częstotliwości) 3-30MHz. 29B6 został zaprojektowany przez NPK NIIDAR, przedsiębiorstwo, które zaprojektowało też m.in. system radarowy wczesnego ostrzegania Woroneż.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 75
Reklama
Pim
piątek, 20 marca 2020, 19:49

Pytanie drążące: w Obwodzie Kaliningradzkim będzie stacja nadawcza, czy dobiorcza? Radzieckie/Rosyjskie radary pozahoryzintalne tak są budowane. Istniejący "Kontiejner" ma stację odbiorczą w Kowyłkinie, a nadawczą w Gorodcu. Podbnie było z Dugą: nadajnik był w miejscowości Lubecz, a 60 km dalej odbiornik był w Czarnobylu.

jam
piątek, 27 marca 2020, 14:54

a pomoc dla wloch cos ci mowi?

zyzio
piątek, 20 marca 2020, 17:33

"Drugą w Rosji, najnowocześniejszą stację radiolokacyjną mogącą zarejestrować starty samolotów, wystrzelenie rakiet czy też odgłos ponaddźwiękowych samolotów " Zwrócę uwage na słowo "odgłos" z dedykacją dla użytkownika bender i jego kolegów hahahahah.

Davien
sobota, 21 marca 2020, 13:43

Zyzio, a od kiedy to radary rejestrują odgłosy dzwiękowe:)) Ech a podobno myslenie nie boli:))

poniedziałek, 23 marca 2020, 23:05

Uświadomij mnie maluczkiego prosze o najmondrzejszy o jakim rejestrowaniu odgłosu samolotów ponadddźwiękowych mowa jest w artykule.

poniedziałek, 23 marca 2020, 13:46

Analiza widma mikrodopplerowskiego pozwala na rekonstrukcję drgań mechanicznych (akustycznych) rozchodzących się na powierzchni obserwowanego obiektu"

Davien
wtorek, 24 marca 2020, 20:53

Radarem OTH na fale długie???

środa, 25 marca 2020, 13:53

Efekt dopplera to dotyczy fal konkretnych, tylko o określonej częstotliwości? Może jednak o największy umyśle uświadomisz także mnie o jakim rejestrowaniu odgłosu samolotów naddźiwękowych mowa w artykule.

Golub
piątek, 20 marca 2020, 14:54

Radar sprawdza sie w Mordorze Cudeńko

SamJo2020
piątek, 20 marca 2020, 13:55

To my czyli NATO musimy zainstalować u siebie stacje radarowe zakłócające te ich radary , albo chociaż przeszkadzają im fałszywymi sygnałami!!!!

endras1
piątek, 20 marca 2020, 10:14

Fanklub Daviena-to je będziecie często naprawiać, tak często że będą bezużyteczne.Taka jednorazówka.

nick
piątek, 20 marca 2020, 08:19

Piszę na jednym z rosyjskich forum że ten radar ma martwą strefę długości 1000 km , obejmuje ona całą Polskę i część Niemiec Co Wy na to ?

Fanklub Daviena
piątek, 20 marca 2020, 10:48

A co ma być? Całą Polskę to Rosja ma w zasięgu radarów myśliwców latających nad Kaliningradem oraz "normalnych" radarów naziemnych. Po co im radar wczesnego ostrzegania na Polskę? Ten radar z artykułu ma śledzić ruch w zachodniej Europie i na Atlantyku a nie Polskę. A zajęcie Kaliningradu przez NATO to utrata terytorium, która wg obecnej doktryny Rosji stanowi przesłankę użycia broni atomowej. Ponieważ Pompeo wmawiał Ławrowowi, że "Kaliningrad to tak naprawdę nie Rosja i Rosja z tego powodu nie powinna użyć broni atomowej", to Ławrow mu odpowiedział, że "Hawaje to tak naprawdę nie USA i jak Rosja w odwecie za Kaliningrad zaatakuje bronią atomową Hawaje, to USA nie powinny tego traktować jak atak na swoje terytorium" i Pompeo się zamknął. Atak na ten radar w Kaliningradzie na 100% spowoduje zniszczenie radarów "tarczy" w Polin czy Norwegii... :)

Davien
piątek, 20 marca 2020, 13:05

Funku, dawno tak się nei usmiałem z twoich bredni:) Ale dlatwojej wiedzy jest cos takiego jak horyzont radiolokacyjny i te radary z OK dalej nic nie zobacza:) A jak Rosja chce zamienic sie w radioaktywny parking to niech uzyje broni jadrowej ale wtedy pretensje do ławrowa jak ci się na dacze na Syberii wmelduje jakaś W87:)

yaro
piątek, 20 marca 2020, 13:50

To jak Davienku 2.4 GHZ radar Kontajner i brak wi-fi w połowie Polski .... Ty się luz lepiej nie odzywaj ze śmiechem bo ta błazenada przebiła wszystko ...

bender
wtorek, 24 marca 2020, 08:52

Jego kotla opalanego oparami benzyny i AIM-120 z 1973 roku nic nie przebije.

ham
czwartek, 19 marca 2020, 22:57

No to fale krótkie w SP nie do użytku...

klawisz
czwartek, 19 marca 2020, 22:48

A towarzysze jak zwykle na wojnie.

Marek
czwartek, 19 marca 2020, 22:25

A to bardzo dobrze, że tam. Jak będzie trzeba, to dostanie "prezent" zupełnie bez użycia samolotów.

AlS
czwartek, 19 marca 2020, 21:30

Łatwo policzyć - radar ma częstotliwość około 10 MHz - anteny ustawia się na połowie długości fali. Nie tak szybko z zachwytami nad tym radarem, kolesie ze Sputnika, nieumiejący uprościć ułamka z potęgą do kwadratu w liczniku i do czwartej w mianowniku, oraz inni fun-boys czerwonej gwiazdy. Będzie śledzić, ale samoloty pasażerskie i duże myśliwce 4 generacji, do tego z dokładnością do kilkudziesięciu kilometrów. Australijski, zaawansowany JORN ma zdolność wykrywania obiektów morskich wielkości dużego kutra patrolowego i samolotu o SPO BAE Hawk, z dokładnością zależną od warunków propagacji jonosfery, ale w najlepszym razie około 20 km. Stealth F-35 czy F-22 to nie tylko kształt, ale przede wszystkim płatowiec wykonany z materiałów RAM, które pochłaniają każdy rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, nie tylko fale radiowe o częstotliwości pasma X, jak to się wielu "specom" wydaje. Więc opowieści dziwnej treści o F-35, jakoby wykrywanym przez sowiecki radar OTHR z odległości 2000 tysięcy kilometrów mają taki sam poziom, jak snujący je kolesie-Sputnikowcy, którzy nie rozumieją arytmetyki na poziomie piątej klasy podstawówki.

Echo
piątek, 20 marca 2020, 13:45

Jest dokładnie jak mówisz. F35 pochlania każdy rodzaj promieniowania EM, nawet odbicia własnego radaru i piloci latają na "ślepo". Oczywiście to skrót myślowy, ponieważ F35 jest naprawdę niewidzialny i pilot nie musi nic widzieć. Jak? zapytacie. Otóż po posmarowaniu specjalną farba, F35 pochlania każde spektrum EM, nawet światło widzialne i ludzkie oko nic nie zobaczy. Co z ciepłem wydzielanym przez silnik zapytacie? Bardzo proste. Tak naprawdę to każdy F35 ma zamontowany wentylator, nie tylko wersja B. Zasysa on powietrze i miesza je z gazami wylotowymi, i temperatura tych gazów jest dokładnie taka sama jak otoczenia. A co z dźwiękiem zapytacie? Bardzo proste. F35 ma zamontowane głośniki stereo, które emitują dźwięk o takiej samem częstotliwości jak pracujący silnik ale w przeciwfazie. W ten sposób następuje cisza. Wiem to, bo czytam tajne dokumenty. System jest przetestowany w akcji i działa, a czego potwierdzeniem jest zdjęcie zrobione jakiemuś ruskowi w onucach pod Moskwą, który akurat wychodził ze sławojki.

Fanklub Daviena
piątek, 20 marca 2020, 11:01

Ale davienowe brednie... Jak radar ma 10 MHz, to fala ma długość 30m. Wbrew bredzeniom Daviena precyzja lokalizacji nie zależy tak naprawdę od długości fali, tylko od stosunku rozmiaru anteny do długości fali. Radarek z F-16 ma mniej niż 60cm antenę o ok. 3cm długości fali, czyli antena jest ok. 20x większa niż długość fali. Tu mamy 30m falę ale antenę 144 x 14,5m 2088m, czyli rozdzielczość kątowa tego radaru może być teoretycznie ok. 3x większa niż radaru F-16... A jeśli do lokalizacji wykorzystuje się nie zjawiska falowe tylko różnice czasów, a to znacznie dokładniejsza metoda, to częstotliwość czy długość fali nie mają znaczenia dla precyzji lokalizacji. Rosjanie chwalą się, że w tym radarze zastosowali zupełnie nowe, niestosowane dotąd w światowej radiolokacji, przełomowe aparat matematyczny i algorytmy lokalizacyjne i nawet nie chcą pisnąć słowa jakie, to nie spodziewaj się, że działa ten radar na takich zasadach jak stare zwykłe, czyli w oparciu o tradycyjne zjawiska falowe. W każdym razie z dalekiego dystansu, z Rosji, udało im się takim radarem namierzyć 6 szt. F-35 u granicy Iranu i to na tyle dokładnie, że stwierdzili, że granicy nie przekroczyły, na tyle dokładnie, że je namierzyli i na tyle dokładnie, że jak to podali USA i Iranowi, to USA ze strachu o F-35 nie odważyły się ich użyć przeciwko Iranowi... :)

Davien
piątek, 20 marca 2020, 13:10

Taak a ten znowu swoje bajki opowiada:))Ten radar to zwykły radar OTH choc jak widac brednie o alternatywnej fizyce Putina dalej zywe. Aha, sprawdz sobi funku w którą stronę jest uztawiony juz istniejacy 29B6 zanim znowu się skompromitujesz bo Iran jest w martwej strefie radaru z Mordovii

Pl
piątek, 20 marca 2020, 12:40

Takie bajki to po 19-tej

co tak boli?
piątek, 20 marca 2020, 10:09

Częściowo rozumiem płacz ale frustracja i bezsilna złość nie jest dobrym doradcą. No i trzeba jeszcze mieć odrobinę pojęcia o czym się pisze.

Palmel
piątek, 20 marca 2020, 10:05

pamiętaj że wiesz tylko tyle ile Putin chce żebyś wiedział, pamiętaj że piszą to dziennikarze i podają informacje i dezinformacje które mają nam namieszać jak nie usiądziesz przed takim urządzeniem i nie zobaczysz jak działa i nie przeczytasz instrukcji obsługi to tak naprawdę nic nie wiesz, do dnia dzisiejszego nie wiemy kto był rosyjskim agentem w pobliżu Hitlera są tyko hipotezy

Jaro
piątek, 20 marca 2020, 07:49

Brawo za analizę,pozdrawiam,chyba ich poirytowałeś...

Ralf_S
czwartek, 19 marca 2020, 23:06

"2000 tysięcy kilometrów" to trochę daleko... Ziemia ma ledwo 40 tysięcy 76 km po równiku, a do Księżyca mamy 384 tysiące 400 km ;)

yaro
czwartek, 19 marca 2020, 19:55

Przecież Davien nam tu udowadniał, że takich radarów nie było, nie ma i nie będzie a gdyby nawet stał się jakiś cud, że takie coś by powstało to i tak nie miał by miejsca w Rosji bo to przecież zacofany kraj.

Rhotax
piątek, 20 marca 2020, 18:38

Nie do końca zacofany wg raportu think tanku z USA ma Armie lądową w 70% nowoczesną i profesjonalną ( pierwszy raz uzyli takiego okreslenia w historii!!) Czyli nawet jak ich radar zeżre pół prądu z Kaliny to i tak to pikuś przy zagrozeniu 1APGwardyjska .

Pl
piątek, 20 marca 2020, 12:43

I miał racje. Czego jeszcze nie rozumiesz ?

kanarek
czwartek, 19 marca 2020, 19:36

fajna zabawka i pewnie droga wyłapie wszystkie gołębie pocztowe .

Sdr
czwartek, 19 marca 2020, 18:43

Nie wiem, czy drugim nie ważniejszym celem tej instalacji ma być wykrycie i śledzenie naszych F-35. Przydałoby się wybudować na Warmii jakiś skuteczny system zakłóceń. Ruskie byli by bardzo niepocieszeni :)

maksym
czwartek, 19 marca 2020, 23:36

A co to są te "nasze F-35" ? Bo nie bardzo wiadomo o co chodzi. Polska nie ma takich samolotów, ma mieć ok 2030 roku jak nie będzie żadnych zawirowań a te w formie światowej recesji jak w 1929 roku właśnie się zbliżają... Za 10 lat kiedy Polska ma mieć " Nasze" jak piszesz f-35 po chyba technika wojskowa pójdzie w górę i "nasze-f-35"nie będą już żadną nowością a i wykrywanie ich przestanie być żadnym problemem. Liczy się to co jest dziś a nie za 10 lat...

hej
piątek, 20 marca 2020, 13:43

Nie będą nigdy "nasze", ponieważ nie będziemy mieli do nich części zamiennych, własnego szkolenia ani nawet schronohangarów. Ten badziew nawet nie wystartuje w nagłej potrzebie, a stać nas na to jeszcze mniej niż na 16tki które też stoją jak krowy, bo na części zamienne trzeba wydawać krocie (dojenie Polaków z pieniędzy)

Davien
sobota, 21 marca 2020, 13:47

No istotnie Rosja nie będzie miała ani jednego F-35. A nasze polskei F-35 maja i własna bazę szkoleniową i beda pod nie dostosowywane bazy:) A na F-16 tez w Rosji nie wydajecie ani kopiejki więc skąd ten płacz?:)

Fiacik
czwartek, 19 marca 2020, 20:16

Kolega ma rację Już jest amerykański przy granicy z Kaliningradem i stacja nasluchu działa pare lat

Rhotax
piątek, 20 marca 2020, 18:44

Od 1993. NSA ma bazę 3 km od Kaliny . Podsłuchują wsio w zasięgu 1000 km. A Rosja już w 2020 coś takiego do użytku ....imperium...

rododendron
czwartek, 19 marca 2020, 17:54

Świetny cel dla rakiet.

Hanys
czwartek, 19 marca 2020, 20:48

Jak każdy cel stacjonarny, również taki jak lotnisko z F-35.

jbnl
piątek, 20 marca 2020, 09:47

Tam gdzie będzie przy odpowiedniej amunicji 155mm bez rakiety można go pomacać.

Fanklub Daviena
piątek, 20 marca 2020, 14:27

Ale takie anteny jak Kontienera to łatwo z zapasowych prefabrykatów naprawić w warunkach polowych (przy 30m fali kilkunastocentymetrowe odchyłki czy pogięcia anteny nie mają żadnego znaczenia, przy radarach pasma X ważne są ułamki milimetra...) i może to zrobić kowal a nie ekspert elektronik no i na 2km antenę trochę tej amunicji 155mm zużyjesz. Tymczasem niemobilny radar GaN zniszczysz 1 pociskiem 155mm a naprawa nie jest możliwa, tylko będziesz czekał rok na wyprodukowanie nowego. I musisz ten nisko umieszczony radar Patriot podprowadzić bardzo blisko rosyjskiej granicy by cokolwiek po rosyjskiej stronie widział, czyli narażasz go na ostrzał jeszcze bardziej niż Kontienera... :)

Rhotax
piątek, 20 marca 2020, 18:46

Dzięki tej technologii na Syberii od grudnia trwa epidemia vira przez chińczyków podesłana a jeszcze o niej w RT nie ma...

Davien
wtorek, 24 marca 2020, 08:51

A w moim USA zaczyna brakowac juz masek.

Davien
piątek, 20 marca 2020, 16:44

A niby czym chcesz strzelac w radar systemu patriot?? Jak nei macie artylerii o zasiegu 50km panei funklub a tyle wynosi zasieg AN/MPQ-65 do horyzontu radiolokacyjnego:0 No dawno tak się nei usmiałem:) A w radar OTH nie ma potzreby stzreac 155mm jak spokojnie załatwi sprawe salwa artylerii rakietowej:)

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 17:10

Warto dodać, że ten radar będzie pracował w paśmie ISM 2.4 GHz - czyli praktycznie Warmia i Podlasie mogą zapomnieć o WiFi, Bluetooth i innych dobrodziejstwach.

Tgl
piątek, 20 marca 2020, 07:18

Taaaak ! A Sayyad-1 to "stary SM-1kupiony jeszcze za szacha" :)))))))))!

Davien
piątek, 20 marca 2020, 16:47

Jak tak piszesz biedny podszywaczu....

yaro
czwartek, 19 marca 2020, 19:56

jakie 2,4 GHZ człowieku litości bo pękniemy ze śmiechu przestań się glebić ...

Davien
piątek, 20 marca 2020, 10:21

Yaro to że podszywasz si.e pode mnie a potem sam to komentujesz to juz jakiś stalking chyba;)

Rhotax
piątek, 20 marca 2020, 18:47

Jestem z Tobą . I po stronie prawdy anty-kremla bredni...

Tylko podpowiem
czwartek, 19 marca 2020, 19:08

"Wedle dostępnych informacji, radar działa w pasmie HF (wysokich częstotliwości) 3-30MHz." To fale krótkie do tego celu o którym piszesz się nie nadają.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
czwartek, 19 marca 2020, 18:51

Davien ciebie poczucie humoru nie opuszcza, radar pozahoryzontalny i 2,4 GHz Dobre ha ha

bono
czwartek, 19 marca 2020, 18:46

Od kiedy to radary pozahoryzontalne pracują na tak wysokich częstotliwościach?

Davien
piątek, 20 marca 2020, 13:12

Jak widac od wtedy kiedy kreml-boty usiłuja sie pode mnie podszywac:)

Fanklub Daviena
piątek, 20 marca 2020, 14:29

To dobrze, że z tym wi-fi to nieprawda, bo już się bałem, że Ruskie zabiorą internet na Warmii i Podlasiu! :)

Olo
czwartek, 19 marca 2020, 17:43

Radar pozahoryzontalny i GHz?

czytelnik D24
piątek, 20 marca 2020, 09:51

Jakiś kreml-bot pewnie pod Daviena się podszywa. Nie pierwszy raz.

TGL
piątek, 20 marca 2020, 13:17

Bo Davien dał ciała i teraz wycofuje się rakiem ,że to nie on :)))))?

tagore
czwartek, 19 marca 2020, 17:07

W sumie ustawione w pobliżu granicy kontenery z niekierowanymi rakietami sprowadzają zasoby Królewca w pobliże zera. To najtańszy sposób zredukowania znaczenia garnizonu.

Krzysiek
piątek, 20 marca 2020, 10:22

Raczej ponizej zera bo bedzie to potem teren depresyjny

Niuniu
czwartek, 19 marca 2020, 17:04

Bardzo kosztowna technologia. Długi czas budowy i jeszcze dłuższy uruchamiania. A jednocześnie wyjątkowo łatwy cel. Taka instalacja po góra kilku godzinach poważnego konfliktu zmieni się w dziurę w ziemi. Czyli jej celem jest raczej jednorazowe ostrzeżenie przed atakiem i danie czasu na odpalenie strategicznych rakiet z ładunkami jądrowymi. A potem znów zostaną tylko maczugi.

Kiks
czwartek, 19 marca 2020, 19:45

Pod warunkiem, że radar najpierw nie legnie w gruzach. Do tego nie potrzeba rakiet.

Fanklub Daviena
czwartek, 19 marca 2020, 18:23

Przeciwnie "znafco": to bardzo tania technologia, te anteny są tanie, pasmo nie wymaga ich dużej precyzji, może nie jest mobilny, ale na tle innych podobnych radarów przewoźny (stąd nazwa Kontiener - wyposażenie mieści się w przewoźnych kontenerach). Anteny są trudne do zniszczenia a łatwe do naprawy: ich rozmiar, rzadkie rozstawienie, małe pole powierzchni i łatwa naprawa właśnie utrudniają ich zniszczenie. I nie bredź o rakietach antyradiacyjnych - nie potrafią się naprowadzać na tak niskie częstotliwości. Bez problemu takie radary wykrywają cele stealth - w czasie ostatniej amerykańsko-irańskiej naparzanki z 2000 km Rosjanie wykryli 6 szt. amerykańskich F-35 w pobliżu irańskich granic! Długo tylko trwa strojenie radaru: wyczajenie przez jego system co jest naturalnymi zakłóceniami i sygnałami a co obiektem wymagającym śledzenia. W przeciwieństwie do AWACSa taki radar jest tani, może działać non stop miesiącami i ma nieporównanie od AWACSa większy zasięg. Projektanci tego radaru dostali wszelkie możliwe w Rosji nagrody i odznaczenia państwowe, tak wojsko jest z tych radarów zadowolone.

Pim
czwartek, 19 marca 2020, 20:55

Co ma AWACS do radaru pozahoryzontalnego? AWACS na zasięg 400 do 500 km w zależności od typu i pułapu i pracuje w innym paśmie. Rosja jest skazana na radar pozahoryzontalne do wczesnego ostrzegania, ponieważ nie ma geograficznie rozmieszczonych sojuszników tak by mieć radary wczesnego ostrzegania o mniejszej mocy i pracujące w innych pasmach z możliwością spięcia ich w jeden system. (Podobnie było z dziurami w łączności ze statkami kosmicznymi. By niwelować takie "dziury" musieli budować kosztowne statki to utrzymywania łączności). Rozumiem, że ta lokalizacja pozwala obejmować swoim zasięgem Europę aż do UK. Będzie to typowa stacja wczesnego otrzegania. A co do mobilności? Proszę rozebrać 144 maszty o wysokości 35m ( wojsko rosyjskie na pewno zrobi to "szybciutko" ), załaduje na ciężarówki, do tego te mobilne kontenery, no i zasilanie liczone w MW. Tak wszystko jest "mobilne" i rach ciach zostanie przeniesione gdzie indziej, fundamenty pod te maszty zrobią się same (pytanie z zakresu konstrukcji budowlanych o rozmiar stopy fundamentowej pod taki maszt?). Tylko gdzie. To są radary działające "sektorowo" . I można przenieść na np. Daleki Wschód by wypełnić sektor w tamtym kierunku. Nie na darmo Duga była zbudowana obok elektrowni w Czarnobylu, była skierowana w tym sektorze. Potrzebowała dużo mocy. Są nawet tacy co twierdzą, że Czarnobyl zbudowano "pod" Dugę....;-). W Rosji jak wiadomo prąd w MW jest absolutnie wszędzie.

Fanklub FR
czwartek, 19 marca 2020, 20:04

Fankubie jak to jest że krytykujesz każdą nowinkę technologiczną USA a Rosyjskie zawsze pokazujesz w najlepszym świetle ?

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 20 marca 2020, 06:49

Za to mu płacą? Pytanie tylko czy jeszcze w rublach? Bo zdaje się ostatnio rubelek poszybował!

golw
piątek, 20 marca 2020, 08:37

Tak jak złotóweczka, do niczego.

czytelnik D24
piątek, 20 marca 2020, 09:49

Przecież ty złotówki w życiu na oczy nie widziałeś.

laik
czwartek, 19 marca 2020, 19:48

tomahawkiem i po radarze ,próbuj awacsa z 1000km albo f35 z 500 km

Fanklub Daviena
piątek, 20 marca 2020, 11:18

Ale AWACS "znafco" z uwagi na horyzont radarowy myśliwiec na niskim pułapie może wykryć co najwyżej z ok. 300km. Biorąc pod uwagę zasięg systemów jak S-300/400 czy zasięg rakiet R-37M czy nowych wersji R-77 w dzisiejszych czasach AWACS "znafco" już nie zapewnia wsparcia swoich myśliwców w rejonie walk, bo się do takiego rejonu nie odważy zbliżyć bliżej niż na 400km, jeśli to będzie walka z przeciwnikiem na poziomie technicznym Rosji czy Chin. A to oznacza, że taki F-22 jest ślepy, bo jak włączy radar to już nie jest stealth. Tymczasem wspomniany radar umieszczasz np. 1000km od swoich granic i widzi on Tomahawki czy F-35 lecące nad Polską w stronę rosyjskich granic i może to przekazać siecią do rosyjskiej opl czy rosyjskich myśliwców. Dlatego taki radar oferuje realne wsparcie a AWACSy to już przeżytek, który spadł do roli pomocniczej. Z uwagi na wzrost możliwości radarów myśliwców i horyzont radarowy, AWACS w praktyce nawet nie przewyższa zasięgiem nowoczesnych radarów myśliwców. F-35 z 500 km? To realne: MiG-31 dogoniłby (radar Kontiener wskazałby MiG-31 gdzie ma lecieć...) takiego F-35 w góra 15 minut a biorąc pod uwagę zasięg R-37M (mogą strącać cele manewrujące do 8g, a więc jak najbardziej F-35) to nawet tak długo by go nie musiał gonić... :)

Davien
piątek, 20 marca 2020, 13:17

No popatrz a taki E-2 nie ma problemu z wykrywaniem celów na niskim pułapie na ponad 400km Natomiast ten radar nie widzi ani celów na niskim pułapie ani pocisków manewrujacych bo nie ejst do tego zdolny, to system antybalistyzny i przeciwko bombowcom a F-35 to zobaczy jego załoga własnymi oczami jak będzie zrzucał bomby na ich radar:). MiF-31 ze swoim antycznym Zasłon-em nie ma szans na wykrycie F-35 nawet jak mu ten przed nosem przeleci wiec jak ma tego R-37 wystrzelic funku:0 Do tego GSN R-37 F-35 zwyczajnie nie wykryje jak ledwo widzi Tomahawka z 50km:) Aha, F-35 nie uciekałby przed ta wielka niezdolna do manewrów krową jaka jest MiG-31 ale by go zwyczajnie zestzrelił i koniec zabawy panei funklub.

Fanklub Daviena
piątek, 20 marca 2020, 14:32

"a taki E-2 nie ma problemu z wykrywaniem celów na niskim pułapie na ponad 400km" - zacytuję niejakiego Daviena: "słyszałeś o horyzoncie radarowym"? :)

Davien
sobota, 21 marca 2020, 13:51

Panie funklub a jaki jest horyzont radarowy dla lecacego na wysokosci 8-10km E-2??? Jak widac nie wiesz nawet co piszesz :)

Kangorek
czwartek, 19 marca 2020, 16:34

Woronez to ZŁOM jedynie Australia ma radsr strato poza horyzontalny sięgam do Singapuru

Tweets Defence24