Rosja i Białoruś uważają incydent na mińskim lotnisku za słuszny

24 maja 2021, 10:14
Zacharowa
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, fot. mid.ru
Reklama

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła w poniedziałek, że „jest szokujące” to, iż kraje zachodnie są zbulwersowane incydentem na Białorusi, gdzie zmuszono do lądowania w Mińsku samolot linii Ryanair, by aresztować opozycjonistę Ramana Pratasiewicza. Natomiast jak zadeklarowało białoruskie MSZ – „Działania kompetentnych struktur białoruskich wobec lecącego z Aten do Wilna samolotu linii Ryanair, który w niedzielę lądował w Mińsku, były całkowicie zgodne z międzynarodowymi normami”.

„Szokujące jest to, że Zachód nazywa szokującym incydent w przestrzeni powietrznej Białorusi” – napisała Zacharowa na swoim Facebooku. Jest to pierwszy komentarz władz Rosji na temat niedzielnych wydarzeń w Mińsku.

Przedstawicielka MSZ przypomniała, że w 2013 roku doszło do przymusowego lądowania w Wiedniu samolotu prezydenta Boliwii Evo Moralesa. Przyczyną były pogłoski, iż na pokładzie maszyny może znajdować się informatyk Edward Snowden, który ujawnił skalę inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Zdaniem Zacharowej w tym kontekście „nie powinno szokować analogiczne zachowanie innych” krajów.

W lipcu 2013 roku władze kilku państw europejskich nie zezwoliły na lądowanie powracającego z Rosji do Boliwii samolotu z Moralesem na pokładzie. Samolot boliwijskiego prezydenta musiał lądować w Wiedniu, ponieważ Francja, Hiszpania, Portugalia i Włochy odmówiły zgody na przelot przez swoją przestrzeń powietrzną. Po kilkunastogodzinnym przymusowym postoju w stolicy Austrii władze w Madrycie ostatecznie wydał pozwolenie na przelot maszyny prezydenta Boliwii.

Białoruski rzecznik MSZ poinformował, że „Nie ma żadnych wątpliwości, że działania naszych kompetentnych struktur były całkowicie zgodne z ustalonymi normami międzynarodowymi”. Zapewnił, że „strona białoruska zawsze odpowiedzialnie podchodzi do ich przestrzegania”, co jego zdaniem potwierdzają regulatorzy w sferze lotnictwa.

„Jestem przekonany, że w tej sytuacji jesteśmy w stanie zagwarantować pełną przejrzystość, jeśli to będzie konieczne – przyjąć ekspertów i przedstawić wszystkie materiały, aby wykluczyć insynuacje” – oświadczył Anatol Hłaz.

W niedzielę Białoruś poinformowała lecący nad jej terytorium z Aten do Wilna samolot Ryanair o zagrożeniu bombowym na pokładzie. Władze białoruskie poderwały myśliwiec MiG-29, co stało się powodem do oskarżeń o zmuszenie maszyny do lądowania. Po lądowaniu samolotu w Mińsku białoruskie władze zatrzymały podróżującego nim białoruskiego opozycjonistę i blogera Ramana Pratasiewicza oraz podróżującą z nim kobietę.

Reklama
Reklama

Działania Białorusi potępiło w niedzielę wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”, a także domagając się wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia i zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej.

Według białoruskiej opozycji cała sytuacja to operacja służb specjalnych, która miała na celu doprowadzenie do zatrzymania Pratasiewicza. Taką opinię wyraziła m.in. przebywająca na emigracji była kandydatka w wyborach prezydenckich Swiatłana Cichanouska. Inny opozycjonista Paweł Łatuszka oświadczył z kolei, że posiada informacje, iż „strona białoruska poprzez kontrolerów groziła zestrzeleniem samolotu, jeśli nie przeprowadzi on awaryjnego lądowania w Mińsku”.

Hłaz argumentował w poniedziałek, że „zasady bezpieczeństwa lotniczego są absolutnym priorytetem”. „W tej sytuacji działania załogi, odpowiadającej za życie pasażerów, były całkowicie uzasadnione. Na ten incydent należy patrzeć przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa, które było w pełni zapewnione przez wspólne wysiłki” – wskazał przedstawiciel MSZ.

Ocenił również, że „otwarcie wojownicze” oświadczenia ze strony wielu państw i struktur europejskich są pospieszne. „Dochodzi do zaostrzenia sytuacji i jej oczywistego upolitycznienia” – zaznaczył.

Hłaz zaapelował, by „pamiętać o zasadach bezpieczeństwa pasażerów, wszystko spokojnie przeanalizować i poczekać na wnioski kompetentnych ekspertów”.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Reklama
Brudne rączki za..du
wtorek, 25 maja 2021, 07:53

Historia i pościg za Snowdenem pokazuje kto na prawdę jest zagrożeniem dla świata i jakie Zachód ma czyste rączki.

Ech
poniedziałek, 24 maja 2021, 17:16

Więc polska powinna nałożyć sankcje na wieden i kraje które brały udział w nielegalnym zatrzymaniu samolotu

pismerg
poniedziałek, 24 maja 2021, 15:44

Samolotu Moralesa nikt nie straszył bombą na pokładzie ani nie groził zestrzeleniem przez mysliwiec - Moralesowi odmówiono zgody na przelot przez terytorium Francji, Portugalii i Włoch , wiec jego własny kapitan lądował w Wiedniu w celu pobrania paliwa przed lotem przez ocean.

Palmel
wtorek, 25 maja 2021, 21:32

zmusiły go amerykańskie samoloty

Davien
środa, 26 maja 2021, 08:55

Nikt go nie zmuszał, sam wybrał Wiedeń na mijsce ladowania Palmelku.

Gość
poniedziałek, 24 maja 2021, 15:43

W mojej ocenie ,zanim Łukaszenka zdecydował się do zmuszenia lądowania samolotu z Aten , to najpierw to uzgodnił z Putinem. Coś tam sobie zaplanował nie wiadomo do końca, czy to na użytek polityki wewnętrznej, czy chce się pokazać że robi co chce i ma wszystkich w szanownym poważaniu. Podzielam opinię Premiera Morawieckiego że najlepiej by zastosować restrykcje w lotach. Uważam że Łukaszenka jest to człowiek nieprzewidywalny i stać go na wiele gorszych rzeczy.

gnago
środa, 26 maja 2021, 05:26

Albo przeciwnie krok Rosji aby podważyć pozycję "batki" i zbliżyć go do Rosji z akcesem włącznie

spoko
wtorek, 25 maja 2021, 02:34

To bylo znow genialne zagranie Putina UE nalozy na Bialorus sankcje wstrzyma 3 MLD euro inwestycj itp i Bialorus podazy znowu kilka krokow w strone Kremla

Marek1
środa, 26 maja 2021, 13:31

Łukaszenka już nie musi podążać w stronę Putina - on juz siedzi u niego za pazuchą. Pozostało juz tylko kilka administracyjnych spraw do przeprowadzenia i Białoruś zostanie połknięta w całości. Trzeba być ślepym matołem, by tego nie widzieć. Putin chce wygrać kolejne wybory więc czeka z oficjalnym komunikatem o przyłączeniu Białorusi do FR do rozpoczęcie tzw. kampanii prezydenckiej w 2024r ...

12345
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:02

Rosjanie i Białorusini zachowują się tak jak ktoś, kto został złapany na gorącym uczynku podczas kradzieży w sklepie i mówi, że to nie jego ręka. Żenada.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 24 maja 2021, 13:46

Szkoda, że Zachód nie ma wystarczająco dużych jaj, żeby za ten numer sankcje nałożyć też na pryncypała Łukaszenki.

Fanklub FR
poniedziałek, 24 maja 2021, 13:46

Ciekawe co zaczną gadać jak będą zmuszać do lądowania samoloty z dzieci rosyjskich oligarchów, lecących do swoich posiadłości w Szwajcarii i Włoszech.

AndyP
poniedziałek, 24 maja 2021, 13:44

"Hłaz zaapelował, by pamiętać o zasadach bezpieczeństwa pasażerów" - bo lot na trzy razy bardziej oddalone lotnisko w Mińsku był na pewno bardziej bezpieczny dla pasażerów...

taka prawda !
poniedziałek, 24 maja 2021, 13:40

Jakiego polskiego statku powietrznego ? To samolot irlandzkiej grupy lotniczej, a tylko zarejestrowany u nas ! Kapitał ma narodowość ! Zatrzymano białoruskiego opozycjonistę na terenie Białorusi i co MY mamy z tym wspólnego ? Ale MY w znacznej części naród idiotów robimy wrzask na cały Świat

Spokojny
wtorek, 25 maja 2021, 09:54

Nie MY, tylko ty. Ty używasz wykrzykników i lamentujesz.

luss bluss
poniedziałek, 24 maja 2021, 13:27

A czego się spodziewać. Bandyta po napaści powie, że mu przykro i że źle się zachował i naprawi szkody?! Nie zapominajcie kto został ambasadorem Putina w Mińsku, spec od dywersji. Od razu mamy efekty, terror w odniesieniu do polskich obywateli na Białorusi. Robota wyłącznie Moskiewska, kołchoźnik Łukaszenka zawsze był tylko ich marionetką. A teraz przyszedł czas to wykorzystać.

Olgino
poniedziałek, 24 maja 2021, 13:21

Korea Płn. Kuba i Iran też tak uważają.

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:48

Kuba?? No raczej nie, KRLD na pewno tak a Iran...

Bumer
poniedziałek, 24 maja 2021, 12:59

Argumenty zawsze się znajdą. Nic nie powinno zachodniego tam latać ani nad UE białoruskich samolotów nie wpuszczać niech się kiszą we własnym sosie.

Tani
środa, 26 maja 2021, 20:27

Ja napisze inaczej Bialorusi trzeba pomoc. Trzeba dac ludziom szanse. Kolchoznicy musza uwierzyc ze mozna zyc bez kolchozow. Izolowanie Bialorusi to pomoc Batiuszce. Otworzyc granice i dac pomoc na infrastrukture. Jak tego UE nie zrobi to to Lukaszenko bedzie wieczny. Niech Lukaszenko zamknie granice bo mu narod ucieknie. Za PRL to nie zachod zamknal tylko komuna i mysmy ta komune zlikwidowali wlasnymi rekami. To trzeba powtorzyc. Trzeba dac tak zeby to Lukaszenko odmowil. Wtedy bedzie poLukaszence. My tego nie zrobimy to moze tylko Niemiec. Bo Niemca wszyscy sluchaja lub musza sluchac. Jeszcze raz wies musi uwierzyc ze da sie zyc bez kolchozow. Jesli tego UE nie zrobi przegra Bialorus. Tam wydane pieniadze beda najlepsza inwestycja w przyszlosc. Lepsza jak Wilk,Narew czy nastepne 150 szt F-35.

StuG Aufs. D
poniedziałek, 24 maja 2021, 12:38

"Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?" - no czekam, mam chipsy, piwo.

Kiks
poniedziałek, 24 maja 2021, 12:31

Ktoś ma wątpliwości, że swoje brudne paluchy maczało w tym kremlowskie tałatajstwo? Może odgrzać temat NS2? Putinowi od razu zmięknie rura. Nie zmięknie? To w takim razie nie ma po czym płakać, NS2 nie był taki istotny dla ruskich ;). Kiedy USA i UE obudzą się? Merkelowa dalej będzie szlochać? Porwania, zabójstwa, niszczenie instalacji na terenie suwerennych państw itd. Jak widać to za mało. Ważne, żeby banan miał właściwą krzywiznę. Ale czego spodziewać się po kimś kto siada do jednego stołu z Orbanem, który okrada UE na miliardy ze swoimi kumplami, a unijni gamonie jeszcze mu łapki ściskają. Ludzie w Europie chcą UE, nie chcą tego biurokratycznego molocha.

Tweets Defence24