Reklama

Technologie

Rosja testuje nowy granatnik maszynowy 40 mm

<p><span>Granatnik AGS-40 Bałkan, ze względu na duży odrzut wyposażony jest w ławeczkę dla strzelca, dzięki czemu masa strzelca działa stabilizując na broń fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0</span></p>

Trwają testy granatnika maszynowego AGS-40 Bałkan, który po udanym ich zakończeniu ma trafić na uzbrojenie rosyjskich wojsk.

Granatnik ma zastąpić starsze konstrukcje tego typu - AGS-17 Płamja i AGS-30. Najbardziej znaczącą zmianą jest zwiększenie kalibru amunicji z 30 do 40 mm, co przekłada się na parametry bojowe. Rosjanie deklarują, że nowe granaty są 30 proc. bardziej efektywne od starych, stosowanych w AGS-17/30. Zasięg maksymalny wzrósł z 2,3 km do 2,5 km.

Standardowa amunicja dla AGS-40 Bałkan to bezłuskowy granat odłamkowy 7P39. Masa granatnika to 32 kg (dla AGS-30 to jedynie 16,5 kg). Natomiast magazynek-pojemnik z taśmą z 20 granatami to kolejnych 14 kg (pojemnik dla AGS-17/30 mieści 30 granatów). Trwałość broni jest określona na nie mniej niż 4000 wystrzałów. Granatnik standardowo jest wyposażony w celownik PAG-17 o powiększeniu 2,7x, który może zostać zastąpiony przez celownik nocny.

Nowy granatnik ma zostać zintegrowany ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia produkcji TechMasz. Ze względu na jego masę można oczekiwać, że nowa konstrukcja będzie wykorzystywana głównie, jako uzbrojenie pojazdów, choć broń jest dostępna również z podstawą pozwalająca na wykorzystanie jej jako broni zespołowej.

Fot. Vitaliy Ragulin/CC BY-SA 3.0
Fot. Vitaliy Ragulin/CC BY-SA 3.0
„Rosyjski HMMWV” czyli GAZ Tigr, pojazd wyposażony jest w obrotnicę z 7,62 mm karabinem maszynowym PKP (znanym też jako 6P41) oraz 30 mm granatnikiem maszynowym AGS-30

AGS-17 był instalowany jako uzbrojenie kursowe wozów takich jak BMP-3 i BMD-4, jednak zrezygnowano z niego ze względu na niewielką skuteczność takiej aplikacji. Granatniki AGS-30 często są widywane na obrotnicach rosyjskich pojazdów 4x4 GAZ Tigr. AGS-30 ma się również znaleźć na wyposażeniu modernizowanych wozów BMP-2 i BMD-2 z modułem Biereżok (obok armaty 30 mm 2A42), co da wozom możliwość rażenia celów za przeszkodami (po krzywej balistycznej). Ze względu na swoje niewielkie wymiary i masę AGS-17 był używany w Afganistanie przez czeskie wojska specjalne na lekkim pojeździe typu quad.

Fot. kbptula.ru
Fot. kbptula.ru
Zmodernizowany BMP-2M z modułem bojowym Biereżok, widoczny jest granatnik AGS-30 zainstalowany na dachu wieży
Reklama

Komentarze (2)

  1. ito

    Mam wrażenie, że nie do końca przemyśleli tę zmianę. Niby skuteczność (jak twierdzą) jest znacznie większa- tylko że masa czyni użycie go jako broni zespołowej piechoty fikcją.

  2. Szyderca

    Nowy układ strony jest dobry i nowoczesny oraz dysponuje nowatorskimi rozwiązaniami jak F-35 a stary był stary i gorszy jak Su-35! :-))))))))))))))))))))

    1. ito

      Wypada się tylko zgodzić. Jak można do tego stopnia w imię mody spaskudzić coś, co całkiem nieźle działa?

Reklama