Rosja dla Rosjan. Podwójne obywatelstwo problemem

4 maja 2021, 07:41
Ohn0ZNeHa0wBu2ruAbry9VkPVol4vCAh
Fot. kremlin.ru
Reklama

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał ustawę zwiększającą liczbę miejsc pracy, które nie mogą być zajmowane przez osoby mające podwójne obywatelstwo lub posiadające zezwolenie na pobyt stały w innych państwach. Ustawa w tej sprawie została opublikowana 30 kwietnia 2021 roku na rządowym portalu informacyjnym.

Wbrew pozorom zakaz posiadania obcego obywatelstwa, zezwolenia na stały pobyt lub innego prawa do stałego pobytu na terytorium obcego państwa nie jest niczym nowym i został zawarty w rosyjskiej konstytucji. Wcześniej obejmował on jednak jedynie ograniczoną ilość najważniejszych stanowisk w państwie – w tym: członków rządu, senatorów, deputowanych do Dumy Państwowej i prokuratorów.

Władimir Putin chciał jednak rozszerzyć to ograniczenie i zostało to zrobione poprzez wprowadzenie zmian aż do 25 ustawach federalnych. Było to konieczne, ponieważ zakaz posiadania obcego obywatelstwa i zezwoleń na pobyt za granicą dotyczyć ma obecnie:

 • służby wojskowej m.in. w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, w oddziałach Gwardii Narodowej, w ratowniczych formacjach wojskowych Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, w Służbie Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej SWR, w organach Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej FSB, w Federalnej Służbie Ochrony Federacji Rosyjskiej FSO, w prokuraturze wojskowej, w wojskowych organach śledczych, itp.;
 • państwowej służby cywilnej, w tym dyplomatycznej (na stanowiskach ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Federacji Rosyjskiej w państwie obcym oraz stałego przedstawiciela Federacji Rosyjskiej przy organizacji międzynarodowej);
 • służby w organach bezpieczeństwa państwa, organach celnych, Komisji Śledczej, w organach spraw wewnętrznych, w federalnej straży pożarnej, w systemie karnym, w organach ścigania, a także w służbie miejskiej;
 • publicznych stanowisk przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i biegłych rewidentów Izby Obrachunkowej Federacji Rosyjskiej;
 • stanowiska prezesa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej i jego zastępców;
 • najwyższego urzędnika (gubernatora) okręgu wyborczego Federacji Rosyjskiej;
 • stanowiska rzecznika praw człowieka w organach Federacji Rosyjskiej, rzecznika praw dziecka w organach Federacji Rosyjskiej, rzecznika ochrony praw przedsiębiorców w podmiotach wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej,
 • urzędów publicznych podmiotów Federacji Rosyjskiej i urzędów gmin, w tym wicegubernatorów, zastępców regionalnych organów ustawodawczych, przewodniczących i członków komisji wyborczych; wójtów, deputowanych do gmin, stanowisk przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i audytorów organów kontrolno-księgowych podmiotów Federacji Rosyjskiej i gmin;
 • członków regionalnych komisji monitorujących przestrzeganie praw człowieka w miejscach zatrzymań;
 • stanowisk kapitana portu morskiego;
 • kandydatów na stanowisko wojewody, zastępcy organu ustawodawczego (przedstawicielskiego) podmiotu założycielskiego Federacji Rosyjskiej, a także upoważnionych przedstawicieli Federacji Rosyjskiej.
Reklama
Reklama

Wprowadzony zakaz nie jest całkowicie „szczelny”, ponieważ rosyjskie władze zachowały sobie prawo wprowadzania wyjątków. Zakaz posiadania drugiego obywatelstwa może więc być ominięty w przypadku osób pełniących wojskową służbę kontraktową – do stanowisk podoficerskich. Jest to wyjątek konieczny przede wszystkim w odniesieniu do Krymu, gdzie nadal duża część ludności posiada ukraińskie obywatelstwo.

Dodatkowo zakłada się dopuszczanie do niektórych w/w stanowisk obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy nie zostali pozbawieni obcego obywatelstwa z przyczyn od nich niezależnych, pod warunkiem, że nie będą oni mieli dostępu do tajemnic państwowych.

Sama procedura wprowadzania takich wyjątków ma zostać określona przez samego prezydenta.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 36
Reklama
Cytat dnia
środa, 5 maja 2021, 12:41

Cyt. „ Dobrze robią, takimi pomysłami sami pchają się na dno - nie trzeba nic robić. ....po tym co obserwuję od jakiś 10 lat dochodzę do wniosku że oni nie mają charakteru i honoru - przykre.”

Wpr
środa, 5 maja 2021, 01:38

Coraz lepsze pomysły, jak to cieszy.

Fgu
środa, 5 maja 2021, 01:36

Dobrze robią, takimi pomysłami sami pchają się na dno - nie trzeba nic robić. Kiedyś myślałem, że to wspaniały naród ale po tym co obserwuję od jakiś 10 lat dochodzę do wniosku że oni nie mają charakteru i honoru - przykre.

olo
czwartek, 13 maja 2021, 17:43

Rząd Rosji robi to co dla Rosji najlepsze. Na jutro i po jutrze.

Naiwny
wtorek, 4 maja 2021, 18:17

Logiczne i normalne. Nie jest to też jakaź wielka ilość obywateli. Ograniczenia dotyczą newralgicznych stanowisk w Państwie. Ważnych dla jego bezpieczeństwa. Przy okazji ograniczają pośrednio wyprowadzanie pieniędzy z Rosji bo jeśli Rosjanin nie może mieć w danym państwie prawa pobytu to nie warto tam inwestować np. w nieruchomości lub jakiś interes. Nie mając obywatelstwa danego kraju lub prawa pobytu w nim obywatel Rosji może się spodziewać, że jak mu przyjdzie ochota tam pojechać to może nie otrzymać wizy lub może zostać tam nie wpuszczony. I z nieruchomości zero pożytku. W sumie dziwne, że dopiero teraz wprowadzają szerzej te ograniczenia.

Namiestnik Nowosilcow
wtorek, 4 maja 2021, 14:49

Tytuł artykuły jest prowokacyjny, sugerujący że Rosja twierdzi że jest państwem Rosjan. To nie prawda.

Namiestnik Nowosilcow
wtorek, 4 maja 2021, 14:44

Nie można być lojalnym w stosunku do dwóch państw. Podwójne obywatelstwo to wymysł zdegenerowanej UE.

środa, 5 maja 2021, 10:02

Można zato będąc lojalnym Rosjaninem pałętać się po UE i tu podłożyć bombę, tam otruć dystdenta....

T7g
środa, 5 maja 2021, 01:37

Wspaniały średniowieczny pomysł !

wiedza
wtorek, 4 maja 2021, 14:08

Jeśli przyjmiesz uchodzce i dasz mu obywatelstwo to jak narozrabia będziesz musiał go utrzymywać w więzieniu jako obywatela własnego kraju , ale jak mu dasz drugie nie odbierając poprzedniego to zawsze możesz mu to obywatelstwo odebrać i wysłać do starego kraju .

sff
czwartek, 13 maja 2021, 17:46

dlatego trzeba myśleć komu się daje, a nie pół Tel-Avivu

easyrider
wtorek, 4 maja 2021, 13:49

Podwójne obywatelstwo powinno być zakazane prawem międzynarodowym. Nie można być lojalnym jednocześnie wobec dwóch różnych państw, ponieważ państwa z zasady mają rozbieżne interesy.

Monkey
wtorek, 4 maja 2021, 16:41

@easyrider: Zazdroszczę ci, że masz aż tyle szczęścia (jak podejrzewam) że wszedłeś w życie zawodowe w czasie gdy Polska juz się rozwinęła dzięki pieniądzom z UE. Ja nie miałem. Ale chciałbym ci cos przypomnieć: podczas II wojny światowej gros naszego wojska to byli emigranci albo jeńcy z armii państw Osi (czyli niemieckiej). Nie mozna byc lojalnym jednoczesnie wobec dwóch państw tak samo jak nie mozna lojalnie kibicować dwóm klubom sportowym, lojalnie mieć dwie dziewczyny itp. Ale mozna byc obywatelem dwóch państw. Ciagle zachowując lojalnośc wobec własnego kraju. Wierz mi, ja tak mam na codzień.

easyrider
wtorek, 4 maja 2021, 20:30

Tylko poparłeś moją tezę. Zachowując lojalność wobec Polski nie jesteś lojalny wobec innego państwa, którego masz obywatelstwo. A co w przypadku wojny między tymi dwoma państwami? Jestem w stanie zrozumieć stały pobyt, rezydenturę etc. ale nie dwa obywatelstwa.

Polak z Niemiec i Francji
czwartek, 6 maja 2021, 18:22

Easy weź się uspokój. Ja mam 2 i nie mam problemu. Czasem jest tak że nie da się być lojalnym że względu na władzę jaka panuje w państwie. Ty mało co rozumiesz chyba. Zapewne nie rozumiesz Bóg honor ojczyzna.... Bo jeśli byś rozumiał nie był byś niewolnikiem Kaczogrodu.

wtorek, 4 maja 2021, 16:30

Ci co maja podwójne obywatelstwo, to zwykle biznesmeni, a oni są lojalni zwykle

rozczochrany
wtorek, 4 maja 2021, 13:18

A w Polsce parodia państwa. Minister finansów po raz koleiny z brytyjskim obywatelstwem. Wobec kogo on jest lojalny? Do tego Ukraińcy w Policji.

wtorek, 4 maja 2021, 15:20

No ilu jest tych Ukraińców w policji? 2? A może 3

rozczochrany
wtorek, 4 maja 2021, 13:14

Bardzo dobre i mądre posunięcie. Ludzie zatrudnieni tam gdzie mogą zagrozić bezpieczeństwu obywateli czy gospodarki powinni być lojalni wobec jedne,j swojej własnej ojczyzny i nie powinno być wobec nich podejrzeń że mogą być podatni na wpływy obcych służb albo wprost być sabotażystami albo obcymi agentami. W Polsce powinno być to samo. A u nas pełna samowola. Nie tylko pracownikami w strategicznych firmach czy funkcjonariuszami policji, ale nawet ministrami zostają ludzie z obcym obywatelstwem i lojalni wobec obcych państw.

Eee tam
wtorek, 4 maja 2021, 13:09

Zakaz podwójnego obywatelstwa wypchnał z Rosji niemal całą rosyjską emigrację na Zachodzie ale widocznie Putinowi nie są oni do niczego potrzebni

Wojtek
wtorek, 4 maja 2021, 12:19

U nas jest na odwrót mianowicie wszystkie najważniejsze stanowiska zajmują ci którzy nie są Polakami, kiedy ostatnio był jakiś Polski minister finansów który byłby Polakiem, a nie jakimś kolesiem który przyleciał z Londynu ze zmienionym nazwiskiem?

Bojarskie dziecię
wtorek, 4 maja 2021, 11:36

A Krym dla Tatarów ;)

wtorek, 4 maja 2021, 13:55

Tych z Kazania?

Autor
wtorek, 4 maja 2021, 11:35

Bravo Rosja

środa, 5 maja 2021, 10:04

Jakie masz obywatelstwo?

Piotr
wtorek, 4 maja 2021, 11:04

W Rosji nie ma referendum,najbardziej znane referenda to Szwajcaria i ich sąsiad Liechtenstein, to się wiąże ze zmianami prawa, podwójne obywatelstwo przepadło w zeszłorocznym referendum w księstwie, wzięło w nim udział 81% obywateli,a uprawnionych do głosowania 20 300 osób,prawda, jak w podejmowaniu różnych decyzji dotyczących praw różnią się prawa w państwach i nie dotyczy tylko Rosji.

FR technologiczne imperium
wtorek, 4 maja 2021, 09:52

Czeczenia dla Czeczenów! Syberia dla rdzennych Plemion!

gonić pastuchów
wtorek, 4 maja 2021, 16:19

USA dla rdzennych mieszkańców tj. Indian.

ppp
wtorek, 4 maja 2021, 16:04

Podlasie dla Białorusinów ,Litwinów i potomków tamtejszych Bałtów i Rusinów . Ziemia Chełmińska , Toruń , Elbląg , Olsztyn , Łomża , Lidzbark Warmiński , Augustów , Mrągowo , Ciechanów , Pułtusk , Szczytno , Malbork i Białystok to też nie są polskie i słowiańskie ziemie a ziemie Prusów , Jaćwingów , Litwinów i Białorusinów . Czy przypadkiem komuniści litewscy nie prosili Stalina o przyłączenie Mazur , części Podlasia i Obwodu Kaliningradzkiego do Litwy radzieckiej ?

Bartholem
wtorek, 4 maja 2021, 14:00

Śląsk dla Ślązaków

wtorek, 4 maja 2021, 13:44

A USA dla Indian

wtorek, 4 maja 2021, 13:42

A Polska zachodnia dla N

Davien
wtorek, 4 maja 2021, 17:21

Polska Zachodnia to były ziemie Polskei zanim w ogóle taki państwo jak Niemcy powstało.

hist
piątek, 7 maja 2021, 12:00

Państwo Niemcy powstało niedawno. W XIX wieku, a nawet niektórzy sądzą, że w 1918 (wcześniej od 1871 roku to była konfederacja państw).A przed Słowianami na terenie Polski mieszkali m.in. germańscy Goci. Mówienie o jakiś narodowych państwach w X wieku to w ogóle nieporozumienie. I jakiejś specjalnej różnicy między Czechami a Ślązakami czy Polanami w tym czasie to raczej nie było. A państwo to była raczej własność suwerena niż cokolwiek innego.

jezykoznawca
środa, 5 maja 2021, 09:33

nie byly

Sprostowanie
środa, 5 maja 2021, 12:28

Były

Tweets Defence24