Rosja: Rusza produkcja systemu rakietowego Tornado-S o zasięgu 120 km

19 września 2016, 19:15
Uragan BM-30 smiercz
Fot. mil.gov.ua

Rosyjski wiceminister obrony Jurij Borysow poinformował, że w 2017 roku ruszy seryjna produkcja wieloprowadnicowego systemu rakietowego Tornado-S o zasięgu 120 km.  Jest to następca wyrzutni BM-30 Smiercz o kalibrze 300 mm. 40 wyrzutni nowego typu ma trafić do Zachodniego Okręgu Wojskowego. 

Jak podają rosyjskie media, wiceminister obrony Jurij Borysow poinformował, ze zakończyły się państwowe próby systemu rakietowego Tornado-S i od przyszłego roku ruszy produkcja seryjna. Według deklaracji Rosjan zasięg rażenia tej broni wynosi 120 kilometrów, salwa jednej wyrzutni pokrywa obszar o powierzchni ponad 60 hektarów. Tornado-S (system 9A53-S Tornado) wszedł oficjalnie na wyposażenie armii rosyjskiej w 2012 r., jako następca sprawdzonego systemu BM-30 Smiercz, jednak de facto oznaczało to rozpoczęcie testów państwowych i badań poligonowych. Zakończenie badań otwiera drogę do produkcji seryjnej. 

Wyrzutnia 9A53-S Tornado-S została zabudowana na podwoziu pojazdu ciężarowego MZKT-7930 Astrolog, stosowanego m. in. jako nośnik systemu balistycznego Iskander-E, jednego z wariantów artyleryjsko-rakietowych zestawów przeciwlotniczych Pancyr-S1 czy stacji radiolokacyjnych dla baterii przeciwlotniczych S-400. Pojazd posiada 12 prowadnic, zamontowanych w dwóch szybkowymiennych kontenerach. Nowe rakiety systemu Tornado-S kalibru 300 mm wyposażone są w szeroką gamę głowic bojowych oraz moduł naprowadzania wykorzystujący sieć rosyjskich satelitów systemu Glonass. Dzięki temu znacznie wzrosła ich precyzja i siła rażenia.

Plany armii rosyjskiej zakładają, że nowoczesne systemy rakietowe Tornado S i G zastąpią w pełni wyrzutnie Grad i Smiercz do roku 2020. Wyrzutnie Tornado-G trafiły już do oddziałów Zachodniego Okręgu Wojskowego latem 2015 roku. Polskim odpowiednikiem dla systemu Tornado-S ma być system Homar-300, który będzie posiadał zarówno możliwość użycia wieloprowadnicowych modułów uzbrojenia, jak też odpalenia pocisków balistycznych o zasięgu do 300 km. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Reklama
fx
poniedziałek, 19 września 2016, 21:32

Ruskie dalej w katiusze idą. My będziemy mieli za chwilę HOMAR z 300 km zasięgu a z nowymi rakietami LM nawet 500 km.

Vvv
wtorek, 20 września 2016, 00:15

Katiusza? A czy ty wiesz co to takiego bm-21/27/30? Co to za rozwiniecie tych serii jako tornado? Ruskie maja toczki i iskandery a my narazie dialog techniczny na homara

Mła
poniedziałek, 19 września 2016, 23:27

Jak na razie to oprócz dialogów technicznych to nic nie mamy i nie zanosi się abyśmy mieli.

miłośnik_efiksa
poniedziałek, 19 września 2016, 23:23

tak może jeszcze ze trzy dialogi techniczne to wyjdzie jeszcze i 700 km zasięgu, @edi przestań bredzić z takimi systemami to jesteśmy w czarnej .... m.in. dlatego, że nie mamy w tym żadnego doświadczenia i dopiero na Homerze zaczniemy je zdobywać ...

Victor
poniedziałek, 19 września 2016, 22:50

A potrafisz podać a jaką chwilę. Bo na chwilę OBECNĄ oni testują. A my prowadzimy dialogi...

boot
poniedziałek, 19 września 2016, 21:08

Mam nadzieję że nasi mają zakłócanie do glonass'a. A jeśli nie to pora mieć.

Adrian
poniedziałek, 19 września 2016, 23:32

Sam się zakluci. Puki co glonas to kosztowny niewypał. Gorzej jak go w końcu naprawią. Wystarczy, ze amerykanie wyłącza jeden kanał gps jak w pustnej burzy i ruscy będą w pupie.

Emigrant
poniedziałek, 19 września 2016, 20:53

Na stronie producentów jest informacja że 120 km to maksymalny zasięg pocisków eksportowych dla starego kompleksu 9K58 Smiercz, a więc dla zagranicznych odbiorców jak Armenia, ZEA, Kuwejt. Producent nie podaje danych odnośnie maksymalnego zasięgu nowego kompleksu 9K515 Tornado-S. Według tej samej publikacji Tornado-S posiada „pociski o dużej celności” (zapewne kierowane jak wybrane do 9K58, ) oraz znacząco zwiększony zasięg pocisków względem poprzednika. Wprowadzone już 9K51M Tornado-G wyposażone są w nowy system kierowania ogniem, układ nawigacji satelitarnej, automatyczny system "nakierowywania" wyrzutni. PS Warto wspomnieć że pan Borisow poinformował iż SZ FR zaczęły otrzymywać nowe wyrzutnie rakietowe RSZO Uragan-1M. Stwierdzono także że dostawy tych kompleksów są zdecydowanie niewystarczające.

ryszard56
poniedziałek, 19 września 2016, 20:43

no i jaka obrona ,chyba zadna

Afgan
wtorek, 20 września 2016, 03:13

Iron Dome z Izraela!

abc
poniedziałek, 19 września 2016, 23:33

Narew, czy coś na kształt najnowszego amerykańskiego systemu multi mission launcher ale najlepszą obroną jest atak

Tomm
poniedziałek, 19 września 2016, 20:27

Polskim odpowiednikiem Homar-300 którego nie ma i jeszcze długo nie będzie w dodatku tylko trzy dewizjony to żart farsa przynajmniej sześć i jeszcze coś w stylu pancyra dla osłony tylko nie w kalibrze 23mm

edi
poniedziałek, 19 września 2016, 20:35

Homar to nie KATIUSZA.

say69mat
poniedziałek, 19 września 2016, 19:52

@def24.pl: Rosyjski wiceminister obrony Jurij Borysow poinformował, że w 2017 roku ruszy seryjna produkcja wieloprowadnicowego systemu rakietowego Tornado-S o zasięgu 120 km. Jest to następca wyrzutni BM-30 Smiercz o kalibrze 300 mm. 40 wyrzutni nowego typu ma trafić do Zachodniego Okręgu Wojskowego. say69mat: Jako antidotum MHTK czy Iron Dome??? Czy też kompilacja tych dwóch systemów, wykorzystując koncepcję MML???

wewiór
poniedziałek, 19 września 2016, 23:12

Dodam za Apollo-że takie antidotum i nie tylko te- jest dostępne w USA i Izraelu-u nas nie,długo nie lub wcale.Ale panie kolego-nikt nie zabrania panu pomarzyć.

Apollo
poniedziałek, 19 września 2016, 20:30

Drogi kolego na salwe wyrzutni tego typu nie ma antidotum :( Zadne iron dome czy inne wynalazki nie sa w stanie przechwycic takiej ilosci pociskow pozdro

Marek1
wtorek, 20 września 2016, 12:37

Dla miłośników póki co NIEISTNIEJĄCEGO Homara polecam użycie przez Autora materiału zwrotu RUSZA produkcja Tornado-S. Oznacza to, nie mniej ni więcej tylko, że JUŻ zaczynają wyjeżdżać z fabryk i trafić do jednostek armii FR nowe wyrzutnie, podczas gdy my nadal NIE jesteśmy w stanie zdecydować jaki sprzęt chcemy pozyskać dla Homara. A jak już kiedyś się IU/MON w końcu zdecydują, to wprowadzenie sprzętu do jednostek zajmie kolejne 4-5 lat i będzie ich zupełnie marginalna ilość.

Cotozaróżnica.
piątek, 23 września 2016, 03:21

tylko Rosjanie ruszają z produkcją, a Polacy kontynuują konferencje i artykuły w internecie

Lotnik
wtorek, 20 września 2016, 10:49

To oznacza, że produkcja "parówek chruszczowa" ruszyła pełną parą. Ciekawe jak długo wytrzymają ten wyścig zbrojeń i te małe wojenki w różnych częściach świata? Brakuje Regana i zdecydowania w UE w dziedzinie odcięcia Putina od nowych technologii. Cała potęga armii czerwonej wyrosła ze współpracy z Zachodem a teraz wzrasta też ze współpracy z Chinami. Kto sprzedawał nowe technologie umożliwiające stworzenie systemu GLONAS? Nasuwa się wiele pytań do tych naiwniaków którzy pomagali Putinowi budować strategiczną potęgę militarną i rozbrajać Europę i USA.

antyoszołom
wtorek, 20 września 2016, 17:15

Fałszywy lotniku (samolot to ty w muzeum widziałeś, bo lotnik takich bzdur by nie pisał): "technologie umożliwiające stworzenie systemu GLONASS" pochodzą... z IIWŚ! Zasada nawigacji satelitarnej jest dokładnie taka sama jak radionawigacji używanych w czasie II WŚ i po IIWŚ. Jedyna różnica to przeniesienie nadajników z Ziemi na satelity, udoskonalenie zegarów (to zasadniczy element wpływający na dokładność pozycjonowania) i dodanie szyfrowania sygnału. Reszta jest taka sama w zasadzie działania jak używali nawigatorzy bombowców, tylko zamiast map z hiperbolami i zegarów ze wskazówkami mamy komputery, które to przeliczają i wyświetlają na mapach cyfrowych. Technologię sztucznych satelitów jak wiadomo Rosjanie opracowali przed Amerykanami. Pierwsze systemy nawigacji satelitarnych były już w użyciu w latach 60.

Wodnik
wtorek, 20 września 2016, 14:03

Kto sprzedawał nowe technologie umożliwiające stworzenie systemu GLONAS? -------------------------- Budowę systemu GLONASS rozpoczęto 1 grudnia 1976 w ZSRR, dekretem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i Rady Ministrów ZSRR O rozwoju globalnego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS. --- Twierdzisz, że ktoś wtedy sprzedawał im te technologię ? Fantazjujesz okropnie ...

lejoncy_z_funboyow
wtorek, 20 września 2016, 11:42

hahaa - odcięcia Rosjan? za chwilę to Rosjanie będą mogli odcinać innych od technologii. Oni to dobrze przewidzieli - wiedzą że idzie zawierucha - dlatego opracowali własne silniki diesla z commonrailem, do Bumerangów i Kruszgańców, Armaty stosują własne silniki. Do bumerangów mają własne diesle o mocy 750-1000 km w zależności od potrzeb, opracowali własne matryce do noktowizji - nie tam żadne licencje jak piszą funboye tylko własną technologię ich produkcji, otworzyli fabrykę procesorów w technologii 90nm i niższej - i co z tego że nie jest to 10/14/28 nm jak te procesory stanowią kilka procent całej produkcji. 90 nm i więcej to obecnie ponda 80% wszystkich produkowanych procesorów - więc od tech też ich nikt nie odetnie. Mają własne serwery na Elbrusach, opracowali właśnie układ graficzny na Elbrusie, zastąpili własną elektronikę do budowy satelit. Wiec mają wszystkich gadaczy i strachy na lachy w nosie. Wewnętrznie też mają spokój. Właśnie w Physical Review Applied opublikowano że Rosjanie wraz z Japończykami opracowali metodę wielokrotnej zmiany polaryzacji światła i zniżenia jego prędkości ok 10 x - to milowy krok do opracowania technologii wytwarzania nowych monitorów, procesorów itp. Pokazali udaną próbę silnika detonacyjnego - pierwszą na świecie. W ostatnim rankingu na programistów zajęli 2 miejsce zaraz za Chińczykami. Kto tutaj kogo ma odcinać od technolgii ?

mity i fakty
wtorek, 20 września 2016, 09:46

Jednym słowem - upadająca Rosja znów podnosi poprzeczkę ! Czyżby Rosjanie byli lepsi od nas - czy to tylko propaganda wschodu ? Wszędzie można się dowiedzieć - na naszych portalach i serwisach informacyjnych o upadającej gospodarce - nie wydolnego systemu i głodzie Rosjan , a ci przeciwnie coraz to bardziej się zbroją ! Tornado - lub jak kto woli Katiusze z lat 40 tylko bardziej precyzyjne swym zasięgiem , na pewno są grożnym zagrożeniem dla wojska zgrupowanego na małym odcinku . Do tego inne systemy rakietowe o dłuższym lub krótszym polu rażenia i efekt istnienia frontu przeciwnika - rozwiązany . Rosjanie a wcześniej ZSRR - zawsze stawiali na różnego rodzaju systemy rakietowe . Swym pokryciem i mnogością oddanych salw są wstanie przełamać każde zgrupowanie wojskowe . Wliczając różne głowice - o efekcie możemy tylko sobie wyobrazić . Czy nam się podoba lub nie - modernizacja idzie znacznie lepiej jak nam ?

kl
wtorek, 20 września 2016, 22:11

Dobrze idzie im modernizacja sprzętu poradzieckiego ale w żadnym przypadku nie jest to nic nowego i przełomowego nad czym zachód nie miał by od dawna przewagi lub nie był by w stanie bardzo szybko jej osiągnąć, szczególnie w dziedzinach związanych z elektroniką w której rosja nigdy nie była mocna no może poza propagandą w której demokracje są słabe. Gospodarczo rosja w odróżnieniu od krajów zachodu nie utrzymuje się z podatków i wolnego handlu ale głównie ze sprzedaży paliw więc spadek cen o połowę musi powodować straty i wymusza korzystanie z coraz szybciej malejących rezerw finansowych a sankcje uniemożliwiają zaciąganie kredytów. Poziom życia w rosji poza kilkoma większymi carskimi miastami na zachodzie jest taki sam od lat, brak klasy średniej, handlu, usług i infrastruktury, rosnące podatki i ceny. W telewizji kilka państwowych i należących do oligarchów kanałów z całą prawdą całą dobę straszących wojną po to by utrzymać posłuszeństwo i sowiecką mentalność wśród ludzi. Kreujących alternatywną rzeczywistość w której atak, zajęcie i zniszczenie rosji jest obsesją zachodu, tylko że na tym zachodzie ludzi nie obchodzi jakaś tam dzika nieznana rosja, większość nie była by w stanie wymienić nazwy żadnego rosyjskiego produktu oprócz wódki, marki oprócz kałasznikowa czy miasta poza Moskwą.

As
wtorek, 20 września 2016, 09:09

Dobra odpowiedź na OT i artylerię RP o zasięgu max 40km.

qqqq
wtorek, 20 września 2016, 01:23

Nie porównujcie Homara z wyrzutnią Tornado/Smercz bo to uzbrojenie przeznaczone do innych zadań. Homar z zasięgiem 300km to mini-iskander. Oba(Homar/Iskander) służą(lub będą służyć) do punktowych uderzeń na wartościowe cele (lotniska, punkty dowodzenia, mosty, baterie artylerii i opl, węzły komunikacyjne). Tornado to coś innego. Służy do przetrzebiania brygad zmechanizowanych (również okopanych). Nie wymaga punktowego celowania. Idealne aby posłać salwę w rejon gdzie wykryto ogień np. ze 155mm przeciwnika. Homar-snajperka, Tornado-karabin M60, Buratino-strzelba na śrut. Taka jest różnica. U rosjan za snajperkę będzie służył Iskander lub Toczka. Więc nawet nie próbujmy się licytować na artylerię z nimi jeśli teraz mamy mniejszą siłę uderzeniową w artylerii rakietowej niż Ukraina. Nawet Białoruś ma Polonezy, całkiem solidne 8x300mm. Dodatkowo nikt nie pisze czym ma być naprowadzany Homar o zasięgu 300km. Z tego powodu odpadną dynamiczne cele, a pozostaną stacjonarne. Tyle, że Rosjanie mają alternatywę: cel stacjonarny Toczka lub Iskander. Cel niestacjonarny Tornado/Smercz. Teraz jest za późno o 15 lat. Zamiast rosomaków trzeba było inwestować w następce Toczki to może by coś było do tej pory. Wybraliśmy quasi-policyjne siły 'misyjne' zamiast wojska i tego się nie nadrobi w krótkim czasie.

Afgan
wtorek, 20 września 2016, 03:20

Popieram w stu procentach. Z tym Rosomakiem trochę przesadzasz może, bo takie coś też jest potrzebne, tylko nie w wydaniu "bezzębnym" jakie ma nasza armia. Rosomaki powinny być uzbrojone jak należy ( ppk ) i służyć do walki a nie przewożenia wody na misjach stabilizacyjnych.

moldke
piątek, 30 września 2016, 13:17

a my kupmy tanie Donfeng 15 (eksportowa nazwa M-9) to chiński jednostopniowy pocisk balistyczny bliskiego zasięgu na paliwo stałe. Pocisk posiada zasięg 600 km i przenosi głowice o masie 500 kg tak ze 100 wyrzutni

STek
poniedziałek, 19 września 2016, 23:27

Z zasięgiem rosyjskiej broni bywa tak, że potem okazuje się znacznie większy niż deklarowany. Wcale bym sie nie zdziwił, gdyby miał zasięg 700 km zamiast 120.

Tweets Defence24