Rosja: dostawy Armat opóźnione

5 marca 2021, 15:23
4mayrehearsal_09
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Reklama

Minister Obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu oficjalnie potwierdził dotychczasowe doniesienia medialne o opóźnieniu dostaw rosyjskich wozów bojowych nowej generacji na bazie platformy Armata. W ostatnim czasie informacje te przekazywali już także przedstawiciele rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Według słów szefa rosyjskiego resortu obrony obecnie mają cały czas trwać próby państwowe prototypów różnych wersji platform Armata, a w tym czołgu podstawowego T-14, ciężkiego bojowego wozu piechoty T-15 i wozu zabezpieczenia technicznego T-16. Pierwsze dostawy tych wozów mają zostać zrealizowane jednak dopiero w 2022 roku, a co warte podkreślenia mają być to wozy partii eksperymentalno-przemysłowej. Oznacza to wprost opóźnienie o co najmniej rok planowanych dostaw tych wozów, które według nie tak odległych deklaracji miały rozpocząć się już w tym roku. Dodatkowo mowa o nadal o wozach prototypowych co wskazuje, że program rozwoju tych konstrukcji napotyka nadal problemy co wiąże się z koniecznością dalszego ich udoskonalania i realizacji kolejnych prób.

Jeszcze w grudniu br. szef Rostecu Siergiej Czemiezow powiedział, że na ten rok planowane jest dostarczenie rosyjskiej armii pierwszej partii seryjnej czołgów podstawowych nowej generacji T-14 Armata. Ich produkcja miała już wtedy trwać. Z kolei jeszcze w tym samym miesiącu wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Aleksiej Kriworuczko zapowiedział, że produkcja seryjna platformy bojowej nowej generacji Armata rozpocznie się jeszcze przed oficjalnym zakończeniem wszystkich badań i testów. Miało to pozwolić na przyśpieszenie dostaw dla rosyjskiej armii, a także potencjalnie pierwszych odbiorców eksportowych. W lutym br. roku makietę najnowszego rosyjskiego czołgu podstawowego pokazano na międzynarodowych targach zbrojeniowych IDEX-2021 z myślą o potencjalnych klientach eksportowych. 

image
Reklama

Mimo tych opóźnień wszystko wskazuje jednak na to, że T-14 Armata będzie pierwszym na świecie seryjnie produkowanym i wprowadzonym do służby liniowej czołgiem podstawowym IV generacji. Jak dotąd wszystkie inne prace nad tego typu konstrukcjami prowadzone m.in. w ramach amerykańskiego programu OMT (Optionally Manned Tank) i francusko-niemieckiego MGCS (Main Ground Combat System) pozostają na etapie badawczo-rozwojowym, a ich pierwsze efekty mają być widoczne realnie dopiero w perspektywie 10-15 lat.

Rosyjski wóz został zaprojektowany w zupełnie nowym układzie konstrukcyjnym z bezzałogową i lekko opancerzoną wieżą oraz silnie opancerzonym kadłubem, a główny nacisk położony jest na maksymalne zwiększenie przeżywalności załogi. Dodatkowo według oficjalnych danych rosyjskiego resortu obrony penetracja pancerza uzyskiwana przez uzbrojenie T-14 Armata ma być prawie dwukrotnie większa niż obecnie używanych innych najnowszych modeli rosyjskich czołgów podstawowych takich jak T-72B3M, T-80BWM czy T-90M.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podpisało z koncernem UWZ w trakcie Międzynarodowego Forum Techniczno-Wojskowego "Armia 2018" pierwszy kontrakt na seryjne dostawy czołgów podstawowych T-14 Armata i bazujących na jego podwoziu ciężkich bojowych wozów piechoty. Według zapisów umowy dostarczone mają zostać 132 pojazdy obu typów. Obecnie na uzbrojeniu jest po ok. 20 wozów produkcji przedseryjnej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 55
Reklama
Obserwator
niedziela, 7 marca 2021, 10:11

My się powinniśmy martwić o dostawy Leopardów 2PL.W obecnym tempie 10 lat to za mało na tę operację.

taka prawda
sobota, 6 marca 2021, 22:30

Przewodniczący komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów Adam Smith jest kolejną osobą z kręgu amerykańskich władz federalnych i dowództwa sił powietrznych krytykującą wysokie koszty programu F-35. Zapowiedział on, iż zamierza przestać wrzucać pieniądze do tej studni bez dna. Smith jest członkiem Partii Demokratycznej ze stanu Waszyngton. -------- to już teraz wiecie dlaczego Rosjanie przeciągają wdrożenie T14 --- żeby nie wpaść w taką pułapkę jak USA z F35 – Co dał nam F-35? – pytał Smith. – Czy jest jakiś sposób na ograniczenie naszych strat? Czy jest jakaś możliwość, żeby nie wydawać tak dużo pieniędzy na tak małe możliwości? Spróbuję się dowiedzieć, jaki powinien być skład naszej floty myśliwców wielozadaniowych, aby był najbardziej efektywny ekonomicznie. Już teraz zapowiadam, że dużą częścią rozwiązania będzie znalezienie czegoś, co sprawi, że nie będziemy uzależnieni od F-35 przez następne trzydzieści pięć lat.

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 11:15

A Pentagon mu odpowie, wyłacznie F-35 i F-22 a w przyszłosci zamiast F-22 NGAD:))

Tani
poniedziałek, 8 marca 2021, 07:08

Tych juz nie ma,pozegnania masz na tweeterze. Zastapili ich swoi..... . Ja to czarno widze....,abym sie mylil.

dropik
sobota, 6 marca 2021, 09:13

Nikt nie powiedział, że odejście od konstrukcji typu t64/72 i silnika rodem z t34 bedzie proste. To nie tylko kwestia samej konstrukcji, to również problemy z całym funkcjonowaniem tego czołgu w otoczeniu innych pojazdów i systemów -do starych nie musi pasować. Masa większą od tych 5-10 ton robi swoje. Osobiście ta wieża się mi nie podoba.powinna dostać solidny przedni pancerz.

Olgino
sobota, 6 marca 2021, 21:15

Ale F-35 to nielot?

Autor
sobota, 6 marca 2021, 01:57

Leopard 2a7+ z k2 bp nadal są najlepszymi czołgami na świecie

Frrdro
sobota, 6 marca 2021, 23:43

Co ty wciągasz cyklon B , czlowieku to trumna dla załogi .

Tani
sobota, 6 marca 2021, 00:58

One sa wszystkie ,,przedseryjne,,. Pierwsze Su-30sm ruskie lotnictwo dostalo w 2012r a przyjeto go na uzbrojenie w 2017r czyli wyprodukowano ponad 100 maszyn przedseryjnych a seryjnych ok 20szt bo w 2018 r zakonczono dostawy dla FR. Podobnie bylo z Su-35S dostawy 2012 przyjety na uzbrojenie 2017 czyli 30 seryjnych i 68 przedseryjnych. Nie ma mozliwosci nie wykonania Kontraktu dla Armii. To przerabial juz Dyrektor fabryki Iluszyna 76. Dostal 9 lat kolonii karnej za sabotaz. Teraz wytlumaczenie co to znaczy przyjecie broni na uzbrojenie. Przyjecie broni na uzbrojenie /kazdej/to nalozenie obowiazku na Armie utrzymania rezerw materialowych zgodnych z norma. Czyli zapasow paliwa dla tego typu plynow eksploatacyjnych czesci zamiennych, amunicji itd. Norma czyli ilosc zgodna z planowanym zuzyciem. Zdjecie z uzbrojenia to czynnosc odwrotna,czyli zdjecie obowiazku z armii utrzymania rezerw materialowych...... . Na zartobliwym przykladzie napisze tak,,gdybyscie byli posiadaczami konia i armia by go zarekwirowala na swoje potrzeby. To musicie dac konia z trzydniowym zapasem paszy. Co bedzie jadl wasz kon czwartego dnia to juz nie wasz problem. Wracajac do Armaty ten program jest realizowany ale wolno bo na dzien dzisiejszy Armia nie ma ludzi. Tankami w Rosji jezdzi pobor. Pobor Armaty nie ogarnie. Wiec kiedy......wtedy gdy na tanki pojda kontraktowi czyli dokladnie jak u nas z Leo2. Kiedy? Trzeba pytac Szojgu lub Putina

Tani
sobota, 6 marca 2021, 11:02

Zapomnialem o ludziach czyli czynniku najwazniejszym,to jest tez obowiazek szkolenia ludzi zarowno obslugi jak i personelu technicznego. Wiec czasami oplaca sie nie przyjmowac danego sprzetu na stan a trzymac go na poziomie ,,badawczym,,. Bo chodzi o kase i tylko kase nic wiecej.

Wolodia
sobota, 6 marca 2021, 00:38

W październiku 2014 dowódca sił lądowych, generał pułkownik Oleg Saljukow, zapowiedział dostarczenie w 2015 roku trzydziestu dwóch egzemplarzy przedseryjnych, z których tuzin miał wziąć udział w Defiladzie Zwycięstwa 9 maja. Oficjalne czynniki stale mówiły o dostarczeniu do roku 2020 aż 2300 nowych czołgów. Po doświadczeniach Indii z nogami 29k i su-57 już nikt nie chce finansować rozwoju prototypów rosyjskich czołgów i samolotów.

Spiridonow
piątek, 5 marca 2021, 23:33

Armia rosyjska ma juz na stanie ponad trzysta takich czołgów , to tylko maskirowka żeby imperialistycznych agresorów zaskoczyć .

Spiritusow
sobota, 6 marca 2021, 12:07

Ja słyszałem że ponad 500 ...

to badziewie
piątek, 5 marca 2021, 21:53

nawet na defiladzie się psuje tylko mi tu nie wyć ,a zajrzeć w internety.Mogę dostarczyć fotki tej komedii.Oczywiście dla miłośników ruskich żeby im pozamykać r...... .

Tani
sobota, 6 marca 2021, 12:09

Facet ty mi napisz jaki pokaz miedzynarodowy ukonczyl Abrams. Ja ci napisze ze Żaden. Zawsze sie psul. Ostatnio zdyskwalifikowali go w Abu-Dabi za przekroczenie limitu czasu bo spadla mu gasienica. W finale byl teciak 80 i Leo2 z niemiec wygral teciak rosyjski 9 do7. Mimo tego nigdy nie napisze ze to zlom. Tylko to sie nie psuje co nie jezdzi dlatego na defiladzie w Moskwie stoja zawsze trzy Armaty rezerwowe i ruscy je pokazuja. Gdyby sie zepsula jedna jest natychmiast zastepowana. Oni to cwicza tez na probie generalnej. Proba generalna jest zawsze noca. Ale fotek jest setki

GB
sobota, 6 marca 2021, 16:45

No masz przykładowo Irak, będzie z 30 lat temu... Co by nie powiedzieć to Abrams zdał egzamin perfekcyjnie w przeciwieństwie do roznych sowieckich wynalazków. Jeszcze coś?

Wewo
sobota, 6 marca 2021, 13:30

No faktycznie macie czym się, chwalić, że jeden czołg ma trzy zapasowe i może jednemu z tych łącznie czterech uda się odpalić.

Żyrin
piątek, 5 marca 2021, 21:51

T-14 to taka sama ściema jak Su-57. Oba nie nadają się nawet na defiladę. Armata nie jeździ, a Su-57 nie lata, a jak lata to zaraz się rozbija - ewentualnie lata w obstawie żeby było wiadomo gdzie spadł.

stin
piątek, 5 marca 2021, 21:50

Bez wywalczenia przewagi w powietrzu to czołgi, choćby były najnowocześniejsze na świecie, nie mają sensu. A w powietrzu Rosja przegra z kretesem, amerykańskie lotnictwo ma nad rosyjskim miażdżącą przewagę. Amerykanie wybombią z powietrza rosyjskie czołgi zanim te zdążą zetknąć się z Abramsami.

10/10
sobota, 6 marca 2021, 11:36

Bingo

Smiechow
piątek, 5 marca 2021, 20:31

Lepiej poczekać z roczek ,dopracowując owo cacko ,niżli jak to było z niemieckimi czołgami pod Kurskiem ,przyglądać się jak ulegają awarii w środku bitwy .Nnnnno.

stary Polak
wtorek, 1 czerwca 2021, 22:38

w bitwie pod Kurskiem Rosjanie po prostu dostarczali więcej sprzętu i ludzi na godzinę niż Niemcy. Co prawda przeżywalność żołnierza Armii Czerwonej pod Kurskiem wynosiła poniżej 24 godz ..... . I jeszcze jedno - radzieckie czołgi wygrały wojnę bo były proste, prymitywne, łatwe do naprawy na miejscu. Niemiecki doskonały - uszkodzony - jechał sobie do III Rzeszy, tam go naprawiali i wracał.

Trol
sobota, 6 marca 2021, 15:47

Ty chyba nigdy nue czytałeś żadnych statystyk bitew pancernych podczas 2 wojny. W większości zsrr wystawiał do bitwy 30% sprzętu więcej i 30% więcej go tracił. Bez znaczenia czy ta bitwę wygrywali czy przegrywali. To samo z ludźmi. Straty armi czerwonej podczas 2 wojny to 11 mln żołnierzy. Wermachtu 5 mln.

Fanklub Daviena i GB
sobota, 6 marca 2021, 16:22

Co nie zmienia faktu, że w walce z porównywalnymi siłami niemieckimi straty zachodnich aliantów były jeszcze większe niż sowieckie, choć na froncie zachodnim Niemcy poddawali się dużo bardziej ochoczo... :D

Jan z Krakowa
środa, 17 marca 2021, 17:46

Przez całą wojnę, nawet pod koniec gdy była znacząca przewaga Rosjan w ludziach i sprzęcie (np. operacja sowiecka "Bagration") straty niemieckie były mniejsze od rosyjskich tj. jak 1 do 10.

Lord Godar
wtorek, 9 marca 2021, 22:07

A doliczyłeś do tych strat te całe radzieckie armie , które poddawały się Wermachtowi w 1941 roku ?

Ot chwila ulotna
sobota, 6 marca 2021, 21:42

Czyli na Zachodzie alianci tracąc ok 200 tys zabitych wobec 500 tys zabitych Niemców ponosili większe straty niż Niemcy? Możesz przybliżyć ta fascynująca metodologię?

YRO
piątek, 5 marca 2021, 19:39

to wszystko to lipa t-14 armata to sklejka awieża TO KARTON DOBRY NA PODPAŁKIE.

Sternik
sobota, 6 marca 2021, 07:23

Niemieckie czołgi też były z kartonu. Niestety było ich 4x więcej niż naszych.

Tower
piątek, 5 marca 2021, 23:46

Ta wierzą jest dobra nawet na stare t72.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 5 marca 2021, 22:35

To nie jest lipa, tylko obecne rosyjskie podejście do wdrażania sprzętu. Mają coś, co trudno uznać za prototyp nawet, to pokazują go na defiladach, gdzie sprzęt gaśnie i nie można go odpalić na zaciąg. Mają kolejny pojazd, tym razem na kółkach, to się sam na defiladzie zapali. Mają przed prototyp myśliwca piątej generacji, to udają, że nią jest. Kiedy mają prototyp, który nadal nią nie jest piątą generacją, to twierdzą, że to seryjny samolot. Opracowanie tego typu rzeczy wymaga albo dużych pieniędzy, albo dłuższego czasu. Okradać obozu socjalistycznego się nie da, bo go nie ma. Wypadły z obiegu także niektóre republiki. A pokazać trzeba.

Lord Godar
wtorek, 9 marca 2021, 22:12

To jest Marku robienie dobrej miny do złej gry . Armata nie spełnia oczekiwań między innymi z powodu problemów technicznych z układem napędowym i problemów z świadomością sytuacyjną załogi wynikającą z sankcji , które zablokowały dostęp ruskim do nowoczesnych technologii , które chcieli zastosować.

Gość
piątek, 5 marca 2021, 18:22

Życzymy jeszcze więcej opóźnień.

Eee tam
piątek, 5 marca 2021, 17:48

Fajny koncept ale masowa produkcja będzie w Chinach. Bezlicencyjna. Jak zawsze.

Dawo
piątek, 5 marca 2021, 17:00

Pierwszy czolg IV generacji? A w czym on ma być lepszy od najnowszych Leo i Abramsow?

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 5 marca 2021, 23:22

Sami między wierszami dali do zrozumienia, że będzie równorzędny. Od dawna mieli taki feler, że ich sprzęt w porównaniu z zachodnim miał mniejszy potencjał modernizacyjny, więc co rusz robili nowe. Kiedy mieli do dyspozycji swoją wersję socjalizmu system funkcjonował, bo było gdzie kraść. Teraz nie ma gdzie. Szkoda tylko, że po drodze KGB z GRU na spółkę, małym nakładem kosztów zdążyło wykształcić na zachodzie szkodzące swoim własnym państwom lewicowo-zielone "elity".

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 7 marca 2021, 11:28

Davien i ty spotykacie jakiś innych "samych Rosjan" i nigdy nie chcecie podać kim są i gdzie ich można spotkać. I czytacie też jakieś inne "międzywiersze" niż reszta populacji... Nigdzie w Rosji nie czytałem, że będzie równorzędny - przeciwnie, czytałem, że zapewni "niezrównaną" przeżywalność załogi, "niezrównaną" świadomość sytuacyjną i "penetrację pocisków na poziomie 2x wyższym niż obecne uzbrojenie czołgów zachodnich". Na takie jak twoje "międzywiersze" "samych Rosjan" jakoś się nie natknąłem... :D

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 23:09

Funku, w Rosji podano ze do 2020r miało byc 2300 Armat, brakuje im jeszcze 2280 a mamy 2021r:))

Fanklub Daviena i GB
piątek, 5 marca 2021, 20:38

Wiesz jak amerykańscy pancerniacy określają najnowszą wersję Abramsa, ważącą 75t + 2,5t więcej jeśli zamontować Trophy? "Too Fat to Fight"! - "Za gruby aby walczyć"! Próby wykazały, że totalnie nie nadaje się na wschodnieuropejskie pole walki a i logistycznie nawet w USA jest koszmarem - żaden amerykański samolot transportowy tego nie przewiezie i żadna amerykańska barka desantowa nie dostarczy tego na brzeg (dlatego Marines zrezygnowali z Abramsów!) - pozostaje tylko transport statkami do portów z odpowiednią infrastrukturą i potem dowożenie - o ile istnieją do tego odpowiednie lawety i dostatecznie dobre drogi i mosty - w rejon walk. Wystarczy za odpowiedź? :D

środa, 17 marca 2021, 17:52

Każda normalna armia dowozi czołgi tak daleko jak się tylko da czołgi koleją albo na platformach. Nieracjonalne jest zużywanie czołgów mają one ograniczoną ilość motogodzin ("resurs"). Poza tym motogodzina pracy czołgu jest droższa od tejże, platformy.

Kot
sobota, 6 marca 2021, 16:21

Co stoi na przeszkodzie żeby c5 Galaxy przewiózł abramsa? A barka lcu 1610 nie weźmie m1a2 sep 3?

Fanklub Daviena i GB
sobota, 6 marca 2021, 21:53

Ależ skąd! LCU 1610 maks M1A1! To samo z C-5 Galaxy i C-17! Tylko M1A1 i żadnej wersji M1A2! Dlatego US Marines nigdy M1A2 nie używali! Stąd w wymaganiach na nowy czołg przyszłości Pentagon ogłosił: 3 osobowa załoga, automat ładowania i waga nieprzekraczająca 58 t - wymagania coś przypominają?... :D

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 11:26

Po pierwsze i C-17 i C-5 zabiorą bez problemu nawet M1A2 SEP3 to nie rosyjskie Ił-y:) LCU-1610 zabiera bz problemu 2 M1A2 SEP3 i jeszce jej sporo udżwigu zostaje. Marines uzywali M1A1SA z uwagi na LCAC mające udżwig standardowy do 60 ton:) A co do tych twoich wymagań to idealnie pasuja do M1 TTB czyli czołgu juz 37 lat temu lepiej opancerzonemu i uzbrojonemu od Armaty:)) Tyle ze to twoje bajki bo ani M1A3 , ani M1A2 SEP4 nie spełniaja jakoś tych wymyslonych wymagań funka:)

viper
sobota, 6 marca 2021, 14:58

Jakie to szczęście, że Polska leży w Europie Środkowej.

Tani
sobota, 6 marca 2021, 13:34

Nic sie nie przejmuj Hezbollachowi Iranskiemu to nie przeszkadza i w Iraku uzywaja go jako pojazdu wsparcia bojowego. Tanki sa oczywiscie Irackie ale w Iranskim uzyciu. Sa fotki do znalezienia. Czyli mozna dopisac jeszcze jeden kraj do uzytkownika tego pojazdu-Iran /Hezbollach/

Pani Halina
sobota, 6 marca 2021, 09:20

Dlaczego ty zawsze wojujesz o dobre imię sprzętu jednej nacji ?

X
piątek, 5 marca 2021, 19:48

Wszystko ma lepsze a nie wiesz dlatego bo nie napisali na Wikipedii

Davien
piątek, 5 marca 2021, 18:46

Pierwszy co ma byc produkowany seryjnie. W USA był M1 TTB w 1984r lepiej opancerzony i uzbrojony od Armaty, ale uznali że zwykłe Abramsy wystarczą. I mieli rację.

bropata
sobota, 6 marca 2021, 08:27

W zakresie jakich wymagań mieli rację?

Davien
sobota, 6 marca 2021, 16:56

Pancerz obecnie lepszy niz Armaty, działo lepsze, nowoczesne SKO, czołg w zupełności wystarczający na każdego obecnie przeciwnika

niedziela, 7 marca 2021, 11:41

Nawet powietrze w gąsienicach lepsze

Maras2
piątek, 5 marca 2021, 20:53

w jednym egzemplarzu i to mozna nazwac jako demonstrator technologii. ZSRR tez miał sporo róznych obiektów i to jest normalne. Ale zeby podniecac sie czyms co nie miało szans wejsc do produkcji seryjnej to tylko Davien moze. Rozumiem ze masz brak innych impulsów wiec sobie w ten sposob radzisz. I jeszcze przykladzik. Jak wiemy juz dawno uklad podwojnego wirnika byl testowany ale to ZSRR/Rosja poszedl tym tropem no ale US stwierdzilo ze teraz poradzi sobie z technologia i kolejny heli pewnie bedzie w tym ukladzie (co potwierdzaja prototypy). Kto wie za jakis czas US stwierdzi ze poradzi sobie z koncepcja M1 TTB i bedzie to rozwijac. Wiecej myslenia Davien.

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 23:16

Panie Maras M1 TTB miał byc produkowany i w USA nie było z tym problemów ale uznano że wystarczą zwykłe M1 na kazdego przeciwnika i jak widac mieli zupełna rację. Układ Coaxial rotors to jedynie Kamow, nawet w Rosji nikt nie poszedł sladami tej małej firmy, Mil jakos wolał układ klasyczny A Rosji 49 lat zajęło zbudowanie czołgu gorszego od amerykańskeigo prototypu sprzed 37-miu lat. Aha, w Stanach nie ma ani jednej maszyny w układzie Kamowa, żaden nowy prototyp nei jest w tym dość niebezpiecznym dla śmigłowca układzie, no chyba że Kamowy mają niewidoczne smigła pchające:) Ale może za nastepne 37 lat w Rosji tez opracujecie podobne maszyny jak juz opanujecie ich konstrukcję:))

Tani
sobota, 6 marca 2021, 12:20

Jeden lubi podroze inny piwo duze. Ja jestem za bo chociaz o czyms mozna napisac. Tzw przeciwnicy tego tanka sa jego najlepsza reklama zreszta jak i Su-57s. Bo na kazdy temat na tym portalu wrzucaja dwa magiczne slowa Armata i Su-57. Ja bym chcial zeby chociaz jeden watek byl bez tych slow ,sprobujcie pls. Natomiast mozecie pisac o F-35 bo to najnowoczesniejszy samolot na swiecie na dostawe ktorego czeka wiele nacji w tym Polska. Ostatnio marynarka wloska rozpoczela homologacje F-35B ze swoim lotniskowcem Cavour. Sa fotki na tweeterze, homologuja amerykanskie usmc bo na swoje jeszcze musza czekac. Zanim napiszesz pomysl i sprawdz bo wszystko jest na necie i latwo sprawdzic

Max
piątek, 5 marca 2021, 18:45

W tym, że nie ma analogów.

Tweets Defence24