Rosja: Dymisje generałów w resortach siłowych

6 listopada 2019, 08:23
1280px-2018_inauguration_of_Vladimir_Putin-1
Fot. Kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o zwolnieniu 11 generałów z trzech resortów siłowych: Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, MSW i Komitetu Śledczego. Wśród zdymisjonowanych jest oskarżony o przestępstwa korupcyjne generał policji Aleksandr Mielnikow.

Informację o dymisjach podała we wtorek rosyjska prasa; dekret podpisano w poniedziałek. Wśród zwolnionych generałów sześciu reprezentuje Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, czterech — MSW i jeden — Komitet Śledczy.

Aleksandr Mielnikow, który został zatrzymany pod koniec września miał — według śledczych — domagać się wraz z innymi funkcjonariuszami MSW wysokiej łapówki od pewnego biznesmena w zamian za umorzenie wobec niego postępowania karnego. Mielnikow zajmował w MSW stanowisko wiceszefa Głównego Zarządu ds. ochrony porządku publicznego i koordynacji współpracy z organami władzy wykonawczej.

Tego rodzaju posunięcia kadrowe są w rosyjskich strukturach siłowych dość częste. W lutym br. Putin zwolnił ze stanowiska dziewięciu generałów resortów siłowych. We wrześniu br. dziennik "Kommiersant" informował o dymisjach wysokiej rangi funkcjonariuszy w prokuraturach regionalnych i w strukturach Komitetu Śledczego w podmiotach Federacji Rosyjskiej, które objęły łącznie około 30 osób. Oficjalnie informacji tej nie potwierdzono.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Roman
środa, 6 listopada 2019, 14:56

Jednak te wszystkie dymisje nie dotknęły sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Dymisje jeśli przeczyta się dokładnie "ukaz" Putina dotyczyły prawie wyłącznie prowincjonalnych generałów policji, służby wewnętrznej bądź szefów zarządów w MSW i Min ds. sytuacji nadzwyczajnych. Istotną zmianą gdyby takowa nastąpiła, ale jednak jej dotąd nie ma, byłoby zdymisjonowanie gen. Bastrykina szefa Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, czyli osoby nadzorującej i przeciągającej w nieskończoność rosyjskie śledztwo w sprawie katastrofy na lotnisku w Smoleńsku w dniu 10 kwietnia 2010 r. Gen. Bastrykin stał się powszechnie znany w Polsce, gdy pojawiły się zdjęcia z jego bardzo familiarnych powitań z ówczesnym naczelnym prokuratorem wojskowym gen. Parulskim.

Michał
środa, 6 listopada 2019, 10:30

W Rosji za Putina nie ma prawa zdziałać struktura podobna do Inspektoratu Uzbrojenia oraz ciągłe dialogi i analizy kończące się niczym, a także kolejne 4 i 5 odwoływane przetargi. Tu nie skończyłoby się na zwolnieniu, ale na aresztowaniu za sabotaż także wielu innych ,,ekspertów" od blokowania modernizacji.

Danisz
środa, 6 listopada 2019, 14:45

chciałeś chyba powiedzieć, że w Rosji za Putina jest taka korupcja, że nawet przeprowadzane dwa razy do roku czystki nie pomagają - czy chodzi o radiostacje, czy o kosmodrom wszystko jest opóźnione o całe lata, a kosztuje 2-3 razy tyle niż planowano i najczęściej okazuje się bublem z awarią przy pierwszym teście. tylko dział propagandy i dezinformacji działa doskonale

Pirat
środa, 6 listopada 2019, 14:26

Co wiesz jak naprawdę w Rosji jest. Zwalniają, wyrzucają a korupcja dalej jest. To jest ciekawe.

Adam S.
środa, 6 listopada 2019, 13:14

Tylko że nie wiemy, na ile to jest bajka o dobrym carze, który walczy z korupcją, a na ile zmiana kieszeni, w którą łapówki mają trafiać. Putin musi dbać o równowagę w strukturach władzy, i temu właśnie służą dymisje i nowe nadania w feudalno-kleptokratycznym aparacie władzy w Rosji.

Tweets Defence24