Reklama
Reklama

Rosja: katastrofa śmigłowca Ka-52 w Moskwie

29 października 2013, 19:35
Śmigłowiec Ka-52 - fot. Russian Helicopters

Śmigłowiec Kamow Ka-52 Aligator runął na ziemię w willowej dzielnicy Moskwy. Maszyna rozbiła się i stanęła w płomieniach. Obaj piloci przeżyli katastrofę, ale w ciężkim stanie trafili do szpitala. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia była awaria układu napędowego. 

Śmigłowiec odbywał lot próbny w południowo-wschodniej części rosyjskiej stolicy. Maszyna uderzyła w ziemię nieopodal lotniska. Jak informują świadkowie w chwilę po katastrofie słychać było dwa wybuchy. Prawdopodobnie było to paliwo, gdyż śmigłowiec nie przenosił uzbrojenia.

Pomimo że Ka-52, co jest ewenementem w wypadku śmigłowców, posiada system katapultowania załogi, piloci nie zdążyli z niego skorzystać. Opuścili pokład o własnych siłach zanim stanęła w płomieniach, lecz odnieśli poważne obrażenia podczas "twardego lądowania".

Rozbita maszyna prawdopodobnie pochodziła z serii próbnej morskiego wariant śmigłowca Ka-52K. Mają one stanowić uzbrojenie rosyjskiego śmigłowcowca desantowego "Władywostok", zwodowanego we Francji. Jest to jedna z dwóch zamówionych przez Rosję jednostek klasy Mistral.

Ka-52 to dwumiejscowy wariant śmigłowca szturmowego Ka-50. Oba typy są skonstruowane w nietypowej konfiguracji ze współosiowymi, przeciwbieżnymi wirnikami. Pokładowe Ka-52K mają różnić się od wariantu lądowego głównie składanymi łopatami wirników i skrzydłami oraz wzmocnionym podwoziem. Oprócz tego pewnych zmian wymaga dostosowanie kabiny pilotów do użycia przez załogę kombinezonów ratowniczych. 

Ten wypadek to druga katastrofa KA-52 od wprowadzenia ich do służby w 2011 roku. Poprzednia miała miejsce w marcu zeszłego roku, gdy śmigłowiec rozbił się podczas lotu treningowego nieopodal Torżku, około 230km od Moskwy. Obaj piloci zginęli. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
WARS
niedziela, 15 grudnia 2013, 18:17

...jak to mozliwe...przeciez sowiecki zlom jest taki ladny hahahaha...gdyby byla "glaznost" w sowieckiej prasie to by sie okazalo, ze wiecej sie rozbija niz jest produkowane...

tttyu
piątek, 8 listopada 2013, 02:41

Mają one stanowić uzbrojenie rosyjskiego śmigłowcowca desantowego "Władywostok", zwodowanego we Francji. Jest to jedna z dwóch zamówionych przez Rosję jednostek klasy Mistral. Brawo

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama