Rosja przekaże Iranowi system S-300

30 maja 2015, 10:34
fot. mil.ru

Rosja oficjalnie potwierdziła decyzję przekazania do Iranu rakietowego systemu przeciwlotniczego dalekiego zasięgu S-300.

Informację przekazał wiceminister spraw zagranicznych Hossein Amir Abdollahian podkreślając, że umowa jest sukcesem i że zostanie szybko zrealizowana. Kreml jest jednak bardziej ostrożny i powstrzymuje się od sprecyzowania daty przekazania baterii rakietowych.

W ten sposób Rosja zakończyła embargo na dostawę systemów przeciwlotniczych, zgodnie z sankcjami nałożonymi na Iran przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za realizowany przez Teheran program nuklearny. Drogę do obecnego porozumienia utorował specjalny dekret prezydenta Putina podpisany 13 kwietnia 2015 roku.

Rosjanie uchronili się w ten sposób od kar, jakie mogliby otrzymać za zerwanie kontraktu z Iranem, podpisanego w 2007 r. Rosja zobowiązała się wtedy dostarczyć co najmniej pięć batalionów systemów S-300PMU-1 (z ograniczonymi zdolnościami antybalistycznymi, za około 800 milionów dolarów).

Władze w Moskwie zwróciły Iranowi zaliczkę (około 167 milionów dolarów), ale i tak Iran chciał walczyć o ogromne odszkodowanie, gdyby umowa nie była nadal realizowana.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
pl 68 !
sobota, 30 maja 2015, 17:03

To uSSraelici zrobia glupie miny !

vvv
sobota, 30 maja 2015, 22:39

Ruski troll zawsze czujny

abc
niedziela, 31 maja 2015, 14:27

To może teraz Izrael powinien pohandlować na partnerskich warunkach z pewnymi krajami z europy pewnymi licencjami oraz zestawami przeciwrakietowymi i ppanc w ramach wzmacniania wieź gospodarczych i bezpieczeństwa oczywiście.

AFGAN
sobota, 30 maja 2015, 14:42

Zadziwia mnie nagonka na Iran, przy jednoczesnym pompowaniu najnowszego uzbrojenia do Arabii Saudyjskiej. Arabia Saudyjska to najbardziej zbrodniczy reżim bliskowschodni, gdzie wykonuje się więcej egzekucji niż we wszystkich krajach regionu razem wziętych. Oprócz takich przestępstw jak zabójstwo, gwałt, rozbój, czy handel narkotykami, karę śmierci można tam dostać za apostazję, bluźnierstwo, cudzołóstwo, znieważenie rodziny królewskiej, herezję, homoseksualizm, a nawet za spożywanie alkoholu. Kobietom w tym kraju na przykład nie wolno prowadzić samochodu lub oglądać telewizji. Ponadto kult jednostki w okół osoby króla jest identyczny jak kult jednostki w okół osoby "ukochanego przywódcy" w Korei Północnej. Jednym zdaniem Arabia Saudyjska jest piekłem na ziemi, żywcem wyciągniętym ze średniowiecznego koszmaru, a mimo to ma w przeciwieństwie do Iranu dostęp do najnowszych technologii wojskowych. Ponadto Arabia Saudyjska w przeciwieństwie do Iranu już w tej chwili może być posiadaczem broni atomowej, gdyż na podstawie tajnych umów sfinansowała połowę pakistańskiego programu atomowego, jednak w zamian w razie potrzeby Pakistan gotów jest Saudom przekazać głowice wraz z kodami. Również nikt nie mówi o tym że Arabia Saudyjska zakupiła w Chinach i Korei Północnej pociski balistyczne o zasięgu ponad 3500 km, zdolne przenosić ładunek atomowy lub chemiczny, jakoś nikomu to nie przeszkadza, nawet Izraelowi !. Co do państwa islamskiego kraj ten jest oficjalnie członkiem koalicji międzynarodowej, jednak po cichu finansuje i dozbraja tych barbarzyńców, Ciekawe skąd w arsenałach islamistów pociski TOW, Stinger i FN-6 ?. W walce z państwem islamskim nie zginął jak dotąd żaden saudyjski żołnierz, natomiast Iran stracił w walkach z islamistami około tysiąca ludzi. Ponadto wielką aferę robi się że syryjskie wojska rządowe stosują lotnictwo do ataków w rejonach zamieszkałych przez cywilów, ale już nikomu nie przeszkadza że siły powietrzne Arabii Saudyjskiej i Egiptu stosują w Jemenie na olbrzymią skalę broń kasetową, fosforową i ładunki termobaryczne ( oczywiście produkcji amerykańskiej ) na obszarach gęsto zaludnionych. Nie jestem żadnym wielbicielem irańskich ajatollahów ale hipokryzja zachodu w stosunku do sytuacji bliskowschodniej jest wręcz powalająca.

gosc
sobota, 30 maja 2015, 21:25

Jak na razie to Iran budije bron atomowa a AS jeszcze nie. Choc sie odgraza, ze jednak to zrobi skoro Iran ja bedzie mial. Bron atomowa w rekach islamistow to jednak strach.

rabarbarus
sobota, 30 maja 2015, 16:54

Odpowiedź jest prosta: Arabia Saudyjska udostępnia zachodnim firmom wydobywczym swoje złoża i jest dogadana z Izraelem. Choć w polityce wewnętrznej Saudowie to średniowieczni satrapi, to w polityce zagranicznej nie podejmują żadnych kroków bez wiedzy i akceptacji USA (no może poza posyłaniem broni i kasy dla dżihadystów, ale to robią nie tyle sami Saudowie, co inni). Innymi słowy - Arabia Saudyjska jest postrzegana jako czynnik stabilizujący na Bliskim Wschodzie, a Iran wręcz przeciwnie. Iran zawsze może podjąć jakąś decyzję wbrew interesom USA i GB. Jest więc niebezpieczny (dla USA, GB i Izraela).

Borowik
sobota, 30 maja 2015, 11:49

Czy istnieje jakis lepszy system przecwilotniczy od s300 s400???

Oj
sobota, 30 maja 2015, 20:33

No niestety trzeba oddać im tj.ruskim palmę pierwszeństwa. Mają najwięcej typów i najlepsze systemy OPL na świecie do tego stosunkowo tanie i szeroko wprowadzane do własnych wojsk jak i na eksport......

expert
sobota, 30 maja 2015, 16:49

Patriot

Rafale
sobota, 30 maja 2015, 15:02

Gdybyś z kawałka każdego Rosjanina stworzył pocisk, to unicestwiłyby nawet milion Car Bomb

edi
sobota, 30 maja 2015, 11:27

Szrot od którego jak mawiają Rosjanie lepszy jest inny szrot BUK ?

KarwaKawk
sobota, 30 maja 2015, 15:33

Tylko ze taki S-300p z konca lat 70' a ten aktualny I zmodernizowany czyli np S-300pm2 czy eksportowy Faworit lub Antiej maja wspolna tylko nazwe Iub podwozie. Inne pociski, radary etc , Cale 20-30 lat je dzieli.

pokój na świecie
sobota, 30 maja 2015, 11:14

Brawo! to powinno powstrzymać bandyckie zapędy USA i Izraela.

gosc
sobota, 30 maja 2015, 21:45

Jak na razie to najwikeszym bandyta i zlodziejem ziem jest agresywna rosja putlera. USA nie anektowala obcego terytorium jak to zrobila bandycka rosja.

Equoral
sobota, 30 maja 2015, 11:13

Czyli pewnie dostana Antieja-2500 albo S-300pmu4

jang.
niedziela, 31 maja 2015, 09:48

Dla równowagi jak w przypadku biznesu rakietowego Izraela z Gruzją a Rosji z Syrią kody do tych S-300 sprzedano małej firmie z Tel Aviv

gosc
sobota, 30 maja 2015, 21:18

Czy Izrael znalazl recepte podczas testu tych systemow i przelamywania ich obrony w Grecji? Czy moze dostal kody z rosji i dlatego sa spokojni? Jezeli jest taki spokoj po ich stronie to znaczy, ze cos maja na S-300. W kazdym razie rosja na tym straci. Moze przerwie sie wspolpraca Izraela z rosja? Zapewne juz drony nie beda przekazywane.

Tweets Defence24