Rosja: przedstawicielstwo ministerstwa obrony w Serbii?

21 października 2020, 11:22
pynkq8_jov65791569497212
BRDM-2MS. Fot. MO Serbii
Reklama

Ministerstwo obrony Rosji otworzy wkrótce swoje biuro w Serbii — poinformowała agencja Reuters, powołując się na dokumenty rządu w Moskwie. Rosja w ten sposób chce zrobić kolejny krok w kierunku zacieśnienia więzów wojskowych ze swoim tradycyjnym bałkańskim sojusznikiem, mimo iż Belgrad stara się o wstąpienie do Unii Europejskiej.

W rozporządzeniu z 15 października podpisanym przez premiera Rosji Michaiła Miszustina stwierdzono, że szef biura w Serbii będzie pomagał w rozwiązywaniu wojskowych i technicznych kwestii, dotyczących współpracy rosyjsko-serbskiej.

Ministerstwo obrony Serbii oświadczyło, że „procedura prawna poprzedzająca zawarcie umowy” już się rozpoczęła. Umowa dawałaby rosyjskiemu przedstawicielowi w Serbii prawo do wizytowania serbskich jednostek, które używają rosyjskiej broni i sprzętu wojskowego, pod warunkiem uprzedniego powiadomienia i uzyskania zgody.

Jak podkreśla Reuters Serbia, która wykorzystuje głównie byłą rosyjską technikę uzbrojenia, zakupiła w ostatnich latach z Rosji myśliwce MiG-29, śmigłowce Mi-35 i rosyjskie transportery opancerzone.

10 października armia Serbii przeprowadziła też duże ćwiczenia szkoleniowe, demonstrując bojowe użycie broni rosyjskiej, w tym systemu przeciwlotniczego Pancyr. Zaprezentowano również drony bojowe, nabyte niedawno z Chin.

image
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Kowalskiadam154
czwartek, 22 października 2020, 08:42

To tym bardzie Serbia zostanie przyjęta do UE bo przeca w Europce Zach wszyscy kochają Rosje i jej przywódców i nie wyobrażają sobie bezpiecznej Europy bez Rosji Takiemu Berlinowi Paryżowi czy innej UE bliżej dziś do Moskwy czy nawet Pekinu niż NATO i Waszyngtonu

Niuniu
czwartek, 22 października 2020, 01:51

Te migi 29 to Serbia nie zakupiła tylko dostała w prezencie. Fakt, że musiała zapłacić za ich modernizacje. Ale same samoloty były darmo.

m
środa, 21 października 2020, 14:28

Oby tylko nikt z naszych decydentów nie zobaczył BRDM na górze artykułu ..... reanimację T-34 nr. "102" czas zacząć :) !

Tweets Defence24