Reklama

Siły zbrojne

Rosja kończy budowę kosmicznego „Okna”

fot. function.mil.ru
fot. function.mil.ru

Rosyjskie Wojska Obrony Powietrzno–Kosmicznej kończą przygotowania do rozpoczęcia eksploatacji kompleksu wykrywania obiektów kosmicznych „Okno”.

W Rosji zakończono badania państwowe optoelektronicznego kompleksu wykrywania kosmicznych obiektów „Okno”, który ma wejść w skład rosyjskiego systemu kontroli przestrzeni kosmicznej zbudowanego na terenie Republiki Tadżykistanu. Teraz ma nastąpić proces dopuszczania „Okna” do pełnienia dyżurów bojowych w składzie głównego centrum rozpoznania sytuacji kosmicznej dowództwa kosmicznego Wojsk Obrony Powietrzno – Kosmicznej Rosji.

Kompleks składa się z czterech nowych stacji optoelektronicznych wykrywania i zbierania informacji o obiektach znajdujących się na całym zakresie orbit ziemskich (od 120 km do 40000 km), systemu analizy obrazowej oraz systemu obliczeniowego – opartego jak to podkreślono w oficjalnym komunikacie - na rozwiązaniach rosyjskich. Wszystkie stacje zbudowano w górach Pamir, w okolicy miasta Nurjek w Tadżykistanie na wysokości 2200 m.

Sama budowa stacji jest okryta tajemnica jednak Rosjanie twierdzą, że nie mają one swoich odpowiedników w innych państwach. Praca kompleksu ma być w pełni zautomatyzowana. Obserwacja jest prowadzona w czasie seansów nocnych w trybie pasywnym, co oznacza małe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Rosjanie potwierdzają, że „Okno” będzie wykorzystywane nie tylko dla potrzeb rosyjskich sił zbrojnych, ale również w ramach różnych, międzynarodowych programów – np. do śledzenia małych obiektów (kosmicznych śmieci).

Reklama

Komentarze (11)

  1. dasd

    ido.ci nie wiem czy wiecie ale to póki co rosjanie mają stacje kosmiczną i yankesi oraz chinczycy błagają prawię że o pomoc od rosjan odnośnie kosmosu do tego są daleko z tyłu

  2. R2D2

    Rosyjskie Wojska Obrony Powietrzno–Kosmicznej i Ministerstwo Szczęśliwości to tylko w Rosji mogli wymyślić :) Pewnie zaraz się dowiemy że Rosja po cichu po Ciemnej Stronie Księżyca buduje Gwiazdę Śmierci :)

    1. rabarbarus

      Amerykanie mają Air Force Space Command (Dowództwo Wojsk Kosmicznych) w ramach US Air Force.

  3. Kazimierz Pacyno

    Ale się uśmiałem. Te kopułki to rzeczywiście jest coś. Ech, those Russians. Ciekawe kto pamięta ,,Łonochoda''. Wciąż te same zagrania i wygłupy.

  4. oko

    Wow, "brawa "dla Rosjan. A teraz przypomnijmy historię budowy tego miejsca ... Zaczęli w ... 1979 roku. W 1988 "Okno" trafiło do książki śp. Toma Clancy'ego "Kardynał z Kremla" (choć jako system antysatelitarny), gdzie zostało nawet zilustrowane autentycznym zdjęciem satelitarnym. Budowę ostatecznie zakończono w 1999 roku, ale kompleks osiągnął funkcjonalność dopiero 5 lat później. Jak widać "badania państwowe" zajęły im kolejne 10 lat. Jeśli w podobnym tempie będą budować tą "Gwiazdę Śmierci" to powinni skończyć gdzieś w XXIV wieku :)

  5. olo

    To przykre, że co raz więcej bałwanów, czarodziejów, zaklinaczy rzeczywistości i rusofobów wypowiada się na forum. Czyżby ludzie bez wypranych mózgów już powymierali ???

    1. Nun100

      Tak zostałeś jedyny... pocieszające jest to, że możesz biec po nowy paszport twojego ukochanego narodu.

  6. Hucwat

    Poczytaj o właściwościach układania blachy w "karo" szczególnie na obłym obiekcie...

  7. Ernesto

    Komuś udał się pozbyć dużego zapasu blachy trapezowej. Kopuły wyglądają tak, jakby je świstak poowijał w sreberka. Koszt budowy to pewnie ze 100 mld USD. W Moskwie przybyło pewnie ostatnio kilkunastu miliarderów:).

  8. edward

    Czyżby jacyś niemieccy naukowcy jeszcze żyli w Rosji? A może zaprojektowali ten kompleks jeszcze za ZSRR?

  9. wasia gołodupcew

    Sama budowa stacji jest okryta tajemnica jednak Rosjanie twierdzą, że nie mają one swoich odpowiedników w innych państwach. W kacapii wsio łuczsze w mirje i bez nikakowo anałoga wna zgniłom zapadie.

  10. Sky

    UE/ESA powinna mieć swój odpowiednik tego systemu, a nie polegać na USA.

  11. Nicość

    Przez okno to zazwyczaj wlatuje mi mucha do domu.

Reklama