Rosja odpowiada Paszynianowi: Iskandery sprawdziły się w Syrii

1 marca 2021, 11:25
Iskander strzelanie zima
Fot. mil.ru
Reklama

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej wystosowało oficjalny komentarz do słów premiera Armenii Nikola Paszyniana, który powiedział publicznie, że systemy Iskander "nie działają". Strona rosyjska powołuje się przy tym na liczne, bojowe wykorzystanie tych pocisków w czasie konfliktu syryjskiego.

Szef armeńskiego rządu w wywiadzie dla jednego z lokalnych portali  informacyjnych powiedział, że wyrzutnie taktycznych pocisków balistycznych 9K720 Iskander nie działają prawidłowo, a ich pociski nie eksplodują. Dodatkowo ich ogólna skuteczność bojowa w czasie tego konfliktu miała wynieść zaledwie 10 proc. Słowa te stanowiły jego odniesienie się do oskarżeń ze strony byłego prezydenta Armenii Serża Sarkisjana, który stwierdził, że użyłby bojowo Iskandera już czwartego dnia wojny w Górskim Karabachu i pytał, dlaczego systemy tego typu nie wykonały ataków rakietowych na instalacje naftowo-gazowe na terytorium Azerbejdżanu.

Słowa te spotkały się z szybką medialną krytyką ze strony zastępcy szefa sztabu armeńskiej armii Tirana Khachatryana, który został za to zdymisjonowany. To z kolei spowodowało wydanie oficjalnego oświadczenia przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Republiki Armenii, który zażądał dymisji obecnego premiera. W odpowiedzi Paszynian zdymisjonował także samego szefa Sztabu Generalnego Onika Gasparia, a stanowisko generalicji nazwał "próbą wojskowego zamachu stanu".

image
Reklama

W swoim komunikacie rosyjski resort obrony miał stwierdzić też, że armeńskie siły zbrojne w czasie trwania obecnej odsłony wojny armeńsko-azerskiej w Górskim Karabachu nie użyły bojowo systemów Iskander, a cała amunicja do nich znajdowała się w armijnych magazynach. Z kolei słowa armeńskiego premiera rosyjskie ministerstwo obrony przyjęło „ze zdumieniem i zdziwieniem” oraz wyraziło nadzieję, że został on wprowadzony w błąd lub wykorzystał niepotwierdzone, lub nieprawdziwe informacje.

Zdaniem Rosjan system ten miał być wielokrotnie z powodzeniem testowany w warunkach bojowych w czasie wojny domowej w Syrii w trakcie prowadzonych tam operacji przeciwko siłom ugrupowań rebelianckich oraz tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). W czasie tych działań system miał wykazać się bardzo wysoką skutecznością zarówno jeśli chodzi o samą sprawność działania systemu jak i jego zdolności bojowe. Na potwierdzenie tych słów przez agencję RIA Novosti zamieszczona została także kompilacja nagrań wideo dokumentujących bojowe użycie Iskandera w Syrii na których widoczny jest start pocisków i ich uderzenia w wyznaczone cele.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Reklama
Adam S.
poniedziałek, 1 marca 2021, 23:05

W Syrii się sprawdziły, a w Armenii nie. Zależy kto strzela. Czego Paszynian nie rozumie?

Davien
wtorek, 2 marca 2021, 17:59

A zobacz w co stzrelali, bo szpitale z reguły nie maja obrony ABM.

zaciekawiony
wtorek, 2 marca 2021, 11:03

Może problem był taki, że Ormianie nie strzelali do szpitali a Azerowie w przeciwieństwie do Syryjczyków mieli obronę plot, WRE itp?

administrator galaktyki
poniedziałek, 1 marca 2021, 21:51

ale o co się rozchodzi temu panu Paszynianowi? jak ma te iskandery, to przecież może sam sprawdzić czy działają a nie gadać niepotrzebnie! można wziąć na poligon iskandery i coś wysadzić. przecież guzik wcisnąć to chyba umie?

jak za komuny
wtorek, 2 marca 2021, 08:34

Klient zgłasza, że nie działały ale klient nigdy nie ma racji a po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się a szatniarz za rzeczy w szatni nie odpowiada.

RUDY
poniedziałek, 1 marca 2021, 20:55

Premier Armenii Nikol Paszynian uważa, że został źle poinformowany o użyciu rosyjskich pocisków Iskander w Górnym Karabachu. O tym w poniedziałek poinformował "Armenpress" rzecznik szefa armeńskiego gabinetu Mane Gevorkyan.

Ma działać!
poniedziałek, 1 marca 2021, 14:50

Taaaaa. Wszystko co ruskie działa nawet jak jest zepsute albo bez silnika...

Paweł P.
poniedziałek, 1 marca 2021, 13:50

Budynek nawet nie drgnął, a dwie "trafiły". Ciekawe czy chociaż okna wypadły. Poza tym, to dziadostwo jak ma dolecieć, jeden Grom to w powietrzu załatwi. Nie chciałbym testować, ale nie che mi się wierzyć, że doleci. No może doleci, jak miejsce nie będzie strzeżone, ale tyle się mówi o Iskanderach i naszych lotniskach.

grzegorz
poniedziałek, 1 marca 2021, 13:42

Owszem to bardzo dobry system , sprawdził się .Zniszczono szpital z dziećmi ,chodź celowano w koszary 2 kilometry dalej .

Sailor
poniedziałek, 1 marca 2021, 13:31

Sprawdziły się w typowy dla Rosjan sposób. Trafili w szpital.

droma
poniedziałek, 1 marca 2021, 13:27

najprawdziwsza prawda moskiewska ,sprawdziły się jako ; kupa złomu ,makiety, tarcze strzelnicze i kupa śmiechu dla pilotów -charaszo ...

Olo1
poniedziałek, 1 marca 2021, 13:17

Tak jest. Jednocześnie skuteczność tych iskanderów zilustrowali atakiem na szpital dziecięcy w Syrii, czego od 2016 się wypierali. Co mnie dziwi, bo kto jak kto ale kremliny dobrze powinni wiedzieć że jak się łże to trzeba łgać do samego końca. To jest wojna.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 1 marca 2021, 13:06

Paszynian mógł sobie "zdymisjonować" szefa sztabu, ale prezydent Armenii odmówił podpisania dymisji... To Paszynian jak Saakaszwili będzie musiał uciekać do swoich zachodnich mocodawców. :D

Lelum wypolerum
wtorek, 2 marca 2021, 09:42

Fanku ale wyszło że te wasze iskandery to bubel jest nie dość że szpital rozwalił to jeszcze i niewybuchy są :D

ktos
wtorek, 2 marca 2021, 09:03

logika rosyjska widze... jak chwalisz ruski sprzet jestes super gosc, jak krytykujesz ruski sprzet jestes slugusem imperialistycznych zachodnich mocodawcow :D Ale nie wpadniesz na pomysl ze moze po prostu ten sprzet jest kiepski?

dropik
poniedziałek, 1 marca 2021, 13:00

Haha. Zachodni komentatorzy potwierdzili celność iskandera. Zidentyfikowali nawet cele na tych nagraniach: szpitale. Co za bezcenne samozaoranie się Rosjan.

Towarzysz Polak
poniedziałek, 1 marca 2021, 13:00

Z su57 też mówili że będzie rewolucyjny a pierwszy egzemplarz Seryjny zarył w ziemię. Nie zdziwię się jeśli Iskandery to takie same wydmuszki.

Dżon Mejson
poniedziałek, 1 marca 2021, 12:40

Mhm. Jest się czym chwalić, na jednej z tych bojowych migawek iskander wali w szpital w Syrii. Podczas tego ataku zginęło kilkanaście osób, i to tylko dlatego, że tydzień wcześniej ewakuowali ten szpital z powodu ciągłego ostrzału. Ruskie sami przedstawili więc dowody na swoje zbrodnie wojenne...

GB
poniedziałek, 1 marca 2021, 12:38

Warto dodać, że celem rakiet systemu Iskander był szpital... Albo atak był specjalnie w ten szpital i oznacza że był celny, albo rakieta trafiła przypadkowo, co oznacza że rakieta była niecelna.

R
wtorek, 2 marca 2021, 09:26

Czyli wychodzi na to ze GB nie obejzal calego nagrania.

Davien
poniedziałek, 1 marca 2021, 20:34

Były dwa pociski jak się zdaje więc to raczej nie był przypadek.

dyk
poniedziałek, 1 marca 2021, 12:37

Wobec siły Azerbejdzanu ( bogate państwo) wspieranej w każdy możliwy sposób przez Turcję, Armenia ( biedne państwo) niewiele mogła zrobić ( tym bardziej ,że tak bardzo chciała do Zachodu). Skuteczne użycie przez Armenię Iscanderów i zniszczenie nimi infrastruktury naftowej Azerbejdzanu było by powodem absolutnego zniszczenia Armenii przez siły azersko-tureckie... Własną niezaradność, próbę wyrwania się z orbity wpływów rosyjskich na zachodnie ,Armenia chce zagłuszyć własne klęski w polityce wewnętrznej i zagranicznej...

Tweets Defence24