Reklama
Reklama

Rosja dostarczy śmigłowce dla egipskich Mistrali

21 października 2015, 18:32
Fot. Anna Zvereva / Źródło: Wikimedia Commons

Kreml poinformował, że dostarczy na egipskie okręty desantowe typu Mistral śmigłowce wraz z niezbędnym sprzętem do ich użytkowania i obsługi. Wartość potencjalnych kontraktów na te usługi wyniesie około miliarda dolarów.

Francja na początku września br. podpisała z Egiptem kontrakt na sprzedaż dwóch śmigłowcowców desantowych typu Mistral, które pierwotnie miały trafić do sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Umowa na sprzedaż Mistrali Rosjanom została podpisana w 2011 roku, jednakże kryzys ukraiński przesunął w czasie jej realizację. Ostatecznie, w listopadzie 2014 r. Paryż ogłosił bezterminowe zawieszenie dostawy Mistrali. Negocjacje w sprawie anulowania kontraktu doprowadziły do zwrotu Rosjanom całkowitych kosztów poniesionych wskutek rozwiązania umowy, zaś Mistrale przeszły w posiadanie Francji.

W sierpniu 2014 roku informowaliśmy na łamach Defence24.pl o zamówieniu przez rosyjskie ministerstwo obrony 32 śmigłowców szturmowych Ka-52K, które są wariantem morskim, przeznaczonym specjalnie dla okrętów Mistral. Można zakładać, że to właśnie te maszyny trafią Egiptu.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
rebeliant80
środa, 21 października 2015, 20:11

Niedługo te okręty trafią do Rosji, tak się robi interesy

Battery
czwartek, 22 października 2015, 10:00

Nie dość że pozyskali kilkadziesiąt tysięcy stron dokumentacji technicznej (prędzej czy później zbudują je sami) na Mistrale za darmo (bo francuzi zwrócili im przedpłaty z nawiązką) i okręty desantowe to jeszcze sprzedali śmigłowce za około 1mld euro, tak czy owak to oni są tutaj wygranymi. Ciekawi mnie tylko kiedy Egipt odda Mistrale Rosji.

Zenio
piątek, 23 października 2015, 22:08

Tylko ze Rosja nie chciała dokumentacji technicznej a okręty. Ponieśli konkretne koszty. Mieli juz skompletowane załogi dla okrentów. Gotowe smigłowce pokładowe wraz z załogami. Wsztsyko było p;rzygotowane na wprowadzenie okretów do słuzby. I wszystko na nic. I oczywistym jest za Rosja sama zbuduje sobie smigłowcowce. Tylko kiedy ? za 10? lat 15?? Jakie koszty wygeneruje program ich budowy ile pochonie srodków ? I jak dobre beda te okrety ?

w
piątek, 23 października 2015, 20:46

Uzyskali takze technologie budowy i to jest chyba najwazniejsza rzecz. Sprzedadza wyposazenie elektroniczne tez pewnikiem kilka baniek, smiglowce, w dalszej perspektywie amunicje, serwis, czesci. Perspektywa dalszych zakupow roznorakiej broni tez jest duza. Na koniec linia produkcyjna Kamova nie stanela i moze powoli klepac zamowione wczesniej helikoptery.

Urko
czwartek, 22 października 2015, 09:34

Francuski AFP już przy okazji komentowania wyników negocjacji z Rosjanami warunków "anulowania" kontraktu na Mistrale informowało o dodatkowych rosyjskich warunkach, tj. o tym, że przyszły ewentualny nabywca Mistrali zobowiąże się odkupić przygotowane dla nich rosyjskie śmigłowce, oraz że Mistrale nie mogą zostać sprzedane żadnemu z krajów nadbałtyckich, a w szczególności Polsce. Wygląda na to, że informacja się potwierdziła, przynajmniej częściowo.

bender
niedziela, 25 października 2015, 14:26

Ciekawe. Oprocz tego, ze te okrety bylyby przydatne nam czy Baltom jak pinezka w bucie...

Mateo
środa, 21 października 2015, 19:09

To teraz tylko pytanie kiedy płyną do Rosji ;)

Pedro
piątek, 23 października 2015, 04:02

Nigdy, starczy zawrzeć w umowie klauzulę, że nie mogą odsprzedać. Zresztą po co mieliby się pozbywać dobrych desantowców.

hej
środa, 21 października 2015, 22:06

nigdy za niedługo będą atakować Hiszpanie Włochy i Francję. pod flagą kalifatu.

LL
piątek, 23 października 2015, 18:08

Miliard dolarów za 32 śmigłowce bojowe? Polska za 50 Caracali płaci 3,2 mld Euro? Coś tu nie gra.

DSA
środa, 21 października 2015, 23:41

trzeba było pozwolić Rosji kupić te okręty - w starciu z Zachodem nie są przydatne. Środki które w ten sposób uwolniono mogą być wykorzystane przez Rosję na zakup broni która stanowić będzie dużo większe zagrożenie. Mało tego pozwolenie zakup Mistrali przez Egipt - państwo które może w przyszłości zwrócić się mocniej w kierunku Rosji - to duży błąd bo w regionie jest to znacząca siła.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama