Rosja straciła 0,5 mld USD na oszustwach w przemyśle zbrojeniowym

15 września 2014, 18:03
Fot. Rostec

Na oszustwach i defraudacjach w przemyśle obronnym Rosja straciła w 2014 roku ponad 20 mld rubli (ok. 525 mln dolarów), jak twierdzi prokurator generalny Jurij Czajka. Dane zostały ujawnione podczas spotkania z prezydentem Władimirem Putinem. 

Jak podaje agencja RIA Novosti, rosyjska prokuratura przeprowadziła w bieżącym roku kontrole w ponad stu przedsiębiorstwach należących do przemysłu obronnego Federacji Rosyjskiej. Objęto nimi zarówno główne koncerny, takie jak United Shipbuilding Corporation, United Aircraft Corporation, czy Russian Helicopters, jak też podwykonawców i dostawców komponentów.

W wyniku podjętych działań ujawniono ponad siedem tysięcy naruszeń prawa, które zakończyły się 300 postępowaniami administracyjnymi i 131 zarzutami kryminalnymi. Jak ocenia prokurator generalny Jurij Czajka, straty dla budżetu państwa wyniosły znacznie ponad 20 mld rubli, czyli więcej niż pół miliarda dolarów.

Rosyjski przemysł obronny od dawna boryka się z korupcją, oszustwami i niską jakością dostarczanych komponentów, co przekłada się na duże opóźnienia dostaw i znaczną zawodność sprzętu. Jest to zagrożeniem nie tylko dla procesu modernizacji, ale również dla bieżącej zdolności bojowej sił zbrojnych Federacji.

Realną skalę omawianych problemów ujawniły między innymi tegoroczne, niezapowiedziane sprawdziany zdolności bojowej. W wielu przypadkach wykazywały one, iż np. transportery i czołgi uznawane zgodnie z dokumentacją za zdolne do działań, w rzeczywistości nie były w stanie opuścić parku maszynowego. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
niestety
poniedziałek, 15 września 2014, 18:36

Podejrzewam, że w Tuskmenistanie przewały są na większą skalę...

totenkopf
poniedziałek, 15 września 2014, 18:22

typowo

pragmatyk
wtorek, 16 września 2014, 11:17

W Polsce teraz to dopiero będa okazje do przekrętów i łapówek ,niech tylko ruszą oficjalne przetargi ,komponenty do sprzetu wojskowego są drogie ,więc aby wiecej zarobić wstawia sie"zamienniki" z gorszych materiałów.Już teraz powinnismy wzmocnic wewnętrzne organy kontrolne w wojsku ,a przykład transportu odzieży i spiworów na Ukrainę to tylko wierzchołek góry lodowej.Ten co wykrył powinien dostać nagrodę za uczciwośc ,bo z tym jest zawsze deficyt.

[sic!]
niedziela, 21 września 2014, 07:20

"przykład transportu odzieży i śpiworów na Ukrainę to tylko wierzchołek góry lodowej" Rozwiń proszę albo podaj jakiś link

podbipieta
wtorek, 16 września 2014, 11:10

e tam.tyle tylko

Pisdzieli
wtorek, 16 września 2014, 09:30

Idetyczna sytulacja ma miejsce w kazdej Armii USa chinskie podzespoly itp

totenkopf
środa, 17 września 2014, 19:12

sytuacja a nie sytułacja,kolego Pisdzieli, a z twoim nickiem się zgadzam

KDT
poniedziałek, 15 września 2014, 22:37

Ha, ha, a co to jest pół mld w tak olbrzymim przemyśle, kiedy na skromnym Soczi ponoć 2 mld poszło na łapówki, m.in. do kieszeni cara Putina :D No i jak na sprzęt nie mogący opuścić parku maszynowego, nieźle sobie ten sprzęt radzi na Ukrainie i w innych okupowanych prowincjach ZSRR 2.0.

realizm
poniedziałek, 15 września 2014, 21:04

Te pół miliarda w przemyśle trzeba pomnożyć przez dziesięć i dodać dziesięć razy tyle w samej armii. Otrzyma się liczbę zbliżającą się do prawdziwej skali ruskiego worstwa (złodziejstwa) oraz prawdziwy obraz świetnie wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt, wyszkolonej i bitnej ruskiej armii. Gdy podzieli się te liczby przez 10 (albo jakoś tak) otrzyma się prawdziwy obraz tzw. "polskiej" armii - silnej, zwartej i gotowej.

zdz
poniedziałek, 15 września 2014, 19:43

Rosja przechodzi ze "stanu pokojowego" przemysłu zbrojeniowego w stan "wojenny" . Politykę odstraszania można prowadzić na podstawie niesprawdzalnych deklaracji . Teraz chcą mieć konkretne karty aby powiedzieć "sprawdzam" Niedobrze !

zdzich
poniedziałek, 15 września 2014, 19:31

Bardzo dobrze.Tak trzymać towarzysze.Lepiej się wódki napić.Jeszcze niektórym wariatom przyjdzie coś głupiego do głowy.A na papierze niech się zgadza.Premia będzie i wszyscy będą zadowoleni.

PP
wtorek, 16 września 2014, 11:14

Brawo! Takiego nastawienia wszystkim w Rosji potrzeba.

olo
poniedziałek, 15 września 2014, 18:45

Przecież Rosja to jak Ukraina bez łapówy nie wazmjosz :) 25 - 30 % budżetu obronnego na łapówki.

Tweets Defence24