Rosja testuje hipersonicznego Cyrkona

7 października 2020, 11:22
1080691497_0-70-1201-720_1000x0_80_0_1_b4a2d135d1179550fab5b99d29bbafd1
Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Reklama

Rosyjskie siły zbrojne przetestowały hipersoniczny pocisk manewrujący Cyrkon - poinformował w rozmowie z Władimirem Putinem w środę, w dniu 68. urodzin prezydenta Rosji, szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow. Pocisk wystrzelono z okrętu na Morzu Białym.

Wystrzelony we wtorek z fregaty Admirał Gorszkow pocisk trafił w cel w odległości 450 km na Morzu Barentsa. Osiągnął prędkość, 1,6 km na sekundę (5,7 tys. km/h); maksymalna wysokość lotu sięgnęła 28 km, a czas lotu wyniósł 4,5 minuty.

Udany test Putin nazwał "wielkim wydarzeniem nie tylko w życiu sił zbrojnych, ale i całej Rosji". Jak dodał, wyposażenie sił zbrojnych w broń, która - według jego słów - "nie ma odpowiedników na świecie" - zapewnia państwu na długą perspektywę zdolności obronne.

Cyrkon po zakończeniu testów ma w latach 2020-2021 znaleźć się na wyposażeniu rosyjskiej marynarki wojennej, na okrętach podwodnych i nawodnych. Putin wspominał w przeszłości o pracach nad analogicznym pociskiem wystrzeliwanym z lądu.

Poprzedni raz o próbach pocisku media w Rosji informowały w lutym br. Gierasimow powiedział w środę, że testy będą kontynuowane.

Cyrkon jest hipersonicznym pociskiem manewrującym. Putin wymieniał go wśród perspektywicznych rosyjskich rodzajów uzbrojenia, określając jego prędkość na ok. 9 machów, a zasięg na ponad 1000 km. Cyrkon wystrzeliwany z okrętów (również podwodnych) będzie zdolny do rażenia celów naziemnych i lądowych. Według mediów rosyjskich pocisk jest testowany od 2011 roku.

Eksperci wojskowi w komentarzach prasowych sugerowali, że Cyrkon stanie się jednym z narzędzi "powstrzymywania", po które Rosja może sięgnąć, jeśli USA rozmieszczą pociski rakietowe w Europie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 156
Reklama
Tani
piątek, 9 października 2020, 19:00

Ooo,tass podal ze beda jeszcze trzy proby tej rakiety,w listopadzie maja strzelac do makiety lotniskowca. Potem cel ladowy. Jaki trzeci nie podano wszystkie z tego okretu czylo Gorszkowa

USA
czwartek, 8 października 2020, 23:15

Nie ma jak rosyjska propaganda sukcesu tam nic się nie zmieniło od dziesięcioleci.Legenda ,,Cyrkon bez analogów" ciąg dalszy to tak samo jak z yeti wszyscy o nim słyszeli tylko nikt go nie widział,ale radzieccy ludzie klepiacy biedę muszą być czymś karmnieni.

Wkurzony
piątek, 9 października 2020, 11:20

USA. Brawo Słowianie! Niesamowite, Rosja samodzielnie potrafi tworzyć takie cuda techniki wojskowej, że dech zapiera, i to pomimo blokady, ciężkich sankcji, pomimo wydawaniu na zbrojenia 15 raz mniej kasy niż Imperium ZŁA - USA. Pewnie dlatego geniusz Słowian tak bardzo boli wybitnych producentów trepów i kartofli.

wert
piątek, 9 października 2020, 13:56

fakt! dech zapiera. Cuda, cuda ogłaszają

R
czwartek, 8 października 2020, 15:03

Dwoch lokalnych ekspertow, Dawidek i GB, brak logicznego myslenia i podstaw matematyki, ale co mozna oczekiwac od ludzi ktorzy tylko przepisuja z podsunietch im karteczek.

Veritas
czwartek, 8 października 2020, 16:11

Przyganiał kocioł garnkowi :)

MAZU
czwartek, 8 października 2020, 11:31

1. Rosja ma dużo rakiet. 2. Rosja buduje nowe rakiety. 3. Polska ma mało rakiet. 4. Polska (praktycznie) nie buduje nowych (nowoczesnych) rakiet. 5. Rosja ma potężną agenturę w Polsce. 6. Polska nie ma agentury w Rosji. 7. "Przyjaciele" mają agenturę w Polsce. 8. Polska nie ma agentury u "Przyjaciół". 9. "Przyjaciele" podpuszczają Polskę aby zadzierała z Rosją.. WNIOSEK: Kiepskich mamy przyjaciół. M

Tani
piątek, 9 października 2020, 19:07

Ale po co mamy produkowac rakiety. Produkujemy rakietowa amunicje artyleryjska. Jak chce leciec do UK to kupuje samolot pasazerski? Nie kupuje bilet. Sprzedamy kartofle ,truskawki czy inne produkty rolne plus meble i okna i kupimy sobie co chcemy. Sprzedadza ci wszyscy ruscy tez. Oglos ze masz forse i chcesz rakiete to zaraz chetni sie znajda. Tylko najpierw forsa. Dajcie pokoj Rosji nie jestesmy dla niej zadnym zagrozeniem jak i ona nie jest zagrozeniem dla nas. Zreszta wiecej nas laczy jak dzieli.

czwartek, 8 października 2020, 15:34

MAZU. Po 3 rozbiorach tylko Rosja nie zajęła ziem rdzennie polskich. Ziemie Piastów zagarnęły TYLKO Austria i Prusy (dlatego polski ***** z szabelką nienawidzi Rosji) a Stalin zwrócił je nam wbrew woli Zachodu. Zaś w 1939 Stalin odebrał to co ukradliśmy Rurykowiczom, czyli ziemie gdzie mówi/pisze się po rusińsku a religią jest prawosławie.

m
piątek, 9 października 2020, 15:09

Stalin postapił z Polską tj. z Finlandią: wspaniałomyślnie podarował nam tereny od dawna zajmowane przez Niemców (którzy właśnie przegrali wojnę) i odebrał nam cenne (także z wojskoweog punktu widzenia) tereny należące od niemnal zawsze do Polski. Finlandii zabrął zaś tereny bogate w surowce, a podarował większe, ale kompletnie bezwartościowe - no chyba że ktoś woli przemysł drzewny :) Polsce (ludowej) skorygował granicę jeszcze w latach 50 XX w. kiedy zorientował sie, że dostaliśmy tereny roponośne ...

wert
czwartek, 8 października 2020, 21:51

na mocy układu hitler-stalin 52% terenów II Rzeczpospolitej znalazło się pod okupacją sowiecką. Przeprowadzona przez doświadczone (lata praktyki na własnych obywatelach) w organizowaniu egzekucji i zsyłek NKWD zaczystka zesłała na Sybir ok 1 mln polskich obywateli. Kości dużej części ich do dziś bieleją przy torach na trasach "przejazdów". Ci którzy dojechali mieli prawo niewolniczo pracować za kromkę chleba

Wkurzony
piątek, 9 października 2020, 10:28

wert. Czas na Reparacje... Ż muszą zapłacić za komunizm 100 bilionów dolarów... To Ż wymyślili komunizm (a nie car czy rosyjski chłop-robotnik) i wcielili w życie w Rosji kosztem śmierci 60 mln Rosjan oraz tysięcy Polaków w Katyniu czy sanatoriach UB. I nie mylić Rosji z Sowietami.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 13 października 2020, 23:02

Nie wkurzaj się tylko się doucz!!! Reparacje należą się stronie zwycięskiej która poniosła straty, my z bolszewikami w WW II w 45r przegraliśmy wygraliśmy w 89r-91r kiedy bolszewia padła ale to nie było na drodze militarnej i nie było konkretnych strat w wyniku wojny. a Ż w Rosji mieli bardzooo istotny wkład w upodlenie narodu ("R." narodów tam mnogo) ale też inne nacje jak i Rosjanie przyłożyli rękę do terroru i ludobójstwa Rosjan, warto zauważyć że Lenina finansowali wspierali Niemcy. upadek Caratu był im na rękę, Rosjanie jak zwykle za to zapłacili najwyższe ceny. Polska się uwolniła na krotko ale szybko dopadła cwanych Ż sprawiedliwość dziejowa i kolejna okupacja do 89r spowolniła Polskę patrz na to optymistycznie są też plusy! jeszcze niema tego syfu co na zachodzie!!!

czwartek, 8 października 2020, 15:44

100/100

czwartek, 8 października 2020, 15:32

Rosja NIGDY nie napadła na ziemie Piastów. Po 3 rozbiorach tylko Rosja nie zajęła ziem rdzennie polskich. Ziemie Piastów zagarnęły TYLKO Austria i Prusy (dlatego polski ***** z szabelką nienawidzi Rosji) a Stalin zwrócił je nam wbrew woli Zachodu. Zaś w 1939 Stalin odebrał to co ukradliśmy Rurykowiczom, czyli ziemie gdzie mówi/pisze się po rusińsku a religią jest prawosławie.

piątek, 9 października 2020, 09:47

100/100

Emigrant
czwartek, 8 października 2020, 14:52

Krótko i na temat.

Tani
czwartek, 8 października 2020, 08:45

Przy tej okazji rosjanie podali ze rakieta ta juz byla testowana na celu ladowym test zaliczyla teraz byl morski tez zaliczony od 2021 zacznie sie test podwodny pierwszy ma byc wystrzelenie z wynurzonego okretu nastepny z podwodnej . Okretem testowym ma byc Monomach.

Hmm
czwartek, 8 października 2020, 12:31

Tzn ten cel morski był ruchomy czy zakotwiczony?

Bartek Z.
czwartek, 8 października 2020, 14:59

"Celem" morskim było... morze...

Juras
czwartek, 8 października 2020, 16:52

Dobre :-)

kkk2
środa, 7 października 2020, 23:39

czyli oficjalnie Putin przyznał że broń nie ma analogów

Jan K
środa, 7 października 2020, 21:45

Na zmontowanym filmie widać, że jakiś pocisk został odpalony z wyrzutni, na innym ujęciu widać, że jakiś pocisk wlatuje w chmury (prędkość pocisku na tym etapie zdecydowanie nie imponująca) i koniec. Reszta to opowieści załogi Putina o tym jaki to "fantastyczny jest" pocisk zwany Cyrkon. Trzy lata temu rosyjskie media wspomniały, że istnieje pocisk Cyrkon i że rok wcześniej (czyli w 2016 r.) przeprowadzono pierwsze próby (oczywiście "pomyślne"). Dwa lata temu jakiś rosyjski generał twierdził, że Cyrkon jest już "w służbie". Na początku br. jakiś rosyjski admirał powiedział, że pocisk Cyrkon jest ciągle na etapie prób i trapią go problemy "wieku dziecięcego". Teraz mamy podobno kolejne odpalenie zakończone "sukcesem" (oczywiście a jakże mogłoby być inaczej w dniu urodzin Władymira...) i na "dowód" mamy film, który niczego nie udowadnia. Ale rosyjscy na tym forum już pieją z zachwytu i wieszczą absolutną dominację Rosji we wszystkich dziedzinach. Żenada...

elew
piątek, 9 października 2020, 01:16

Natomiast USA skonstruowało nowy mysliwiec, którego nie chce pokazać

Gnom
czwartek, 8 października 2020, 07:57

A jak wygląda rozwój tej klasy broni w innych krajach - pojawiła się z dnia na dzień? Ruscy mają kłopoty finansowe i techniczne ale stale pchają wózek do przodu, my co najwyżej stoimy w miejscu, albo czasem coś kupimy z USA. Zazwyczaj kupujemy to co szybko się zestarzeje. Już kiedyś w PRL kupiono wojenny zapas R-3 i nie wiem czy jeszcze gdzieś nie leżą. Czasem ważniejsze jest posiadanie zdolności do produkcji i zespoły do rozwoju. Ruscy robią co mogą by się utrzymać na powierzchni przy możliwościach jakie posiadają. Warto to docenić i tu brać z nich przykład, a nie niszczyć swoje ostatnie zespoły zdolne do projektowania i realizacji nowych rozwiązań jak to jest u nas, przy silnym poparciu IC MON.

ktos
czwartek, 8 października 2020, 09:00

raczej chodzi o to ze co pre miesiecy sami sobie zaprzeczaja. Raz pisza ze dopiero trwaja prace, raz juz jest gotowy a potem znowu jest testowany. To albo cos jest i dziala albo sie dopiero tworzy. Takie zachowanie budzi watpliwosc w prxzypadku kolejnych rewelacji.

Gnom
piątek, 9 października 2020, 10:08

Możliwe!, pamiętaj jednak, ze u nich zostało wiele z sojuza. A tam bywało, że system uzbrojenia był już kilka lat w sporej liczbie w linii jako w próbach. Tam partia próbna samolotów przekraczała czasem 300 zanim przyjęto ją oficjalnie do uzbrojenia. A kwit wydawano bo ostatecznie spełniono jakieś zazwyczaj bzdurne lub bardzo wyśrubowane wymaganie. Taki urok kraju i sposobu myślenia.

Monter
wtorek, 5 października 2021, 13:37

". A kwit wydawano bo ostatecznie spełniono jakieś zazwyczaj bzdurne lub bardzo wyśrubowane wymaganie. Taki urok kraju i sposobu myślenia." Co to za kwiatek?

yaro
czwartek, 8 października 2020, 11:16

Takie zachowanie mówi krótko: czytaj pomiędzy wierszami.

ah jo
czwartek, 8 października 2020, 22:09

To, że histeryzują bo im się państwo sypie niewiele wnosi do wątku o bajkowości kolejnych deklaracji.

Co z tego
środa, 7 października 2020, 20:29

Zaraz to sprzedadzą Erdoganowi ha ha ha

wacawea
środa, 7 października 2020, 19:51

amerykanie mają działa laserowe , światło będzie zawsze szybsze od każdego pocisku

Davien
środa, 7 października 2020, 19:01

F-35 wykryją je i zestrzela bez problemu.

Davien
piątek, 9 października 2020, 07:11

Zestrzela moim AIM-120 z 1973 roku zapomnialem dodac.

Gnom
czwartek, 8 października 2020, 08:03

Sprawdzałeś? Przeraża mnie twa pogarda dla wszystkiego co ruskie i ślepa wiara w USA. Przeraża, bo przypomina mi to podobne, historyczne, opinie z przedwojennej Polski: niemieckie czołgi z tektury i ruskie karabiny na sznurkach. W powiązaniu ze ślepą wiarą w potęgę Francji nie skończyło się to dla nas dobrze. Oby teraz było inaczej.

wert
piątek, 9 października 2020, 14:22

nie było żadnej ślepej wiary, była ucieczka przed drugim Monachium i wciąganie do ew bagna wojny parszywieńkiego zachodu. Śmigły w 36 przedstawił plan ufortyfikowania granicy zachodniej odrzucony przez Grabskiego z powodu kosztów; dwa roczne budżety kraju. Tylko fortyfikacje! najtańsza obrona. Grabski we wspomnieniach żałował że wybrał trzymanie finansów zamiast tych fortyfikacji. Zadaj sobie może pytanie z czego to wynikało? Moja odpowiedź to DEMOGRAFIA, tak samo dzisiaj, chcąc mieć duże ambicje trzeba mieć dużą populację. Nie prężenie muskułów zbrojeniami na potęgę tylko DZIECI i RODZINA je posiadająca

Gnom
piątek, 9 października 2020, 21:01

I ani ziemi do podziału, ani fabryk, ani handlu - bo w rodzinach wielodzietnych często brak środków na kształcenie. To też element rzeczywistości rodziny. A niestety Piłsudski umarł ciut za wcześnie i doprowadził do pacyfikacji Rzeszy wraz z Francją kiedy owe czołgi z tektury były jeszcze rzeczywistością. A w 2-3 lata nie dasz rady ufortyfikować tak dużej granicy, w dodatku otoczony wtedy z 2 a w 39 z 3 (po 17 IX z 4 stron).

czwartek, 8 października 2020, 20:35

Te sznurki to prawda,dziadek zawsze to uzywal jako symbol sowieckiej prymitywnosci. Tylko ze to nie byl sznurek tylko parciane wyposazenie made in U

Gnom
piątek, 9 października 2020, 10:09

Co nie zmienia faktu, że dla nas nie skończyło się to najlepiej. Sowiecki but na połowie kraju w 39, niemiecki na drugiej.

Chiny górą
czwartek, 8 października 2020, 18:51

To co piszesz o opiniach z przedwojennej Polski, to są opinie z PRL o przedwojennej Polsce.

Jabadabadu
czwartek, 8 października 2020, 15:54

Zdrowa zasada: NIGDY NIE LEKCEWAŻ POTENCJALNEGO PRZECIWNIKA I NIE POGARDZAJ NIM. TO ZAWSZE JEST POCZĄTKIEM TWOJEJ KLĘSKI. NIE WIERZ TEŻ ŚLEPO I BEZKRYTYCZNIE SWOIM PRZYJACIOŁOM, ABYŚ NIE MUSIAŁ WERYFIKOWAĆ PRZYJAŹNI POD PRZYMUSEM.

II WŚ
czwartek, 8 października 2020, 22:12

Zdrowa zasada: W TYM NIE LEKCEWAŻ JEGO SKŁONNOŚCI DO KONFABULACJI, ŻEBYŚ NIE MARNOWAŁ ZASOBÓW NA OBRONĘ PRZED DMUCHANYMI CZOŁGAMI.

Gnom
piątek, 9 października 2020, 10:11

I po to masz wywiad i kontrwywiad (a nie do walki politycznej w kraju), zdrowy rozsądek i obiektywną ocenę swoich zdolności wsparta własna propagandą. Widzisz to dziś w Polsce - poza nieudolnym naśladowaniem gierkowskiej propagandy sukcesu?

Xsx
czwartek, 8 października 2020, 11:55

Prawidłowa analiza

gucio
środa, 7 października 2020, 18:55

Ciekawe co im teraz walnie w czasie testów? Kursk już poszedł na dno. Profesorowie pofrunęli. Su-57 zanurkował. Armata poszła na skróty przez publikę. Może jakaś fregata gniotsa nie łamiotsa?

Razputin-raznieputin
czwartek, 8 października 2020, 00:42

Zapomniałaś o 'niegroznym' skażeniu po nieudanym starcie ich super pocisku rakietowego. Nie ma się jednak z czego śmiać. W ramach ZBiR najlepsi uczeni rosyjscy i białoruscy pod osobistą opieką cara kończą modernizację rakietowych slawojek ToiToi-M, które zyskają możliwość osiągania podobnie jak mig41 pułapu 50km oraz strzelania bronią tak energetyczną (zamontowane po bokach lusterka od kraza) jak biologiczną - strzelając hipersonicznymi rdzeniami biologicznymi ;)

Wkurzony
czwartek, 8 października 2020, 20:47

Razputin. Słowianie... Jestem dumny, że należę do tej wspaniałej słowiańskiej RASY... która wykazując wyższość rasową zachowała w nienaruszonym stanie swój język, religię, obyczaje, literaturę, kulturę, sztukę, i to pomimo... niewoli Chazarów, Mongołów i Litwinów... Pomimo Szwedów, Turków, Tatarów, Napoleona i Hitlera. Pomimo hekatomby 1917 r. - czyli wymordowania przez Ż. 60 mln rusińskich Słowian w tym całą rosyjską elitę łącznie z carem i jego rodziną, oraz zagrabienia całego dorobku 1000-letniej Rosji - dzieła sztuki, kosztowności, majątki, itd, itd.

spoko
niedziela, 11 października 2020, 16:30

Wkurzony ty nie do slowianskiej rasy nalezysz ale do sowieckiej

czwartek, 8 października 2020, 15:53

Widzisz, Rosja wydaje na zbrojenia 15x mniej niż USA a potrafi wyprodukować takie cuda jak Su-57, hipersoniki, itd, natomiast ty NIC nie potrafisz. Nic, wybitny producencie kartofli przekonany żeś chodzącą kopią ajnsztajna. Potrafisz jedynie się nadymać i kupować bardzo drogo od obcych i bez technologii. No, potrafisz też być mistrzem świata w rzyganiu pychą i oszczerstwami na Rosjan którym nie dorastasz do pięt. Zresztą, by przekonać się co ty potrafisz to wystarczy przypomnieć genialny producencie trepów jak żeś usprawnił fotel pilota w rosyjskim MiG-29. Cały świat zaszokowałeś swym geniuszem, kartoflarzu. Z czym do ludzi?

Davien
piątek, 9 października 2020, 10:02

No istotnie, polskei samoloty nie przerabiaja się na puzzle jak wasze Su-57 czy "hipersoniki" które sa przemalowanymi amerykanskimi X-51. Istotnie tez że nawet kartofli nie potraficie produkowac, jedyne co ta barbarzyńska Rosja potrafi to napadac i mordowac innych.

Hmmm.............
poniedziałek, 12 października 2020, 08:18

Tak Devi, juz dales juz upust swoim frustracja? To teraz poopowiadaj o swoich AIM-120 z 1973 roku czy kotlach opalanych oparami benzyny. A tak w ogole, to o jakich ty polskich samolotach piszesz? Ruscy nie potrafia produkowac kartofli? Hmmm... A kto pierwszy polecial w kosmos dawidzie?

Kiks
środa, 7 października 2020, 18:06

No jeżeli to jest wielkie wydarzenie w całej Rosji to szkoda słów.. Jakie państwo, takie horyzonty.

czwartek, 8 października 2020, 03:19

Brawo Słowianie! Zadziwia, że Rosja samodzielnie potrafi tworzyć takie cuda techniki wojskowej, że dech zapiera i to pomimo wydawania na zbrojenia 15 raz mniej kasy niż Imperium ZŁA - USA. Pewnie dlatego wybitnych producentów kartofli tak bardzo boli, że Słowianie są aż tak genialni.

Chiny górą
czwartek, 8 października 2020, 18:57

Ja nie wiem w jakim stopniu Rosjanie są Słowianami. Ukraińcy za śłowian ich nie uważają, tylko za mieszaninę ugro-fińską & tataro-mongolską: twoi przodkowie razem z Tatarami zdobywali Kijów.

Kiks
czwartek, 8 października 2020, 15:14

Ruscy lubią nadużywać liczby mnogiej i aspirować do Słowian. Ale na aspiracjach kończy się.

czwartek, 8 października 2020, 16:16

Kiks. Uwierzyłeś we własną propagandę. Rosja od zawsze była esencją Słowiańszczyzny. Rosja, a nie polscy Chazarzy. Na terenach Polski żyło 80% wszystkich Ż świata, a mieszańcy z tej nacji odziedziczyli po przodkach podłość ale nie odziedziczyliście inteligencji. Przypominam: Słowiańska Haplogrupa R1a... Polska (57,5% populacji), Ukraina (40 do 65%), europejska Rosja (45 do 65%), Białoruś (51%),

wert
piątek, 9 października 2020, 10:08

esencja!! Po wygaśnięciu dynastii Rurykowiczów carską władzę przejął Borys Godunow, Tatar czystej krwi. Po jego zamordowaniu Moskwą rządzili Szujscy, także spokrewnieni z Tatarami. Przodkowie Szujskich bardzo przysłużyli się chanowi Tochtamyszowi podczas ataku na Moskwę. To ich zdrada doprowadziła w 1382 r. do spalenia miasta i wyrżnięcia większości mieszkańców. Legendy rosyjskiego patriotyzmu – rzemieślnik Kuźma Minin i książę Michaił Pożarski byli Tatarami. Matka Pożarskiego wywodziła się z tatarskich murzów Beklamiszów.

Wkurzony
piątek, 9 października 2020, 12:06

Po wygaśnięciu dynastii Piastów mieliśmy praktycznie władców obcego pochodzenia, więc nie nadymaj się tak bardzo. Poza tym Godunów, Szujscy to dynastia Rurykowiczów a nie tak jak ** chazarskich mongołów.

wert
piątek, 9 października 2020, 20:40

Moskiewska gałąź Rurykowiczów i ruscy bojarzy byli spokrewnieni, tyle że z... mongolskimi bejami. Z rozkazu romanowów w 1682 r. na moskiewskim placu Czerwonym spłonęły genealogiczne księgi rodów bojarskich tylko po to aby ukryć tę "domieszkę" krwi. Taka ciekawostka. Później Piotr I zaprosił do "napisania" historii Rusi niemców. Ci dokonali fałszerstwa na ogromną skalę. Do Petersburga docierały konwoje pełne skonfiskowanych ksiąg klasztornych i innych źródeł pisanych, po których od tej pory zaginął wszelki ślad. Dewastacji uległy nawet zabytki architektury, z których usuwano freski i skuwano napisy. Badając pochodzenie nazwisk rosyjskiej szlachty, udowodniono, że 168 rodów, np Golicynowie, Oboleńscy czy Szeremietiewowie, wywodzi się z tatarskich ułusów

Wkurzony
piątek, 9 października 2020, 10:54

wert. Powtarzam... Jestem dumny, że należę do tej wspaniałej słowiańskiej RASY która wykazując wyższość rasową zachowała w nienaruszonym stanie swój język, religię, obyczaje, literaturę, kulturę, sztukę..... I to pomimo niewoli Chazarów, pomimo 250-letniej niewoli Mongołów, pomimo 500-letniej niewoli Litwinów i 300-letniej niewoli Polaków... Pomimo Szwedów, Turków, Tatarów, Napoleona i Hitlera. Pomimo hekatomby 1917 r. - czyli wymordowania przez Ż. 60 mln rusińskich Słowian w tym całą rosyjską elitę łącznie z carem i jego rodziną, oraz zagrabienia całego dorobku 1000-letniej Rosji - dzieła sztuki, kosztowności, majątki, itd, itd.

bender
czwartek, 8 października 2020, 13:00

Komu zapiera temu zapiera. A narracja o Słowianach jest zupełnie bez sensu. W nowoczesnym świecie nie ma już plemion. Osiągnięcia USA to Anglowie, Germanie, Żydzi, Celtowie, Słowianie, Azjaci i potomkowie mieszkańców Afryki i masa innych. Rosja też jest wieloetniczna i raczej nie stosują kryterium plemiennego wobec kadry technicznej.

czwartek, 8 października 2020, 15:20

bender. Szkoda więc, że w nowoczesnej Polsce w której nie ma już plemion tylko potomkowie Chazarów którzy zdominowali ten słowiański lud potrafimy tylko produkować kartofle i trepy. Może dlatego wybitni producencie trepów nie lubią genialnych Rosjan któzy tworzą cuda a którym nie dorastają nawet do pięt.

bender
czwartek, 8 października 2020, 21:15

Te kartofle i trepy jak to nazywasz to w przypadku Polski PKB w wysokości 592 mld USD (nominalnie) oraz większy od rosyjskiego wskaźnik PKB na głowę. W roku objęcia władzy przez Putina polski PKB na głowę był wyższy od rosyjskiego o jakieś 3300 USD. Dziś, po 20 latach, jest to 4600 USD. Faktycznie cudotwórcy.

Wkurzony
piątek, 9 października 2020, 11:11

bender. Producenci zboża i Rosja... Polacy zaprzepaścili wiele wieków bo w okresie największej świetności byliśmy tylko wybitnymi producentami zboża i drewna na okręty dla Zachodu który żeglując obrzydliwie się bogacił podbijając cały świat (w tym Chiny). Rosja też nie zasypiała gruszek w popiele i nie mając dostępu do niezamarzających mórz zajmowała wyludnioną Syberię i Alaskę.

Wkurzony
piątek, 9 października 2020, 10:07

"Polski PKB na głowę jest większy od rosyjskiego." – No dlatego piszę, że jesteś wybitnym producentem kartofli i trepów. Podobnie w średniowieczu Polska robiła wielką kasę na produkcji i eksporcie zboża... Ale ja pytam co samodzielnie stworzyłeś, wymyśliłeś, wyprodukowałeś? Czego może zazdrościć ci świat - tak jak zazdrości Rosji. No czym się możesz pochwalić kartoflarzu?? Wal śmiało i powal świat i Rosjan na kolana, potomku genialnej lampy naftowej ciągle szydzący ze słowiańskiej Rosji. A przecież Rosja jest objęta sankcjami natomiast Polska futrowana jest co rok dziesiątkami miliardów dolarów plus grubymi miliardami grantów i innymi dotacjami. Gdyby nałożono na Polskę takie sankcje jak na Rosję to na półkach mielibyśmy tylko ocet.

Sailor
środa, 7 października 2020, 17:08

Rosjanie poinformowali.... i w zasadzie można iść spać dalej.

środa, 7 października 2020, 20:46

Brawo Słowianie! Zadziwia, że Rosja samodzielnie potrafi tworzyć takie cuda techniki wojskowej, że dech zapiera i to pomimo wydawania na zbrojenia 15 raz mniej kasy niż Imperium ZŁA - USA. Pewnie dlatego wybitnych producentów kartofli tak bardzo boli, że Słowianie są aż tak genialni.

xyz
czwartek, 8 października 2020, 08:09

po pierwsze to heil putler, po drugie russki nie sa slowianami tylko pomongolskimi mieszancami azjatyckimi, po trzecie niecieknacego kranu ciagle zrobic nie potraficie, a ludzie w kartoflandzie maja wyzsze od was pkb ppp ;))). Pewnie dlatego tyle tych autokarow na ruskich tablicach w duzych polskich miastach dowozacych te wasze "turystki". Lubimy wasze "turystki" :)))

czwartek, 8 października 2020, 12:15

xyz. To wy Ż nie jesteście Słowianami a tam gdzie jest słowiański język/pismo, słowiańska religia i kultura którą cały świat podziwia (rosyjską a nie polską) tam są Słowianie. Słowiańska Haplogrupa R1a... Polska (57,5% populacji), Ukraina (40 do 65%), europejska Rosja (45 do 65%), Białoruś (51%), Słowacja (42%), Czechy (34%).

wert
piątek, 9 października 2020, 10:14

Sułtan turecki tytułował Ruś Moskiewskim Ułusem, a carów – kalifami i swoimi młodszymi braćmi. W XIV w. Moskwa pełna była tatarskiej mowy. Taką uwagę poczynił jezuita i papieski legat wysłany na Ruś w celu jej przeciągnięcia na łaciński obrządek. Językiem dyplomacji był arabski, który pełnił rolę moskiewskiej lingua franca w stosunkach międzynarodowych. Inaczej być nie mogło, skoro przez dwa wieki stolica Ordy, Saraj, gościła co najmniej 100 delegacji ruskich książąt. Przybywali, aby paść do nóg chanów i otrzymać z ich rąk jarłyk, znak władzy nad lennami. Stąd właśnie, a nie z Konstantynopola, jak chce dworska historia, wywodzi się carska korona zwana Czapką Monomacha. To był uroczysty element stroju wspomnianego chana Uzbeka

piątek, 9 października 2020, 20:40

Sułtan turecki to se mógł Rosję w dupę pocałować i tytułować tak jak mu się podobało. Np ja ciebie tytułuję cha*arskim mon*ołem, którym prawdopodobnie jesteś natomiast Rosja, powtarzam, to esencja SŁOWIAŃSKOŚCI. I choćbyś z wściekłości narobił w stringi to to nic nie zmiani. Od zawsze RUŚ była CENTRUM słowiańskości i tak pozostało po dzień dzisiejszy.

spoko
wtorek, 13 października 2020, 14:44

Nowa Targowica?

prawa ewolucji są nieubłagane
czwartek, 8 października 2020, 11:33

Zbastuj droma. Choćbyś się dwoił i troił faktów nie zakrzyczysz.

czwartek, 8 października 2020, 11:20

xyz. To wy Ż nie jesteście Słowianami a tam gdzie jest słowiański język/pismo, słowiańska religia i kultura którą cały świat podziwia (rosyjską a nie polską) tam są Słowianie. Słowiańska Haplogrupa R1a... Polska (57,5% populacji), Ukraina (40 do 65%), europejska Rosja (45 do 65%), Białoruś (51%), Słowacja (42%), Czechy (34%).

Gnom
czwartek, 8 października 2020, 08:05

Słuchaj, a co moskale jako w dużej mierze potomkowie ruryków (nie tylko ich władcy nimi byli ) mają wspólnego ze Słowianami? Ruryk w starych językach ziem słowiańskich nie oznaczał bynajmniej Słowianina.

Whiro
czwartek, 8 października 2020, 12:37

Moskale potomkami rurykow? To jakiś żart? Ruś kijowsko nowogrodzka została jedynie podbita, wyrznieta i okradziona przez Moskwian... Etniczni Rosjanie z księstwa moskiewskiego jedynie podbili i zruszczyli Słowian i inne narody.

czwartek, 8 października 2020, 15:57

Whiro. Skrócona historia Rusi i Polski (1z2)... Kto był agresorem... Skutki rozbicia dzielnicowego Rusi (od 1054)... W okresie tym Ruś znalazła się przez 250 lat pod panowaniem tatarskim (1223-1480) i uległa w znacznym stopniu litewskiej (od 1240) oraz polskiej ekspansji terytorialnej, w wyniku której zachodnie udzielne księstwa rusińskie zostały wcielone (na 500 lat) do państw litewskiego i polskiego..... Po klęsce sił rusko-połowieckich w bitwie nad Kałką w 1223 roku Batu-chan podbił wszystkie ziemie rusińskie z wyjątkiem księstw połockiego i pińskiego (które podbiła Litwa) oraz Republiki Nowogrodzkiej, która jednak została zmuszona do uznania zwierzchnictwa tatarskiego i opłacania rocznego trybutu..... Litwa korzystając z rozbicia dzielnicowego i osłabienia Rusi walkami z Tatarami, wielokrotnie najeżdżała ziemie rusińskie całkowicie podbijając księstwa połockie i pińskie (współczesna Białoruś)..... Wielkie Księstwo Litewskie w latach 1240–1392 podbiło większość zachodnich księstw rusińskich, a samo państwo litewskie szybko uległo zruszczeniu... Jako pierwsze zostały podbite i przyłączone do Litwy ziemie dzisiejszej Białorusi - księstwa Połockie i Pińskie. Po 1320 Kijowszczyzna stała się zależna od Litwy, a w 1362 r. bezpośrednio do niej wcielona... Swój protektorat Litwa narzuciła Smoleńskowi (przed 1326), Pskowowi (1322), księstwu Halicko-Wołyńskiemu (1320–1324) oraz Kijowowi (1325). Lokalni książęta (kniaziowie) zachowywali swoją władzę, ale podlegali wielkiemu księciu..... Po klęsce poniesionej przez księstwo kijowskie w bitwie z wojskami litewskimi nad Irpieniem (1320) Kijowszczyzna stała się zależna od Litwy, a w 1362 bezpośrednio do niej wcielona.

Gnom
piątek, 9 października 2020, 10:17

Z jednego punktu widzenia. Tego co do dziś użytkuje podręcznik w którym stale w 1939 granica Polski jest na linii rozgraniczenia pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Radzieckim. A Wojna 1920 roku była sposobem na dostarczenie sprawiedliwości społecznej na zachód. Brakuje mi tu drugiej strony, która z czarnym krzyżem niosła cywilizację do "całego stada słowiańskich bydląd ..." aby zacytować von Nogaja. Każda nacja ma swój punkt widzenia.

czwartek, 8 października 2020, 15:27

Whiro. Przez 250 lat (1223 - 1480) Ruś wszystkie swoje siły i zdolności poświęciła jednej tylko idei - przetrwaniu. Udało się jej to zrealizować doskonale, lecz cenę musiała zapłacić za to wysoką. Była nią izolacja od świata... Przez następne 100 lat trwały ciągłe walki z Tatarami... Tylko od 1507 do 1565 r. doszło do 43 najazdów tatarskich na ziemie carstwa. Najcięższe z nich miały miejsce w latach 1517, 1521, 1536 oraz 1552... W 1555, 1562, 1564 i 1565 tatarzy doszli do Moskwy... W 1571 r. tatarzy spalili całkowicie Moskwę. Zginęło 70-80 tysięcy ludzi... Z kolei 40 lat później całkowicie spalili Moskwę Polacy mordując 60 tys. jej mieszkańców (podczas wojny polsko-bolszewickiej zginęło 60 tys. Polaków)... Gdy doda się do tego ciągłe wojny z Litwą, Polską, Szwecją, itd, to zobaczymy prawdziwy obraz pierwszej rosyjskiej GOLGOTY.

wert
czwartek, 8 października 2020, 21:28

Po wygaśnięciu dynastii Rurykowiczów carską władzę przejął Borys Godunow, Tatar czystej krwi. Po jego zamordowaniu Moskwą rządzili Szujscy, także spokrewnieni z Tatarami. Przodkowie Szujskich bardzo przysłużyli się chanowi Tochtamyszowi podczas ataku na Moskwę. To ich zdrada doprowadziła w 1382 r. do spalenia miasta i wyrżnięcia większości mieszkańców. Legendy rosyjskiego patriotyzmu – rzemieślnik Kuźma Minin i książę Michaił Pożarski byli tatarami. matka Pożarskiego wywodziła się z tatarskich murzów Beklamiszów. Sułtan turecki tytułował Ruś Moskiewskim Ułusem, a carów – kalifami i swoimi młodszymi braćmi. W XIV w. Moskwa pełna była tatarskiej mowy. Taką uwagę poczynił jezuita i papieski legat wysłany na Ruś w celu jej przeciągnięcia na łaciński obrządek. Językiem dyplomacji był arabski, który pełnił rolę moskiewskiej lingua franca w stosunkach międzynarodowych. Inaczej być nie mogło, skoro przez dwa wieki stolica Ordy, Saraj, gościła co najmniej 100 delegacji ruskich książąt. Przybywali, aby paść do nóg chanów i otrzymać z ich rąk jarłyk, znak władzy nad lennami. Stąd właśnie, a nie z Konstantynopola, jak chce dworska historia, wywodzi się carska korona zwana Czapką Monomacha. To był uroczysty element stroju wspomnianego chana Uzbeka

Wkurzony
piątek, 9 października 2020, 11:39

Po wygaśnięciu dynastii Piastów mieliśmy praktycznie władców obcego pochodzenia, więc nie nadymaj się tak bardzo. Poza tym Godunów, Szujscy to dynastia Rurykowiczów a nie tak jak ** chazarskich mongołów.

wert
piątek, 9 października 2020, 13:35

Moskiewska gałąź Rurykowiczów i ruscy bojarzy byli spokrewnieni, tyle że z... mongolskimi bejami. Z rozkazu romanowów w 1682 r. na moskiewskim placu Czerwonym spłonęły genealogiczne księgi rodów bojarskich tylko po to aby ukryć tę "domieszkę" krwi. Taka ciekawostka. Później Piotr I zaprosił do "napisania" historii Rusi niemców. Ci dokonali fałszerstwa na ogromną skalę. Do Petersburga docierały konwoje pełne skonfiskowanych ksiąg klasztornych i innych źródeł pisanych, po których od tej pory zaginął wszelki ślad. Dewastacji uległy nawet zabytki architektury, z których usuwano freski i skuwano napisy. Badając pochodzenie nazwisk rosyjskiej szlachty, udowodniono, że 168 rodów, np Golicynowie, Oboleńscy czy Szeremietiewowie, wywodzi się z tatarskich ułusów

Wkurzony
czwartek, 8 października 2020, 22:57

wert. Jestem dumny, że należę do tej wspaniałej słowiańskiej RASY... która wykazując wyższość rasową zachowała w nienaruszonym stanie swój język, religię, obyczaje, literaturę, kulturę, sztukę, i to pomimo... niewoli Chazarów, Mongołów i Litwinów... Pomimo Szwedów, Turków, Tatarów, Napoleona i Hitlera. Pomimo hekatomby 1917 r. - czyli wymordowania przez Ż. 60 mln rusińskich Słowian w tym całą rosyjską elitę łącznie z carem i jego rodziną, oraz zagrabienia całego dorobku 1000-letniej Rosji - dzieła sztuki, kosztowności, majątki, itd, itd.

czwartek, 8 października 2020, 11:44

Gnom. Uwierzyłeś we własną propagandę. Rosja od zawsze była esencją Słowiańszczyzny. Rosja, a nie ty, Chazarze. Przypominam, że na terenach Polski żyło 80% wszystkich Żydów świata! A tacy jak ty to potomkowie tej nacji z tym, że odziedziczyliście po przodkach podłość ale nie odziedziczyliście inteligencji i mądrości. Przypominam: Słowiańska Haplogrupa R1a... Polska (57,5% populacji), Ukraina (40 do 65%), europejska Rosja (45 do 65%), Białoruś (51%),

Rozbawiony
piątek, 9 października 2020, 15:21

"KOPIUJ - WKLEJ" WIDAC NA CO WYDAJE PUTINA PIENIĄDZE W POLSCE - V KOLUMNA NA WSZYSKTICH FORACH INTERNETU.

AlS
środa, 7 października 2020, 16:59

Redakcjo, proszę poprawić tą notatkę, gdyż ma oczywiste błędy. Jeśli pocisk pokonał 450 km w 270 sekund, czyli 4 i pół minuty, wynika z tego że miał średnią, a nie maksymalną prędkość 1,66 km/sekundę i to w linii prostej. Po uwzględnieniu faktu, że podczas opadania w troposferze nie mógł mieć więcej niż około 4 Ma, aby osiągnąć taką średnią musiał mieć sporo wyższą szybkość maksymalną.

Ivan
środa, 7 października 2020, 16:08

ten, kto dzieli 450 KM przez 4,5 minuty, oblicza średnią prędkość lotu, maksymalną prędkość 8M osiąga się na końcowym odcinku lotu...chociaż jestem pewien, że rusofobowie nie są głupi i rozumieją to)) mam nadzieję, że wywiad NATO upewnił się, że Rosja ma hipersoniczną rakietę przeciw okrętom, której Zachód nie ma ( być może nigdy nie będzie) w każdym razie Pentagon nie mówi, że Rosjanie blefują twierdząc, że hiper blok "Avanguard" rozwija prędkość lotu do 28M

GB
środa, 7 października 2020, 19:19

Masz sklejone conajmniej dwa filmiki. Do tego start jest bardzo podobny do startu Onyksa. Oczywiscie że 5-6tys km na godzinę to średnia. Jeśli on może w końcowym etapie osiągać 8Ma tzn. że co najwyżej trafii w obiekty punktowe, a nie poruszające się. Poza tym gdyby trafił w jednostkę morska poruszającą się to przecież Rosjanie by pokazali filmik. A tu póki co niczym takim się nie pochwalili, a to żaden problem nakręcić taki filmik.

KK
czwartek, 8 października 2020, 09:10

Na filmiku widać wystrzelenie P-800 Onyksa to fakt, ale dlaczego Ruskie mieliby pokazywać swoją najnowszą broń przed wprowadzeniem do uzbrojenia? USA przetestowało myśliwiec 6 generacji i również brak filmików z testów. Dla Polski największy problem to to, że 3M22 w wersji lądowej prawie na pewno może przenosić broń jądrowa i zasięgiem około 1000km obejmie całą Polskę z Kaliningradu. Jak sprzedadzą 3M22 do Iranu i Syrii to będzie jazda.

czytelnik D24
czwartek, 8 października 2020, 07:29

Juz ci uwiera ten Cyrkon? Juz cie boli?

Davien
czwartek, 8 października 2020, 09:38

A co ma bolec?? Moze jak go choć raz pokażą( bo na razie to mamy z reguły odpalenia Oniksów i pokazywanie X-51A Waverider po przemalowaniu jako Cyrkona):))

czytelnik D24
piątek, 9 października 2020, 07:15

A... Zapomnialem, przeciez ty sam ladowales tego Oniksa do wyrzutni.

Davien
piątek, 9 października 2020, 10:09

A po co, do tej pory zawsze jak niby miał lecieć Cyrkon, latały Oniksy:))

czytelnik D24
poniedziałek, 12 października 2020, 08:19

No tak, znowu nic nie rozumiesz. Ty ladowales te wyrzytnie i zapewne wiesz co zostalo wystrzelone. Wiem, devi, wiem.

piątek, 9 października 2020, 07:14

Boli, widac bo bzdurkach jakie przepisujesz z jarteczki.

Suchy Fakt
środa, 7 października 2020, 15:54

Jeżeli Rosja dzisiaj zatrzymałaby jakiekolwiek rozwijanie broni rakietowej, to USA ich dogoni może za 30 lat i to z pomocą szpiegów.

Z poważaniem...
środa, 7 października 2020, 19:28

Widać to zwłaszcza po spacex... Minuteman co ma kilkadziesiąt lat niczym nie ustępuje najnowszym rakietom icbm z Rosji, tomahawk tlam-n o osiągach kalibra został wycofany z produkcji w latach 90 tych. Więc daj jeszcze chwilę USA a zobaczysz kto zostanie z tyłu. Jak choćby Roskismos za prywaciarzrm spacex.

Kiełbasa z Lenina
czwartek, 8 października 2020, 00:46

10/10. Rosja to technologiczny i gospodarczy skansen w rozpoczynającej się agonii. To ich ostatnie podrygi, więc straszą super bronią, a nie mają nic. Jak już Syberia odpłynie, tak jak Ukraina i Białoruś - mafii z kremla dopiero ciepło się zrobi.

czwartek, 8 października 2020, 17:33

Widzisz, Rosja wydaje na zbrojenia 15x mniej niż USA a potrafi wyprodukować takie cuda jak Su-57, hipersoniki, itd, natomiast ty NIC nie potrafisz. Nic, wybitny producencie kartofli przekonany żeś chodzącą kopią ajnsztajna. Potrafisz jedynie się nadymać i kupować bardzo drogo od obcych i bez technologii. No, potrafisz też być mistrzem świata w rzyganiu pychą i oszczerstwami na Rosjan którym nie dorastasz do pięt, pyszałku z szabelką... Zresztą, by przekonać się co ty potrafisz to wystarczy przypomnieć genialny producencie trepów jak żeś usprawnił fotel pilota w rosyjskim MiG-29. Cały świat zaszokowałeś swym geniuszem, kartoflarzu. Z czym do ludzi?

Davien
piątek, 9 października 2020, 10:12

Jak na rzie kiepskim producentem trepów to jestescie wy Rosjanie, Su-57 istotnie jest cudem, nikomu nie udało się jeszcze zrobic samolotu którego jedynym celem jest przerabianie się na puzzle, czy hipersoników o których sami twórcy nie wiedza jalie mają wymiary i mase:)) No ale biorac pod uwage że juz nawet Burkina faso was w wyprzedza w zaawansowaniu cywilizacyjnym....

piątek, 9 października 2020, 09:05

Urażona rosyjska duma? Polakom nie przeszkadza, że nie są mocarstwem. Nie musimy machać szabelką by się nas wszyscy bali.

Davien
środa, 7 października 2020, 14:21

Czyli nie osiągnał prędkosci hipersonicznej.

Kamil
środa, 7 października 2020, 17:07

No to ciekawe skąd ten wniosek, że nie osiągnęli hipersonicznej. Lot rakiety trwał 4,5 min na dystansie 450 km.. Już w prosty sposób widać, że prędkość powinna wynosić 6000 km/h i zielonego pojęcia nie mam skąd się wzięła 5700 km/h, bo w rzeczywistości musiała być dużo większa wliczając czas na osiągniecie przez rakietę odpowiedniego pułapu oraz wyhamowanie przed uderzeniem w cel. Dlatego musiała osiągnąć prędkość hipersoniczną na odcinku swojej trasy, aby zmieścić się w tym czasie. Inaczej się nie da

qwert
środa, 7 października 2020, 15:18

Jednak osiągnął

prostownik
środa, 7 października 2020, 14:00

Piszecie nieprawdę, Rosjanie podali, że pocisk osiągnął prędkość ponad 8 Mach, a to jest więcej niż 5700 km/h

Davien
środa, 7 października 2020, 14:23

1,6km/s to nie Ma8, naucz się liczyc:)

środa, 7 października 2020, 22:31

1,6 Km/s na wysokości 28 km to ok. Mach 5,3

Gnom
środa, 7 października 2020, 14:54

A na jaskiej wysokości o geni(t)alny. 20,1 pierwastka kwadratowego z temperatury w kelwinach - tak dla przypomnienia uproszczony wzór na prędkość dźwięku. Jak bys nie wiedział jest zależna o temperatury a zatem i wysokości wg MAW (dla ciebie ISA)

matis
środa, 7 października 2020, 14:45

Oczywiście że nie. Zwłaszcza na wysokości morza. Tylko że prędkość dźwięku maleje wraz z wysokością. Na poziomie 28 km prędkość 1600 m/s to mniej więcej Ma7,8. Oczywiście przy założeniu że osiągnął największą prędkość na maksymalnej wysokości w co trudno uwierzyć

środa, 7 października 2020, 22:33

Maleje nie wraz z wysokością tylko z temperaturą a temperatura tam to jakieś -50*C

GB
czwartek, 8 października 2020, 08:22

Zgodzisz się jednak że temperatura maleje wraz z wysokością.

piątek, 9 października 2020, 07:17

Ale czynnikiem decydujacym o redkosci dzwieju w powietrzu jest wlasnie temperatura.

czwartek, 8 października 2020, 13:02

Tak, ale do pewnych granic i nie na każdej wysokości tak samo, precyzja jest wymagana żeby nie powstał chaos.

prostownik
środa, 7 października 2020, 14:36

1,6 km to podał Ci def24 a nie Rosjanie, naucz się czytać ....

GB
środa, 7 października 2020, 15:59

Ale Rosjanie podali iż przeleciał 450 km w czasie 4minuty i 30 sekund. I to nie jest 8 Ma. Przelicz sobie jeśli potrafisz.

Paragraph23
środa, 7 października 2020, 21:03

@GB Ale z tekstu wynika, cytuję: "..pocisk trafił w cel w odległości 450 km.." Jaką przebył drogę ? Gdyby leciał na wysokości powiedzmy 10 m to pewnie 450 km, jeżeli leciał po "krzywej balistycznej" i wznosił się na wysokość 28 km. to ile tych kilometrów przeleciał ?? Przelicz jeśli potrafisz, bo z czytaniem ze zrozumieniem to masz problemy.

GB
czwartek, 8 października 2020, 08:24

Podałem w innym poście, doczytaj. Tu też mogę ci podać średnia prędkość to 5-6 tys. km na godzinę.

R
czwartek, 8 października 2020, 11:38

"Tu też mogę ci podać średnia prędkość to 5-6 tys. km na godzinę." nie nie mozesz, bo nie wiesz jak lecial pocisk.

yaro
czwartek, 8 października 2020, 11:21

Średnia prędkość, komedia w wykonaniu @GB, nie liczy się, że osiągnięto prędkość hipersoniczną tylko zsumował sobie jeszcze moment startu. Bez sensu.

Davien
czwartek, 15 października 2020, 07:45

Bo to jest tania propaganda w akcji dyskredytacji w wykonaniu GB.

Paragraph23
czwartek, 8 października 2020, 11:19

@GB .. a w innym :) no tak, to jaką przebył drogę ? i jaką prędkością ? Podpowiem: na początku z zerową a później zaczął przyspieszać,później ....

Bursztyn
środa, 7 października 2020, 14:13

Koledzy pamiętają słynny efekt plazmy Bo Rosja zapomniała v powiedzieć

środa, 7 października 2020, 19:32

Efekt plazmy Rosjanie rozwiązali tak samo jak Amerykanie w swoich hipersonikach bo chyba nie sądzisz, że twój Pan z USA będzie produkował dla ciebie coś tak wyrafinowanego technicznie i technologicznie czego nie da się sterować.

spoko
poniedziałek, 12 października 2020, 01:02

Lepiej miec pana w USA jak w Rosiji Byly mieszkaniec PRLu

yaro
środa, 7 października 2020, 13:56

Przecież Davien kilka dni temu pisał, że Rosja poza szybującym Avangardem nie ma rakiet hipersonicznych z własnym napędem. To jak Rosja może testować.

GB
środa, 7 października 2020, 19:07

Przecież masz tu dwa różne starty. Sprawdź sobie zachmurzenie na filmiku, w różnych sekundach filmiku. Poza tym początek to tak jakby Onyks startował.

Davien
środa, 7 października 2020, 14:21

Yaro, 5,7 tys km/h to nie prędkość hipersoniczna:)

Gnom
środa, 7 października 2020, 14:55

Poważanie, a od jakiej to liczby Ma "nasza wyrocznia" liczy prędkość hipersoniczną - od 10?

yaro
środa, 7 października 2020, 14:38

to jest oficjalny komunikat :" Rakieta „Cyrkon” z Morza Białego została wystrzelona w cel na Morzu Barentsa, długość lotu wyniosła 450 km, szybkość – ponad 8 Machów, przekazał Sztab Generalny."

GB
środa, 7 października 2020, 16:01

Dodali jeszcze że lot trwał 4 minuty i 30 sekund. Czyli średnia prędkość to 5-6 tys. km na godzinę (w zależności od wysokości lotu rakiety).

R
czwartek, 8 października 2020, 09:21

"Czyli średnia prędkość to 5-6 tys. km na godzinę" tego nie wiesz.

Ubawiony
środa, 7 października 2020, 21:31

Czyli wg Ciebie rakieta w chwili opuszczenia kontenera ma prędkość 6 tyś km/h..? No to gratuluje wiedzy z zakresu szkoły podstawowej.. Oczywiście wlot na pułap 28 km też odbywa sie jednostajnie przy prędkości 6 tys. km/h..? No to Ruskim należy sie Nobel.. Stworzyli rakietę która łamie prawa fizyki

ciekawy
środa, 7 października 2020, 15:46

No i znowu mamy wierzyć w bajki a dowodów brak. Nie było nawet czasu żeby jakieś kolejne CGI zmontować?

Fantasy by dejvidek.
środa, 7 października 2020, 14:15

Moze zainstalowali tam jego kocial opalany oparami benzyny?

Davien
środa, 7 października 2020, 18:14

Raczej twoje urojone AIM-120:)

Fantasy by dejvidek.
czwartek, 8 października 2020, 07:39

dejvidku, ekspercie od AIM-120 z 1973 roku, przecież to już było ci dyktowane praktycznie pod każdym artykułem w którym się udzielasz. Ale ty i tak się wypierasz i wypierać się będziesz. Twoje bajki można znaleźć na portalu Defence 24 pod artykułem "Jednak Super Hornet dla Luftwaffe". Ale jak chcesz to masz znowu. Mozna to latwo znalezc na portalu Defence 24 pod artykulem "Jednak Super Hornet dla Luftwaffe". jak chcesz to masz jeszzce raz. "Jednak Super Hornet dla Luftwaffe". Cała dyskusja w tym temacie aby wszystko jasne było: " zenobii środa, 9 października 2019, 19:32 Z tym zakupem Phantomów to była afera, Po zakupie F-104 i ogromnej seri katastrof tych maszyn politycy zakupili Phantomy, które okazały sie duzo gorszymi maszynami od F-104, jedyną ich zaleta było to ze sie mniej rozbijały. Nie pisz prosze że lotnicy niemieccy byli z nich zadowoleni, bo nie byli. Davien czwartek, 10 października 2019, 00:35 Zenobii, dawno takich bajek nie czytałem:) I te Phantomy były w Niemczech uzywane aż do XXI wieku i piloci niemieccy byli z nich zadowoleni:) No ale jak zwykle masz pan zerową wiedzę. zenobii czwartek, 10 października 2019, 14:22 Przestań bredzić, zakup Pahantomów to czysto polityczna sprawa była . Oklazała się taką samą afera jak zakup F-104, owszem używali tych samotów bo co mieli zrobić, ale poszukaj i poczytaj wypowiedzi wojskowych na temat tej maszyny. Phantom miał dużo gorszy radiolokator od F-104, oraz gorsze z poczatku uzbrojenie, pierwsze niemieckie Phantomy(RF-4E) były nieuzbrojone, te w wersji uzbrojonej mogły przenosić żałosne uzbrojenie, oraz jak już wczesniej pisałem miały żałosny radiolokator. Dopiero w drugiej połowie lat 80 zaczeli je modernizowac aby jako tako to wygladało. Wskaż jednego pilota niemieckiego jaki był zadowolony z tych maszyn jakie nie miałyby szans w walce z naszymi Limami nie mówiac o Mig-21. Co z nimi zrobiłyby Mig-23 albo 29 to szkoda gadać. Przestań zatem się ośmieszać. Masz zerową wiedze szczegółach, nie masz pojecia jakich maszyn używała luftwaffe i potem bredzisz bez sensu. Davien piątek, 11 października 2019, 16:45 Taak, rozumiem że wg ciebie pociski AIM-7 Sparrow i nowsze wersje Sidewinderów były gorsze od Sidewinderów na F-104?? RF-4E panie Zenobii to wersje rozpoznawcze wiec nic dziwnego że nie były uzbrojone, wiesz w ogóle o czym piszesz?? A co do spotkań Phantomów z MiG-ami to rzez MiG-ów w Wietnamie i na Bliskim Wschodzie swiadczy ze zwyczajnie kłamiesz. I to tyle, z taz żałosnym osobnikiem jak pan panie zenobii dyskusja zwyczajnie nie ma sensu. poniedziałek, 14 października 2019, 18:12 "Luftwaffe zakupiła w 1973 roku w ramach programu Peace Rhine uproszczoną wersję Phantoma F-4F o mniejszej masie i słabszej stacji radiolokacyjnej APG-120 oraz pozbawioną możliwości tankowania w locie i wykorzystania pocisków AIM-7 Sparrow. " Davien wtorek, 15 października 2019, 01:42 No cóż, tu masz racje, nie mieli AIM-7 za to nowowczesne AIM-9L i AIM-120, co przy AIM-9B na F-104... A co do radarów to porównywanie AN/ASG-114 na Starfighterze do AN/APQ-120 świadczy wyłacznie że zenobii ma zerowa wiedze:) bryxx wtorek, 15 października 2019, 16:53 Ciekawe jaka ma wiedzę gość uzbrajajacy w 1972 roku niemieckie Phantomy w AIM-120 lub oraz twierdzący że radiolokator tychże maszyn to pełnoprawny AN/APQ-120."

Ferdek
środa, 7 października 2020, 14:33

Oprogramowanie zmienili

Marek1
środa, 7 października 2020, 13:53

Taaa, legendarny ruski hipersoniczny pocisk manewrujący. Ciekawe tylko jak ros. geniusze rozwiązały fizyczny problem całkowitego odcięcia rakiety poruszającej się z szybk. kilku Mach przez warstwę zjonizowanego powietrz o właściwościach plazmy. Taka rakieta NIC nie widzi na zewnątrz i NIC też nie odbiera z zewnątrz. Manewrować może tylko i wyłącznie w niewielkim zakresie różnic kątowych i pod wpływem wyłącznie wewnętrznego programu. JAK wiec ma trafić z odległ. kilkuset km w stos. niewielki i ruchomy cel jakim jest współczesny okręt ?? Naprowadzanie telepatyczne, czy może zwyczajnie i zgodnie ze znaną fizyką - hiper prędkość tylko w czasie dolotu rakiety w pobliże celu, a następnie radykalne zmniejszenie szybkości do wartości umożliwiającej uruchomienie po odrzuceniu osłon termicznych własnej stacji namierzającej. Staje się wtedy ona natychmiast celem wszystkich okrętowych syst. samoobrony tak rakietowych jak i lufowych(Phalanx CIWS) i jej szanse trafienia w cel radykalnie maleją. Ot i mamy chyba kolejny przykład nie mającego anałoga w mirie russkowo orużija ;).

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 7 października 2020, 22:44

Jonizacja nie jest problemem przy tak małych prędkościach, ta prędkość nie ważne czy to Mach 5 czy 10 to jednak nie to samo co hamowanie przez pojazd kosmiczny wielokrotnie szybciej wchodzący w atmosferę i w rzadsze warstwy które się łatwiej jonizują. Pocisk 9M82 osiąga na podobnych wysokościach prędkość ponad Mach 7 ok. 2400m/s z tego co podają i jest bez problemu naprowadzany radiolokacyjne.

Davien
czwartek, 8 października 2020, 09:48

9M82 osiąga maksymalnie 2,4km/s na wysokosci do 30km ale przyjrzyj się jego konstrukcjii zobacz ile czasu trwa lot tej rakiety. Przy 5-6Ma tez ci sie plazma przy Cyrkonie nie wytworzy, przy 8-9 jak to deklaruja Rosjanie juz będziesz ja miał.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
niedziela, 11 października 2020, 12:21

Tak jest według ciebie.

środa, 7 października 2020, 21:47

Pewnie dlatego nie chwalą się

środa, 7 października 2020, 18:15

Pomijając juz kwestie przeciążeń jakie musi znieść pocisk podczas rzekomych manewrów z taką prędkością.

ciocia Daviena
środa, 7 października 2020, 17:25

pieczarkowe mocarstwo zapewne to rozwiąże, a szczegolnie geniusze z forum

czwartek, 8 października 2020, 16:17

Geniusze forum się zachwycają migiem-41 na pułapie 50km.

Fanklub Daviena
środa, 7 października 2020, 15:25

Znając geniusz Rosjan na pewno mają na to kilka sposobów: np. - kształtują plazmę polem magnetycznym lub elektrycznym otwierając w niej "okna" do łączności lub nawet kształtując plazmę w antenę i wykorzystują plazmę w roli anteny. Można też nawet wyobrazić sobie zwykłe wysunięcie wysięgnika z sensorem optycznym przed uderzeniem w cel, z jakimś systemem chłodzenia (np. ablacyjnym) - przecież musiałby wytrzymać tylko kilka-kilkanaście sekund lotu. W fizyce plazmy Rosjanie o dziesięciolecia wyprzedzali i wyprzedzają USA. To Rosjanie stworzyli tokamaka! USA twierdziło, że torpedy o prędkości 400km/h są sprzeczne z prawami fizyki i pewnie od USA wiesz, że pocisk hipersoniczny musi być ślepy? :D

ruski stek bzdur...
czwartek, 8 października 2020, 16:25

Znamy znamy, najszybsze zegarki i największe mikroprocesory, a kunszt geniuszu jest na przedmieściach :)

Wkurzony
czwartek, 8 października 2020, 20:51

ruski stek. Widzisz, Rosja wydaje na zbrojenia 15x mniej niż USA a potrafi wyprodukować takie cuda jak Su-57, hipersoniki, itd, natomiast ty NIC nie potrafisz... Nic, wybitny producencie kartofli przekonany żeś chodzącą kopią ajnsztajna... Potrafisz jedynie się nadymać i kupować bardzo drogo od obcych i bez technologii... No, potrafisz też być mistrzem świata w rzyganiu pychą i oszczerstwami na Rosjan którym nie dorastasz do pięt, pyszałku z szabelką... Zresztą, by przekonać się co ty potrafisz to wystarczy przypomnieć genialny producencie trepów jak żeś usprawnił fotel pilota w rosyjskim MiG-29. Cały świat zaszokowałeś swym geniuszem, kartoflarzu. Z czym do ludzi?

środa, 7 października 2020, 15:08

I pomyśleć, że Rosja samodzielnie potrafi tworzyć takie cuda techniki wojskowej, że dech zapiera i to pomimo wydawania na zbrojenia 15 raz mniej kasy niż Imperium ZŁA - USA. Brawo Słowianie! A ciebie bardzo boli, że Słowianie są tak genialni, prawda wybitny producencie kartofli?

PutIN-PutOUT
środa, 7 października 2020, 20:19

Będąc dokładnym Rosjanie nie są Słowianami. Od mongolskiego ubogacenia kulturowego to mieszańcy k stepowej naturze obozu wojennego. Tylko i aż tyle. Nie obrażaj Słowian tymi bredniami. Wszyscy wiemy, że ruskie zegarki są najlepsze, bo najszybsze na świecie! Jak tam u was media się mają? Może coś o dziennikarce, która w proteście przeciw polityce Rosji podpaliła się? Ruski mir taki piękny, że wasi właśni obywatele wolą samobója od życia w tym matrixie putina. Brawa!

Wkurzony
czwartek, 8 października 2020, 23:08

PutIN. Uwierzyłeś we własną propagandę. Rosja od zawsze była esencją Słowiańszczyzny. Rosja, a nie polscy Chazarzy. Na terenach Polski żyło 80% wszystkich Ż świata, a mieszańcy z tej nacji odziedziczyli po przodkach podłość ale nie odziedziczyliście inteligencji. Przypominam: Słowiańska Haplogrupa R1a... Polska (57,5% populacji), Ukraina (40 do 65%), europejska Rosja (45 do 65%), Białoruś (51%),

wert
piątek, 9 października 2020, 13:51

a u nas Słowin kukurydza rośnie jak słupy telegraficzne. Taka wielka? Niet, taka gęsta

środa, 7 października 2020, 14:34

Rozwiązali tak samo jak Amerykanie w swoich hiperosnikach bo chyba nie sądzisz, że twój Pan z USA będzie produkował coś takiego czego nie da się sterować. Wiesz już jak???

GB
środa, 7 października 2020, 21:16

Jest jednak różnicą trafić nieruchomy obiekt lądowy, a idącą kilkanaście węzłów jednostkę morską. Prawda?

czwartek, 8 października 2020, 07:40

Wez tyj juz lepiej daj soboe spokoj.

Rotfl
środa, 7 października 2020, 15:15

To znaczy rozwiązali tak jak technologie gan, gas i stealth w su 57.?

Bursztyn
środa, 7 października 2020, 13:42

Ten sam gierasomow zapewniał 8 miesięcy temu że su57 w gotowości bojowej

Qwerty
środa, 7 października 2020, 13:41

"cele naziemne i lądowe" hmmm.....

PLw
środa, 7 października 2020, 13:32

'Cyrkon wystrzeliwany z okrętów (również podwodnych) będzie zdolny do rażenia celów naziemnych i lądowych.' - czy coś nie tak w tłumaczeniu? Jaka jest różnica między celem naziemnym a lądowym?

Davien
środa, 7 października 2020, 13:30

Na oko co najwyzej 800km/h leci

Tweets Defence24