Rosja dostarczyła Serbii zmodernizowane BRDM-2M

26 lipca 2019, 11:07
BRDM-2M
BRDM-2M. Fot. MO Rosji

Jak poinformowała serbska agencja informacyjna Tanjug, do Republiki Serbii przybyła pierwsza partia dziesięciu zmodernizowanych rozpoznawczych transporterów opancerzonych BRDM-2M. Łącznie Federacja Rosyjska podarowała Serbii 30 pojazdów tego typu.

"To duże wsparcie i znaczący impuls dla gotowości i możliwości bojowych armii serbskiej. To wyjątkowy sprzęt z najnowocześniejszym sprzętem i urządzeniami do obrazowania termicznego. Załoga może pozostać w pojeździe przez całą dobę. Mamy otrzymać 10 pojazdów opancerzonych i dziękujemy, prezydencie Putinie i ministrze Szojgu, za ten dar" - powiedział prezydent Serbii Aleksander Vucic.

Przetransportowane drogą lotniczą na pokładach rosyjskich samolotów transportowych wozy bojowe wylądowały w serbskiej bazie lotniczej Batajnica pod Belgradem. Rosyjska pomoc techniczna i wojskowa dla Serbii, która jest historycznym i naturalnym sojusznikiem Moskwy w tym regionie, trwa już od dłuższego czasu. Wcześniej, w październiku 2018 roku, serbskie siły powietrzne otrzymały sześć myśliwców MiG-29 z rosyjskich magazynów.

Do końca tego roku planowana jest dostawa dziesięciu śmigłowców wojskowych (siedmiu szturmowych Mi-35 i trzech transportowych Mi-17), 30 zmodernizowanych czołgów podstawowych T-72B3M oraz wspomnianych pozostałych BRDM-2M. Toczą się także rozmowy w sprawie potencjalnych dostaw przeciwlotniczych systemów kierowanych rakiet ziemia-powietrze Buk-M1 i Buk-M2 oraz samobieżnych, przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko-rakietowych Tunguska.

Rozpoznawczy transporter opancerzony BRDM-2M to rosyjska modernizacja BRDM-2, mająca na celu dostosowanie pojazdu do wymagań współczesnego pola walki. W jej ramach dotychczasowy silnik wymieniono na nową, dieslowską jednostkę napędową o lepszych charakterystykach. Zmodernizowane wozy wyposażono w nowoczesne, obrotowe zestawy optoelektroniczne, które zwiększają możliwości rozpoznania, a także we włazy ewakuacyjne w burtach kadłubach oraz dodatkowy pancerz modułowy. Obecnie serbska armia użytkuje w pododdziałach rozpoznawczych jednostek pancernych i zmechanizowanych 36 egzemplarzy BRMD-2, które najprawdopodobniej zostaną zastąpione przez nowo dostarczone zmodernizowane wozy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Poludniowiec
piątek, 26 lipca 2019, 19:26

Akurat dostarczyli Dunajem. Konwoj jest przetrzymywany przez straz graniczna Rumunii. Zaczal sie niezly dym na szczeblu rzadowym.

Marek1
piątek, 26 lipca 2019, 16:54

WP pojazdów rozpoznawczych NIE MA w ogóle od lat. Również NIC nie wskazuje, by takowe miały sie pojawić w przewidywalnym czasie. Czemu by wiec nie spróbować chociaż zmodernizować ze 30 szt. BRDM-2 na modłę rosyjską ? Dlaczego po morderce nie spróbować postawić na BRDM-2 kompleksu 2x1/2x2 ppk z optoelektroniką(CLU) zamiast starej wieżyczki z KPT 14,5mm ? Lepiej przez kolejne lata NIE mieć NIC, niż stworzyć coś pomostowego ?

GB
piątek, 26 lipca 2019, 13:14

Musieli samolotami. W runecie podają że Rosja chce wysłać Serbii czołgi T-72, ale Rumunia nie zgadza się na wykorzystanie jej sieci dróg lądowych i wodnych (Dunajem)... I klops.

Yugol
sobota, 27 lipca 2019, 05:51

Niema to jak życzliwy sąsiad!

Davien
niedziela, 28 lipca 2019, 00:48

Yugol ,a dlaczego kraj NATO ma sie zgadzac na transportprzez swój teren sprzetu państwa okreslającego go jak wroga?

daniel Tosic
piątek, 26 czerwca 2020, 03:36

Jugol co to wcale jest?

tylko pytam..
wtorek, 30 lipca 2019, 14:50

.. a dlaczego nie/ a jak USA będzie wycofywał wojsko i sprzęt z Afganistanu ?? Czyż nie przez FR ??

Olo
sobota, 27 lipca 2019, 01:02

I co w związku ze związkiem? Wysłali, doleciał, załatwione.

Tweets Defence24