Rosja pręży muskuły na Pacyfiku

11 czerwca 2021, 14:20
1084px-thumbnail
Zdjęcie ilustracyjne, fot. US Navy Mass Communication Specialist 3rd Class Sean Furey, domena publiczna, commons.wikimedia.org
Reklama

Rosjanie ruszają do dużych, połączonych ćwiczeń w rejonie Oceanu Spokojnego dążąc do pokazu możliwości operowania zespołem okrętów w oddali od swoich baz morskich. Ma to być sygnał, że strona rosyjska jest gotowa do zabezpieczenia szlaków morskich i oceanicznych, a także dysponuje chociażby możliwością wykrywania i niszczenia okrętów podwodnych przeciwnika.

Rosyjska Flota Oceanu Spokojnego prowadzi manewry na dużą skalę w regionie Pacyfiku, chwaląc się, że wydzielone zespoły bojowe dokonały przemieszczenia się na odległość do 4 tys. kilometrów z baz morskich do rejonu ćwiczeń. Działania są podejmowane we współpracy z innymi rodzajami sił zbrojnych. W sumie, zaangażowanych zostało 20 jednostek pływających w tym okręty nawodne oraz podwodne. W tym gronie znalazł się m.in. flagowy krążownik rakietowy Wariag, niszczyciel rakietowy Admirał Pantielejew, fregata Marszałek Szaposznikow, korwety Gromky, Sovershennyy i Bohater Federacji Rosyjskiej Aldar Tsydenzhapov, okręt pomiarowy Marszałek Kryłow, a także statki wsparcia logistycznego.

W powietrzu ma wspierać zespół okrętów 20 statków powietrznych, w tym samoloty dalekiego zasięgu przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych Tu-142M3, samoloty Ił-38N czy też chociażby myśliwce przechwytujące MiG-31BM. Rosyjskie ministerstwo obrony zaznaczyło, że ćwiczenie odbywa się pod kierownictwem dowódcy Floty Pacyfiku.

Rosjanie podkreślają, że manewry morskie w rejonie Pacyfiku mają pozwolić na przećwiczenie zadań z zakresu dowodzenia i kontroli (C2) grupy zadaniowej w ochronie i obronie szlaków morskich (oceanicznych), operując w znacznym oddaleniu od baz własnych. Stawia się również na przetestowanie interoperacyjności grupy zadaniowej i samolotów sił powietrznych w zakresie poszukiwania oraz namierzania, a następnie śledzenia okrętów podwodnych oraz jednostek nawodnych przeciwnika.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/rosyjska-sztuka-operacyjna-w-zarysie/
Reklama

Już teraz pojawiły się doniesienia, że chociażby amerykański samolot zwiadowczy RC-135 z US Air Force miał być wczoraj przechwycony i eskortowany przez rosyjski Su-35 nad Pacyfikiem, gdy zbliżał się do przestrzeni powietrznej Rosji (jednak nie wleciał w nią). Co jest łączone zwiększonym zainteresowaniem strony amerykańskiej wspomnianym przedsięwzięciem szkoleniowym prowadzonym przez rosyjską Flotę Pacyfiku. Zauważa się też, że rosyjskie manewry na Pacyfiku rozpoczęły się tydzień po tym, jak Stany Zjednoczone publicznie ogłosiły własne ćwiczenia Agile Dagger 2021, także na Pacyfiku. Agile Dagger 2021 mają odbywać się „w celu oceny gotowości bojowej i przetestowania potencjału połączonych sił” w regionie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 55
Reklama
spoko
wtorek, 15 czerwca 2021, 01:33

20 okretow miej jak jedna grupa uderzeniowa amerykanskiego lotniskowca

astr
niedziela, 13 czerwca 2021, 13:52

Rosja nie musi preżyc muskuł, bo silny osobnik nie musi ich pokazywac, w przeciwienstwie do Polski, która nie posiada, żadnych "muskułów".

franek
niedziela, 13 czerwca 2021, 20:22

Polska nie ma aspiracji imperialnych dla nas potrzebna jest dobra obrona i jak najwięcej zadanych straT potencjalnemu agresorowi. A Rosja swoim imperializmem blado wypada przy takich potęgach intelektualnych i gospodarczych jakimi są USA i Chiny

Jabadabadu
niedziela, 13 czerwca 2021, 21:49

Abstrahując od imerializmu (obojętnie - rosyjskiego czy też każdego innego) należy stwierdzić, że Polska nie posiada ZADNYCH AMBICJI. Smutne, ale prawdziwe.

Fixx
niedziela, 13 czerwca 2021, 12:24

Czy to manewry rosyjskich operacyjnych holowników do wycigania na pole walki okrętów flagowych rosyjskiej flotylli

Palmel
sobota, 12 czerwca 2021, 16:38

Rosja pręży muskuły na Pacyfiku - ale mają tam własne wybrzeże i porty tak że są u siebie i nie muszą prężyć muskułów a jak u nas nasze wojska ćwiczą to Rosjanie mówią że prężymy muskuły

Mariner
sobota, 12 czerwca 2021, 14:36

Kiedy Rosja wymieni te posowieckie starocie?

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 08:53

Nie sa w stanie, utracili mozliwość budowy dużych jednostek jak niszczyciele czy krążowniki.

ja
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 00:54

brak kasy nie mozliwosci

lebr
niedziela, 13 czerwca 2021, 20:33

A po co to komu, takie zelastwo, cel dla rakiet, juz Bismarck i Hood dowiedli, że sa niewiele warci. Decyduje uzbrojenie, nawet takie Kalibry 2500 kilometrów, inne żródła podają, że mogą tez lecieć na 4000 kilometrów.

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 23:42

Taak Kalibr jak pokazała Syria ma kłopoty z trafieneim w spore miasteczko a ty chcesz w okręty stzrelać?? Zrozumcie w końcu w tym Olgino że ten kalibr czyli 3M14 może atakować WYŁĄCZNIE cele stacjonarne. Bismarck jakos rozstrzelał Hooda. A co do uzbrojenia to Zachód ma je lepsze o kilka generacji.

LOLOK
niedziela, 13 czerwca 2021, 11:41

raczej ida w ilosc nie wielkosc a wiecej mniejszych jednostek nadrabiaja iloscia nie jakoscia czy to jest dobre rozwiazanie.....do ochrony wybrzeza zapewne tak,,,,,,,,,,,,,,,,,do jakis tam interwenci na innych akfenach raczej no niezabardzo poprostu ida modelem typu t34 ilosc nie jaakosc czy jesto dobre rozwiazanie no napewno z punktu finansowege gorzej juz to wyklada z punktu militarnego

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 15:44

Nie, jakby mogli dawno by zbudowali wieksze jednostki bo ta drobnica co robia do obrony wybrzeża nadaje się równie dobrze co fortepian czyli wcale. Buduja czysto uderzeniowe jednostki, do tego majace atakować cele lądowe , do tego troche kowet i fregat i to wszystko. Nawet duzych fregat nie sa w stanie budować

Inż.
niedziela, 13 czerwca 2021, 11:39

Poczekaj jak skończą rozbudowę "Gwiazdeczki" :P

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 15:45

I co wtedy??? Jakoś nie mieli wcześneij problemów z budową duzych jednostek za czasów ZSRS??

Lido
sobota, 12 czerwca 2021, 12:14

Żeby się z nami liczono, musimy mieć gospodarkę na poziomie Włoch - Niemiec i liczącą się armię, inaczej zawsze będą nas uważać za dodatek w razie potrzeby. Musimy stać się gospodarczo niezbędni by nie decydowano o nas bez nas by nasz region nie stał się zakładnikiem polityki USA i Rosji.

Pepe
sobota, 12 czerwca 2021, 07:55

Amerykanie obserwuja bo chca sie upewnic ile z tego na koniec wroci do portow

Niuniu
piątek, 11 czerwca 2021, 22:25

Panie Piotrze - Pan tak na poważnie pisze, że Polska nie ma mocarstwowych ambicji? popatrz pan na założenia i cele Polskiej Polityki Zagranicznej. Na Nasze międzynarodowe pomysły - np. Trójmorze. Stosunki bilateralne Polski z innymi krajami - w tym sąsiadami i UE też raczej wskazują na wygórowane ambicje. O pouczaniu Prezydenta USA nie wspominając.

Niuniu - to taki maleńki trolleniek?
sobota, 12 czerwca 2021, 02:18

Ty byś chciał, żebyśmy byli państwem "suplementarnym" dla wielkiej rzeszy, w myśl Planu Mitteleuropa. To oznacza de facto kolejny rozbiór i stopniową anihilację Polski. Trójmorze to przeciwieństwo polityki mocarstwowej - układ pomiędzy słabszymi krajami, leżącymi pomiędzy Rosją i Niemcami, które chcą istnieć jako samodzielne suwerenne państwa i jest jedyna droga do realizacji tego celu w dłuższej perspektywie czasowej. Starzec został wybrany nie przez wyborców, ale przez media i Deep State, istnieje na to wystarczająca ilość dowodów. Wiadome było co się stanie po przejęciu władzy przez te gremia i już mamy na to dowód, w postaci zgody na NSII. Mało było w tym dyplomacji ze strony PiS, ale nadzieja umiera ostatnia.

Czysta prawda
niedziela, 13 czerwca 2021, 11:27

Całkowita racja, to,co stało się z wyborami w USA, zakrawa na farsę nie tylko z demokracji,ale i ze społeczeństwa, które do niedawna nazywało siebie najbardziej wolnym na globie. Jak widać po decyzjach nowej władzy, upadek wartości, które dotychczas stanowiły o podstawach Ameryki, będzie normą.

Wawiak
piątek, 11 czerwca 2021, 23:56

Trójmorze to nie jest mocarstwowość, tylko nasze bezpieczeństwo i rozwój. Z ruskiego punktu widzenia każde polskie działanie, które jest samodzielne i w interesie RP będzie traktowane jako zagrożenie ich interesów - ale mamy pilnować naszych, polskich spraw i działać według naszego interesu. Co więcej, często właśnie krytyka ze strony innych państw jest sygnałem, że postępujemy właściwie - czyli, że skutecznie działamy we własnym interesie.

Odys
sobota, 12 czerwca 2021, 11:34

Panie Wawiaku, to prawda. W Pańskiej wypowiedzi podkreśliłbym słowo "działanie". Jakież to działania RP w ramach Trójmorza można wymienić? Albo w ramach V4? Wspólne zakupy sprzętu wojskowego, współpraca przemysłu, wspólne formacje zbrojne, połączone dowództwa? Może gospodarka: drogi, koleje, energia? Zbudowano coś wspólnie? A może wspólna dyplomacja? Jedno stanowisko wobec Ukrainy? (Nie, żeby od razu wobec Rosji). OK, może za dużo wymagam. Może tylko tyle, że państwa z V4 i 3-m nie występują przeciw sobie na forum UE? A może przynajmniej tyle, że Polska ma ambasadorów w każdym z państw tego jakże bliskiego partnerstwa?

Skleroticus
niedziela, 13 czerwca 2021, 22:43

Akurat drogi i koleje są w trakcie rozbudowy, więc argument nieco chybiony, powołano też fundusz Trójmorza, ok. mld EUR zasilony przez Amerykanów mld USD. Gdyby to było nic nie warte, na pewno Niemcy by to zignorowali a nie próbowali się załapać, mimo posiadania swojego agenta (Austrii).

ronin
piątek, 11 czerwca 2021, 20:50

C2 (command and control) tłumaczy się jako dowodzenie i kierowanie.

sobota, 12 czerwca 2021, 02:02

Pała z angielskiego. Kierowanie - supervision, management, overseeing. Dowodzenie to zarazem kierowanie, a więc dowodzenie i kierowanie to masło maślane. Chciałeś się popisać, wyszło słabo.

ronin
sobota, 12 czerwca 2021, 14:37

Nie kolego, tak tłumaczą ten termin polskie dokumenty doktrynalne a zarówno w NATO jak i w polskim wojsku dowodzenie i kierowanie to dwie różne rzeczy. Ale żeby to wiedzieć to trzeba być w wojsku.

ret
wtorek, 15 czerwca 2021, 16:49

Control to kierowanie w rozumieniu zbliżonym bardziej do sterowania niż zarządzania.

Pirat
piątek, 11 czerwca 2021, 20:30

Ile dokładnie holowników oceanicznych wypłynęło jako wsparcie?

kwat
piątek, 11 czerwca 2021, 21:34

Wiesz bez mozgu, co to jest zabezpieczenie logistycze, widac, ze w tym zakresie nic nie masz do powiedzenia.

Geniuszu i maxi-cefalu
sobota, 12 czerwca 2021, 02:05

Takiego "zabezpieczenia logistycznego" rosyjskie okręty potrzebują za każdym razem kiedy wychodzą z portu. Ich stan techniczny nie pozwala im operować bez wsparcia holowników.

droma
piątek, 11 czerwca 2021, 20:20

już wiemy ,że będzie tam więcej holowników /wypożyczonych / niż okrętów bojowych ,na których zwiększono ilość portretów po dwa na pomieszczenie i żarcia kartoszków do oporu ,powrót na cumach ...

Monkey
piątek, 11 czerwca 2021, 23:45

@droma: Oby ciebie smutny człowieku miał kto doholować do domu i tam przycumować. A powrót jest na holu, zaś postój jest na cumach, i na kotwicy.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 13 czerwca 2021, 10:46

Ruska flota na Pacyfiku jest niczym przy amerykańskiej. Została też daleko w tyle, za chińską. Dlatego droma sporo racji ma.

Monkey
niedziela, 13 czerwca 2021, 15:09

@Chyżwar dawniej Marek: Droma to fanatyk, który zawsze pisze Rosja-kaput. A to co piszesz jest prawdą. Tyle że Rosjanie uzyją tej floty głównie do obrony swoich wybrzeży a nie do ataku na ChRL czy USA. Do tego im wystarczy sił, a wypady większą grupą ćwiczą, bo ćwiczyć muszą. Tak dla utrzymania sprawności bojowej jak i z powodów politycznych i propagandowych. A droma to smutny fanatyk i już mu więcej nie odpowiadać nie będę, bo szkoda czasu i wysiłku. Zresztą on nigdy nie odpowiada.

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 15:48

Monkey, a niby czym chcą bronic to wybrzeże?? łupinkami nadajacymi sie jedynie do strzelania rakeitami w stałe cele na ladzie, czy niewieloma korwetami i paroma fregatami?? Bo antyczne krazowniki to stanowia wieksze zagrożenie dla siebie niż dla wroga.

Monkey
niedziela, 13 czerwca 2021, 17:18

@Davien: Połączeniem swoich sił marynarki wojennej i lotnictwa? W tym SSBN, SSGN i okrętów konwecjonalnych? Guam to stały cel, taki przykład. Nawet GLONASS wskaże koordynaty.

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 23:46

Monkey SSBN-y SSGN-y nie nadają się do obrony niczego, to jednostki uderzeniowe Moskwa,petersburg, Władywostok to tez stałę cele i w zasiegu każdej broni USA. Wiec z Guam nie wyskakuj. A rosyjska flota nie da rady obronic wybrzeża nwet przed japończykami a co dopiero USA. Lotnictwo? No moga wysyłać swoje Tu-22M3 przeciwko F-18E i F-35 ale szybko im sie Tupolewy skończą.

easyrider
piątek, 11 czerwca 2021, 18:50

Żeby prężyć muskuły, to trzeba je mieć. Sama siłownia, bez odpowiedniej diety nie wystarczy. Rosja jest słaba. Jedynie z czego czerpie siłę, to z moralnego rozkładu zachodnich społeczeństw i słabości ich władzy wykonawczej.

Ukulele
piątek, 11 czerwca 2021, 22:16

I najlepszej na świecie propagandy.

jurs
piątek, 11 czerwca 2021, 21:35

I oto sie rozchodzi.

zigi
piątek, 11 czerwca 2021, 21:04

ooo mamy tu geopolityka! z tych pewnych siebie i domorosłych :D

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 13 czerwca 2021, 10:49

Sprawdź co na Pacyfiku posiadają Rosjanie. Potem sprawdź co mają Chińczycy. Porównaj jedno z drugim i dopiero później pisz.

easyrider
sobota, 12 czerwca 2021, 07:03

Masz coś do powiedzenia w temacie?

AA
piątek, 11 czerwca 2021, 16:44

Czym pręży tymi starymi gratami:))

To
piątek, 11 czerwca 2021, 20:21

Wariag, sam wystarczy żeby nam dołożyć

Bat
sobota, 12 czerwca 2021, 09:42

No jedyne komu może Rosja zaimponować to Polsce i Czechom. Dla porównania napisze że te flagowe okręty klasy Atlant Rosja ma trzy. USA podobnej klasy Burkow ma 60. I są one o wiele bardziej zaawansowane technicznie. To daje coś do myślenia.

Piotr
niedziela, 13 czerwca 2021, 11:34

Dziwne ze tak slabo oceniacie Rosje .Moze odpowiedzcie mi dlaczego wszystkie wazne wydarzenia dla swiata sa z udzialem Rosji ,skoro ona taka slaba .

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 18:28

Bo albo Rosja je prowokuje albo wpycha sie z łapami by bronic kolejnego satrapy czy dyktatorka.

Oskier
piątek, 11 czerwca 2021, 21:54

Kolega widzę odklejony kilka pocisków przeciw okrętowych polskiej produkcji i nam na 100 lat bałtyk zasyfią.

config
piątek, 11 czerwca 2021, 21:30

dołożyłby ale prędzej zatonie w suchym doku

Polak
piątek, 11 czerwca 2021, 20:07

Starymi gratami ale ma bo my to tylko w gadanju albo w pisaniu potrafimy prężyć muskuły

Piotr
piątek, 11 czerwca 2021, 21:55

My nie mamy chorej aspiracji mocarstwa, dlatego nie jesteśmy śmieszni i załośni... :P

sobota, 12 czerwca 2021, 06:42

Jesteśmy śmieszni i żałośni , wojny nie ma bo rakiety wroga są 3x droższe od polskiego sprzętu i im szkoda kasy na polski złom a tego złomu to w polsce śladowe ilości w kaliningradzie więcej broni niż u nas a najlepszy cios to morale społeczenistwa kto dziś by chciał polski bronić na ochotnika głownie emeryci !!!!!

ruski stek bzdur...
sobota, 12 czerwca 2021, 17:53

Chyba ty...

Polak
sobota, 12 czerwca 2021, 05:50

Jesteśmy bardziej niż żałośni ostatnio nawet prezydenta USA chcemy pouczać

Tweets Defence24