Rosja modyfikuje śmigłowce do działań w Arktyce

27 grudnia 2013, 09:18
Rosjanie przygotowują 8 śmigłowców Mi-8 do działań w Arktyce – fot. www.goodfon.ru

Rosyjskie zakłady lotnicze w Ułan Ude poinformowały 25 grudnia br., że są w trakcie prac nad przygotowaniem wersji arktycznej śmigłowca Mi-8.

 

Prace nad śmigłowcem „arktycznym” polegają przede wszystkim na zamontowaniu mocniejszego silnika, dodatkowego generatora pomocniczego, wydajniejszego systemu przeciwoblodzeniowego oraz szerokich płóz pozwalających na bezpieczne lądownie w śniegu i na bagnach. Rosjanie chwalą się miedzy innymi tym, że zastosowali system ogrzewania opracowany na statkach kosmicznych.

Plan przewiduje modyfikację 8 śmigłowców, które mają stanowić wyposażenie sił przygotowywanych do ochrony polityczny i ekonomicznych interesów Rosji w Arktyce po 2020 r. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rosyjskie ministerstwo obrony dwie brygady „arktyczne” już za kilka lat mają być przegrupowane na ekstremalną północ. W tym celu w pierwszej kolejności adoptowane są stare, poradzieckie bazy, lotniska oraz zauważalna jest stała obecność rosyjskich okrętów na tzw. „Północnej Drodze Morskiej”.

A wszystko przez ocieplenie klimatu, które redukując pola lodowe daje dostęp do bogatych złóż naturalnych, do których pretensje mają przede wszystkim: Duńczycy, Kanadyjczycy, Amerykanie, Norwedzy no i oczywiście Rosjanie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
LEJZOREK
piątek, 27 grudnia 2013, 23:06

ROSJANIE JAK ZWYKLE MAJA PRETENSJE. DO WSZYSTKIEGO. A I TAK SĄ WIECZNE DZIADY.

Pan Piotrek
piątek, 27 grudnia 2013, 10:52

Ocieplenie klimatu - kpina. Bylibyście trochę poważniejsi.

Tweets Defence24