Rosja stworzy dowództwo wojsk w Arktyce. Osiągnie gotowość jeszcze w tym roku

25 listopada 2014, 14:22
Fot. mil.ru.

Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej zamierzają stworzyć dowództwo zajmujące się działaniami w Arktyce. Osiągnie ono gotowość bojową już 1 grudnia.

Jak podaje agencja Sputnik, rosyjskie dowództwo w Arktyce ma być gotowe do działań jeszcze w bieżącym roku. Będzie ono stacjonować w siedzibie Floty Północnej. Docelowo w rejonie Arktyki zostaną rozmieszczone nie tylko jednostki sił morskich i lotnictwa, ale także co najmniej dwie brygady przeznaczone specjalnie do działań w środowisku arktycznym.

Federacja Rosyjska od kilku lat wzmacnia obecność wojskową w Arktyce. Prowadzone są między innymi ćwiczenia z udziałem lotnictwa taktycznego i dalekiego zasięgu. Co więcej, siły zbrojne ponownie uruchamiają bazy w rejonie, które nie były wykorzystywane od lat 90. XX wieku. Rosjanie pozyskują również sprzęt przeznaczony specjalnie do działań w obszarze Arktyki, czego przykładem są działania w celu budowy laserowego systemu cięcia lodu dla lodołamaczy.

Komentatorzy podkreślają, że intensywne działania sił zbrojnych Rosji w Arktyce mają związek z dążeniem do uzyskania dostępu bogactw naturalnych, znajdujących się w regionie. Wywołują one zaniepokojenie państw NATO, w tym między innymi Kanady. Na przełomie 2013 i 2014 r., a więc jeszcze przed aneksją Krymu w raporcie dla brytyjskiej komisji obrony uznano Arktykę za jeden za potencjalnych obszarów zainteresowania Wielkiej Brytanii, choć w tym samym momencie zagrożenie dla terytorium krajów NATO ze strony Rosji określono jako „obecnie nie istniejące” i „potencjalne przyszłe”.

Zagadnienia rosyjskiej militaryzacji Arktyki były analizowane na łamach Defence24.pl

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Wald
wtorek, 25 listopada 2014, 19:39

Co będą walczyć z niedzwiedziami polarnymi?

epolepo
wtorek, 25 listopada 2014, 16:16

A ja bym tam raczej myślał że szkolą wojska na zimową ofensywę na Ukrainie.

we
wtorek, 25 listopada 2014, 16:05

A rosyjskie nowe armatohaubice nawet na mrozie strzelają i nie pękają.

HS
wtorek, 25 listopada 2014, 14:52

Czy to możliwe, że zainteresowanie Gruzją i Ukrainą ma na celu odciągnięcie uwagi oraz przekierowaniu sił wojskowych na tamte obszary by Rosja lżej mogła przejąć Arktykę?

Pytajnik???
wtorek, 25 listopada 2014, 22:40

To dobre spostrzeżenie, tam się toczy wielka gra o wielką kasę a z historii wiemy że w takich przypadkach nie ma żartów.

szary
wtorek, 25 listopada 2014, 22:16

Nie pisze się że nie tylko Rosja przerzuca sporo ludzi i sprzętu do Arktyki. Ot taka polityka. Rosja zła i tak jak piszesz patrzeć szary tłum na Ukrainę, Gruzję i jakieś sankcje które po prawdzie specjalnie nikomu w niczym nie przeszkadzają. Ot takie fluktuacje na osi ale wykorzystując media można bardzo precyzyjnie przeprowadzić coś co Rosjanie nazywają "maskirowka". A tu kasa w ropie gdzieś w Arktyce jest głównym motorem. Praktycznie wszystkie współczesne konflikty w kontekście miały albo ropę albo zabezpieczenie jej tranzytu.

sceptyk
wtorek, 25 listopada 2014, 21:45

Znaczy się jak mają przejąć tą Arktykę? Będą okupować krę? Bo mnie to wygląda na działania obronne: zabezpieczenie lotnicze przeciw atakom amerykańskich bombowców via Biegun Północny (miesiąc temu amerykańskie bombowce ćwiczyły taki masowy atak na Rosję, o czym w naszych mediach była cisza) i zabezpieczenie rosyjską flotą działań rosyjskich boomerów wyspecjalizowanych w ataku spod kry, pod którą się chowają przed amerykańskim wykryciem. Zwyczajnie odtwarzają to, co tam było za Sowietów.

Pavulon
wtorek, 25 listopada 2014, 22:29

Od 5-6 lat były analizy, ze prawdziwa rozgrywka pomiędzy Putistanem, a resztą będzie o Arktykę.

Tweets Defence24