Rosja: nie możemy gwarantować bezpieczeństwa tureckich samolotów w Syrii

2 marca 2020, 13:26
840_472_matched__pzerwy_Zrzutekranu20191015o11.03.12
Fot. Hava Kuvvetleri Komutanlığı
Reklama

Rosyjscy wojskowi nie mogą gwarantować bezpieczeństwa tureckiego lotnictwa nad Syrią po tym, jak kraj ten zamknął swoją przestrzeń powietrzną - powiedział kontradmirał Oleg Żurawlow, cytowany w poniedziałek przez dziennik "Kommiersant".

Oświadczył on, że rząd syryjski z powodu "gwałtownie zaostrzającej się sytuacji w przestrzeni powietrznej nad prowincją Idlib (na północnym zachodzie Syrii) był zmuszony ogłosić o jej zamknięciu". W tych warunkach — dodał kontradmirał - "dowództwo rosyjskiej grupy wojsk w Syrii nie może gwarantować bezpieczeństwa lotów tureckiego lotnictwa w niebie nad Syrią".

Władze Turcji oficjalnie ogłosiły w niedzielę, że jej siły rozpoczęły ofensywę wojskową w Idlibie przeciwko siłom reżimu prezydenta Baszara el-Asada w odpowiedzi na ataki na tureckich żołnierzy. Armia syryjska podała tego dnia, że w Idlibie siły tureckie strąciły dwa samoloty syryjskie i zbombardowały pas startowy wojskowego lotniska Najrab w prowincji Aleppo, również w północno-zachodniej części kraju.

W związku z zestrzeleniem samolotów armia syryjska poinformowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej w całej północno-zachodniej części kraju, gdzie położony jest Idlib. Zapowiedziała, że każdy samolot, który naruszy przestrzeń powietrzną, będzie traktowany jak obiekt nieprzyjacielski. Jak podała kancelaria prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, uda się do Rosji w czwartek z jednodniową wizytą. Informację o czwartkowym spotkaniu Erdogana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem potwierdził w poniedziałek rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.

Uzgodniono, że po obu stronach potrzebne są dodatkowe działania w celu normalizacji sytuacji w północno-zachodniej Syrii

Służba prasowa Kremla

Tego samego dnia w Ankarze odbyły się kolejne rozmowy o sytuacji w Idlibie z udziałem delegacji z Rosji. Według komunikatu tureckiego MSZ stronie rosyjskiej przekazano, że "należy natychmiast doprowadzić do trwałego zawieszenie broni, a siły rządowe Syrii, wspierane przez Moskwę, muszą wycofać się do granic określonych w umowie o deeskalacji, zawartej między Turcją a Rosją w 2018 roku".

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 63
Reklama
Adam S.
wtorek, 3 marca 2020, 08:57

Czy Rosjanie nie mogą choć raz powiedzieć czegoś ludzkim głosem? Na przykład: " Wasze ataki spotkają się z militarną odpowiedzią", albo "zapewnimy bezpieczeństwo wojsk rosyjskich w Syrii wszystkimi dostępnymi środkami" albo po prostu "zestrzelimy wasze samoloty" Nie, oni "nie gwarantują bezpieczeństwa", polisę OC anulują Turkom, ubezpieczyciele nieszczęśni. Agresja? Jaka agresja? My nie strzelamy, my "nie gwarantujemy bezpieczeństwa". Żałosne.

halny
wtorek, 3 marca 2020, 06:59

Tureckie MON ogłosiło, że Syryjski S300 został przez nich zniszczony. No ciekaw jestem czy to propaganda czy prawda ...

GB
wtorek, 3 marca 2020, 15:37

Nie ma potwierdzenia.

Bogdan
wtorek, 3 marca 2020, 12:30

Tureckie bezzałogowcy (TB-2 / Anka-S) wykonując naloty w nocy z niedzieli na poniedziałek na syryjskie pozycje w Idlebie zaatakowali również skutecznie syryjski system obrony przeciwlotniczej - w tym przeciwlotnicze zestawy typu Pancyr S-1 (Sa-22) i rosyjskich baterii S-300, syryjska oficjalna agencja informacyjna SANA zdementowała tę informację.

Andrzej Pestka
poniedziałek, 2 marca 2020, 19:53

W dyskusjach prowadzonych na forach internetowych, w tym niestety również na Defence 24 można zauważyć rosnącą aktywność wiadomej proweniencji grup propagandystów. Obecnie głównym ich zadaniem jest szerzenie antyamerykanskich nastrojów w polskim społeczeństwie i wywoływanie wojennej histerii. Wykorzystują przy tym typowe metody socjotechniczne, w tym: kłamstwo, selekcja faktów, zdanie większości, tworzenie stereotypów, powtarzanie sloganów, wskazywanie wroga, ośmieszanie. Ma to celu odciągnięcie uwagi komentatorów od meritum i sprowadzenie dyskusji na inny poboczne wątki, często w ogóle nie związane z danym tematem. Propagandyści skierowani do prowadzenia akcji na forum Defence 24, koncentrują się często na zamieszczaniu wpisów, które powodują chaos informacyjny, a w efekcie dezorganizują toczone dyskusje. Wprowadzane są również i to coraz częściej elementy trollingu i hejterstwa, co z kolei ma na celu zniechęcenie przynajmniej części użytkowników od dalszej aktywności na forum Defence 24. W związku z powyższym coraz istotniejsza staje się kwestia skutecznego egzekwowania standardów społeczności przez Administrację...

kg
wtorek, 3 marca 2020, 10:54

Czyli wzywa pan do zaostrzenia cenzury. Proszę zwrócić uwagę, że świadomie użyłem słowa „zaostrzenia” i wyciągnąć wnioski, których nie piszę otwarcie w nadziei, że niniejszy post się ukaże. Bywam na forum D24 od wielu lat, ale piszę dopiero od kilku dni, gdy kolejne wzburzenie po przeczytaniu typowego wpisu zbiegło się w czasie z chwilą wolnego czasu i przekonaniem, że nie można w nieskończoność nie reagować, bo to sprzyja zwycięstwu zła (nienawiści, głupoty itp.). W ciągu ok. tygodnia co najmniej dwa-trzy moje teksty nie przeszły przez moderację, mimo że były grzeczne, absolutnie poprawne formalnie i przypominały o faktach powszechnie znanych i przez nikogo nie kwestionowanych. O temacie postów nie pisze z uwagi na nadzieję, o której wspomniałem na wstępie. Pragnę zwrócić Pana uwagę, ze w Pańskim tekście wystarczy zamienić słowo „ antyamerykańskich” na „antyrosyjskich” i będzie on wiernym opisem głównego nurtu wypowiedzi obecnych na tym forum, który panu jak widać nie przeszkadza i który chciałby Pan jeszcze wzmocnić poprzez odebranie (już ograniczonej) możliwości wypowiedzi osobom, które mają inne zdanie niż Pan.

fifi
wtorek, 3 marca 2020, 20:05

Zgodnie z zasadą TKM :(.

tipo
poniedziałek, 2 marca 2020, 22:31

Szanowny Panie Andrzeju Pestka, swoim wpisem nawiązuje Pan do czasów stalinowskich w Polsce z lat 1948-1956 kiedy to komunistyczne służby wietrzyły spiski wg słów Stalina ,że w raz z rozwojem komunizmu zaostrza się walka klasowa. Proszę Pana czasy te jak i system socjalistyczny minęły w Polsce już dawno i w każdym cywilizowanym kraju są ludzie którzy myślą i utożsamiają się z daną doktryną. I to jest normalne jeżeli żyjemy w wolnym kraju. Np ja wierzyłem w mit Stanów Zjednoczonych w okresie komuny i ze szczerym sercem kibicowałem Amerykanom w rozprawie z imperium zła jakim był ZSRR. Dziś kiedy widzę jak USA i Zachód samowolnie sam sobie nadaje prawa do panowania nad światem i narzuca innym krajom swoją wolę, zdecydowanie kibicuję wszystkim którzy w jakikolwiek sposób upominają się o swoje w tym Rosji i jestem z tego dumny ,że nie sprzedałem się do końca Amerykanom. Pewnie by Pan chciał abym wyjechał do Rosji? ale niestety jako obywatela pseudobogatej Polski w ramach UE po prostu na taki wyjazd mnie nie stać ( a niby w Polsce jest taki dobrobyt)

trollhunter
wtorek, 3 marca 2020, 21:53

Stac cie. FlexiBusem do Kaliningradu dojedziesz z dowolnego miejsca w Polsce za ok 100-120 pln. Szerokiej drogi.

Wania
wtorek, 3 marca 2020, 20:47

Zapewniam pana, że pana stać na wyjazd do Rosji. W 1989 roku kiedy skończył się blok wschodni nasze PKB było 2 razy niższe niż w Rosji. Teraz płaca minimalna Polska 43 000 rubli, Rosja 12 130 rubli. Spokojnie pan przeżyje. Minimum egzystencji to ponad 10 000. Zawsze może pan zostać szefem gazpromu. Wówczas wynagrodzenie pana wyniesie prawie 98 mln rubli miesięcznie. Z wypowiedzi polityków wynika, że Rosja też upomina się o Polskę... Więc chyba lepiej wyjechać teraz, a nie później przeżywać najazd zarazy, gwałty i rosyjską okupację, którą ja akurat pamiętam.

Bond
wtorek, 3 marca 2020, 12:57

„Upominają się o swoje”, czyli jak kraje powstałe po rozpadzie ZSRR, Rosja może uznać za swoje, USA i Zachód próbują nadać sobie uprawnienia do panowania nad Światem, a może ta reszta Świata ciągle chce ich interwencjonizmu? Dobrobyt w Polsce wzrasta, może powolnie, może dodatkowo spowalniany jest przez różne patologie, ale trzeba było też spłacić 45 lat budowania komunizmu, przygotowań do wojny o wieczny pokój i bycia w strefie wpływów ZSRR. Natomiast proponuję rozważyć te swoje kibicowanie, bo jakby światowym hegemonem była Rosja albo Chiny, by było pana stać na jeszcze mniej. USA mimo wielu wad I błędów jako hegemon nie są takie złe.

WWW
wtorek, 3 marca 2020, 10:51

Rozumiem, że czuje się pan dumny, że nie sprzedał się USA, ale skąd duma, że sprzedał się pan Rosji? Trochę obiektywizmu, USA wpływają tam gdzie mogą, ale Rosja jest gorsza pod wieloma względami - wewnętrznie i zewnętrznie. Jakoś dużo więcej ludzi woli mieszkać w Stanach niż w Rosji. Na wyjazd do Rosji pana nie stać? Jeżeli chce się pan przeprowadzić, to w tym kraju dobrobytu i wolności na pewno pan sobie poradzi. Do Stanów Polacy wyjeżdżaja i świetnie prosperują, (jak im się chce pracować oczywiście) bez dużych zasobów gotówkowych tylko z dobrym zawodem.

Erer
wtorek, 3 marca 2020, 10:26

Proponuję panie tipo zacząć zbierać na wyjazd do rosiji, przynajmniej próbować, tutaj nic po panu żadnego pożytku, a tam przyjmą pana z otwartymi rękami.

Sarmata
wtorek, 3 marca 2020, 13:56

A ja proponuje panie mini erer to samo panu, tylko może pan sobie wybrac miejsce gdzie pan chce wyjechac i gdzie panu pozwolą pozostać.

Wisiu
wtorek, 3 marca 2020, 10:23

W punkt.

Adam S.
wtorek, 3 marca 2020, 08:44

@tipo: "Np ja wierzyłem w mit Stanów Zjednoczonych w okresie komuny i ze szczerym sercem kibicowałem Amerykanom w rozprawie z imperium zła jakim był ZSRR.". Niestety prezydent Putin uważa rozpad tego imperium zła za największą katastrofę XX wieku i z całych sił pracuje nad jego odtworzeniem. Nic się nie zmieniło, Panie Tipo. Proszę sobie przypomnieć Pańskie szczere serce, bo znów bardzo jest potrzebne.

Adam I.
wtorek, 3 marca 2020, 20:39

I tu piszemy bzdury ponieważ Putin powiedział, że teraz Rosją jest jednolita i nie potrzebuje innych krajów. Oczywiście zaraz padnie mit Krymu, ale to Krym chciał należeć do Rosji a być w zakłamanej Ukrainie.

Orthodox
poniedziałek, 2 marca 2020, 17:55

No i jest jak miało być. Wujek Putin pozwolił pomachać szabelką małemu Erdogankowi i basta. Szkoda tylko niewinnych żołnierzy z obu stron. Asadowi pogratulować sprzymierzeńca.

Karol
wtorek, 3 marca 2020, 12:32

i to bardzo dobrzy przykład jak troll działa na forum!

Borysek
poniedziałek, 2 marca 2020, 22:14

Wręcz przeciwnie. To nie Rosja zamyka przestrzeń tylko Syria. I teraz pytanie jak? To teraz ta przestrzeń nie była zamknięta i każdy mógł swobodnie bombardować Syryjczyków? Powodem do dumy jest pozwolenie za plecami na bombardowanie sojusznika? Wcześniej Rosja pozwalała na swobodne bombardowania przez siły Izraela. A właściwie Izrael tylko informował na chwilę przed bombardowaniem Rosję przy jej absolutnej bierności. Taki to sojusznik...

Wania
poniedziałek, 2 marca 2020, 22:08

No chyba nie bardzo, skoro pozwala Turcji na swobodne bombardowanie czego chce bez uprzedzenia sojusznika. Tak samo jest z atakiem rakietowym USA i koalicji, i bombardowaniami Izraela. Ilość samolotów nad Syria latających bez porozumienia z wojskami Assada za to po uzgodnieniu z Rosją jest imponująca. Rosja sprzedaje sojusznika na każdym kroku dla swoich interesów.

michalspajder
poniedziałek, 2 marca 2020, 17:32

Fajnie to brzmi. Syryjski rzad oglosil strefe zamknieta, wiec rosyjskie wojsko nie moze gwarantowac bezpieczenstwa dla statkow powietrznych Turcji. Hehe, wiadomo, gdzie Asad, a gdzie Putin, szczegolnie po jednej z wizyt cara w bazie wojskowej w Hmejmim, gdzie najpierw przywital sie z rosyjskim personelem, a dopiero potem z prezydentem Assadem:-)))) A dla Turcji taka wiadomosc jest niesamowicie wazna, Erdogan bedzie mial zgryz. Juz na kleczkach wraca do USA po pomoc i szantazuje slaba UE.

ubawiony
poniedziałek, 2 marca 2020, 15:59

Rosja niech lepiej pochowa Pancyry, bo znowu parę oberwało

AdamoKILLER
poniedziałek, 2 marca 2020, 22:57

To bie rosyjskie, a syrijskie zostaly zniszczone. Potwiwrdzony jedynie jeden przypadek zniszczenia rosyjskiego zestawu PancyrS2 mial miejsce w zachodniej Syrii, gdzie został zniczony orzez samoloty Izraelskie, które nie dosyć że urywają się za samilotami pasażerskim to zastały "Pancyra" bez amunicji. nNedoszkolona załoga zamiast wycofać pozd w celu podrania nowej amucji, poprostu opuściła zestaw, który bez obsługi (widoczny był wyłaczony radar) i bez amunicji był jak na widelcu dla Izraelskich F-16I.

Davien
wtorek, 3 marca 2020, 10:58

Moze juz skoncz opowiadac te bajki powtarzane ze Sputnika, A członek tejrze załogi biegł do środka bo telefonu zapomniał jak twierdzili Rosjanie???:0 Dla twojej wiedzy: pancyr moze być sterowany zdalnie z zewnatrz a drony czy amunicje krążaca zwalcza się działkami kierowanymi przez system optroniczny, ale jak polowali na pieski preriowe i wystrzelali 1200 sztuk amunicji...

żenujące tłumaczenia
wtorek, 3 marca 2020, 09:07

wymyśl coś jeszcze, by usprawiedliwić słabość ruskich systemów ;) może ten system miał akurat zwolnienie lekarskie bo dopadła go grypa? ;)

Przemek742
poniedziałek, 2 marca 2020, 15:51

Sygnał jest jasny, wkrótce zaczną spadać tureckie samolociki.

Redf
poniedziałek, 2 marca 2020, 21:52

Jasne Rosja teraz dąży do pokoju bo jak ich Turcy wybija to będzie klapa...

czytelnik D24
poniedziałek, 2 marca 2020, 19:21

No jestem ciekaw czy za słowami pójdą czyny czy to tylko kolejne rosyjskie kłapanie dziobem.

Davien
poniedziałek, 2 marca 2020, 17:57

Jak na razie to spadaja same syryjskie wiec jak Syria ma za duzo maszyn to może próbowac, ale szybko zostanie bez lotnictwa.

wtorek, 3 marca 2020, 04:34

I oto fachowa opinia „eksperta”.

wtorek, 3 marca 2020, 12:16

To jest twarda jak kowadło rzeczywistość.

Davien
wtorek, 3 marca 2020, 10:59

Na razie 4 do zera dla Turcji: 2 samoloty i dwa smigłowce więc jak widac...

Gnom
środa, 4 marca 2020, 07:52

Czy któryś z Tureckich samolotów zrobił to działając w syryjskiej przestrzeni powietrznej? - nie, zatem nic mu nie zrobisz bez dania narzędzia Erdoganowi. Tu sie kłania polityka nie technika.

Davien
środa, 4 marca 2020, 14:29

A jaka to róznica skad strzelali? Ich drony jakos tam sobie lataja i atakuja syryjczyków a potwierdzona jest strata dwóch z nich

GB
środa, 4 marca 2020, 08:42

To nie ma znaczenia skąd strzelali Turcy.

GB
wtorek, 3 marca 2020, 15:39

Dziś Turcy zestrzelili szkolno bojowego syryjskiego L-39...

Pamiętliwy
poniedziałek, 2 marca 2020, 17:47

Czemu cię to tak cieszy ?

GB
poniedziałek, 2 marca 2020, 15:51

Chińczycy podliczyli iż w walkach powietrznych piloci F-16 zestrzelili 65 maszyn produkcji radzieckiej/rosyjskiej, a piloci samolotów radzieckich/rosyjskich 0 F-16... Fajny stosunek zwycięstw do strat. Pokazuje jak dobrym samolotem jest w sumie lekki F-16, a jak beznadziejnie słabe samoloty produkcji radzieckiej/rosyjskiej...

Janusz i Grażyna
wtorek, 3 marca 2020, 00:46

A ilu Chińczyków zestrzelił koronawirus? Bo to też ważne ;)

BUBA
poniedziałek, 2 marca 2020, 19:40

eee tam to tylko dla zmylenia przeciwnika.

Naczelny informator WP
poniedziałek, 2 marca 2020, 18:47

No niesamowite, że F16 należące do tureckiego lotnictwa, mającego miażdżącą przewagę na syryjskim, jest w stanie rozwalić suke.

GB
poniedziałek, 2 marca 2020, 21:54

I to nawet rosyjskiego Su-24...

BG
poniedziałek, 2 marca 2020, 17:53

Natomiast zdaniem Wietnamczyków najlepszy system opl w historii to radziecki S-75, podliczyli oni że za jego pomocą strącili 1546 amerykańskich maszyn różnych typów (m.i. F-4, F-105, B-52)

Davien
sobota, 7 marca 2020, 16:01

No to obalamy mit BG: Wietnamczycy wystrzelili ok 6000 pocisków S-75 uzyskujac wg nich zestrzelenie 1046 maszyn USA. z czego wiekszośc na poczatku wojny.

GB
poniedziałek, 2 marca 2020, 21:23

A Rzymianie mieli miecze... Co jeszcze wymyślisz? Poza tym S-75 to był badziew.

Przemek742
poniedziałek, 2 marca 2020, 15:41

To bardzo jasny sygnał i przekaz. Wkrótce zaczną spadać tureckie samolociki..

GB
poniedziałek, 2 marca 2020, 19:40

Póki co to Rosja straciła Su-24 i jakoś nie zestrzeliła żadnego tureckiego samolotu...

Kiks
poniedziałek, 2 marca 2020, 15:31

Kto je zapewni ruskim? Pancyr? :D

Uszczelniacz Erdo
poniedziałek, 2 marca 2020, 15:26

Lotnictwo tureckie jednostronnie zgłosiło chęć pomocy w uszczelnianiu strefy zamkniętej dla lotnictwa i będzie aktywnie pomagało zestrzeliwać każdy naruszający ją samolot, śmigłowiec, dron, UFO itd itp

Strażnik Teksasu
poniedziałek, 2 marca 2020, 15:13

Wszystko w rękach Erdogana. Jeśli nie spanikuje, to wyśle do Allaha rosyjską armię walczącą w Syrii. Współczesne wojny wygrywa się w powietrzu a Turcja ma na wyposażeniu znacznie lepsze samoloty niż Rosja. Swoją drogą, czy ktokolwiek przypuszczał, że dojdzie do turecko-rosyjskiej konfrontacji w Syrii? Żyjemy w coraz ciekawszych czasach.

Gieniu112
poniedziałek, 2 marca 2020, 20:51

Z tym znacznie lepsze to bym polemizował, z pewnością lepsze są amramy od r 77.

GB
poniedziałek, 2 marca 2020, 17:34

Masz sporo racji. Problem w tym że Erdogan zrobił czystki w armii, a szczególnie uderzyło to lotnictwo. Sporo pilotów odeszło z wojska. A bez dobrych pilotów nawet najlepszy samolot może zostać stracony.

tery86
poniedziałek, 2 marca 2020, 17:34

Który Turecki myśliwiec jest lepszy od Rosyjskich Su-30 które stacjonują w Syrii? Pomijając fakt że Rosjanie w każdej chwili mogą tam przeżyć Su-35.

LORDDOOMSDAY
wtorek, 3 marca 2020, 06:59

Każdy. Jarasz się techniką z lat 80tych. Ale zawsze możesz sie doedukować.

Xxx
poniedziałek, 2 marca 2020, 21:54

Czy 2 f16 są lepsze od 1 su35?

Polish blues
poniedziałek, 2 marca 2020, 16:01

Tylko Erdo musiałby wykonać jakiś gest - np. zwrócić pod jakimś pozorem S-400 - ale czy w warunkach dyktatorskiej obawy przed utratą twarzy może sobie na to pozwolić - trudno powiedzieć. Autokratów zawsze otacza armia lizusów i klakierów, którzy poprą najbardziej idiotyczny pomysł "wodza" tylko po to, zyskać jego przychylność lub nie stracić pańskiej łaski. Ci, którym Erdogan mógłby zaufać siedzą w więzieniu albo leżą na cmentarzu.

realnie myślący
poniedziałek, 2 marca 2020, 15:58

Wtedy tureckie truchło będą z Syrii w czarnych workach wywozić nie w liczbie 33, a setkami..

T72b3
wtorek, 3 marca 2020, 07:57

Tak armia Turecka do się nadaje do walki z Kurdyjkami a,nie z zaprawioną w walce armia syryjską

GB
poniedziałek, 2 marca 2020, 21:55

Pamiętasz rosyjskich Wagnerowcow? Amerykanie im nastukali a Putin schował ogon pod siebie.

T72b3
wtorek, 3 marca 2020, 12:23

Tak a kto widział te setki zabitych ,tak im na tłuki jak lądowali na księżycu

Piotr
poniedziałek, 2 marca 2020, 19:00

Turcy się nie wysadzają, to ISIS, lub Gruz 200 :)

krul
poniedziałek, 2 marca 2020, 14:49

Aj przydałyby sie F35.

zeus89
poniedziałek, 2 marca 2020, 14:36

Ja nie rozumiem. Tam trwa regularna wojna właściwie, a oni zamykają przestrzeń powietrzną. A nie no to nie wlecę skoro zamknęli.

Tweets Defence24