Rosja: Czołgi Armata i T-34 przygotowują się do defilady

21 kwietnia 2015, 11:49
Czołg T-14 z bezzałogową wieżą i cytadelą dla załogi z przodu pojazdu – fot. mil.ru
Czołgi T-34-85 prawdopodobnie otworzą paradę pojazdów na Placu Czerwonym – fot. mil.ru
Transporter opancerzony Bumerang – fot. mil.ru
Działo samobieżne Koalicja-SW z wieżą osadzoną na podwoziu czołgu T-90 – fot. mil.ru
Kurganiec jako bojowy wóz piechoty – fot. mil.ru
Pojazd Kurganiec w wersji transportera piechoty – fot. mil.ru
Bojowy wóz piechoty T-15 zabudowany na podwoziu czołgu T-14 Armata – fot. mil.ru
Reklama

Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało po raz pierwszy oficjalnie zdjęcia swoich najnowszych czołgów T-14, bojowych wozów piechoty T-15, transporterów Kurganiec i Bumerang oraz dział samobieżnych Koalicja. Parada Zwycięstwa będzie również okazją do zaprezentowania historycznego sprzętu: w tym czołgów T-34-85 i dział samobieżnych Su-100.

Parady wojskowe przygotowywane dla uczczenia 70. rocznicy zwycięstwa nad III Rzeszą stała się w tej chwili najważniejszym przedsięwzięciem rosyjskich sił zbrojnych. Na oficjalnej stronie Minoborony zorganizowano nawet oddzielną zakładkę, która pozwala na zapoznanie się z ogromem przedsięwzięć planowanych na 9 maja br. w całej Rosji.

Na opublikowanej tam mapie zamieszczono m.in. wszystkie miejscowości, w których będą paradowały rosyjskie wojska: od Kaliningradu na zachodzie przez Sewastopol, Noworosyjsk, Samarę, Nowosybirsk, Biełogorsk do Jużnego-sachalińska na dalekim wschodzie.

Czołgi T-34-85 prawdopodobnie otworzą paradę pojazdów na Placu Czerwonym – fot. mil.ru

W zależności od miejsca, liczba uczestników defilady będzie się zmieniała. Przykładowo w Kaliningradzie w paradzie ma uczestniczyć 1500 żołnierzy, 75 pojazdów, 15 statków powietrznych i 10 okrętów; w Sewastopolu: 1000 żołnierzy, 35 pojazdów, 25 statków powietrznych oraz 10 okrętów, natomiast w Jużnym-Sachalinie - 750 osób i 20 pojazdów.

Co nowego na paradzie w Moskwie?

Największa defilada będzie oczywiście zorganizowana na Placu Czerwonym w Moskwie. Na razie wiadomo, że weźmie w niej udział ponad 14800 żołnierzy, ponad 140 egzemplarzy wojskowej techniki oraz ponad 140 statków powietrznych. Treningi już trwają w bazie 2. Gwardyjskiej Tamańskiej Dywizji Zmechanizowanej w Alabino niedaleko Moskwy. Jest to również miejsce, gdzie zgrupowano cały sprzęt oraz większość żołnierzy, którzy będą się prezentowali na Placu Czerwonym.

Rosjanie zdecydowali się przy tej okazji opublikować po raz pierwszy oficjalnie zdjęcia ćwiczących tam: nowych czołgów, wozów bojowych, transporterów i dział samobieżnych. Niestety wszystkie te pojazdy mają zasłonięte wieże z uzbrojeniem i systemami zewnętrznymi.

Czołg T-14 z bezzałogową wieżą i cytadelą dla załogi z przodu pojazdu – fot. mil.ru

Opublikowane zdjęcie czołgu T-14 potwierdza, że jego załoga znajduje się w uzbrojonej cytadeli przed wieżą, którą jednak ukryto pod plandeką. Kształt samej wieży jest wielką niewiadomą. Jak na razie wydaje się ona być wyższa od tej, którą prezentowano na wcześniej opublikowanych rysunkach. Dodatkowo zdalnie sterowany karabin maszynowy został prawdopodobnie zdemontowany.

Bojowy wóz piechoty T-15 zabudowany na podwoziu czołgu T-14 Armata – fot. mil.ru

Podwozie zastosowane w czołgach T-14 zostało wykorzystane na bojowych wozach piechoty T-15, opartych na konstrukcji czołgów T-14. Mogą one transportować piechotę, ale dzięki opancerzeniu i uzbrojeniu mogą działać również jako wsparcie dla czołgów w zwalczaniu siły żywej i lekko opancerzonych pojazdów przeciwnika.

Pojazd Kurganiec w wersji transportera piechoty – fot. mil.ru

W Paradzie Zwycięstwa wezmą udział dodatkowo dwie wersje średniego transportera opancerzonego na podwoziu gąsienicowym Kurganiec. W trakcie przygotowań sfotografowano zarówno Kurgańce w wersji transportera piechoty (z obszernym miejscem dla desantu, ale z mniejszą wieżą dla uzbrojenia), jak i wozu wsparcia (z większą, zdalnie sterowaną wieżą uzbrojoną w działko – prawdopodobnie 30 mm). Nie są to jedyne odmiany tej konstrukcji, jakie Rosjanie planują wprowadzić. Na razie informują, że przewiduje się również pojazd w wersji rozpoznawczej i dowodzenia.

Kurganiec jako bojowy wóz piechoty – fot. mil.ru

W inny sposób zbudowano działo samobieżne Koalicja. Jest to prawdopodobnie podwozie czołgu T-90 z zabudowaną na nim zmodyfikowaną wieżą działa samobieżnego MSTA-S kalibru 152 mm. Zmiany są widoczne w samej lufie, która przykładowo ma zupełnie inny hamulec wylotowy.

Działo samobieżne Koalicja-SW z wieżą osadzoną na podwoziu czołgu T-90 – fot. mil.ru

Piątym hitem Parady Zwycięstwa będą ośmiokołowe transportery opancerzone Bumerang, w których widać bardzo dobrze wpływ m.in. polskich Rosomaków. Są to pojazdy, które będą służyły do transportu piechoty, ale również działały jako wozy rozpoznawcze, przeciwpancerne i dowodzenia.

Transporter opancerzony Bumerang – fot. mil.ru

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 102
Reklama
AndyP
piątek, 24 kwietnia 2015, 09:47

Widać konsekwentne działanie - pojazdy mają wieże bezzałogowe... Kiedy u nas tak będzie?

Zenio
sobota, 25 kwietnia 2015, 00:11

Pojazdy mają wieże zakryte plandekami. Raczej dlatego ze są z tektury a nie dlatego ze są bezzałogowe.

Bujo
wtorek, 21 kwietnia 2015, 16:40

Ale przypomnijcie sobie defilady na placu czerwonym i ile było prototypów prezentowanych niby w słuzbie a które pózniej nie weszły do służby. Jak wejda do uzbrojenia to zobaczymy wtedy.

Marek
środa, 22 kwietnia 2015, 12:16

T-14 Armata raczej nie zapowiada się jako jakieś cudo: Nadal wóz posiada armatę kal 125 mm tak więc siła ognia nie zwiększy się zbytnio Nie wiadomo jaki silnik tam jest ale bez rewelacji. Przednia osłona pancerza kadłuba jest według szacunków na poziomie M1A2 ostatnich wersji Jedynie co nowego to wieża bez załogi. I to osiągnęli Rosjanie pracując nad tym czołgiem prawie 20 lat. Śmiech na sali.

lol
czwartek, 23 kwietnia 2015, 17:22

takie tam pogladowe: http://i60.tinypic.com/2uidkzt.jpg

Chudy Chudinii
czwartek, 23 kwietnia 2015, 08:02

"Nie wiadomo jaki silnik tam jest ale bez rewelacji. " Bardzo merytoryczne.

Obiektywny dziś
środa, 22 kwietnia 2015, 19:41

Witam Panie Marku. Bardzo przepraszam, a jakie " osiągnięcia " ma nasz przemysł ? Czy to się komuś podoba, czy też nie Federacja Rosyjska JEST militarną potęgą. Czy Pan nie pomyślał że wspomniany przez Pana "śmiech na sali" to może bardziej dotyczyć naszej marionetkowej armijki ? Pozdrawiam i życzę logicznego formułowania wniosków.

realista
środa, 22 kwietnia 2015, 09:31

Czyli jak na razie niewiele wiadomo. A z tego co wiadomo, to rewelacji nie ma, za to jest wielki marketingowy show. Na wszelki wypadek Rosjanie jeszcze w ubiegłym roku zamawiali nowe zmodernizowane T72.

pan
czwartek, 23 kwietnia 2015, 14:10

z tego co wiadomo rewelacja jest.

Urko
wtorek, 21 kwietnia 2015, 16:13

Tyle gadania na temat plandek. A one wcale nie są by coś zasłaniać, bo po co, skoro je mają później usunąć i to już niedługo. Chodzi tylko o to, by je zdjąć w odpowiednim momencie. Zwykły "marketing" i propaganda. Tak samo jak z tymi pogłoskami, że nie ma na ten projekt pieniędzy itd. Owszem, może nie być pieniędzy na to, by zamienić tymi czołgami wszystkie starocie, ale na to by zrobić show zawsze się znajdzie. Chociażby w "putinowskim zaskórniaku". Tak więc wszyscy na całym świecie i co najważniejsze w Rosji czekamy i próbujemy zgadnąć co tam jest pod tymi szmatami. I to właśnie chodzi, tylko o to, bo reszta jest nieważna. Nawet czy to jakiś nowy pancerny kompozyt, czy tylko sklejka i styropian...

dwa
wtorek, 21 kwietnia 2015, 16:06

Mnie tylko dziwi wyrafinowanie wycięć na tych plandekach. Jak zasłaniają to niech zasłonią całe, widocznie odsłaniają tylko to co akurat w danym wozie jest gotowe..

Nie dla Mordoru
wtorek, 21 kwietnia 2015, 16:05

Nie dziwie się, że tam na drugim foto stoi karetka w oddali, lepiej mieć pomoc przy tak dobrze zbijanej " konstrukcji " ;D. A tak na serio, bez sensu ukrywać działo, chyba nie będzie na laser :D

prorok Lebioda
czwartek, 23 kwietnia 2015, 20:45

My powinniśmy zainwestować w wielkie koryta z bimbrem. Cysterny z bimbrem, oraz wiadra z bimbrem, rozmieszczane masowo na przewidywanych kierunkach uderzenia rosyjskiej armii. Myślę, że ewentualne uderzenie zatrzyma się na dziesątym (dwudziestym w wypadku elitarnych syberyjskich dywizji) kilometrze. A potem my wyjdziemy z krzaków i pozbieramy pijanych w sztok ruskich, wsadzimy w wory a wory do rzeki i po problemie......

komornik
czwartek, 30 kwietnia 2015, 07:39

Dobre, uśmiałem się.

Heniek
czwartek, 23 kwietnia 2015, 23:29

Nic dodać nic ująć.

Akv
wtorek, 21 kwietnia 2015, 16:03

Szkoda że całej Rosji nie da się przykryć plandeką.

cynik
czwartek, 23 kwietnia 2015, 21:35

zaloz sobie worek na glowe jak bedziesz w tamta strone patrzyl, to da rade zrobic

wolf
piątek, 24 kwietnia 2015, 08:50

te nowości kształtem jakoś dziwnie podobne do izraelskich rozwiązań ...

MIR
wtorek, 21 kwietnia 2015, 15:34

Jeśli są to nowe konstrukcje to NATO powinno się pochylić nad poznaniem ich możliwości i jeśli stanowią dodatkowe zagrożenie to odpowiedzieć własnymi pomysłami. Nie mozna się ani zbytnio zachwycać ani lekceważyć, trzeba po prostu poznać ten produkt/produkty. Faktem jest że Rosja pokazuje JEDNOCZEŚNIE KILKA rodzajów nowej broni ciężkiej, juz to powinno skłonić do myślenia...

raf
wtorek, 21 kwietnia 2015, 14:39

https://youtu.be/Hl8btwQ-X2k a tu pokaz obrony pplotbi anty air missle oby co druga im tak sie sprawowala w obronie najnowszych czołgów ;-)

bred
wtorek, 28 kwietnia 2015, 08:02

w wojsku podczas ćwiczeń używać dużo (strzelać) pociski Striy są przeznaczone do odpisania.

skiud
wtorek, 21 kwietnia 2015, 14:39

Na tego Bumeranga bardziej chyba miał wpływ VBCI żabojadów, a nie Rosomak..

Swiatowid
sobota, 25 kwietnia 2015, 04:19

Przynajmniej rosjanie cos konsekwetnie robia. Lepiej czy gorzej ale robia. Co do polski i polakow to tylko za lapowki nabywamy zachodni dziadowski sprzet.

realista
środa, 29 kwietnia 2015, 11:30

niewiedizalem ze rosomak doczekal się takiego miana oraz spike... ;). Nie wspomnę o dużej ilości leo bo to tez żadne wzmocnienie hahahahhaha

totenkopf
wtorek, 21 kwietnia 2015, 14:37

Kto bumerang przypomina francuski VBCL:)

śmiech historii
czwartek, 23 kwietnia 2015, 06:35

ale śmieszne komentarze, profesjonalizm z nich bije ahahhahaha? mohery na rowery bo już wiosna

Pabieda
wtorek, 21 kwietnia 2015, 14:30

Ludzie . Przeciez te "plandeki" to pokaz dla kacapskiego narodu i zeby media mialy co pisac. Czy naprawde myslicie , ze wywiad juz dawno nie ma szczegolnijeszych informacji na temat ich "cudow" i ich mozliwosci ? Powiedzcie co tam jest takiego jest , ze trzeba cos takiego plandekami zaslaniac ? Dzialo laserowe czy moze elektromagnetyczne . A moze namalowali putlera na wiezach ? Widac wedlug kacapi wyglad zewnetrzny , to dla nich skok technologiczny 5 generacji. Pewnie ,to samo jak z PAK-iem ladnie wyglada ....ale jakos z lataniem ma problemy. Przeciez nasza atrapa ( PL-01 ) tez jezdzi i ma lufe :P

niezorientowany
środa, 22 kwietnia 2015, 00:17

Kacapy? A kto to? Te bolszewiki co pod osłoną specjalnie w tym celu powołanego GROM wyemigrowały na izraelskich paszportach z Rosji do UE, USA i Izraela budować bolszewizm tam (a bez nich bolszewizm w Rosji się skończył)? :-)

fx
środa, 22 kwietnia 2015, 03:55

Brzydkie to jakby klepane młotkiem albo klejone ze starego styropianu.

tatanka
niedziela, 3 maja 2015, 22:01

czołg nie ma być ładny. ma być skuteczny.

Lucek
środa, 22 kwietnia 2015, 03:54

rusy zrobią pierwsi tank z 10 metrowym pancerzem napędzany 850 konnym silnikiem i bedzie to pływało i latało :) Czy was jak mnie nie razi ich wygląd jakby małe dziecko skleiło z plasteliny.

BWP
wtorek, 21 kwietnia 2015, 14:25

Szkoda, że nie pokazali zdjęć od tyłu, a jeszcze lepiej ze środka ;). Ale patrzę tak na BWP, liczę koła itp. i na moje oko, to zmieści się do niego 4 żołnierzy desantu z wyposażeniem (?). Może ktoś ma lepsze oko i widzi tam miejsce na 6 osób? bo w 7 to chyba nie uwierzę. Z ilu członków składa się teraz jeden rosyjski zespół?

Lancet
środa, 22 kwietnia 2015, 07:52

fantastyczna metoda :D to ile kół powinien posiadać żeby wsiadło 7 żołnierzy desantu?

pisar
wtorek, 21 kwietnia 2015, 14:25

widze w komentach duuuuzo zachwytow nad ruska mysla techniczna ale czy ktos widzial STRZELANIA tych maszyn? ja widzialem tylko przejazd t-14... na lawecie!

dred
czwartek, 23 kwietnia 2015, 18:23

Problemem nie jest to, czy T-14 jest dobrym czołgiem(pewnie jest trochę lepszy od t-90), problemem jest to, że ruscy mogą ich w masę wyprodukować...

Szary Wilk
wtorek, 21 kwietnia 2015, 14:20

Pachnie mi to niezłą ściemą.

Dynamit
czwartek, 23 kwietnia 2015, 01:53

Jakbym widział nasz kartonowy model PL-01 .To jakieś jaja są :)

AWU
środa, 22 kwietnia 2015, 00:59

Życzę Rosjanom aby T-14 byl godnym następcą czołgów z rodziny T-34 T-54/55 T-62 T-72 i.t.d. i tak jak jego poprzednicy wykazał się rekordową ilością strat w boju czyli powyżej 80%, we wszystkich konfliktach zbrojnych ostatnich 75 lat.

bred
wtorek, 28 kwietnia 2015, 07:50

Polacy, jak wiernych sług, poszedł i T-34 T-54/55 T-62 T-72. a może Polacy, że stworzenie jednego siebie ??? innych niż kopiowanie, lub prosząc z innych krajów zbiorników

mar_sk
czwartek, 23 kwietnia 2015, 09:13

Rosyjskie czołgi zawsze odpowiadały filozofii władzy. W 2 WŚ nikt nie przejmował się w Rosji stratami. Jeden Tiger 2 mógł zniszczyć 30 T-34, ale 31 T-34 zniszczył Tigera 2, i to dla nich był sukces a nie starta 30 czołgów. w ROsj icarskiej, komunistycznej i obecnej nigdy nie liczyli się ludzie - żołnierze i temu taki sprzet mają, który z najwnoszymi M1A2, Leo 2A7, Merkavami będzie miał takie same szanse jak T-34 z Tiger 2

patriota
wtorek, 21 kwietnia 2015, 14:00

"Bojowy wóz piechoty T-15 zabudowany na podwoziu czołgu T-14". To pojazd bez bez paneli bocznego pancerza. Spokojnie można sobie zobaczyć sposób mocowania i budowę pancerza kadłuba. Dziwne-i to bardzo-zachowanie...

Admirłl Generał Aladeen
wtorek, 21 kwietnia 2015, 13:59

Jakich Polskich Rosomaków , to jest rosyjska wersja francuskiego kołowego wozu VBCI z wieżą rodzimej konstrukcji !!!

rabarbarus
wtorek, 21 kwietnia 2015, 13:57

Ciekawe czy tam jest coś pod tymi plandekami, czy tylko atrapy?

bred
wtorek, 28 kwietnia 2015, 08:40

Zobacz paradę zwycięstwa na Placu Czerwonym 9 maja. wszystko pokaże)) wszystkie czołgi bez płótnie

Olender
środa, 22 kwietnia 2015, 00:13

Ciekawe, czy oprócz jeżdżenia i strzelania te zabawki coś jeszcze robią? Produkują jedzenie, lekarstwa itp ;)

oba
czwartek, 23 kwietnia 2015, 16:50

? abstrakcyjne dosyć

dawo
wtorek, 21 kwietnia 2015, 13:56

Ten BWP T-15 wygląda niezwykle pokracznie. Obawiam się, że Rosja jeżeli w ogóle uczyni postęp w kierunku Europy, będzie on wyraźnie mniejszy niż robią Chiny w jej kierunku. I to Chinami bardziej powinniśmy się przejmować niż czerwonymi "braćmi" w perspektywie 2 i 3 dekady tego stulecia.

KoleS46
poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 02:09

http://vitalykuzmin.net/?q=node/600 http://vitalykuzmin.net/?q=node/601 Wiecej zdjęć z przygotowań...

Lee
wtorek, 21 kwietnia 2015, 13:31

Bardzo super czołg http://www.tvp.info/19589263/rosyjski-superczolg-nie-taki-super-zepsul-sie-dwa-razy-w-czasie-prob-przed-parada

mmm
środa, 22 kwietnia 2015, 10:49

desant w tych BWP siedzi z przodu?

Snooker
czwartek, 23 kwietnia 2015, 16:33

Z przodu są silniki, widać dokładnie wydechy.

Chan
wtorek, 21 kwietnia 2015, 13:18

Będzie co posłać na Ukrainę jak widzę!!!!

jang
czwartek, 23 kwietnia 2015, 10:31

odnoszę wrażenie ,że ostatnie pokazy nowości sprzętu wojskowego Rosji przypominają nowe gazo i ropociągi Jest ich mnóstwo,są ogromne,dominują nad poszczególnymi częściami świata tylko jeszcze nie są zbudowane Ale to drobiazg.W dwa lata będą jak mawia p Putin.Czasem tylko jakieś nic nie znaczące firemki jak Rosnieft czy Gazprom pokrzyczą,że nie ma kasy na bieżące remonty i eksploatację złóż. Czy jakiś Prezes Banku pomarudzi Ale p Pieskow to migiem prostuje i likwiduje niewygodne przecieki w wypowiedziach "wrogów ludu"

Paweł Z
czwartek, 23 kwietnia 2015, 16:48

Uwaga Panowie z IU MON! Ze zdjęć wynika, że jedynie Bumerang (odpowiednik KTO Rosomak) będzie miał zdolność pływania. Co Wy na to? Zobaczcie jak wygląda opancerzenie Kurgańca. Wyciągnijcie do cholery wnioski.

bred
wtorek, 28 kwietnia 2015, 07:30

Kurgańca - będzie miał zdolność pływania.

Snooker
sobota, 25 kwietnia 2015, 16:57

Nie widzisz falochronu na przodzie Kurgańca ? Co do opancerzenia po bokach, to właśnie podsunąłeś Panom z MON "pływako-osłony przeciw kumulacyjne"

mat
czwartek, 23 kwietnia 2015, 23:29

Czołg armata od T34 odróżnia tylko jedna rzecz: czołg T34 działa.

KoleS46
czwartek, 23 kwietnia 2015, 16:42

http://vitalykuzmin.net/?q=node/599 zdjęcia ze wczoraj...

Mariusz
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:44

nie wiem czemu większość informacji/portali dotychczas w ten czy inny sposób wyrażała się o nowym pojazdach FR z dezaprobatą, lekceważeniem i drwiną mówiąc szczerze nawet, mimo tych szmat widać że Rosja zrobiła na raz 3 kroki do przodu i dołączyła do top konstrukcji aktualnie na świecie, w niektórych podstawowych aspektach wygląda to nawet dość niewiarygodnie np. czołg podstawowy i bwp w jednej platformie? kto do dzisiaj robił takie rzeczy na serio (kogo było stać)?? PS. bumerang jest potężny, ale mnie absolutnie podoba się kurganiec PS.2 dwa najlepsze bwp na świecie po 2 stronach naszej granicy, niezwykła koincydencja zdarzeń PS. 3 Putin zbroi się dzisiaj jak szalony - dosłownie, na zachodzie wszyscy uważają że to przypadek?, tak po prostu bezsensownie i bezcelowo chce wydać 100mld Eur rocznie - czyli równowartość swoich praktycznie całych rezerw walutowych na przykład - żeby zrobić dobrą defiladę na placu? deja vu kiedyś zdaje się już o czymś podobnym czytałem ktoś wszystko co ma stawia na wojnę inni myślą że to taka zabawa jest rozrywka po prostu dla zapaleńców militarystów

Roy
środa, 22 kwietnia 2015, 08:29

Kogo na to stać? Na pewno nie Rosji. Na razie są to tylko prototypy i przed nimi jeszcze długi rozwój przed faktycznym uzyskaniem gotowości bojowej. Nawet jeśli teraz uruchomią produkcję to wartość bojowa będzie żadna. Biorąc pod uwagę tradycje i ambicje musieli pokazać coś przełomowego bo zrobienie analoga do Abramsa który i tak ma swoje lata żadnego szalu nie robi. Dalszy rozwój T-72 i jego wersji pod kolejnymi nazwami nie zmieni faktu że jest to archaiczna konstrukcja powstała dawno temu jako tani i prosty zamiennik dla T-64. Na nasze szczęście Rosjanie będę na niego jeszcze długo skazani (do czssu dopracowania i wdrożenia w dużej liczbie T-14 co może potrwać i 10 lat)

tadek
wtorek, 21 kwietnia 2015, 14:38

ty już widzisz pancerz wielowarstwowy ,a inni a jest tu wielu takich widzą tylko plandekę na dykcie chroniąca od zmycia farbę !!! i tyle komentarza na twoje bzdety..

Magnes
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:44

O Tadzio się odezwał a pokaż mi mały Tadziu jakikolwiek zachodni czołg z bezzałogową wieżą i w układzie konstrukcyjnym choćby zbliżonym do T-14 . Najpierw prostaczki na różnych portalach pisały że T-14 nie powstanie bo ruskie nie mają pieniędzy i technologii (tak zwłaszcza ZSRR nie widział jak czołgi budować ) a teraz piszą że to złom bo ruski taka zabawna propaganda ku pokrzepieniu serc bo przecież Rosjanie nie mogą tego mieć ;)

taihosan
środa, 22 kwietnia 2015, 08:10

Sowieci nie potrafią konstruować czołgów tylko kopiować od innych (T-26, T-28, T-37, BT, T-34, T-43, T-44).

olo
środa, 22 kwietnia 2015, 03:47

Ta bezzałogowa wieża też będzie latać jak w T-90 ? To tak jak nasz PL-01 byśmy pokazali na paradzie i chwalili si,ę że to działa.

tadek
wtorek, 21 kwietnia 2015, 14:32

mnie ciekawi tylko jedno na dzisiaj ,jak ta ARMATA dostanie pocisk to którędy będzie spieprzać ta jej załoga ??? Merkawa ma właz z tyłu..

Lancet
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:36

"Czaad" :) Kilka rodzajów nowych wozów i to od razu w jakiejś większej partii. Prócz Niemców chyba nikt nie idzie w nowym sprzęcie tak naprzód. Bo budować prototypy za oceanem to sobie mogą ale uwierzę w ich wydolność jak będą przezbrajać jednostki a nie odsyłać technologię do muzeum.

"czaad"
wtorek, 21 kwietnia 2015, 14:20

Największą partie zamówień to ma na razie ta szwalnia co te plandeki szyje. :)

miecio
wtorek, 21 kwietnia 2015, 13:16

a co to jest jak nie prototypy ? do tego z dykty

Tyberios
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:41

Chiny... Korea... Turcja...Kraje Zatoki Perskiej, kilku się znajdzie.

tadek
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:34

to wszystko co Rosjanie pokazują jako swoje ,,NÓWKI" to na zachodzie jezdzi już od lat...ta ARMATA to jakaś stara koncepcja ,gdyż teraz to silniki są z przodu w wielu projektach obecnie..

tadek
wtorek, 21 kwietnia 2015, 14:42

zwiększa i to bardzo ,jeśli tego nie dostrzegasz to trudno ,twoja sprawa...

kj1981
wtorek, 21 kwietnia 2015, 13:37

Silniki w nowoczesnych czołgach są prawie zawsze z tyłu (z wyjątkiem Merkavy, która ma tam miejsce dla desantu z 2 powodów): 1) wbrew obiegowym opiniom ulokowanie silnika z przodu wcale nie zwiększa bezpieczeństwa załogi, bo dla nowoczesnych środków ppanc nie jest żadną przeszkodą - przechodzą przez silnik jak przez masło); 2) umieszczenie silnika z tyłu wpływa pozytywnie na stabilność pojazdu - dociąża tył, bo przód pojazdu waży bardzo dużo (gruby pancerz).

były_kanonier
wtorek, 21 kwietnia 2015, 13:33

Naprawdę? To wskaż jakiś zachodni odpowiednik. Te koncepcje w ZSRR/Rosji były rozwijane od lat 1960. Nawet Polska próbował z nich nieskutecznie skorzystać. Tu jest mowa o wozach bojowych, a nie o ideologii.

Lancet
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:40

A jakiś przykład co na zachodzie jeździ od lat? Bo ja kojarzę tylko LEO i Pumy a reszta to jakieś popierdółki albo egzemplarze muzealne.

kzet69
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:29

Chory kraj, pomijając już te czerwone szmaty na "Bumerangu" zamiast państwowej flagi, to kult siły jak w III świecie... ps. czemu te wszystkie pojazdy mają a sobie szmaty? Wieże ze sklejki i przed deszczem chronią?

obywatel
wtorek, 21 kwietnia 2015, 13:01

podczas przygotowań do parad nie używa się sztandarów, podobnie jest w WP

Magnes
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:27

No cóż T-14 to obecnie jedyny czołg z bezzałogową więżą oraz 3 osobową załoga całkowicie odseparowaną od amunicji oraz zasadniczym wielowarstwowym pancerzem przednim którego odporność jest szacowana na 1000mm RHA do tego dochodzi dodatkowy ciężki pancerz dynamiczny i aktywne systemy obrony hard kill najprawdopodobniej Afgan .

olo
środa, 22 kwietnia 2015, 03:50

Tyle tylko ze ATRAPA :) Jedna butelka z benzyną i spłonie :)

Jo
wtorek, 21 kwietnia 2015, 14:10

Do tego pierze, gotuje, sprząta, sznurówki wiąże i usuwa ciąże.

1andrzej
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:37

1000 mm ale dykty,

Plandekożerca
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:27

Tak z ciekawości spytam. Jaki sens jest okrywania sprzętu plandeką jeśli na paradzie będą odsłonięte? Jaki jest sens używania plandek jeśli nie planuje się bojowego użycia sprzętu w najbliższym czasie? Bo coś niechce mi się wierzyć, że wynika to z braków w tym prototypach, niedoróbek czy co tam. Wystarczy spojrzeć na PL-01, wygląda jak prawdziwy.

Gość
wtorek, 21 kwietnia 2015, 13:58

Panowie "znafcy" i loża szyderców, czy zauważacie tego, że to element marketingu. Rok temu i wcześniej nie było takich "trailerów" z zapowiadanych defilad. Sprawa jest prosta. T-14 tam na tych fotkach nie ma. To gwóźdź programu jeśli ma faktycznie być pokazany. Rosjanie pokazują tylko to pod publiczkę. Aby prasa spekulowała pisała fora takie jak def24 biły pianę. Show must go on :)

były_kanonier
wtorek, 21 kwietnia 2015, 13:36

Bardziej trafnej oceny PL-01 do tej pory nie spotkałem. Wygląda jak prawdziwy.

rozbawiony
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:43

A widziałeś PL-01 z bliska i nie na zdjęciu? Styropian wyłaził.

stach
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:27

Nawet z daleka widać, że ruscy maja spore problemy z jakością wykonania. Wszystko wygląda jakby było młotkiem klepane. Wszędzie bije po oczach siermiężność. Być może jednak w praktyce nie będzie miało to znaczenia. Kurganiec wygląda ciekawie i jednocześnie śmiesznie. Szkoda, że nie obłożyli go 2 metrowym pancerzem z każdej strony. Ciekawe ile to to waży.

bred
wtorek, 28 kwietnia 2015, 10:07

Pancerz na bokach waży niewiele (kompozyt).

statystyk
środa, 22 kwietnia 2015, 00:15

Od rusofobii spleśniał ci mózg, o ile w ogóle go miałeś. Co do jakości wykonania to tak się składa, że pod Kurskiem większość nowych niemieckich czołgów się zepsuła i to T-34 wygrały tą bitwę. I to by było na tyle w kwestii rosyjskiej i niemieckiej jakości. Podobnie wolę jakość wykonania pepeszy niż np. stena... P.S. W słynnych silnikach lotniczych Rolls-Royce Merlin (te co napędzały m.in. Hurricane, Spitfire, Mustangi itp.) średnio po ok. 100 godzinach pracy rozlatywały się wały korbowe, przez co zginęło mnóstwo pilotów. Brytyjskie dowództwo o tym wiedziało, ale uznało, że nie warto tym się zajmować, bo tak mało pilotów przeżyje 100 godzin lotów, że nie warto się dla nich wykosztowywać i nawet o tym felerze nie poinformowano mechaników.

Czytelnik
wtorek, 21 kwietnia 2015, 13:49

T-34 tez tak wyglądały ale na polu walki to akurat nue miało żadnego znaczenia. Tylko Niemcy mieli większa "schade...", że taki prymityw ich pokonuje.

nikt ważny
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:46

To jest sprzęt na wojnę nie na podryw w sobotni wieczór kolego w "rurkach". W życiu nie macałeś prawdziwych wozów.

gliss
środa, 22 kwietnia 2015, 10:06

Poprzykrywali wszystko bo aż się tego wstydzą ;)

fff
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:24

Coś za grube te dodatkowe pancerze są, chyba że styropianowe

staruch
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:22

ciekawe cz na paradzie zdeimą imm plandekę z wież.

Klawisz spod 6
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:21

"Wplyw polskich Rosomakow" hahhahahahahah

cv
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:38

I z czego rżysz czerwony pachołku? W Rosomakach wprowadzono tyle zmian i ulepszeń, że tylko ogólny zarys ma coś wspólnego z fińską Patrią.

EUropa
środa, 29 kwietnia 2015, 11:25

Nie wiem czy sie smiac czy plakac (tez ze smiechu raczej) patrzac na te przerobki eksponatow muzealnych! Kazdy choc troche znajacy sie na temacie widzi golym okiem, ze jedynie kopia francuskiego VBCI jest nowa konstrukcja! Reszta to stare radzieckie podwozia poobwieszane blacha/dykta/Bog wie czym(znajac pomyslowosc Rosjan moze to byc wszystko) i robiace za nowosci! Cala ta Armata(ktora zupelnie nie wyglada jak plastikowe makietki prezentowane swiatu wczesniej) to nic innego jak odswiezony Obiekt 195 czy T-95 (jak kto woli), tylko oklejony dykta/blacha! Kurganiec to raczej tez jest przerobka podwozia BMP-3 z dodana para kol a nie nowosc! Ogolnie piekna propaganda i pokaz dla ludu rosyjskiego, bo dla zachodnich ekspertow i wojskowych to raczej parodia i fajna komedia! Jedyna sila tych przerobek starocia jest ich liczebnosc, moze lepiej napisac - planowana liczebnosc! Technicznie sa to gnioty, potencjalnie oczywiscie lepsze od aktualnego zlomowiska armii rosyjskiej, to tez trzeba obiektywnie przyznac.

frank dux
środa, 29 kwietnia 2015, 17:37

Człowieku..............Ty nawet nie wiesz co piszesz, chciałbym żeby polscy pancerniacy jeździli taka dyktą. Jesteś chyba trochę niepoczytalny wypisując takie brednie. Przemysł zbrojeniowy Rosji to jeden z najprężniejszych przemysłów świata!!! Więc lepiej zamilcz i tylko czytaj a nie wypowiadaj się na forum bo jesteś żenujący. Popatrz co my mamy: czołgi poniemieckie, Niemcy jak sprzedawali za 1euro to płakali (ze śmiechu), działo samobieżne KRAB ilość 12 sztuk z popękanym podwoziem, śmigłowce bojowe głuszce-hit eksportowy, sprzedano 1 sztukę do kraju afrykańskiego. itd. itp.

tn65
środa, 29 kwietnia 2015, 14:49

Niesamowity pokaz ignorancji i głupoty. Dykta i blacha to masz wypelniona przestrzen pomiedzy uszami.

Koleś
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:16

Hehe, tyle fanatycy ruskiego sprzętu gadali o tym "jak to zachodnie konstrukcje są duże i łatwo je trafić" a widać, że zacofane ruskie tez idą tą drogą.

Tyberios
wtorek, 21 kwietnia 2015, 11:59

Dobrze że tak opatulili Bumeranga... ledwo go rozpoznaliśmy pod tym chytrym maskowaniem. Armata nadal bez prawdziwych luf... ciekawe czy dostarczą je przed paradą czy będzie jechać z tymi atrapami.

alamo
wtorek, 21 kwietnia 2015, 12:47

ty przestań teraz fanzolić tutaj bo mamy misję w counterze

Mirosław Znamirowski
środa, 22 kwietnia 2015, 09:54

No i wygląda na to, że Ruscy odrzucili koncepcję pływającego bojowego wozu piechoty.

Snooker
czwartek, 23 kwietnia 2015, 16:39

Kurganiec ma ważyć 25 ton i pływać, ma mieć również bezzałogową wspólną z również pływającym Bumierangiem. Jeśli miała to być aluzja do naszych planów modernizacji.

Tweets Defence24