Rosja projektuje atomowe okręty podwodne piątego pokolenia

27 sierpnia 2016, 11:04
Okręt podwodny "Siewierodwinsk". Fot. Siewmasz

Kilka dni po położeniu w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku stępki pod budowę rosyjskiego atomowego, wielozadaniowego okrętu podwodnego Perm, piątej jednostki proj. 885M (Jasień-M), poinformowano o podpisaniu kontraktu na opracowanie projektu piątego już pokolenia takich jednostek.

Dyrektor biura konstrukcyjnego SPMBM Malachit - Władimir Dorofiejew - poinformował, że jego firma podpisała z rosyjskim ministerstwem obrony kontrakt na opracowanie projektu koncepcyjnego kolejnego, piątego pokolenia wielozadaniowych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym.

Jednostki kryjące się pod kryptonimem „Husky”, mają powstawać po zakończeniu budowy okrętów proj. 885/885M, czyli w pierwszej połowie przyszłego dziesięciolecia. Według bazowego projektu 885 (Jasień) powstał jedynie prototypowy Siewierodwinsk (K-560), który służy w rosyjskiej flocie od czerwca 2014 r. i właśnie zakończył swój pierwszy patrol bojowy. Natomiast według zmodernizowanego proj. 885M, zgodnie z kontraktem z 9 listopada 2011 r., w stoczni Siewmasz ma powstać łącznie sześć jednostek.

O rosyjskich atomowych okrętach podwodnych piątego pokolenia, poza tym że mają być uzbrojone w nowoopracowane rakiety hipersoniczne Cyrkon, na razie nic nie wiadomo. Według obecnych deklaracji prace nad projektem koncepcyjnym mają potrwać dwa lata.

(AN)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
oldyear
sobota, 27 sierpnia 2016, 21:57

Nauka i innowacyjność to przyszłość. Po 2020 Rosjanie zaczną budować kolejną serię okrętów, utrzymają zdolności techniczne stoczni w Siewierodwińsku. Wdrożą nowe technologie. A co my 40-milionowy kraj mieniący się znaczącym graczem Europy ? Kiedy doczekamy się nowych okrętów podwodnych Pani Szydło, Panie Macierewicz ?

WESOŁE USA
niedziela, 28 sierpnia 2016, 15:04

Porównywanie Polski do Rosji w kontekście uzbrojenia jest po prostu głupie, to tak jakby porównywać np Norwegie do USA i krytykować ją za to, że nie jest tak uzbrojona jak Stany Zjednoczone, owe porównania są niedorzeczne i głupie.

Oberek
niedziela, 28 sierpnia 2016, 09:18

Tu sie zgadzam. Cos słabo nam idzie.. Nawet z zamówieniem helikopterów mamy problem. Smutne

yaro
niedziela, 28 sierpnia 2016, 08:13

to nie jest wina ani Szydło ani Macierewicza, to jest coś głębszego co zaczęło sie po 1989 roku, rozwaliliśmy park naukowo technologiczny, potrfiliśmy projektować niezłe radary (Radwar) a co najważniejsze mieliśmy inżynierów od tego i to dobrych, był Świdnik ze śmigłowcami, była kadra naukowa która potrafiła zaprojektować nowatorskie konstrukcje (patrz Skorpion), ale w czasie przejęcia władzy przez AWS nastąpiła kompletna destrukcja ty struktur naukowo-inżynierskich dziś za to właśnie płacimy straszną cenę, kadrę naukowo-techniczną która miała pojęcie o technice wojskowej zaprzepaściliśmy.

returno
wtorek, 24 grudnia 2019, 23:46

celna uwaga,jesteśmy kolosem na glinianych nogach pod presją obcych interesów.Jeżeli sąsiadów traktuje się nieodwołalnie jak wrogów a przyjaciół szuka za oceanem to już jest logistyczna paranoja.Trzeba inwestować w potencjał techniczno-technologiczny gdzie są perspektywy wzrostu i zamówienia rządowe.Putin robi to samo.

yaro
sobota, 27 sierpnia 2016, 12:28

A tak może z innej strony trochę: Pocisk jest praktycznie całkowicie odporny na myśliwce przechwytujące i systemy obrony powietrznej wroga. Ch-32 po wystrzeleniu z samolotu nabiera wysokość do 40 kilometrów, wchodząc w stratosferę, rozpoczyna poziomy lot, a następnie nurkuje do celu. Dokładność naprowadzenia rakiety jest bardzo wysoka i nie zależy od wskazań GPS/GLONASS, ponieważ pocisk jest wyposażony w system nawigacji inercyjnej. Ch-32 jest przeznaczony do niszczenia dużych wrogich celów: baz wojskowych, okrętów, elektrowni, mostów.

Davien
niedziela, 28 sierpnia 2016, 22:27

Po pierwsze ten pocisk jeszcze nie istnieje po drugie jak AEGIS jest w stanie poradzić sobie z pociskami balistycznymi to znacznie wolniejsza modernizacja starego Ch-22 tez nie powinna sprawiac problemu zwłaszcza że jest wolniejszy od oryginalnego Ch-22. Co do jego osiągów to coś będzie można powiedziec jak go wprowadzą do użycia.

maciek
sobota, 27 sierpnia 2016, 11:52

a oprócz techniki wojskowej to oni coś potrafią zrobić np samochód albo pralkę czy telewizor takie nowoczesne dla przeciętnego Iwana

xd
sobota, 27 sierpnia 2016, 19:35

jak nie ma czegoś w lidlu to nie znaczy że nie jest produkowane. tzw. zachód nie po to 40 lat sponsorował tzw. opozycję abyś miał wybór pomiędzy produktami na których zarabiają koncerny zależne od dawnych sponsorów a czymś pochodzącym z rosji z czego nie dostaną nawet dolara. a aby się przekonać co produkują wystarczy pojechać i zobaczyć. ps. w dobrym tonie jest nie wypominać innym czegoś czego samemu nie potrafi się zrobić bo jakoś ani pralki ani telewizora polskiej produkcji nie widziałem ostatnio nie mówiąc o samochodzie

Horus1993
sobota, 27 sierpnia 2016, 13:23

Wiesz akurat samochody robią dosyć niezłe sppd znaku łady sprzedają je np. do Niemiec czy Finlandii a co do pralek to niewiem a telewizory akurat to domena chinczyków i japończyków podaj mi markę włoskiego telewizora albo francuskiego więc nie ma co dogadywać lepiej się zastanowić co jest z nami nie tak bo u nas oprócz produktów amici to nic się nie produkuje według poslkich wzorców z tego co tu wymieniłeś

yaro
sobota, 27 sierpnia 2016, 11:46

A polski MON odłożył na czas nieokreślony zakup nowoczesnego granatnika dla WP ..... to jest taka mała różnica pomiędzy Polską a Rosją o czym nasze dyżurne fan boye made in usa zapominają gloryfikując obce państwo które nie będzie w stanie przyjść nam z pomocą

Alax
sobota, 27 sierpnia 2016, 15:06

Główna różnica między Polską a rosja to poziom i długość życia przeciętnego obywatela!! Rosja HIV 2 % społeczeństwa Polska 0,02% Rosja 3 miliony gospodarstwo domowych bez prądu w Polsce jak 0 ( jak płacą)! Rosja 6 milionów gospodarstw bez wody i toalety wewnątrz domu . Itd

muminek
sobota, 27 sierpnia 2016, 12:22

wpis pełen sensu którego zapewne nie rozumiem ... jak rozumiem Twoim zdaniem mamy pisać o wyższości rosyjskiego uzbrojenia - szczególnie tego którego od lat nie udało się opracować jak PAK 50 - nad będącym na wyposażenie uzbrojeniem amerykańskim bo ... bo oni nie przyjdą nam z pomocą ... potrafisz wytłumaczyć sens Twojego pomysłu ??

olo
sobota, 27 sierpnia 2016, 18:16

Niezłe jaja Polska budżet MON 11 mld $ vs Rosja budżet MON 68 mld $. My mamy problem z kilkoma okrętami czy śmigłowcami a Rosja ma więcej niż USA. Są dwa wytłumaczenia albo Rosja KŁAMIE albo ma ale tandetne po bardzo niskich kosztach jak u Patiomkina.

yaro
niedziela, 28 sierpnia 2016, 08:37

mylisz pojęcia i to bardzo grubo, 1. Podobny projekt Rosyjski jest co najmniej 10x tańszy od amerykańskiego, składa się na to, że oni maja firmę państwową w której każdy zarabia mniej niż urzędnik w koziej wólce na południu Francji 2. Amerykanie mają wielka otoczkę administracji do opracowania byle bzdetu --- patrz wzmocnienie drzwi pojazdów Humvee gdzie koszty wyszły horrendalne a wstawiono dodatkową blachę --- jak poszukasz u wujka G to znajdziesz 3. Rosjanie mają inna strukturę projektu --- tam naukowcy są razem z inżynierami w fabryce i na bieżąco korygują projekt / Amerykanie tworzą projekt i dają dokumentację techniczną inżynierom którzy nie do końca wiedzą o co autorowi chodziło i często kończy się tym, że budują nową fabrykę. Przy projekcie międzynarodowej stacji kosmicznej wyszła cała ta "nonszalancja" ameryki, gdzie się okazało, że Rosyjski sposób projektowania jest równie skuteczny co Amerykański tyle, że jest 10x tańszy. Dlaczego to piszę: Porównywanie budżetu wojskowego Rosji, budżetu naukowo-technicznego z Amerykańskim mija się z celem bo to są całkowicie inne warunki, jedynie co można porównywać to % wydatków z PKB choć i tu należy to brać z lekką rezerwą. Co do naszego budżetu to pełna zgoda, to jest żałosne czego dokonaliśmy o 1989 roku.

jm
sobota, 27 sierpnia 2016, 21:05

olku, różnica jest taka że rosyjski MON kupuje za ruble we własnych firmach, a polski praktycznie wszystko za eur/usd zagranicą. Rozumiesz różnicę ?

paw
sobota, 27 sierpnia 2016, 20:13

Pomnóż rzeczywisty budżet Rosji czyli 90mld x 2,5 , to otrzymasz ich potencjał. Tak to jest jak panuje propaganda a nie wiedza. Koszty zakupu sprzęty są w Rosji x2 niższe a kosztach osobowych nie ma co mówić.

Tweets Defence24