Rosja przyspiesza dostawy przeciwpancernych BMP

30 kwietnia 2020, 12:24
840_472_matched__paz044_EngineeringTechnologies2010Part40016copy1
BMP-2M z wieżą "Biereżok" i 4 pociskami przeciwpancernymi 9M133 Kornet. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, następuje przyspieszenie realizacji dostaw zmodernizowanych bojowych wozów piechoty BMP-2M Bierieżok do kolejnych pododdziałów zmechanizowanych sił zbrojnych, a wszystko w ramach prowadzonego programu modernizacji technicznej.

26 kwietnia br. kolejna partia zmodernizowanych wozów BMP-2, liczącą łącznie 60 egzemplarzy, miała trafić (według opublikowanego komunikatu) do nieujawnionego pododdziału zmechanizowanego rosyjskich wojsk lądowych. Teraz, ich załogi mają rozpocząć szkolenie i zgrywanie na nowych sprzęcie.

Pierwszy kontrakt, zawarty we wrześniu 2017 roku pomiędzy rosyjskim resortem obrony i spółką Kurganmaszzawod, zakłada modernizację 540 egzemplarzy obecnie używanych  przez rosyjską armię bojowych wozów piechoty BMP-2 do standardu BMP-2M, z terminem dostaw w latach 2018-2025. W czerwcu br. wozy zostały dostarczone do pododdziałów zmechanizowanych 74 Gwardyjskiej Samodzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej Centralnego Okręgu Wojskowego. We wrześniu 2019 roku, kolejną partię 40 egzemplarzy otrzymała Dalekowschodnia Akademia Dowódcza im. marszałka Konstantego Rokossowskiego, gdzie są obecnie wykorzystywane do szkolenia specjalistycznego oficerów pododdziałów pancerno-zmechanizowanych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

BMP-2M "Bierieżok", to modernizacja bojowego wozu piechoty BMP-2, opracowana przez Kurganmaszzawod. Ma ona na celu dostosowanie, tej starzejącej się już konstrukcji, do wymagań współczesnego pola walki. Następuje to w wyniku poprawieniu siły ognia, poprzez wymianę uzbrojenia przeciwpancernego oraz zwiększenie mobilności pojazdu.

Nowy system uzbrojenia został opracowany przez Biuro Konstrukcyjne KBP  i zakłada montaż nowego systemu wieżowego Bierieżok (B05S011), który jest uzbrojony w dotychczasowe uzbrojenie lufowe oraz w, aż cztery, nowe wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M133 Korniet (po dwie po każdej stronie wieży). Dodatkowo zmodernizowano system stabilizacji uzbrojenia oraz dodano nowy system kierowania ogniem.

Poprawa mobilności została zaś osiągnięta poprzez instalację nowego 6-cylindrowego silnika wysokoprężnego UTD-23, o mocy 360 KM, który pozwala (przy masie pojazdu zwiększonej do 16 ton) na uzyskanie współczynnika mocy do masy na poziomie 22,5 KM/t oraz osiągnięcie prędkości maksymalnej na poziomie 65 km/h. Jak również zwiększenie prędkości pływania do 7 km/h i zasięgu do 600 km.

Obecnie na uzbrojeniu SZ FR znajduje się blisko 4,5 tys. egzemplarzy tych wozów, z których 3 tysiące znajduje się w służbie liniowej, a pozostałe 1,5 tysiąca w rezerwie. Modernizacja części posiadanych egzemplarzy pojazdów pozwala rosyjskiej armii na skokowe podniesienie zdolności bojowych, szczególnie w zakresie zwalczania broni przeciwpancernej potencjalnego nieprzyjaciela.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 82
Reklama
vodafone
niedziela, 3 maja 2020, 19:47

Przykład tego co można zrobić coś z niczego tanio i szybko

Rafael
piątek, 1 maja 2020, 16:32

Najbardziej charakterystyczną cechą tego forum jest wyjątkowa dwubiegunowość w komentarzach, których przedstawiciele wykorzystują niemalże każdy pretekst do wychwalania swojej idei bądź krytykowania opozycyjnej. Gdzie zaś leży prawda? Zazwyczaj po środku... Patrząc neutralnym wzrokiem Rosjanie do 2025 roku chcą zmodernizować 540 swoich bojowych wozów piechoty do nowszego standardu obejmującego nieco podrasowane wyposażenie. Czy to gwałtownie wpłynie na ich zdolności bojowe? Nie, a przynajmniej w mojej opinii. Stabilizacja uzbrojenia wraz z nowym SKO może delikatnie wpłynąć na celność ale nie zmienia to faktu, że to nadal będzie to samo małokalibrowe działko. Nowy silnik polepszy nieco mobilność, chociaż jednocześnie zwiększy masę całościową wozu co w sumie przełoży się na jeszcze mniej wyczuwalny wzrost prędkości. Co zostaje? Podwojona liczba przeciwpancernych pocisków kierowanych. W pewnym stopniu to istotne zwiększenie możliwości pojazdu, bo w końcu może teraz zaatakować "grubszą zwierzynę" aż czterokrotnie. Silniejsze nasycenie środkami ppanc danych pododdziałów z pewnością da Rosjanom większy komfort. Jak więc to jest z tą modernizacją? Ano nic niezwykłego, Rosja wykonuje standardowy ruch, który pozwoli im przedłużyć okres służby BMP-2 przy polepszeniu ich wartości bojowej. Nie wpłynie to skokowo na zdolności ich sił zbrojnych, ani nie spowoduje nagłego przechylenia szali potencjału militarnego na stronę Federacji. Te zmodernizowane BMP-2 nadal pozostaną BMP-2. Będą po prostu odrobinę lepiej wykonywać swoje dotychczasowe zadania.

Transformers
sobota, 2 maja 2020, 14:32

> chyba ty tak ku pokrzepieniu serc piszesz. Miło> Ale przecież ta modernizacja oznacza wzmocnienie potencjału starego przecież BMP-2! Poprzez dodanie 4x ppk Kornet ten wóz już jest wyraźnie mocniejszy! Nie chce mi się odpowiadać całej reszcie poniżej ale ppk Kornet 9M133 nawet zakładając że są to starsze wersje tego ppk gdzie cel musi być cały czas podświetlany to i tak podniesienie potencjału tego wozu jest ogromne. Efekt-koszt rewelacyjny a takich taksówek ma być ogrom więc jak to się ma do naszego parku takich maszyn. Przsmiewsze posty Davienopodobnych wytworów internetu siejących propagandę wyższości (NO własnie wyższości kogo- nad kim bo na pewno nie działają dla dobra naszego- PL) niczego nie zmienią poza tym że przeciętny leming będzie po przeczytaniu tego spał lepiej. Dopiero nadejście Borsuka i wież ZSSW-30 zmniejszy ten dystans<

Davien
poniedziałek, 4 maja 2020, 00:40

Panei transformers w kazdej wersji pocisku Kornet cel musi być stale podświetlany i do tego cały czas widoczny dla stzrelca, ot taka specyfika SACLOS i naprowadzania w wiazce. I naprawdę twoje zmyslenia niewiele zmienią ale popłacz sobie dalej.

mobilny
poniedziałek, 4 maja 2020, 12:32

A ten nadal swe bagienko uprawia. Nadal nie podważyłeś (bo to jest fakt) że taka modernizacja BMP2 robi z niego o wiele grozniejszą maszynę niż była przed modernizacją (a mają tylko sporo) Proponuję trzeźwo i obiektywnie (choć wiem że do ciebie to niedotrze) spojrzeć na sprawę. Wiem macie Bradleye (i tak są lepsze od BMP2- Ave) ale my w Polsce mamy BMP1 z 73mm i ppk malutka oraz KTO Rosomak tylko z 30mm bez ppk. BWP Borsuk jak nadejdzie sprawi że będziemy w posiadaniu pojazdu na miarę ich Kurganca a lepszego od ich BMP. Ty piszesz o sobie (USA) a ja o nas (Polska) a to dwie inne rozkminki czego (tak wiem) ty nie zrozumiesz

Davien
piątek, 8 maja 2020, 09:15

Mobilku jak widac prawda poteznie zabolała ze takiegoszału dostałes;) I znowu nie uwazałes na geografii jak was pani w podstawówce wczoraj uczyła gdzie Polska a gdzie USA:)) Ale jak widać w twojej Rosji nawet to juz leży i kwiczy:)

Tutejszy II
piątek, 1 maja 2020, 13:11

MON tez zamawia "przeciwpancerne" rosomaki. Tylko że u nas obsługa będzie musiała najpierw wyjść na zewnątrz i dopiero wtedy porozstawiać swoje spajki. Nie ma się co śmiać z Rosjan w sytuacji, gdy robimy coś jeszcze głupszego.

Zły jest tylko jeden
piątek, 1 maja 2020, 12:06

Nie wiem czemu Błaszczak się aż tak ośmiesza, ale przy tym artykule, że ruskie każdego skadinąd trupowatego BWP uzbrajają aż w 4 zintegrowane i bardzo dobre ppk, to MON dopiero p l a n u j e zakup dodatkowych 60 wciąż bezbronnych "spajkobusow" żeby przewoziły wewnątrz(!!!) "aż" po 2 wystawiane do użycia.. na zewnątrz, wyrzutnie Spike. Przecież to jest tragiczne. Gdy cały normalny świat instaluje ppk na wszelkich pojazdach, to MON chce zafundowac jednorazowego użytku wyrzutnie wynoszone ręcznie żeby je ustawić w krzakach, po to żeby dało się odpalić choć jeden pocisk. Jednorazowe, bo po odpaleniu pierwszego pocisku jego obsługa szybko zginie. Przecież to skrajna, straszliwa nieodpowiedzialność. To jawna kpina z wojska, to bezczelne granie życiem żołnierzy obsługujących te wyrzutnie. A MON uruchamia dialog na najgorsze z możliwych, gąsienicowe niszczyciele czołgów: bardzo drogie (bo mają być nowe!) , ciężkie, trudne do pozyskania, bardzo skomplikowane w produkcji i kosztowne w utrzymaniu, na które będzie trzeba czekać baaaardzo długo, których choćby z powodu ogromnych kosztów ich podwozi będzie m a ł o!! Za tak absurdalną decyzję, każdy jej twórca powinien "dać głowę" za karę. Tym bardziej, że mamy już w Polsce, mniej czy bardziej udane podwozia lekkie, opancerzone i nawet pływające, oraz wyglądający na znakomity pomysł w postaci projektu modułu AMUR, przenoszącego w gotowości do odpalenia jednocześnie po 4 Gromy i do 6 pocisków Spike. Nie można kontynuując pomysł, na konstrukcji Poprada umieścić 4 czy 6 Spike? A tymczasem p. Błaszczak kupuje "gołe" do tego całkowicie bezbronne wobec jakiegokolwiek ataku Rośki, gdy Rosja na niemal każdym pojeździe będzie mieć od 2 do 4 gotowych do natychmiastowego użycia ppk. Czy za naszego życia, kiedykolwiek w MON zapanuje n o r m a l n o ś ć?

ja
czwartek, 30 kwietnia 2020, 22:29

Smiec nie smiec. Przy tej ilosci i wposazeniu i tak rozjechali by Polske w szerz i w zdluz lacznie z naszymi Leopardami. Straty? Jakie straty? W zniewiescialej Europie Rosjanie straty zaczeliby ponosic dopiero za Odra i to pod warunkiem, ze wlaczyliby sie Amerykanie. Przez Polske mieliby spacerek z glowa w chmurach. W Europie nie ma armii, ktora pojedynczo moglaby walczyc z Rosjanami. A Polacy dalej moga sie smiac z Rosji. To chyba jest smiech wynikajacy ze swiadomosci niemocy polskiej armii. Przepraszam. U nas mamy raczej harcerstwo niz prawdziwa armie.

Stary i mądry
sobota, 2 maja 2020, 12:12

W 1920 też miał być spacerek aż po Atlantyk skończyło się na Wiśle. Teraz też tak będzie.

Transformers
sobota, 2 maja 2020, 14:34

>I czym się to dobrym dla nas skończyło poza okresem !względnego! spokoju XX międzywojennego?> ty tak serio?<

y
piątek, 1 maja 2020, 16:39

Tak. Rosja w swej historii parę razy wkraczała do Polski. Ale bez strat to się jej nigdy nie udało! A często dostawała boleśnie po grzbiecie. I ostatecznie, choć czasem po wielu latach to zazwyczaj MY byliśmy górą. I nie gloryfikuj tak rosyjskiej armii. To, że jest duża, nie znaczy że silna i nowoczesna. To tylko więcej celów do trafienia! Czyli problem czysto logistyczny :-) I historia ostatnich lat to potwierdza. Czy to np. Czeczenia czy ostatnio Syria, to mimo olbrzymiego zaangażowania to militarnie sukcesy to "cienienizna".

mobilny
sobota, 2 maja 2020, 16:41

....no akurat Syrię to do porażek bym nie dodał....

biały
sobota, 2 maja 2020, 09:06

no trzy rozbiory Polski , czy wlezienie do Polski po 2 i siedzenie tutaj kilkadziesiąt lat , rosyjska armia jest przestarzała ale i nasze bwp 1 też nowoczesne nie są , jak byśmy założyli im nową wieże z wyrzutniami spik o zasięgu z 10 km to byłby to niezły niszczyciel czołgów , to też niezła platforma do przewozu dronów uderzeniowych , jest to niezłą platforma oczywiście jako bwp już sie nie nadaje ale można dać mu inne funkcje

Wd40
piątek, 1 maja 2020, 11:10

Zero strat ? Nikt nie wystrzeli? A może nikt się nie wysadzi z bolszewikami? ZAPOMNIJ.może i rozjadą ,ale zapłacą sporo.

GPAS1
piątek, 1 maja 2020, 10:47

Oczywiście odsłużyłeś coś w tej armii że tak komentujesz.

FIODOR
czwartek, 30 kwietnia 2020, 19:27

Pomyśleć 3 bataliony takich BWP i miejsce ostatniej modlitwy struktur NATO zatrzymuje się na wzgórzach Sellow pod warunkiem że na Odrze stanie armada amerykańskich lotniskowców

y
piątek, 1 maja 2020, 16:46

Nie darmo rosyjscy żołnierze rozwijają skrót BWP (BMP) jako bratnia mogiła piechoty. A BMD jako bratnia mogiła desantu. I w Afganistanie, Czeczeni i Gruzji woleli jeździć na pancerzach, a nie w środku wozu. 3 bataliony takiego złomu to żaden problem nawet dla lekkiej piechoty z WOT-u. Pancerz tego BWP nie chroni nawet przed amunicją strzelecką z km! Nie mówiąc o granatnikach. A na Odrze to możesz postawić armadę rosyjskich lotniskowców :-) Aaaaa. Zapomniałem, Rosja nie ma lotniskowców? Tak więc nie pitol głupot.

biały
sobota, 2 maja 2020, 09:08

a jakie uzbrojenie ma nasz WOT , no kupili 60 wyrzyutni javelin , czym jeszcze dysponują ??

Marek
sobota, 2 maja 2020, 22:02

A czym jest WOT? Pierwszoliniową formacją, która ma być nasycona PPK w sytuacji, w której zmech ma ich za mało? Kupili sobie Javeliny i do wejścia Pirata nie powinno być tam mowy o żadnych innych, bo i po co?

T-Power
niedziela, 3 maja 2020, 13:11

No jak WOT ma być formacją pierwszoliniowa to ja już chłopakom współczuję bo ktoś zamierza podetrzec sobie nimi ty..k

Ale śmieszny wpis
piątek, 1 maja 2020, 11:37

Pomyśleć o tej dywizji pancernej Rosji którą wybili w Groznym niemal do do nogi Czeczeńcy, i to tylko starymi RPG7. Ponad 200 czołgów i te ich biedne załogi....Fiodor, wspólczuleś ich matkom? Wątpię. Albo te tysiące wybitych Rosjan przez pasterzy kóz w Afganistanie. Z podkulonymi ogonami wiało aż miło. A tam nie było żadnych Spike, no i ani Afgance ani Czeczeni nie mieli wsparcia NATO. A te twoje blaszane BWP to daje się przestrzelić z dobrego karabinu np. 8.6 mm 0.338 Lapua Magnum. Co dopiero z byle działka? Zatem nawet 15 batalionów nigdzie nie dojedzie. Ha ha ha.

Cóż
piątek, 1 maja 2020, 17:27

Przeczytaj sobie jakie straty ludzkie poniosła Czeczenia i Afganistan w obydwu konfliktach pysiu i uświadom sobie jak bardzo oderwany od rzeczywistości jesteś, jeśli wydaje ci się że kilka do kilkunastu procent Polaków jest gotowe umierać za twoje husarskie urojenia i sny o potędze. Zwłaszcza ludzi młodych, którzy nie chorują na demoliberalne zapalenie opon mózgowych.

Wd40
piątek, 1 maja 2020, 11:12

Wspomnę o przemielonych Wagnerowcach w Syrii.Bez lotniskowców.

werte
czwartek, 30 kwietnia 2020, 18:05

Bez zmiany opancerzenia to nadal jest łatwy cel dla granatników jednorazowych. Nie mówiąc o Spike czy Javelinach. Jak w końcu pojawi się Pirat to też nie będzie miał z tą maszyną problemów.

Sssssssssss
czwartek, 30 kwietnia 2020, 21:35

Tego nie da się w nich sensownie poprawić. Nadal są to wartościowe wozy i warto je modernizować szczególnie przy tej ilości jak u nich. Zastąpienie nową konstrukcją 3000 bmp-2 to nie na ich kieszeń. To olbrzymie koszty.

werte
piątek, 1 maja 2020, 02:07

1) I bardzo dobrze. 2) W pełnoskalowym konflikcie mają mizerniutkie szanse i nie warto ich modernizować, więc z naszej perspektywy to korzystne kroki które drenują ruski budżet. 3) I bardzo dobrze.

Transformers
sobota, 2 maja 2020, 14:37

> no niestety rozczaruje cię> Problem w tym że jest to pojazd na konflikt Pełnosklowy i to akurat w EU terenie kolego<

T-Power
piątek, 1 maja 2020, 18:56

1. Nie dobrze. 2. Właśnie w konflikcie pelnoskalowym ma to sens a więc środki które na ten cel przeznaczają nie są pozbawione sensu. 3. I właśnie bardzo nie dobrze

jancenty
czwartek, 30 kwietnia 2020, 16:39

Na ten ichny "zmodernizowany sprzęt" do zniszczenia swobodnie wystarczy przestarzała 23 mm. Już bezpieczniej quad 2 ludzi i ppk Spike.

Cóż
piątek, 1 maja 2020, 17:31

Każda rosyjska brygada zmechanizowana ma również batalion czołgów w ilości przynajmniej 41 sztuk. BMP w ilości ok. 123 współpracują z pancerzem oraz artylerią w natarciu. Lekka piechota, nieważne jak dobrze wyposażona w PPK zostanie przez tą kombinację przemielona tak jak to miało miejsce na Ukrainie gdzie tzw. Gwardia narodowa miała przewagę liczebności, wielokrotnie w Syrii gdzie nie pomogły dziesiątki kilometrów okopów i podziemnych korytarzy, ani nawet walki w aglomeracjach miejskich. Pancerz z armatą zawsze mieli piechotę i zmot.

Orthodox
czwartek, 30 kwietnia 2020, 22:34

Niestety nasz jest jeszcze gorszy.

Do rzeczy
piątek, 1 maja 2020, 11:39

Przecież akurat jakość naszych, nie ma kompletnie żadnego znaczenia dla oceny tych ruskich!

dim
czwartek, 30 kwietnia 2020, 19:22

Nie wiem czy bezpieczniej, w warunkach gdy nad okolicami pola walki zawsze już krążyć będą drony obserwacyjne - naprowadzające ogień ? Gdyż takiego BMP trzeba trafić bezpośrednio, czyli co np. pociskiem naprowadzanym laserowo. Gdy na quad wystarczy, że ogarną go odłamki amunicji starego typu, której ruskie mnóstwo mają z zapasów. Ale jeśli mylę się, poproszę zawodowców o skorygowanie.

Davien
piątek, 1 maja 2020, 01:16

Dim po pierwsze przy naprowadzaniu w wiązce te twoje drony nic sobie nei naprowadzą, po drugie ta sama 23mm bedzie dla nich smiertelnym zagrozeniem

dim
piątek, 1 maja 2020, 13:31

@Davien A jaki jest pułap tej "śmiertelnej" 23mm ? Czy Pan myśli, Rosjanie nie wiedzą co my mamy, a czego nie ? A skąd założenie, że przeciwnik dysponować będzie tylko naprowadzaniem we wiązce ? - jakieś rekonstrukcje historyczne ?

Davien
piątek, 1 maja 2020, 20:08

Dim a jakie inne naprowadzanie maja rosyjskie ppk?? Ale rozumiem ze te roje dronów beda sobie paradowac na duzym pułapie:)

dim
piątek, 1 maja 2020, 23:37

Jeszcze dla Twej informacji: Właśnie sprawdziłem, że pomiary, przeprowadzane przy użyciu cywilnych, powszechnie dostępnych urządzeń geodezyjnych i fal radiowych typu gsm, przyjmuje się, że do odległości 5 km od namierzanego punktu, wprowadzają pomijalnie mały błąd. Czyli klasycznej artylerii, z konwencjonalnymi pociskami odłamkowymi, spoko, spoko, spoko wystarczy to, do trafienia quada odłamkami. Wystarczy tylko proces zautomatyzować. Załóż się, że najdalej za kilka lat taka procedura, do chwili odpalenia, nie zajmie ponad 30 sekund. A może i już nie zajmuje - tego nie wiem. A czy Rosjanie tę już dostępną powszechnie wiedzę wykorzystają ? Myślę, że tak. Zresztą zachodnie firmy prywatne też chcą zarabiać. Zresztą szpiegostwo częściej polega na dyskretnym zakupie rozwiązań technicznych, niż na wykradaniu.

dim
piątek, 1 maja 2020, 23:23

Więc uważasz, że za kilka Rosjanie nie będą mieć także sprzętu nowszego ? - czynisz bardzo śliskie założenia.

alkaprim
piątek, 1 maja 2020, 13:26

Jak zwykle masz rację.....23mm to dla nich śmiertelne zagrożenie-a jakbyś to sam obsługiwał-to nawet cała flota bombowców strategicznych(co ja mówię-przecież oni jej nie mają) była by uziemniona ze strachu a śmiglowce oraz czołgi wycofano by ze względu bezpieczeństwa -na Kamczatkę.

jancenty
czwartek, 30 kwietnia 2020, 16:39

Na ten ichny "zmodernizowany sprzęt" do zniszczenia swobodnie wystarczy przestarzała 23 mm. Już bezpieczniej quad 2 ludzi i ppk Spike.

mobilny
piątek, 1 maja 2020, 18:13

A wiesz że na zachodni bwp dwóch ludzi i ppk spike też wystarczy.

LMed
czwartek, 30 kwietnia 2020, 16:10

Mniej gadają, więcej robią, jakby tak porównać.

Plush79
czwartek, 30 kwietnia 2020, 15:10

Wolałbym 5000 słabiej opancerzonych BWP niż 1000-2000 ciężko opancerzonych. Nie ustępują w niczym poza opancerzeniem zachodnim BWP a bierze się to z ich założeń, o tym jak będzie wyglądał przyszły teatr pola walki w Europie. Szybko i skutecznie.

Orthodox
czwartek, 30 kwietnia 2020, 22:28

Sowieci co tylko mogli robili lekkie i pływające, z zestawami rakiet taktycznych czy przeciwlotniczych włącznie, ze względu na ofensywną doktrynę ataku na Europę Zachodnią.

mobilny
sobota, 2 maja 2020, 16:43

....i nic się nie zmieniło od tamtego czasu co jest zwyczajnie w świecie zrozumiałe....

Plush79
czwartek, 30 kwietnia 2020, 15:01

Na nasze nieszczęście bardzo dobra decyzja władz rosyjskiego MON. Borsuka nie ma, ZSSW30 nie ma. Jest trochę ppk spike i będzie troszku Jevlinow. Ktoś udaje że coś robi i ktoś udaje że jest naszym sojusznikiem.

Marek
piątek, 1 maja 2020, 09:36

Przecież Rosiek z HITFISTem rozwali to pudło bez najmniejszych problemów. BWP-1 także mu dogodzi.

Plush79
piątek, 1 maja 2020, 15:02

Tak? A jaki zasięg ma kornet a jaki roskowy 30mm? Jak mobilność bmp a jaka roska?

Marek
piątek, 1 maja 2020, 21:50

Na dystanse tutaj wystarczy.

Davien
piątek, 1 maja 2020, 20:10

Plush, a jaki jest zasięg typowego starcia w Polsce?? Bo mobilnośc BMP próbującego naprowadzac pociski minimalna , kłąnia sie archaiczny SACLOS Kormeta:)

mobilny
sobota, 2 maja 2020, 14:44

Zakładasz że kornety na BMP to stary typ naprowadzany wiązką lasera na cel od czasu odpalenia po uderzenie w cel i tak będzie na zawsze. Zakładasz że Rosjanie to półgłówki pomimo tego że oni są mocarstwem a my wasalem. Zdaje sobie sprawę że twe IP mieści się na kontynencie północnoamerykańskim i że ci płacą za tę propagandę ale ni wszyscy tutaj to niemyślące istoty. @Marek zakładasz że jest KTO vs BMP pomijając wszystko inne. Serio ty tak? To powiem ci że BMP też może pokiereszować Rosomaka i ma większą ku temu szansę zważywszy na lepszą mobilność i niską sylwetkę. Rozmowa jest z grubsza jałowa bo jakby nie było modernizacja tych wozów jest niestety dla nas ich wzmocnieniem!

Davien
piątek, 8 maja 2020, 09:17

Mobilku, wszystkie Kornety maja archaiczny SaCLOS więc jak nie masz zielonego pojecia o temacie to nie zasmiecaj forum rosyjski najmito.

Cóż
piątek, 1 maja 2020, 17:35

Do tego kołowy jest znacznie wyższy, trudniejszy do zamaskowania i jeszcze mniej opancerzony niż BMP-2. Mniejszy zapas amunicji, itd itp.

Gość 444
czwartek, 30 kwietnia 2020, 17:26

Zgadzam się

Towarzysz Polak
czwartek, 30 kwietnia 2020, 14:33

Pudrowanie złomu, mają te swoje nieposiadające analogów bumerangi to klepią stary badziew, który przestrzeli byle ukm.

Xd
czwartek, 30 kwietnia 2020, 19:23

Nie ma to jak opinia doświadczonego konstruktora

Fanklub Daviena
czwartek, 30 kwietnia 2020, 17:19

Davienowe bredzenia. Ma ABC. Jest odporny na karabinowe ppanc 7,62mm z odległości większej niż 30m a od frontu na ppanc 25mm. I jeszcze musiałbyś z tym ukm podejść do tego BWP, co przy jego nowym SKO ze stabilizowaną 30mm raczej by ci się nie udało. Oprócz tego ma doczepiany zewnętrzny pancerz modułowy. Ale ja wiem, ty wolisz Humvee bez pancerza, bo amerykańskie. Albo kilka Puma na defiladę a żołnierze per pedes... :)

Marek
piątek, 1 maja 2020, 10:09

Ten front to odporność na ruski kaliber. Zachodni trzeba podzielić przez dwa. Wyjdzie więc, że od przodu ma odporność na 12,5 mm. Rośki i litewskie Boxery zrobią z tego sieczkę. Bradleye i niemieckie Mardery też. Nie mówiąc o Pumach. Łotewskie rozpoznawcze maluchy od Anglików ze swoim 30 mm także dobrze sobie na tych ruskich pudłach poużywają. Zupełnie bez użycia Spike, z którymi są integrowane.

T-Power
sobota, 2 maja 2020, 21:19

Litwa, Łotwa i Estonia w chwili ataku ze strony FR straci te pojazdy a przynajmniej jakaś ich część. Nie sądzę też by Niemieckie Pumy i Mardery miały z nimi jakiś problem bo raz że oddziela ich Polska a po drugie nie jestem pewny chęci naszych sąsiadów do walki z ich wschodnim partnerem. Wszystko to oczywiście sfera domysłów ale przyznasz nie takich nie realnych.

Cóż
piątek, 1 maja 2020, 17:38

>Litewskie Boxery Przecież temu państewku może uda się wyposażyć jedną BRYGADĘ w ciągu najbliższych lat. To nie ma najmniejszego znaczenia jak dobry jest ich pojazd jeśli Ruscy przekroczą ich granicę dwiema albo trzema brygadami na BMP-2 i oskrzydlą tych potężnych Litwinów i ich niemieckie zabawki. Uczyłeś się strategii w akademii battlefield 4?

Marek
poniedziałek, 4 maja 2020, 14:04

Cóż. Może nie zauważyłeś, ale w tym przypadku piszę o technologicznych możliwościach konkretnych pojazdów. Jasna sprawa, że przy zasadzie czapkami nakryjemy Ruscy zrobią swoje. Bez żadnego modyfikowania BMP-2.

mobilny
sobota, 9 maja 2020, 17:05

No i właśnie w tej konkretnej sprawie jest to wysoce nietrafione stwierdzenie

Plush79
piątek, 1 maja 2020, 15:05

Super bajanie dzieciaka. Kornet rozwali każdy zachodni BWP\KTO. BMP jest mobilny i silnie uzbrojony a mają tego od cholery i ciut ciut. Nadal nie rozumiesz nic

Davien
sobota, 2 maja 2020, 10:57

Plush, BMP żeby naprowadzac tego Korneta musi utrzymac cały czas na celu wiazke naprowadzająca wiec powodzenia w robieniu tego w ruchu do ruchomego celu:) Rosomak z 30mm nei ma tego problemu:)

mobilny
sobota, 2 maja 2020, 14:46

Szkoda czasu na komentowanie tego ale......mówisz tak jakby BMP miał tylko ppk i że jego pukafka nie przebije Rosomaka

Davien
poniedziałek, 4 maja 2020, 00:47

Istotnie szkoda czasu na twoje bajki mobilku, ale neich stracę: Tak, nie pzrebije przodu Rosomaka który ma odpornośc na zachodnie 30mm a nie tylko sporo gorsza 2A42:) Cos jeszcze do dodania?

Marek
piątek, 1 maja 2020, 21:58

W przypadku BWP czy KTO na tych dystansach ważne jest działko. Ten ruski to puszka dla konserw do otwarcia przez 30 mm. Na TDW w Polsce zupełnie bez PPK. Kornety na ruskich BWP-2 są po to, żeby miały szanse skasować MBT. Z dzieciakiem zaś jest tak, że kiedy twoi rodzice nie myśleli jeszcze o tobie jak sądzę, woziłem się BWP-1 po poligonach.

plush79
sobota, 2 maja 2020, 15:58

Widziałeś dodatkowe opancerzenie na bokach? Po sforsowaniu przeszkody wodnej można takowe założyć

Marek
poniedziałek, 4 maja 2020, 14:11

Prostymi metodami nie przeskoczysz ograniczeń rodziny BMP-1/BMP-2. Żeby go porządnie opancerzyć musiałbyś przerobić zawieszenie i nie tylko to. Owszem, na jego bazie można zrobić znacznie lepszy pojazd, czego przykładem jest ZBD-04A. Ale taka zabawa kosztuje furmankę pieniędzy a jej efekt jest gorszy od tego, co sobą prezentują nowe zachodnie konstrukcje. Masz go tutaj https://www.defence24.pl/chiny-prezentuja-nowy-bojowy-woz-piechoty

Davien
poniedziałek, 4 maja 2020, 00:48

Plush, w dowolnej nie wiadomo jak opancerzonej wersji 30mm robi sito z BWP-2 z dowolnej strony

mobilny
sobota, 2 maja 2020, 14:47

woziłeś się i co z tego wynika? BMP to puszka temu nikt nie zaprzecza ale puszka ta ma działko i 4x ppk a to już wydatnie je wzmacnia więc nie wiem po co ta spinka napinka?

Davien
piątek, 1 maja 2020, 01:22

Funku jak widze dalej masz kompleksy:) Choc to masz troche racji, 7,62mm nei wystarczy na ta aluminiowa puszke ale wszysto o wiekszym kalibrze robi z niego sito A grubośc pancerza to całe 33mm w najgrubszym miejscy czyli jest jedynie z przodu odporny na 12,7mm A jakoś wolę Rosomaka z pancerzem z tyłu grubszym niz BMP ma z przodu:)

mobilny
sobota, 2 maja 2020, 16:53

....a właśnie czy widziałeś dodatkowe opancerzenie na bokach a i jakieś kosteczki da się położyć w razie potrzeby....ja też wolę Rosomaka tylko że ten jest KTO a nie BWP choć czy BMP to BWP czy bardziej TO? Nie ważne bo z grubsza jest silniej uzbrojony od naszego KTO, niższy i mobilniejszy. Ważne jest jak to wepną w system cały....Ich Kurganiec też w stosunku do zachodnich BWP jest lekki a o niebo lepszy od BMP 2 bo takie nie inne BWP pasują do ich koncepcji użycia tworu zwanego siłami zbrojnymi.... generalni to dobra modernizacja czegoś co jednak nie spełnia wymogów obecnego pola walki ale co jeszcze swoje musi posłużyć.... i teraz MY BWP-1 nie ruszamy a czy dobra to decyzja czy nie to mam nadzieję nie dowiemy się i w spokoju poczekamy aż Borsuk zajmie ich miejsce....

Marek
poniedziałek, 4 maja 2020, 22:49

BMP-1 czy BMP-2? Te konstrukcje jako bojowe wozy piechoty zdechły. STANAG 3 to maksimum tego co można z nich wyciągnąć bez głębokiej przeróbki. Można i z oszczędności należy dać im drugie życie. Ale nie w tej roli, do której zostały zaprojektowane.

Davien
poniedziałek, 4 maja 2020, 00:55

Mobilku, widziałem chyba wszystkie wersje BWP-2 wiec cos ci nie wyszło, a teraz dalej. maksymalne opancerzenia dla BWP-2 to odpornośc na 12,7mm po bokach i z tyłu i 25mm przód a wtedy ani nie pływa i rusza sie jak mucha w smole. Mobilnośc Rosomak ma znacznie lepszą od BWP-2 uzbrojenie artyleryjskei Rosomaka też jest sporo lepsze nie mówiąc juz o SKO i przyrzadach celowniczych BWP-2 w zwykłęj wersji ma 2,45m wysokosci Rosomak z Hitfist ok 2,8 wiec róznica prawie zadna . Panie mobilny, modernizacjazła nei jest ale nei jest to 8-my cód swiata jak usiłujecie tu wmawiać ityle

Olo
czwartek, 30 kwietnia 2020, 17:00

Za grosze mają sprzęt, który swoim pociskiem przestrzeli na wylot nasze spróchniałe T-72. Zaiste pudrowanie trupów. Na takich "przeciwników" jak Polska w zupełności im starczy.

Davien
piątek, 1 maja 2020, 01:23

Olo, 2A42 to może nawet naszym T-72 lakier zarysować a żeby uzyc Korneta musi widzieć cel, tyle ze wtedy cel widzi jego a APFSDS-T jest szybszy od ppk.

plush79
sobota, 2 maja 2020, 15:59

I vice versa. ppk kornet przebije nasze MBT a już na pewno sprawi że będzie niezdatny do użycia

Davien
poniedziałek, 4 maja 2020, 00:56

Plush, jak APFSDS-T doleci to Kornet juz nigdzie nie poleci bo straci naprowadzanie i tyle.

Olo2
czwartek, 30 kwietnia 2020, 22:53

Byle pocisk z T72 przebije te puszki na wylot. O czym Ty bredzisz?

plush79
sobota, 2 maja 2020, 16:03

i byle pociska z T-72b3/T-90 przebije każdy zachodni BWP. Ta płytka modernizacja działa na plus dla nich a minus dla nas. Marek nie da się wiele z tego wycisnąć ale wyobraź sobie że na tym podwoziu postawimy moduł bezzałogowy z 30mm i ppk i czy to do czasu wejścia BWP BORSUK nie będzie wzmocniem tego TO a nie BWP?

Marek
piątek, 1 maja 2020, 22:30

Bredzi o puszce do konserw, którą można otworzyć scyzorykiem o kalibrze 7,62 z boku i 12,5 mm od frontu. Poznań, który modernizował BWP-1 tak, że ma STANAG 3 z Protectorem 30mm + Spike włącznie, sam dobrze wie, że z tych archaicznych pudeł nie za wiele można wyciągnąć. Ruscy też to wiedzą. Stąd masz niedoszłe jeszcze Kurgańce. My też to wiemy i dlatego dłubiemy przy Borsuku.

Tweets Defence24