Rosja rozwija własną „tarczę antyrakietową”

8 grudnia 2014, 17:17
Próba systemu THAAD - fot. US DoD

Przedstawiciele rosyjskiego koncernu Almaz-Antey poinformowali, że niebawem rozpoczną się testy rosyjskiego odpowiednika amerykańskiego systemu THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), służącego niszczeniu pocisków balistycznych i głowic w ostatniej fazie lotu.

Koncern Almaz-Antey, który jest głównym rosyjskim producentem systemów przeciwlotniczych i radarowych, prowadzi obecnie badania nad nowymi systemami do zwalczania pocisków balistycznych w atmosferze, ale także poza nią.

Jako pierwszy ma powstać odpowiednik amerykańskiego systemu THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), który niszczy głowice i pociski balistyczne w końcowej, tak zwanej „terminalnej” fazie lotu. Może to mieć miejsce zarówno poza atmosferą ziemską, w okolicy szczytu krzywej balistycznej, jak też po ponownym ich wejściu w atmosferę. Testy takiego rozwiązania Almaz-Antey ma rozpoczać „w najbliższym czasie”.

Trwają też prace nad odpowiednikiem innego amerykańskiego systemu o nazwie Ground-based Midcourse Defense (ang. GMD), którego celem jest niszczenie pocisków balistycznych średniego i dalekiego zasięgu w szczytowej fazie lotu, zarówno w atmosferze jak i egzosferze. Efektor wykorzystuje do tego energię kinetyczną. Jednak w odróżnieniu od wersji zachodniej, która bazuje w podziemnych silosach, rosyjskie wyrzutnie mają być w pełni mobilne.

W obecnej chwili brak jest informacji na temat szacunkowego nawet terminu wdrożenia tych rozwiązań do użycia, jednak jest to wyraźny sygnał, że Rosja pracuje nad uzyskaniem zdolności zwalczania pocisków balistycznych również w najwyższej fazie lotu. Stworzenie własnej „Tarczy Antyrakietowej” wymaga jednak bardzo skutecznego systemu wykrywania, pozycjonowania i zwalczania  tego typu zagrożeń. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
rolo
poniedziałek, 8 grudnia 2014, 19:26

żeby osiągnąć wysoką skuteczność pociski będą miały głowice jądrowe

chateaux
wtorek, 9 grudnia 2014, 05:37

Nawet z głowicami jądrowymi, cały moskiewski system ABM, 80 pocisków systemów A-135 i A-350 nie były w stanie - jak twierdzą ich konstruktorzy - zniszczyć więcej niż jeden pocisk ICBM z głowicami MIRV.

Lucek
poniedziałek, 8 grudnia 2014, 18:13

buhahahah pewnie łuki i proce roztawią. Kraj który nie potrafi wyprodukowąć żywności dla własnego narodu i nic poza kałachami i paliwami do sprzedania na eksport udaje że bedzie produkować coś co jest poza jego zasięgiem. Izrael bombardował Syrie a S-300 milczały bo już były martwe.

twój stary
wtorek, 30 grudnia 2014, 18:56

bo oni nie zbombardowali stanowisk s-300 tylko ich transport a jak nie każdy wie s-300 to nie to samo co szyłka

asd
wtorek, 9 grudnia 2014, 01:13

skąd ten cynizm... Rosjanie jakby nie patrzeć mogą nas zgnieść jak karalucha...

:)
poniedziałek, 8 grudnia 2014, 20:46

Nie od dzisiaj Rosja zbroi się w cuda i cudeńka techniki, a "Narod" martwi się o to, żeby kartofli i kaszy gryczanej do pierwszego wystarczyło. Przypomina się kanclerz Schmidt i jego "Górna Wolta z rakietami".

Arek
poniedziałek, 8 grudnia 2014, 18:09

TAK TAK okręty , samoloty , czołgi , rakiety a w Rosji nie mają co jeść. Jak wpadną w Braniewie ,Elblągu do Biedronki lub Lidla to czubate kosze wywożą z głodu !

Sasha
poniedziałek, 8 grudnia 2014, 21:04

Większej głupoty dawno nie czytałem... tak my tu w Polsce wszyscy mercedesami jeździmy, a w Rosji głodują. Szkoda że po PKB są 10 krajem na świecie. I za nimi nie przepadam tak na marginesie.

blondynka
wtorek, 9 grudnia 2014, 05:12

A niby czyją tarczę antyrakietową ma Rosja rozwijać jak nie swoją??? Chińską amerykańską czy polską???

grey
poniedziałek, 8 grudnia 2014, 17:58

A rozpoczęli już pracę nad Gwiazdą Śmierci?

:)
poniedziałek, 8 grudnia 2014, 18:58

Gwiazda śmierci (czyt. stacja Mir) wylądowała na Oceanie Spokojnym, zeszła na nakazaną głębokość i oczekuje na dalsze rozkazy.

kez87
poniedziałek, 8 grudnia 2014, 18:21

Nie."Gwiezdne Wojny" to stary pomysł Amerykański z czasów Regana, rosjanie tylko budują w odpowiedzi Sokoła Milenium i X-skrzydłowce. Z "gwiazdy śmierci" zresztą zrezygnowali już dawno.Za dużo roboty z tą przebudową księżyca... :P

Hans Close
wtorek, 9 grudnia 2014, 00:49

"Testy takiego rozwiązania Almaz-Antey ma rozpoczać „w najbliższym czasie”. Zachodnia Cywilizacja ma nie wiele czasu aby wzmocnić przewagę i definitywnie zneutralizować zagrożenie nuklearne dla świata. W przeciągu kilku lat trzeba podjąć męskie decyzje, aby nasze dzieci i wnukowie nie musieli żyć w ciągłym strachu przed zagrożeniem agresywnych kacapów.

asd
wtorek, 9 grudnia 2014, 11:04

Skąd od Ciebie tak wieje nienawiścią.

oleum
wtorek, 9 grudnia 2014, 13:03

Podejrzewam, ze cale ruskie uzbrojenie jest z kartonu. Oni dobrze wiedza, ze nikt nie zamierza ich atakowac bo to w erze atomowej zwyczjnie nie ma sensu. Maja pewnie armie rozmiarow polskiej do straszenia takich gruzji czy ukrain a reszta to pewnie makiety. Nikt nigdy nie zweryfikuje mozliwosci tego niby systemu wiec kacapy moga sobie mowic nawet, ze da rade chocby nadlatujacym kosmitom i meteorom. Kacap zawsze klamie

chehłacz
wtorek, 9 grudnia 2014, 15:05

meteorom nie dali rady, co innego kosmitom :)

rudzi
wtorek, 9 grudnia 2014, 19:59

ten portal jest zadziwiający. Sprawia wrażenie poważnego i merytorycznego, a przyciąga taką masę idiotów jak onet czy gw..... Poziom osiągniętej głupoty w komentarzu nie ma znaczenia, byle był antyrosyjski. Hmmm, ciekawe czy szanowna redakcja puści ten komentarz ?

Tweets Defence24