Rosja finansowała ataki na amerykańskich żołnierzy

27 czerwca 2020, 14:18
1024px-Flickr_-_DVIDSHUB_-_Firefight_in_the_Waterpur_Valley
Fot. Sgt. Matthew Moeller/5th Mobile Public Affairs Detachment

Według informacji, do jakich dotarł amerykański wywiad, Rosja opłacała sprzymierzonych z talibami bojowników i zwykłych kryminalistów, by dokonywali ataków na żołnierzy USA i NATO w Afganistanie - poinformował w piątek dziennik "The New York Times".

Trudno ustalić ilu spośród 20 amerykańskich żołnierzy, którzy stracili życie w zamachach przeprowadzonych w 2019 r., zginęło z inicjatywy Rosjan — pisze dziennik. O tym, że Rosjanie maczali w tym palce, wiadomo, co najmniej od lutego br., gdy negocjowano porozumienie pokojowe między USA i talibami określające warunki wycofania kontyngentu amerykańskiego z tego kraju — zaznacza.

Prezydent Donald Trump otrzymał też wtedy szczegółowe sprawozdanie dotyczące wrogich działań Moskwy w Afganistanie. Pod koniec marca prezydent USA spotkał się ze swymi doradcami ds. bezpieczeństwa oraz przedstawicielami Wspólnoty Wywiadów, by omówić tę kwestię — podkreśla dziennik. Podjęto wtedy decyzję o poinformowaniu czynników brytyjskich o prowokacjach Rosjan. Kontyngent brytyjski był bowiem tak samo obiektem wzmożonych ataków terrorystycznych w Afganistanie.

Zachęcaniem dżihadystów do podejmowania ataków na amerykańskich i natowskich żołnierzy miała się zajmować wyspecjalizowana komórka rosyjskiego wywiadu operująca w Afganistanie. Oferowała ona wysokie nagrody pieniężne i rzeczowe w zamian za zamachy.

Podczas narady w Białym Domu w marcu rozważano różne sposoby zareagowania na te działania Rosjan. Brano pod uwagę zarówno złożenie oficjalnego protestu dyplomatycznego, jak i nałożenie sankcji ekonomicznych. Ostatecznie jednak nie zdecydowano się na żadne konkretne rozwiązanie — zaznacza nowojorski dziennik.

"NYT" dodaje, że wywiad amerykański i afgański od dawna obserwował ożywione kontakty wywiadu rosyjskiego z talibami, ale "to, z czym mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, świadczy o poważnej eskalacji rosyjskiego zaangażowania".

Francuska agencja AFP, która obszernie relacjonuje artykuł nowojorskiego dziennika w sobotę, podkreśla w tym kontekście, że prezydent Donald Trump stoi na stanowisku, iż Stany Zjednoczone powinny znaleźć modus vivendi w swych kontaktach z Rosją i współpracować z nią dla rozwiązania problemów globalnych. Donald Trump jest też gorącym zwolennikiem ponownego dokooptowania Rosji do grupy G7 - przypomina AFP.

Rewelacje dziennika "The New York Times" zostały przyjęte z oburzeniem przez stronę rosyjską. Ambasada Rosji w Waszyngtonie zamieściła w sobotę na Twitterze oświadczenie, w którym pisze, że "bezpodstawne i anonimowe oskarżenia NYT pod adresem Moskwy jako rzekomej organizatorski zabójstw amerykanskich żołnierzy skutkują coraz liczniejszymi groźbami pozbawienia życia pod adresem pracowników rosyjskich placówek dyplomatycznych w Waszyngtonie i w Londynie".

Porozumienie pokojowe między talibami i władzami USA zostało zawarte 29 lutego. W negocjacjach nie uczestniczyli przedstawiciele rządu Afganistanu. Docelowo mieli oni zawrzeć oddzielną umowę z talibami.

USA zobowiązały się do zmniejszenia do połowy lipca br. swojego kontyngentu w tym kraju z 13 tys. do 8,6 tys. żołnierzy. Wszyscy amerykańscy wojskowi mają opuścić Afganistan do maja 2021 r. Talibowie zobowiązali się ze swej strony do zawieszenia jakiejkolwiek działalności terrorystycznej. Porozumienie — jak podkreślano w Białym Domu — stwarza szanse na zakończenie trwającej od bez mała 20 lat wojny, w którą Amerykanie zaangażowali się po atakach terrorystycznych 11 września 2001 r.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 266
Reklama
zawijając sreberka
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:42

I zamordowała wszyskich kosmitów. Dlatego nikt ich nie widział.

w.
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:06

w USA już oficjalnie zaprzeczono by wywiad USA miał jakieś na ten temat informacje. Prezydentowi nie przekazywane niczego podobnego. Typowy fake news przed wyborczy.

Davien
niedziela, 5 lipca 2020, 13:28

Zaprzeczył Mark Esper a Kongres twierdzi inaczej wiec nie wiadomo jak naprawdę było.

plush79
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 09:24

No tak gazeta temat rozkminila:) za prawdę strasznie wiarygodne źródło informacji

Ni
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 14:21

Ty zapewne wiesz lepiej, byłeś przy tym jak pertraktowano, to oczywiste.

yaro
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 09:16

"Wywiad Stanów Zjednoczonych uznał za niewiarygodne opublikowane przez amerykańskie media dane odnośnie „zmowy” Rosji z talibami. Jak napisał na Twitterze Trump, dane na temat rzekomego zaproponowania przez Moskwą nagrody za zabójstwo amerykańskich wojskowych nie były przekazywane Białemu Domowi, ponieważ są nieprawdziwe. Dopiero co przekazano, że wywiad nie informował mnie, ponieważ uznał tę wiadomość za niewiarygodną. Może to gra Rosji, a może fejkowe wiadomości próbują postawić Republikanów w złym świetle – napisał prezydent." --- i jakby to powiedzieć cały nadymany balon właśnie pękł i nawet smrodu po sobie nie zostawił ...

Komentator
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:30

Do Daviena piszącego na nowo historię nowożytnej Europy. Kto jest odpowiedzialny za wybuch II wojny światowej? Niemcy, atakując Polskę czy Anglia i Francja stające w jej obronie? Przecież należało pozwolić aby Niemcy spokojnie zrobiły z Polską co chciały i nie przejmować się żadnym sojuszem i wynikającymi z niego zobowiązaniami. Mielibyśmy kolejną belle epoque w Europie i wszyscy byliby zadowoleni, no może oprócz Polaków, ale po co przejmować się jakimiś "Serbami" z północy, nieprawdaż?

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:33

Widzisz komentatorku, za wybuch IIWŚ odpowiadają wyłacznie Rosja oraz Niemcy wiec skończ ze swoimi żałosnymi manipulacjami i kremlowską wersją historii.

Historyk
wtorek, 30 czerwca 2020, 10:47

Davien ty jak biedaczysko niedouczone w historii ale biegłe w trolowaniu. Do wybuchu II WŚ w bardzo znaczący sposób przyczynili się twoi płatnicy czyli Amerykanie. Aktywnie finansowo wspierali rozwój faszystów w latach trzydziestych a do 1941 wysyłali im jeszcze stal aby krupp miał z czego lufy dział produkować. Poproś, może coś ci opowiedzą.

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:23

Widzisz załosny trollu ale w Niemczech byli po pierwsze nazisci a nei faszyżci( ci to Włochy) wiec co USa finansowało włochów w twoich bredniach?:)) Po drugie Hitlera to finansowała twoja Rosja wysyłając mu wszystko do czerwca 1941r wiec skończ sowije kłamstwa.

Historyk
niedziela, 5 lipca 2020, 22:31

Widzisz młotku tak się złożyło że wszyscy rozumieją tylko nie ty. A że wiedza historyczną u ciebie słabą to podpowiem ci że największym fanem Hitlera w USA był... Henry Ford... A przemysł ciężki i chemiczny do 1941 był wspierany finansowo lub produktowo przez Amerykanów. No dzięki nim powstała fabryka benzyny syntetycznej pod policjami. Ucz się.

poniedziałek, 29 czerwca 2020, 21:16

Davien naucz się historii za II wojnę wg Wyroku Trybunału Norymberskiego odpowiadają Niemcy Hitlerowskie i możesz mówić co chcesz a za słowami Rosji jest wyrok norymberski i mogą cię oskarżyć o pomówienie, a czy wiesz o tym że od maja 1939 roku w Moskwie toczyły się rozmowy z udziałem Polski, Anglii, Francji i Rumuni o wspólnym froncie Antyniemieckim które zostały zerwane przez Polskę bo nie zgodziła się na wejście wojsk rosyjskich tak jak w sierpniu 1938 roku nie przepuściliśmy Rosjan którzy chcieli przejść przez Polskę na pomoc Czechom z godnie z paktem Rosja - Czechosłowacja o wzajemnej pomocy na wypadek zagrożenia wojennego, dzięki temu zajęliśmy Zaolzie po skończonej interwencji Niemiec w Czechach na prośbę Ribentropa czy Hitlera, natomiast Rosja pokazuje ładne zdjęcia na jednym razem (Moltke ambasador Niemiec w Warszawie a obok niego Piłsudski, Goebbels i nasz pijak min. spraw zagranicznych Beck), widać że masz braki w historii bo mnie uczył człowiek który min zbombardował Drezno 300 i zatopił U-boota w 304 i miałem też w domu Przw. Światowego Związku Żołnierzy AK

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:31

Po pierwsze Rosja powinna sama siedzień na ławie oskarzonych w Norymberdze, po drugie brednie o Zaolziu wyraznei wskazuja ze rozsiewasz zwykła rosyjska propagandę, po trzecie wejscie Rposjan do Polski oznaczałoby jej koniec i nie byoby zadnej obrony bo stalinowi ta wojna była zwyczajnie potzrebna . Ale jak widać chyba uczyłes sie kremlowskeij wersji historii.

Komentator
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:26

Davienku, przypomnę że nie było w 39 takiego kraju jak Rosja, był ZSRR, lecz nie o tym mowa. Pytam, dlaczego w jednym przypadku obciążasz za wybuch wojny prawdziwego agresora, a w innym tego kto starał się jej zapobiec stając po stronie zagrożonego sojusznika? Rozumiem że te wycieczki osobiste to dowód niemocy podczas dyskusji która powinna polegać na wymianie argumentów, nie inwektyw.

Palmel
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 21:17

ma za mało wiedzy historycznej lub czytał nie tych co trzeba autorów ostatnio czytałem taką książkę napisaną prze historyka z wykształcenia "przyszły czołgi o grubej i długiej lufie" chodziło T34/85, albo też spotkałem się ze skrótem ZSRS nigdy czegoś takiego nie widziałem na mapach w szkołach w latach 60 i 70 zawsze było ZSRR lub CCCP albo wybierał te fragmenty z życiorysu które mu były potrzebne do jego teorii antykomunistycznych a nie prawdy historycznej a miał ładną był dowódcą obrony Lwowa w 1919 roku, w marcu 1939 roku wysłał mjr. Sucharskiego na Westerplatte wydało tą książkę wydawnictwo ZNAK

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:24

Palmelu a co sie dziwisz ze komunisci nei pisali ZSRS tylko ZSRR:)) Ale jak widac dalej masz zerowa wiedze a udajesz znaffce:))

JW
wtorek, 7 lipca 2020, 20:34

Davienku - zwiazek socjalistycznych republik sowieckich to jak twoje nei. Trzy polskie wyrazy prawica polska i ty domorosły ekspercie - łączycie z rosyjskim - sowiety i myślicie, że dla ruskich - to obrażliwe,. A to jest słowo w języku rosyjskim . I ty nasz język zaśmiecasz rusycyzmem - prawie prawy , głoszący "gówno prowdę" prozachodni ekspercie, od siedmiu boleści.

:)
niedziela, 5 lipca 2020, 22:33

A ty dalej nie widzisz różnicy pomiędzy "nie" a "nei". Zabierz się wreszcie za robotę bo cię wywalą!!!

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:25

Fałszywka. Dezinformacja NYT. Rzucona, aby utrzymać kłamstwo o współpracy Rosji z Trumpem. W FOX właśnie upubliczniono dementi od Trumpa zaprzeczające istnieniu jakichkolwiek amerykańskich informacji wywiadowczych na poparcie tych tez.

bropata
niedziela, 28 czerwca 2020, 22:14

Tak samo jak USA i spółka w Latach 1979-89 ataki na czerwonoarmistów w Afganistanie.

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:32

Doprawdy?? No popatzr dostarczanei broni dla Afgańczyków walczących o swój kraj z najazdem barbarzyńców z Rosji porównujesz do zbrojenia i płacenia terrorystom? Ni sitotnie czysto swoeicka logika.

Fagot
niedziela, 5 lipca 2020, 22:36

Masz rację, to to samo co dostarczanie libijskiej para opozycji czyli terrorystom broni przez Amerykanów...Historia się powtarza.

rzetelny
niedziela, 28 czerwca 2020, 14:42

Chociaż Biały Dom zwykle nie komentuje danych wywiadu lub wewnętrznych dyskusji, dyrektor CIA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i naczelnik sztabu mogą potwierdzić, że ani prezydent, ani wiceprezydent nie zostali poinformowani o rzekomych rosyjskich łowcach nagród – podano w komunikacie.

czytelnik
niedziela, 28 czerwca 2020, 13:07

O czym tu przecież niejaki Michael Joseph Morell dyrektor agencji CIA za prezydentury Obamy publicznie nawoływał do zabijania Rosjan w Syrii czy ktoś się wówczas oburzał nie słyszałem. Ale z tego można wysnuć wniosek że są zestresowani działaniami Rosji i wymykającą się globalna dominacja

No co
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:01

Czy ten wywiad, znalazł już broń atomową w Iraku?

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 21:25

Nie i sie do tego przyznali przd Kongresem USA ze popełnili pomyłke z bronia jądrowa. Ale reszta czyli broń masowego rażenia, bazy al Kaidy itd okazała sie faktem:)

Paragraph24
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 13:02

Czyli z winy "pomyłki" wywiadu USA do której przyznali się przed kongresem USA, zgładzono ponad 1 000 000 Irakijczyków. To sugerujesz ? Zgładzono ich "przez pomyłkę" !?!?!?!?!

zawijając sreberka
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:44

Dobre.Davienowate.

?
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:25

Davien znów kłamiesz nawet raport CIA z tamtego okresu mówi że żadnej broni masowego rażenia nie znaleziona więc gdzie ta broń była

a błazenek dalej swoje
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 09:49

Boże drogi, kiedy ty skończysz te swoje brednie? I nie wyjeżdżaj znowu z tą żałosną wstawką o "Amarah".

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:34

Jak widac prawda poteznie was boli ruska trollownio:)) Czyzby te pociski były jednak z arsenałów w Rosji i przyłapano ja na handlu bronia masowego rażenia że tak szalejesz:)0

!
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:29

Davien każdego kto się z tobą nie zgadza lub przedstawia dowody że kłamiesz nazywasz ruskim trollem co świadczy że masz zero wiadomości na tematy o których wypisujesz a jedynie co potrafisz to innych obrażać to twoja taktyka

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:33

Jak prawda cie obraża to neich robi to jak najczęściej:)

sża
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:46

Prowadzisz tu na forum dział pt. "Opowieści dziwnej treści", które z rzeczywistością nie mają nic wspólnego. A tak przy okazji jedynie przypomnę, że na WTC ataku dokonali Saudowie, a nie Irakijczycy.

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:34

No to poaz dowód ze ataku na WTC dokonało królestwo Arabii saudyjskeij, czas start kłamco:)

Gnom
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 07:59

Bazy islamistów pojawiły się tam kilka lat po zajęciu Iraku przez USA i Wlk. Brytanię. BMR do tej pory nikt nie pokazał.. Jeżeli ja znaleziono, to wskaż źródła i miejsce gdzie znaleziono broń chemiczną Saddama po 2003 roku (bo to o nią szło jako pretekst do ataku w 2003 r), chętnie uzupełnię wiedzę.

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:38

Panie Gnom, jak chcesz: Bazy laKaidy były przed inwazją , brońchemiczną Asada znaleziono w duzej ilości: Operacja Greed 2006r, schrony z bombami z iperytem na pustyni. Teraz wystarczy? A bezposrednim pretekstem do ataku oprócz al Kaidy i działań Saddama był że posiada broń jadrową. I tu własnie CIA dała ... zaliczając potęzna wpadkę bo tej broni akurat nie było. Skończyło sie to przesłuchaniem przed komisja Kongresu i niezle im się oberwało.

zawijając sreberka
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:47

No popatrz,jak Sadam używał broni chemicznej przeciwko Iranowi to spiko,twoi mocodawcy nie mieli żadnych uwag.

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:35

Wow jak widze zabrakło argumentów i zaczyna sie płacz :))

złośliwy
niedziela, 28 czerwca 2020, 20:53

Chemiczną znaleźli.

a błazeneki dalej swoje
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 09:50

Następny Davien i Amarah.

Davien
niedziela, 5 lipca 2020, 13:31

Oj boli was ten arsenał w Amarah, boli, czyzby ta bro ceniczna tam pochodziła z arenałów Federacji Rosyjskeij?

fifi
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 05:37

Automat z coca colą ?

:)
niedziela, 28 czerwca 2020, 14:11

Nie, dalej jej szukają, zatrudnili nawet Black wathers...

H2O
niedziela, 28 czerwca 2020, 13:11

Daruj sobie. Bo czy Rosja znalazła wreszcie rosyjskich żołnierzy na Krymie? Bo przecież wg "szczerego demokraty" i "prawdomówcy" Putina na Krymie NIE było wojsk rosyjskich.

zawijając sreberka
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:48

Nawet mi was trochę żal, Ukraińcy. Ale tylko trochę.

Cóż
niedziela, 28 czerwca 2020, 23:38

I co z tym zrobisz, popłaczesz kolejne pół dekady?

partnerstwo
niedziela, 28 czerwca 2020, 09:50

Stawianie znaku równości między postępowaniem USA i Kremla (trudno obwiniać wszystkich Rosjan), ma jeden słaby punkt. Otóż przy byle okazji każdy wieje w stronę USA. Nigdy odwrotnie.

gnago
niedziela, 28 czerwca 2020, 18:53

A taki Snowden to z ufnością oczekuje w USA na sprawiedliwy i bezstronny proces? Zatem nie każdy

inge
niedziela, 28 czerwca 2020, 23:36

jeden na kilkadziesiąt milionów, trochę nietrafny argument

?
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:32

Nie tylko jeden można dziesiątki przykładów podać w sumie to wszystkie kraje robią podobnie nawet i my

Ni
wtorek, 30 czerwca 2020, 07:00

Jasne, dziesiątki, taki np. Depardieu, który uciekł z Francji przed podatkami czy Seagal nie wiedzieć czemu uwielbiający Putina, no rzeczywiście, dzoesiątki.

Lekarz
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:31

No popatrz a np. taka niedaleka Bułgaria ciągle ciąży w kierunku Rosji jak i kilka postjugosłowiańskich państw żeby daleko nie szukać. Co za paradoks historii...

robo
niedziela, 28 czerwca 2020, 17:27

Bułgaria niedawno wydaliła dwóch rosyjskich dyplomatów-szpiegów za próbę dokonania zabójstwa biznesmena na swym terytorium, a co do postjugosłowiańskich państw wymień które to oprócz Serbii ?

Lekarz
niedziela, 28 czerwca 2020, 20:48

No i co z tego że wydaliła??? Bułgaria dzisiaj to 35 procent kapitału rosyjskiego w państwie i chyba największa wymiana towarowa. Jakoś w ciągu ostatnich lat te proporcje się nie zmieniają.

Palmel
niedziela, 28 czerwca 2020, 15:51

widać że nie znasz historii to car w latach 60 i 70 XIX wieku wyrwał całe Bałkany z pod panowania Turcji, tak że Bułgaria, Rumunia , cała dawna Jugosławia czy Grecja zawsze będzie ciągnąć do Moskwy

niedziela, 28 czerwca 2020, 15:37

To nie prawda. Z wyjątkiem Serbii.

Koba
niedziela, 28 czerwca 2020, 14:45

Patrzę. Bułgaria jest w NATO i UE. Na szczęście pozostały tylko sentymenty. Rozsądek zwyciężył. Żaden cywilizowany naród nie będzie ciążył w stronę moskiewskich mongołów. Nie ma kilku postjugosłowiańskich państw - pozostała jedynie Serbia która w amoku pamiętającym I Wojnę Światową ciąży z uporem maniaka w kierunku Moskwy. No cóż nie potępiam, dziwię się - ale to problem Serbii.

hej
niedziela, 28 czerwca 2020, 23:41

Twoja cywilizacja to wspólne łazienki dla dziewczynek oraz LGBT. Twoja cywilizacja to policjanci klęczący przed czarnymi gangsterami. Twoja cywilizacja to banery "witamy uchodźców" w rękach "kobiet". Twoja cywilizacja to tęczowa flaga nad amerykańską ambasadą. Twoja cywilizacja to kary więzienia za krytyke Izraela.

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:40

A twoja to mordowanie opozycji, lekarze "sami" wypadajacy z okien za krytyke rządu, wysadzanie bloków mieszkalnych dla maskirowki ataku na Czeczenię, mafijne rządy Putina i Spólki, bardak, syf i totalne zacofanie. masz coś jeszzce do dodania.

jk
wtorek, 30 czerwca 2020, 02:01

prawda 100%

tiaaaa
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 09:00

Moja cywilizacja to łazienki w szkołach. A Twoja to wiadro na zewnątrz.

niedziela, 28 czerwca 2020, 18:55

no ja wcale się nie dziwię . Efekt ostatnich dekad i dobroci UE i NATO wobec i całej Jugosławii i Serbi w szczególności

zaciekawiony
niedziela, 28 czerwca 2020, 20:55

Nie dziwisz się, że pozostałe po-jugosłowiańskie kraje są w NATO? Czy nie dziwisz się naiwności Serbów?

gnago
wtorek, 30 czerwca 2020, 17:58

Pewnie dzwi się naiwności polityków Jugosławi po śmierci Tito jak do KE uprosili o negocjacje a Zachodowi duży kraj był szkodliwy

chehłacz
niedziela, 28 czerwca 2020, 13:09

ciążą w stronę Rosji, ale na saksy jadą na zachód :) kochają Putina... i dolara :) no i szanują rosyjską kulturę i naukę, a zwłaszcza iphony,internety i mcdonaldy

Lekarz
niedziela, 28 czerwca 2020, 21:09

To samo możesz napisać o Iranie... Argumentacja super, tylko co ona ma do tematu? W Rosji jest tak samo więc jaki z tego wniosek???

Ni
wtorek, 30 czerwca 2020, 07:07

Wniosek jest taki, że gdyby dać zwykłym Rosjanom wolną rękę, to chętnie przyłączyli by się do państw Europy zachodniej, podobnie z Iranem. Dyktatura trzyma zwykłych obywateli i tu i tu. Nie trzeba być wielkim myślicielem, żeby wyciągnąć właściwe wnioski panie "Lekarz".

Lekarz
wtorek, 30 czerwca 2020, 10:53

Zbyt dużo czasu spędziłem w Rosji by takie banialuki jakie głosisz brać za prawdziwe. Macie zbyt głęboko wpojone że system zachodni jest dobry. Dobry jest może na zachodzie ale są także alternatywne systemy i sprowadzanie ich porównania do ochoty na komórkę świadczy tylko i wyłącznie o zaściankowości autora takiego porównania.

fifi
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:38

Mylisz się :).

eee ruskie trolle
niedziela, 28 czerwca 2020, 09:13

czego się plujecie? nie zawrócicie kijem Wisły .Nie od dzisiaj wiadomo że swołocz pcha swoje brudne łapska w każde drzwi. Boli was strasznie ten raport,a nie powinien, swołocz zawsze popierała terrorystów.

Marek1
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:00

Niedługo zapewne nieznani sprawcy wysadzą w powietrze siedzibę komórki roswywiadu, który rekrutował zamachowców na żołnierzy USA. Od wielu dekad personel operacyjny czołowych wywiadów świata NIE morduje się bezpośrednio, lecz wyłącznie przy pomocy "nieznanych sprawców".

ito
niedziela, 28 czerwca 2020, 07:45

Tak, na pewno Rosjanie, których wojacy usiłują nie przepuścić różnej maści mudżahedinów do Rosji przez tereny Tadżykistanu/ Kirgistanu/Uzbekistanu finansują ich bez opamiętania. Na razie to faktoid stworzony przez NYT (tajemnicze "źródła wywiadowcze"- znowu) kreujący obraz Imperium Zła (jak można AMERYKAŃSKICH, niosących demokrację, pokój i dobrobyt żołnierzy!- przecież, poza Rosjanami i może jeszcze Chińczykami, wszyscy ich kochają!), oczywiście od razu przyjęty za fakt bez żadnego pytania o dowody- bo takie jest polityczne zapotrzebowanie.

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:01

Ito, fakt dostarczania przez Rosję broni talibom dawno został potwierdzony.

ito
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 17:22

Dawno potwierdzono,że bredzisz. Talibów uzbrajali Amerykanie. Potem Pakistan. W międzyczasie kupowali sobie broń za kasę z eksportu dragów. głównie zresztą do USA. Jeśli wśród dostawców pojawiali się Rosjanie tobyła to prywatna, starannie przez ruskie służby tępiona, inicjatywa.

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:38

Ito po pierwsze kłameisz w żałosny sposób bo USA dostarczało broń mudzahedinom, po drugie talibowie pojawili sie po ucieczce Rosjan z Afganistanu. A obecnie po tym jak po niecałych 10 latach rządów terroru zostali wypedzeni z Afganistanu broń dostarza im Rosja wiec skończ zmyslac.

ito
niedziela, 5 lipca 2020, 13:33

Trzy kłamstwa w jednym zdaniu- NIE"Rosjanie" a towarzysze radzieccy. Talibowie nie "pojawili się" po wyjściu armii radzieckiej tylko zaczęto ich wyróżniać z jednolitej masy mudżahedinów ponieważ natychmiast po zakończeniu radzieckiej interwencji wzięli się za łby z ruchem pasztuńskim. I możesz zaklinać rzeczywistość jak chcesz- nie Rosja dostarcza im broń i pieniądze ponieważ jako ruch islamski stanowią dla Rosji istotne zagrożenie. Oczywiście na szkoleniu tak ci powiedzieli, bo Rosja musi być winna wszystkiemu, a najlepiej zwalić na nią błędy służb USA.

?
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:35

Davien i znów kłamiesz pokaż te dowody lub podaj źródło tych informacji

janusz
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:03

Davien to prawda zapomniales napisac ze fakt dostarczania broni ISIS przez USA tez zostal potwierdony jak juz cos piszesz to badz bezstronny ,a nie obwiniasz tylko jedna strone

czytelnik D24
niedziela, 28 czerwca 2020, 23:47

Chyba potwierdzony przez Sputnika i Olgino.

ito
niedziela, 5 lipca 2020, 13:36

Przez Amerykanów, konkretnie CIA, które w którymś momencie z pewnym zaskoczeniem skonstatowało, że dostarczona "demokratycznej opozycji" broń, i ludzie, potrzebują tygodnia do dwóch żeby znaleźć się w szeregach ISIS. Jeśli zadasz sobie choć odrobinę trudu znajdziesz artykuł na ten temat również na tym portalu.

?
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:38

Potwierdzony przez wywiady Francji i Niemiec troszkę poszukaj w internecie to znajdziesz może że nie znasz angielskiego to nie znajdziesz

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:40

Niezłe brednie, najpierw była u was Norwegia( voodoo) teraz pojawiła sie Francja i Niemcy:)) Ale do roboty i pokaz jakeis dowody swoich fantazji:)

Szept
niedziela, 28 czerwca 2020, 11:26

Davien to taki sam fakt jak broń chemiczna Sadama. Wiadomo że co ogłosi wywiad amerykański to prawda, a co opisze NYT to świętość. Davien ty naprawdę masz takie klapy na oczach czy tylko na użytek nas Polaków głupa kleisz????

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 21:27

Ale wiesz trollu ze broń chemiczna Saddama okazała sie faktem? Więc daruj sobie prymitywna ruska propagande bo to w Polsce nei działa:)

ito
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 18:59

Davien, bój się Boga, żeby takie pierdoły opowiadać?Nawet wywiad amerykański tych zardzewiałych resztek pocisków pozostałych w zapomnianych magazynach po akcji utylizacji amunicji chemicznej nie potraktował poważnie. Ba, nawet amerykańscy politycy po początkowej euforii, że jednak coś się znalazło woleli zapomnieć o sprawie i nie robić z siebie idiotów. Wszyscy w USA wiedzą dokładnie,ze napadli Irak pod fałszywym pretekstem, bez najmniejszego powodu- i po prostu nie poruszają tego tematu.

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:41

Ito skończ kłamać bo sie ju rzygac chce na twoje brednie. Polecam Operacja Greed, rok 2006 i skończ juz te zmyslanie.

ito
niedziela, 5 lipca 2020, 13:40

Davien jeśli umiesz czytać cofnij się na tym portalu, nie musisz szukać nigdzie indziej, o parę lat i znajdziesz co zostało z wielkiego znaleziska "broni chemicznej Saddama" po weryfikacji. Konkretnie: kilkadziesiąt starych pocisków artyleryjskich z BST zakopanych pod piachem w bunkrze z czasów wojny iracko-irańskiej. USA NAPADŁY NA IRAK POD FAŁSZYWYM PRETEKSTEM- samo USA to przyznały i żadne twoje zaprzeczenia i gimnastyka tego nie zmienią.

Szept
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 13:19

Choć Davien jest odporny na wiedzę napisze jeszcze raz dla tych których jego bzdury mogą wprowadzić w błąd. Wstydliwie skrywaną tajemnicą, nienagłaśnianą prze media jest fakt że faktycznie w Iraku odnaleziono niewielkie ilości pocisków z bronią chemiczną. Jednak były to pociski stare pochodzące z czasów wojny z Iranem. Kiedy Irak zaczął tą wojnę przegrywać Amerykanie dostarczyli Sadamowi technologie produkcji broni chemicznej, wsparcie techniczne itp wyprodukowana wtedy broń była użyta przeciw Iranowi (historia całkiem jak ze stingerami w Afganistanie). Wszystkie doniesienia jakoby Sadam później rozwijał i produkował broń chemiczną okazały się wymysłami amerykańskiego wywiadu. Znalezione starocie okazały się amerykańskimi prezentami dla Sadama sprzed 40 lat dlatego sprawa była wyciszana choć pojawiły się w niektórych mediach i internecie publikacje na ten temat. Zakładam że taki fachowiec jak Davien dobrze o tym wie ale uprawia tępą propagandę a fakty go nie interesują.

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:45

Szept po pierwsze skończ wypisywac bajki. Po drugie znaleziono tony broni chemicznej z sarinem i iperytem, i jedynie stare pociski z iperytem mogły pochodzic z wojny oiracko-irańskeij, te z sarinem były nowe wiec jak widać uprawiasz zwykła prymitywna propagande nei majac pojęcia o sprawie. Broń Irakowi w wojnie z iranem dostaczało całkiem sporo państw , a USa nie dostarzcało na pewno broni chemicznej ani nei wspierało jej produkcji wiec zmyslasz ponownie. I to tyle nie mam zamiaru znizac sie do twojego poziomu by komentowac resztę tych bredni,

?
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:42

Davien nawet w Polsce rząd wie że żadnej broni nie znaleziono możesz poszukać sobie w internecie informacji z tamtego okresu to się dowiesz a nie obrażać ludzi i wyzywać od ruskich trollem bo tak samo ruskim trollem może jesteś ty tylko specjalnie wypisujesz dezinformacje

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:46

Dobre ruski troll @? oskarza innych ze sa ruskimi trollami:)) Jakas nowa linai obrony Olgino czy co?:)) Ale żeby dobic do końca: Operation Greed 2006r.

Gnom
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:04

Od 2003 roku gdy była pretekstem do inwazji - jak zwykłeś pisać źródła i fakty (nie znajdziesz ich). I przestań wreszcie obrażać wszystkich o innej opinii. Nie tylko broń ale i stworzenie islamistów w Afganistanie to dzieło USA.

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:43

Operacja Greedrok 2006, arsenał w Amarah i kilkaset pocisków i bomb z sarinem, składy broni chemicznej z iperytem na pustyni, islamistów w Afganistanei stworzył rosyjski najazd na ten kraj i bestialstwa jakich sie tam dopuszczali wiec panei Gnom jak nie masz pojęcia to....

:)
niedziela, 28 czerwca 2020, 23:00

Miało być nain davien zamiast nei, powaliły ci się ściągi. Co usmani znaleźli granaty dymne Zakopane na pustyni czy bańkę z chlorem na basenie????

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:44

Bomby i pociski z iperytem i sarinem ruski trollu, wystarczy czy dalej domagasz sie karmy?:)

:)
wtorek, 30 czerwca 2020, 10:58

Co znaczy "domagać się karmy", to jakieś pogróżki odważny amerykański komentatorze rzeczywistości?

zaciekawiony
niedziela, 28 czerwca 2020, 20:56

Ale wiesz, że amerykański wywiad w końcu zdobył tę broń chemiczną Saddama?

Szept
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 13:23

Przecyztaj co odpisałem powyżej Davienowi tam masz krótką historię, znależli to co mu sami dostarczyli podczas wojny z Iranem dlatego sprawę wyciszono.

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:48

Wow i dlatego o Operation Greed było całkiem głosno:) Ale patzrąc na twoje próby zakłamywania faktów to czyzby te pociski i bomby z sarinem były z rosyjskich arsenałów?:)0

:)
niedziela, 28 czerwca 2020, 17:20

100 procent prawda, raczej to ostatnie...

Obserwator
niedziela, 28 czerwca 2020, 04:17

Gdyby Rosja wzorem USA dostarczyła Talibom rakiety przeciwlotnicze o interwencji NATO w Afganistanie dawno byśmy zapomnieli.

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:02

Przeciez dostarczaja talibom broń

qwert
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:06

Być może, ale tylko jakąś drobnicę

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 21:29

Qwert, różnica jest potezna, USA dostarczała broń Afganistanowi do walki z rosyjskim najeżcą robiąc to całkiem oficjalnie , Rosja obecnie dostarcza broń terrorystom

Gnom
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:06

Zapoznaj się z historia Afganistanu, szczególnie przed 1979 i zdobyciem pałacu przez batalion muzułmański. Może czegoś się o nim dowiesz, bo na pewno sie zdziwisz (ale nie tylko z publikacji Departamentu Stanu USA, także historyków z USA i Europy).

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:46

Gnom, po pierwsze to rosyjski oddział Specnazu zamordował prezydenta Amina, po drugie USa zaczęło dostarczać mudzahedinom broń znacznie pózniej a po trzecie do szkoły marsz i do nauki bo widze że nei masz zupełnie pojęcia co przepisujesz:)

Lekarz
niedziela, 28 czerwca 2020, 23:02

Napisz co to znaczy "oficjalnie" bo ja pamiętam raczej jej przemyt ...

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:47

Nie kryli się z tym ze to robią robili to oficjalnie i się nei wypierali. A przemyt to był sposób dostarczenia bo ciężko by było jakby wysłąli wyładowane nia herculesy czy cięzarówki pod eskortą czołgów.

Lekarz
wtorek, 30 czerwca 2020, 11:00

Nie, absolutnie, przez pierwsze dwa lata byłaś to pilnie strzeżona tajemnica. Ty masz wiedzęe że ściągi a na pamiętam.

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:50

Taak, pilnie stzrezona tajemnica w postaci broni pochodzącej prosto z arsenałów USA?:)) tajemnica był przemyt ale ciezko pomylic FIM-43 Redeye z czyms innym :)

rzeszow
niedziela, 28 czerwca 2020, 03:30

Najcenniejszym "prezentem" od Stanów Zjednoczonych były ręczne wyrzutnie rakiet ziemia-powietrze FIM-92 Stinger. Te naprowadzane na podczerwień pociski okazały się niezwykle skuteczne przeciwko radzieckiemu lotnictwu, Szacuje się, że CIA dostarczyła broń do Afganistanu, według różnych źródeł, od 1000 do 2000 Stingerów. , ...Zdaniem wielu ekspertów jedną z głównych przyczyn niepowodzeń radzieckich w Afganistanie były wysokie straty w ludziach i sprzęcie, których powodem było m.in. posiadanie przez mudżahedinów -talibowie---- broni przeciwlotniczej w postaci Stingerów....

Były
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:56

Zbyt dużo lektury nyt, skuteczność tej broni wynosiła 10-15procent. Inny klimat, bardzo słabe szkolenie obsługujących itd.

Gnom
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:08

Zauważ, ze oznacza to od 100 do 400 statków powietrznych straconych przez ZSRR w Afganistanie z powodu FIM-92. Tego nie wytrzymałoby i USA gdyby nowsze Igły i Wierzby trafiły do afganu z podobna skutecznością.

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:52

Tyle ze obecnie USA lata raczej powyżej pułapu MANPADS a pocisków plot zostało tam całkiem sporo i to rosyjskich i amerykańskich, widziano tez chińskei QW-1 i jakoś maszyny USA nei spadaja. Zobacz panei Gnom na czym głównei polegał sukces redeye i Stingerów w Afganistanie.

Apek
niedziela, 28 czerwca 2020, 01:54

Jeżeli tak było, to bardzo dobrze Bracia Słowianie z Rosji. I jeszcze więcej poprosimy :)

chehłacz
niedziela, 28 czerwca 2020, 13:14

po Katyniu też tak wołałeś?

ito
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 19:05

Chm, rozkaz wydał Gruzin, realizatorem był drugi Gruzin, wykonawcami częściowo Ukraińcy, częściowo Żydzi a częściowo Rosjanie... Wyjaśnisz mi dlaczego nie masz pretensji do Gruzji, Ukrainy, Izraela- a jedynie do Rosji? Nie, Rosja w tym czasie jako państwo nie istniała, tak, Ukraina (wschodnia), Gruzja, inne Zakaukazie były dobrowolnie członkami ZSRR. Być może jestem trollem (jeśli troll to ktoś kto woli samodzielnie myśleć niż łykać durną propagandę to na pewno jestem), ale na pewno nie ruskim.

Wawiak
niedziela, 5 lipca 2020, 01:24

Błochin był rodowitym Rosjaninem, więc weź nie (sam wiesz co) i nie irytuj ludzi. Kim był Błochin dowiesz się z ogólnie dostępnych źródeł.

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:54

Bo w tym czasie Ito nie było Gruzji, Ukrainy ale były to republiki sowieckie będące częścią ZSRS, a Rosja ogłosiła sie prawnym spadkobiercą ZSRS) Izrael tez wtedy nei istniał. Masz coś jeszzce do dodania?

Terytorials
niedziela, 28 czerwca 2020, 00:36

Hehe będzie rewanz... Amerykanie i NATO wyjdą z Afgana, wejdą Ruscy, juz sami proponuja swoja pomoc. I zacznie sie znowu...Tym razem ataki na ruskich, bsndyci/rebelianci oplacani przez CIA. Nie wiem po co ruskim ten Afganistan? Po co USA ten Afganistan?

Sarmata
niedziela, 28 czerwca 2020, 13:34

Afganistan to metale rzadkie oraz teren w srodku Azji. Wszystkie rurociągi z ropą, gazem, szlak lądowy z Chin do Europy itd.Opium można produkowac wszedzie, jest dużo podobnych bantustanów jak Afganistan, nawet jeden na wschód od Lublina.

MBB
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:07

Opium

easyrider
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:06

Największy na świecie producent opiatów. Poza tym ładne góry :)

HeHe
sobota, 27 czerwca 2020, 23:08

Zaraz wejdzie Fanklub cały na czerwono, i powie że Talibowie to rdzenna ludność Afganistanu i mudżachedini :)

zegarmistrz świateł
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:49

Byle nie cały w czerwono czarnym kolorze.

grór
sobota, 27 czerwca 2020, 22:05

Przypominam młodzieży która wypisuje na tym forum ,że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania grały pierwsze skrzypce w opłacaniu zwykłych kryminalistów i bojowników ( za komuny ,zwanych dzielnym narodem Afgańskim) aby atakowali żołnierzy radzieckich ( w śród których byli też Rosjanie. Oczywiście ZSRR okupował Afganistan ( lata 1979-1988) podobnie jak USA ( przez 20 lata) i oba kraje poniosły klęskę w wojnie afgańskiej. Podobna sprawa występuje w Syrii, gdzie żołnierze rosyjscy też giną , bo sponsorują i wyposażają ( zwykłych kryminalistów i bojowników) Stany Zjednoczone... Taka jest obłuda tego świta ,że mordują wszyscy ( i jedni i drudzy). Tyle tylko ,że jednych nazywa się Imperium Zła a drugich siewców demokracji którzy palą napalmem i białym fosforem.

Yugol
niedziela, 28 czerwca 2020, 17:05

Otóż to strzał w dziesiątke dodam tylko że strona która ma mocne media to siebie i swoje poczynania wybiela a większść się niestety na to nabiera.

przypominam ruskim pajacom
niedziela, 28 czerwca 2020, 09:20

Słowa "Gana " Ganowicza.Na pytanie jak to jest zabić człowieka? odpowiedział: ...Nie wiem ja zabijałem tylko komunistów.... .

idiotów nie sieją oni sami się rodzą
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 09:53

To jednak szczera prawda, że przysłowia nie kłamią.

Gnom
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:20

Wszyscy "bohaterowie" zabijają tylko tych złych - ale możesz się zdziwić kto będzie tym komunistą. W Polsce idzie to już w podobną stronę i każdy kto nie wielbi prezesiny będzie owym komunistą. Hitler znalazł sobie żydów, Słowian i innych "podludzi". Na pewno to właściwy kierunek wg Ciebie?

Wawiak
niedziela, 5 lipca 2020, 01:26

Może wpierw zapoznaj się z biografią Rafała Gan-Ganowicza.

złośliwy
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:58

Eee Mykolaj,to jak z tym Afganistanem?Piszesz się?Poćwiczysz tam,Krym to po tym będzie bułka z masłem i słoniną !

niedziela, 28 czerwca 2020, 15:42

Akurat w Afganistanie to Ukraińcy byli jako żołnierze z Zsrr...

:)
niedziela, 28 czerwca 2020, 19:20

Teraz to insza inszosc.

tyu
niedziela, 28 czerwca 2020, 07:57

Kłamstwo. Kraje odbite z rąk Niemców przez zachodnich aliantów naprawde mogły mówić o wyzwoleniu. Ich nie czekało 40 lat komunizmu, wywózki, kradzieże i gwałty. To usilne stawianie znaku równości między USA a ZSRR (w sensie oba równie złe) jest żałosne i ujmuje Ameryce. Ameryka nie wywoziła Kanadyjczyków na Alaske, tak jak nas wywozili na Syberię Rosjanie. Ameryka nie zamykała szkół Francuzom zakazując uczyć się francuskiego tak jak nam robili to Rosjanie. Ameryka nie wymordowała Polaków w Chicago i są tam oni do dziś, Polaków w ZSRR czekał los marny i 100 tysięcy zginęło w samej jednej Operacji NKWD. Ameryka nie czekała aż Powstańcy Warszawscy się wykrwawią i samoloty ze wsparciem leciały nawet z Włoch (dało się mimo dystansu), Rosja oczywiście ani nie udostępniła lotnisk, ani palcem nie kiwnęła. I tak mógłbym jeszcze ze 100 innych rzeczy wymienić, bo z Rosją wojen mieliśmy ze 20 (plus kilka powstań) a z Ameryką ani jednej. Dzięki Ci Ameryko za prawdziwe wyzwalanie w czasie drugiej wojny a Stalin i jemu podobne szuje niech na wieki męczą się w piekle.

niedziela, 28 czerwca 2020, 12:06

typu ,nie wiesz jak bylo za komuny i piszesz glupoty dopiero po okraglym stole zaczeli rozkradac Polske ,gdyz przy nim sprzedali sa ,wiec nie pisz glupot .

JW
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:39

Tyu - a kogo ta Ameryka wyzwoliła? Anglię - nie - nie była okupowana , Francję - nie - kolaborowała, Włochy nie - sojusznik Niemiec, Niemcy - nie - najeźdźca. Może tylko kraje - Beneluxu. A co do niegodziwości i zbrodni wojennych - popełniali je wszyscy bez wyjątku. Tak jak obecnie. Jak myślisz, dlaczego USA nie uznaje międzynarodowego trybunału karnego i Rosja także?. A dlaczego to wroga nr jeden jakim się kreowała Polska dla Związku Radzieckiego - on niby miał wspierać i pomagać? . Myślisz, że rok 1920 nie zapadł Rosjanom w pamięci. Na dodatek armia utworzona w oparciu o najlepsze zasoby zesłańców polskich, zamiast na zachód, wyzwalać kraj i do walki z Niemcami - zerwała umowę /pretekst Katyń/ i pomaszerowała na Bliski Wschód wyzwalać arabów i nikogo więcej.

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 21:36

No popatrz jak mało wiesz:) Francja była okupowana od 1940 do 1944r, Włochy od 1943r, Niemcy podobnie jak ZSRS to istotnie byli najedżcy i sprawcy IIWŚ. To Rosja w 1919r zaatakowała Polskę a w 1920r tak dostała od nas po tyłku że Tuchaczewski ledwo uciekł spod Warszawy. Armia andersa niczego nie zerwała, wyszli z ZSRS na podstawie ustaleń ZSRS /UK po tym jak Rosjanie odmawiali im praktycznie wszystkiego od broni po zywność. Natomiast jak powstało w ZSRS po raz kolejny wojsko polskie to uzyliście go jako czystego mięsa armatniego pod Lenino, ot tyle dla was znaczyli wtedy Polscy żołnierze.

Gnom
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:35

Dodaj mu jeszcze, że po wyjściu Armii Andersa niejaki Stalin szybko zerwał stosunki dyplomatyczne z Rządem Polskim na Emigracji, aby natychmiast powołać PKWN (z działaczy KPP którzy uciekli do ZSRR w 1938 roku) i podległą sobie armię. A ci zesłańcy to byli w obu armiach i w większości nie byli to zesłańcy carscy, a ludzie, których ZSRR zesłał w latach 1940-1941 po inwazji ZSRR na Polskę z 17.09.1939 r. ze wschodnich ziem II RP. Ale też nie wprowadzaj w błąd co do kolaboracyjnej Francji, która do jesieni 1942 składa się ze stref: okupowanej i nieokupowanej i miała własną armię (także na kontynencie, a nie tylko w Afryce i koloniach) legalny rząd kolaborujący z Niemcami do czasu wejścia de Gaulle do Paryża w sierpniu 1944 roku. Legalny bo Petain został legalnie premierem w VI 1940 r. i podpisał rozejm z Niemcami, a to de Gaulle był nielegalny. Włosi sami wypowiedzieli innym krajom wojnę i podobnie jak Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowacja, Chorwacja były po stronie Hitlera. Kraje takie jak Łotwa, Litwa, Estonia czy Ukraina, ale również i Francja, Belgia, Norwegia, Dania posiadały własne jednostki SS, które wsławiły się barbarzyństwem godnym frontu wschodniego. Podobnie jak kilka rodzajów formacji rosyjskich po stronie III Rzeszy (najliczniejsi na świecie). Ot taki świat. Już ci wiele razy pisałem, że widząc tylko jedną antysowiecką stronę medalu działasz na korzyść Putina - czy na pewno o to ci idzie?

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:57

Gnom, doskonale wiem o okupowanej i nieokupowanej częsci Francji, ale wez tez pod uwag.ę ze od 1942r takze i Vichy znalazło sie pod niemeicką okupacją. Nie pisałem nic o rzadzie ani we Francji ani we Włoszech, które to natabene w 1943r przeszły na strone Aliantów i od razu wpadły w okupacje Niemców doskonale na takie zagranie Włochów przygotowanych. Co do Litwy, Łotwy czy Estonii dla nich Niemcy nie byli najeżdzcami ale wyzwolicielami spod jarzma bolszewików. Ukraina to zupełnie inny, ciekawy przypadek. Co do marsz. Petain-a to po klęsce Francji został premierem rządu Vichy a nei całej Francji a de Gaulle by przywódca tzw Wolnej Francji i poczatowo uznawała go jedynei WB a od 1943r reszta panstw alianckich

JW
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:26

Panie Gnom - brawo - rzetelnie. Ale to nie zmienia faktu, że Amerykanie nikogo nie wyzwalali i Wojsko Polskie na Zachodzie - także /wyjątek - kraje Beneluxu/. Nie zmienia to także faktu, że w doktrynie Polski przedwojennej Związek Radziecki był wrogiem nr jeden. Dlatego też Davien - łaskawie odpowiedz - co wróg nr jeden swojemu wrogowi powinien czynić???? Hołubić go czy lać w mordę wszystkim co ma się pod ręką. A tu durny Stalin - nie dość, że dwie armie z wywiezionych Polaków - wystawił, to jeszcze podarował im Szczecin i Kłodzko. Obecnie - podobnie - Rosja - największe zagrożenie. To przy najmniejszym konflikcie na granicy - Rosja będzie nas lała czym popadnie, a my będziemy płakać kolejne stulecie - jakcy ruscy wredni bo nas biją.. Amen.

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 16:58

No popatrz jaka gloryfikacja zbrodniarza Stalina:)) Ale dla twojej wiedzy to najpierw ten bandzior napadł na Polskę razem z Niemcami, rozpoczał IIWŚ a po jej zakończeniu zagrabił spora część terenu Polski na wschodzie i dał nam tzw Ziemie odzyskane ale po to by na zawsze wbic klin między Polskę a Niemcy. na szczęście mu sie nei udało. A Wojsko Polskie wyzwalało Francję, wyzwalało Włochy wiec skoncz już te swoje"rewelacje"

JW
poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:10

Davien - czytać nie umiesz? Bo pisanie tego nei wychodzi ci nędznie. Przecież pisałem - jak z Gruzina prawicowi Polacy zrobili bandziora to ten bandzior ich hołubił po gruzińsku w roku 39 i do 47 roku. A na wschodzie nic nie grabił od Polski bo to ziemie Litwy zagrabione przez Polskę oraz Białorusinów i Ukraińców.

Mikroszkop
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 12:13

ZSSR nie uznawało II RP i militarnie starało się te tereny zająć, więc samo się ustanowiło nr 1 na liście. Stalin na pewno nie był durny. Przez to Kłodzko i Szczecin gwarantem granic PRLu zostało ZSSR i jeszcze w III RP politycy mieli pietra co się stanie gdy ZSSR się rozpadało.

Sarmata
niedziela, 28 czerwca 2020, 13:37

W punkt, nawet wczesniej o tym nie poomyslalem ale ogólnie zgadza się.

lekarz
niedziela, 28 czerwca 2020, 09:31

No z tym nieudostępnieniem lotnisk przez Rosję toś Pan mocno przegiął. Samoloty USA startujace z Włoch po odkonaniu zrzutów powstańcom warszawskim ladowały na lotniskach na terenach wojsk rosyjskich, tam uzupełniano paliwo i wracały do Włoch. Nim się coś napisze trzeba pomyśleć np. czy samolot aliantów mógł wystartować z Włoch dokonać zrzutu nad Warszawą i wrócić do Włoch nawet z zapasowymi zbiornikami. A jeszcze uniki przeciwartyleryjskie itp.

wert
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:04

po co te łgarstwa o lądowaniu? Stało się tak tylko raz w połowie września i to tylko po to aby podtrzymać powstanie zgodnie z memoriałem pantelejmona ponomarienki- dla stalina w styczniu 1943 "po rozbiciu armii polskiej większość zdolnych do walki mężczyzn pozostała na terenie Polski. W interesie państwa (sowieckiego-wtrącenie moje)musimy podjąć pewne konieczne kroki..... w Polsce trzeba koniecznie rozpalić wojną partyzancką. Oprócz efektu wojskowego spowoduje to pożądane wydatki ludności polskiej w dzieło walki z niemieckimi okupantami i spowoduje że Polakom nie uda się zachować swoich sił."

tyu
niedziela, 28 czerwca 2020, 11:18

No tak ale Alianci jakoś mogli pomóc już 14 sierpnia (2 tygodnie po rozpoczęciu powstania) Stalin gnida pozwolenie na lądowania Amerykańskich maszyn na terenach zajętych przez Armie Czerwoną (czyli tak de facto Polskich terenach rozumując granicami przedwojennymi) wydał dopiero 10 września. "Tylko" 40 dni mu to zajęło. Widać komu naprawdę zależało a kto tylko udawał że mu zależy. Ale ok gwoli ścisłości masz racje. Uprościłem. Szacun na znajomość faktu.

red
niedziela, 28 czerwca 2020, 13:15

Powstanie zostało wszczęte z jednego powodu , żeby Armia Czerwona nie wyzwoliła Warszawy ale wkroczyła do wyzwolonej Warszawy przywitana przez rząd, władze Polskie ale te ,,Londyńskie '' i wcale nie liczyli na pomoc Stalina .

gnago
wtorek, 30 czerwca 2020, 18:19

TA i w tym celu dowódca powstania nie odebrał zakazu powstania w Warszawie. A wcześniej opróżniono stolicę z broni aby akcję burza robić. Jakie efekty polityczne miało wyzwolenie Wilna i współpraca z sowietami? ŻADNE

tyu
niedziela, 28 czerwca 2020, 21:23

No oczywiście wszakże kontrola nad innymi ważniejsza dla Rosjan niż ludzkie życie. Niech jednak nie oczekują od nas wdzięczności ani nie śmią nazywać nas braćmi. Jak mają honor to niech mówią wprost - "rywale" albo "wrogowie". Kłamać w żywe oczy nie trzeba.

zyg
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:53

lekarzu zbadaj się psychicznie? "Samoloty USA startujace z Włoch po odkonaniu zrzutów powstańcom warszawskim ladowały na lotniskach na terenach wojsk rosyjskich, tam uzupełniano paliwo i wracały do Włoch" ???? Skąd takie brednie , czegoś takiego to nawet Sputnik nie wymyślił (jak do tej pory). A o perfidii Rosjan świadczy fakt że nie udostępnili Aliantom w tym Polakom lotnisk na terenach POLSKI które okupowali (najbliższe w Mińsku Mazowieckim czy Mielcu) Nawet Słowakom udostępnili nowoczesne lotnisko na Skniłowie we Lwowie podczas ich powstania ... Dca RAF na M. Środziemne napisał: "jeśli ktoś po Warszawie zaufa Rosjanom jest skończonym głupcem. Rosjan można dopuścić jedynie na tyle blisko aby znalezli się w zasięgu kopniaka !"

och ci kosmici
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 09:55

Oni jednak poprzez to "wykorzystanie" wywołali u ciebie nieuleczalną traumę.

wert
niedziela, 28 czerwca 2020, 01:04

Generał Siergiej Achromiejew, w latach 80. szef sowieckiego sztabu generalnego, nie krył konieczności strzelania do cywili: "Wszyscy ci starzy mężczyźni i wszystkie kobiety i dzieci są krewnymi bojowników". Wtórował mu Aleksander Ruckoj, pułkownik lotnictwa i późniejszy wiceprezydent Rosji: "Jakiś kiszłak do nas strzela i kogoś zabija. Wysyłam kilka samolotów i z tego kiszłaka nic nie zostaje. Po spaleniu kilku kiszłaków nikt do nas nie strzela".

Olo
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:13

tak jak w Wietnamie. Wojna przemieli wszystko i wszystkich.

zyg
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:58

Aż do operacji Linebacker zarówno Hanoi jak i Hajfong ni mogły być bombardowane ze wzgl na idiotyczną decyzję amerykańskich polityków, a tam komuniści mieli swoje bazy lotnicze oraz zmasowali większość OPL. Dopiero pod koniec wojny zniesiono te ograniczenia, doprowadziło to do zniszczenia większości baterii oraz lotnictwa myśliwskiego Wietnamu, a komuniści szybko wrócili do negocjacji pokojowych w Paryżu i odpisali porozumienie, które oczywiście złamali 3 lata pózniej.

stary
niedziela, 28 czerwca 2020, 16:47

Pamiętam...ostatni helikopter na dachu ambasady...

wert
niedziela, 28 czerwca 2020, 00:43

Bilans rozpoczętego pod koniec 1979 roku konfliktu. Liczba zabitych po stronie afgańskiej sięgnęła 1,5-2 mln ludzi, w ponad 90 proc. cywilów; 2-4 mln zostało rannych. Gospodarka Afganistanu leżała w ruinie, status materialny ludności, i tak nędznie niski, obniżył się jeszcze bardziej. Z kraju uciekło 5 mln osób. Przy tych liczbach straty radzieckie były śmiesznie niskie - 15-30 tys. zabitych i kilkadziesiąt tysięcy rannych. Na kraj zrzucono z samolotów 20 milionów min przeciwpiechotnych, w tym tzw. miny motylkowe, które wyglądały jak zabawki i przyciągały uwagę dzieci. Armia radziecka zatruwała ujęcia wody i stosowała broń biologiczną oraz napalm i biały fosfor. Sowieci dopuszczali się licznych zbrodni wojennych, stosując terror na masową skalę - pacyfikowali całe wsie, mordowali ludność cywilną, do zdobywania informacji stosowali okrutne tortury, których ofiarą padały RÓWNIEŻ dzieci.

złośliwy
niedziela, 28 czerwca 2020, 09:53

Po interwencji NATO wyraznie się tam poprawiło.

nfsdi
sobota, 27 czerwca 2020, 22:20

bo widzisz, kiedy Rosja okupowała Polskę podczas zaborów gdy Polska straciła niepodległość na 123 lat, Prezydent USA Woodraw Wilson nalegał na przywrócenie Polsce niepodległości i zrobił z tego warunek programu pokojowego po I WŚ wprowadzając tzw. punkt 13, który mówił: "Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową." Rosja okupowała Polskę wiele razy i przez długie, bardzo długie lata. Wyszli niedawno, bo w 1993 roku. Dlatego wolimy Amerykanów bo nas nie mordują. Aha i skoro już jedziesz po USA manipulując argumentami to tylko przypomnę, że nie tak dawno twoja ukochana Rosja przeprawadzała naloty dywanowe na miasta w Syrii zabijając tysiące kobiet i dzieci, bombardując szpitale i obiekty cywili....z czym widzę nie masz najmniejszego problemu. Hmmmm....ciekawe dlaczego?

dd
niedziela, 28 czerwca 2020, 17:53

Bo nie jest od Starego Grzyba?Pewnie dlatego .

niedziela, 28 czerwca 2020, 12:11

Moze napisz jak to USA i koalichja atakowaly szpitale i ludnosc cywilna w Syrii ,tam gdzie jest wojna tam sa ofiary wsrod cywili ,nie bronie Rosji ,ale nie lubie gdy sie oskarza tylko ja USA jest tak samo winne a moze wiecej gdyz oni pierwsi napadli na Syrie pod wymyslonym pretekstem jak na Irak czy Libie ,.

Davien
niedziela, 5 lipca 2020, 13:53

Może skończ zwyczajnie kłamac Rusku bo szpitale i szkoły w Syrii to atakowała Rosja i to celowo i z premedytacja co jej udowodniono. A USA nie napadło na Syrie ale walczuyło z ISIS wiec jesteś zwykłym poplecznikiem terrorystów.

Olo
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:15

dziel i rządź. Już lepiej by było gdyby amerykański kapitał nie wywołał tej I WS.

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:06

ŻE co??? Trollu USa nei miało ni wspólnego z wybuchem IWŚ bo wywołał ją zamach na arcyksięcia Austro-Wegier przez serbskiego nacjonalistę.. A teraz odpowiedz mi który rzad radził Serbii nie przyjmowac ultimatum z Austro-Wegier?

wert
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:12

Nie no. Sarajewo to był zapalnik tylko. Główny powód to aspirowanie niemiec do podważenia pozycji hegemona- brytoli. Niemcy chcieli handlować bez skrępowania ze światem ale na morzach dominowała Royal Navy i ona decydowała kto co może. A że brytyjczycy słabli w stosunku do niemiec musieli podnieść rękawice. Dzisiaj historia się powtarza tylko z innymi aktorami. Czy pójdzie tymi samymi torami?

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 21:47

Sarajewo było istotnie zapalnikiem ale zapalnikiem który odpalił wszystkie sojusze w Europie. Co zabawniejsze do wojny by nawet moze i wtedy nie doszło na taka skalę gdyby nie to ze Rosja nie chciała by Serbia przyjeła ultimatum Austro-Wegier, a jak ta je przyjeła to zaraz Rosja wystosowała swoje . Co do rywalizacji niemiecko-brytyjskiej to nie ona wywołała tą wojnę bo była to głównie rywalizacja o kolonie a i Niemcy mieli całkiem porządną flotę. a dzisiaj mamy NATO z jednej strony i Rosje z drugiej, ani Chiny ani Bl.Wschód nei są w obszarze odpowiedzialności NATO chyba ze ktoś je zaatakuje jak w 2001r. Dzis nei ma takiego galimatiasu powiazań jak wtedy.

Komentator
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:14

Davienku, znowu odlatujesz? Winna Rosja bo nie pozostawiła sojusznika w potrzebie? No to wyobraźmy sobie że Putin z nożem w zębach wpada do Polski, a USA stają w naszej obronie, czego efektem III wojna światowa. Kto będzie winien jej wybuchowi? Amerykanie? Brytyjczycy przystąpili do I wojny światowej wypełniając sojusznicze zobowiązania wobec Francji i Belgii. A to podżegacze wojenni z Londynu.

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:02

Komentatorku, jakby to Polska wysłąła Grom by zamordował rosyjskiego premiera to USA palcem by nie ruszyły po czyms takim. Zobacz sobie kto popierał i zaopatrywał Młodą Bosnie iCzarna Reke z której wywodził sie gavriło princip a potem wypisuj swoje brednie.

fifi
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:43

Masz opaniwane parametru sprzetu wojkowego,zlosliwi twierdzą że z wiki,nie wnikam :) Historię pierwszej wojny swiatowej może sobie odpuść. Zostaniesz przeczolgany i bedziesz znowu przez kilka dni rany lizał .

ito
niedziela, 28 czerwca 2020, 07:36

Jasne, a Polacy napadli Rosję i okupowali Kreml w latach 1610-12. Woodrow Wilson rzucił jakiejś hasełko dla Polaków w stanach- przed wyborami żeby się cieszyli, a potem miał Polskę po Wielkiej Wojnie głęboko- jak widać sytuacja się nie zmieniła. Postulat Polski na terenach zamieszkałych przede wszystkim przez ludność polską zrealizował dopiero towarzysz Stalin, ale on Rosjaninem nie był. I nie ROSJA "okupowała" Polskę "długie lata" tylko ZSRR- czyli np. nasi przyjaciele Ukraińcy (ważny, stanowiący dla ZSRR naród). A do tego wszystkiego- jak by nie patrzył, cały Taliban z dziadowskich szkółek koranicznych w prężny ruch zbrojny przekształciły USA, nie moge tylko dojść na jakiej podstawie uważały, że zdołają nad nim zapanować.

Komentator
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:22

Wilson był bardzo hojny, rozdawał bo nie jego. Tak jak u Sienkiewicza Karol Gustaw pod Zamościem i Pan Zamojski w ripoście. W tym samym czasie Wilson mógł naprawdę zwrócić niepodległość Filipińczykom, Kubańczykom czy Hawajczykom. Tutaj już taki hojny nie był, funboye wiedzą dlaczego?

andys
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 06:29

"..Postulat Polski na terenach zamieszkałych przede wszystkim przez ludność polską zrealizował dopiero towarzysz Stalin,..." Nieprawda! Ten postulat zrealizowała Katarzyna II. Zabór rosyjski, do Kongresu Wiedeńskiego nie obejmował "terenów zamieszkałych przede wszystkim przez ludnosc polską". Granica Rosji z Prusami i Austrią do 1815, to praktycznie linia Curzona. Dopiero na Kongresie Wiedeńskim zdecydowano, że części zaborów pruskiego i austryjackiego, zamieszkiwanych w wiekszości przez ludnośc polską zostały przyłaczone do Rosji, jako Królestwo Polskie, posiadajace znaczna autonomię (Sejm,wojsko, sadownictwo itd). Autonomia ta byla sukcesywnie likwidowana po powstaniach, choć nie tylko. Kol. ito - do szkoły na dokształt marsz!

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 21:49

Ito Talibowie powstali jako organizacja juz po zakończeniu wojny w Afganistanie a w to czym zostali pzrekształcił ich napad ZSRS na Afganistan i bestialstwa jakich sie tam dopuszczali Rosjanie. Zobacz że talibowie sa po pierwsze z Pakistanu, po drugie nie oni rządzili po wyjsciu Rosjan ale dokonali zamachy stanu i w 6 lat przekształcili Afganistan w zacofany, rządzony terrorem kraj.

sff
niedziela, 28 czerwca 2020, 17:24

zapewne były to pobożne życzenia albo utwierdzali ich w takim przekonaniu przekupni agenci. Wszak dolar rządzi(ł).

tyu
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:54

Oni nam Warszawę też okupowali więc jest po równo. Gdzie nie jest po równo to w maltretowaniu, wywózkach, mordach, gwałtach, rabunkach itp. Nie zrównuj waść nas do nich bo myśmy psycholi pokroju Iwana Groźnego czy Stalina nie mieli. Stalin mógł ten postulat Wilsona wykonać bez mordowania setek tysięcy naszych rodaków. Wolał jednak opcje bardziej mroczną. Taki z niego emo był. Czy był Rosjaninem czy nie nic tu nie zmienia. Dowodził ówczesna Rosja, ówczesna armia rosyjską i przede wszystkim był totalitarnym przywódcą więc nie ma że "ktoś za niego", nie, on sam ponosi całą odpowiedzialność bo w jego rękach była cała władza na Kremlu. Rosja tu w znaczeniu ogólnym na wszystkie "reinkarnacje" tego bytu. Okupowało Cesarstwo Rosyjskie i ZSRR. Federacja nie bo jest za słaba by nawet Ukrainę przywołać do porządku a Księstwo Moskiewskie no to myśmy bili łatwiutko w 1 na 1. Ukraińcy stanowili ZSRR tak samo jak i Litwini, Łotysze czy Estończycy. Bycie w ZSRR samo jeszcze o niczym nie świadczy, bo można być w nim nie z własnej woli (chyba z resztą 100% przypadków tak swoją drogą, bo Ukraina przecież z ZSRR walczyła - tak mieli nawet z nami sojusz - zanim została zjedzona przez Sajuza).

Karkoszka
niedziela, 28 czerwca 2020, 16:15

Nie należy mieszać czasów, epok, okoliczności i rezultatów.

niedziela, 28 czerwca 2020, 19:53

Nie rozumiem.

dd
sobota, 27 czerwca 2020, 18:49

Za bezprawne zabojstwo gen Sulejmaniego na terenie innego państwa ?

LeLo
sobota, 27 czerwca 2020, 23:57

A co z bandyckimi morderstwami rosyjskich służb za granicą? Bandyci z polonem (Litwinienko), czy nowiczokiem (Skripal) w UK, a ostatnio zabili Gruzina (Zelichmana Ch.) w Berlinie.

Filip
niedziela, 28 czerwca 2020, 13:11

Inna rzeczą jest zabić człowieka który uciekł i sypał ale w makro skali nie miał żadnego znaczenia a inną zabicie człowieka trzymającego porządek w dużym regionie, którego zabicie może wywołać setki tysięcy ofiar i chwalenie się tym przed wszystkimi. Jaka była by reakcja US gdyby dzisiaj jakiś Wietnamczyk zatłukł byłego człowieka z CIA na trawniku jego domu w np. Kalifornii który w trakcie wojny wytrzymał mu sąsiadów? Zobacz co Amerykanie pozostawili po zabiciu kadafiego, tutaj było takie samo ryzyko, może zresztą na to właśnie liczyli Amerykanie...

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 21:52

Wsadziliby tego Wietnamczyka do więzienia za morderstwo i tyle? Nie atakowaliby baz wojskowych Laosy( jak Iran stzrelał w bazy Irackie) i nei dostaliby takiej paniki by zeszterlic samolot pasażerski jak Iran który robił w gacie ze strachu ze coś skopali i im USA odda. A Sulejmani zginał w towarzystwie dwóch wysokich ranga terrorystów, co on własciwie z nimi tam robił wg pana?

gnago
wtorek, 30 czerwca 2020, 18:27

Żył i miał to prawo robić na terenie niepodległego wolnego kraju Iraku

bender
sobota, 27 czerwca 2020, 21:54

Już mniejsza z tym, dlaczego Rosjanie mieliby mścić Irańczyka, ale chronologia się nie zgadza. Zamachy w 2019, a irański generał to już ten rok.

Rain Harper
sobota, 27 czerwca 2020, 18:28

Rosjanie mają wprawę; sponsorowali Czerwone Brygady, IRA, OWP, RAF, Szare Wilki i tuziny innych.

PLC
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 09:38

.. i Kaczora Donalda....

Ignorant
sobota, 27 czerwca 2020, 22:44

A kto sponsorowal Gladio?

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:09

A od kiedy to Gladio było organizacją terrorystyczna? No ale twój nick idealnie oddaje stan twojej wiedzy:)

Ignorant
niedziela, 28 czerwca 2020, 22:32

Od lat 60tych, a konkretnie od wybuchu na Piazza Fontana w Mediolanie

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:05

A to ciekawe bo nigdy nie została uznana za taką działała w wielu państwach Zachodu, ale oczywiscie mozesz udowodnic swoje słowa?:)

qwert
niedziela, 28 czerwca 2020, 14:19

Powszechnie wiadomo że Gladio było kółkiem wzajemnej adoracji

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 21:53

Gladio byl organizacją powstało jako zalążek ruchu oporu na wypadek inwazji ZSRS na Zachód

fifi
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 05:46

Buhahaaa Zalążku.

czytelnik D24
niedziela, 28 czerwca 2020, 23:53

Czyli dla kreml-bota to terroryści. Jak widzisz wszystko się dodaje :)

BUBA
sobota, 27 czerwca 2020, 18:14

Bo Rosja niesie pokoj i dobrobyt

Wawiak
niedziela, 28 czerwca 2020, 02:38

Pytanie tylko komu ;-) Podpowiem: tym, którzy mają władze na Kremlu. Im i tylko im. O ruskich mużykach nikt tu nic nie wspominał.

:)
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 05:46

Wsparcie ze stolycy,z kwatery głównej.

tyu
niedziela, 28 czerwca 2020, 21:20

Jak to komu? Oligarchowie mają i pokój i dobrobyt. A nawet wiele pokoi. Przeciętny jacht ma ich 5.

qwert
sobota, 27 czerwca 2020, 22:57

Całkiem jak Amerykanie

sff
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:17

i to jest właściwe podsumowanie. Wszyscy siebie warci.

Abdul
sobota, 27 czerwca 2020, 18:03

Też mi sensacja. Już od jakiegoś czasu było wiadomo, że Rosjanie uzbrajają Talibów.

Blackwater
sobota, 27 czerwca 2020, 17:52

Jak sie ruskie burza, to jest cos na rzeczy. Abstrachujac, nigdy do niczego sie nie przyznali nawet jak ich za reke zlapali. To taka zbojecka mentalnosc. Tylko rewanz i walenie pala w leb przyniesie skutek.

qwert
sobota, 27 czerwca 2020, 22:59

Biorą przykład z Ameryki

JW
sobota, 27 czerwca 2020, 22:48

Czarna wodo - no to rewanżuj się i wal pałą w łeb - ale swój - może zmądrzejesz . Amerykanie zawierają rozejm poza plecami legalnego rządu ze swoimi wrogami i wrogami tego rządu!!!!!!. Po 20 letniej bezskutecznej walce największej armii świata i największego paktu "obronnego" jakim jest NATO z afgańskimi bojownikami. Winą za klęskę, natomiast obarczają kilku oficerów GRU, którzy rublami /a ktoś mówi, że rubel jest nic nie wart/ przekupili bojowników, by ci nieustraszenie zamachiwali się na strażników zachodniego pokoju i demokracji. A prawda jest okrutna. Amerykanie weszli do Afganistanu po opium. Bo opium- to bilionowy biznes firm farmaceutycznych produkujących środki przeciwbólowe. I choć Saudyjczycy dokonali porwań samolotów i uderzyli nimi w Nowy Jork i Waszyngton , to w ramach zemsty oberwało się Afganistanowi - bo potrzebne było opium. Przez 20 lat produkcja zwiększyła się setki razy. Uzależniono tymi środkami miliony amerykanów. Gdy to wyszło na jaw i toczą się procesy podobne do tytoniowych o miliardowe odszkodowania - to nie ma interesu w Afganistanie i słynny obronny pakt i niezwyciężona armia amerykańska zwijają swój wojenny biznes. A wszystkiemu winna!!!!!! - niezwyciężona i wszechmocna Rasija. A DaVien jak zwykle - po niewłaściwej stronie. Trzymaj kolego z tymi co trzęsą Ameryka i demokratycznym światem. Kierunek - Moskwa - najlepiej pociągiem.

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:12

No popatrz załosny trollu jak kłameisz. Opium jest kontrolowane własnei pzrez talibów którzy tym finansuja swoje zbrojenia, jak widac to raczej Rosja kupuje je na tony:) Ale jak widze prawda potęznei zabolała ze takiego szału dostałęs:) No ale czego spodziewac sie od ofiary rusofilii w terminalnym stadium czyli @JW:)

JW
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:34

Panie Davien - na nic więcej Pana nie stać? - z trolla jestem dumny, o pańskiej prawdzie już mówiłem za naszym katolickim filozofem - Tischnerem - "gówno prowda". Ale z komputerową małpą przesadziłeś - wolę być polska świnią.

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 17:02

No popatrz nei dość ze masz zwidy bo nie nazwałem cię komputerowa małpą .... Ale jak widać jak skończyły sie argumenty i prawda zabolała to mamy napad szału:)

sff
niedziela, 28 czerwca 2020, 17:32

Talibowie nadzorują produkcję. Eksportem zajmują się służby, m.inn. CIA i MI6. A to ponoć tajemnica poliszynela.

qwert
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:21

Kontrolują Talibowie, ale kupują i rozprowadzają Jankesi. Biznes się kręci

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 21:55

Doprawdy?? bo raczej to robota FSB, to w końcu Rosja dostarcza im broń i czayms za nią płaca?? To w rosyjskich ambasadach znajdowane sa setki kg narkotyków a nie amerykańskich. Skończ juz kłamac.

niedziela, 28 czerwca 2020, 12:15

Davien znowu piszesz bzdury to USA korzysta z tego OPIUM wez moze zacznij pisac prawde lub nie pisz wcale .

spoko
niedziela, 28 czerwca 2020, 15:45

Nic nie przebije 400kg kokainy znalezionej na terenie rosyjskiej ambasady w Argentynie:)))

wtorek, 30 czerwca 2020, 18:32

Ee magazyny CIa w KOSOWIE czy ładunki galaxy

Davien
sobota, 4 lipca 2020, 17:03

A jakies dowody tych załosnych kłamstw czy jak zwykle szału dostaniesz?:))

Olo
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:19

opium, kamienie szlachetne i bazy blisko Rosji

easyrider
sobota, 27 czerwca 2020, 17:51

Nie ma się co oburzać. Rosja to nasz wróg i walczy z nami wszelkimi sposobami. Róbmy to samo w sposób jeszcze bardziej podstępny.

qwert
sobota, 27 czerwca 2020, 23:00

Skąd pomysł że Rosja to nasz wróg?

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:13

Bo sama twierdzi ze jest wrogiem NATO czyli i Polski??

Anty 50 C-cali przed 500+
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:33

Pomysł to przyjacielski "uczczenie" rocznicy 17-go września...przelotem bombowca strztegicznego? Skąd te "kosiaki" nad falami Bałtyku, w rezultacie nie dopuszczenie do ćwiczeń Naszego seaspirita, czyli startu z niszczyciela usNavy?? wstrzymywanie dostaw gazu---w środku srogiej zimy, jeszcze za czasu kolesia millera????

qwert
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:33

Nie przypominam sobie wstrzymania dostaw gazu na "złość" Polakom, było przykręcenie kurka Ukrainie za kradzież i długi w płatności za gaz

Anty 50 C-cali przed 500+
niedziela, 28 czerwca 2020, 19:15

jak pomijasz o 17-tym wrześniu ubiegłego roku, niebezpieczne kozaczenie pułapem - pokazane w mediach ŚWIATOWYCH----to przyjacielu Rosji może o ...cenach za gaz dla nas i Giermańców, przez lata różnych

sff
niedziela, 28 czerwca 2020, 17:34

i jakaś awaria techniczna na Jamalu. Ale łatwiej pisać o wstrzymywaniu dostaw.

zeneq
niedziela, 28 czerwca 2020, 06:10

Skoro masz wątpliwości musisz pisać z Mongolii, Kirgistanu lub Rosji. W Polsce nawet lewica nie ma takich dylematów choć jej spolegliwość wobec Moskwy dawno przekroczyła punkt na granicy zdrady.

Wawiak
niedziela, 28 czerwca 2020, 02:41

Z historii. Historia magistra vitae est. Przyjaciele nie zabijają strzelając w potylicę, nie robią rzezi Pragi, nie eksploatują przez 50 lat po wojnie i nie robią paru jeszcze innych :ciekawych" rzeczy. Tak postępują tylko wrogowie

autor
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 05:48

Krótkie wyjątki z twoich wklejek.

zdrada
niedziela, 28 czerwca 2020, 09:59

Targówek?

wert
niedziela, 28 czerwca 2020, 00:46

z wykopalisk?

Pb
sobota, 27 czerwca 2020, 23:37

Może ze znajomości historii Polski od XVI w.

spoko
niedziela, 28 czerwca 2020, 15:47

On zna tylko PRLowska historie

BadaczNetu
sobota, 27 czerwca 2020, 17:39

Bardziej bym się zdziwił gdyby Rosjanie tego NIE robili.

fifi
sobota, 27 czerwca 2020, 21:18

Ja też:).Ale davieny są jakby zdziwione,czym?O miano Imperium Zla trzeba dbać co dnia,w kaz9dym możliwym miejsu na ziemi.Tej ziemi ;)!

Niuniu
sobota, 27 czerwca 2020, 17:20

Po pierwsze to nie ma podanych żadnych źródeł takiej informacji, Po drugie to talibów w Afganistanie nikt nie musiał zachęcać do ataków na żołnierzy okupanta czyli USA, po trzecie - co robili amerykanie w czasie radzieckiej interwencji w Afganistanie? No i jakoś trzeba uzasadnić dla czego supermocarstwo przegrało w Afganistanie. Przecież nie zostało pokonane przez hodowców i handlarzy koki i bandę pasterzy owiec z kałachami. To wszystko wina tych wrednych ruskich, Nie dość, że tak Nas skołowali w mediach społecznościowych, że wybraliśmy Trumpa to jeszcze zapłacili pasterzą w Afganistanie za strzelanie do naszych chłopców krzewiących tam demokrację i zachodni dobrobyt. Dobrze, że Trump jednak nie jest ruskim trolem.

zeneq
niedziela, 28 czerwca 2020, 06:14

Czyli aby Niuniu (i Putin przy okazji) był przekonany to USA powinno spalić swoje źródła osobowe i najlepiej całą agenturę w regionie we wszystkich mediach. Genialne.

Murf fanem Polski
niedziela, 28 czerwca 2020, 01:38

Cóż, jeśli chcesz zdjąć zimną wojnę, porozmawiajmy o rosyjskim wsparciu dla Korei Północnej. nawet używając własnych pilotów myśliwców. lub rosyjskie wsparcie na 10 lat Wietnamu. Ale to była zimna wojna i obie strony wykorzystały każdą szansę, by uderzyć drugą w głowę. Według wielu trolli nie ma zimnej wojny między USA i Rosją. W końcu USA nie płakały wściekłe na niemal ludobójcze wojny Rosji w Czeczenii. Myślę, że to nieprawda, prawda? A może po prostu odwzajemnimy się i zaoferujemy nagrody za rosyjskie głowy na Ukrainie, w Syrii i Libii? Jak to brzmi ? Rosja chce grać w gry z czasów zimnej wojny, dobrze, możemy to zrobić. Nadal będą tracić

y
sobota, 27 czerwca 2020, 18:49

Oj Niuniu Niuniu, znowu fantazjujesz. Was skołowali w mediach? Wyście wybrali Trumpa? A pasterze to rzeczywiście strzelali do Waszych chłopców chcących tam wprowadzić komunizm...

myślenie nie boli...
sobota, 27 czerwca 2020, 18:45

i nikt was nie przekona że czarne jest czarne, a białe białe

fifi
sobota, 27 czerwca 2020, 21:19

Oj tam,ciemny lud kupi wszystko.

wert
niedziela, 28 czerwca 2020, 00:48

jakoś od elyty nie kupuje. Dziwny jest ten świat

ubawiony
sobota, 27 czerwca 2020, 18:42

Oczywiście, że nikt pakistańskich Talibów okupujących Afganistan nie musi zachęcać do walki z próbującymi ich wykopać, na prośbę afgańskiego rządu, Amerykanami. Oczywiście w walce Talibom nie przeszkadza rosyjska broń, którą rosyjskie oddziały "gubią" w trakcie ćwiczeń z sojusznikami przy granicy Tadżykistanu...

sobota, 27 czerwca 2020, 16:59

Czyli ruscy zrobili to samo co USA .ile o prawda. Nawet jeśli to bardzo dobrze. Jakim prawem USA i pieski z NATO napadły suwerenny kraj.narracja o atakach terrorystycznych jest śmieszna. AK też terroryści. Dokonali kilku zamachów na terenach Niemiec i atakowało kolaborantów. Pomijam fakt ataku polskich bandytów na radiostacje w Gliwicach... żenada

Zagłoba
sobota, 27 czerwca 2020, 17:54

Gebelsowska i stalinowska propaganda na wschodzie wiecznie żywa

sobota, 27 czerwca 2020, 18:23

A gdzie jest tu propaganda? No gdzie? Nie widzisz analogów?na zaglobe się nie powołuj bo raczej jesteś łyk i kiep jak nie rozumiesz

wert
niedziela, 28 czerwca 2020, 00:50

analogów nie widzę w Su-57, cyfrowy kałmuk na dynamie pod maską

cd
sobota, 27 czerwca 2020, 21:21

....rola.

sobota, 27 czerwca 2020, 21:20

Rozumie,ale taka mu przypadla

Fanklub Daviena
sobota, 27 czerwca 2020, 16:53

O jakież to oburzające, że Rosja postępuje jak USA np. w Afganistanie, Dagestanie, Czeczenii, Gruzji czy Syrii!!! Nic tak nie oburza tajemniczej "społeczności międzynarodowej" niż gdy Rosja lub Chiny postępują identycznie jak USA! :)

wert
niedziela, 28 czerwca 2020, 01:02

wg naszych pilotów 80% misji bojowych amerykanów podczas walk z PI kończyło się powrotem do bazy. Podstawowy powód: obecność cywili. Teraz odnieś to do sowietów. Problem jest taki: sowieci NIE postępują identycznie!

Olo
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:27

a skąd te bombardowane przez Amdrykanów szkoĺy, wesela, szpitale czy meczety? Pewnie mieszczą się w tych 20%

gnago
wtorek, 30 czerwca 2020, 18:41

Ta jedyna polska katolicka misja w Libii ozdobiona duużym krzyżem zniszczona, a poza jankesami i francuzami w powietrzu to innych maszyn nie było. A wojsk Kadafiego w promieniu 100 kilosów też było brak

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:15

Szpitale czy szkoły to celowo atakuje w Syrii Rosja co jej zostało udowodnione wielokrotnie, nawet zaatakowali z premedytacja te chronione przez ONZ. Tak wiec skończ z tymi bredniami.

qwert
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:30

Zastanawiające jest to zagęszczenie szkół i szpitali w "oblężonym" mieście. Nie wydaje ci się to trochę dziwne?

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 21:59

Qwert ostatni przypadek z Idlib: ONZ pzrekazuje Rosjanom pozycje chronionych przez ONZ szkół i szpitaki by ci ich nie atakowali. Co robo Rosja? Od razu wysyła bombowce do ataku na te koordynaty, do tego dają sie złapać na tym jak ostatni.... Co robi Rosja dalej? Wystepuje z konwencji genewskich o ochronie cywilów. A Szpitale i szkoły atakowało nei tylko w Aleppo ale i w Doumie i wielu innych miejscach. Masz cos jeszcze do dodania?

taki sobie
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:18

Davien masz racxje to Rosja atakuje gazem ludnosc cywilna ,szkoda ze nie ogladasz programow dokumantalnych tak pokazywali kto naprawde to robi .

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 22:01

Trollu gazem to atakował cywilów Asad a Rosja to tuszowała, a naprawde rosyjskei zmyslenia udające filmiki z Yu Tube mało kogo obchodzą:)

poniedziałek, 29 czerwca 2020, 01:47

Masz dzisiaj pelne rece roboty, co trollu?

poniedziałek, 29 czerwca 2020, 01:47

Masz dzisiaj pelne rece roboty, co trollu?

Fanklub Daviena
niedziela, 28 czerwca 2020, 11:56

ONZ przyznało, że w Afganistanie USA wymordowało więcej cywili niż Talibowie... W USA z dronów USA zabija 1 terrorystę na 30 cywili a wg Lekarzy Bez Granic 1 terrorystę na 50 cywili... Rocznie USA z dronów zabija 4500-6500 ludzi... I tak od dziesiątek lat! :)

Davien
niedziela, 28 czerwca 2020, 22:00

Funku i znowu kłamiesz jak najęty? Nic takiego nei miało miejsca ale oczywiście jestes w stanie swoje brednie udowodnic?

y
sobota, 27 czerwca 2020, 18:52

Nie może to być! Rosja postępuje tak samo jak USA? Czyli według Ciebie napada i rabuje? Ta miłująca pokój i demokrację Rosja? Jest jak te złe USA? Chyba coś Ci się pomyliło...

sff
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:27

Jak Rosja może miłować demokrację? Rosja idzie swoją drogą.

Karkoszka
sobota, 27 czerwca 2020, 22:17

To nie prawda! USA nie mogą być złe! Dlaczego? Bo to są USA. Powód dostateczny i wystarczający, wiadomo wszem i wobec, od zawsze. Amen

wert
niedziela, 28 czerwca 2020, 00:52

USA nie są dobre ani złe realizują swoje interesy, sowieci podobnie tylko tak jakoś dziwnie cały czas naszym kosztem. Niby drobny szczegół a decydujący

qwert
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:34

Na wypadek gdyby coś ci umknęło, sowietów już nie ma od 30 lat, poza ty każdy pilnuje swoich interesów tylko my pilnujemy amerykańskich i ukraińskich

wert
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 00:50

kacapia sowiecka wiecznie żywa. Tak lepiej? A prymitywną opinię szkoda komentować

fifi
sobota, 27 czerwca 2020, 21:22

Myślenie nie boli. Choć może być pewien procent populacji...:)

myślenie nie boli...
sobota, 27 czerwca 2020, 18:48

no rzeczywiście: jawne wspieranie ruchów demokratycznych to to samo co potajemne uzbrajanie terrorystów - powinni wam przygotowywać do powielania nieco mądrzejsze teksty...

AntyfanSputnika
sobota, 27 czerwca 2020, 18:32

Kolego chyba pomyliłeś portale?

Tweets Defence24