Reklama

Siły zbrojne

Rosja rozwija własną „tarczę antyrakietową”

Próba systemu THAAD - fot. US DoD
Próba systemu THAAD - fot. US DoD

Przedstawiciele rosyjskiego koncernu Almaz-Antey poinformowali, że niebawem rozpoczną się testy rosyjskiego odpowiednika amerykańskiego systemu THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), służącego niszczeniu pocisków balistycznych i głowic w ostatniej fazie lotu.

Koncern Almaz-Antey, który jest głównym rosyjskim producentem systemów przeciwlotniczych i radarowych, prowadzi obecnie badania nad nowymi systemami do zwalczania pocisków balistycznych w atmosferze, ale także poza nią.

Jako pierwszy ma powstać odpowiednik amerykańskiego systemu THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), który niszczy głowice i pociski balistyczne w końcowej, tak zwanej „terminalnej” fazie lotu. Może to mieć miejsce zarówno poza atmosferą ziemską, w okolicy szczytu krzywej balistycznej, jak też po ponownym ich wejściu w atmosferę. Testy takiego rozwiązania Almaz-Antey ma rozpoczać „w najbliższym czasie”.

Trwają też prace nad odpowiednikiem innego amerykańskiego systemu o nazwie Ground-based Midcourse Defense (ang. GMD), którego celem jest niszczenie pocisków balistycznych średniego i dalekiego zasięgu w szczytowej fazie lotu, zarówno w atmosferze jak i egzosferze. Efektor wykorzystuje do tego energię kinetyczną. Jednak w odróżnieniu od wersji zachodniej, która bazuje w podziemnych silosach, rosyjskie wyrzutnie mają być w pełni mobilne.

W obecnej chwili brak jest informacji na temat szacunkowego nawet terminu wdrożenia tych rozwiązań do użycia, jednak jest to wyraźny sygnał, że Rosja pracuje nad uzyskaniem zdolności zwalczania pocisków balistycznych również w najwyższej fazie lotu. Stworzenie własnej „Tarczy Antyrakietowej” wymaga jednak bardzo skutecznego systemu wykrywania, pozycjonowania i zwalczania  tego typu zagrożeń. 

Reklama

Komentarze (8)

  1. rolo

    żeby osiągnąć wysoką skuteczność pociski będą miały głowice jądrowe

    1. chateaux

      Nawet z głowicami jądrowymi, cały moskiewski system ABM, 80 pocisków systemów A-135 i A-350 nie były w stanie - jak twierdzą ich konstruktorzy - zniszczyć więcej niż jeden pocisk ICBM z głowicami MIRV.

    2. AlS

      "Swojego Typhoona"? Czytaj dalej, czytelniku, czytaj. Lekturę zacznij od hasła - BAe EAP, a zobaczysz skąd się wziął Typhoon II. Notabene, Niemcy nie używają tej nazwy, wolą EF2000, bowiem Typhoon bardzo źle im się kojarzy, tak nazywał się samolot, który sprawił im wielkie lanie w czasie II WŚ.

  2. Lucek

    buhahahah pewnie łuki i proce roztawią. Kraj który nie potrafi wyprodukowąć żywności dla własnego narodu i nic poza kałachami i paliwami do sprzedania na eksport udaje że bedzie produkować coś co jest poza jego zasięgiem. Izrael bombardował Syrie a S-300 milczały bo już były martwe.

    1. :)

      Nie od dzisiaj Rosja zbroi się w cuda i cudeńka techniki, a "Narod" martwi się o to, żeby kartofli i kaszy gryczanej do pierwszego wystarczyło. Przypomina się kanclerz Schmidt i jego "Górna Wolta z rakietami".

    2. asd

      skąd ten cynizm... Rosjanie jakby nie patrzeć mogą nas zgnieść jak karalucha...

    3. twój stary

      bo oni nie zbombardowali stanowisk s-300 tylko ich transport a jak nie każdy wie s-300 to nie to samo co szyłka

  3. rudzi

    ten portal jest zadziwiający. Sprawia wrażenie poważnego i merytorycznego, a przyciąga taką masę idiotów jak onet czy gw..... Poziom osiągniętej głupoty w komentarzu nie ma znaczenia, byle był antyrosyjski. Hmmm, ciekawe czy szanowna redakcja puści ten komentarz ?

  4. oleum

    Podejrzewam, ze cale ruskie uzbrojenie jest z kartonu. Oni dobrze wiedza, ze nikt nie zamierza ich atakowac bo to w erze atomowej zwyczjnie nie ma sensu. Maja pewnie armie rozmiarow polskiej do straszenia takich gruzji czy ukrain a reszta to pewnie makiety. Nikt nigdy nie zweryfikuje mozliwosci tego niby systemu wiec kacapy moga sobie mowic nawet, ze da rade chocby nadlatujacym kosmitom i meteorom. Kacap zawsze klamie

    1. chehłacz

      meteorom nie dali rady, co innego kosmitom :)

  5. Hans Close

    "Testy takiego rozwiązania Almaz-Antey ma rozpoczać „w najbliższym czasie”. Zachodnia Cywilizacja ma nie wiele czasu aby wzmocnić przewagę i definitywnie zneutralizować zagrożenie nuklearne dla świata. W przeciągu kilku lat trzeba podjąć męskie decyzje, aby nasze dzieci i wnukowie nie musieli żyć w ciągłym strachu przed zagrożeniem agresywnych kacapów.

    1. asd

      Skąd od Ciebie tak wieje nienawiścią.

  6. blondynka

    A niby czyją tarczę antyrakietową ma Rosja rozwijać jak nie swoją??? Chińską amerykańską czy polską???

  7. Arek

    TAK TAK okręty , samoloty , czołgi , rakiety a w Rosji nie mają co jeść. Jak wpadną w Braniewie ,Elblągu do Biedronki lub Lidla to czubate kosze wywożą z głodu !

    1. Sasha

      Większej głupoty dawno nie czytałem... tak my tu w Polsce wszyscy mercedesami jeździmy, a w Rosji głodują. Szkoda że po PKB są 10 krajem na świecie. I za nimi nie przepadam tak na marginesie.

  8. grey

    A rozpoczęli już pracę nad Gwiazdą Śmierci?

    1. kez87

      Nie."Gwiezdne Wojny" to stary pomysł Amerykański z czasów Regana, rosjanie tylko budują w odpowiedzi Sokoła Milenium i X-skrzydłowce. Z "gwiazdy śmierci" zresztą zrezygnowali już dawno.Za dużo roboty z tą przebudową księżyca... :P

    2. :)

      Gwiazda śmierci (czyt. stacja Mir) wylądowała na Oceanie Spokojnym, zeszła na nakazaną głębokość i oczekuje na dalsze rozkazy.

Reklama